Geen resultaat voor Ford bij Griekenland en Turkije Lanceerraket Ariane9 in 1981 operationeel TASJESWET' INGETROKKEN U-2 NEERGESTORT IN W.-DUITSLAND Opnieuw hevige strijd in het noorden van Angola McCord vrij op erewoord Portugal wil beslist in de NAVO blijven Loyalistisch leger9 Ierse protestanten Amerikanen vast in Zuid-Vietnam ESA-CONVENTIE VANDAAG IN PARIJS ONDERTEKEND H goedhart l9"bouwhuis .VRIJDAG 30 MEI 1975 BRUSSEL (AP/ANP) President Ford van de Verenigde Staten, in Brussel vanwege het NAVO-topoverleg, heeft giste ren nieuwe pogingen in het werk gesteld een oplossing te vinden voor de kwestie Cyprus. Zijn eerste initiatieven hebben echter geen vrucht afgeworpen. Ford had in de ambtswoning van de Amerikaanse ambassadeur te Brussel afzonderlijke gesprekken met de ministers van Buitenlandse Zaken van Griekenland en Turkije, de twee NAVO-bondgenoten die al negen maanden lang vanwege Cyprus met elkaar in de clinch liggen. De onderminister van Buitenland se Zaken Arthur Hartman vertelde na afloop dat de zaak pas in bewe ging kan komen en Turken morgen hoofdstad zonder tussenpersoon met elkaar zullen spreken. Ford, aldus Hartman, heeft ar zorgvuldig voor gewaakt om zeil met weten niet te kunnen komen. Goncalves bevestigde dat de Por tugese bijdrage aan de NAVO een Grieken positieve is. Maar men moet er de Belgische daarbij wel rekening miee houden dat Portugal bezig is te groeien van een fascistisch naar een democra tisch bewind. De gebeurtenissen in Portugal, aldus Goncalves, zijn in nadruk op gelegd 'dat de Verenigde tugese strijdkrachten zal aan Europa Staten hen bij het bereiken regeling zoveel mogelijk zullen hel pen.' Na een nachtrust van slechts vijf uur moest Ford, voor de eerste maal als president in Europa, een overvol programma afwerken. Behalve zijn moeten uitleggen wat de waarheid omtrent Portugal is. De uitleg van de gebeurtenissen diie door de Por tugese politieke ^partijen wordt ge geven, is niet de Juiste, aldus de Portugese premier. Zolang en voorzover er vooruit- de Westduitse bondskanselier Hel- land economische hulp worden mut Schmidt en de premiers Luxemburg, Denemarken en tugaL President Ford leend, aldus heeft premier Den Uyl gisteravond na een gesprek met zijn Portugese ambtgenoot Goncalves te- Brussel genover Journalisten verklaard. om te trachten de NAVO Drs. Den Uyl sprak premier Gon- Idie wordt gevormd door 15 landen, calves aan het diner dat Koning jmeer leven in te blazen. Door het conflict inzake Cyprus en het afzakken naar links in Portugal is de verdragsorganisatie verzwakt. Boudewijn in zijn paleis gaf 1 deelnemers aan de NAVO-topconfe- rentie. Premier Den Uyl verklaarde WINDHOEK (UPI) De Zuia- afrikaanse regering heeft de pasjeswet een van de schrij- heid in Namibië (Zuidwest-Afri ka) ingetrokken. Deze wet verplicht de Afrikanen te allen tijde een omvangrijk persoons bewijs bij zich te dragen. De wet blijkt vorige maand geruisloos te zijn ingetrokken. In trekking van de pasjeswet was een van de eisen van de organisatie van Afrikaanse Eenheid van de Verenigde Naties, doe deze maat regel verlangden, vooruitlopend op de door ben nagestreefde on afhankelijkheid voor Namibië. Di- n de pasjes- r Zuid-Afrika naken als Veiligheidsraad bijeenkomt voor de bespreking van de kwestie- Namibdë. De Verenigde Natfes, die ae rechtmatigheid van het Zuidafrl- Ibië be- (van- ■jeld. Ze staat onafhankelijkheid te ver lenen. Daaraan heeft Zuid-Afrika niet voldaan. De pasjes wetten in Zuid-Afrika zelf blijven ongewijzigd gehand haafd. Volgens politici in de hoofdstad Windhoek worden de komende weken misschien nog meer apartheidswetten ingetrok ken. De blanke ambtenaren krij gen instructies die tot verbete ring van de betrekkingen tussen zwart en blank moeten leiden. De Zuidafrikaanse miniscer van buitenlandse zaken, Muller, zei