Welzijnsbron: van zwembad tot modderpoel Het 'ontslag' van Van Aken mizu Leidse reumapatiente won eerste Edgar Stene-prijs keukens Leven met reuma MAANDAG 2 JUNI 1975 Als stichtingsdirecteur Wie de interne verhoudingen van de Stichting Welzij nsbron gedurende de twee jaar van haar bestaan beziet, stuit op bijkans Sjors-van-de-Rebellenclub-achtige taferelen. Als in mei 1973 de Welzijns- bron haar taak begint, zit wethou der Lijten (KVP) in de voorzit- terstoel - zijn inbreng in de stich ting zal het minimale niet te bo ven gaan. Penningmeester is LDM directeur ir. C. de Jong en secre taris op voorpraak van de PvdA- kopman In t Veld - de socialist Van Aken. Aan dat drietal toegevoegd wor den later drs. J.P. v.d. Reyden en P.F.S. Biegstraaten, resp. oud-voor zitter en voorzitter van de Sport- stithting. Begin '74 komt 't eerste jaarver slag van de Welzij nsbron op ta fel. Van de Reyden en Biegstraa ten moet de mond wel zijn open gevallen, want uit de cijfers valt te lezen dat Van Aken behalve bestuurslid ook werknemer van de stichting de Welzijnsbron is. Iets wat hun nimmer is meege deeld. Van Aken staat voor een jaarsalaris van ruwweg 40.000 gul den genoteerd. Van de Reyden en Biegstraaten weigeren het jaarver slag van de stichting goed te keu ren en dat schijnt nog steeds niet te zijn gebeurd. Zij hebben Van Aken niet aangesteld (dat is ge daan door de LDM-commissaris- sen tot wie ook Van Aken zelf be hoorde) en zij wensen daar ver der buiten te blijven. Begin mei-1974 stroomt er op nieuw merkwaardig water uit de Welzijnsbron. Dan deelt voorzit ter Lijten namens de Stichting aan Van Aken mee dat zijn func tie na 15 mei niet langer meer zal worden betaald. Van de Reyden en Biegstraaten protesteren opnieuw: zij dragen geen verantwoording voor Van Akens aanstelling, zij wensen even min dat hij namens hen wordt ontslagen. De LDM laat weten dat het hier geen ontslag betreft, maar eenvoudig de beëindiging van een overeenkomst: van Aken zou slechts een jaar in betaalde dienst zijn. Verwezen wordt nog naar een brief van januari 1974 aan de Welzijnsbron en naar no tulen van de LDM, maar van bei de dragen Biegstraaten en v.d. Reyden geen kennis. Van Aken hult zich in een rook gordijn waar het de inhoud van de afspraak met de LDM betreft. Hij toont zich verbolgen over de gang van zaken. (De kardinale vraag is waarom Van Aken, nota- bene secretaris en directeur van de Welzijnsbron zijn eigen dienst verband niet punctueel op papier heeft laten vastleggen). Op 15 mei 1974 schrijft voorzitter Lijten aan Van Aken toch maar een briefje dat hij "ontslagen" is "wegens gebrek aan middelen" om hem in staat te stellen in het genot van de WW te komen. Maar komt Van Aken daarvoor wel in aanmerking? Is hij in die combinatie van secretaris-direc teur van de Welzijnsbron werk nemer in de zin van de Werk- loosheidheidswet? Hoe dan ook, de LDM biedt aan Van Aken, die toch vrijwel zeker in september 1974 wethou der wordt, de tussenliggende maan den een bedrag ter grootte van de WW-uitkering te verstrekken als de WW hem niet als gewone werknemer wil erkennen. In afwachting daarvan zal de LDM Van Aken alvast voorschot ten verstrekken. (Het moet om een bedrag van zeker 6000 gul den gaan). Er lijkt geen vuiltje meer aan de lucht te zijn, maar de Welzijnsbron heeft kennelijk een moeilijkheid voör elke oplos sing. Om alleen aan hem beken de redenen vertikt Van Aken het bij de WW aan te kloppen. Eind 1974 vraagt LDM-directeur De Jong tot twee keer toe aan Van Aken of hij nu wel of niet WW heeft ontvangen (de LDM-voor