Zonder maximale voorzieningen wordt kamperen een smeerboel' Leiden en Rijnsburg in corso 'Rotterdam-Water 75' Grapperhaus sprak over Monumentenjaar ZES MAANDEN LUBBERS OPENT CORSO RIJNSBURG Camping-eigenaar Dirk van der Blo m uit Nieuw-Vennep: VRIJDAG 30 MEI 1915 M«R Wf ut' VOOS bezoekers fi 91 NIEUW-VENNEP Een prachtig brok natuurschoon. Rust, die alleen wordt onderbroken door het zingen van de vogels. Een zwart konijn (niemand weet waar die vandaan komt) en jonge haasjes dartelen met elkaar over 't veld. Het konijn is er al drie jaar. Geen verkeers lawaai maar wel het geloei van koeien. Camping "De Westeinder", gelegen onder aan de Leimuiderdijk en "onder de rook" van Burgerveen, wordt wel het mooiste plekje van de ge meente Haarlemmermeer genoemd. Eigenaar/exploitant Dirk van der Blom geniet. Hij zou niet anders meer willen. De vroegere voorzitter van het dorpshuiswerk spreekt graag over z'n cam ping. Deze werd acht Jaar geleden gesticht. Begonnen werd met zo'n twee ha, wat intussen is uitgebreid tot zes ha. Eigenlijk werd „De Westeinder" overgeplaatst want elf Jaar gelsden begon Van der Blom met een lapje grond achter het dorpshuis .Marijke", waar amper tien tenten konden staan. Twee jaar later volgde de camping achter zijn huis aan de Lei muiderdijk, waar al wat meer grond ter beschikking stond. Maar acht jaar geleden werd het „park" aange legd, waar de camping nu een in ternationale naam heeft. „Op 1 april gingen wü open en sindsdien heb ik al weer heel wat natiohaliteiten gehad. Zelfs uit Afri ka en Amerika. Ieder jaar hebben wij hier zo'n dikke twintig nationa liteiten staan. Er zijn trouwens sei- zoenkampeerders uit België en Duitsland die praktisch elk week einde hier naar toe komen. Een Zweeds echtpaar is hier het hele sei zoen. Ook de KLM is blij met onze camping, want er zijn vliegeniers die liever hier in hun stacaravan over nachten, dan in pension te mosten. Mister Tilson, ook een piloot, komt hier al zo'n jaar of zes. Hij woont in Engeland". i de supermarkt Dirk van der Blom: „Mijn liefste wens is een zwembad WASSENAAR Er was gisteravond veel belangstelling in het Wasse- naarse raadhuis voor de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Vereniging van Vrienden van Was senaar. Centraal onderwerp op deze jaarvergadering was het Monumen tenjaar 1975 en ais spreker trad op dr. F. H. M. Grapperhaus, voorzitter van het Nationaal Comité voor het monumentenjaar. Hij maakte in een levendig betoog duidelijk, waarom 1975 door de Raad van Europa is uitgeroepen tot mo numentenjaar: de klok staat wat de zorg voor onze monumenten betreft op vijf vóór 12. Tal van oude kerken in cns land bijvoorbeeld hebben te lijden onder de daling van het grondwaterpeil, het zware verkeer dat er langs dendert en de luchtver vuiling, die de gebouwen in de ste den ernstig aantast. Een essentieel onderdeel van de mo numentenzorg is: het vinden van een juiste bestemming voor oude monu menten. Het gaat er namelijk niet alleen om oude gebouwen te behou den als dode monumenten, maar er een zinvol gebruik van te maken. Dr. Grapperhaus besprak de finan ciële aspecten van de monumenten zorg en sprak tenslotte zijn waarde ring uit voor de plannen die in Was senaar in het kader van het Monu mentenjaar zijn gemaakt. Na de pauze was er voor de ruim 100 aanwezigen gelegenheid vragen te stellen over dit onderwerp en velen maakten daarvan gebruik. Ze werden beantwoord door