Oranje is niet onder Koel Eindhoven is na 18 jaar 'terug' VOSMAER DURFT WEL van 3-0 de indruk 'SCHADUW-ELFTAL' VERSPEELT PORTIE GOODWILL Van was Marwijk „kapot" Vrij spel 'Ach wat geeft het' MAANDAG 2 JUNI 1975 PAGINA 11 BELGRADO - Het Nederlands elftal heeft in Belgrado een behooorlijke portie goodwill verspeeld. Het verlies met die onbarmhartige cijfers blijft ln de internationale voetbalwereld Door Rob Venite ongetwijfeld een poosje hatelijk nadreunen. De gouden ploeg van de wereldkampioenschappen, die uit eindelijk ten onrechte slechts het zilver kreeg, is op zijn retour, zal men in Europa gniffelend redeneren. Een begrijpelijke gedachtengang. Een 3-0 nederlaag tikt aan. Niettemin heeft dit oranje weinig blaam. Dit was immers het „ware" Nederlands elftal niet. Eigenlijk telde de goedwillende Knobel-forma- tie slechts drie volwaardige interna tionals: Johan Neeskens, Jan Peters en Wim Rijsbergen, waarbij de Feyenoorder nog de handicap had dat hij Auspiitzer moest spelen. Voor het eerst in zijn leven. Verder was oranje ditmaal slechts een samenvoegsel van talentvolle dat wel jongeren die evenwel nog niet in staat bleken te zijn naar internationaal niveau te reiken. Voeg daarbij dat deze Jongelingen de steun van routiniers moesten ontberen; dat zij nooit met elkaar samen hadden gespeeld; dat enkelen op voor hen vreemde plaatsen kwamen te voetballen; dat de meesten het al enkele weken bij hun club zonder training moesten stellen, en het zal duidelijk zijn dat deze Knobel-pupillen geen verwijt kan worden gemaakt. Zij deden in Belgradoo hun best. Meer konden ze niet doen. Ook op George Knobel zelf mag men in dit geval nauwelijks kritiek hebben. Hij kon het immers, ook niet helpen dat hij het dit keer zonder zijn „echte" internationals moest doen. Hij stond ook volstrekt machteloos toen Wim van Hanegem de routinier die in dit prille oranje goud waard had kunnen zijn hem op het laatste moment in de steek liet. Wie zich dan wel de schuldvraag (zo'n 3-0 is en blijft een afgang) moet aantrekken? De KNVB? Het ligt voor de hand. De bond stelde immers deze vriendschappelijke in terland op een wel uiterst ongeluk kig tijdstip vast. Maar in Belgrado voerden de KNVB-officials Stoop en „We hadden al jaren de verplichting om in Joegoslavië te komen voetballen", verklaarden zij. „En in Belgrado stond men er in verband met het bevrijdingsfeest van Joego slavië op om de wedstrijd op 31 mei te houden. Wij moesten toen wel. Al hebben we de Joegoslaven wel eerlijk van tevoren verteld, dat we slechts met een soort jong oranje aan onze verplichtingen zouden kunnen voldoen". Ook de KNVB, die overigens plechtig heeft beloofd voortaan er zuinig met vriend schappelijke interlands om te springen, lijkt dus vrijuit te gaan. Oranje treft amper blaam. Niette min werd er zaterdag in die negentig minuten in de broeiende hitte in Belgrado veel goodwill verspeeld. In september, tegen Finland en Polen voor het Europees kampioenschap, dient oranje revan che te nemen. Op zichzelf Door Rob VeiDte De enige scoringskans van Nederland wordt teniet gedaan. Kees Kist (r) wordt van de bal gezet door doelman Petrovic Twee Nederlandse verdedigers dus op een voor hen vreemde plaats. Toen de zaken na achttien minuten werden rechtgezet (Van Rijnsoever op Surjac en Overweg op Savic) stond Joegoslavië met 2-0 voor. Henk van Rijnsoever: „Knobel had Overweg oorspronkelijk op Surjac gezet. Twee lange spelers tegen elkaar he. Maar Knobel had gedacht dat die Surjac steeds van linksuit naar binnen zou trekken Dat deed hij echter niet. Toen we met 2-0 achterkwamen, riep Niels Overweg tegen me: „Laten we maar ruilen van man". En vanuit onze dug-out werd het ook geroepen". George Knobel: „Ik had Van