Kleine stap toont Israels goede bedoeling Noord-Ier land zal zich tegen EG uitspreken NORIT Oud-premier Sato overleden Geen ingrijpende besluiten op topoverleg in Salzburg Troepen voor opening Suezkanaal uitgedund SOWJET-UNIE VERKOOPT ATOOMCENTRUM AAN LIBIË Uw Kunstgebit Protestantse meerderheid fel tegen lidmaatschap DINSDAG 3 JUNI 1975 BUITENLAND PAGINA 13 Drie dagen voor de heropening van het Suezkanaal heeft de Israëlische regering gisteren op een speciale kabinetszitting besloten haar troepen, tanks en artillerie in de uitdunningszone in de Sinaïwoestijn met de helft van het volgens het in januari 1974 gesloten troepenscheidingsakkoord toegestane aantal te verminderen. „De Israëlische regering neemt stappen die zullen bijdragen militaire spanningen in het gebied te doen afnemen", zei premier Rabin. Internationale scheepvaart door het Israëlische stap het bestaande troe- bekende militaire commentator ge- reidheid onderstrepen om een nieu- neraal Heraog, die binnenkort de we overeenkomst tussen Israël en ambassadeurspost van Israël bij de Egypte te bereiken. Verenigde Naties zal gaan bekleden, ziet in het Israëlische vredesgebaar Na de verlenging van de manda- vanuit militair oogpunt geen enkel ten van de VN-troepen in de Si- belang. De uitdunning van de Is- naiwoestijn en op de Golanhoogvlak- raëlische troepen verandert volgens te heeft dit Israëlische initiatief hem niets aan de militaire verhou- voornamelijk politieke betekenis. Na dingen. De Israëlische generale staf him aanvankelijk wantrouwen is het heeft deze uitdunning trouwens al de Israëliërs nu duidelijk geworden twee maanden geleden voorgesteld dat Egypte de heropening van het de bekendmaking van president suezkanaal niet als een voorwend- de heropening Suezkanaal. Destijds werd deze stap het gei zai gebruiken om extra troepen de oostelijke kanaalover in de echter door premier Rabin afgewe- sinaiwoestijn over te brengen. zen aangezien het na Kissingers af- de maandenlange crisis in de Ame- gebroken bemiddelingspogingen als rikaans-Israëlische betrekkingen heeft een zwakheid van Israël zou kunnen premier Rabin nog voor zijn ontmoe- worden uitgelegd. Als publiciteits- ti met preSident Ford, volgende stunt komt dit Israëlische initiatief k Washingt0I1| op deze wijze waartoe op aandringen van de Ver- goede Na Kjs_ valfend ^net^ he^ topoverleg tussendë f»» *£1" presidenten Ford en Sadat op ,en kan gebaar de^weg bijzonder goed gekozen tijdstip. Pre- Een ivoonbol als woonhol, dat stond de Oostenrijkse schilder Edwin Lipurger voor ogen en con strueerde dit huis. Zijn schepping, die uit 128 delen bestaat en een inhoud van 236 m3, staat in Neudoerfl, als permanente expositie. De man woont nu met zijn gezin op dit rustige plekje. TRIPOLI (AP) Libië heeft gisteren bekend gemaakt dat de Sowjet-Unie er in heeft toege stemd dit land een atoomcentrum te verkopen dat "alleen voor vreedzame doeleoinden" gebruikt mag worden. De overeenkomst betekent een verbetering in de betrekkingen tussen Moskou en de eens heftig anti-communistische Arabische Re publiek. In de bekendmaking door het in Tripoli gevestigdeArabische revolutionaire persburau wordt ge zegd dat de overeenkomst vrij dag in Moskou ondertekend is. Volgens diplomatieke bron werd de basis voor het atoomverdrag gelegd tijdens besprekingen tussen de president van Libië, Moammar Gadaffi en de Russische premier Alexej Kosygin, die in mei een bezoek aan Tripoli heeft gebracht. Vorige week ging de Libische minister voor Plannning en Re search, majoor Abdoella Mehesi, naar de Sowjet-Unie, waar hij het verdrag ondertekende. Op grond van dit verdrag zal de Sowjet-Unie Libië hulp ver lenen bij de bouw van he atoom centrum. Dit centrum krijgt een ADVERENTTE de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats! Als II wilt, dat Uw kunstgebit de ge hele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit, neem dan Dentofix - het speciale moderne poeder - en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle onge makken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wiltl Dentoflx is daarbij ver frissend en is een weldaad voor Uw ge hemelte. Verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen. kernreactor met een vermogen van twee megawatt, dat opge voerd kan worden tot tien mega