De Zeeuw denkt aan terugkeer kardomel Afgewezen minnaar sloeg vrouw bijna dood NAAST HET NIEUWS PROVINCIE ZUID-HOLLAND GAAT HET GEBRUIK VAN DE FIETS STIMULEREN 5Zenuwenoorlog9 over F-16 losgebarsten Loop-inconcert indeMargriethal. Junckers deens, parket Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. Vrijdag 30 mei 1975 foor de zoveelste keer in de recente spannend proces van aantrekken eschiedenis van het Nederlandse afstoten, omdat hun twee werelden trafrecht staat een Turkse gastar- zo verschilden dat zij wel moesten eider voor het verdachtenhekje om botsen. [ch te verantwoorden voor doodslag De Turk verwachtte dat de vrouw dit geval een poging tot met hem zou trouwen en zich aan lag - op een Nederlandse hem rouw die hem na een intieme de onder elatie de bons had gegeven. kinderen zou baren en dat zij met een ander. Uiterlijk droeg dele af te weren. Toen verloor zij president. „Jaloers, bemoeierig en Kemal zijn nederlaag als een het bewustzijn. Als door een wonder agressief" antwoordt Ina. gentleman: toen Ina zich met haai overleefde zij de aanslag, die haar „Maar toch ging u met hem naar nieuwe vriend verloofde stuurde hij in het ziekenhuis bracht met een Turkije", zegt advocaat mr. H. J. haar bloemen. schedelbreuk, een hersenschudding Brandsma. „Begreep u niet dat u zo In werkelijkheid was Kemal door de en een gebroken arm. verwachtingen wekte? Voelt u zich onderwerpen. Dat beteken- klap knock out geslagen. De Turk, Kemals verhoor door de Haagse niet mede-verantwoordelijk voor andere dat zij hem die overeenkomstig zijn geloofsregels rechtbank kan kort zijn, want de zijn situatie? Had u als intelligente nooit een druppel alcohol had man ontkent zich iets van het vrouw niet kunnen voorzien hoi kunnen mohammedaanse zou moeten wcr- aangeraakt, werd binnen enkele drama te herinneren. Maar cjn deze eenvoudige ok ditmaal was de verstandhou- den. Maar juist omdat zijn eisen maanden een habituele dronkaard, eigen vrienden hebben hem die reageren?" ing stukgelopen op de ongebreidel- voor haar onaanvaardbaar waren, Hij verloor zijn baan. En hij werd nacht met de in kranten gewikkelde „Helemaal niet", antwoordt Ina, „we eisen en de bezitsdrang van een kon de vrouw zich niet aan hem verstoten door zijn familie in staaf op stap zien gaan. Zij hadden hadden alles uitvoerig doorgepraat", fork, die zich met kon aanpassen binden. Turkije. nog geprobeerd hem op straat weer Officier van justitie mr. C. van de. moraal en de op te sporen, want zij voelden zich Steenderen ziet.wel degelijk schuld ïiafhankelijke opstelling van de Zij probeerde hem in redelijke ina wist van niks. Maar in de nacht zeer ongerust over zijn vreemde aan beide kanten. Hij eist dat lederlandse vrouw. gesprekken haar standpunt uit te van 25 op 26 januari werd zij uit gedrag. Zij vreesden dat Kemal Kemal wegens poging tot doodslag [et slachtoffer was een Delftse leggen. Maar zij praatte te vergeefs: haar slaap der onschuldigen wreed zelfmoord ging plegen. zal worden veroordeeld tot ander- redikantenweduwe (38) met twee de Turk bedreigde haar met een gewekt door een donderende klap en De Turk moet volgens de gerechts- half jaar gevangenisstraf met kinderen, die zich had bijl. De verhouding ging uit. En het geluid van brekend glas. psychiater toen al hebben verkeerd in aftrek, egeven in sociaal werk onder weer aan. Zij gingen samen met Zij snelde uit haar slaapkamer ae een schemertoestand die grensde Verdediger mr Brandsma acht de Ditenlandse gastarbeiders. Tijdens vakantie naar Turkije. De Turk overloop op, Juist op tijd om Kemal aan krankzinnigheid. Zijn daad zou opzet tot doden niet bewezen. Kemal kerstviering had zij - aanvanke- dacht het pleit gewonnen te hebbea met een wit vertrokken gezicht de hem in slechts zeer verminderde verkeerde