Kans op nieuwe pendel-ronde in Midden-Oosten ABN NAAST HET NIEUWS ABN introduceert nieuw spaardeposito Politie beschiet betogers VIJF TUNNELS ONDER SUEZ- KANAAL Kans bestaat op kernbommen in Zuid-Amerika Ford viel binnen Grieks-Turks contact hoopgevend Gesprek Ford-Sadat in Salzburg Spaardeposito 7 jaar vast 8% MADRID/SALZBURG (AP/Reuter) President Gerald Ford van de Verenigde Staten heeft het afgelopen weekeinde in Madrid de banden van Amerka met Spanje bevestigd, daarbij het gebrmk van drie militaire bases in dit land proberen veilig te stellen en daarna in het Oosten rijkse Salzburg een begin gemaakt met besprekingen met de Egyptische president Sadat Deze laatste besprekingen worden vandaag voortgezet. Zegslieden in Fords gevolg hebben verklaard, dat thans vorderingen naar een regeling in het Midden-Oosten moeten worden geboekt, omdat anders een nieuwe oorlog in dat gebied onvermijdelijk wordt. CAIRO (Reuter) President Sadat zal vrijdag a.s. de eerste steen leggen voor de eerste van vijf tunnels die onder het Suez- kanaal zullen worden gebouwd. Dit is gisteren in Cairo bekend gemaakt. Donderdag zal het ka naal weer voor de scheepvaart worden opengesteld. De vijf tunnels zullen het schiereiland Sinaï met de rest van Egypte verbinden. De kos ten worden per tunnel geraamd op ongeveer f 150 tot f 180 mil joen. De tunnels die circa 45 meter in doorsnede worden, zul len ruimte bieden aan een weg, een spoorweg er. waterleiding buizen. De bouwtijd zal ander half a twee jaar per tunnel be dragen. Volgens het Weense blad "Ku- rier" zal Oostenrijk technische hulp verlenen bij de aanleg van een van de tunnels. Voor de financiering zou Iran een bij drage geven. Vorig jaar sloot dit land een overeenkomst met Egypte voor een investering van in totaal 800 miljoen dollar (on geveer 2 miljard gulden) in dat land. Een deel hiervan zou wel licht voor de tunnelbouw wor den gebruikt. Het doel van de tunnels is enerzijds water uit de Nijl naar de dorre Sinaï te brengen en aan de andere kant de minera len uit dit gebied, zoals olie, ko len, mangaan en fosfaten, naar de andere kant van het Suezka- naal te brengen. Egypte hoopt dat ongeveer een miljoen Egyp- tenaren zich in de Sinaï zullen De Verenigde Staten hebben het denkbeeld van een speciale band tussen de NAVO en Spanje niet la ten varen, zo kan uit uitspraken van Amerikaanse zegslieden na het on derhoud tussen Ford en Franco worden opgemaakt. De kans wordt echter minimaal geacht dat deze door Amerika ge wenste band wordt geconcretiseerd zolang het Spaanse staatshoof, ge neraal Francisco Franco, nog in le- Fords eendaagse bezoek aan Spanje had als voornaamste doel de overbrugging van enkele tegenstel lingen rond de vier Amerikaanse bases in Spanje. De onderhandelin gen over een continuering van deze nu al 22 jaar durende aanwezigheid zullen op 16 juni in Washington worden hervat. Minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger vertelde een ver slaggever dat het behoud van de drie vliegbases bij Torrejon, Zaragoza en Motoron en de kernonderzeeërba- sis by Rota nog helemaal niet zeker Franco zou graag zien dat de Spaanse bijdrage tot de westerse de fensie officieel als zodanig door de NAVO wordt erkend. Daarnaast wil hij het akkoord over de vier bases zien opgewaardeerd. Sinds Portugal een steeds linksere koers gaat varen zijn de* Spaanse bases voor het Pentagon veel be langrijker geworden. In het recente verleden hebben de bases hun nut overigens ook bewezen. Van Torrejon opereerden in 1973 de tankvliegtuigen die de vrachttoe stellen met militaire voorraden en route naaf Israël, in de lucht van nieuwe brandstof voorzagen. Groot-Brittannië, Scandinavië en de Benelux hebben zich vorige week in Brussel tijdens het NAVO-top- overleg met hand en tand verzet te gen elke band tussen het westers bondgenootschap en het Spanje van Franco. President Anwar Sadat van Egyp te heeft gisteren in Salzburg zijn Amerikaanse ambtgnoot Ford ver zocht zijn leiderschap aan te wen den tot het bereiken van een Isra ëlische