woensdag in het parlement dat Zuid-Afrika voorlopig nog nfr»t van plan is zich terug te trekken uit Namibië. Voortijdige terugtrek king zou zeer onverantwoordelijk zijn als daarbij geen rekening wordt gehouden met de wensen van de bevolking, zo zei hij. Zuid- Afrika heeft in Namibië een con stitutionele conferentie belegd om de toekomst te bespreken. Stamivertegenwoordigingen heb ben toegezegd aan het overleg ".e zullen deelnemen, maar de be vrijdingsbeweging Swapo, die zich verzet tegen opdeling van 't land op stambasis, zal de conferentie boycotten. president Ford beraadslaagd. Hij zei munistische dictatuur, maar 1 jdat Portugal in de NAVO wil blijven wel, dat de in de revolutie zelfs als de communisten hun greep april 1974 gewonnen democratische 25 jop dat land handhaven, j Goncalves zei dat hij dit ook ve klaard heeft ten overstaan van regeringsleiders van Denemarken Noorwegen. De Portugese, Deense i Vrijheden "weer gevaar lopen.' Wat betreft het Amerikaanse ver langen, mede in verband met de ontwikkelingen in Portugal Spanje bij de NAVO te betrekken, verklaar- Noorse premiers zijn in Brussel bij- de premier Den Uyl niet te kunnen een geweest. Het was een bijeen- zeggen dat de Verenigde Staten Por- jkomst waarvoor, aldus Goncalves, tugal hebben laten vallen', maar zij ook de Nederlandse premier, Den zoeken wel rugdekking,» zo voegde Uyl, was uitgenodigd. Die had laten hij hier aan toe. Terwijl de mannen van de NAVO-top zich bezig hielden met de wereldproblemenwoonden vele van hun echtgenoten een concert bij in de Koninklijke Concertzaal in Brussel. Op de foto op de eerste rij van links naar rechts Koningin Fabiola en Prinses Paola van België en me vrouw Betty Ford. Onrust in vele Afrikaanse landen BELFAST (AP) De militante pro testanten in Noord-Ierland hebben een „loyalistisch leger" opgericht dat de protestantse bolwerken moet gaan verdedigen indien Groot-Brittannië de troepen uit deze provincie zou terugtrekken. Dit heeft de para-mi litaire leider Andy Tyrie bekend ge maakt. Eerder had een andere militante lei der Glenn Barr, gezegd dat de pro testanten van plan waren een voor lopige regering in Ulster te benoemen voor het geval Groot-Brittannië zich terugtrekt. Tyrie, die opperbevelhebber is van de defensie-associatie voor Ulster (UDA), heeft verklaard dat het nieu we leger alle protestantse paramili taire organisaties omvat met uitzon dering van de Ulster vrijwililigers- strijdmacht (UVF). De protestantse stappen volgen op berichten dat Groot-Brittannië van plan zou zijn het 15.000 man sterke leger uit Ulster terug te trekken In dien de pas gekozen constitutionele vergadering een politieke oplossing kan vinden voor de sectarische moei lijkheden. De meeste waarnemers geloven dat deze constitutionele vergadering, waarin protestanten van de harde lijn de boventoon voeren, tot mis lukken is gedoemd. De protestanten zijn tegen evenredige verdeling van de macht tussen henzelf en de ka tholieke minderheid. RAMSTEIN (Reuter) Een Ame rikaans verkenningsvliegtuig van het type U-2 is gisteren in Sauerland j neergestort. De piloot de enige inzittende van macht in Wether6field in Essex is gezonden om navigatiemateriaal bo ven West-Europa te beproeven. De U-2 is een verkenningsvliegtuig dat op zeer grote hoogte i het toestel wist zich met behulp standen kan afleggen. Een vlucht stellen. In het noorden van Angola, in en rond ds stad Caxito, woedden gis teren weer hevige gevechten tussen de bevrijdingsbewegingen MPLA en FNLA, waarbij veel slachtoffers zou den zijn gevallen. Honderden men sen uit deze streek zijn naar de hoofdstad Loeanda gevlucht. Er zou met zwaar militair materieel wor den gevochten. Portugese troepen zijn naar het noorden gestuurd om de orde te her zijn parachute in veiligheid te [brengen. De U-2 kwam terecht in (een