SCHOT IN RESTAURATIE LEIDSE MONUMENTEN? Leidenaar wil wel, maar ja die universiteit Voorlopige redding van speeltuin Schubertlaan OD BEDRIJF NAAR DE KROON GESCHIL STREEK- Regisseurs van Project '75; rv Het Moterhuis J VRIJDAG 30 MEI 1975 LEIDEN De raadscommissie voor ruimtelijke ordening is ak koord gegaan met het voorstel van B. en W. om een restauratie plan voor het voormalig Heeren logement en de koetshuis bij het Burchtcomplex te doen opstellen door de Leiderdorpse architect P. van der Sterre, dezelfde architect overigens, die ontwerper was van het restauratieplan voor de Hoog landse Kerk en mogelijk ook voor de Pieterskerk gepolst zal worden. De raadscommissie nam dit be sluit na een bezoek aan de beide gebouwen, waarbij ze kon consta teren, dat de restauratie inder daad een harde noodzaak is. Het is de bedoeling van B. en W. om binnen een half Jaar een bestem ming te geven aan de gebouwen. Er werden gisteravond door leden Van de commissie verschillende suggesties gedaan: een bestem ming als trouwzaal, of als Inter national House van teit (nu gevestigd in het pryta- neum aan het Rapenburg), of als hoofdgebouw van de openbare bibliotheek, of als hotel. Het commissielid Houtman (SGP/GPV) informeerde naar de stand van zaken rond andere grote Leidse monumenten. Hij kreeg van wethouder Waal te horen, dat de onderhandelingen met het ministerie van defensie over over name van het Legermuseum zijn afgerond. Het ministerie koopt zal het restaure ren. De Boerhaavezalen in De Camp zullen worden overgedra gen aan de rijksgebouwendienst van het ministerie van CRM. Waarschijnlijk kan in 1977 met de restauratie worden begonnen, die in één keer zal worden uit gevoerd en niet in fasen, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. Het rijksmuseum voor de geschie denis der natuurwetenschappen zal er gevestigd worden. Over de Zijlpoort is „voor ne gentig procent" overeenstemming- met een door de wethouder niet nader genoemde particulier, waar mee hij mensen van het Belgi sche bouwbedrijf Sokol bedoelde. De poort zal waarschijnlijk voor een symbolisch bedrag worden overgenomen en vervolgens op kosten van de particulier worden gerestaureerd. De onderhandelin gen over de voorwaarden bij het uitgeven in erfpacht van de poort en de grond eronder, zijn nog niet afgerond. De commissie bracht het advies uit aan B. en W. om in ieder ge val in beroep te gaan tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland om het door de gemeente beschikbaar gestelde krediet van zes ton voor restau ratie van de Zijlpoort andermaal af te keuren. Met als overweging dat een dergelijke procedure bij de Kroon als een testcase zou kunnen worden beschouwd, nu G.S. besluiten afkeurt, hoewel er wel sprake is van een financiële dekking. „Ik vraag me af of G.S. niet buiten hun boekje zijn ge gaan", aldus wethouder Waal. Overigens staat wel vast. dat res- tauir-atóe van de Zijlpoort inmid dels meer dan het tweevoudige van zes ton zal vergen. Het raads besluit dat destijds hierover was genomen, dateert echter al van 1969. LEIDEN Meer dan bij enig andere jubileumviering van de Leidse universiteit, hebben de evenementen ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Academie in het teken gestaan van de relatie universiteit Leidse bevolking. De feestweek en al wat er aan voor afging, ligt nu achter ons. De vragen die opdoemen, zijn nogal uiteenlo pend. Wat was er nu wel en niet ge slaagd. wat heeft de universiteit er van opgestoken en wat de bevolking en vooral: is er bij de talrijke pro jecten die zijn opgezet nog iets van blijvende waarde? Op veel vragen kan (nog) geen afgepast antwoord worden gegeven. Maar Pieter van Empelen en Roel Polak, de twee re gisseurs van Project '75 (de verza melnaam van culturele en sociale activiteiten als Trijntje Cornelis, het Breestraatfeest, de Bejaardenrevue, de Kinderspelen, het Scholenproject, het sociaal-werkteam, het Toneel feuilleton e.a.) willen wel proberen op de resultaten van hun aandeel in de festiviteiten, waarvoor zij een jaar aan de slag zijn geweest, terug te blikken. Hun gedachten daarover zijn nog niet volledig geordend, ze bui telen nog wel eens over elkaar heen. Er zit hier en daar nogal wat stilte in het gesprek, dat verder door Van Empelen en