Kritiek richt zich vooral op beleid Kuitert hanteert het mes Ramirez; titel in Italië, favoriet voor Wimbledon Puttemans ook op Papendal Biljarters terug bij Avé-systeem UW DAGBLAD mee op vakantie DINSDAG 3 JUNI 1975 Tegenstellingen binnen de Nederlandse rooms-kath. kerkprovincie op een rij Met name tijdens en na het Pasto raal Concilie in Noordwükerhout is er onder de katholieken in ons land een grote onrust ontstaan. Personen en groepen ter linker- en ter rechter zijde maakten (en maken) het in beschuldigen zó bont, dat er van „roomsen onder elkaar" nauwelijks meer sprake kan zijn, om over het „ziet, hoe zij elkander lief hebben" maar helemaal niet te praten. «men en groepen, öte ongeduldig werden wegens de traagheid van de kerk In het reage ren op wat er leeft in de wereld. Zij zijn van mening, dat de kerk die be loften van het tweede Vaticaans con cilie nliet heeft ingelost. Hun kritiek op paus, curie en bisschoppen, is in véle gevallen ontaardt in het zich afkeren van de kerk om in aparte .gemeenten" met gehuwde voorgan gers hun geloof te belijden. Tegenovergesteld kwamen er per sonen en groepen, die zich in trouw aan het tweede Vaticaans concilia vooral inzetten voor het behoud van tradities. Velen onder hen ontspoor den in een nauwelijks meer christe lijk te noemen kritiek op medechris tenen en zelfs op de bisschoppen van eigen land. Tussen bedde groepen bevindt zich die grote zwijgende meerderheid, die hi trouw aan met name de bisschop pen er nog iets 'van probeert te ma in de afgelopen Jaren is de bis- j schoppen het verwijt gemaakt, dat ze aan die situatie ndets deden. Dit ver- I wijt mag in het verleden gerecht- I vaardigd zijn geweest, maar enige tijd geleden hebben de bisschoppen, om nu eens precies te inventariseren wat er in katholiek Nederland aan de hand is, dan toch een commissie in- I gesteld, onder de naam .Commissie Pluriformiteit". Deze heeft nu een tussenrapport gepubliceerd. De com missie benoemde twee subcommissies, één om de problemen ter (gemaks halve) „linkerzijde" te bestuderen en één om „rechts" door te lichtend Aanvallend Uit het rapport blijkt da.t de zg. pro- /allend opstellen. De commissie constateert, dat on danks het feit, dat kritische gemeen ten evenzovele parels zijn op de mij ter van de bisschop, niet kan worden voorbijgegaan aan het feilt, dat velen zoals middelbare schooljeugd, studenten, werkende jongeren en wat genoemd wordt de nieuwe midden klasse. het ndet meer zo zien. De kri tische gemeenten blijken op deze mensen een grote aantrekkingskracht uit te oefenen. Zij willen (niet vrij blijvend) stilstaan bij de verdrukten. En ervaren bijv. de beleidskeuze in zake het priestercelibaat (ondanks de problemen, die vele priesters persoon lijk ondergaan) als „willekeurig, al te zeer op zelfverdediging bedacht". ZU realiseren zich het gevaar van isole ment. Bovendien, zo constateert de oommissie, lopen zij het risico, dat originaliteit kan ontaarden in wispel turigheid, dat een al te geïmprovi seerde organisatie leidt tot ontbin ding of te grote gebondenheid aan één persoon, dat wereldproblemen worden versimpeld tot te eenvoudige tegenstellingen en dat door tradities te gemakkelijk op te geven waarde vol e gebruiken in gevaar komen. De commissie is van mening, dat spanningen de zaak levend houden en dat ze dus ndieit weggeratiomali- seerd of verdoezeld mogen worden. Tot slot vraagt zij de bischoppen de ernstige meningsverschillen niet al- een vast te stellen, maar er wat aan te doen. Leidraad Uit het rapport van de ter rechterzijde bijkt. dat de zg. be houdenden zich verdedigend opstel len. ZU verzetten zich tegen het eta- ket „rechts", omdat dit een negatief waarde-oordeel