een forum onder voorzitterschap van Graaf van Zuy- len van Nijevelt, waarin zitting had den burgemeester Staab, Grapper haus en de voorzitter van de Histo rische Vereniging, Van Gorcum, die o.m. iets vertelde over de de opgra vingen die onder auspiciën van deze vereniging worden gedaan naar de resten van het vroegere Huis ter Weer. Maar niet alleen kwesties betreffen de de monumentenzorg kwamen tij dens dat forumgespreke aan de orde, ook andere zaken, zoals verkeers- kwesties, het vaak moeilijk te onder kennen effect van het werk van de schoonheidscommissie, de beveili ging van Wassenaarse huizen tegen inbrekers enz. Bij het huishoudelijk gedeelte wer den nieuw in het bestuur benoemd: mevrouw J. A. A. Timmermans-Bo- gaardt en de heren N. L. Hogeveen, J. C. Thomassen en V. W. J. Wens- LEIDEN/DEN HAAG Overeen komstig de eis van de officier van Justitie heeft de rechtbank in Den Haag donderdag de 29-jarige straat maker J. G. L. uit Leiden voor op lichtingen veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. L., voetbalfan en bewonderaar van de professionals, hing verhalen op dat hij door de voetbalvereniging Feyenoord was verkocht aan FC Am sterdam en zou daar zelf een ton aan hebben overgehouden. Hij lo geerde in diverse hotels in ons land of verdween zonder te betalen. Soms kocht hij allerlei goederen en ver telde dat de rekening naar de pen ningmeester van de laatste vereni ging kon worden gestuurd. In Leeu warden gaf de man zich uit als mede werker van de NOS en logeerde gra tis in hotels. Verdachte is reeds vijftien keer, in hoofdzaak wegens oplichtingen, ver oordeeld. i RIJNSBURG Minister drs. R. F. M. Lubbers (Economische Zaken) zal op vrijdag 1 augus tus het Rijnsburgse bloemencor so "Rijnsburg 1000 jaar" offi cieel openen. Dat zal geschieden in aanwezigheid van vele auto riteiten uit de bloemenwereld en de burgemeesters van Rijnsburg en omliggende gemeenten. Op het moment van de ope ning, 's middags rond half vier, zullen de vijftien praalwagens. er zijn er twee (een kleine en een grote) bijgekomen van de Stichting "Annetje van Bellen" uit Haarlem en de rond der tig personenauto's met bloemen getooid en bezet met figuranten gereed staan in de hallen van de bloemenveiling "Flora". Na de opening, zoals gebruike- kelijk in het "Flora"-restaurant, zullen de wagens tot 's avonds twaalf uur te bezichtigen, zijn voor het publiek. Het corso zal geheel in het teken staan van het duizendjarig bestaan van Rijnsburg. ALPHEN AAN DEN RIJN De rustieke boerderij Klein Raadwijk is verkocht. Het Alphense gemeentebe stuur besloot gisteravond tot deze verkoop. De nieuwe eigenaar is de Leidenaar H. Uljee, die aan de Hoorn zijn reclamebedrijf gaat vestigen. Ruim Op de camping in Burgerveen krij gen de seizoenkampeerders alle gele genheid er iets moois van te maken. De stacaravans, vaak bungalows op wielen, hebben ruime plaatsen, tus sen al het groen in en hebben aan sluiting op water, gas en elektrici De camping is ruimschoots voorzien van groen: tussen de wagens, langs de paden en om de hele camping heen staan struiken en plantjes. teit. Fraaie, zijn rond de caravans, die er het hele jaar door mogen blijven staan, te vinden. De meeste gasten komen uit Leiden, Haarlem, Den Haag en Amsterdam, maar ook uit het drie km van Bur gerveen gelegen Nieuw-Vennep. „Ze betegelde, tuinen vinden het hier heerlijk rustig. Geen last van de telefoon die anders ook in het