Polak met grote open hartigheid wordt gevoerd. (Soms mompelt Van Empelen: „Over die opmerking krijgen "we natuurlijk ge lazer"). „Ik herinner me nog goed", zegt Roel Polak, „dat we de eerste voor bereidingsbijeenkomst hadden voor Project '75. Toen we onze plannen in grote trekken hadden verteld was de reactie: dat lukt niet, daar is geen geld voor en bovendien zal het weer wel erg slecht zijn. De apathie van een stad die te veel heeft gepraat over geld of liever: over het gebrek er aan. En de Eeuw- feestoommissie beweerde dat we de Breestraat voor het evenement op de tweede pinksterdag op geen stuk ken na vol zouden krijgen. Want, zo werd er gezegd, dan zitten de meeste mensen in hun weekendhuisje". Op Polaks gezicht verschijnt iets dat met een glimlach te maken heeft. Pieter van Empelen: „Ja, en als Je dan ziet wat er tóch allemaal van de grond is gekomen Neem nou dat feest op de Breestraat. Dat is één van de meest opvallende volksoplopen geweest die ik ooit heb meegemaakt". Het tweetal praat ver volgens met verbazing in de stem over Leidenaars die als „kwezels" bij Project '75 kwamen en uitgroeiden tot „dartele veulens". Alleen dat al, aldus het tweetal, was het budget van 80.000 gulden meer dan waard. Een belangwekkende vraag voor Lei den is welke projecten buiten het eeuwfeest gecontinueerd kunnen worden. Polak en Van Empelen zijn daar tamelijk optimistisch over. Er zou volgens hen veel doorgetrokken kunnen worden. De bejaardenrevue (waarvan de twee regisseurs verrukt zijn), het kinder spelenproject, het sociaal-werkteam, het scholenproject. Een commissie blokt er hard op hoe dat nu het beste verder kan. De mensen die zelf in die projecten zitten, zouden echt graag verder willen gaan. ,Voor een belangrijk deel hangt het natuurlijk af van de wijze waarop universiteit en gemeente aan de evenementen verplichtingen ontlenen. Of een uni versiteit de projecten verder wil sanctioneren en met geld bevoorra den en hoe de gemeente (bijv. de dienstencentra) op bepaalde ontwik kelingen wil inspelen". Men kan zich afvragen of Project '75 werkelijk zulke aardige resultaten heeft afgeworpen als de twee regis seurs denken of hopen. En of je daar in de toekomst nog wat van mag verwachten. Neem het scholen complex. Daar deden maar negen scholen aan mee. Wat dat niet wat schameltjes? Van Empelen: „Nee hoor. Je moet bij zo'n project eerst door iets heen, je moet wat losmaken. En daarbij zijn we nogal eens ten prooi gevallen aan „persoonlijke beoordelingen", waardoor scholen dan niet meede den. Een voorbeeldje. Toen we aan het voorbereiden waren, nam een docent van een chr. mavo het woord. Die man lag hevig in de contramine met begrippen als links, rechts en christelijk. Hij vond ons plan niet concreet genoeg en wat wel con creet was, was veel te links. Toen hebben we gezegd: meneer, u mag met uw school zelf invullen wat u gaat doen. U kunt als u wilt een project over het christelijk onderwijs maken. Maar die man begreep het niet of wilde het niet begrijpen. Ge volg: hele school deed niet mee. Een aantal scholen zat zo vast in een stramien, aan een rooster, dat ze de stap niet wilden doen. Op de houding van het Stedelijk Gymnasium zou ook heel wat kunnen worden aange merkt, maar je benadrukt zo het negatieve. En wij vinden dat het project geslaagd is. Toen het een maal draaide, draaide het subliem. Er zijn scholen geweest die latei- spijt kregen dat ze niet hadden mee gedaan. Of men er nu aan meedeed of niet, het project heeft zijn uit werking gehad". Wat is hun grootste probleem ge weest in de relatie stad-universiteit bij de organisatie van Project '75? Roel Polak: „Het grootste probleem is een fout uitgangspunt van ons geweest. Wij dachten: de bevolking is na alles wat ze heeft meegemaakt van de universiteit van haar voor keurspositie, wars van alles wat stu dent en universiteit is. Dat is niet juist gebleken. In dat jaar hebben we gemerkt dat de Leidenaar heus wel aandacht heeft voor die universiteit. Hij wil weten wat er gebeurt of hij zet er zich tegen af en maakt er zich ge weldig kwaad over. Hij pradt er over en dus is hij in een of andere vorm met de universiteit bezig. Maar de universiteit is dat niet met de be volking, met de stad. Er zijn natuur lijk goedwillenden, maar