Rijnsoever onmiddellijk al willen laten ruilen. Ik riep, ik riep, maar ze hoorden me niet". Met Niels Overweg, die in Belgrado een BELGRADO Voor de interland tegen Joegoslavië vingen de Oranjespelers de man duizend gulden. Het bedrag was van tevoren afgemaakt. On geacht het resultaat zou zestien maal duizend gulden worden uitge keerd. De .25.000 toeschouwers in het stadion van Partizan zagen een zeer slechte Hongaarse scheidsrechter Szonai, die aan Nico Jansen de gele kaart toonde wegens aanmerkingen op de leiding. voldoende haalde als voorstopper en Van Rijnsoever als rechtsback, werd Oranje er defensief vooral dankzij Overweg wat sterker od. Maar toch niet sterk genoeg om de Joegoslavische stormloop te kunnen weerstaan. Ausputzer Wim Rijsbergen, die duidelijk bewees dat de plaats van „laatste man" hem niet ligt omdat hij nu eenmaal geen groot organisator is: „De buitenspelers van Joegoslavië waren zo snel, dat onze backs er in het begin geen greep op konden krijgen". Het was zo. Vooral Jan Everse had grote problemen met de watervlugge Popivoda, die ook bijzonder sterk aan de bal was en Van Rijnsoever kon Surjac niet de baas. Doelman Jan Jongbloed, die in Belgrado een weinig zekere indruk maakte: „Dat het in het begin volledig misliep, verbaasde me niets. Wat wil je met een achterhoede die niet op elkaar is ingespeeld? Maar het gekke was, dat die Joegoslavi sche goals toch niet via uitgespeelde kansen ontstonden, maar door persoonlijke ongelukjes bij ons. Bij het ene doelpunt gleed Van Rijnsoever uit. bij het andere Jan Everse". Jan Jongbloed had gelijk. Slechts dankzij twee ongelukkige manoeu vres van Van Rijnsoever en Everse kwam Joegoslavië (via Savic in de 12de minuut en Popivoda in de 18de) op 2-0. Maar verdiend was de voorsprong wel. Toch, toch had de strijd heel anders kunnen lopen als Kees Kist over meer techniek had beschikt. Na een Belgrado Na de deceptie tegen het bijzonder volwassen Belgrado kon je in het zeer jeugdige oranje vaak de naam ,Van Hanegem' horen fluisteren. Inderdaad fluisteren. Bijna niemand van de süelers dorst hardop zijn kritiek over de afwezige Feyenoorder te spuien. Alleen Bobby Vosmaer, die in het stadion van Partisan Neerlands gevaarlijkste aanvaller was geweest, durfde dat wel. Het grote talent van AZ '67 maakte van zijn hart geen moordkuil. Wat dat betreft is hij net Van Hanegem. Bobby Vosmaer: „Wat Van Hane gem nu heeft geflikt, kan niet. Net zo min als Tscheu-la Ling het een poosje terug bij FC Den Haag kon maken om vlak voor een wedstrijd zogenaamd met buikloop" af te zeggen. Zulke dingen kunnen dan misschien bij een Feyenoörd. maar bij ons, bij AZ67, zou zoiets 'volstrekt onmogelijk zijn. Troouwens, stel dat ik nu donderdag ochtend tegen Henk van Rijnsoever had gezegd: vertel Knobel maar dat ik geblesseerd ben. Dat ik niet meega. Wat zou er dan zijn gebeurd? Wel. ze zouden me nooit meer hebben uitgenodigd. En als Dzajic die in Belgrado toch een superster, een topvedette is, iets dergelijks had uitgehaald, zou hij het Joegoslavi sche elftal ook voor eens en voor altijd hebben kunnen afschrijven. En terecht. Maar wat gaat er nu bij het Nederlands elftal met Van Hanegem gebeuren? Zal ik het Je zeggen? Niets, helemaal niets. Iedere andere jongen zou worden gewipt. Maar hij niet. Dat durven zé toch niet. En toch zouden ze nou voor de jongeren een voorbeeld moeten stellen. Begrijp me overigens goed, als voetballer vind ik Van Hanegem verschrikkelijk sterk. Hij is een geweldenaar. Maar geweldenaar of niet, er moet nu worden ingegrepen". En daarna, met een zucht: „Alleen heb je tegen Joegoslavië ondervon den dat we het eigenlijk niet zonder Van Hanegem kunnen. Jantje Peters kan het spel nog niet dragen. Trouwens, heb