weekend gaat" zegt Van der Blom, wiens camping in het buiten- Camping „De Westeinder" biedt plaats aan zo'n 200 stacaravans. Voor de toeristen worden zestig plaatsen gereserveerd. De tweehonderd land tot de- drie sterretjes gerekend zoenplaatsen zijn bijna allen bezet. wordt en in elke internationale pinggids wordt genoemd en geroemd. De ANWB kent de A t/m D klasse- sing. Een D-camping kan alleen als er ook een restaurant is. Al kun je er alleen maar een uitsmijter kopen. Daar komt nu ook verandering in. De bond gaat ook met „sterretjes" werken. „Wij krijgen hier een drie sterren camping, de hoogste klassering", al dus Van der Blom. „Een kantine of restaurant zal hier niet komen. Onze gasten hebben er geen behoefte aan. Er is alleen een gebouwtje waar de jeugd zal wat kan vermaken. Wel ligt het in mijn bedoeling een soort ontmoetingscentrum te maken, waar een film kan worden gedraaid en waar, als het lelijk weer is, wat kan worden gekaart enzo. Mijn liefste wens is een zwembad en dat komt er. Dit jaar nog niet, maar misschien in 1976. Wat die toeristen betreft: ,Er zijn waar ik nog regelmatig contact mee heb. Ook met buitenlanders. Ze re serveren hier vaak al weer voor het volgend jaar. Wat zo op prijs wordt gesteld is dat ze hier altijd dezelfde gezichten zien. Niet alleen die van mij maar ook van Elly die de winkel (een norme zelfsbedieningszaak) bij houdt. Zij doet dat al zeven Jaar. Camping „De Westeinder". Het is een bungalowpark met een oase van rust. Smeerboel Een vraag aan de heer Van der Blom die destijds samen met zijn vrouw de zaak runde maar nu in tussen rond de drie man personeel heeft hoe denkt u over het kam peren bü de boer? Van der Blom: „Dat is vcor veten een uitkomst. Ik begrijp alleen de uitlating van de Haarlemmermeerse wethouder Dorrepaal niet die heeft Van der Blom vindt het Juist dat de gezegd dat het kamperen bij de boer, ANWB de hpogste klassering niet het vrij kamperen, moet worden be- laat afhangen van de kantine of de aanwezigheid van een restau rant. Bij de sterretjes gaat het om de reinheid en de service. Vooral dat laatste is op „De Westeinder" vorderd. Dat hiervoor minimale voorzieningen nodig zijn. Zoiets is onbegrijpelijk. De voorzieningen moe ten maximaal zijn. Anders moeten de milieu-hygiëne belangrijke zaak. In het fraaie, door' bijhalen. Zonder maximale plantenbakken omgeven, toiletge- ningen wordt het smeerboel. het bedrijf. Wasserettes Het vrij kamperen is geen enkel be- zijn al besteld en zullen voor het hoogseizoen begint in de aparte, spe ciaal hiervoor gemaakte, ruimte zijn geplaatst. Ook een gratis service. moet wel worden ge zorgd voor een uitstekende accom modatie, anders wordt het een troep Door Cees Combee LEIDEN/ RIJNSBURG/ ROTTER DAM Hoe moeilijk het is in de ze tijd van economische teruggang een bloemencorso te organiseren heeft men in Rotterdam ondervon den. Het is thans namelijk niet een voudig bedrijven of organisaties te vinden, die een praalwagen willen sponseren. Ondanks die financiële problematiek is "Rotterdam-Water 75" toch van de grond gekomen. Wel wat later dan was gepland. Men had het namelijk 5 april willen la ten rijden. Nu wordt het 7 juni. Wat de kosten betreft waarschijn lijk nog een geschiktere datum ook, want er is dan vermoedelijk een veel groter aanbod van bloemen en., tegen een wat billijker prijs dan rond Pasen. Dat Rotterdam voor het eerst na een jaar of twintig weer een corso