in een zelfmoordstem- medelijden - relatie Hij waande zich meester van de trap te zien opstormen. In zijn mate kunnen worden toegerekend. ming. Dat hij in zijn schemertoe- juist toen hield de opgeheven rechterhand klemde hij Op de terechtzitting is Ina stand zijn agressie tegen de vrouw met krantenpapier omwikkelde verschenen als getuige. Zij vertelt heeft gericht was het gevolg van dat Kemal alleen te vinden was onbewuste factoren waarop hij geen wist de regen van voor een verhouding op Turkse enkele greep had. Vonnis 12 juni. en lijf maar ten wijze. „Hoe is dat?" vraagt de Door Sybe Stamm ingeknoopt met een keurige, situatie, rdwerkende en eenzame Turk. vrouw het niet langer met hem uit. lt de relatie kwam een intieme Kemal B. kreeg definitief de bons staaf ijzer, irhouding voort, die vrijwel van en om te bevüaen diait het haar De gillende vrouv aanvang af ontaardde in een ernst was knoopte Ina relatie aan slagen op hoofd Ms KVP-voorzitter UTRECHT (SP) Dr. ir. D. de Zeeuw beslist dit weekeinde I hij zich kandidaat laat stelle» voor het voorzitterschap van |e KVP. Hij zal dan tegenkandidaat zijn van de Utrechtse wet- louder W. J. Vergeer, die kandidaat is gesteld door het partij- lestuur. KANS VOOR ZEEHONDJES Denemarken is bereid te overwegen de jacht op zeehonden in de Waddenzee te staken. Dit is gebleken op een bijeenkomst van twaalf Deense, Duitse en Nederlandse biologen die deze week in Kiel in de Noordduitse deelstaat Sleeswij k-Holstein. is gehouden. De Denen hebben hun besluit afhankelijk gesteld van de resultaten van de tellingen, waaraan zij nu voor het eerst gaan deelnemen. Zeehondendeskundige dr.- J. L. van Haaften van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in Arnhem noemde het verloop van de bespre kingen uiterst bemoedigend. De Denen doden jaarlijks ongeveer vijftig zeehonden. In he. Duitse deel van de Waddenzee is de Jacht, na actie van vooral Nederlandse zijde voor voorlopig drie jaar opgesohort. Nederlandse onderzoekers, die stellen dat de Deense. Duitse en Nederlandse zeehondenpopulaties in feite één groep vormen, hebben vorig Jaar in ons deel van de Waddenzee een lichte toeneming van het aantal zeehonden geconstateerd. STUNT(ELIG) Marcello Testa is beroeps-stuntman van Oinecitta' in Rome. Wan neer er in 'Spaghetti-Westerns' dood van een dak moet worden gevallen of een cowboy uit een zadel moet worden geschoten, dan is Testa de man op wie een beroep wordt gedaan. Nu raakte Testa gisterochtend vroeg betrokken bij een botsing en hij gaf de andere partij na een verbale inleiding een stomp tegen de neus. De ander was een politieredhe'rcfheur in burger. Testa kwam terecht op een politiebureau. In het vertrek waarin hij zou worden bekeurd, stond een raam open en Testa had al gauw gezien dat hij niet zo hoog zat of hij kon de duik naar beneden wagen. Hij gaf een valse naam en adres op. schoot naar het open raam en sprong eruit, twintig meter naar beneden. Zijn filmervaring liet hem in de steek en hij brak zijn rechterbeen. Wanneer Testa over een maand of twee weer op mag, staat de politie klaar om hem ook nog eens te bekeuren wegens poging tot vluchten om aan aanhouding te ontkomen. De Zeeuw is onlangs als KVP- borzitter afgetreden, nadat hetpar- jbestuur had besloten geen discus- e toe te laten over het karakter van p KVP binnen het verband van het nristen-Democratisch Appèl het Positie van Mulder is ongewijzigd' jDEN HAAG (ANP) De positie fn secretaris-generaal Mulder van fct ministerie van Justitie wordt niet (wijzigd. Minister Van Agt van ptitie heeft dit gisteren verklaard l de NOS-tv rubriek Den Haag Van- lag. Volgens de bewindsman is er geen >rake van dat Mulder nota's, voor- ellen of adviezen achterhoudt, zo ts staatssecretaris Glastra van Loon I een interview in