Behoefte kabel- tv in onderzoek Rechtswinkel wil ook subsidie van omgeving Expositie van vacatures voor Dodelijk Voorstel aan Leidse ongeluk op Hooigracht raad: schoolverlaters Na drie maanden reparatie Vrouw zakt met bed door houten vloer LEIDSE KANTONRECHTER BEZWAAR TEGEN BOUW OP DOELENTERREIN DINSDAG 3 JUNI 1975 SINGELBRUG AFGESLOTEN LEIDEN De 36-jarige W. F. Dreef is vannacht na een verkeers ongeval, op weg naar het Acade misch Ziekenhuis, overleden. De man, die met een 28-jarige kennis om een uur op de fiets over de Hooigracht reed, werd ter hoogte van het oude Elizabeth Ziekenhuis in gehaald door een auto, die werd be stuurd door een 20-jarige Leidenaar, naar later bleek. De auto greep bei de fietsers. Dreef kwam daarbij te vallen en liep zeer ernstige verwon dingen op. De automobilist is doorge reden, maar kon door de Leidse po litie een uur later in zijn woning worden aangehouden. De man ver keerde onder invloed van alcohol. LEIDEN In het gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbu reau aan de Oosterkerkstraat in Leiden is een speciale tentoon stelling ingericht ten behoeve van zg. schoolverlaters, die een werk kring zoeken of nadere informa tie over een beroep, studie of ver blijf willen hebben. De tentoonstelling is tot 16 augustus elke werkdag van half negen tot 12 uur en van half twee tot vier uur geopend. Er zün in het GAB-gebouw niet alleen banen voor pas van school komende jongeren beschik baar, maar er is ook ruimschoots informatie te vinden of allerlei studiemogelijkheden. Bovendien wordt er aan de hand van fol ders of boekwerkjes uiteengezet wat een bepaald beroep of een bepaalde studie in feite inhoudt. Tenslotte zijn er kranten met personeelsadvertenties aanwezig, evenals vaktijdschriften, waarin vaak advertenties voor meer ge specialiseerde banen verschijnen. De tentoonstellingsruimte is ge zellig ingericht. Er zijn zitjes aangebracht en aan belangstellen den staat schrijfgerei en zono dig een fotocopieer-apparaat ter beschikking. Voor nadere informatie over vakatures, bedrijven, studies en beroepen kunnen de schoolverla ters bij hun bezoek zich ook wen den tot één van de drie jeugd- consulenten van het Arbeidsbu- De direkteur van het GAB Lei den, de heer M.H. van de Wege, wijst erop, dat het voor het sla gen van deze schoolverlatersactie noodzakelijk is, diat zoveel moge lijk werkgevers hun vakatures aan het Arbeidsbureau opgeven. LEIDEN In de nachten van woensdag 4 op donderdag 5 juni en van donderdag 5 op vrijdag 6 juni zal de Singelbrug tussen Zijlsingel en Hoge Rijndijk van 0.40 uur tot 5.30 uur worden afgesloten voor alle verkeer en voetgangers. De afsluiting is nodig om de brug een hoogst noodzakelijke verfbeurt te geven. Tijdens de gesloten periodes zal het verkeer met behulp van borden worden omgeleid via de Weversbrug. Na al het geharrewar over nudisme ja - nudisme nee en de diverse te dien einde door de regering getroffen voorzieningen werd giste ren voor de kantonrechter te Leiden (helaas bij verstek, met het oog op het visuele aspect van deze zaak) veroordeeld de Duitse mejuffrouw W. uit Düsseldorf. Deze vijfentwintigjarige Germaanse werd tenlastegelegd dat zij zich op 15 jiini van het vorig jaar op een voor het publiek toegankelijke plaats, in casu het Noorwijkse strand, geheeil ongekleed zou hebben bevonden. Zij was daar door een agent van de Noordwijkse politie in deze aanstootgevende positie aange troffen in gezelschap van een persoon van het mannelijke geslacht, waarna door dezelfde agent na enig onderzoek kon worden vastge steld dat het hier inderdaad individuen van het vrouwlyk en man lijk geslacht betrof. Eenmaal zover met het onderzoek gevorderd kregen wij ook een schets van de situatie ter plaatse. Mejuffrouw W. en haar begeleider hadden zich opgesteld achter een aan de zeezijde opgesteld windscherm ("zal wel niet tegen de wind geweest zijn", zo oordeelde mr. Van Dijke) aldus prima zichtbaar voor de overige badgasten natuurgenieters en dus helaas voor de agent. 