schotten zijn tenslotte gemeente gelden). Van Aken laat niets van zich horen. Daarom heeft de L- DM-directeur inmiddels de voor schotten teruggeëist. Het ziet er naar uit dat er nog wel enige narigheid uit de welzijnsbron zal vloeien alvorens de zaak kan worden geliquideerd. RP. Geen show in Stadsgehoorzaal LEIDEN Zaterdagavond zou in de Stadsgehoorzaal, onder auspiciën van de Nederlandse Hartpatiëntenve reniging de Vol Verwachting Klopt M'n Hart show worden gehouden, met medewerking van o.a. Boy Ed gars Big Band, The Down Town Jazz band, het Joegoslavisch danstheater ORO en Joan Haan'appel als presen tatrice. Het handjevol belangstellen den dat zich zaterdag echter bij de ingang van de Stadsgehoorzaal meld de kon teleurgesteld huiswaarts ke ren, omdat de show niet doorging. Waarom niet? Voorzitter Henk Fievet van de Nederl. Hartpatiënten Vereniging geeft drie redenen op: de zaal werd niet gratis beschikbaar gesteld, de gemeente was niet bereid om sub sidie voor de show te geven, hoewel volgens Fievet de opbrengst ten go- de zou komen aan het Leidse acade mische ziekenhuis en ten slotte bleek de belangstelling in Leiden zeer ge ring, gezien het feit dat in de voor verkoop niet één kaartje was ver kocht. De organisator van de show, John Verwijst, die woensdag nog beweerde dat de show wel door zou gan, was vanmorgen niet voor commentaar berikbaar. De heer Milikan, directeur van de Stasgehoorzaal evenmin. Nieuwe dienst regeling NZH LEIDEN Gisteren is de nieuwe dienstregeling van de NZH ingegaan in vergelijking met de huidige dienstregeling zijn de volgende wij zigingen doorgevoerd. Het begin/ eindpunt van lijn 92 is in Noordwijk verlegd naar het Wantveld (wijk- Duinpark). Verder is in de avond- spits een rit toegevoegd aan de lij nen 49Den Haag—Leiderdorp) en 88 (Den Haag-Lisse). De seizoenlijn tussen Voorschoten en de Wasse- naarseslag heeft een ander nummer gekregen. Lijn 44 wordt lijn 34. AD VERENTTE _yanAsserxJdrUraat2 Oegs^eest tet5Q392_ EN? HEEFT U NOU AL 'N KEUKEN? LEIDEN Meer dan anderhalf jaar is een stichting, voortgeko men uit de N.V, Leidse Duinwa termaatschappij (LDM) en luiste rend naar de dameskransnaam "Welzijnsbron", in het geheim werkzaam geweest om een groot zwembadencomplex te realiseren aan de Vondellaan in Leiden. Door Ruud Paauw De Welzijnsbron was in de herfst van het vorig jaar al aardig met haar werk gevorderd. Op papier wa ren de zaken vrijwel rond en.het geld lag zo goed als klaar: acht mil joen, te fourneren uit de reserves van de Leidse Duinwatermaatschap- pij (een naamloze vennootschap, waarvan alle aandelen in handen van de gemeente Leiden zijn). De Welzijnsbron werkte in het ge heim. omdat werd gevreesd dat Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land, als zij tijdig lucht zouden krij gen van deze miljoenenreserve, een armlastige gemeente als Leiden niet zouden toestaan op deze manier over de gelden te beschikken. Wat de Welzijnsbron (en daarmee de gemeente) beoogde, was GS min of meer voor een voldongen feit te plaatsen, via onderhandse aanbeste ding e.d. Als de eerste paal van Het bad eenmaal de grond in zat, zou G.S. ongetwijfeld wel zeer boos worden, maar kon de zaak, zo werd nage gaan, toch niet meer worden terug gedraaid. G.S. zouden het bad dan wel "gedogen". De opzet voor dit bad van B. en W. Het sinds september van B. en W. sinds september vorig jaar in functie zijnde nieuwe college heeft onlangs toch maar van het plan afgezien. Enerzijds met het oog op de bouw van de nieuwe Zijl, anderzijds omdat gebruik van de re serves van