LEIDSCH DAGBLAD Wachttijd voor rij examen verlengd Gevangenen gijzelen 8 bewaarders vandaag 'Weerstand bieden aan de macht van het kapitaal'' ISRAEL TREKT TROEPEN TERUG DOOR ONVERWACHT GROOT AANBOD „Oranje" tilt niet zo zwaar aan nederlaag Koffie wordt goedkoper LEIDSCH DAGBLAD JUISTE HUUR VERHOGINGEN AANGEZEGD MAANDAG 2 JUNI 1975 OPGERICHT I MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Meijer CRM) woedend op topambtenaar DEN HAAG <SP) Een van de twee secretarissen van de interdepartementale werkgroep Nationale Landschapspark heeft vorige week bij de staatsuitge verij vergeefs getracht enkele wijzigingen te laten aanbrengen in een nota, die de ministerraad al was gepasseerd. Deze topambtenaar van het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk is volgens drs. J. F. Scherpenhui- zen, tweede-kamerlid voor de VVD, buiten zijn boekje gegaan. Dat wordt door CRM niet ont kend, maar overigens zou het sop de kool niet waard zijn: de ambtenaar heeft alleen een paar kleine correcties willen aanbrengen, waarbij hij zich niet niet realiseerde dat hij in de nota, waarmee l-et kabinet al akkoord is gegaan, zonder voor afgaande toestemming zelfs geen komma meer mag veran deren. De nota maakt deel uit van een serie van drie over land bouw en natuur- en landschaps behoud. In lapdbouwkringen zijn de nota's hier en daar met enige wrevel ontvangen. Drs. Scherpenhuizen heeft als voorzitter van een bijzondere kamercommissie voor nationale parken en nationale landschaps parken voor morgenmiddag een vergadering uitgeschreven om de zaak uit te zoeken. Volgens hem is de verklaring van CRM een „understatement": „Naar wat ik er van gezien heb ging het echt wel om meer dan kleine wijzigingen. Ik wil niet beweren dat het om beleidsombuigingen gaat, maar het betrof forse in grepen". Staatssecretaris Meijer van CRM heeft aan Scherpenhuizen een brief over deze kwestie toe gezegd. Hy zou op het initiatief van zjjn ambtenaar woedend ge reageerd hebben. „Ik kan me dat goed voorstellen", aldus drs. Scherpenhuizen, maar een woordvoerder van CRM ontkent echter dat de staatssecretaris boos is. 18 PAGINA'S Brans, Berendonk, en Kreekels omhelzen elkaar na het laatste fluitsignaaldat de 4- ning op Groningen bezegelt, die Eindhoven definitief in de eredivisie heeft gebracht. AMSTERDAM (ANP) De win kelprijs voor koffie gaat in de loop van deze week met tien cent per pak van 250 gram omlaag. De ver laging is volgens Douwe Egberts een gevolg van ontwikkelingen op de wereldmarkt. Douwe Egberts verlaagt met in gang van woensdag de prijzen van al haar merken met tien cent. Albert Heijn doet dit ook woensdag, behal ve voor het merk „Rabat", waarvoor de consument zeven cent minder per pak van 250 gram behoeft te betalen. Van Nelle brengt met ingang van donderdag haar prijzen met tien cent omlaag, uitgezonderd voor het merk „Prisma", dat zeven cent goedkoper wordt. Een woordvoerder van Niemeyer kon nog niet zeggen of dit bedrijf zijn prijzen ook gaat verlagen. „Ik weet het niet, het is een verschrik kelijke verlaging", zo zei hij. Nu en dan regen Veel bewolking i tot krachtige e istreeks 6 Hoogwater te Katwijk i uur. laagwater te 5.15 RIJSWIJK (ANP) Het CBR (Centraal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen) en de rijschoolwereld zijn verrast over het grote aantal per sonen. dat in de eerste helft van dit jaar zijn rijbewijs wil halen. Door dit onverwacht grote aanbod van nieuwe leerlingen bij de rijscholen en nieuwe examenkandidaten bij het CBR, hebben vele rijscholen een wachtlijst moeten invoeren en kan het CBR de gebruikelijke looptijd (de periode tussen het indienen van de aanvraag en de dag van het examen) niet handhaven. Het CBR, dat dit vandaag heeft meegedeeld, heeft daaraan toege voegd, dat de kandidaten in het hele land rekening moeten houden met een gemiddelde looptijd van onge veer 14 weken, die vooral in het westen van het land zelfs nog langer kan worden. In de eerste vier maanden van dit jaar heeft zich een stijging van het aantal examens met liefst 20 procent voorgedaan. Voor deze