Part-time-predikanten in Hervormd Leiden Postzegelontwerper Mijksenaar verzorgt wegwijzers in metro Fa brieksdirecteur dominee in Lathum ajjuijiiiiuuja Voor wijkgemeente Koningskerk en te vormen wijkgemeente Merenwijk Voor zending steeds andere taken 'Tempo uitbreiding leerplicht afzwakken' VRIJDAG 80 MEI 1975 LEIDEN De Leidse Hervorm de Gemeente krijgt twee 'part time-predikanten,' één als wijk- predikant in het noorden van de stad, met de Koningskerk aan de Willem de Zwijgerlaan als cen trum, en één in de Merenwijk. Part-time-predikanten zijn slechts voor de helft van hun tijd in dienst van de kerk. Voor de andere helft moeten zij dus een nevenfunctie heb ben. De centrale kerkeraad heeft dit besluit genomen in zijn laatstge houden vergadering. Zo'n besluit is mogelijk geworden door een uitspraak van de synode over part-time-predikanten. In no vember vorig jaar heeft deze na melijk voorstellen aanvaard - in eerste lezing nog maar - die het mogelijk maken dat er predikanten „voor een beperkte tijd" beroepen worden. Wat die andere werkkring betreft wordt gedacht aan het on derwijs en het ziekenpastoraat. De part-timers worden echter gewoon predikant, met alle rechten en be voegdheden. Verwacht kan worden, dat de hervormde synode deze rege ling in het komende najaar defini tief zal maken. Er zijn al gemeenten, die, voor uitlopend op dit besluit, afspraken voor een gedeeltelijke functie pro beren te maken. Leiden voegt zich lus in deze rij. Binnenkort zal afvaardiging van de centrale kerkeraad een ges perk hebben met ds. G. Samsom van de provin ciale kerkvergadering om de juiste manier te vinden waarop het ker- keraadsbesluit kan worden uitgevoerd. Een half-time-predikant voor de wijkgemeente Koningskerk betekent, dat deze wijk, die wat het adressen- beh(K>rtf°niet Sportten" 4^1. ^™°!'mde vorig jaar al- nanciële vooruitzicht duidelijker Het adressenbestand is ongeveer de sch«'d van Leiden had genomen be- zijn. helft van wat de andere wijken heb- gon ?e kerkeraad van de wijkge- De actie Kerkbalans had een r of krijgen De wijkkerkeraad meente Koningswerk onmiddellijk lijk resultaat. Het streefbedrag jmag het beroepingswerk, in de vaca- met het beroeplngawerk. Er werd 'n f 600.000, daarvan werd f565.000 ture van de ni jds. G.C. Post, nu weer nemen, tevens zoekend geschikte werkkring vooi helft van de tijd. I In de Merenwijk zal imeeunte worden gesticht, die bereidingen kan treffen om e. (predikant voor beperkte tijd te be- de herv. gemeente steeds somberder verantwoord was, iroepen. Daar zijn van protestantse leek te worden, kwam de vraag op of dikant te beroepen. (kant nu werkzaam de gerefomeerr- het nog wel mogelijk was, het sala- Ide predikant Hortensius en een her- ris van een predikant voor vier ja- vormde pastorale assistent. ren de minimale duur van een standplaats te garandefen, Merenwijk het grootst en toch een part-timer m uc toe- Baarn vertrokken aantal beroepen uitgebracht, maar gezegd. Bovendien vertoont de Jaar- i weer te rtiand de Predikanten bedankten steeeds, of- rekening 1974 geen tekort, mede naar een sctloon met hen uitvoerige voorge- "dankzij" de predikantsvacature. Dit de andere sPrekken waren gevoerd, die ten gevoegd bij enkele bezuinigingsvoor- doel hadden de kans op een wïiir<rp_ Leiden teleurstellende beslissing wijKge- )r~ "klein mogelijk te maken. Terwijl de financiële toestand stellen er komt bijv. een goedko pere ledenadministratie konden de kerkvoogden de centrale kerke raad in maart berichten, dat het toch zevende pre- Besl-iist onvoldoende Toch verantwoord verantwoord om nog een predikant snel en blijft dat voorlopig doen, dat te trekken. In november werd één predikant met assistent beslist I Toen ds. Post de enige gerformeer- dan ook besloten, het beroepings- onvoldoende is. De hervormden heb- «e -bondspredikant binnen de Leidse werk op te schorten totdat het fi- ben van