Doorzettingsvermogen eis op wollige sessie Eindhovens politie blijft ongehelmden verbaliseren Buitenom Forum Academicum in Leidse Pieterskerk Dwang van gekwetste minderheden heeft nu lang genoeg geduurd ZATERDAG 24 MEI 1975 LEDEN "Koopt u nu zon plaat ten bate van de Pieterskerk, dan neemt u in elk geval nog iets meee van deze middag', aldus drs. Herman van Run, gespreksleider van het Forum Academicum gistermid- in een moment van verbijste rende slagvaardigheid. Het was op het einde van een nogal wollige ses sie babbelen in een ijskoude Pieters kerk, het doorzettingsvermogen van degenen die tot het einde bleven, moet met name worden geprezen; de burgemeester kon het in elk geval niet langer aanzien en verliet on tij ding het godshuis. Het spraakwater was voorbehou den aan het forum achter de tafel; de talrijke hooggeleerde heren van de feestende universiteit op de kerk banken bijeen, vielen voornamelijk op door zwijgzaamheid. Dat moet dan kennelijk teruggevoerd worden op de schroom die elke Nederlander geletterd of niet heeft, zo gauw hij moet spreken in het openbaar. An dere verklaring is e r niet, want de twee stellingen, die na een ochtend discussie in afdelingen, waren ge formuleerd waren interessant ge noeg. Waarom was dan toch een ei- gelijk met stomheid geslagen? Zou. echt onderscheid moet worden ge maakt tussen de grote stad en de provincie? De eerste stelling legde vast dat wetenschap zonder ideologie een il lusie is, maar dat door ideologie be heerste wetenschap een ramp is. Voorts werd daarbij gesteld dat de universiteit in de maatschappij een. bron van onrust dient te zijn, op het gevaar af dat ze (de universi teit daarbij bedoeld, aldus exegeten) daarbij ontregeld raakt. Hiermee hadden de forumleden niet zoveel moeite. Mr. Molly Geert sema bijvoorbeeld meende dat de u- niversiteitsdocent moest benadruk ken dat "de" waarheid "zijn" waar heid was en duidelijk moest maken dat er ook andere waarheden moge lijk zouden zijn; Men had, aldus Geertsema, wel de plicht om zijn eigen edeologie bekend te maken en de studenten moesten er wel op kunnen rekenen dat de wetenschaps beoefenaren hen ook tot steun zou den dienen, wanneer ze zelf gekozen weg wilden opgaan Drs. Wouter Gortzak van de Wiardi Beekman- stichting, het wetenschappelijk or gaan van de PvdA, zag een door ideologie beheerste wetenschap niet zo zeer als een ramp. in lange periodes van de geschiedenis, zo vond hij, was wetenschapsbeoefening door ideologie beheerst. Als iedereen, ook zij die het onderwijs ontvangen, nu maar dezelfde normen hebben, doet die ideologie niet zo zeer als een probleem aan. Pas wanneer een an dere ideologie haar intrede doet, die nen zich de problemen aan. Dat leidt, aldus Gortzak, of tot een definitieve vluchtreactie (de zoge naamde waardevrije wetenschaps beoefening) of tot een „contra"-ideo- logie die de normen van de maat schappij in discussie stelt en ooit de vrije Universiteit en de Katholieke Universiteit en de Katholieke Uni versiteit voortbracht. Mr. Anneke Goudsmit (advokate te Amsterdam en baker van D'66) ver mocht met haar fillipica dat ze de universiteit in de beklaagdenbank wilde zetten, het auditorium niet tot noemenswaardige activiteit te bren gen. Iedereen zat toch al lekker in een bank? Ze vond dat de universi teit veel te veel met zich zelf bezig was „navelstaren" was het woord en dat er een creatief denken nogal wat zou moeten gebeuren. Ook dr. A. Pannenborg, lid van de raad van beheer van Philips, liet tuchtigende taal horen door op