's Zal trouwens voor al die uitgelaten dartele honden ook wel een schrik geweest zijn, maar misschien was dat de diepere bedoe ling van het windscherm. Na ondervraging van mejuffrouw W, na tuurlijk niet voordat zij zich weer in de gangbare kleding had ge stoken, bleek dat ze in een Duitse krant had gelezen dat nudisme op de Nederlandse stranden geoorloofd was en aangezien ze het heel normaal vond aldus door het leven te gaan en ze bovendien een zonnevriendin (denkt u zich dat even in: eine Sonnefreundin is. had ze maar meteen toegegeven aan haar diepere verlangens. Laten we toch vooral niet vergeten dat de Duitsers zich al wel eens vaker vergist hebben, iets waar de Nederlander op dït gebied ook geen been in ziet: laatst nog werden in Den Haag een man en een vrouw aangehouden, gezellig samen naakt op de fiets. Het lijkt me wat ongerieflijk me al dat harde ijzer, maar dat is hun zaak. De man ging wel in hoger beroep: hij 'wou wel eens zien wie hem zou beletten naakt op de fiets te stappen als hij daar zin in had. Bloot is immers beautiful? Nou dan. In de zaak van onze oosterbuurvrouw eiste de officier van Justitie een boete van vijfentwintig gulden, wat vrij laag is omdat het hier slechts een overtreding betrof van de Algemene Politie Verordening van de gemeente Noordwjjk en niet de overtreding van een algemeen verbindend strafrechtelijk verbod. De kantonrechter mr. Van Dijke veroordeelde conform de eis. In tegensteling tot zijn collega-kantonrechter veroordeelde mr. Van Dijke gisteren ook een in Addis-Abbeba geboren Italiaan die aangehouden was met zijn brommer terwijl hij zonder helm reed "passend en voorzien van kinriem". De officier eiste 35 gulden waar toe de rechter inderdaad veroordeelde, met de motivering dat de Wegenverkeerswet spreekt van het stellen van regelen nopens het verkeer op de wegen, wat wij zo moeten interpreteren dat de helm in de eerste plaats dient om de bromfietser te beschermen, maar ook zijn medeweggebruiker, die wel eens gevaar zou kunnen lopen door een val met hoofdletsel van de bromfietser. Denkt u er dus aan dat u niet alleen uit het bereik van de politie blijft door een behoorlijk stel kleren te dragen, maar dat u bovendien ook een helm op moet. MIA BAKELS J.A.B. verhuisd naar Noordeinde LEIDEN "Het is al jarenlang be kend welke gebreken onze huizen vertonen. Ze zijn klein, hebben wei nig comfort, vaak lekkages bij de schoorsteen, ramen sluiten slecht, muren brokkelen af, enz." Aldus een stencil van de Bond van Huurders en Woningzoekenden die in de Werk manswoningen wonen. Ronduit schandalig noemt de BHW wat ge beurd is op Transvaalhof 31. De bewoonster van Transvaalhof 31 is mevrouw Sloos, een bejaarde dame die slecht ter been is en daar om op de begane grond haar slaap kamertje heeft. Drie maanden gele den is mevrouw Sloos met haar bed door de houten vloer gezakt. Op het ogenblik moet ze boven slapen, wat erg lastig is voor haar omdat trappen lopen haar maar moeilijk lukt. Me vrouw Sloos vertelt dat ze opzichter Regeer van de Stichting Werkmans woningen gebeld heeft. Er zou al eerder een timmerman voor de vloer komen, maar die is nooit geweest. Toen opzichter Regeer hoorde dat er nu gaten in vloer zaten zei hij, vertelt mevrouw Sloos, dat zij eerst maar eens haar achterstallige, huur moest betalen. Dat is een zaak die al enkele ja ren speelt. Toen een paar jaar ge leden een huurverhoging werd aan gekondigd, hebben huurders van de Werkmanswoningen geweigerd deze te betalen omdat de huizen naar hun mening