3 Compromis over Spanje bereikt IT „Washington Post leed aan eigen twijfel Ford ziet Europa als een eenheid Spaanse Sahara mag onafhankelijk worden Eileider transplantatie in Kaapstad 1L ECEVIT LAAT «■ZICH NIET ^OVERTUIGEN Italiaanse soldaten gearresteerd wegens politieke activiteiten RING Terreur op scholen Uitgeefster Katherine Graham over Watergate: ZATERDAG 24 MEI 1975 BUITENLAND PAGINA 9 BRUSSEL (ANP) De radio piraat A .van L. is door het hof van beroep in Gent veroordeeld bot een boete van 1,5 miljoen Belgische francs (ongeveer 105.000 gulden) en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Het hof bevestigde daarmee een von nis van de correctionele recht bank van november vorig jaar. Van L. was er van beschuldigd inbreuk te hebben gemaakt op de wet van 1930 inzake illegale radio-uitzendingen. Drie van zijn medewerkers kregen boetes van 2.000 gulden. Van L., die Radio Atlantis runde vond bij het hof geen ge hoor voor een redenering die Zware boete radiopiraat hem, volgens hemzelf, moest vrij pleiten van schuld. De verdedi gers van het viertal voerden aan dat op de zend-aktiviteiten van Radio-Atlantis geen enkele na tionale wetgeving van toepassing is geweest. Volgens de verdedigers werd uitgezonden vanaf een schip dat geen nationaliteit had en dat buiten territoriale wateren lag. Voor dergelijke schepen is het begiinsel van de vrije zee van toe passing aldus de verdedigers. Hun tweede argument luidde dat men volgens het strafwetboek slechts voor strafbare feiten in het buitenland gepleegd, gestraft kan worden, als die feiten in dat land strafbaar zijn. Atlantis werd feitelijk en juridisch vanuit Ne derland beheerd. Tot 1 septem ber vorig jaar waren piraten zenders in Nederland niet straf baar en van L. stopte al met de uitzendingen op 26 augustus van vorig jaar, aldus de verdedigers. De openbare aanklager vorderde en verkreeg desondanks de hoge geldboete. MADRID (AP) De Spaanse re gering is bereid onafhankelijkheid te verlenen aan de fosfaatrijke Spaanse Sahara, in het noordwesten van het Afrikaanse continent. De regering, die door deze beslis sing terugkwam op haar eerdere poli tiek van uitstel en blijkbaar toegaf onder druk van dreigementen met invasies vanuit Marokko en Maureta- nië. verklaarde bereid te zijn „de soe vereiniteit over het Sahara-gebied in de kortst mogelijke periode over te dragen". De bekendmaking werd gedaan na dat het Spaanse staatshoofd Franco. KAAPSTAD (Reuter) In het Giroote Schuurziekenhuis in Kaap stad is deze week met succes een iileider-transplantatie verricht, raarby niet alleen de eileider zelf, ook de slagader en het verder iderstelsel werd ingeplant. Door de liieider gaat het eitje vah de eier- tar de baarmoeder, waar het ;ydeps de zwangerschap blijft. Nu i dergelijke operatie met succes verricht kan de transplantatie )r vele onvruchtbare vrouwen een gelijkheid openen om zwanger te worden. In het verleden zijn wel eerder eileiders overgeplant, maar nog nooit net het volledige vaatstelsel. 5e eileider en het weefsel is afkom- i een levende donor. De ope ratie duurde vijf-en-een-half uur, bet weghalen vam de eileider by de donor inbegrepen. De eileiders jmen beschikbaar als bij operaties baarmoeder moet worden wegge- aald. Een van de medewerkers aan de operatie, professor D. A. Davey, emde de operatie een succes. Zo wel het weghalen van de eileider gis de inplanting ervan was zonder moeilijkheden verlopen. Aan de ope- ,tie is drie jaar onderzoek vooraf gegaan, waarbij met succes trans- jlantaties werden uitgevoerd op var- sens en schapen. Het onderzoek stond onder leiding van dr. B. M. Cohen van de universiteit van met zijn kabinet had vergaderd. De officiële mededeling van het ka binet bevestigde eerdere informe le verklaringen van Spaanse re geringsfunctionarissen dat het be wind in Madrid niet het risico wil lo pen om nu de periode-Franco ten einde