te merken dat de laatste 25 jaar enorme ontwikkelin gen op velerlei terrein hadden plaats gevonden, waar niemenad nog het antwoord op had gevonden, maar dat Het spraakwater was voorbehouden aan het forum achter de tafel. de universiteit zich niet zonder aan- matigheid voorstelde de- oplossingen te kunnen aandragen. De hoogleraren Doenen en Roorda in het forum droegen met hun acade mische vertogen niet al te veel bij aan het verwijderen van de commu- nicatieproppen die de vertegenwoor digers van de maatschappij hadden aangebracht en toen werd het tijd voor de tweede stelling, die als wen selijk formuleerde dat er „generalis ten" zouden worden opgeleid die ln een beperkt aantal studierichtingen, een algemene vorming zouden krijgen waarop dan na een doctoraal —ge specialiseerde praktijkfuncties zou den kunnen worden gebouwd. Bij het algemene deel geen humerus fixus, bij de statusnijd tussen academici uiterst mondjes maat. Dr. Pannenburg onderkende veel symapathieks in de stelling, wees op de Anglo-Amerikaanse variant van batchelor en master. maar voor zag veel moeilijkheden, omdat hierbij het monolytische beeld van de aca demicus zou kunnen worden aange tast. De Philips-man schilderde daar bij de status nijd tussen academici en HTS-ers en zag tussen volle aca demici en houders van baccaluaurea- ten vele donkere wolken van wedijver hangen. Mevrouw Goudsmit was ent housiast voor een dergelijke scheiding omdat ze meer zou passen bij de hou ding van de huidige student die kiest voor wat hem interesseert, in tegen stelling tot de generatie daarvoor die zich nog bij zijn keuze liet motiveren, door wat hij ermee zou kunnen wor den. Gortzak sloot zich hier bij aan. Alleen mr. Geertsema was falikant tegen de stelling. Hij vond dat realise ring slechts zou leiden tot de corpora tieve maatschappij, die de grenzen van de (studie) vrijhoud veel te eng zou trekken. „Het plan gaat uit van een statische, niet van een dynami sche maatsfhappij, zo klonk zijn sten torstem. Zijn woorden stolden in de kilte tussen de pilaren. De universi taire heren achter de tafel, de profes soren dr.H. Philipsen en dr. A. Que- rido vonden juist het tegenddeel van wat Geertsema had beweerd. Het sy steem van generalisten- latere spe cialisten zou juist de mobiliteit bevor deren en ook best in de verleden week in de Tweede Kamer aangenomen wet Posthumus kunnen worden in gebracht. Daar was dan de decaan van de fa culteit van wis en natuurkunde, pro fessor Brouwer, 't weer niet mee eens Hij vond dat het idee het onder zoek bedreigde en 't handenvol geld zou kosten. De collegiale discussie die daaruit voortkwam was door het hard nekkig optreden van een geluidswa gen buiten niet meer te volgen. En zo sloot Van Run na twee uur dan maar af. De universiteit had misschien wel in het strafbankje gezeten, maar was ontslagen van rechtsvervolging. Het reilen en zeilen van de alma ma ter was op niet een strafbaar feit be vonden. UTRECHT Veilig Verkeer Nederland gelooft niét, dat de Nederlandse bromfietser zijn helm zal afzetten, nu de kantonrechter in Den Bosch een ongehelmde bromfietser heeft vrijgesproken. „Het is onze taak, de mensen te motiveren een helm te dragen, en dat 18 goed gelukt. Uit een onderzoek is gebleken dat 85 pet van de bromfietsers het eens is met de maatregel"' aldus een woordvoerder van Veilig Verkeer. De organisatie wijst men niet moet denken dat iedere rechter tot een dergelijk vonnis zal het komen. Woensdag nog heeft de kan- grand op dat raar ln de neurochirurgie aan