slecht onderhouden werden en een huurverhoging niet waard waren. De actie heeft geleid tot een huurstop. Een woordvoerder van de BHW vertelt dat 't stichtingsbestuur heeft toegestemd in de huurstop om dat de huizen, zo moesten ze toege ven, slecht onderhouden waren. Maar sindsdien zijn de vele klachten, die verzameld waren op klachtenlijsten, nog niet verholpen. Wel krijgt me vrouw Sloos steeds aanmaningen om de bedragen van de huurverhoging die zij niet betaald heeft alsnog te betalen. Merkwaardig is dat de be dragen die de Stichting Werkmans woningen daarbij noemt, wisselen en soms ineens kleiner worden. Me vrouw Sloos weigert elke huurverho ging te betalen omdat haar huisje slecht onderhouden is. De woordvoer der van de BHW vertelt dat de huur adviescommissie indertijd de juist heid van de klachten over slecht onderhoud beaamd heeft. Ondertussen zit mevrouw Sloos al drie maanden met grote gaten in de gevaarlijk verrotte vloer, waardoor haar slaapkamertje op de begane grond niet meer bruikbaar is. De bouwpolitie, van Bouw- en Woning toezicht, is geweest. Mevrouw Sloos vertelt dat deze mensen zeiden dat de vloer direkt hersteld moest wor den. In een kort telefoongesprek verwijst opzichter Regeer herhaaldelijk naar het bestuur van de Stichting Werk- woningen. Regeer zegt opdracht van het bestuur te hebben de vloer niet te herstellen voordat de achterstal lige huur betaald is. De architect van Werkmanswoningen, de heer Schutte: 'Wanneer er mensen zijn die klachten hebben, of zich tekort voelen gedaan, kunnen ze altijd een briefje schrijven naar het bestuur of mij. m dit geval is er sprake van een misverstand. Het is zo, dat mevrouw Sloos sinds juni 1971 huurachterstand heeft. En dan kunnen er geen ver- fraaiingswerken worden verricht. Dus geen schilderwerk en zo. Maar als er iets ernstigs aan de hand is, moet dat wel worden gerepareerd. Er is inmiddels opdracht gegeven om de vloer te repareren. Ik ben ervan ge schrokken. Waarschijnlijk wordt er vandaag al een begin mee gemaakt". ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 181 Gouden ringen voor dame of heer. Juwelier v. d. WATER heeft een uitgebreide collectie. Ook in briljant. Altyd voordelig. Eigen ateliers. LEIDEN In een van de ko mende raadsvergaderingen in Lei den zullen de leden zich moeten uitspreken over de voorbereidin gen voor kabeltelevisie in geheel Leiden. De raadsleden zullen dan onder meer moeten beslissen of een steekproef-onderzoek zal wor den gehouden naar de behoefte bij de Leidenaars aan kabel-tv. Voorts zullen zij een besluit moe ten nemen over de instelling van een werkgroep onder voorzitter schap van wethouder Van Aken, die belast wordt met de verdere voorbereiding van een Centrale Antenne-Inrichting. In de gemeentelijke commissie voor algemene en bestuurlijke aangele genheden werd gisteravond breed voerig gediscussieerd over de haken en ogen die aan de aanleg van een kabelnet vastzitten. Vooral het feit dat de Stichting Kabelnet Merenwijk op dat punt al een heel eind op streek is. maakt de zaak ingewikkeld. Wet houder Van Aken benadrukte gister avond, dat in elk geval gepoogd zal worden de zaak zo te regelen, dat de Stichting Kabelnet Merenwijk de aangegane verplichtingen kan nako- In het concept-voorstel dat de com missieleden gisteravond kregen voor- geschotel, wordt een aantal uit gangspunten genoemd waardoor het belang van de consument moet wor den gewaarborgd. Zo vinden B. en W. dat de consument vrij moet zijn om al dan niet een aansluiting te ne men op het kabel-tv-net. Om dat mo gelijk te maken vindt men dat er vooralsnog geen "antenne-verbod" ingesteld moet worden. Overigens verwacht men wel, dat door de in voering van de kabel-tv de ontsieren de antennewouden zullen verdwijnen. In de