krijgt heeft het in hoge ma te danken aan de Rijnsburgse bloe menveiling "Flora", de Stichting "Rijnsburg's Bloemencorso", de Leid- se corso-onitwerper en -bouwer Joop Visser en de Rijnsburgse bloemen- inkoopexpert Wim Zwaan. "Rotterdam-Water 75" zal bestaan uit tien praalwagens en zo rond de vijftig fraai met bloemen versier de personenauto's. Die praalwagens zijn door de Leidenaar Visser ont worpen en gebouwd in de hallen aan de Evertsenstraat. Met die bouw is men zo'n week of zes bezig ge weest. Dat geschiedde allemaal op de speciale platte wagens van het Rijnsburgse corso. Maandagmorgen om vier uur zullen deze tien praal wagens door tractoren en onder be geleiding van de Rijkspolitie naar Rotterdam worden gereden. Aan de grens van deze havenstad neemt de Rotterdamse Politie de zorg voor het transport mede over. De Ahoy-hal- len zijn het einddoel. Daar zullen de corso- en personenwagens in de bloem-n worden gezet. Veel bloemen Wim Zwaan, die nu al enige ja- rpj-i fjo vaste medewerker van het Rijnsburgsee bloemencorsi is bü het inkopen van de benodigde hoeveel heid bloemen en die dat ook doet of heeft gedaan voor de bloemen- stoeten van Katwijk en die als Ne derlandse presentatie door de Duit se steden Keulen, Hamburg en Sie- gen-Hüttental reden, constateert: "Het is toch wel leuk, dat de Rot terdamse organisatoren mij hebben verzocht voor de bloemen voor "Rotterdam-Water 75" te zorgen. Ik heb daar woensdag een bespreking over gehad in het Rotterdamse stadhuis. De tüd is wel wat kort. Neg geen week. Toch moet ik zor gen, dat er een grote verscheiden heid aan bloemen is. Er resten me een dag of vijf om dat te realiseren. Het gaat om vele, vele duizenden bossen. Alle bloe men, die momenteel voorhanden zijn gaan we in het corso verwer ken. Er is een goed overleg met hoofdarrangeur Paul van Bekkum uit Rotterdam, die ook bij het Rijnsburgse corso geen onbekende is. Rozen, anjers, chrysanten, gla diolen, lelies, amaryllissen, irissen, gladiolen, freesia's en noem ver der maar op willen we voor het corso gebruiken en natuurlijk ook bloei- hout en planten. Het corso moet er goed uitzien. Men heeft namelijk het plan om bij een succesvol verloop Rotterdam weer jaarlijks tot corso- stad te maken". Leidse corso-ontwerper Joop Vis ser: "Er zat in het begin niet veel schot in. Eerst zou het 5 april wor den gehouden, maar door voetbal wedstrijden en andere toestandenis het toen uitgesteld. Van uitstel is echter geen afstel gekomen. We heb ben de zaak gelukkig van de grond gekregen. Eeigenlijk door er alle maal wat water bij de (financiële) wijn te doen. Het is voor Rotterdam een nieuw begin. We hopen, dat het een jaarlijks gebeuren wordt. "Flo ra" helpt ook flink mee. Niek Hemmes is voor mij de man, die er voor heeft gezorgd, dat Rotterdam toch zijn corso krijgt. Er zijn door ons heel wat ontwerpen gemaakt. Het wordt ook een andere bloemenstoet dan we hier gewend zyn. Een soort recla me -bloemenshow. Toch heel er leuk en beslist anders dan anders. De bloemen worden er in de Ahoy-hal- len op aangebracht. Daar begint men donderdag mee. Volgende week vrijdagavond zijn alle wagens in vol ornaat in deze hallen te bezich tigen en zaterdagavond en zondag in de Diergaarde Blij dorp. Het corso begint zaterdagmorgen om elf uur te rijden en het duurt tot vier uur. De stoet wordt drie kilometerlang. Acht muziekkorpsen zullen er in Over de weg De afgebouwde corsowagens