de LDM tot een verho ging zou leiden van de waterleiding- tarieven (hoe vreemd dat ook klinkt) wat onacceptabel was. Spookverhaal Om het spookverhaal over de Wel zijnsbron en het zwembad goed te kunnen volgen, moeten we terug naar de eerste maanden van het jaar 1973. Het gemeenteraadslid In 't Veld (PvdA), een der commissaris sen van de LDM, vraagt zich af wat er in Leiden kan worden gedaan met de reserves van de Duinwatermaat schappij (acht miljoen), een bedrag dat in de loop der jaren door ge meentelijk beleid tot stand is geko men. (Die miljoenen liggen niet op de bank, maar zijn in het bedrijf verwerkt). De zaak is actueel, omdat er dan sprake van is dat de LDM uit Leidse handen zal gaan en streekbedrijf gaat worden. Leiden wil het eigen geld er vast uithalen en voor de stad gebruiken. Daar is niets op tegen, alles pleit er juist voor. Maar hoe? De LDM zou de acht miljoen simpel aan de gemeente kunnen teruggeven. De ellende is alleen dat Leiden door zijn grote schuldenlast onder curatele van GS staat. En het risico is zeer groot dat GS de gemeente zouden dwingen de gelden te gebruiken om er de lopen de (grote) tekorten mee te dekken. Dat zou niets opleveren- het geld zou eenvoudig in de bekende bodemloze punt verdwijnen. Om dat te vermijden, wordt er naar andere constructies gezocht. De sug gestie wordt gedaan het geld als het ware in handen te geven van een stichting, die er een nuttig gebouw of iets van dien aard voor neer kan zetten en dat vervolgens aan de ge meente kan aanbieden. Daarmee zijn dan enkele klippen omzeild. Ook nu is het geraden G.S. er pas van in kennis te stellen als de eerste paal de grond in gaat, want het blijft een affaire die op de rand van het cor recte balanceert. De commissaris sen van de LDM (vrijwel allen socia listische en confessionele raadsleden) voelen wel voor het plan, B. en W. van Leiden gaan ook akkoord (de gemeenteraad wordt veel later vertrouwelijk ingelicht). Overdekt complex Blijft de vraag wat voor gebouw er nu eigenlijk moet komen. Wie de prioriteit bepaalt, is niet duidelijk, maar de keus valt in elk geval op een overdekt-zwembadencomplex op een stuk grond aan de Vondellaan (naast garage LIAM), omdat Leiden zit te springen om een dergelijke accommodatie. En zo ziet dan, op een dag in mei 1973, de stichting Welzijnsbron (startkapitaal 100.000 gulden) het levenslicht. Voorzitter daarvan wordt KVP-wet- houder J. Lij ten van Economische Zaken, penningmeester ir. C. de Jong (directeur van de LDM) en secreta ris het PvdA-raadslid M. van Aken, die tot op dat moment ook commisa- ris van de LDM was. Enige tijd later wordt het stichtings bestuur uitgebreid met twee „bur gers" om het zwembad technisch te realiseren. Dat zijn drs. J.P. v.d. Reyden, oud-voorzitter van de Leid- sche Zwemclub en oud-voorzitter Sport stichting en P.F.S. Biegstraaten, de huidige voorzitter Sportstichting. Biegstraaten en v.d. Reyden krijgen niet alles te horen wat er intussen is bedisseld. Zo vertelt Van Aken hun niet - en Lijten en De Jong houden eveneens de kiezen op elkaar - dat hij behalve als secretaris ook als directeur (werknemer) van de Wel zijnsbron moet worden beschouwd, wat hem een jaarsalaris van rond 40.000 gulden oplevert. (Dat zal veel later dramatische taferelen opleveren, zie daarvoor bijgaand kader). Het vijftal gaat welgemoed aan de slag. Van Aken inventariseert allerlei zwem baden en v.d. Reyden en Biegstraa ten bekijken wat voor Leiden in prak tisch opzicht het beste is. Besloten wordt een complex op te zetten met twee 25-meterbaden, een