derde plaats toont het college zich voorstander van medezeggen schap van de consument in het be heer en de exploitatie van het net. Vooropgesteld wordt dat de exploi tant van een Centrale Antenne-In richting (CAI) de te ontvangen pro gramma's zonder meer moet doorge ven en daaruit geen selectie mag ma ken. Voor dit beheer en de exploi tatie geven B. en W. de voorkeur aan een stichting. In het bestuur daarvan zouden zowel woningbouwverenigin gen en/of wijkverenigingen als het gemeentebestuur zitting moeten heb ben. Omdat B. en W. er naar streven in Leiden tot één instelling te komen, zal er gepoogd moeten worden met de bestaande Stichting Kabelnet Me renwijk tot overeenstemming te ko men. Mogelijk is een statutenwijzi ging van de Stichting Kabelnet Me renwijk of de vorming van een nieu we stichting waarin de Stichting Ka belnet Merenwijk opgaat. Tijdens de discussie in de commis sie bleken diverse raadsleden de voorkeur te geven aan een vereni ging of gemeentelijke commissie bo ven een stichting. Driessen (CDA) hield een pleidooi voor een vereni ging, waarin naast de gemeénte en de consumenten ook de plaatselijke pers een plaatsje zou moeten heb ben. Bij een gemeentelijke commissie vreesdie hij, daitde commissie snel 'm' politieke kléur zou krijgen. Helemaal afwijzend stond hij tegenover een stichting gezien de beperkte contro lemogelijkheden. Voor dat laatste punt kreeg hij de steun van de PvdA- commissieleden Peters en Van der Horst. Van Aken wees erop, dat de vorming van een gemeentelijke com missie moeilijkheden zou kunnen op leveren bij de inpassing van de Stich ting Kabelnet Merenwijk. Commu nist Hoeven ging zover nog geen waarborgen te willen geven voor de voortgang van de aanleg in de Me renwijk. PvdA-er Peters wilde niet zover gaan, maar erkende wel de opzet van de Stichting Kabelnet Me renwijk hoogst ongelukkig te vinden. Medezeggenschap Driessen deed de suggestie de hui dige stichting in de Merenwijk het kabelnet te laten voltooien en daar na pogingen aan te wenden om de afnemers meer medezeggenschap te geven. Wat de peiling van de behoef te aan kabel tv in het overige deel van Leiden betreft: dat zal gebeu ren onder 1226 inwoners verdeeld over 5 stadswijken. De kosten daar van worden geraamd op 7500 gul den. B en W vinden dat wanneer zes tig procent of meer van de onder vraagden zich uitspreekt voor kabel televisie het aanvaardbaar is om de plannen te realiseren. De aanleg zal waarschijnlijk etaippegewijs en per stadswijk gerealiseerd worden. Dat de gemeente in het kabel-tv-pro- ject zal investeren is niet aan te nemen. B en W zeggen dat het in de.praktijk geen haalbare kaart is gezien de moeilijke financiële posi tie en de problemen om op de ka pitaalmarkt te lienein. Een van de mogelijkheden is de inschakeling van een exploitatiemaatschappij. Het signaal zal uit de ether ge plukt moeten worden door een onge veer 125 meter hoge mast, terwijl een door de PTT aan te leggen ringnet voor verder transport zorgt. Een aansluitend daarop aan te leg gen aftaknet brengt de beelden van zes tv-zendei;s tenslotte in de huis kamers. Gezien het feit dat de Stich ting Kabelnet Merenwijk samen met de gemeente Oegstgeest en MulitM- sie (de maaitsohappij waarmee Oegst- geest in zee is gegaan) al vergevor derde plannen hebben voor de bouw van een ontvangsstation, koesteren B en w de hoop dat deze "Stichting Mast" in de toekomst zal uitgroeien tot een regionale samenwerkingsvorm waarbij naast Leiden en Oegstgeest, ook Katwijk, Leiderdorp, Rijnsburg, Voorschoten, Warmond en Zoeter- woude aangesloten zullen zijn. CDA-eommiissMiid Vink wees gister avond op het probleem dat Leiden juist op een punt zit waar Duitsland I en de BBC elkaar storen. Bij de aanvraag aan de PTT voor het Leidse