inhoudt nil. behouds gezind zUn. ZU willen allieen maar „gewoon rooms-kathöldek" zijn. Hun trouw aan de traditie vinden zij bewaarheid in de documenten van het tweede Vaticaans concilde. De vernieuwing op basis van deze docu menten is voor hen nooit een betwist bare zaak geweest. Van bisschoppen en priesters verwachten zy dat de herkenbaarheid van de traditionele geloofsleer, liturgie en ambtsvervul ling binnen de kerk hun by het ver vullen van hun verkondigende taak een leidraad zal zUn. Him scepticisme ligt o.a. in de er varingen met het Pastoraal Concilie, waarin de dreiging van een ver vreemding van velen t.a.v. de kerk provincie is geworteld. Zy hebben nogal wat kritiek op de bisschoppen, wier beleddshouddmg tijdens en na het Pastoraal Concilie wordt gekarakteri seerd als .eenzijdig bepaald door een theologie düe de vraag naar aardse dimensie van de geloofsbeleving op de voorgrond stelt". Naar hun me ning krijgen politieke en maatschap pelijke problemen te veel aandacht, zodat het niet is uitgesloten dat een en ander ontaardt In een kerkgestal- fce als een vereniging van geënga geerde maatschappijcritici. Hard en bitter De overkoepelende commissie noemt het opmierkelyk, dat uitingen van ongenoegen en kritiek aan belde zU- den meer het belieid van de kerk, in düt geval de bisschoppen, betreffen dan de houdingen en activiteiten van de respectieve groepen. De commissie is van mening dat deze ./tussentUdse balans" de zaken bepaald niiet te mooi voorstelt. Soims hard en bitter komen de standpunten voor het voetlicht. De bisschoppen laten zich in hun aanbiedingsbrief niet of nauwehjks uit over in de in de rapporten naar voren gebrachte problemen. Zy vol staan met op te merken, dat zU te gen sommige verschijnselen, die in de documenten worden gesignaleerd, ernstige, fundamentele bezwaren koesteren, met name tegen bepaalde opvattingen over de geloofsinhoud. Met de commissie „kritische ge meenten" mag men hopen dat de bisschoppen niet zullen volstaan met hiet alleen maar constateren van te- gsingestelide opvattingen. Ze mogen de kerk niet onthouden wat zU van de problematiek denken en wat zU eraan denken te doen. THEO KROON Bisschop Bluyssen van Den Bosch heeft zondag zyn zilveren priester jubileum gevierd. De eucharistie viering geschiedde, om alle deel nemers te kunnen onderbrengen, in de Brabanthallen. De bisschop hoopte, dat zUn feest ieder nieuwe hoop en warmte zou geven en zou aanzetten meer te geven en beter te delen. Het middagfeest droeg als titel 'Bruisen voor Bluyssen.' In de St. Jan traden vele koren op en buiten boden gilden, fanfares en standwerkers de menigte een onder houdend programma aan. Spelen en een rydend carillon completeerden het feest. De vicaris-generaal van het bisdom, mgr. Van Laarhoven, zei: 'Wy vinden, dat onder leiding van bisschop Bluyssen het werken in de kerk echt een feest waard is.' In een artikel in het informatie bulletin van zyn bisdom zegt mgr. Gijsen (Roermond) dat een verrij kende veelvormigheid alleen moge- lUk is, waar echt Godsgeloof, nede rige erkenning van de eigen on- wysheid en bereidheid tot trouw aan Christus' kerk de overhand hebben. De vervlakkende veelsoortigheid bin nen de rk kerk wordt door begrip volle waarschuwingen en bedenkin gen, zonder duidelyke grenzen te stellen, alleen maar verdiept, aldus de bisschop. By de opening van de laatstgehouden vergadering van de diocesane pastorale raad in Breda bleek bisschop Ernst niet zonder zorgen te zUn over de toekomst van de kerk en de voortgang van de pastorale arbeid. De verantwoorde- lykheid spreidt zich uit tot gezamen lijke verantwoordelykheid, meende de bisschop, die daarin een weg zag naar de toekomst. Het