grote liefhebberij is geen exacte verklaring te geven, maar vooral omdat het aantal vrouwelijke kandidaten bijzonder is toegenomen (25 procent meer dan in de eerste eerste vier maanden van 1974), mag men wel aannemen, dat het „novem- ber-wetje" (drink Jij of drink ik?) hierbij een grote rol heeft gespeeld. Ook de blijkbare weerzin van Jonge vrouwen tegen de bromfietshelm kan een rol spelen. In rijschoolkringen kaïn men als mogelijke oorzaak horen, dat het in haaleffect van het dieptepunt tijdens de oliecrisis, de zachtere winter en de verwachting van toekomstige hogere lesgelden eveneens van invloed zijn op de grotere toeloop. ïn 1972 hebben zich ruim 350.000 kandidaten voor de eerste maal bij het CBR gemeld om examen te doen. In de Jaren 1972 en 1973 zakte dit aantal beneden de 300.000 met als dieptepunt ongeveer 280.000 in 1974. Het korps examinatoren (ruim 400), waarover het CBR beschikt, is kwantitatief ruim voldoende voor het verwerken van de normale aantallen examens, maar voor de onverwachte, onvoorspelbare hausse-periode waar van nu sprake is, komt het CBR in feite examinatoren tekort. Weliswaar zijn maatregelen genomen om het korps examinatoren geleidelijk'uit te breiden, maar gezien de strenge se lectie en de gedegen opleiding kan het effect hiervan niet op korte ter mijn merkbaar worden, aldus het CBR. 9 Het Nederlands elftal heeft in Belgrado een behoorlijke portie goodwill verspeeld. Het 30 ver lies tegen Joego-Slavië zal in de internationale voetbalwereld on getwijfeld een poosje nadreunen. De zilveren ploeg van het wereld kampioenschap is op zijn retour, zal men redeneren. Wel begrijpe lijk, niet juist. Want het Oranje dat in Belgrado aantrad, was niet meer dan een „schaduw-elftal", met slechts drie volwaardige in ternationals en verder wel talent volle, maar nog onervaren jonge ren. Voetballers die op voor hen vreemde plaatsen stonden, die nog nooit hadden samengespeeld en die bovendien de steun van een routinier als Van Hanegem moes ten missen. Oranje tilde dan ook niet zwaar aan de nederlaag. Zo als er schijnbaar ook al veel min der zwaar leek te worden getild aan de „zaak Van Hanegem". Bobby Vosmaer was de enige spe ler die hardop kritiek durfde spuien op de nandelswijze van de Feyenoorder. Ook in eigen land werd nog vol op gevoetbald. Eindhoven vierde feest om de promotie van de ge lijknamige club naar de eredivi sie, Emmen werd kampioen bij de zondagamateurs en Spijkenisse veroverde de titel bij de zaterdag voetballers. Noordwijk heeft sinds zaterdag weer riante uitzichten op een plaats in de nationale prof-bekercompetitie. I Jsselmeer- vogels werd in de tweede wedstrijd met 31 verslagen, zodat nu een beslissingsduel (zaterdag bij DOVO in Veenendaal) noodzake lijk is. Vrjj Spel ditmaal ook voor wiel rennen, met Van Springel en Merckx in de hoofdrollen. Van Springel zegevierde in Bordeaux Parijs, Merckx beheerste een prof- koers in Woerden. Een domine rende positie was dit weekeinde ook weggelegd voor de hockeyclub Amsterdam, dat zowel de dames als de heren kampioen van Neder land zag worden. Minder succesvol waren de atle ten van AV Holland en het korf balteam van Fides Pacta. In de tweede ronde van de nationale atletiek-competitie werden de Holland- atleten de dupe van dis kwalificatie, het Leidse korfbal team miste de promotie naar de hoofdklasse door een nederlaag tegen DETO PAGINA'S 11—16 Van Gorkum wellicht uit de ka merfractie van de PPR PAGINA 5 Holland Festival in spijkerpak PAGINA 9 Kans op een nieuwe pendelroute in het Midden-Oosten PAGINA 10 Iti de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt is vanochtend in alle rust begonnen met de sloop van de laatste 26 panden op het tracé van de metro. Moeilijkheden deden zich niet voorAlle bewoners bleken de panden vrijwillig ontruimd te hebben. Er 7vas slechts wat huisraad achtergelaten, dat volgens de deur waarder alleen nog geschikt was voor de vuilverbranding. Voor alle zekerheid was de omgeving in de vroege ochtenduren weer door de politie afgezet. Er ivaren ongeveer 200 politie mannen ter