ontruiming van de bezette Arabische gebiedsdelea De besprekingen zijn van Ameri kaanse zyde van „doorslaggevende" betekenis genoemd, hoewel ze vrij wel zeker niet zullen leiden tot een spectaculaire doorbraak. Dit omdat Ford zijn bevindingen eerst in Was hington zal doorspreken met premier Yitzhak Rabin van Israël op 11 en 12 juni. In het openbaar stelde Sadat zich jegens Israël hard op. Hij zei dat de staat van oorlog alleen kan wor den beëindigd wanneer er wordt erkend dat gebiedsuitbreiding niet Ings de weg van geweld kan worden verwezenlijkt en dat de Palestijnen recht hebben op een nationaal te huis. Als een kennelijk verzoeningsge zind gebaar jegens Israël Sadat echter in een toast na? uiteindelijke erkenning van de afhankelijkheid en territoriale schendbaarheid van staten. noemde Israël echter niet bij naam. Het eerste gesprek tussen Ford en Sadat duurde anderhalf uur. Bei de staatshoofden werden terzijde ge staan door twee van hun naaste medewerkers. Achter de schermen vertelden Ame rikaanse zegslieden dat de trend eer der in de richting wijst van een nieuw partieel akkoord dan van een onmiddellijke gang naar Genève. Dit zou kunnen betekenen dat minister van Buitenlandse Zaken Henry Kis singer mogeiyk binnen niet al te lange tijd weer door het Midden- Oosten zal gaan pendelen. MAANDAG 2 JUNI 1975 Hy Steen tegen hoofd De Indiase minister van voedselvoorziening, Jagjivan Ram (67), heeft zondag 'n steen tegen het hoofd gekregen tij dens een verkiezingsbijeenkomst in de door" droogte getroffen staat Goe- jarat. Het was het vierde incident in de huidige verkiezingscampagne in Goejarat, waar veel streken in de laatste twee jaar door droogte gebrek aan levensmiddelen hebben gehad. Premier mevrouw Indira Gandhi is drie keer met stenen bekogeld. Volgens de Washington Post van gisteren vreest de Amerikaanse re gering dat Brazilië een atoombom gaat maken. De bezorgdheid is gebaseerd op een contract dat Brazilië heeft ge sloten met West-Duitsland voor de levering van kernreactors en een fabriek voor verrijkt i In Washington wordt er volgens de Washinton Post ook op gewezen dat Brazilië vijf jaar oude verdrag tegen verspreiding van kernwapens nog niet heeft geratificeerd. Waar het om draait is wat voor soort voorwaarden West-Duitsland stelt om te voorkomen dat Brazilië de leveranties aanwendt voor mili taire doeleinden. De voorzitter van de energiecom missie van Brazilie's Kamer van Afgevaardigden heeft verklaard ver nomen te hebben dat ook Argentinië thans in staait is kernontploffingen te veroorzaken. De afgevaardigde Lysaneas Macial verklaardde, dat deze ontwikkeling in Latijns-Amerika politieke oneven- W'idhtigheid kaïn veroorzaken De luchthaven van Salzburg brengt de presidenten van de Verenigde Staten kennelijk geen geluk. Bij zijn aankomst uit Madrid stortte Gerald Ford van de laatste drie treden van de vliegtuigtrap, zodat hij op handen en knieën belandde voor zijn Oostenrijkse gastheren. Ongeveer een jaar geleden maakte Fords voorganger, Ri chard Nixon, op dezelfde lucht haven een smak. President Ford stond rap op en wreef even aan zijn linker pols. Hij gebruikte het ongeluk je om het ijs te breken en zei tegen zijn gastheren: "Dank u zeer voor uw hoffelijke welkom in Salzburg. Heft spyt me dat ik zo kom binnenvallen". Na het eerste gesprek met zijn Egyptische ambtgenoot Anwar Sadat is president Ford ten tweede male gestruikeld. Toen Ford samen met Sadat de conferentiezaal in het voor malig aartsbisschoppelijke pa leis in Salzburg verliet, begaf t gezelschap zich naar een met weelderig tapijt belegde trap. De Amerikaanse president had nog geen drie stappen ge zet, of hij verloor het evenwicht. Hij knikte door beide knieën en Sadat, aan zijn ene kant, en vei ligheidsagenten, aan zijn ande re zijde, moesten hem razend snel beetgrijpen om te voorko men dat Ford de resterende 20 treden aftuimelde. Later maakte overste Robert Blake Ford's toegevoegde lucht machtofficier, bekend dat de" president kampt met een "voet balknietje". Ford heeft in zijn