loopt, nog een koloniaal conflict te ontketenen. De bekendmaking stond echter wel in scherp contrast tot 't eerdere beleid van Franco, die zelf gedurende geruime tijd in de Noordafrikaanse kolonie als militair had gediend en niet van zins scheen de enclave door de Spaanse troepen te laten ontruimen. In de regerings verklaring van gisteren werd het vol gende gezegd: „Spanje zal op geen enkele wijze proberen zijn aanwezig heid in de Sahara te verlengen en is nooit van plan geweest uit die aan wezigheid enig voordeel, politiek of materieel, te slaan". De VN-commissie voor het kolonia lisme heeft er herhaaldelijk bij Spanje op aangedrongen de kwestie van de onafhankelijkheid voor te leggen aan de 35.000 inwoners van 't gebied. De Spaanse regering had al toegezegd in de eerste zes maanden van dit jaar een referendum te zul len organiseren. Nu echter kort gelegen een tegen de Spaanse regering gerichte guerrilla in het gebied is begonnen en de we reldopinie waarschijnlijk in 't nadeel van Spanje zal reageren, heeft het bewind in Madrid kennelijk besloten het gebied zo spoedig mogelijk op te geven. In 'n poging de spanning met de Arabische landen voornamelijk Marokko, Mauretanië en Algerije te verminderen die gedreigd hebben Spaans Sahara te bevrijden, werd in de verklaring gezegd: „De regering bevestigt haar streven de door de Ver enigde Naties goedgekeurde resoluties ten uitvoer te leggen en maakt tege lijkertijd haar bedoeling bekend om de soevereiniteit over 't Saharagebied binnen de kortst mogelijke periode, over te dragen op een wijze die de in woners het beste uitkomt en in overeenstemming met de legitieme as piraties van andere, belanghebben de landen, overigens zonder inbreuk te maken op het recht van Spanje zijn belangen in het gebied op grond van het internationaal recht te ver dedigen". BRUSSEL (SP) Het meningsverschil tussen de Amerikaanse minister van defensie Schlesinger en zijn Nederlandse collega Vrecfelmg over de relatie tussen Spanje en de NAVO, is geëindigd in een compromis. De Amerikaan bereikte dlat Spanje voor het eerst wordt genoemd iin een NAVO-communiqué, Vredeling dat tegelijkertijd door de NAVO afstand wordt genenden van Spanje. ïaavj MADRID (AP) De Amerikaanse n. ^minister van Buitenlandse Zaken ilmaKissinger is er niet in geslaagd de aijTurkse oud-premier Ecevit te bewe- n ngen de huidige regering in Ankara eigepe steunen bij de concessies die zij im- en-Jzake de kwestie-Cyprus zou willen I638|d0sn- BiJ Kissinger's vertrek uit Tur- elkije vertelde een van Ecevit's naaste rrh,(medewerkers dat de oud-premier de n asAmerikaanse voorstellen in dezen had ®®jafgewezen. Kissinger en Ecevit heb- jben gisteravond samen het ontbijt ge- achJbruikt. Volgens de zegsman zou Kis- isinger Ecevit, die ten tijde de Turkse [invasie op cyprus regeringsleider was, ervan hebben willen overtuigen dat de huidige regering Demirel met zijn 've^Bteun in staat zou zijn de kwestie iïï OP te lossen. auto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand ADVERTENTIE storm ZEIGE wettelijke aansprakelijkheid voor ..om. zéker te zijn! vraag Inlichtingen aan uw assu rantieman of eventueel aan ROME (DPA, DE, DN) De Kali- aanse staatssecretaris van het minis terie van defensie, Cengarle heeft verklaard dat op zyn bevel vorige week 18 soldaten zijn gearresteerd wegens verboden politieke activitei ten. Hoewel het naar zijn zeggen slechts gaat om „randverschijnselen" geeft hij toe dat de „opruiende propagan da" van de extreem linkse groeperin gen, de slagvaardigheid van de Ita liaanse strijdkrachten in gevaar brengt. Al vele jaren agiteert een onderafde ling van de „lotta continua" (de per manente strijd) onder de legereen heden. Zij noemt zich de „movimento dei soldati democratic!" (de beweging van democratische soldaten). Haar aanhangers, en dat zijn er enige dui zenden, waaronder officieren en on