gaat ook niet om de kerk zelf, maar om het be houd en het doorgeven van het geloof, dat geborgen zUn in God verenigt met verantwoordelUk han delen van de mens. Maar dan moet er een basis zyn, een gemeenschap die dat geloof beleeft en overdraagt aan kinderen, jongeren en ouderen, aldus bisschop Ernst. De dioce sane pastorale raad van het bisdom Haarlem heeft bisschop Zwartkruis geadviseerd, op meer plaatsen in het bisdom, by wijze van experiment, een jongerenpastor aan te stellen. Als belangrUkste kenmerken worden genoemd: oecumenische contacten, wars van isolement uit de gemeen schap, contact met het basispasto raat en gebruikmaking van de erva ring en de inhoud van andere in stellingen, zoals het vormingswerk. In de liturgie doen zich minder excessen voor, constateerde de voor zitter van de (rk) Vereniging voor Latijnse Liturgie, jhr. Van der Does de Willebois, op een landdag in Rotterdam. Er waren 350 deelne mers. WU bouwen verder aan ons streven, de Latijnse liturgie vaste voet te geven, zei hy. 'Men is weer in rustiger vaarwater beland; alles is zich aan het consolideren'. Het communicatie- en oriëntatiecentrum voor kerk en wereld 'De Horstink' en de protestantse Stichting tot be vordering van het bibliotheekwezen en de lectuurvoorziening in Neder land hebben besloten in nauwe sa menwerking hun dienstverlening aan de Raad van Kerken en het open bare bibliotheekwezen voort te zet ten. Het tweede-kamerlid Beuker (RK Party Nederland) heeft de bis schoppen erop geattendeerd, met welk gemak en op welk een grove wyze in het 'Katholiek Schoolblad' van 24 mei, dat enkele artikelen be vat over jeugdseksualiteit, de nor- Gijzen: grenzen stellen men van de katholieke zedenleer met voeten worden getreden. Hy vraagt zich af, wanneer het Ned. episcopaat zyn stem zal verheffen. "De inhoud is zo anti-katholiek dat het woord 'katholiek' by 'Kath. Schoolblad' een loos woord is geworden. De her vormde Immanuelgemeente te Wad- dinxveen heeft zich het lot aange trokken van de Russische wiskundige Leonid Plioestsj die onlangs tot de tentie in een psychiatrische inrich ting werd veroordeeld. ZU heeft brie ven van deelneming verzonden aan de vrouw van de schryver en ook brieven aan de Russische autoritei ten waarin om vrylating van deze gevangene wordt gevraagd. De secretaris-generaal van de Herv. Kerk, dr. A. H. van den Heuvel, heeft in een brief de sjah van Perzië gevraagd om een betere behandeling voor een aantal politieke gevangenen in het byzonder voor Hassan zie Zafiri, voor wie Amnesty Internatio naal het speciaal heeft opgenomen in het kader van haar actie tegen marteling. De Herv. synode komt op 9, 10, en 11 juni op Hydepark in Driebergen bUeen. Zy zal o.m. een aantal rapporten behandelen over het desinvesteringsbesluit betreffen de Zuidelijk Afrika van de Wereld raad van Kerken. Verder is er een 70 pagina's tellende nota over de kerk in de sociaal-politieke span ningen. In augustus hoopt dr. A. Wind te Leiden namens de geref. kerken in ons land de synode te bezoeken van de Geref. Kerk in Zuid-Afrika. De Geref. Kerken zUn vorig jaar met 1071 zielen ach teruitgegaan. Hun aantal was per 1 jan. jl.: 878.767. Het aantal dienst doende predikanten steeg van 1072 tot 1088, het aantal vacatures nam af van 246 tot 236. De Noorse Lu therse bisschop Loenning van Bord is afgetreden uit protest tegen de goedkeuring door het Noorse parle ment van een abortuswet, die de vrouw vrijwel geheel 'baas in eigen buik' laat. Hy meent, dat de stem van de kerk door de overheid is veronachtzaamd.' "Bisschop" voor beroepingswerk Ds. K. Dyk te Haren (Gr.) heeft in de Groninger Kerkbode (Geref.) het systeem van het beroepingswerk fout genoemd. Als