Vrij Nederland weerde. Dat zal ik dan hebben peten merken 'aan onbehagen on- jr de hogere beleidsambtenaren, jet wie ik regelmatig contact heb, jdus minister Van Agt. De schade die Glastra met het peview in VN en met eerdere vraag- [sprekken heeft aangericht heeft Sin Agt van het begin van het con- Ict als onherstelbaar getaxeerd. De inister zag de kwestie helemaal et als een politieke zaak. „Ik had iet anders gedacht dan dat hij aan- pnds zijn ontslag zou aanbieden", pen hij op zijn post bleef ontstond J een geheel nieuwe situatie. „Ik iu een kabinetscrisis als gevolg jervan absurd hebben gevonden", pus Van Agt. 'linder gasten DEN HAAG (ANP) Het aantal itenlandse gasten in ons land is pig jaar met 4,7 procent terugge- ben vergeleken met 1973. Vorig jaar jbben ruim acht miljoen buitenlan- rs ons land bezocht, pat er minder buitenlandse gas- n bij ons waren kwam vooral door- it er minder mensen kwamen uit Verenigde Staten, Engeland, ankrijk en België. samenwerkingsverband van KVP, ARP en CHU. Op een bijeenkomst in Utrecht van verontruste „gewone" KVP-leden bleek De Zeeuw oor te hebben voor de aandrang hem weer te benoemen als KVP-voorzitter. Hij zou dan lei ding moeten geven aan een KVP, die zich zou omvormen tot een open party, losgemaakt van de confes sionele kaders uit het verleden. Voorwaarde voor De Zeeuw was wel, dat gelijkgestemden dan ook kandidaat gesteld zouden moeten worden voor bestuursfuncties. Op 2 Juni sluit de termijn voor de kandi daatstelling. Daarom zou De Zeeuw zijn beslissing dit weekeinde nemen. De Zeeuw zei, dat hij vindt, dat de KVP een duidelijk herkenbare politieke partij moet zijn. Geen kies vereniging en ook geen christelijke vennootschap, maar een organisatie die wervend is voor die Jongeren en werknemers, die zich thans politiek dakloos voelen. ADVERTENTIE Culturele Raad LEIDEN Tijdens de gisteren door de Culturele Raad gehouden in de Waag werd gesproken over de verdeling van de bestuursfuncties. De secties beeldende kunst, muziek en theater hadden alle een vacatu re, waar het de voorzitter betreft, terwijl er in het dagelijks bestuur twee vacatures bestonden. Daarnaast waren er nog ,een aantal vacatures voor de Schouwburgcommissie, de commissie kunstopdrachten, de com missie G. A. B. K. en de Welzijns- raad. Ter tafel lag een terugblik op de werkzaamheden in de periode van 7 november 1974 tot juni van dit jaar. Daarnaast werd een ogenblik stilge staan bij het advies m.b.t. de cultu rele bestemming van de Witte-Poort kazerne, alsmede bij het advies in zake de nieuwbouwplannen van C. Een aantal verontruste gehuwde werkende vrouwen heelt gisteren op het Haagse ministerie van Sociale Zaken een petitie aangeboden waarin o.m. werd gevraagd om een ww- uitkering, ook voor de gehuwde vrouw. Bij afwezigheid van minister Boersma nam loco-secretaris-generaal Verheul (midden) de petitie in ontvangst. en A. Na overleg met de leden van de sectie Leidse Historie werd nl. op 27 januari jl. ongevraagd advies uit gebracht aan B. en W. om de minis ter van CRM te verzoeken het pand "Hof van Holland" niet van de voor lopige lijst van monumenten af te voeren. B. en W. en de raad hebben dit advies niet opgevolgd. Voorts lag nog .een aantal subsidieverzoeken ter tafel van o.a. het Comité Vrij Chili, de huiswerkklas Lusthof laan, alsmede een aantal incidenteel toe te kennen subsidies. Men besloot diepgaande discussies omtrent het toekennen van deze subsidies nog even uit te stellen. Daarnaast kwam de benoeming van de voorgedragen leden voor de secties i.v.m. tussen tijdse aftredingen ter sprake. De sectieleden worden nl. op voordracht van de verschillende organisaties be noemd door de Culturele Raad. Aan de besturen van de afgevaardigde instellingen en aan de zittende sec tieleden is inmiddels