het begin af meebetaald aan het salaris van de Geref. ds. Hortensius, die de opdracht kreeg 't pastoraat voor de protestantse ge zinnen in deze wijk vorm te geven. Een betere voorziening werd nog ur genter doordat de hervormde assis tent maar voor één jaar kon worden benoemd en de Geref. kerk v naLei- den zich ook door financiële om standigheden genoodzaakt zag t andere werkterrein van ds. Horten sius, buiten de Merenwijk gelegen, te vergroten. Er zijn allerlei voorstellen ter ta fel geweest om uit de impasse te komen. Een extra moeilijkheid was dat de wijkgemeente Koninkskerk was beloofd, een eigen predikant te mogen beroepen als het geld dit zou toelaten en dat de actie Kerkbalans daarop ook gericht was. Er is uit voerig gepraat over een samenvoe ging van de wijkgemeenten Molen wijk (Marekerk) en Koningskerk, met ds. A. J. de Jong als predikant. In grootte zouden zij samen gelijk zijn aan de andere wijken. De Ko ningskerk zag hierdoor echter de enige Geref. lBondsplaats teloorgaan en de Molenwijk vreesde juist, te veel het karakter van een "bonds- wijk" te zulllen krijgen. Dus ging ook dat niet door. Onderbezetting blijft Ds. A.J. Lamping, voorzitter van de centrale kerkeraad, heeft de in druk, dat de kerkeraad met het be sluit om part-time -predikanten te gaan beroepen een regeling heeft getroffen die alle groeperingen zo veel mogelijk recht doet. Het be zwaar dat de Merenwijk onderbe zet blijft is echter niet weggenomen. Het aantal hervormden daar wordt meer dan in de andere wijken en toch komt er maar een part-time- predikant. De kerkeraad heeft dan ook be sloten dat, als er subsidies verkre gen kunnen worden voor zo'n wijk in opbouw, deze gevoegd worden bij het nu al beschikbare bedrag, zodat te zijner tijd toch een vol ledige predikantsplaats kan worden gevestigd. "Het is", aldus ds. Lam ping, "een middenweg-oplossing, de enig haalbare in de gegeven situa tie. Een gulden middenweg is het niet. Daarvoor zijn er toch te veel bezwaren aan verbonden". Wat die andere werkkring van de part-time-predikanten betreft zei ds. Lamping ons, dat er met name in de onderwijssector wel mogelijkhe den zijn. Het ziekenpastoraat heeft ook nog open plaatsen. Het hangt in belangrijke mate af van de be langstelling van de te beroepen pre dikant. Het verhaaltje hiernaast laat zien dat het ook nog anders kan. Toen dominee G. Colenbran der in 1974 de 524 leden tellen de hervormde gemeente van Lathum en Giesbeek (ring Doesburg) met emeritaat ver liet, was het allerminst zeker dat er een opvolger zou komen, want het is voor 150 gezinnen langzamerhand ondoenlijk ge worden, een dominee, een pas torie en een kerk te onderhou den. Zelfs niet als zo'n gemeente voornamelijk uit doe-het-zelvers bestaat, die geen cent verdienen aan het zondagse orgelspel, noch aan het kosterswerk, het schoonhouden van de kerk en het opkalefateren van de pasto- rie. hetgeen letterlijk Pro Deo gebeurt. In dit geval echter leek de oplossing van het pastorale pro bleem voor de hand te liggen, maar daarvoor was wel de me dewerking van de "hogere ker kelijke instanties" nodig. En die hebben, gelukkig voor Lathum, positief gereageerd. De hervormden kwamen na melijk op het spoor van een ze kere heer G. Vieth (41 Jaar), die een administratieve functie had vervuld eerst bij Philips en later bij een bouwbedrijf in Eindhoven. Toen de eigenaar van dat bouwbedrijf een nogal vervallen steenfabriek in het Achterhoekse Lathum had ge kocht, werd de heer Vieth met nog een ander tot directeur daarvan benoemd. Zij slaagden erin, het bedrijf binnen rede lijke tijd weer stevig op poten te zetten. Maar directeur Vieth, die in Doesburg ging wonen, heeft ook Wel heeft hij een jaar colleges in Utrecht gevolgd. Enkele pro fessoren waren bereid hem op het studiepad te volgen. De re geling is nu zo, dat de kerkelijke gemeente de helft van zijn in komen opbrengt en de steenfa