alternatief wUst hy op een 'beroeping- of mutatie bisschop', met een uitgebreide kennis van predikanten en gemeenten, die een dringend advies geeft aan va kante gemeenten en beroepbare pre dikanten. Ook predikanten die niet beroepen willen worden zouden dan benaderd moeten worden, wanneer de 'bisschop' het hoog tyd vindt, dat ze eens veranderen. KERKELIJKE STAND Herv. Kerk: beroepen te Tienderveen - Nieuw-Balinge H. Stroeve te H. I. Ambacht. Geref. Kerken: ber. te Schagen J. P. E. Verheul te Wyhe. Geref. Kerken Vryg.: ber. te Gro ningen A. G. Versteeg Stadskanaal; bedankt voor Oldenhove J. de FeUter Hoogezand. Herv. Kerk: beroepen te Lopikerkapel kand. C. Hakkenberg Haarlem, te Nieuw-Lekkerland P. Molenaar Jaarsveld; bedankt voor Gouda R. J. v. d. Hoef Zeist. Prof. dr. H. M. Kuitert antwoordde op een vraag van Bert Aalbers voor een artikel in Hervormd Nederland, dat er een ontzaglyk misbruik van de by bel wordt gemaakt, doordat iedereen de bUbel maar voor zyn kar spant. De vraag van Aaibers aan prof. Kuitert was, wat hy zyn tegenstanders te zeggen heeft die beweren dat hU het gezag van de Schrift aantast. Men heeft, aldus prof. Kuitert, die kar al klaarstaan en dan komt de bybel er voor. 'Het lUkt mU, dat Je op dat punt niet kritisch genoeg het mes erin kunt zetten, want het is in vele ge vallen een absoluut onhoudbare re denering. Het lUkt prof. Kuitert de grootste hindernis voor het evangelie dat de kerk het monopoliseert. Daarom pleit hy voor ruimte voor buiten- kerkelyk christendom; hU denkt dat de kerk daar alleen maar wel bU zal Kuitert wordt vaak verweten, dat hy een 'ander evangelie' brengt. Hem wordt dan de bybeltekst Galaten I vers 9 voorgehouden, waar Paulus zegt, dat ieder die een ander evan gelie verkondigt vervloekt is. Volgens Kuitert is dat 'andere evangelie' van Paulus heel duidelyk het evangelie dat omgevormd is tot wetticisme. De apostel toornt tegen mensen die wil len dat hy zUn mond houdt, die zijn vryheid-in-Christus komen bespie den en anderen een slavenjuk willen opleggen. De tekst in Galaten I'kent Kuitert juist een uiterst kritische waarde toe tegenover dwingerige, traditionele theologie, die een goede kans maakt de mensen tot wet te worden in plaats van tot bevrUding. Volgens Kuitert staat iets niet op vaste schroeven omdat het in de bybel staat. Daarom komt het ook niet op losse schroeven te staan als je zegt: dat kunnen wy zo niet mee maken. Als voorbeeld noemt Kuitert de geref. synode zelf, die de vrouw in het ambt toeliet. 'Het laatste an ker van je geloof ligt toch niet in een bepaalde bybelbeschouwing, maar in God zelf die een mens aan spreekt. Om het met de oude psalm- beryming te zeggen: ik heb het zelf uit ZUne mond gehoord.' Aan een terugkeer van de rich- tingenkerk gelooft prof. Kuitert niet. Voor het oude richtingenmodel is de verscheidenheid te groot geworden. ROME Raul Ramirez heeft be slag gelegd op het open tenniskam pioenschap van Italië. De 21-jarige Mexicaan versloeg gistermiddag in de finale van het herenenkelspel op de banen van het Poro Italico in Rome de Spanjaard Manuel Orantes in drie sets: 7-6, 7-5, 7-5. Ramirez verdiende met zyn zege 16.000 dollar, ongeveer 39.000 gulden. De Mexicaan was als zesde geplaatst, Orantes als vierde. De finale moest zondag een dag worden uitgesteld wegens regen. In de beginfase van de stryd zag het er niet naar uit dat Ramirez op weg was naar zUn belangrykste toer nooizege tot dusver. Orantes (26), die onlangs de toernooien van Bour nemouth en Hamburg won en die zaterdag indruk maakte door Guil- lermo Vilas te verslaan met drie keer 6-2, nam een voorsprong van 4-1 door middel van een service- doorbraak. Maar vanaf dat moment gaf Ramirez geen duimbreed meer toe en begon hy de Spanjaard ge- leidelUk het initiatief te ontnemen. 