bebost heuvelgebied op 8 km van sportplaats in Sauerland. Winterberg, een bekende winter sportplaats in Saverland. De U-2 maakte deel uit van een jkleine eenheid toestellen van dit ty- jpe die een paar weken geleden naar leen vliegveld van de Britse lucht- U-2 heeft in de jaren zestig tot een ernstig diplomatiek incident geleid. De Russen haalde het toestel met een raket neer en de piloot, Gar ry Powers, werd in Moskou berecht en gevangen gezet. Nikita Chroesjts- jow, destijds de hoogste man in de Sowjet-Unie, was over dit incident zo gebelgd dat hij een ontmoeting met de toenmalige Amerikaanse pre sident, Dwight Eisenhower, in Parijs de strijd in andere noordelijke plaatsen zou nog voort duren. Een blanke kolonist vertelde dat zijn huis in Caxito door een ba zooka was verwoest waarbij twee kleine kinderen om het leven kwa men en zijn vrouw ernstig gewond werd. De leider van de derde bevrijdings beweging, Unita, Jonas Savimbi, heeft de Angolezen opgeroepen „iets concreets" te doen om het bloedver gieten te beëindigen. HU reisde naar Oost-Angola voor besprekingen met MPLA-leider Agostinho Neto nadat hij eerder in Zaire met FNLA-leider den stenen naar auto's en barrica deerden de straat met vuilnisem mers. De ramen in andere logemen ten gingen aan gruzels en ook poli tiewagens moesten het ontgelden. Een confectiewinkel werd overvallen en geplunderd. Tijdens de ongere geldheden werden vier mannen ge arresteerd. Een woordvoerder van de politie ver klaarde later dat van de 647 man nen die voor nader onderzoek naar het bureau waren overgebracht er 471 later vrijgelaten waren. Al enige dagen duren gevechten in Djibouti. Zij hebben al aan 11 men sen het leven gekost terwijl het aan tal gewonden was opgelopen tot on geveer 150. Djibouti is de hoofdstad van het door Fransen bestuurde gebied van Afars en Issas, het voormalige Frans So- maliland, in Oost-Afrika. te trachten er de orde te herstellen, darmes naar Djibouti gestuurd om te trfachten er de orde te herstellen. De plaatselijke gouverneur heeft een uitgaansverbod afgekondigd. Het vliegveld van de stad is tijdens de nachtelijke uren gesloten. President Kenyatta van Kenia heeft gisteren bevel gegeven de wegens het sinds verscheidene Jaren, oowoHusak president De Tsjecho- aanrichten "vanTreHen"gearresteerde Slowaakse partijleider Gustav Husak 96 studenten onmiddellijk los te laten is Bisteren formeel tot president van gezegd dat de aanklacht tegen het land gekozen. Hij volgt de 80- jarige zieke Ludvik Svoboda op. Executies De autoriteiten in Bagdad hebben de laatste dagen 81 burgers terechtgesteld wegens hun ALLENWOOD (AFP) James McCord, een van de mannen die op 17 juni 1972 op heterdaad werden betrapt bij hun inbraak in het hoofd kwartier van de Amerikaanse demo cratische partij in het Watergate- der van de marxistische organisatie gebouw, is gisteren op erewoord vrij- Aangehouden De Argentijnse politie heeft gisteren de aanhouding van 32 leden van het verboden revo lutionaire volksleger onder wie een nicht van de leider bekendgemaakt. De vrouw is de 18-jarige Graciela Santucho, nicht van Roberto San- tucho, zoon van een advocaat deze mensen zal worden ingetrokken. De arrestatie had maandagmiddag plaatsgevonden nadat honderden studenten de politie met stokken en stenen waren aangevallen in de stra ten van Nairobi. Vijftig mensen wer den hierbij gewond gelaten uit de gevangenis lenwood in de staat Pennsylvania. Van de gevangenisstraf van een tot vijf jaar heeft McCord er slechts vier maanden uitgezeten. McCord voormalige agent van de federale recherche (FBI) en de geheime dienst (CIA), was hoofd van de veiligheidsdienst van het comité voor de herverkiezing van Richard Nixon, verzet tegen de grensovereenkomst Hij kwam als laatste van de vijf in die onlangs tussen Irak en Perzië is brekers in het