der-officieren, vergaderen in kazer nekelders, verspreiden vlugschriften en laten het boek „sinds ik soldaat ben", waarin het militaire establish ment wordt aangevallen, circuleren. De veiligheidsdienst spoorde begin med een geheime .nationale" verga dering op. Aan deze samenkomst, die plaatsvond in de sloppenwijk van Rome, namen officieren deel. Het ongegeneerde optreden van de soldaten tijdens openbare vergaderin gen en optochten baart hen echter meer zorgen. Zij nemen deel aan ul tra-linkse demonstraties, waarbij zU hun gezicht verbergen achter een rode zakdoek. Op 19 april liepen ze mee in een demonstratie uit solida riteit met de Portugese militairen. Op 25 mei lieten ongeveer 200 soldaten hun gebalde vuist zien bij een her- denkingsoptooht voor gevallen Parti zanen. Met de Partizanen voelen ze zich trouwens sterk verbonden, ge tuige de spandoeken die ze meedroe gen in Milaan, dóe aankondigden dat zij, de soldaten, de toekomstige Parti zanen zouden zijn. De Italiaanse communistische partij noemt al deze activiteiten „folkloris tisch" en distantieert zich ervan. Toch zet zij zich in voor dezelfde eisen. Kortere diensttijd., beter eten, hogere soldij, afschaffing van de cel straffen, de oprichting van een sol daten vakbeweging, enzovoort. Daar naast spant ze zich erg in om aan gelegenheden zoals de bewapening en de uitrusting van het leger en alle geheime zaken onder controle van het parlement te brengen. In tegen stelling tot de. extramistische solda- tenbeweging vindt ze dat Italië zijn NAVO-bondgenootschap moet aan houden. Het Griekse ministerie van Wetenscha-p en Cultuur heeft gisteren bekendge maakt, dat toeristen voor taan het Parthenon op de Acropolis niet meer mogen betreden, omdat de marme ren vloer teveel te lijden heeft van de voetstappen van de miljoenen bezoekers. Anarchisten niet vrij OOST-BERLIJN (AP) Zuid- Jemen heeft het verzoek van de Westduitse regering afgewezen waar in werd gevraagd om uitlevering van de vijf anarchisten die door Bonn werden vrijgelaten in ruil voor de vrijlating van de ontvoerde West- berlijnse politicus Peter Lorenz, zo is gisteren bekend gemaakt door het Oostduitse persbureau ADN. Het officiële Oostduitse persbureau verklaarde deze inlichtingen te heb ben gekregen van de Zuidjemeniti- sche ambassade in Oost-Berlijn. Er staat nu: "De Amerikaanse minister van defensie bracht zijn collega's op de hoogte van de huidi ge stand van bilaterale overeenkom sten over het gebruik door Ameri kaanse strijd krachten van militaire faciliteiten in Spanje, waarbij men ervan uitging („it bein understood") dat deze overeenkomsten buiten het verband van de NAVO blijven". Op een persconferentie onderstreep te Schlesinger nog eens dat de kwes tie van de bases in Spanje en bilate rale aangelegenheid blijft tussen Washington en Madrid en niets te maken heeft met de NAVO als or ganisatie. Hij voegde daaraan toe dat het militaire nut van de bases voor de veiligheid van West-Europa ook vaststaat. Op dat punt was hij naar zijn mening door niemand te gengesproken. 'Tk heb niet voorge steld dat de NAVO iets zou gaan doen, mijn opmerkingen hadden uit sluitend betrekking op het militaire nut van de basis in Spanje en hun relevantie voor de veiligheid van West-Europa", aldus Schlesinger. De reacties van sommige landen weer spiegelden volgens hem de politieke problemen van hun regering en zij hadden hem niet verbaasd. Minister Vredeling zei na afloop dat hij op een bepaald ogenblik had gevraagd om een beperkte zitting waarbij geen militairen aanwezig wa ren, omdat de discussie en zuiver politieke wending nam. "Het ging om de vraag of wij door de Amer- kaanse verklaring kwamen op de weg naar mede-verantwoordelijkheid van de NAVO voor de Amerikaans- Spaanse overeenkomsten. Dat laat ste kan niet", aldus Vredeling. Hij had gisteren veel steun gekregen van zijn Noorse en Deense collega's, die duidelijk