'Ik was koud in het begin,' aldus de besnorde Mexicaan, die vorige week op weg naar de finale Björn Borg en Ilie Nastase uitschakelde, 'Ik wist niet of ik naar het net moest gaan of achterin blijven.' Ramirez koos uiteindelUk het eerste, en met succes, hoewel Orantes zich niet in de hoek liet drukken door het supe rieure serveer- en volleerwerk van zyn tegenstander. Het resultaat was dat zich om vrUwel elk punt een hevige stryd ontspon, waarby steeds Ramirez op de cruciale momenten de sterkste was: in de tie-break van de eerste set en diep in de tweede en derde set. De - ongebruikelyke - score van 7-6, 7-5, 7-5 geeft de voortdurende spanning aan. Met zijn krachtige eerste service en zyn schitterende volley is Rami rez een belangryke kanshebber voor Wimbledon, dat op 23 juni begint. Eerst komen echter nog de open Franse kampioenschappen op Roland Garros in ParUs. Korfbal RIJNDELFLAND I A: Madjoe DES 2 5—3; TOP 2 Warmond 4—3; Velocitas 2 SEV 3—7; Warmond Fluks 2 9-4. I B: Fortuna 4 ODO 5—16; Achil les 4 Raven 2—8; Noorderkwar tier Dubbel Zes 2 4—7. I C: Hou Stand KVR 5-4. II A: Ons Eiland 3 De Algemene 3 6—6. n B: Fiks 2 Phoenix 4 4-3; For tuna 6 Fiks 2 3—5. II D: Ons Eiland 2 Tempo 2 2—2; VES 3 Ons Eilandi 2 47Tempo 2 Valto 2 3—2. III A: KVR 2 GKV 3 5—5; Fides Pacta 6 Phoenix 5 0—6. III C: Warmond 2 VEO 5 5—1; TOP 3 Avanta 2 13—3. IV A: HSV 6 Noorderkwartier 2 4—5; De Algemene 4 Fortuna 7 10—4. IV B: Ready 6 De Danaïden 5 8—6. IV C: Hoekse 5 Tempo 3 1—7. IV D: VES 4 DKC 5 2—8; Pernix 4 Tempo 4 8—5; SEV 3 Hoekse 4 5—0; Tempo 4 DKC 5 7—3. JUN. II A: Fiides Paota J2 For tuna J2 44. JUN. H B: Vailto J2 TOP J2 4—6; Tempo Dykvogels 4—4; Achilles Excelsior J2 4—4. JUN. Ill B: Dais Eiland Fiks J2 6—3; Pernix Tempo J2 11—3; Per nix Ons Eiland 18. JUN. in C: ODO Olympiaan 5—6. ADSP. AA: Achilles al Fides Pac ta ad 3—7; VEO al HKV al 2—1. ADSP. I A: Fides Pacta a2 Madjoe al 3—2. ADSP. n A: De Danaïden a3 Zui derkwartier al 15; Tempo al TOP »2 9—1. ADSP. in A: Tempo a2 Fides Pacta a4 2—2; Fides Paota a4 Per nix a3 3—3. PUP. I A: Fluks pi TOP pi 3—5. PUP. I B: Tempo pi Madjoe p2 Madia» a* Stand gelijk in schaaktweekamp Bey-Schuering LEIDEN De 'oudjes' doen het nog best. Dat bewees uitdager Jerry Bey (51 jaar) in de eerste party van de schaaktweekamp tegen de regerende kampioen van de Leidse Schaakbond Arthur Schuering (28 jaar). Bey lanceerde met zwart spelend in het Nimzo-Indisch een nieuwtje in de vorm van twee pionoffers die Schuering beide aannam, waarna de aanval van Bey zo sterk werd, dat Schuering tenslotte zUn koning moest omleggen. Deze partU vergde slechts een dertig-tal zetten. Ook in de tweede partU, waarin de Franse Tarrasch-variant op het bord verscheen, trok Bey direkt ten aan val, maar dit keer waagde hy reeds in de opening net iets te veel. Schuering nam het initiatief over en bereikte dankzy een doorlopende h-pion een eenvoudig gewonnen eindspel, zodat de stand in deze schaakmatch nu weer gelUk is: 1-1. De derde party wordt vanavond in het clublokaal van Leithen, de kantine van Clos en Leembruggen, DEN HAAG Door de toezegging van Emiel Puttemans, de Belgi sche wereldrecordhouder op de 5000 meter met 13 minuten en 13 secon den hebben de internationale avond wedstrijden die morgenavond op de kunststofbaan van Papendal worden gehouden, een interessant karakter gekregen. Puttemans, die afgelopen vrijdag met 13.29.8 in Parijs voor de beste Europese jaarprestatie op de vijf ki lometer zorgde, meldde gisteravond zijn definitieve komst. Hij zal zijn trainingsmakker Andre de Hertog- he meenemen als gangmaker. Put temans