de E- met de verplichting een helm te dra- -universiteit In Rotterdam ,zou gen en met de maximumsnelheid op n ramp vinden als men. op de wegen bulten de bebouwde kom. -de uitspraak van de Bos- tonrechter In Gouda, mr. J.H. Land- sche kantonrechter wehr, een gehelmde bromfietser oordeeld tot 40,- boete, omdat hij een ongehelmde duopassagier ver voerde. Daarbij voegde de rechter de veroordeelde toe; „het hoofd van uw vriend is dit toch wel waard". Veilig Verkeer zou het betreuren 1 als de politie op grond van de uit- fietsers spraak van de kantonrechter in Den Bosch tot een ander verbaKseringsbe- Justitie deze zaak snel zal uitzoeken leid zou komen, „al kunnen dat niet eens voorstellen: het dra gen van een helm is immers een wettelijke verplichting". Prof. dr. S. H. de Lange, hoogle- De politie in Eindhoven blijft na denkt ba liseren totdat de uitspraak van de kantonrechter eventueel wordt be vestigd door een vonnis van de Hoge Raad. Twee leden van de tweede-kamer fractie van de KVP, de neren M. wvan Söhaiik en P. A. M. Carnelissen, helm dragen. Hij hoop- hebben inmiddels vragen gesteld aan op het ministerie van minister Westerterp van verkeer o- ver de uitspraak van de kanonrech ter in Den Bosch. Zij pleiten ervoor dat de minister de "dreigende onze kerheid over de juridische basis van de draagplicht van do hromfietshelm en de autogordel" wegneemt. dat men geen helm meer hoeft te dragen. Hij meende dat de uitspraak ge baseerd is op zuiver juridische gron den en dat het uit medisch oogpunt verstandig is aJs brom- te dat 1, indien nodig, de wettelijke bepa lingen zal aanpassen. Met het voorlezen van het sprookje 'De Windmolen' van Hans Christiaan Ander sen heeft wethouder Roel v. Duyn van gemeentebedrijven gistermiddag de culturele manifestatie 'Boek en Stad Amsterdam' op het museum plein in Amsterdam geopend. De manifestatie zal tot en met zaterdag 31 mei duren. Foto: Roel van Duyn op een witte fiets op weg naar de manifestatie. Peters moet van schoenen veranderen ARNHEM De voetbalschoenen fabrikant Quick heeft gistermorgen in een kort geding voor de president van de rechtbank in Arnhem van de 20- Jairigie NEC-voetballer Jan Peters ge- eist, dat hij niet meer op Adiiidas- voetbalschoenen speelt. Quick hieeft aan deze eis 'n dwangsom verbonden van f 10.000 voor elke overtreding. Aanleiding van het door Quick aan gespannen kort geding was 't feit dat de veelgeprezen voetballer tijdens de revanchewedstrijd tegen West-Duits- land, vorige week zaterdag, op Adi- das-schoenen had gespeeld, terwijl hij bij Quick onder cóntract stond. Volgens prof De Lange bestaat bij de artsen in ziekenhuizen waar men ongevalsslachtoffers opvangt al een poosje de indruk dat het aantal fata le ongevallen in het verkeer af neemt evenals het aantal gevallen met ernstig schedelletsel. Dat geldt voor heel West-Europa, maar met name voor Nederland. Die daling kan vrij zeker in verband staan ADVERTENTIE EINDHOVEN „Het moet in Ne derland nu maar eens uit zijn dat confessionele minderheden ont wikkelingen blokkeren, omdat zij er geen behoefte aan hebben". De dwang van de gekwetste min derheid, die tegen verruiming van abortus is, die niets naast het huwe lijk wil, die stelselmatig neen roept als het gaat om bevrijding van het individu uit de wereld van dogma's en voorgekookte zekerheden, heeft lang genoeg geduurd", aldus mr. M. G. Rood, voorzitter van het Hu manistisch verbond ter opening van het Humanistisch congres '75, dat vandaag in Eindhoven wordt gehou den. Het is volgens