het meren deel van de universitaire mensen laat het koud wat er in en met Lei den gebeurt. Dat zal vermoedelijk wel komen omdat zovelen afkomstig zijn van buiten de stad. Een niet ge ring aantal universitaire ambtenaren wil helemaal niet weten van een band met de stad, ze willen alles laten zoals het is. Er zijn er heel wat bij geweest die hebben gewei gerd aan de festiviteiten mee te wer ken. Er waren hoogleraren die het zelfs vertikten om tentamens te verschuiven. En die beoordelingsfout van de re latie universiteit-bevolking heeft ons aanvankelijk nogal parten gespeeld". ADVERENTIE Er is weer eens wat te zien bij Het Motorhuis! Kijkt u eerst maar eens op pagina 6 van deze krant en kom dan eens snel naar onze showrooms waar wij u presenteren: iets geheel nieuws op Vauxhall-gebied en natuurlijk óók: Bedford, Opel en een show met grote sorte ring gebruikte auto's. LEIDEN: Vondellaan 80 Tel. 071—69313 KATWIJK: Ambachtsweg 1 Ind.terr. 't Heen Tel. 01718—71046 VOORSCHOTEN: Julianalaan 46 Tel. 01717—2559 LEIDEN Bijna was gisteren de beslissing gevallen om de speeltuin vereniging "Prinses Beatrix", die een speeltuin heeft aan de Schubertlaan op te heffen. Tijdens een gisteravond gehouden algemene ledenvergadering, die werd bijgewoond door ongeveer 15 leden werd besloten nog eens te proberen meer mensen te interesse ren voor het speeltuinwerk. De mees te aanwezigen zegden him medewer king toe, voor zover zij die al niet jarenlang hadden gegeven en enkelen verklaarden zich bereid in het be stuur zitting te nemen. Daarmee werd Anderhalf jaar voor overval op postagentschap LEIDEN De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 28-jarige P. H. C. F. uit Leiden wegens een overval op een postagentschap in Leiden ver oordeeld tot 'n jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest veroordeeld. De officier van Justitie had tegen hem 12 maanden gevangenisstraf waarvan een maand voorwaardelijk geëist. Op 30 december vorig jaar liep F. het agentschap binnen, dreigde met een pistool en kondigde aan dat het een overval was en hij geld wilde hebben. De kantoorhouder zei dat juist al het geld door een postwagen was afgehaald, wat niet waar was. De kantoorhouder haalde uit de ach terkamer een pistool tevoorschijn, i de overvaller er vandoor ging. Hij kon spoedig daarop worden aan gehouden. Verdachte wilde geld heb ben omdat hij naar Frankrijk wilde waar zijn vriendin een toneelschool bezoekt. het voortbestaan van de vereniging voorlopig gered. Tot voorzitter werd gekozen mevr. E. B. Mathot-Pont. „Wat staat ons te doen? Gaan wij zo door, of sluïten wij de speeltuin". Die vraag kregen de leden gister avond voorgelegd door het vier le den tellende bestuur. Zij verklaar den dat het niet langer mogelijk was de speeltuin te runnen zoals dat noodzakelijk is omdat de bestuurs leden overbelast zyn en de mede werking gering is. In stencils geuite noodkreten aan de ongeveer 180 le den, ouders van kinderen die de speeltuin bezoeken, bleven onbeant woord. „Als vanavond het bestuur niet aan gevuld. wordt", zei de secretaresse mevr. v. d. Meeren, „treden de heer Wilstra en ik af'. De twee overige be stuursleden, mevr. Mathot en .pen ningmeester Klein verklaarden, dat zij in dat geval alleen nog aan zou den blijven om de liquidatie van de vereniging te verzorgen. Dit zou be tekenen dat het beheer van de speel tuin overgenomen wordt door de Leidse Bond van Speeltuinverenigin gen. Deze bond huurt de terreinen van de 14 speeltuinen die Leiden rijk is, geeft die aan verenigingen in be heer. De voorzitter van de bond, de heer Brand: ,Als de vereniging op geheven wordt, is dat het begin van het einde. Wij zullen dan het bestaan van de speeltuin niet veel langer dan een jaar kunnen rekken". Dat het verdwijnen van de speel tuin, die goed is uitgerust met aller lei speeltoestellen, voor veel kinderen in Leiden Zuid-West een groot gemis zou betekenen, bleek uit het jaar verslag van het secretariaat. Het af gelopen jaar ziln tal van activiteiten ontplooid: op Koninginnedag een ver- kleedoptocht, een bazar en kinder spelen: in de vakantie straattekenen, films en varieté-voorstellingen; een Sinterklaasfeest (een door de heer Giodano gemaakt filmpje gaf hiervan een grappig beeld); dagjes uit naar