Watergate-gebouw op ADVERTENTIE A inj eeraer 111 tiuire mei, r iNijA-ie Savimbi nrobeert. esn topconferentie WASHINGTON (Reuter) In Washington is bezorgdheid uitge sproken over het lot van een negen tal Amerikanen, onder wie zes mis sionarissen of zendelingen, die in Zuid-Vietnam gevangen zitten. „WH beschouwen hun vrijlating en veilige terugkeer als een zaak van de hoogste prioriteit", verklaarde woordvoerder Robert Funseth van het ministerie van Buitenlandse Za ken. Savimbi probeert van de drie bevrijdingsbewegingen te organiseren. Als wordt gedaan om de vrede te bren gen zal er niets van Angola over zijn tegen de tijd dat er een eind komt aan de gevechten, zo zei hij. Gisterochtend zijn rellen uitgebro ken in het dorp Harare in Rhodesië nadat de politie 647 Afrikanen had opgebracht die illegaal verbleven in de twee grootste logementen in het dorp. Nadat de mannen voor nader onder zoek naar het dichtsbijzijnde politie bureau waren gebracht gingen mas sa's Afrikanen de straat op. Ze gooi- Abortuswet Het Noorse parle ment heeft gisteren een wet aange- nomen waarbij de abortus wordt „ge niet iets liberaliseerd". Slechts enige minuten kondigde een van 's lands 10 bisschoppen aan dat hij als protest hiertegen zal aftreden. Marihuana Kort na de start van het vliegveld van Rockwood (VS) is gisteren een twee-motorige Lock heed Lodestar neergestort die zoals spoedig bleek op zijn minst een ton marihuana vervoerde. Twee mensen zijn om het leven gekomen. Wie de doden waren is niet be kend. Meteen na de ramp was het toestel in brand gevlogen en de do den waren niet nueer -te identificeren. Elly Spoor lift by na voor nop met de tienertoen Zo'n tienertoer kost f 32,50. En daarvoor mag ze acht dagen lang onbeperkt door Nederland treinen. En daarnaast nog "ns 5096 reduktie op interlokale bussen. Voor die prijs ga je toch zeker niet met je duim omhoog langs de weg staan? De tienertoer is in juni, juli en augustus op ieder station te koop. Pastoto en identiteits- TANrrF— bewijs (waaruit blijkt dat je niet ouder dan 19 bent) meebrengen. Tienertoer: acht dagen reizen op'n koopje. Een groot aantal van degenen, die de afgelopen drie dagen voordrachten hebben gehouden of aangehoord tij dens het ruimte-congres in het Noordwijkse ESTEC ontmoetten el kaar hedenmiddag weer in het inter nationale conferentiecentrum in Pa rijs ter ondertekening van de ESA- conventie, waarmee Europa een ge centraliseerd ruimtebureau heeft ge kregen vergelijkbaar met de Ameri kaanse NASA. ESA betekent European Space Agency. Deze organisatie is in grote lijn een gebundelde opvolging van de twee voorgaande Europese ruimte- organiasties ESRO ofwel European Space Research Organisation en EL- DO hetgeen betekent European Launcher Development Organisation, d.w.z. de organisatie die zich bezig hield met de ontwikkeling van een eigen Europese lanceerraket. Het is gebleken, dat deze activiteiten, de we tenschappelijke research en toepas singen van die ruimtetechnologie enerzijds en de lanceeractiviteiten anderzijds zo nauw betrekking op el- keer hebben, dat zij beter in één cen traal lichaam kunnen worden onder gebracht. Vooral echter om andere redenen was de concentratie van groot belang. Het is uitermate moeilijk, tot gecom bineerde Europese ruimtevaartactivi teiten te komen zowel om politieke als om financiële redenen, aangezien verschillende lidstaten ook hun eigen ruimte-programma's uitvoeren, zoals Nederland met de astronomische sa telliet ANS en bijv. Duitsland en Frankrijk in combinatie ten aanzien van een geavanceerde communicatie satelliet. Wanneer in twee organisa ties gediscussieerd moet worden wat voor gelden er dan nog voor gemeen schappelijke programma's overblijven en welke projecten ook politiek ge-> zien de voorkeur verdienen, dan is dat veel te omslachtig om vruchten te