mr. Rood, onduld baar, dat één groep van de bevol king anderen oplegt te leven zoals zij dat voor zichzelf verkiezen, zeker nu het omgekeerde niet gebeurt noch dreigt te gebeuren". De voorzitter van het Humanistisch Verbond namin zijn nd* stelling xmb betrekking tot de politieke partijen, het universitaire onderwijs, de elite vorming, minister Van Agt van Justi tie en de confessionele blokkering van ontwikkeling. Hij noemde het Verbond „een inspiratie-beweging" waarvan de verbindende factor geen politieke opstelling, maatschappelijke positie, geen leeftijd of gevoel is, maar een geloof in menselijke moge lijkheden in het kunnen kiezen, in het zichzelf rekenschap geven, in de opwindende, boeiende taak er zelf iets van te moeten maken". Over het universitaire onder wijs merkte mr. Rood op, dat het natuurlijk juist is, dat de maatschap pij, die tenslotte betaalt voor univer sitair onderwijs, in het oog houdt hoe dat geld wordt besteed, maar het ls levensgevaarlijk als dat slechts van een funktioneel beginsel uit gebeurt. „Als de studieduur en de toelating uit sluitend afgestemd worden op de maatschappelijke relevantie, op het korte-termijn-nut, voor de samenle ving, doen wij gevaarlijke dingen". Deze maand o.a.: De bloedhete zomer van ...1975I Voorspel van een nieuwe ijstijd? Tweedekker schoot zichzelf neer Wonderkind laat bedden dansen Revolutie in openbaar vervoer trein op magneten Hond gaf zichzelf de doodstraf Kijk kost f 3,50 en is verkrijgbaar bi] elk* kiosk, boekhandel of warenhuis. „Internationale economie in het Westen schiet tekort" DEN HAAG (SP) Premier Den Uyl is het niet eens met de Ameri kaanse üiinister van buitenlandse za ken Kissinger, die onlangs heeft ge zegd dat het huidige westerse econo mische systeem naar wens werkt. Den Uyl zei dat gisteren op de eerste dag van een internationaal symposium in het Haagse Congres gebouw over een nieuwe internatio nale economische orde. Het sympo sium dat gisteren en vandaag op ini tiatief van minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking werd gehou den, werd onaangekondigd door de minister president zelf geopend. Volgens Den Uyl ls het dringend noodzakelijk te komen tot 'n systeem van economische betrekkingen, dat gebaseerd is op de gelijkheid en het gemeenschappelijk belang van alle landen. De premier erkende dat de groei van de wereldeconomie sinds de oor log enorm is geweest, maar toch kleven er fouten aan het huidige e conomische systeem: Ongelijke inko mensverdeling tussen de ontwikkel de en onderontwikkelde landen, toe nemende verwoesting van het milieu en schaarste aan hulpbronnen. Honoris causa (1) In vak C gezeten, terwijl een massieve pilaar het zicht slecht hinderde aan de periferie, heb ik woensdag de ere-doctores van de Leidse uniyersiteit aanschouwd. Dit is een gebeurtenis die men slechts eens in het leven mee maakt, zo mag men aannemen en derhalve zal het ooit nog eens on derwerp van gesprek met klein kinderen zijn. De aanblik van hooggeleerde heren van bevriende universiteit ten uit het buitenland alleen aL Daar zijn r bij in een bijna olij ke outfit. Eén van de hooggeleer de heren, een Zweed volgens mijn informant, was gehuld in een wijnrode toga en droeg een soort geplisseerde hoge hoed op het hoofd. Eén van d ere-promoven- di, een Frans historicus, ging in het geel gekleed en had het hoofd bedekt met een kledingstuk dat het midden hield tussen en be scheiden uitgevallen tulband en een generaalspet, waarvan de klep was verwijderd. De stemming zwart tabberds