Je die nummer tien van die lui, Vladic, steeds vrij zien lopen? Het werd op een gegeven moment zo erg dat ik hem nog wilde gaan dekken. Maar wie had Vladic voor zijn rekening moeten nemen? Juist, - Jantje Peters, die nu door de pers zo wordt opgehemeld. Jantje Peters: „Ach, die Vladic was net zo'n voetballer als Kick van der Vall, tikjes in de breedte, een dieptepassje, maar nooit ging hij zelf diep. Daarom bleef ik niet al te veel bij hem". En daarna over de handelwijze van Van Hanegem: „Dit had ik van Willem toch nooit verwacht". KNVB-official Henk Zon over de zaak - Van Hanegem: „Over tweeeneenhalve week staat er een vergadering van het bestuur betaald voetbal op het programma. Dan zullen we de kwestie wel bespreken". De Stoop: „Ik ben er ook sterk voor om ons niet onmiddellijk deze week al op de zaak te storten. Even eerst alles rustig laten.betijen". Rob Vente EINDHOVEN Na achttien jaar is Eindhoven teruggekeerd in de hoogste afdeling, van het Neder landse voetbal. In de laatste en be slissende wedstrijd van de nacómpe- titie versloeg het team van trainer Rinus Gosen, de enig overgebleven concurrent FC Groningen, met 4-1. Eindhoven dat aan een gelijkspel al voldoende zou hebben gehad om een entree-kaartje voor de eredivi sie te verdienen, zette daarmee de kroon op een uiterst succesvol sei zoen. De blauwitte Eindhovense volksclub eiste de eerste periode-ti tel voor zich op en handhaafde zich later in de top ondanks een fataal lijkende inzinking. Dat was voornamelijk te danken aan trainer Gosen, die steeds in de. promotie bleef geloven. "Iedere ploeg kent zijn terugval. Je mooet er al leen voor zorgen op tijd weer in vorm te zijn', was het devies dat hij zijn spelers steeds maar weer voor hield. En in vorm waren de Eindhovenaren in de nacompetitie waarin alleen in Groningen werd verloren. Gisteren nam Eindhoven wraak voor die enige nederlaag. De ploeg ving de massaal aanvallende Gro ningers uiterst koel op en counterde met een dodelijke precisie. Nadat Gritter pech had gehad met een schot op de lat en Kreekels aan de andere zijde twee maal in kansrijke positie had gemist, kwam Eindhoven in de 35ste minuut aan de leiding Brands won een duel met Hoven- kamp, pass te meteen door naar de kleine dribbelaar Bleyenberg die op zijn beurt doelman Huberts met een half-volley kansloos liet. 1-0. Hier mee was vrijwel meteen alle hoop bij de Groningers op een succesvol resultaat verdwenen. De Groningse doelman Huberts maakte het dra ma compleet door vlak /oor rust een schot van Bleyenberg los te la ten. Kreekels pikte de bal op waar na Pys met een kogel de 20.000 i oeschouwers opnieuw op liet juichen 2-0. Om aan alle onzekerheid een Rinus Gosens: „Je moet i vorm te zijn". alleen voor zorgen op tijd weer in einde te maken scoorde de thuis club na rust (via Schalks en Kree kels) door Jacobs voor de derde keer. Toen pas kwam Groningen tot ge degen tegenspel, maar er was 'n fout van Brands voor nodig om de be zoekers via een kopbal van Gritter op 3-1 te brengen. De Eindhovense keeper Fred Berendonk riep een verder Groninger-offensief een halt toe en pakte schoten van Karsten Jensen en een kopbal van Gritter met opvallend gemak. In de voor laatste minuut werd het zelfs nog Eindstand: Eindhoven 6 5 0 1 10 16-5 FC Groningen 6 3 0 3 6 10-9 Vitesse 6 2 0 4 4 12-13 PEC Zwolle 6 2 0 4 4 3-14 Vitesse won de tweede wedstrijd tegen PEC/Zwolle met 6-0. 