briek de andere helft betaalt. Ontslag nog andere interessen. Eén daarvan gaat in geestelijke rich ting, hetgeen resulteerde in be voegdheid "hulpprediker". En als zodanig kon hij dominee Colen brander opvolgen. De Lathu- mers, die hem kenden, doordat hij al een half jaar rang om de veertien dagen voor hen had gepreekt, gingen gretig op zijn bereidvaardigheid in, en zo werd de directeur van de steen fabriek in Januari bevestigd als hulpprediker. Ofschoon de heer Vieth deze functies wél wil blijven combine ren, zet hij zijn studie in de theologie toch voort. Hij is alleen niet in staat daarvoor een universiteit te bezoeken. "Dominee" Vieth heeft een uitgesproken mening over de po sitie van de predikant, die im mers aan een gemeente wordt toegevoegd zonder dat deze hem kent. Toen hij zich eens had laten ontvallen dat de predikant die in een gemeente ongeschikt blijkt te zijn, zou moeten op stappen, is daar nogal fel op gereageerd, hoewel hij ook bij valsbetuigingen mocht incasse- HiJ meent nog altijd, dat een kerkelijke gemeente eigenlijk de mogelijkheid moest hebben een predikant te ontslaan. Na tuurlijk niet zomaar. Dat moet wel ndtjes geregeld worden. Maar er kunnen duidelijke aanwijzin gen zijn, dat gemeente en pre dikant niet voor elkaar 'bestemd zijn. Lathum en ds. Vieth zijn kennelijk wel happy met el kaar. In ieder geval toont dit voorbeeld aan, dat voor part-ti mers onder de predikanten niet alleen de school en het zieken huis zijn weggelegd. Het be drijfsleven en het maatschappe lijk werk om er nog eens twee te noemen kunnen, als het zo uitkomt, ook wel een duit in het kerkezakje doen. S. J. DE GROOT De zending van de Geref. Kerken heeft 48 werkers in dienst, die zijn uitgezonden naar landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika, Wij lazen dat in het vandaag verschenen boek je "Oriëntatie 1975-1976", dat gaat over de hoofdzaken van het zendings- beleid. De plaatselijke kerken in ons land zullen dit jaar een record bedrag bijeen brengen werk mogelijk te maken, te weten meer dan elf en een half miljoen gulden. Geen van de kerken die een be roep deden op de gerefzending heeft te kennen gegeven die hulp op kor te termijn te willen missen. Er dui ken ook steeds weer nieuwe taken op. Zo wordt er meer en meer een beroep gedaan op de zending hulp te bieden in landen waar tot nu toe niet werd gewerkt. Dit vraagt een grotere beweeglijkheid. In Pa kistan is hulp gevraagd bij de be strijding van het analfabetisme. In Botswana wordt bijgedragen in het salaris van een Afrikaanse docent aan de faculteit voor godsdienston wijs aan de universiteit. Door Alexander Münninghof Paul Mijksenaar (30) bezit een ge ordende geest, dat staat vast. Zijn verzameling doosjes en blikjes waar- Voor hij twee planken van zijn wel voorziene boekenkast heeft gereser veerd, staat keurig in het gelid, als [betrof het een expositie. De grote vierkante asbak op de tafel vertoont leen onwrikbare evenwijdigheid met het tafelblad zelf, dat op zijn beurt (weer door een geometrisch verant woord opgestelde, reusachtige zit bank aan drie zijden wordt omslo ten. I Aan de wand nauwelijks een or nament; alleen op een smal paneel haast het raam, dat uitzicht biedt top de Bijlmermeer, wedijveren fo to's van zijn poezen en zijn vriendin met elkaar. Laatstgenoemde is af wezig, de twee poezen doen daaren tegen hun aanwezigheid nadrukkelijk gelden. Een, die ik van een ontluiken de krolsheid verdenk, probeert voort durend de aandacht te trekken. Be langstellend kijkt mijn gastheer toe poe zijn huisdier aanstalten maakt groot onheil aan te richten met een bloemenvaas. De dreigende chaos kan ik met een snelle reactie nog net voorkomen. "Zeer goed", knikt (Mijksenaar prijzend. We hebben dan al een langdurige, Ingewikkelde gedachtenwisseling ach ter de rug. Mijksenaar, graficus van huis uit, heeft zich, praktisch als enige