de bewoordingen hebben betreurd dat de VS melding wilden maken van de Amerikaans-Spaanse onderhandelingen. Zij hadden hiero ver het liefst helemaal niets willen zeggen. Voor Vredeling was dat ook 'n mogelijke oplossing geweest, maar hij gaf er de voorkeur aan duide lijk afstand te nemen van Spanje. "Het standpunt van Schlesinger is technisch juist: de bases vervullen een rol bij de verdediging van West- Europa, maar dat is niet met onze instemming gebeurd", aldus de mi nister. Gevraagd wie er nu met de min ste kleerscheuren was afgekomen zei Vredeling„Ik geloof dat de NAVO als geheel er niet zonder kleerscheu ren is afgekomen. Doordat de Ame rikanen 't initiatief namen om Span je ter sprake te brengen, is geble ken dat wij in de NAVO over dit soort aangelegenheden volstrekt ver schillend denken". Volgens de minis ter waren er naast de Denen en No ren wel meer landen die het vol strekt eens waren met zijn afwijzen de standpunt ten aanzien van Span je. Zij lieten dat alleen minder dui delijk merken zeker is dat ook in di plomatieke kringen bij de NAVO de Amerikaanse stap als onverstan dig en betreurenswaardig wordt ge- Ook Zuid-Afrika kwam gisteren op nieuw aan de orde naar aanleiding van de grote publiciteit die Vrede- lings opmerkingen over dit onder werp inmiddels hadden gekregen. De minister legde zijn collega's nog eens uit waarom hij zich tegenover de Ne derlandse pers zo fors had uitgela ten. Zoals bekend zinspeelde hij daar bij op een mogelijk uittreden van Nederland uit de NAVO, als er een NAVO installatie in Zuid-Afrika zou komen om de bewegingen van de Sowjet-vloot te volgen. In de Navo- raad zelf had Vredeling gezegd dat iets dergelijks "serieuze consequen ties" zou kunnen hebben voor de houding van ons land ten aanzien van de NAVO. De minister wilde met zeggen wie het onderwerp Zuid- Afrika ter sprake had gebracht, maar sprak de berichten in een Nederlands ochtendblad tegen dat het de Ame rikaan Schlesinger zou zijn geweest. Ook officials van de NAVO bleken strikte opdracht te hebben er op dit punt het zwijgen toe te doen. Niette min werd inmiddels uit betrouwba re bron vernomen dat de Duitse mi nister Leber de kwestie had aange kaart, waarbij hij steun kreeg van Schlesinger. Secretaris-generaal Luns constateerde na de reactie van Vre deling dat het geen zm had over dit onderwerp door te gaan. KARATSJI (AP) Meer dan 4000 directeuren en leraren van middelbare scholen in de stad en de provincie Karatsji hebben gisteren in een protest bijeenkomst te Karatsji gedemonstreerd tegen „de terreur en de herrie" op de scholen. Aan de autoriteiten werd een memorandum ingediend waarin onder meer stond dat de onderwijskrachten werden beledigd en uitgescholden op school en dat het al was voorgekomen dat leerkrachten met moord werden bedreigd als zy ontdekten dat leerlingen tijdens examens aan het spieken waren. Al enige malen i WASHINGTON Het Ameri kaanse optreden voor het terug krijgen van de 'Mayaguez' en zijn bemanning was een 'niet mis te verstane aanwijzing' dat de Ver enigde Staten de wil en het ver mogen hebben handelend op te treden wanneer zij warden uit gedaagd. Dit verklaarde president Gerald Ford in een Interview met vijf Europese journalisten ln ver band met de reis die hij begin volgende week naar Europa on derneemt. De Amerikaanse president gaat naar de Navo-topconferentie in Brussel, naar president Sadat van Egypte in Salzburg, de paus en ge neraal Franco in Madrid. Hij zei zijn Navo-bondgenoten ervan te willen overtuigen, dat zijn land vierkant achter het atlantische bondgenootschap staat. "Het Amerikaanse volk is aan het ontwaken uit het trauma van de problemen in Vietnam", aldus Ford Als voorbeeld haalde hij de fractielei der van de democraten in de senaat, Mike Mansfield, aan. Deze heeft altijd gepleit voor het terughalen uit Europa van duizenden Amerikaanse soldaten. Maar in de