watt, aldus de bekendmaking. Moskou zal tevens helpen bij het opleiden van Libische tech nici. De woestijn van Libië is niet alleen rijk aan olie maar ook aan uranium, zo zeggen geologen die in dit gebied onderzoekingen heb ben verricht. Libië en de Sowjet-Unie heb ben onlangs een grote wapen overeenkomst afgesloten. Volgens president Sadat van Egypte krijgt Libië krachtens deze overeenkomst moderne wapens ter waarde van twee miljard dollar, waaronder wapens die de Sowjet-Unie zelf niet aan Egypte heeft willen le- In het verleden hebben de Li- biërs zelf heftige kritiek geleverd op andere Arabische landen die nauw met de Sowjet-Unie samen werkten. Volgens geologen is Li bië een land met een rijke bo dem, die niet alleen veel olie maar ook uranium bevat. Het land is erg droog en heeft dan ook een irrigatiesysteem no dig zodat de landbouw kan wor den ontwikkeld. Hiervoor zijn ech ter enorme energiebedrijven no dig. Het is mogelijk dat Libië Rus sische hulp heeft ingeroepen om aan energiebronnen te kunnen komen. De Sowjet-Unie, een van de landen die het non-proleferatie verdrag heeft getekend om de spreiding van kernwapens in de wereld tegen te gaan, mag niets ondernemen dat kleinere landen in staat stelt kernwapens te ont wikkelen. effenen om de geschonden vertrou- uuitiiut w w wenssfeer tussen Jeruzalem en Was- bestaan tussen deze hington te herstellen. Als een wei enig eenzijdige stap en de bijeenkomst kome bijdrage aan de ontspanning van de Amerikaanse en Egyptische leiders in Salzburg. Overigens zijn de Israëliërs benieuwd of de besprekin gen in Salzburg tot een voor hen in het Midden-Oosten kan deze klei ne Israëlische stap tevens de sfeer over het deel-akkoord in de Sinai woestijn helpen verbeteren. SALZBURG (Reuter/UPI) Pre sident Ford en president Anwar Sa dat van Egypte hebben gisteren hun tweedaags topoverleg afgesloten zon der opzienbarende besluiten bekend te maken over de brandende kwes tie hoe de impasse in de vredeson derhandelingen over het Midden- Oosten doorbroken kan worden. De uitkomst van hun eerste top ontmoeting werd aan de pers meege deeld tijdens een bizarre persconfe rentie onder een zware regenbui op het binnenhof van het lée-eeuwse paleis van Salzburg, waar het top overleg plaatsvond. Naast elkaar staande onder door leden van hun gevolg opgestoken re genschermen spraken de twee staats hoofden vriendelijke en beleefde woorden over elkander en zeiden dat zij naar hun land terugkeerden om nieuwe wegen voor Arabisch-Israëli- sche vredesonderhandelingen te be studeren. President Ford, die op 11 en 12 Ju ni in Washington de Israëlische pre mier Yitzhak Rabin ontvangt, zei dat hij daarna zijn hernieuwd on derzoek van de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Midden-Oosten denkt te voltooien met "een plan dat ik te gelegenertijd zal lanceren". President Sadat gaf te kennen dat hij de Verenigde Staten blijft be schouwen als de belangrijkste macht bij het streven naar vrede. Ford zei dat hij en Sadat alle we gen hadden bestudeerd die zouden kunnen leiden tot. hervatting van de vastgelopen onderhandelingen in het Midden-Oosten. Hieronder vallen de stap-voor- stap-diplomatie van Kissinger en een veelomvattend akkoord voor een regeling. In Amerikaanse kringen verklaarde men dat ook de kwestie van een opnieuw bijeenroepen van de conferentie in Genève aan de orde was geweest en dat de twee presidenten belangstelling hadden getoond voor een mogelijke hervat ting van Kissingers "pendeldiploma tie". Op de laatste dag van de conferen tie baarde de bekendmaking uit Je ruzalem dat Israël zijn strijdkrach ten ten oosten van het Suezkanaal wilde uitdunnen om een bijdrage tot vermindering van de spanning te leveren, veel opzien. President Sadat noemde het besluit "zeer bemoedi gend" en een stap naar vrede. Mi nister Kissinger sprak van een con structieve stap, die hij in het belang achtte van de pogingen een vrede in het Midden-Oosten te bereiken. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zake.n Henry Kissin ger, vindt dat er positieve en con structieve aspecten zijn aan de be sprekingen tussen president Ford en zijn Egyptische ambtgenoot Sadat en dat deze zouden moeten leiden tot diepgaand overleg tussen de Ver enigde Staten en Israël. Kissinger verklaarde op een pers conferentie dat hij bemoedigd was door de resultaten van het twee daagse topoverleg in Salzburg. "Ik geloof dat zij de basis verschaffen voor nuttige besprekingen met de de Israëliërs". Portugal vraagt lening aan V.S. LISSABON (UPI) De Portuge se regering heeft aan de V.S. en niet aan de Sowjet-Unie een lening ge vraagd om de huidige economische crisis van het land te boven te ko men, zo heeft minister van Voorlich ting Jesuino gisteren op een perscon ferentie gezegd. Hij zei niet om welk bedrag het gaat. Het antwoord van de V.S. was in prinicpe positief, zei hij. Na de revolutie in het land zijn de voornaamste bronnen van inkom sten van het land, het toerisme en de Portugese gastarbeiders, scherp gedaald, evenals de investeringen. Wanneer het zo doorgaat zal de Por tugese deviezenreserve over drie maanden geheel zijn opgeteerd. Zweden verlaagt prijs Viggen KOPENHAGEN (Reuter) Zwe den heeft Denemarken een korting van 25 procent aangeboden als het er toe over zou gaan het Zweedse ge vechtsvliegtuig Viggen te kopen in plaats van de Amerikaanse YF—16. Een woordvoerder van de Zweed se ambassade in Kopenhagen, die dit gisteravond verklaarde, zei dat deze prijskorting het totale bedrag dat Denemarken voor de 58 vliegtui gen heeft uitgetrokken terugbrengt tot 2,39 miljard kronen. Dat is tien miljoen kronen minder dan het be drag dat voor de YF-16 nodig zou zijn. Volgens de woordvoerder geldt het Zweedse aanbod uitsluitend voor Denemarken en is het niet afhanke lijk gesteld van het feit of Noorwe gen, België en Nederland ook de Vig gen zouden willen kopen. De Deense regering had al tot aan schaf van de YF-16 besloten. Het parlement zal naar verwacht wordt eind deze week hierover stemmen. ADVERTENTIE TOKIO (AFP/Reuter) Eisaku De sterk Westers geöriënteered Sa- Sato, voormalig eerste minister van to behaalde zijn grootste diplomatie- Japan, is gisteren overleden. Hij ke triomf toen hij in 1969 de Ver werd op 19 mei door een hersenbloe- enigde Staten ertoe wist te bewegen ding getroffen. Sindsdien was zijn Okinawa en de Rioe-Kioe-eilanden gezondheidstoestand zorgwekkend. Sato, die 74 jaar is geworden, premier riode rakel". Japan terug te geven. In 1966 normaliseerde hij de tot dusver 1964 tot 1972 in de pe- slechte betrekkingen van Japan met "economische mi- Zuid-Korea. Hiervoor was een Ja panse lening van 800 miljoen dollar President Sadat, met naast zich president Ford, zegt op een persconferentie, terwijl dr. Kissinger toekijkt, dat Ford een voorvechter is voor vrede. De persoconferentie werd in de regen gehouden in Salzburg. besluit dat nogal wat deining Onder de regering Sato tekende veroorzaakte. De Japanner kreeg de- Japan in 1970 het internationale t prijs samen met de Ier Sean Mac- bride, VN-cominissaris bië (Zuidwest-Afrika). drag tegen de verspreiding van kern- Nami- wapens. Hij slaagde er echter niet in het verdrag door het parlement ge ratificeerd te krijgen. De verkiezing van Sato als een van de winnaars van de Nobelprijs voor de vrede werd door linkse groeperin gen in Japan en Noorwegen aange vochten. Zij beschuldigden de oud premier ervan dat hij jarenlang zijn invloed had aangewend om een ver zoening tussen Japan en communis tisch China te verhinderen. Het aftreden van Sato in 1972 werd gedeeltelijk veroorzaakt door de ont hulling dat de Amerikaanse rege ring al enige tijd bezig was met Peking te onderhandelen zonder haar Japanse bondgenoot daarvan op de hoogte te steleln. LONDEN (SP/DPA) Hoewel verwacht wordt dat de opkomst klein zal zijn, staat het vrijwel vast daat Noord-Ierland zich in het EG- referendum aanstaande donderdag tegen de gemeenschap zal uitspreken. De protestantse meerderheid is fel tegen de EG, al was het alleen maar omdat de Ierse republiek er lid van is en dat zal blijven ook al besluit Engeland de gemeenschap te ver laten. De politieke ideologie van de protestanten is bovendien zo door drenkt van religie dat zij de Noord- ierse protestanten het idee geeft dat het Verdrag van Rome meer te ma ken heeft met de paus dan met de EG in Brussel. De grootste protestantse politieke groepering, de United Ulster Unionis ten vreest dat de voortzetting van het Britse EG-lidmaatschap op den duur zal leiden tot pressie van Brus sel om te komen tot een verenigd Ierland. Hoewel men er voor