kabelnet zal één machti ging voor de hele gemeente worden gevraagd. Wetvouder Van Aken hoopt dat de PTT de Stichting Kabelnet Meren wijk zal accepteren als het "begin" van een volledig kabel-tv voor de hele meente. Mocht dat niet mogelijk zijn dan krijgt de Stichting Kabelnet Me renwijk waarschijnlijk een deelmach- tiging voor de eigen wijk. Overigens is de Stichting Kabelnet Merenwijk volgens Van Aken bereid af te zien van een deelmachtiging wanneer een algemene machtiging de verwezen lijking van de Merenijkplannen niet in de weg staat. LEIDEN Het Juridisch Advies bureau beleefde gisteren een histo rische dag: de verhuizing naar een nieuw en aanzienlijk ruimer onder komen werd een feit. Handkarren vol met tafels, stoelen, kasten enz. werden door de medewerkers van de Apothekersdijk (Leidse Volkshuis) naar het Noordeinde gereden. De Leidse rechtswinkel is sinds deze week gevestigd in het voormalige ma rinecomplex op nummer 2a, waar reeds tal van instellingen en vereni gingen heengetrokken zijn. Het J.A.B. werd op 1 februari 1972 opgericht. Iedereen, die op een of andere wijze rechtskundige bij stand verlangt en geen gelid heeft om een raadsman in de arm te ne- LEIDEN Het Komitee Pieters- en Academiewijk protesteert in een brief aan B. en W. en de gemeente raad tegen de universitaire plannen om het Doelenterrein te annexeren bij het Witte Singelplan. Het comité zal' de gemeente binnenkort een al ternatief voorleggen, "om de wer kelijke woonfunctie van de binnen stad te ondersteunen", aldus de brief. men, kan er terecht. De medewer kers van de rechtswinkel, ook wel wetswinkel genaamd, zijn verdeeld over vijf gespecialiseerde secties: fiskaal, kontrakten, publiek, sociaal en wonen. Het J.A.B. draait finan cieel vooral dank zij subsidies van de gemeente Leiden en de universiteit (werken bij het J.AB. is voor vele studenten van de juridische faculteit een welkome aanvulling op hun stu die). Uit het recent gepubliceerde jaarverslag over de periode 1 juli" 1973—31 december 1974 blijkt overi gens, dat de rechtswinkel een duide lijk regionale functie heeft. In die periode werden in totaal 6287 mensen geholpen, die als volgt gelokaliseerd waren: Leüdem 4065, Oegstgeest 548, Zoals bekend is het de bedoeling, dat een deel van de universiteit ge vestigd zal worden op het terrein bij de Doelenkazerne, wanneer de Kokschool uit Leiden vertrekt. In het verleden bestonden er van de zijde van de universiteit in de binnenstad slechts nieuwbouwplannen voor een terrein aan de Witte Singel, die ech ter tot 'n onaanvaardbaar hoog com- Leiderdorp 268, Katwijk 213, Voor schoten 163, Noordwijk 144, Zoeter - woude 63, Rijnstourg 60, Noordwijker- hout 54, Lisse 49, Sassenheim 45, Hazerswoude 42, Wassenaar 38, Roe- lofarendsveen 38, Warmond 34 Voor hout 29, Den Haag 25. Hillegom 25, diversen 267. Op grond van deze cij fers wil het J.A.B. dezer dagen ook bij de omliggende gemeenten aan kloppen om eveneens een financiële bijdrage in het werk te geven. Met als verdeelsleutel bovengenoemde cij fers. Inmiddels zün ook de opentogstydcii van de rechtswinkel gewijzigd en lui den nu als volgt: maandag 11—13 u., dinsdag 18.30—20.30 u., woensdag 11 —13 u., donderdag 18.30—20.30 uur. plex leidden. Daarom is in de hui dige plannen het Doelenterrein erbij getrokken. Het buurtcomité is daar dus geen voorstander van en wil in ieder geval meer informatie. Het verontrust het comité, dat de gemeen te niet bereid is het Doelenterrein te betrekken bij het op handen zijnde stadsvernieilwin§splan voor de Pie- fcerswijk. Met gat in de vloer, die nu eindelijk gerepareerd zal worden. Medewerkers van het J.A.B. met handkarren op het terrein Noordeinde. hun nieuw onderkomen aan het

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3