ontmoet op de v 5000 meter de Nederlandse kampioen en record houder Jos Hermens, de Chileen se kampioen Edmundo Warnke en Gerard te Broke (Ciko '66). Het zal de tweede maal zijn dat Jos Hermens dit seizoen op een 5000 meter start. Op 23 januari liep de Nijmegenaar in Christchurch tijdens een trip door Nieuw Zeeland 13.41.8. Zijn Neder landse record staat sedert de Euro pese kampioenschappen van Rome, waar Hermens als vierde eindigde, op 13.25.6. Op de 100 meter dames komt de Australische 11.0 loopster Denise Robertson aan de start. Haico Scharn en Evert Hoving starten op Papendal op resp. de 1500 en 400 me ter. KNAU-bestuurslid Bart Kappen- burg doet nog steeds pogingen om Filbert Bayi, de wereldrecordhouder op de 1500 m en de mijl, naar Pa pendal te krygen. De Afrikaan ver blijft momenteel in Rome. Daar werd hij gisteravond verslagen door Luciano Susang, de Europese kam pioen op de 800 meter. Bayi, de wereldrecordhouder op de 1500 meter en de mijl, bleek in tac tisch opzicht niet opgewassen tegen zijn Joegoslavische tegenstander. De Afrikaan trok de eerste 400 meter aan in 51.7 seconden. Op het voor laatste rechte stuk dichtte Susang het gat en spurtte in de laatste bocht voorbij zijn tegenstander. Su- cang zegevierde in 1 minuue en 45,98 seconden. Voor Bayi werd electro- nisch 1.46.24 geklokt. Marcello Fias- oonaro, de Italiaanse wereldrecord houder (1.43.7) op de 800 meter, durfde de confrontatie niet aan en startte op de 400 meter. Bij het hoogspringen dames haal den Sara Simeoni (Ita) en de Roe meense Virginia Bonci 1,85 m. De Hongaar Miklós Nemeth, die on langs 90,90 meter met de speer wïerp, won in Rieti met 83.74 meter. De Italiaan de Vicentis kwam met de discus tot 63,14 m. Enzo dal For- no (Ita) sprong 2,18 meter hoog. Korfbal Op het toernooi van HKV in Den Haag heeft de Al ploeg van Fides Pacta beslag gelegd op de "be ker voor toekomst". Ook voor de adspirantenploeg (nieuwelingen) was van de Leidse overgangsklasser was een eerste plaats weggelegd. Nederlagen van volleybalteams GEMERT Het Nederlandse da mes-volleybalteam heeft gisteravond in de sporthal in Gemert met 1-3 ver loren van Polen. De setstanden wa ren: 13-15, 15-5, 9-15 en 6-15. In sporthal de Dumpel in Velp speelde het Nederlandse herenteam gisteravond eveneens tegen Polen. De oosteuropeanen wonnen het duel met 3-0. De setstanden waren: 16-14, 17-15 en 15-5. Het Nederlands herenteam werd door Polen in de eerste twee sets ontzien. De regerende wereldkam pioenen keken in de eerste set zelfs tegen een 14-10 achterstand aan. O- ranje moest deze set echter toch nog gewonnen geven. Ook in de tweede set heeft Nederland twee maal een voorsprong gehad (10-9, 15-14) maar andermaal sloegen de Polen in de slotfase toe. in de laatste set kwam het Nederlands team er vrijwel niet aan te pas. Polen draaide toen op volle toeren en zegevierde met ro yaal verschil. Uitblinker in de Pool se formatie was Skorek die zyn 236e interland speelde. Nederland dat in Frank Constandse, Pim Uyterschout en Loek Willemstein de beste spelers bezat ontmoet Polen deze week nog twee maal, vandaag in Nijmegen en morgen in Breda. Ondanks de ne derlaag van 1-3 was de Nederland se coach Johan van Doorn niet on- teverden pver het spel van de Oran je dames. "De Poolse dames behoren bij de vijfde sterkste landen ter wereld", aldus de coach "dus deze uitslag is nog niet zo slecht". LUXEMBURG Tijdens het con gres van de Europese Biljartfedera tie in het afgelopen weekeinde in Luxemburg is besloten het bij de bil jarters zo gehate Japanse wedstrijd systeem af te schaffen en terug te grijpen naar het Avé-systeem, dat 2'es jaar geleden is afgeschaft. Het Japanse systeem hield in dat