4-1. Een verre uittrap van Beren donk werd door Senders na een solo en een effectvol schot doeltreffend afgerond en toen begon een feest dat tot diep in de nacht duurde. voor deze interland kunnen bedan ken. Mijn conditie leek nergens op. Maar ja. welke jonge speler zegt nu nee tegen het Nederlands elftal. Niemand toch? Na 45 minuten tevergeefs tegen de Joegoslavische back Ivan Buljan te hebben opgebokst, werd Van Mar wijk zaterdag gewisseld voor Nico Jansen. De toekomstige linkerspits van AZ'67„Eigenlijk vond ik het helemaal niet zo erg dat Knobel me er uit haalde. Ik was kapot. Bovendien was ik door mijn enkel gegaan. En dan die hitte... Vreselijk. BELGRADO Was George Knobel niet goed geïnformeerd? Wist hij van te voren niet hoe de Joegoslavische aanval te werk pleegt te gaan? In elk geval maakte hij de fout om Niels Overweg op Surjac te zetten en debutant Henk van Rijnsoever op Savic. Dit waren de voor Oranje fatale gevolgen: Overweg volgde Surjac en kwam daardoor op de rechtsbackplaats terecht en Van Rijnsoever, die zich aan Savic vastklitte, werd ge dwongen als voórstopper te fungeren. Savic immers opereerde bij Joegoslavië in het hart van de aanval. slavië. Vosmaer gaat verliezen. voortreffelijke actie van Bobby Vosmaer kwam de bonkige spits van AZ'67 in de tfiende minuut vrij voor doelman Petrovic. Kist, die zaterdag volledig door de mand viel, kreeg de bal echter niet onder controle. Weg kans. George Knobel: ,3rengt hij ons op 1-0, dan loopt het heel anders. Een jonge ploeg als die van ons trekt zich dan aan zo'n stand op". Peter Arntz, die met Overweg, Peters, Neeskens al blijkt de „Spanjaard" wel erg hard aan vakantie toe te zijnen Vosmaer tot de betere Nederlanders behoor de: „We misten routine. Verjonging is goed, prima. Maar dan twee, of drie jongeren erin. Nu liepen er bij ons een stuk' of zeven in de leeftijd van 20 tot 23 jaar tegen een Joegoslavië dat negen spelers telde die de wereldkampioenschappen nog hadden meegemaakt". In de rust een wissel. Van Marwijk (Knobel: „Hij kon die opkomende back niet aan") eruit; Nico Jansen mocht opdraven. De Amsterdammer in het centrum van de spits. Kees Kist naar links, waar het wat beter met hem vlotte. Niettemin bleef Joegoslavië dat in Bogicevic zijn uitblinker telde, in de aanval. Het kreeg nog talloze riante mogelijkheden om de score op te voeren, maar er werd er maar een benut. Heini Otto, ingevallen voor Peter Arntz die in de broeiende hitte in ademnood kwam, verspeelde negen minuten voor tijd op het middenveld de bal. Wim Rijsbergen: „En toen kreeg je voor de zoveelste keer vijf Joegoslavische aanvallers tegenover drie verdedigers van ons. Nou ja, ga daar als ausputzer maar eens tegen aan staan". Na een vooorzet van Bul jan kopte Ivezic, een van de drie invallers die Joegoslavië na rust verbruikte, tenslotte 3-0 op het scorebord. Overigens had ook Oranje in het tweede bedrijf een mogelijkheid op een succesje. Na een voorzet van Kist kon Nico Jansen ongehinderd inkoppen. Petrovic werd de niet al te krachtige kopbal evenwel de baas. Jan Jongbloed na de 3-0: „Ach, wat geeft het. Over deze nederlaag maak ik me echt niet druk. Trouwens, wie wel bij ons", 's Avonds in het hotel Joegoslavia bleek dat Oranje inderdaad bepaald niet onder het verlies gebukt ging. BELGRADO Een typerend voonrbeeld van een Knobel-pupil die totaal niet op deze interland was voorbereid, heette Bertje van Marwijk. „Vier weken geleden, de laatste competitiewedstrijd met Go Ahead deed ik niet mee, heb ik voor het"* laatst gevoetbald. Daarna ben ik met Peter Arntz op vakantie gegaan. Naar Noord-Holland. Naar de duinen. Pas een dag of tien voor de interland kreeg ik te horen dat ik er voor Rene van der Kerkhof zou bijkomen. Nou, toen ben ik nog wat met Peter Arntz in de duinen gaan lopen. Maar ja, training kun je zoiets natuurlijk niet noemen. „Eigenlijk had ik misschien beter Bobby Vosmaer, een van de betere Nederlanders in Belgrado, in duel met verdedigers van Joego-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11