uit komt daar geen enkel bewijs voor te hebben, zeggen de protestantse poli tici dat het in ieder geval beter is als er "geen verflauwing optreedt in de betrekkingen tussen Ulster en de rest van het Verenigd Koninkrijk wat volgens hen zou kunnen gebeu ren door het EG-lidmaatschap, om dat Engeland een deel van haar sou- vereiniteit zal verliezen". De ironie wil dat twee van de voor naamste protestantse politici, Har ry West en William Craig, privé vóór de EG zijn. West omdat hij hereboer is en het nooit onder stoe len of banken heeft gestoken dat de gemeenschappelijke landbouwpolitiek voor hem zeer voordelig is. Craig heeft meermalen verklaard dat een eventueel "nee" tegen de EG desas treuze gevolgen zal hebben voor de Noordierse economie in het algemeen en voor het kiesdistrict van Craig in het bijzonder, waar de grootste scheepswerf van Ulster, die van Har- land and Wolf is gevestigd. De rooms -katholieke sociaal-demo cratische arbeiderspartij, die onge veer eenderde van de een miljoen kiezers vertegenwoordigt is vóór de EG. De partij neemt dit standpunt in omdat zij gelooft dat een even tueel uittreden van Engeland haar ideaal van vereniging met de Ierse republiek in de weg zal staan. De katholieke politici gaan daarmee lijn recht in tegen de campagne van de IRA, het verboden Ierse republikein se leger, die anti-EG is. Hoe succesvol de anti-EG-campag ne van de IRA zal zijn, zal moeten blijken op de dag van het referen dum zelf. Zij zullen waarschijnlijk dezelfde tactiek volgen als bij de verkiezin gen van de conventie op 1 mei. Toen stonden IRA-leden bij stemlokalen de namen te noteren van hen die gingen stemmen. Een politicus uit 't graafschap Zuid-Tyrone zei dat hij alleen in zijn kiesdistrict al 30 ge vallen van intimidatie wist te noe- Het centrale thema in de debatten en toespraken met betrekking tot 't EG-lidmaatschap van Groot-Brit- tannië was gisteren opnieuw de Brit se soevereiniteit. De problematiek over inflatie en werkgelegenheid werd hierdoor naai de achtergrond gedrukt. De voormalige premier Edward Heath verklaarde in een televisiede bat dat "onze souvereiniteit iets is, wat we goed kunnen gebruiken, en door het lidmaatschap in de EG kun nen we haar inzetten om een vaste basis voor onze veiligheid en defen sie te creëren". Heath zei verder dat de gemeenschap haar bestaansrecht vindt in het vermijden van Europe se conflicten. Door iets af te staan van de Britse soevereiniteit kunnen we die van de andere acht landen mede beheersen. Zijn vroegere partijgenoot, Enoch Powell, die tegen het lidmaatschap is, stelde daartegenover dat de ge meenschap zich gebonden had aan net instellen van een direct gekozen Europees parlement. Het Britse par lement zou daardoor hoe langer hoe meer ontkracht worden volgens Po well. In Schotland, heeft de soevereini- teitskwestie door de gedeeltelijke loskoppeling van Londen, die men daar nastreeft, een extra dimensie. De commissie die moet zorgen voor het instellen van een Schots parle ment, waarschuwde dat er een cam pagne tegen de gedeeltelijke Schotse autonomie zal losbarsten wanneer de Schotten aanstaande donderdag "Ja" zullen zeggen. Uit de laatste opiniepeilingen blijkt dat rond 45 procent der Schot ten zich zou uitspreken vóór het EG- lidmaatschap. Dat is een toename van 7 procent vergeleken met een maand geleden. Twee, direct of indi rect bij Schotland betrokken kabi netsleden, hebben zich in het week einde tijdens de Europa-debatten tegen het lidmaatschap uitgespro ken. De minister voor Schotland, William Ross, zei in een toespraak, in het Schotse Kilmarnock dat de regering bij haar laatste onderhan delingen in Brussel geen opzienba rende resultaten had geboekt. Energie-minister Eric Varley, een van de zeven anti-Europeaner in 't kabinet heeft zich voor de eerste maal in het openbaar uitgelaten voor het uittreden uit de EG. Groot- Brittannië en daarmee Schotland zouden ten aanzien van de zeggen schap over de olievoorraden in de Noordzee water in de wijn moeten doen als ze lid van de EG zouden blijven. Brussel zou Londen onder druk kunnen zetten om de olie- en gasvoorraden sneller op te souperen ten gunste van andere EG-landen, zonder dat de Britse nationale be langen daarbij gebaat zouden zijn.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13