studententijd Amerikaans foot ball gespeeld voor de universi teit van Michigan. CARACAS DROOGGELEGD De Venezolaanse hoofdstad Caracas is in het weekeind een droog gelegde stad. De gouverneur van het district Caracas. Diego Arria, heeft een verbod op handel in sterke drank ingesteld dat duurt van zondagochtend negen uur onze tyd tot maandagmiddag vier uur dito. Arria heeft de maatregel genomen omdat volgens hem negentig procent van de ruzies, het bloedvergietetn en de verkeersongelukken op zondag in Caracas, het gevolg zijn van drankmisbruik. Er zal nu waarschynlyk een run zyn op de aanpalende provincie Miranda, waar de bars en café's gewoon openblyven. OUDSTE JAPANSE OVERLEDEN Mito Umeda, die met haar 112 Jaar de oudste Japanner was, is zaterdag in het akademdsch ziekenhuis van Kumamoto overleden. Er zijn 700 Japanners die ouder zyn dan 100 jaar. Van die 700 be staat 80 procent uit VERLOREN STAD DER INCA'S GEVONDEN? Twee Britse onderzoekers zeggen hoog in de Andes de legenda rische verloren stad der Inca's te hebben gevonden. De twee onder zoekers, dr. David Davies, anthropoloog van de universditedt van Londen en Ross Salmon, zeggen in de oude stad genoeg goud ge vonden te hebben om het sprookje van een gouden stad. waarnaar avonturiers en gelukszoekers eeuwenlang hebben gezocht, waar te maken. Beide mannen willen niet zeggen waar de stad ligt omdat zy vrezen, dat zy geplunderd zal worden voordat zy door ervaren oudne idkundigen is blootgelegd. De beide mannen hadden gouden bylkoppen, beeldjes en goud- klompjes meegenomen om aan hun betoog kracht bü te zetten. HUWELIJKSNACHT WAS ZEEKOE TE ZWAAR Een elf jaar oude zeekoe in de dierentuin van Duisburg heeft de huwelijksnacht op haar gevorderde leeftyd niet overleefd. Nauwelijks een dag nadat een pas aangevoerde stier in haar bed was losgelaten, overleed de zeekoe aan een hartverlamming. Enkele jaren geleden had men de eenzaamheid van de zeekoe ook al willen verdry ven, maar de stier van toen was niet m de smaak gevallen en net zolang onder water gedrukt tot hy verdronk. BRUSSEL (AP) De premiers van Griekenland en Turkije, Kara- manlis en Demirel hebben "belangry- ke vorderingen" gemaakt in hun po gingen een einde te maken aan de geschillen die de beide landen vorig jaar dicht bij een oorlog hebben ge bracht aldus een communiué dat na een bijeenkomst van bijna 3Ms uur werd uitgegeven. De Turksa premier heeft zich er mee akkoord verklaard om het ge schil tussen de beide landen om olie rechten in de Aegeische Zee door Een belangrijke Griekse concessie was dat Karamanlis zijn steun uit sprak voor onderhandelingen in We nen tussen de Griekse en Turkse gemeenschappen op Cyprus. Die be sprekingen zouden dan worden ge houden onder leiding van secretaris generaal Waldheim van de Verenig de Naties. De besprekingen, die des tijds zijn afgebroken, zullen begin juni worden hervat. Het was de eerste bijeenkomst tus- de Griekse en Turkse regerings leiders sinds de Turkse invasie op Cyprus in augustus vorig jaar. Bei de leiders waren in Brussel voor de topconferentie van de NAVO die vrijdag is geëindigd. Ze kwamen na het gesprek breed glimlachend naar buiten en schud den elkaar de hand toen ze verslag gevers ontmoette. Er konden hen geen vragen worden gesteld. Ze heb ben slechts 17 minuten lang assis- tentie gehad van hun ministers bui tenlandse zaken voor de discussie over het slotcommuniqué. Met ingang van heden worden de spaarmogeiykheden bij de ABN uitgebreid nipt Operatie Ex-keizer Heile Selas sie van Ethiopië heeft een operatie wegens verstopping der urinewegen ondergaan, zo meldde de voorlopige militaire regering zaterdag. De vroe gere negus is 82 jaar. In een commu niqué werd zyn toestand „goed" ge noemd. Doden en gewonden bij onlusten in Rhodesië SALISBURY (AP) De Rhode - sische politie heeft gistermiddag het vuur geopend op een menigte zwar te betogers in de Afrikaanse High- field wijk van Salisbury. Er zijn verscheidne slachtoffers gevallen. Nadat de Rhodesische politie gis termiddag het vuur had geopend