en dito baretten van de Leidse profes soren en lectoren staken daar loodzwaar bij af. Wetenschap is hier geen pretje. Het is een ern stige zaak. Honoris causa (2) De rector-magnificus had zich met een zware zonnebril tegen het felle licht van de opname lampen gewapend. De media stellen hun eisen. Met een schrik beweging rukte hij de bril van het gelaat,toen hij zich halver wege de eerste strofe van het Wil helmus realiseerde dat hij hem nog ophad. Bij het zingen van de nationale hymne plegen mannelijke aanwe zigen het hoofd te ontbloten en zich bewust te worden dat zonne brillen de eensgezindheid onder graven. Het licht viel ook nog even uit tegen het einde van de plechtig heid. Aan-uit, aan-uit, een paar keer achtereen binnen vijftien se conden. Een mens wordt gecondi tioneerd door zijn ervaringen. Vijf Jaar geleden zou iedereen ge dacht hebben, hé, het licht floept uit, de stoppen zijn zeker overbe last. Nu was menigeen's eerste gedachte, ik heb dat gechecked. is dat een aanval, ligt er hier of daar een bom, moeten we er da delijk halsoverkop uit? Honoris causa (3) Zelden heb ik een buitenlander en zeker nooit een Engelsman, zo goed Nederlands horen spreken, als die professor Foster uit Cam bridge. Hij sprak het dankwoord en dat geschiedde vrijwel accentloos. Het merkwaardige was dat jè eigenlijk alleen aan de zinsmelo die kon merken dat het om iemand ging die de taal later had aangeleerd en haar bovendien in de praktijk weinig actief gebruik te. Misschien is die melodie van de taal wel het meest essentiële en de oorsprong van alles. Het applaus voor deze niet ge ringe linguïstische prestatie da verende tot in de verste hoeken van de Pieterskerk, nu deden wij Nederlanders een ervaring op die doorgaans is voorbehouden aan mensen die een wereldtaal als hun moedertaal hebben. Er is een redelijk groot aantal mensen dat het Engels vloeiend spreekt en zich daarin nauwelijks van de au tochtonen onderscheidt. Maar die zinsmelodie zal een tikje anders blijven. Met een grote woorden schat en kennis van alle onregel matige werkwoorden kun je nog geen lied van schijn en wezen zingen. De schijn wel, het wezen niet. Justitie (1) Een bijzondere coïncidentie in deze feestweek van de Leidse uni versiteit is wel dat uitgerekend nu twee oud-hoogleraren op het mi nisterie van justitie slaags zijn geraakt: de heren Glastra van Loon (staatssecretaris) en Mulder (secretaris-generaal). Snedig riep iemand op een bijeenkomst waar een hoge ambtenaar van dat mi nisterie zijn zegje deed, of hij nu namens de staatssecretaris of de secretaris-generaal sprak. De opwinding over de zaak vol trok zich via de bekende Neder landse lijnen. Niet wat Glastra van Loon zei (de schrikbarende achterstanden in het gevangenis- beleid), maar hoe (de vuile was van het ministerie zou zijn bul ten gehangen) dreef de emoties hoog op. Niet de inhoud, maar de vorm. Dat komt op lager niveau ook vaak voor. Destijds publiceer de deze krant vertrouwelijke stuk ken rond de schorsingsprocedure van een hoge Leidse ambtenaai, waaruit bleek dat er waarschijn lijk Juridisch, maar zeker moreel (dat is niet altijd hetzelfde), wat vreemd door het gemeentebestuur met de man was omgesprongen Stond de raad nu op zijn achter ste benen over de gang van za ken rond die ambtenaar? Neen. men maakte zich alleen maar druk over het feit dat de stukken in de krant waren gekomen. En zelfs wilde een enkeling, dwars te gen de van meer inzicht getuigen de woorden van de burgemeester in, er de officier van justitie in