kunnen afwerpen vooral nu steeds kostbaarder projecten op stapel ko men. Het Noordwijkse ruimtecongres dat gisteren werd besloten, was al min of meer onder auspiciën van de ESA georganiseerd. Tijdens de laatste dag werd uitvoerig gesproken over de constructie van een Europese lan ceerraket, de Ariane. Tot dusver was Europa voor de lan cering van zwaardere kunstmanen afhankelijk van Amerika, dat de ra ketten veelal schonk of anders tegen kostprijs beschikbaar stelde. Een prettige situatie was dit niet en wordt het zeker niet, wanneer mettertijd ook kunstmanen in gebruik komen die economische baten afwerpen zoals communicatie-satellieten, die dan de al bestaande Amerikaanse projecten gaan beconcurreren. De ELDO heeft indertijd al ver schillende pogingen gedaan om een lanceerraket te bouwen, respectieve lijk de Europa's I, n en III. Deze laatste had het tenslotte moeten doen maar het werd een mislukking. Aan het project was in 1964 begonnen. By'na tien jaar later kapte men er mee, zowel om financiële als om tech nische redenen. Helemaal vruchteloos zijn die Inspanningen echter niet ge weest, want men heeft er veel van geleerd en in onderdelen heeft men toch ook wel resultaten geboekt. Het nieuwe raket-project betreft de Ariane. Frankrijk zal daarin een overwegende rol spelen. Het draagt tweederde van de kosten, de andere negen lidstaten van de ESA het over blijvende derde deel samen. De totale ontwikkelingskosten worden begroot op een en een kwart miljard gulden. Het gaat geenszins om een geheel nieuwe conceptie, integendeel. Ge werkt wordt met bestaande, aan de praktijk getoetste technieken, mate rialen en systemen. Op de tekentafels staat nu een drietrapsraket met een startgewicht van iets meer dan 200 ton waarvan 140 ton brandstof en een totale hoog te van 47 meter. De raket moet in staat zijn kunstmanen van 1500 kg ln een betrekkelijk lage baan om de aar de te brengen en stationaire satel lieten van ruim 800 kg op een hoogte van 36.000 km te plaatsen. Dat is voorlopig genoeg voor de Europese eisen. Gerekend wordt, dat de raket in 1981 operationeel is, na vier proef- lanceringengen in 1979 en 1980. De lanceerplaats wordt de basis Kourou in Frans Guyana, gelegen op de eve naar en daardoor geschikt voor de lancering van geostationaire satel lieten. In ESTEC werd gisteren voorts ge sproken over andere toepassingen van de ruimtetechnologie dan voor ver bindingen, namelijk voor navigatie, het opsporen van bodemschatten, kwaliteitsbewaking van het milieu, oogstbewakïng etc. Ook op deze ter reinen heeft de Europese samenwer king verschillende projecten op sta pel staan, deels onder auspiciën van de ESA als geheel, deels onder ver antwoordelijkheid van een of meer lidstaten. De gehele organisatie van de ESA is trouwens zo, dat de lid staten veelal naar eigen keuze kun nen meedoen aan de ESA-projecten. Dit geeft gelegenheid, ook projecten ter hand te nemen, waarvoor be paalde staten geen geld beschikbaar zouden willen stellen en die daardoor anders getorpedeerd zouden kunnen worden. 500 variaties om uit te kiezen. De badkamer, de hal, het toilet én de huiskamer "zijn blij met tegels. Maar ze stellen elk voor zich hun etaep-,eisen op het stuk yan vorm, kleur en kwafiteit:, DaaVöm legt Goedhart er 5C0 verschillende soorten héér. Om u 'n goe'ie kans tof kiezen- te.'géven.'Tegels moe ten een léven lang mee en mpoi .blijven a|$ de.e.ërsté dag. Daarom vindt u bij Goedhart namen als Mosa, Sphinx, Villeroy.en Bóch, want die spreken vankwaliteit. Kom kijken en keus maken.tVoor- al in natuursteen (oSa. voor gevel en" huiskémérvlqér) "valt er aardig wat té zien. Geopend: mat/m "vrijJ6.30-12.30: en T'4.00-17.30 Uur. zaterdag.1 Ö.Ö0-16.00 uur. HOORN 126A ALPHENa/d RIJN .TEL.01720-91348 (t.o. Avifauna) J

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9