gevraagd in de interim-periode de secties in de hui dige samenstelling te continueren. Daarnaast hadden enkele organisa ties door tussentijds aftreden nieu we kandidaten voorgedragen, ter wijl vanuit de sectie beeldende kunst het verzoek om uitbreiding was binnengekomen. Hierna ging men over tot de vaststelling van de ont werpbegroting van 1976. DEN HAAG (SP) De oorlog over de aanschaffing van het Amerikaanse gevechtsvliegtuig F-16 als vervanger van de Startfighter is losgebarsten. Volgende week spreekt de Tweede Kamer zich over deze vervanging uit. De regeringsbeslis sing om 84 F-16-toestellen aan te schaffen en een optie te nemen op de aankoop van nog eens achttien toestellen wordt van twee kanten scherp aangevallen. De voorzitter van de PvdA- fractie, drs. E. van Thijn, verklaarde, dat zijn fractie een motie zal indie- nenwaarin de beslissing van de rege ring wordt afgewezen. De ARP-fractie heeft in een mondeling overleg met minister Vre- deling van Defensie gistermiddag laten merken ontevreden te zijn. De ARP is er niet van overtuigd, dat het Juist is om de vervanging te beper ken tot 102 toestellen. In elk geval wil de ARP de optie op de achttien toestellen „hard" gemaakt zien. Fractievoorzitter Hans Wiegel van de VVD heeft aangekondigd om politieke redenen te zullen stemmen voor een motie van de PvdA. Wiegel liet weten, dat zijnfractie voor de motie stemt als minister Vredeling gaat zeggen dat hij en het kabinet zullen aftreden als de motie wordt aangenomen. Uitdrukkelijk zei de WD-er erbij, dat zijn fractie het wel eens is met de aanschaf van de F-16. De WD stemt alleen voor de motie om het kabinet-Den Uyl ten val te brengen. „Dat moet de PvdA heel goed be seffen, voordat zij inderdaad besluit tot het indienen van die motie", zei Wiegel. De afwijzing van de PvdA-fractie vloeit voort uit een beslssing van het PvdA-congres. Dit congres sprak zich uit voor een toestel, dat uitsluitend grondsteun verleent een eenvou diger type dan de F-16. Minister Vredeling heeft deze week verklaard, dat zijn opvatting slechts „een nuance" verschilt van die van de PvdA. ADVERTENTIE Zaterdag 31 mei a.s. om 14.00 uur is er in de Margricthal een loop-in concert. Klassiek, semi-klassiek en populair door het Gewestelijk Orkest o.l.v. Frits Kox, m.m.v. Albert West en Henk Smit met een klassieke muzikale act. Dit evenement is mogelijk gemaakt door de RaBoBanK. Jaarbeurs Utrecht - 20 mei t/m 8 juni Openingstijden dagelijks van 10.00 uur tot 18.00 uur (ook in de weekends) en op donderdagavond tot 22.00 uur. BEUKEN, EIKEN, ESSEN, SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN LEIDEN: Houtwerf Keukens B.V. Haarlemmerweg 49a, tel. 071 - 3 45 44 LEIDEN: Vereenigde Houthandel Hoge Morsweg 152, tel. 071 - 6 92 02 VOORSCHOTEN: Muys Roggeband B.V. Rouwkooplaan 7, tel. 01717 - 49 93 LEIDEN/DEN HAAG De pro vincie Zuid-Holland gaat de komen de jaren ernst maken met het be leidsvoornemen om het fietsgebruik ln het woon- werkverkeer en de re creatie te bevorderen. Dat gebeurt onder meer via een nieuw Provin ciaal Fietspadenplan, dat de komen de vijf jaar voorziet in de,aanleg van ruim 123 kilometer vrijliggend rij wielpad. Voor dit jaar hebben Ge deputeerde Staten voor dit plan al een bedrag van ruim vier miljoen gulden uitgetrokken. Bovendien is op de begroting voor dit jaar nog eens een bedrag van een ton opgenomen om de aanleg van een aantal eenvoudige fietspa den (tot 2 meter breed) in het lan delijk gebied te subsidiëren. De pro vincie geeft de initiatiefnemers (ge meenten, of waterschappen) een bij drage van 75% in de kosten van de aanleg. Gedeputeerde drs. Borgman somce gistermiddag - tijdens de presenta tie van de fietsenplannen in het Provinciehuis de mogelijkheden op die de provincie bezit om het fiets- verkeer te