laatste dagen is hij in het openbaar van dit standpunt teruggekomen en vraagt hij zich nu af of het wel aan tera den is de Amerikaanse sterkte in Europa te verminderen. Bezorgdheid De vijf Europese journalisten die Ford interviewden, waren Henry Brandon van de Sunday Times in Londen, Albert de Segonzac van France-Soir, Jan Reivenberg van de Frankfurter Allgemeine. Marino Troehfd wart-w de Medici van D Tempo en Robin roeDei waiter McNeil van de BBC. Het wasvoor het eerst dat een Amerikaanse pre sident dit soort interview gaf. gen maar 12 procent van de stem men hadden gekregen. Overigens lijkt het westerse bondgenootschap hem zeer sterk. Zyn Europese be zoek zal die sterkte zijns inziens be vorderen. Over Spanje zei de president dat de Verenigde Staten er al lange tijd mee bevriend zijn. 'Wij achten Spanje belangrijk voor het Middel- landse-zeegebied en Europa. Ik be schouw Europa als een eenheid. De president wees erop dat de Verenig de Staten rechtstreekse betrekkin gen met Europa hebben door de lid staten van de Navo Ford sprak enige bezorgdheid uit over politieke wijzigingen in Navo- landen en zei dat het de Verenigde Staten 'aanging' wanneer de com munisten terreinwinst maakten. Hij noemde Portugal maar zei dat de Verenigde Staten weer bemoedigd waren door het feit dat de commu nisten er bij de recente verkiezln- Ten aanzien van de ontspanning zei Ford dat deze voor de Sowjet- Unie en Amerika weldadig is, maar dat zij geen 'vergunning voor het vis sen in troebel water' is. En over de toenadering tot de communistische tanden, dat Amerika 'op zinvolle wijze standvastig maar buigzaam' zou handelen. Op de opmerking dat er stemmen ln het Amerikaanse congres zijn die menen dat de Sowjet-Unie meer Bij de spint bij ontspanning dan Amerika, reageerde Ford dat dit een Volledig onjuist beeld' was. ik hoop dat de wederkerigheid van de weldadigheid voortduurt', voegde hij eraan toe. Van de Egyptische president ver wacht Ford diens persoonlijke visie op en aanbevelingen voor het Mid den-Oosten. Op 11 Juni volgt een ont moeting met premier Rabin van Is raël in Washington. Daarna zal hij een verklaring o ver het Midden- Oosten afleggen, m Brussel zal Ford er bij de Europese bondgenoten oo aandringen 'meer te doen ln het Midden Oosten. Amerika's rol daar bestaat uit coöperatie en niet con frontatie'. Ford betitelde de recente bespre kingen in Wenen tussen zijn minis ter van buitenlandse zaken Kissin ger en diens Russische collega Gro- miko als 'constructief'. Hij deelde mee de Sowjet-partijleider Brezj- njev in het najaar te ontmoeten in Washington en dan de laatste be sluiten te nemen over een nieuw ver drag over de strategische bewape ning. AMSTERDAM (SP) De druk, die door oud-president Nixon en zijn medewerkers is uitgeoefend om het dagblad The Washington Post te dwingen zijn onthullingen over het Watergateschandaal te staken, is soms absurd maar altijd zeer serieus geweest. Er werd geschermd met ^dagvaardingen, in officiële verkla ringen werd het blad zwart gemaakt en de redactie werd bedolven ondèr een lawine van boze brieven die van gefingeerde afzenders kwamen. Dit vertelde mevrouw Katherine Graham, de uitgeefster van The Washington Post, die tenslotte de redactie van het blad vrij baan gaf in het onderzoek naar de Waterea- te-kwestie. nadat de jonge verslag gevers Bob Woodward en Carl iBernstein lucht hadden gekregen van het schandaal. Het niet Aflatende speurwerk van deze krant luidde in feite de ondergang van president Nixon in. Katherine Graham wordt daarom wel de machtigste vrouw ter wereld ge noemd. Zij sprak als eregaste gisteren op de jaarvergadering van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers. Een van de gevaarlijkste wapens - zo vertelde Katherine Graham - die de regering tegen de uitgevers had, was de mogelijheid de verlenging te weigeren van een vergunning voor de exploitatie