instructie- bad, andere voor de zwemsport nut tige ruimten en een restaurant. Wat in de arm genomen architect toont, ziet er inderdaad beeldig uit. In augustus 1974 (de oude gemeen teraad zal dan weldra worden ver vangen door de nieuwe) wordt de gehele gang van zaken nog eens bekeken door commissarissen en di rectie van de LDM en het oude col lege van B. en W. Men vraagt zich af of men nog we zo bevreesd voor G.S. moet zijn nu de gemeenteraad onlangs het besluit heeft genomen andere reserves te gebruiken om ge durende enkele jaren kunstmatig met een sluitende begroting te werken. Dat betekent dat de curatele van G.S. vervalt. Maar het oude college van B. en W. wil of durft de knoop toch niet door te hakken en het sein voor de bouw op groen te zet ten. Het wil het nieuwe college, dat in september 1974 zijn entree zal maken, niet binden. Twijfelachtig In de herfst van 1974 buigen de fonkelnieuwe wethouders Van Dam en Tesselaar zich over de Welzijns bron en zijn zwembad. Vooral Tes selaar wil dat nieuwe accommodaties over een sluitende exploitatie be schikken. En hij acht dat met het welzij nsbroncomplex - zeker nu de realisatie van het nieuwe bad sa menvalt met de reconstructie van De Zijl - een twijfelachtige zaak. In het nieuwe college van B. en W gaan de gedachten nu niet meer uit naar een zwembadencomplex, maar naar een nieuw stadskantoor (voor de benarde Sociale Dienst en Gemeentewerken bijv.). Alle illusies vervliegen echter, als LDM-directeur De Jong de wethouders voorhoudt dat de lening die moet worden ge sloten om de acht miljoen in han den te krijgen (de reserves zijn im mers in het bedrijf opgenomen) een .jaarlijkse rente van zo'n acht ton zal vergen. Dat kan alleen worden opgebracht als men de waterleiding tarieven verhoogt. Daar schrikken de nieuwe wethouders voor terug. Weg zwembad, weg stadskantoor. In 1975 gebeurt er zeer weinig meer. De Welzijnsbron lijkt dicht geslibd. Wat rest is de constatering dat de Welzijnsbron in twee jaar het startkapitaal van 100.000 gulden heeft verbruikt en dat de stad er geen cent wijzer door is geworden. In de LDM rusten nog altijd die acht miljoen, wachtend op degene die ze er op een aanvaardbare ma nier uit kan peuteren. HAARLEMMERSTRAAT 193 LEIDEN Q71-231B6 Zaterdag naar Helsinki vertrokken Oud-wethouder Lijten REUMA, het woordje staat er, maar als je het hebt in je le ven is het vaak een veroordeling voor levenslang. Dat begrijp je gelukkig nog niet wanneer het pas begint, maar later als het verder toeslaat. Je de misvormin gen ziet van de gewrichten en de ondragelijke pijnen moet door staan, wat dan? Nu ik heb begrepen dat toen het met mij zover was, huilen, kreu nen en klagen niets hielp. Je om geving knapt er niet van op en je zelf ook niet. Ik ging beseffen dat er heel veel moest veranderen in mijn leven. Dat ik mij moest aanpassen aan de gezonde men sen, mijn gezin, familie en vrien den. De draad van mijn levens patroon, die door deze ziekte to taal stuk was, weer op te nemen en daarmee een nieuw levenspa troon te bouwen, waarin veel pijn, stil verdriet en later een rolstoel bijhoorden. Ik wilde beslist niet passief wor den door deze reuma, maar vol komen actief zijn bij alles wat er om mij heen gebeurde. Ik pro beerde mijn invaliditeit te onder drukken door weer opnieuw me zelf te worden, mij te beheersen, ook als ik alles niet meer aan kon. Door iedere dag weer opnieuw te vechten, Jaar in Jaar uit. Lang zaam aan leerde ik leven, eerst met krukken later met de rol stoel. Ik begreep dat ik opnieuw in dit ander leven mezelf waar