bevorderen. In de eerste plaats is dat het toezicht op be- stemmings- en streekplannen. Bij de beoordeling van zo'n plan wordt nadrukkelijk bekeken of de woon- en werkgebieden niet te ver van el kaar verwijderd liggen en de bevei liging van door fietsers gebruikte routes voldoende is. Zonodig worden de gemeenten of andere instanties verzocht wijzigingen aan te bren gen. Meer direct betrokken bij de tot standkoming van fietspaden is de provincie wanneer provinciale we gen worden aangelegd of verbeterd. De provincie Zuid-Holland heeft op dit ogenblik 337 kilometer zoge naamde secundaire wegen. Langs 317 kilometer daarvan zijn voorzie ningen getroffen voor de wielrijder. Minder gunstig ligit die verhouding bij de tertiaire wegen. Daar is 170 van de in totaal 579 kilometer voorzien van een fietspad. Een andere mogelijkheid die de provincie heeft is die bij de ont wikkeling van bovenregionale recre atieve voorzieningen. Steeds wordt er naar gestreefd in deze gebieden tietspaden aan te leggen. Echter niet ADVERTENTIE 6 persoons literpak haal h pak m domo produkt alleen binnen de gebieden, maar ook *r naar toe. Al in 1964 werd er in Zuid-Holland een provinciaal fietspadenplan op gesteld. Daarvan is inmiddels zo'n 140 kilometer gerealiseerd. Er resteert nog 100 kilometer, maar de nood zaak daarvan is inmiddels groten deels achterhaald door nieuwe ont wikkelingen, terwijl ook de inzichten zijn veranderd. Vandaar dat nu een nieuw fietspadenplan is opge steld. Uitgangspunten zijn niet al leen de lange fietsroutes, zoals Vroe ger gebruikelijk was, maar ook korte re fietsroutes in de onmiddellijke omgeving van de steden. Bovendien is ook het woon-werkverkeer doel stelling geworden van het fietspa denplan Opzet van het nieuwe plan is, dat de in het rapport genoemde fietspa den in een kort tijdsbestek kunnen worden uitgevoerd. Tenminste als daarvoor de benodigde financiën aanwezig zijn. Volgens drs. Borgman moet dat de komende jaren steeds 'n bedrag van rond de vijf miljoen gul den zijn. Het plan is bovendien zo flexibel gemaakt dat eventueel nieu we plannen kunnen worden inge past. Zo hgfï het plan vanaf maan dag in elk gemeentehuis ter inzage cn kan men eventuele op- en aan merkingen en ideeën kenbaar ma ken tot 1 september. Aan de hand van die opmerkingen zullen de plan nen eventueel worden aangepast. Dat de provincie werkelijk van plan is het gebruik van de fiets te bevorderen blijkt uit de sterke stij ging van de bedragen, die voor vrij- liggende fietspaden worden uitge trokken. In 1972 was dat nog slechts 370.000 gulden, een jaar later 1.4 miljoen en in 1974 2.5 miljoen. Eind 1975 verwacht men in Zuid-Holland ruim 166 kilometer vrijliggend fiets pad beschikbaar te hebben. Tot de plannen die op het ogenblik al in uitvoering zijn of binnenkort worden genomen behoren ondtr meer een fietspad langs de zuidzijde van het Brassemermeer met - n lengte van ruim 3.5 kilomeier en 'n fietspad tussen Benthuizen n Stompwijk (1.5 kilometer). Op de lijst van fietspaden die in de komen de vijf Jaar aangelegd zullen wor den staan onder meer de volgencie verbindingen: fietspaden tussen Lisse-Lange- veld, Lisse-De Kaag, en De Kaag- Hoogmade (5 km) fietspad aan de westzijde van de Kagerplassen in Warmond (2.7 km) fietspad tussen Koudekerk in Woubrugge en van Rietveld naar de Hoge Rijndijk (3 km) fietsverbinding over de Vliet Lij de Knap tussen VoarBóhoten en Was- fietspad langs de Leidse Ttgk- vaart tussen Noordwijkerhout «n Hillegom (1 km) fietspad tussen Alphen a.d. Rijn en Ter Aar (2 km) fietspad langs de spoorlijn tus sen Leiden en Den Haag (9 km) fietspad tussen Vlietlanden en Zoeter meer (3 km) en een fietspad langs de Gouwe tussen Alphen aan den Rijn en Bos koop (2 km).

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7