het wedstrijdprogramma van tevoren voor het hele toernooi in elkaar werd gezet. By het Avé-systeem speelt steeds de beste winnaar tegen de slechtste verliezer in de volgende ronde. Het enige nadeel van het Avé-systeem is, dat het kan voorko men dat een speler twee partijen achter elkaar moet spelen. De Europese Federatie nam voorts het nieuwe toernooiplan over van de wereld-biljartbond voor de vijfkamp. Het kader 47/2 wordt vervangen door het 47/1 en de carambole-aantallen worden gehalveerd (libre 250 pun ten), 47/1 en 71/2 elk 150 carambo les, bandstoten 100 en driebanden 30). De spelers moeten hun vijf partijen tegen een bepaalde tegen stander achter elkaar afwerken. In de toernooizalen zal voortaan niet meer mogen worden gerookt. Niet alleen door de toeschouwers, maar ook niet meer door de spelers. Dit geldt ook voor alle in Europa te spelen wereldtoernooien. Christ van der Smissen zal zijn Europese jeugdtitel in het libre en 47/2 volgend jaar niet meer mogen verdedigen, hoewel hij er nog wel de leeftijd voor heeft. Een Frans voorstel werd namelijk aangenomen, dat Jeugdspelers die al hebben deelgeno men, aan een groot internationaal kampioenschap niet meer aan de jeugdtoernooien mogen meedoen. De Europese Federatie heeft de Belgische biljartbond verzocht nog deze week een verklaring over de af- faire-Ceulemans, die na onenigheid met de Belgische bond besloten heeft prof te worden, uit te geven. Schermen De KNAS (Koninklyke Nederlandse Amateur Schermbond) zal drie schermers afvaardigen naar de wereldkampioenschappen, die dit jaar in de Hongaarse hoofdstad Boedapest worden gehouden. Het zijn Annemarie Souerbier (Zaal Visser Amsterdam), Yvonne Boomgaard (De Valkeniers Haarlem) en Maarten Siffels (Zaal Visser Amsterdam). Alle drie zullen uitkomen op het wa pen floret. VOETBAL Pike Mujkic, de van Dynamo Zagreb geleende spits van NAC, zal volgend seizoen uitkomen voor het Griekse Panathinaikos. NAC dat niet aan de eisen van Mujkic kon voldoen, is nu op zoek naar een andere spits, ook omdat Dick Hoog moed van FC Dordrecht vandaag te kende bij Fortuna SC. Het transfer bedrag van Mujkic bedraagt onge veer 250.000 gulden. Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte formulier dit tenminste 10 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Telefonische opdrachten kunnen wy niet j Als brief verzenden, frankeren met 50 oent. Ons HUISADRES is: INaam: Straat: Woonplaats: Het ziet er nu toch naar uit dat Pele weer gaat voetballen. De voormalige sterspeler, die acht maanden geleden voor de laatste keer voor zyn club Santos uit kwam, zal vermoedelUk deze week een contract tekenen bU de Ame rikaanse profclub 'New York Cosmos.' Er worden bedragen ge noemd van negen miljoen dollar (ruim 22 miljoen gulden) voor een periode van twee jaar. Vol gens de laatste - sterke - ge ruchten zou Pele reeds volgende week zyn eerste wedstrijd in de Verenigde Staten spelen. Jupp Heynckes, de topschut ter van Borussia Mönchenglad- bach, heeft gisteren zUn contract met drie jaar verlengd. De 30-jarige Heynkes, die vele aanbiedingen uit het buitenland had, is momenteel met 25 doel punten topscorer in de Bundes- liga. Jaar Postabonnement doorhalen wat niet van toepassing is. 2 Ons VAKANTIEADRES is: van tot per adres straat na plaatsnaam: S.v.p. in bloklettera. KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland en België gratis. De overige Europese landen f 1,10 per dag. De praktUk heeft ons geleerd dat de bezorging in Zuideuropese en Noord- afrikaanse landen veel te wensen overlaat. Opzending naar deze landen moeten wij daarom ontraden. /oor kranten die niet op het va*

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11