moest maken, om weer een gewoon mens te zyn, ook in een rolstoel. En waarom ook niet? Gezonde men sen kunnen toch ook vaak ziek zijn. Een ieder heeft toch zijn ei gen kruis in dit leven? Ik heb ervaren dat, door Je eigen invaliditeit weg te cijferen, veel belangstelling te tonen voor ande re dingen, ook voor de mensen om Je heen ,ik daardoor mezelf kon verheffen boven mijn ziek zijn. Daardoor kan ik weer blij zijn met blijde mensen, maar ont vang ik ook kracht, om een an der de hand te reiken, die niet meer verder kan in het leven. Al is het dann een reuma-hand! LEIDEN Zaterdag stapte me vrouw N. van der Tuin-Brouwer (57) met haar welfare-vriendin mevrouw Molenaar op het vliegtuig naar de Finse hoofdstad Helsinki. Mevrouw Van der Tuin, al 24 Jaar reuma- patiënte, gaat daar tijdens een reu- matologencongres de Edgar Stene- prijs in ontvangst nemen. Deze prijs een geldbedrag, wordt dit Jaar voor het eerst toegekend aan het beste „levensverhaal" van een reuma patiënt (e). Uit de inzendingen, die kwamen van reumapatiënten over de hele wereld, werd die van mevröüw Van der Tuin als beste gekozen. „Ik vind het geweldig fijn om naar Helsinki te gaan", zegt de zich in een trippelrolstoel gemakkelijk door haar flatje aan de Topaaslaan be wegende mevrouw Van der Tuin. „Wij blijven acht dagen. Er zijn speciale excursies voor ons georganiseerd en ook de Finse televisie zal tijdens mijn verblijf opnamen maken". Ondanks haar ziekte is mevrouw Van der Tuin een opgewekt type, dat vlot praat en voor alles belangstel ling heeft. „Het is terug slaan. Ik zal nooit zeggen Heer ik dank u, ik aan vaard het. Ik zal hem wel bidden me te helpen". En mevrouw Van der Tuin weet waar ze over praat want 24 Jaar ge- Haarlemmerstraat 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf f 40, of Electronic horloge De beste merken brengen wij U. SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water ALTIJD VOORDELIGER EIGEN ATELIERS leden ontdekten de artsen dat ze ge wrichtsreuma had. „Ik zit al 13 Jaar in een rolstoel", vertelt ze. „Het heeft wel even geduurd eer ik dat accepteerde. Drie keer- heb ik h'm naar het ziekenhuis terug laten stu ren, ik wilde gewoon niet". Ze heeft nu geleerd met haar han dicap te leven. „Ik probeer zoveel mogelijk zelf te doen maar zonder goede hulp van mevrouw Onderwa ter en mevrouw Molenaar zou het niet gaan. Het is bijzonder fijn als Je weet dat er mensen zijn die zich voor je willen inzetten". Vandaar ook dat levensverhaal, dat ze in een keer op papierzette, geen in en in zielig verhaal is. „Ik vond het heerlijk om te schrij ven, trouwens ik maak ook weieens gedichtjes voor de Leidschendamse soos waar ik naar toe ga. Natuurlijk had ik nooit gedacht dat ik deze prijs zou winnen, toen ik het hoorde was ik helemaal overdonderd". Op de foto links mevrouw Van der tuinrechts haar welfarevriendin mevrouw Molenaar. LEIDEN Het ivas zaterdagavond feest in de aula van het scholencomplex aan het Valkenpad in de Merenwijk. In Turkse en Marokkaanse sfeerZo liet de Turkse dansgroep "Türk Folklor Külübü" zien wat het in zijn mars heeft. Verder werd er een film over Marokko vertoond, werden de kinderen onthaald op lekkCrnijeii en werd er door verschillende aanwezigen gemusiceerd. meer zitgenot met eigentijdse MANAUMEUBELEN (dik rotan) folder met 35 modellen verkrijgbaar bij: HARRY v. d. ANKER Bosplein 13, Katwijk AAD WESTGEEST Laan van Ouderzorg 12, Leiderdorp CORRY HAGOORT Doezastraat 14, Leiden HENK v. d. ANKER Voorstraat 66, Katwijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3