van een commercieel televisie- en radiosta tion in Florida. Dat zou catastrofale financiële gevolgen hebben gehad. Zij citeerde een gesprek, waarin Nixon met zijn adviseurs Haldeman en Dean deze mogelijkheid over woog, een met krachttermen door spekte samenzwering zoals die onloochenbaar uit de ia beslag genomen geluidsbandjes van Nixons Witte Huisconversaties naar voren kwam. Twijfel „Die druk was erg lastig, maar wij leden aan een nog veel grotere druk die van onze eigen twijfel. Toen wij er achter kwamen dat de allerhoogsten in het land hierbij betrokken waren wisten we ons eigenlijk geen raad. Je kunt dan je gegevens controleren en nog eens controleren en dan opnieuw gaan informeren; en dan nog denk je toch „dat kan niet waar zijn", terwijl je weet dat het wel waar is. Zoals Nixon voor de televisie bleef komen als onschuldig slachtoffer, bezwe rend dat hij de zaak tot op de bodem zou uitzoeken. Je kan toch onmogelijk geloven dat een demo cratisch gekozen president zijn volk op zo'n manier bedriegt." Katherine Graham en de redactie, die voor haar werkten, hadden maar een verweer tegen dit ongeloof: „Wat ons eruit hielp was 't feit dat wij nu eenmaal journalisten zijn, mensen met een professioneel Instinct. En we deden met de Watergatezaak wat we met elke andere zaak doen: het volgen van de „story", waarheen die ook leidt, zo goed als Je maar kan. Alleen lag het dit keer op een wel heel gevaarlijk en gevoelig vlak. En we hebben veel geluk gehad." Ze vertelde dat ze als uitgeefster lang heeft geaarzeld of men de verantwoordelijheid van het ontra felen van het Watergateschandaal en de niet te overziene konsekwen- ties daarvan wel op zich mocht nemen. „Maar we zijn achter de redactie gaan staan omdat we ervan overtuigd waren dat deze verant woordelijk, eerlijk en voorzichtig te werk zou gaan. Voor alle onthullingen over Water gate golden ijzeren regels: ieder bericht moest minstens door twee of drie bronnen worden bevestigd; de gegevens van groot belang moesten door minstens twee van de meest ervaren redacteuren worden uitge werkt en er moest zoveel mogelijk ook worden getoetst bij Republi keinse bronnen. Deze zorgvuldigheid bracht mee dat veel verhalen in de ijskast moesten blijven, op gevaar af dat een ander metde primeur zou gaan strijken. De Washington Post heeft echter geen van zijn ruim tweehonderd publikaties over de Watergate-zaak gepubliceerd, voordat het verhaal nrijp" was. Geen heldenrol Katherine Graham wees de helden rol, die men haar krant graag wil toedichten van de hand, al was ze daar wel door gevleid. „Honderden anderen hebben een even belangrij ke en dappere rol gespeeld. Ook Republikeinen. Denk maar aan de minister van justitie Richardson en zijn plaatsvervanger Ruckleshaus, die voor de eer bedankte toen Nixon wilde dat zij de lastige openbare aanklager Archibald Cox zouden ontslaan". „Niemand kan beweren dat de wonden al geheeld zijn en dat de sporen van Watergate zijn uitgewist. Maar het Congres, de rechtbank en het Amerikaanse volk als geheel hebben geholpen opnieuw de waar den te vestigen die door Watergate in gevaar waren gebracht. Daarmee is de Amerikaanse politie en het Amerikaanse volk een grote stap vooruit gekomen." De uitgeefster van The Washington Post besloot haar verhaal met een lief lofwoord op Nederland. „Toen de wereld onder druk kwam van het olie-embargo, heeft Nederland zijn karakter en waardigheid behouden volgens zyn historische en religeu- ze tradities, terwijl de anderen bogen. De waarde van een volk, het begrip voor wat er gedaan moe worden, het model van hoe een gemeenschap zich onder druk moet gedragen: dat alles is hier getoond," zei Katherine Graham. „En in feite zijn dat dezelfde dingen waar het bij Watergate om ging. Dat was niet alleen een gevecht van moed tegen vuiligheid." f ANTON PFEIFFER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9