Nederlander, verdiept in het bewijzeringsvraagstuk. Een braak liggend onderzoeksterrein, waarover [nauwelijks literatuur bestaat. Alleen hijzelf heeft in een aantal artikelen de aandacht gevestigd op de specifieke problematiek van de pianier, waarop de zich voortbewe gende mens door borden en pijlen haar zijn doel geleid wordt. Bordschilders Wat de ANWB doet is natuurlijk helemaal niet slecht", stelt hij, "al geniet het vakoog van de graficus hier niet zo als bijvoorbeeld in En geland of Zwitserland. In die landen pestaat een grote lettertraditie, daar wordt aan ieder verkeersbord liefde vol aandacht besteed". "Dat klinkt jou natuurlijk absurd in de oren, en waarschijnlijk merk je het verschil tussen een Nederlands en een Engels verkeersbord niet eens op. Een graficus ziet dat echter di- rekt: compositie, kleurharmonie, let tertype. Bordschilders in Engeland kunnen bijvoorbeeld feilloos Latijn se teksten op kerkmuren calligrafe- ren, daar zijn ze ook voor opgeleid". "In Nederland en de meeste an dere landen werken ze met plaklet- ters of voorbeelden die ze overtrek ken. Maar goed, dat heeft met de systematiek verder niets te maken. Het gaat er om dat je tot het eind toe goed verwezen wordt, door een systeem dat uniform is. Dat is nog lang niet het geval: in de Bijlmer worden de diverse wijken bijvoor beeld met letters aangegeven die cor responderen met de beginletter van de naam van de wijk. In Delft gaat het met nummers, die echter weer volgens een ander systeem zijn vast gesteld dan de Rotterdamse wijken, enzovoort". "Om hier een sluitende oplossing voor te vinden, die het liefst ook internationaal voldoet, is heel wat studie nodig. Dat wordt vooral dui delijk als Je kijkt hoe de zogenaamde pictogrammen van elkaar afwijken. De plaatjes dus, die Je o.a. in de stations ziet". Zijn inzichten kan Mijksenaar, zo dra de desbetreffende beschikking van het Amsterdamse stadsbestuur afkomt, in de zo omstreden metro van de hoofdstad in praktijk gaan brengen. "Jij vindt het misschien gek, dat ik als progressief ogend mens daar aan meedoe. Ach, dat ding komt er toch en ik vind het ook redelijk dat hij er komt. Mits de afgebro ken huizen ook weer worden opge bouwd. Nee, inderdaad, daar bestaat geen garantie voor. Maar als gehoor zaam burger heb ik wel vertrouwen in het gemeentebestuur". "De fouten va, de overheid, die in de metrobouw zijn gemaakt, Ja god, dat soort fouten maak ik zelf ook. En denk nou niet dat ik als Bijlmerbewoner spreek. Ik ben een geboren Amsterdammer, heb tot voor drie jaar in de oude binnenstad ge woond. Mijn huis viel onder stads herstel, dus daar moest ik uit". Bouwputten "De Bijlmer bevalt me best, hoor. In twintig minuten ben ik met de auto bij mijn vrienden in de stad. Soms rij ik ze, om ze te jennen, wel eens rond hier. Dan gaan we op griezeltocht: langs modderige bouwputten, met als klapstuk een parkeergarage. Met gierende banden omhoog tot de negende verdieping, heel spookachtig. Dan zitten ze muisstil achterin en hoor je ze terugverlangen naar hun Amsterdamse grachtenhuis". Over de manier waarop de metro- oostlijn bewijzerd zal worden is Mijk senaar nogal vaag. "We zijn voorlopig nog in een brainstorm-fase. Een voornaam as pect vind ik de menselijkheid van 't geheel. Tegenwoordig goochelt ieder een maar met cijfers en getallen en gaat alles automatisch. De borden met vertrektijden op de NS-stations bijvoorbeeld". Plattegrond Plattegronden zijn, blijkt even la ter, een hobby van hem. Geen won der dus, dat op de serie postzegels, die ter gelegenheid van 700 jaar Am sterdam door Mijksenaar is ontwor pen, het stadsplan van de hoofdstad als achtergrond voorkomt. Samen met de graficus Jan van Toorn heeft Mijksenaar twee weken ingespan nen aan het ontwerp voor de zegel gewerkt. Op een aantal punten, die de ge bruiker waarschijnlijk niet zullen op vallen, is sprake van nieuwlichterij. De 1 en de