op betogers duurden de rellen daar 's avonds voort. De onlusten breidden zich verder uit naar de wijken Ha rare en Glen Norah.. Een woordvoerder van de politie vertelde dat er 11 zwarte Afrikanen zijn gedood en 15 gewond. Het; staat vast dat tenminste een van de gewonden van de schietpar tij tijdens het transport naar een ziekenhuis is bezweken. Eerder öp de dag had de politie een menigte van naar schatting ze ven tienduizend mensen met hon den en geweren uiteengedreven. De betogers, met elkaar vechtende vol gelingen van de Zimbabwe Afrikaan se Volksunie (Zapu) en de Zimbab we Afrikaanse Nationale Unie (Zanu) hadden de politie meta s tenen bekoo- geld. Zowel Zapu al Zanu hebben zich recentelijk aangesloten bij de gematigde Afrikaanse Nationale Raad (ANC) die thans dienst doet als over koepelende organisatie voor het zwar te vrijheidsstreven. De spanning was de hele dag om te snijden en de politie had een numerieke minderheid van 1 200. Toen er in de middaguren opnieuw gevechten uitbraken trachtte de po litie de mensen andermaal met char ges uiteen te jagen. Plotseling open de zij het vuur op de betogers. Hoewel er in eerste instantie tus sen Zapu- en Zanu-aanhangers werd gevochten lijken beide groepen hun onderlinge vetes thans te vergeten voor een eensgezinde vijandigheid tegen de blanke agenten. De slachtoffers van de schietpar tij zijn gevallen onder de aanhan gers van Zanu, terwijl een groep Zapu-leden stond toe te kijken. Dit ernstige Incident zal wellicht het einde betekenen van heta door Zuid- Afrika en Zambia geëntameerde stre ven naar een vergelijk tussen zwart en blank Rhodesië. Inmiddels gaf het dagelijks bestuur van de ANC, nog voor de ernst van het gebeuren volledig tot haar was doorgedrongen, een verklaring uit. Daarin werd gezegd dat de ANC besloten heeft tot een voorbereidend gesprek met Smith dat moet leiden tot een grondwettelijke bespreking samen met Groot-Brittannië. Uit gangspunt daarbij zou moeten zijn een onmiddellijke overschakeling op een regering van de zwarte meerder heid. Groot-Brittannië heeft een stem in het kapittel omdat de blan ken in Rhodesië zich eenzijdig heb ben losgescheurd uit het Verenigde Koninkrijk. Het dagelijks bestuur zei de uit barsting van gewelddadigheden ten diepste te betreuren en had ook kri tiek op de politie omdat er doden en gewonden zijn gevallen. Het dagelijks bestuur heeft de aanstichters tot deze gewelddaden veroordeeld en hen opgeroepen zich voortaan van dergelijke akties te ont houden opdat de vergaderingen van het dagelijks bestuur net zoals voor heen in een sfeer van rust kunnen worden gehouden", aldus de verkla ring. Joshua Nkomo, de Zapu-chef die thans lid is van het dagelijks be stuur van de ANC, verklaarde gis teravond: "Hoewel ik het betreur dat de politie vijf mensen heeft doodgeschoten, ben ik ook van me ning dat sommige fracties van on ze organisatie hun inspanningen op het verkeerde doel richten". Daarmee doelde Nkomo overdui delijk op de Zanu-leiding. Inmiddels is het vrijwel zeker dat de schietpartij van gisteren een uiterst onwelkome invloed zal heb ben op het streven naar een vreed zame oplossing tussen blank en zwart in het zuidelijk deel van Afri ka. Voorstanders van dit streven zijn premier John Vorster van Zuid- Afrika en president Kenneth Kaun- da van Zambia. Vorster heeft in het nabije verle den gezegd dat de situatie voor de toekomst er grimmig uitziet wan neer er geen ontspanning tussen de rassen komt. De andere spaarvormen zijn: Spaardeposito 5 jaar vast 8V2% Spaardeposito 4 jaar vast 8% Spaardeposito 3 jaar vast 7% Spaardeposito 2 jaar vast 6Y2% Spaardeposito met oplopende rente - looptijd 2,3 of 4 jaar 6Vj i - 8% Kasbiljetten 7 - ■8V2% Spaar-Extra-Boekje/Spaar-Extra-Rekening 7% Spaardeposito met 24 maanden opzegging 6Vi Spaardeposito met 12 maanden opzegging 5V2#/0 Spaardeposito met 6 maanden opzegging 5%% Spaardeposito met 3 maanden opzegging 5% Spaarrekening 4Vi% Spaarboekje 4Vi% Algemene Bank Nederland

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 10