plaatse, van wie een deel later werd teruggetrok ken. Wethouder Lammers, die een kijkje kwam nemen, toonde zich blij dat sloop niet met geweld eindigde. AUGUSTA (AP) Twee groepen gevangenen in de gevangenis van Augusta op Sicilië die gisteren in opstapd waren gekomen hebben vanochtend hun actie opgevoerd door een van acht door hen gegijzelde bewaarders gevaarlijk te verwonden. De meest militante groep liet de gewonde bewaarder vrij en dreigde Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 17 juni 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer, 214, Lelden, Arie Groenevelt op congres Industriebond: ROTTERDAM (ANP) De strijd tegen de multinationale onderne mingen hebben we in de achter ons liggende jaren nog niet aangekund. Hier ligt voor de internationale vak beweging een van de belangrijkste taken. Met elkaar moeten we zien weerstand te bieden aan de macht van het kapitaal die binnen de wereld ondernemingen is verzameld. Dit heeft Arie Groenevelt, voorzitter van de industriebond NVV vandaag ge zegd in. de rede waarmee hij in De Doelen in Rotterdam het eerste congres van deze bond heeft ge opend. De heer Groenevelt vervolgde: "We hebben een achterstand, maar we moeten proberen die te over winnen. We moeten kans zien om ons te wapenen tegen de volslagen willekeur van het kapitaal. Niet al leen, om ons zelf te beschermen. maar ook om de werknemers in de zgn. ontwikkelingslanden de helpen de hand te bieden. Want in die ontwikkelingslanden vinden we de werkelijke slacht offers van het beleid dat door een groot deel van de multinationale on dernemingen wordt gevoerd. Hun bodemschatten worden systematisch geroofd: het geld dat ze opbrengen verdwijnt naar de rijke wereld. Aan verbetering van de maatschap pelijke structuur van die landen wordt niet gedacht. De werknemers worden als slaven behandeld. Dage lijks sterven er mensen van honger en ellende. Als er nog internatio nale solidariteit bestaat en daar geloof ik m zullen we naast on ze eigen zorgen ook die van hen moeten dragen. We mogen ze niet in de steek laten". Arie Groenevelt pleitte opnieuw voor een onverdeelde vakbeweging. "Laten we fusiebesprekingen begin nen", zo riep de Industriebond-voor zitter andere bonden op. Groenevelt gelooft niet dat de op stelling van de Industriebond NVV tot onherstelbare breuken binnen de centrale zal leiden. "We hebben het NVV nodig, zoals ook het NW ons nodig heeft voor het voeren van een krachtig beleid". In de positie van eenzame koploper ziet Groenevelt geen heil. De Industriebond-NVV-voorzitter wees op een gevaar van het uit blijven van de federatie van NVV en NKV. "Duurt dit nog lang en zet de federatievorming op bondsniveau zich intussen voort, dan groeit het gevaar dat de bonden zich in hun federatie te sterk binden om bin nen de vakcentrale vrijuit beslissin gen te kunnen nemen". de andere gijzelaars te zullen doden indien aan haar eisen - twee snelle auto's, wapens en een vrije aftocht - niet wordt toegegeven. Het oproer begon gisteravond toen vier gevangenen in een cel twee bewaarders die de ronde deden gij- zelden en bedreigden met scherp geslepen ijzeren staven en eetgerei. Zij ontnamen de bewaarders de sleu tels van de andere cellen en lieten alle 325 gevangenen uit hun cellen. In de hierop volgende verwarring gijzelde een tweede groep van vier gevangenen zes bewaarders en barri cadeerde zich met hen in een bu reau. Deze laatste groep eiste de wapens en de auto's in ruil voor het leven van de gijzelaars. De vier zouden deel uitmaken van ultra-linkse groe peringen die reeds meermalen voor onrust in Italiaanse gevangenissen hebben gezorgd. De eerste groep verlangde niet meer dan overbrenging naar gevan genissen op het vasteland, opdat zij gemakkelijker contact zou kunnen onderhouden met familie en advo caten. Nadat de autoriteiten de eisen van deze groep hadden ingewilligd en toegezegd dat zij naar het vaste land zouden worden overgebracht hebben zij hun twee gijzelaars vrij gelaten. Voor deze vier zich overgaven verlangde een van hen verpleegd te worden voor een wond die hij