bos en strand, etc. A 'A r LEIDEN Leerlingen van de Hammarskjoldschool in Zuid west hebben zich een maand lang beziggehouden met een project over zuivel. Bij tal van boerderijen zijn ze op bezoek geweest, waar ze hebben kunnen leren hoe kaas gemaakt zoordt. Ook hebben ze een excursie gemaakt naar de Kaas- merkenfabriek in Leiden. Tijdens het project hébben de leerlingen allerlei werkstukken gemaakt en gisteravond waren die te zien in de school. Op deze feestelijke slot- avond gaven de meisjes uit de zesde klassen demonstraties in het bereiden van allerlei zuiver gerechten en de ouders konden een kaasje kopen. U ziet dat er zorgvuldig geteld wordt om te kijken of het oud belegen of jonge Goudse met komijnen wordt. LEIDEN/HAZERSWOUDE Ha- zerswoude is de eerste gemeente in de gemeenschappelijke regeling voor het streekenergierbedrijf, die bij de Kroon het geschil met de gemeente Leiden wil voorleggen. De raad be sloot hiertoe gisteravond en hoopt dat door de uitspraak van de Kroon het besluit van Leiden, om een eer der genomen besluit tot deelneming in te trekken, wordt vernietigd. Het besluit van de raad Hazers- woude zal ook aan de andere twintig gemeenteraden worden voorgelegd. In dat besluit dat het Leidse besluit strijdig is met beginselen van be hoorlijke bestuur. CHU-raadslid Ver- weij karakteriseerde de handelwijze van Leiden als "wangedrag". PvdA- er Oosterhoff „Een laakbaar beleid van Leiden en Gedeputeerde Staten". Burgemeester J. ten Heuvelhof deelde dat het voorstel om in beroep te gaan bij de Kroon is geboren tij dens een vorige week in Noordwijker- hout gehouden bijeenkomst van de "21". Volgens hem zal Leiderdorp in dit opzicht niet uit de boot vallen, al zou de commissie daar plannen hebben om B en W te adviseren Lei den niet te laten vallen. Bij Ten Heuvelhof rees daarnaast de vraag of Gedeputeerde Staten goedkeuring van de gemeenschappe lijke regeling al dan niet terecht heb ben vertraagd. "Je kunt je afvra gen of ze de bevoegdheid hebben dat nu te doen, nu Leiden is uitgestapt", Meer Leids nieuws op pagina 1 1 De beste voegloze 14 k. gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190, Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340, Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig. De Koning der Verlovingsringen UW JUWELIER v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 Roel Polak en Pieter van En De logische vraag tot slot wat er dan wel moet gebeuren om een reële, blij vende relatie universiteit-stad tot stand te brengen, levert van de kant van de regisseurs gedurende enige tyd louter stilte op. Daarna volgen enkele fragmentarische overwegin gen. „De Leidenaar wil heus wel, je mag hier dan een 19de-eeuws stadsprole- tariaat hebben, ze zijn niet zo fata listisch -als wel wordt beweerd. Het is de universiteit die moet worden omgeturnd. De universitaire dispu- torenraad, waaronder het vormings werk valt, zou al zijn voorzieningen moeten richten op een integraal be leid. Lezingen over specifieke studen- pelen, regisseurs van Project '75. teproblemen een soort inteelt zouden moeten worden vervangen door daadwerkelijke activiteiten. Geen praterij, maar iets doen. Het zou wenselijk zijn om projecten te laten uitvoeren id'oor studenten en Leidenaars". „Het LAK moet zijn doelstellingen breder maken. Het moet geen rem meer laten bestaan op het aantal mensen dat ze kunnen ontvangen. Zoals het nu gaat, heeft het LAK niet meer dan' een marginale func tie". „Je kunt niet alles terugvoeren op universiteit of geld. de gemeente zal er ook aan moeten bijdragen om de relatie werkelijk tot stand te laten komen. Daarbij stuit je op ambte- naren. Er zijn er bij die prachtig werken, een man als Hoes bijvoor- beeld, maar het gros wil niets anders dan in het oude voetspoor blijven.» Misschien ligt het niet eens aan de mensel zelf, maar drukt het systeem» ze in dat keurslijf. De rotheid van de bureaucratie, er zou heel wat over te zeggen zijn". Wat Van Empelen en Polak voor al les vindeu dat Leiden nodig heeft, is „een creatieve ludieke vereniging, los van de bestaande organisaties, die dingen in gang zet, voor spek takel zorgt. Zodat de Leidenaar weer kan praten over zijn stad". RUUD PAAUW

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3