mengen. Justitie (2) In de grote politiek van de drie- Is er met Glastra van Loon nu iets dergelijks aan de hand. Hoe kon zo'n staatssecretaris nou tocb zijn hoogste ambtenaar afvallen? Daarbij zag men voorbij aan de essentie van de situatie bij dit oeroude ministerie. Het is geeD geheim dat de hiërarchische pyra- mide aan het Plein met mr. Mul der op de top een nogal onwrik baar geheel is. De zegswijze dat het niet uitmaakt of Mulder mi nister of secretaris-generaal is, werd niet pas verleden week be dacht. Om hier wat aan te doen, heeffrmen paardemiddelen nodig. Ambtenaren dragen geen politie ke verantwoordelijkheid en kun nen zich in zekere zin niet 'verdedigen". Dat maakt de uiting van Van Loon niet zeer gelukkig. Daarover zal geen ver schil van mening bestaan. Maar het incident verlicht tevens het tekort schieten van de Kamer op dit stuk. Dat verklaart misschien deels de verontwaar diging van sommige leden van die Kamer. Voorzover het niet om politiek-hete, ethische problemen gaat als abortus of euthenasie, is de begroting van Justitie zelden onderwerp van uitgebreide aan dacht. Met herzieningen in het ge vangeniswezen is politiek niet zo veel eer te behalen Ook over starre structuren van departe menten ligt men doorgaans niet wakker. Dat verandert, als het in eens om mensen gaat. Zoiets heeft Glastra van Loon in feite gefor ceerd. Een tragische held die door eigen fouten tenonder gaat houdt natuurlijk niet op om held te zijn. D'66 Pragmatisch blijf dat goeie D'66. Tot in zijn doodstrijd toe. Met een minister die tegenstrib belend ongeveer aan de hand van zijn premier naar de heren van de pers moet worden geleid en met een staatssecretaris die een dame van de pers door uit de school te klappen een één en ondeelbaar journalistiek hoogte punt verschaft: een heuse zaak. De jaren zestig Wat was zo'n provo Rob Stolk be leefd tegen de mensen van de t.v. en zo'n De Quay uiterst ón- beleefd. Dat bedenk je bij de laat ste aflevering van de VPRO-do- cumentaires over het koninkrijk in de Jaren '45 tot '70. De zestiger jaren. Ze zijn ein deloos ver. De term "langharig tuig" dateert van die tijd. Wat en wie werden daar toen toch precies mee bedoeld? Met die keurige provo-koppies van toen zou je vandaag de dag zelfs in het Leid se studentenkorps bij het rechtse exhalon worden ingedeeld. Amsterdam zinderde, Van Hall viel, maar De Jong bleef recht overeind. Dat kabinet van toen wordt dikwijls kleurloosheid verweten. Vaak niet ten onrechte. Maar ik vraag me af of juist niet een dergelijke club heeft voorko men dat de situatie in Am sterdam tot werkelijk bloedige schermutselingen en tegenstellin gen zou zijn geëscaleerd. Je moet er niet aan denken, wanneer er een grote ethische saus van begrip afkomstig van een progressief ka binet ét la Den Utfl over de Dam en het Lieverdje was gegoten. Dat nu al een groepje tot razernij ge raakte mariniers met sabel en schietgeweer "schoonschip" ging maken, mag een teken aan de wand worden genoemd. Niet alleen de Jannen konden het niet bijbenen, maar ook me nige brave poorter van de hoofd stad. Als daar door een wijze gu ru (hij mag ook doctorandus zijn), een premier of zo, in die tijd het nodige over veranderen de maatschappelijke structuren en emancipatieprocessen tegenaan was gegooid, was het hout van de erepoorten van 700 jaar Amster dam van nu, waarschijnlijk al lang opgegaan aan doodkisten en wapenstokken. Misschien waren er nog te wei nig agogen in die tijd. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7