a van het woord "Neder land" zijn omwille van de harmonie aan elkaar verbonden, de c van cent is in het getal 30 verwerkt, het woord "jaar" verdwijnt halverwege in de stoet Amsterdammers die het minia tuurtje uit lijkt te marcheren. Alle maal details waarover in PTT-krin- gen tot in allerhoogste instantie se rieus is vergaderd, omdat een zegel nu eenmaal een waarde papier is. "Ons oorspronkelijke plan was om, uitgaande van het vel van honderd zegels waarop gedrukt wordt, hon derd verschillende Amsterdammers af te beelden. Mannen en vrouwen, historisch en hedendaags, bekend en onbekend De kleur van het vel zou dan ook moeten aflopen: steeds donkerder rood, overeenkomstig de politieke overtuiging van de mens op de zegel. Dat plan bleek niet haalbaar, de fi latelisten zouden er onverantwoorde uitgaven voor hebben moeten doen." Een andere zegel van de serie toont de Portugese synagoge, die dit jaar 300 Jaar bestaat. De plattegrond (een doodgewoon Falk-plan) vormt ook hier weer de achtergrond. Op de plaats van de synagoge (bij het Wa- terlooplein) staat een rode cirkel met een kruis, het gebruikelijke kaart- symbool voor religieuze bouwwerken. "Daar ben ik al over opgebeld, door Sandberg. Die vroeg zich af waar om er een christelijk symbool werd gebruikt voor een joodse kerk. Zo zie je hoe voorzichtig je moet zijn met Je ontwerpen, zelfs met postzegels trap Je de mensen makkelijk op hun tenen." DEN HAAG (SP) Het tempo van de verdere uitbreiding van de gedeeltelijke leerplicht wordt terug geschroefd. Dit blijkt uit de gisteren door minister Van Kemenade (On derwijs en Wetenschappen) gepresen teerde beleidsnota-werkende jonge- Tot 1978 zal de gedeeltelijke leer plicht voor 17-jarigen niet verder uitgebreid worden dan met één dag per week. Deze maatregel geldt al leen voor degenen, die ook al als 16- jarige onder de werking van de ge deeltelijke leerplicht vielen. Boven dien stelt Van Kenemade de even tuele invoering van de gedeeltelijke leerplicht voor 17-jarigen afhanke- Anderhalf jaar voor Duits inbrekersduo DEN HAAG (ANP) De recht bank in Den Haag heeft gisteren twee Duitsers, de 36-jarige W. W. S. en de 20-Jarige T. R. K., ieder tot één Jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens inbraken en dief stallen. De officier van Justitie had één Jaar gevangenisstraf tegen bei den geëist. De inbraken en diefstallen werden voornamelijk gepleegd in Leiden, Noordwijk en andere plaatsen in de Rijnstreek. De Jongste verdachte nam aan 21 inbraken deel, de oudste had er 17 op zijn naam staan. Het ver moeden bestond dat verdachten deel uitmaakten van een internationaal complot hoewel zij dat ontkenden. Binnen een maand zou door het tweetal voor een waarde van ruim f80.000,— aan geld en goederen zijn gestolen. Op 3 december vorig Jaar was het duo, na een gevangenisstraf in ons land, naar Duitsland, maar ging op 19 Januari dit Jaar in Nederland op nieuw op inbrekerspad. Zware straffen Twee leden van de Baskische bevrijdingsorganisatie E.T.A. zijn gisteren veroordeeld tot 16 jaar gevangenisstraf op beschul diging van bijdragen aan terroristi sche activiteiten. De veroordeelden zijn de 23-Jarige Luis Inurritegui en de 22-jarige Vic tor Aranzabal, die beiden aan de technische hogeschool studeerden. lijk van de manier waarop in de komende Jaren de onderwijskundige opvang van de 16-jarige zal verlo pen. Deze maatregelen betekenen een belangrijke verandering in de aan vankelijke plannen van de bewinds man. Hij had eerst aangekondigd dat nog in de lopende regerings periode de tweede dag gedeeltelijke leerplicht voor 17-jarigen zou wor den ingevoerd. .Maar de ervaringen, die zijn opgedaan met de uitvoering van tweedagenprogramma's voor vijf tienjarigen hebben duidelijk gemaakt dat het tempo van uitbreiding op nieuw moet worden bekeken", zo er kent de minister.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19