had opgelopen tijdens het gevecht met de bewaarders. Hij is daarna buiten de gevangenis in een ziekenhuis op genomen. De militante tweede groep, die zes gijzelaars gevangen hield, heeft een van de bewaarders in rug en borst gestoken en daarna de gang opge gooid buiten het bureau waar zij zich had verschanst. In het diepe Het zwembad dat er nooit kwam; een nieuw haltepunt op de financiële lijdensweg van een armlastige, twijfelmoedig be stuurde gemeente. Langdurig en zeer geheimzinnig is er gespeeld met de vrijko mende miljoenen aan reserves, wanneer de Leidse Duinwater maatschappij regionaal wordt. Via een stichting zou de ge meente dat geld in een nieuw te bouwen en broodnodig over dekt zwembad doen vloeien. Wat er in werkelijkheid van alle schone plannen is terecht ge komen, staat vandaag in deze krant (pagina Leiden) te lezen. Op gevaar af te veel te vereen voudigen, komt het erop neer dat de miljoenen er wel zijn, maar als vaste kapitaalgoede ren. Die kun je als openbaar nutsbedrijf niet verkopen (aan wie trouwens?). Dus kun je hoogstens een hypotheek op de onroerende activa nemen en dat komt dan weer neer op het betalen van acht ton rente per jaar. Het verbijsterende van de gehele affaire is dat niemand bij het formeren van de snode (en te gelijk goedbedoelde) plannen aan de financiële realiteiten, hierboven geschetst, heeft ge dacht. Sterker nog, men is driest aan de gang gegaan. Een raadslid. thans wethouder, kreeg de onduidelijke, maar goed gehonoreerde functie van secretaris en er werd een archi tect om tekeningen gevraagd, alsof alles in kannen en krui ken was. Men krijgt de indruk dat de toenmalige wethouder van economische zaken, nu nog voorzitter van de stichting, niet het flauwste idee had van wat er nu precies aan de hand was. Wat resteert is dat er alweer een hoop geld is uitgegeven aan een fata morgana. De droom ver dween met de snelheid van het water in een lek zwembad. Leiden sprong weer eens van de hoge duikplank. Telegram aan Van Dam LEIDEN - Alle Leidse woning bouwverenigingen hebben voldaan aan de wens van staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) dat aan huurders van vooroorlogse woningen een huurverhoging van acht procent per 1 Juli moest worden aangezegd. Een verhoging die niet geldt, voor woningen, waarvan de renovatie vóór 1 april 1976 begint en een tweetal complexen van Werkmanswoningen in De Kooi die in te slechte staat verkeren. Wethouder Verboom heeft dit van morgen in een telegram aan het adres van Van Dam bevestigd. Op 15 mei j 1. had de staatssecretaris een boze brief naar de gemeente ge stuurd, omdat een vijftal woning bouwverenigingen zijn beslissing om trent de huurverhoging niet had af gewacht en aan bewoners al mede deling had gedaan van een percen tage. dat lager was dan nu uitein delijk is vastgesteld. Welke fout in middels dus is gecorrigeerd. Tot 1 augustus kan bezwaar worden gemaakt tegen de huuurverhoging volgens de gebruikelijke procedure via de huuradviescommissieHet wijkcomité Plan Noord heeft aange kondigd zeker tegen de huurverho gingen te zullen protesteren en aan de bewoners de daarvoor benodigde formulieren te doen toekomen. In samenwerking met het bestuur van de woningbouwvereniging Ons Be lang en dat van de Leidse Woning stichting wil het wijkcomité stappen ondernemen om verschillende com plexen geheel of gedeeltelijk van huurverhoging uit te sluiten. JERUZALEM (AP) De Is raëlische premier Yitzhak Rabin heeft vanmiddag bekend gemaakt dat Israël de helft van haar tanks en alle artillerie-eenheden 40 kilometer van het Suezkanaal zal terugtrekken als vredesgebaar tegenover Egypte. Het Suezkanaal wordt donderdag heropend. Krachtens het troepenscheidak- koord dat tot stand is gekomen via bemiddeling van Henry Kis singer mocht Israël niet meer dan 36 stuks artillerie, 30 tanks en 7000 manschappen stationeren binnen, een negen kilometer brede zone ten oosten van de bufferzone van de Verenigde Naties in de Sinaï- woestijn. Voor Egypte gelden soortgelijke beperkingen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1