staan nu gereed in de hallen van de Vere nigde Touwfabrieken in Leiderdorp en in die van Visser aan de Evert senstraat. Van daaruit zullen ze maandagmorgen bij het eerste dag licht over rijksweg 4 naar Rotter dam worden gebracht. Er zijn aller aardigste praalwagens bij: Driemaal Rotterdam (met boot, giraffe en Euromast, de drie belangrijkste at tracties van de Maasstad), een vis ser die een grote vis aan de haak heeft, een wereldbol met vliegtuig (centrum van de wereldhandel), een groot schip, dat de naam Zeven Pro vinciën draagt, een sloep met matro zen, een wagen met levensgrote pad destoelen en een molen en één, die een winkelcentrum moet uitbeel den. Daarnaast zijn er nu al rond de vijftig personenauto's, die met bloemtoeven zullen worden versierd. Het heeft er alles van, dat Rotter dam een leuk en atractief corso te zien krijgt. Daarvoor staan de na men van de arrangeurs borg. Het zijn mensen, die ook al Jaren het Rijnsburgse corso gestalte geven en die ook in het buitenland hebben meegewerkt aan Nederlandse bloe- menpresentatie op de weg en in zq- len in het buitenland, zoals Niek en Charles van der Voort, Herman van den Berg, Leo Kok, Jaap Klut, Cor van den Berg-Smit Herman Gose- ling Daaf Nieuwenburg en vele an deren. "Rotterdam-Water 75" zal de gehele binnenstad doorkruisen. Het staat wel vast, dat deze stoet een enorme propaganda zal gaan bete kenen voor het gehele bloemen vak. Met dat Rotterdamse corso is er nog geen einde gekomen aan de Rijnsburgse corso-activiteiten. Er volgen nog op 2 augustus 'RiJns- burg 1000 jaar' en op 9 augustus Katwijks Tlora's kleurenpracht aan Zee' en het Haagse corso. Ook die twee laatste bloemen stoeten rijden bij de gratie van Rijnsburg' want zonder medewerking van het bestuur van de bloemenveiling "Flora", de Stichting 'Rijnsburgs Bloemencor so' en niet in het minst van de gro et corso-organisato? Niek Hemmes zou 't financieel nooit haalbaar zijn een corso te realiseren. Nu zijn ze wel niet van dat gehalte en die im portantie als de bloemenstoet, die jaarlijks van Rijnsburg via Oegst- geest naar Leiden en Leiderdorp rijdt maar toch het aanzien meer dan waard en beslist een grote at tractie voor de vreemdelingen, die in de augustusmaand in ons land ver toeven. Een corso als dat van Rijns- Katwijk Katwijk is ook reeds met de voor bereidingen voor 'Flora's kleuren pracht aan zee' bezig. Wat de praal wagens betreft heeft men eigenlijk nooit problemen. Die vier, vijf stuks komen in wat omgebouwde er totaal anders met bloemen versierde vorm uit Rijnsburg. Een groot probleem voor VW-directeur Chris Verplanc- ke is helaas altijd weer dat hij veer tien dagen en soms een week van te voren nog niet weet hoeveel perso nenauto's en andere voertuigen er meerijden. Tot nu toe heeft dat ge lukkig geen gevolgen gehad. Het kan echter wel eens gebeuren, dat men danig in de knoei komt te zitten met arrangeurs en binders, die deze wa gens fleur en kleur moeten geven. Daarom zou Verplancke hoewel 't nog twee maanden duurt voor Flo ra's kleurenpracht" 's middags en 's avonds door de beide Katwijken gaat rijden, heel erg graag spoedig weten op hoeveel deelnemers uit de zakelijke en particuliere wereld hJJ kan rekenen. Dat zou de organisatie zeer vergemakkelijken, want al die neven-bedrijvigheid moet tussen de drukke seizoen-werkzaamheden door de mensen van de VVV worden ver richt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4