Het eiland van groen en water Waardeiland wordt woonwijk ZATERDAG 24 MEI 1975 Haarlemmerstraat 181 ZILVEREN SIERADEN Een schoonheid van een collectie JUWELIER V D. WATER Altijd Voordelig Het bord "voederplaats" geeft aan, dat het Waardeiland vooralsnog een oase is voor watervogels. Dat moet het ook blijven. Voor de 113 te bouwen "tussenhouses" liggen de fundamenten gereed. Deze kaart geeft een overzicht van het Waardeïland, zoals het er in de toekomst uit zal komen te zien. De onderste brug (Kettingbrug) is op dit moment de enige toegang: Er zal nog een tweede brug (Domela Nieuwenhuisbrug) worden bijgebouwd, vanaf de Hogendijkstraat. Wie het eiland via de Kettingbrug betreedt, belandt op de Laan der Verenigde Naties, die zich over het eiland, te beginnen langs het winkelcentrum, slingert. Foto boven: Zo moet het worden. De foto is gemaakt van een schilderij, dat het toekomst beeld weergeeft. Veel water, veel groen in een geïsoleerde woon wijk. Foto onder: een blik in de huiskamer van één der model woningen (toionhouses). Het zijn woningen, die vooral op de eerste verdieping veel ruimte bevatten. Omdat deze over de garage heen loopt. De meeste slaapkamers hebben een balkon. De tuinen bij de woning zijn betrekkelijk klein; gekozen is voor een opzet, waarbij het groen zoveel mogelijk ge meenschappelijk bezit is en door een stichting zal worden onder houden. LEIDEN Ingeklemd tussen de Oude Rijn, het Rijn- en Schie- kanaal en de Nieuwe Rijn ligt het Waardeiland. Toegankelijk via één brug verder geïsoleerd van de buitenwereld. Niet ver van de Leidse binnenstad nochtans, grenzend aan Leiderdorp en met snelle wegverbindingen nabij: Kortom: zo op het oog een ideale plek om te wonen. Toch was het Waardeiland gedu rende driekwartdeel van onze twin tigste eeuw een grauw stukje Lei den. De Koninklijke Nederlandse Grofsmederij bouwde er in 1897 een kettingfabriek en bleef er tot 1974. Maar een deed van het eiland was bebouwd: verder restte er slechts de saaie leegte. De Grof kon het hoofd maar net boven water houden en dacht de afgelopen periode wel het laatste aan uitbreiding. Toch zou de dreigende verdwijning van dit bijna 140 jaar oude Leise bedrijf één van de belangrijke fac toren worden, die er toe hebben ge leid, dat het Waardeiland bezig is een metamorfose te ondergaan. Het waren niet eens zo zeer stede- bouwkundige overwegingen, die het gemeentebestuur erin deden toe stemmen om het bestemmingsplan (uit de jaren dertig daterend) voor het Waardeiland te wijzigen. Veel meer gaven economische argumen ten daarbij de doorslag: het voort bestaan van zowel de Grofsmederij als het aannemersbedrijf IBB/Kon- dor, dat van Amsterdam naar Lei den is verplaatst, kon gewaarborgd worden door een transactie aan te gaan met de Brusselse bouwmaat schappij Sokol. Sokol, dat zijn acti viteiten over de ganse wereld heeft verspreid, pompte geld in het kwij nende bedrijf IBB/Kondor, dat de orderportefeuille vervolgens bijge vuld zag met twee niet onaanzien lijke opdrachten: een geheel nieuwe fabriek voor de Grofsmederij, die inmiddels met een interne reorga nisatie bezig was, in de Zoeterwoud- se Grote Polder (opdracht voltooid) en een woonwijk op het Waard eiland. Directeur van Sokol is J. M. G. Melkert, geen Belg, maar een Ne derlander, die in Alphen aan den Rijn geboren is. Tegenwoordig woont hy in Overijs, nabij Brussel. Hij is tevens (tijdelijk) directeur van Nieman Holding B.V., een ver kooporganisatie die vorig jaar spe ciaal ten behoeve van het Waard eiland is opgericht. Commissarissen zijn de heren J. C. Wurfbain uit Amsterdam (die na enig graven in het verleden tot de conclusie is ge komen, dat hij een uiterst verre neef moet zijn van de directeur van mu seum De Lakenhal) en G. D. Baron van Slingelandt uit Hilversum. Medio '73 presenteerden de men sen van Sokol de plannen voor het Waardeiland. Plannen, ontworpen door Amerikaanse architecten, die voor deze tijd revolutionair aandeden met bijna Venetiaarse trekjes. Het leek ongelooflijk, dat dergelijke plan nen in Leiden uitgevoerd zouden kunnen worden. "Maar U zult zien, dat het er net zo uit komt te zien, als op de tekeningen", zegt Melkert nu, tijdens een wandeling over het veer tien hectare grote eiland. Het Waard eiland is het eiland van groen en wa ter. "De mensen komen af op de aparte sfeer, die zo'n eiland altijd heeft", zegt Melkert, die zijn trots tijdens de rondgang niet verhult. In totaal zullen er zevenhonderd wonin gen verrijzen. De eerste fase bestaat uit 113 zg. townhouses. Een vijf tal modelwoningen geeft een inzicht in hoe deze huizen eruit zullen zien. Eén ding is duidelijk: het Waard eiland zal niet een oplossing beteke nen voor de woningnood in Leiden. Daarvoor zijn de huizen te duur. "De huizen zijn duur, want de grond eronder is duur", zegt Melkert. De bouw van de 113. townhouses begint zeer spoedig; de fundamenten zijn al gelegd. In een volgende fase zijn de (goedkopere) etagewoningen aan de beurt. Voor de townhouses moet gerekend worden op koopprijzen van tussen de tweeëneenhalf en drieëneenhalf ton. Nochtans is de belawgisibeHLiing groot. Eén cijfer: tijdens de paasdagen be zochten tweeduizend mensen het ei land. Er zijn reeds 25 woningen ver kocht. Aan Leidenaars en aan niet- Leidenaars. Hoewel de heren het op dDt moment over de bebouwing van de oosthoek van het eiland nog niet eens zijn hoopt men in 1980 de woon wijk te hebben voltooid. Het tempo ligt inliet zo hoog ails in de Merenwijk, maar dat brengt de opzet met zich mee", aldus Melkert. Wel komt de jachthaven tweehonderd ligplaat sen) al in juli van d -t jaar gereed. Het tempo van realisering is ook in sterke mate afhankelijk van de me dewerking die dé gemeente wil geven. De verstandhouding Sokol-gemeente Leiden is nilet ideaal te noemen. Mel- lert is boos op het college van B. en W., omdat het Waardeiland is ge noemd ais mogelijke vestigingsplaats van sexclubs. ,Jk hou van mooie vrouwen, maar ik vind ook dat Nederland al genoeg verloederd is. Sexclubs komen hiier Sn ieder geval niet". Verder laakt hij het feit, dat over de straat- naamgeving op het eiland (Laan dei- Verenigde Naties, Krefèldlaan, Troel- straplein enz.) geen overleg wordt ge pleegd met de toekomstige bewoners. ..We hebben met zo'n dertig a veertig instanties te maken', zegt Melkert. „Dat vergt wel eens moed, beleid en trouw". Op de bovenste foto een stukje van de toekomstige jacht haven die binnenkort beschikbaar komt. Er is plaats voor tweehonderd boten. Op de onderste foto de vijf proefwo- ningen, die voor iedereen te bezichtigen zijn. Op de voor grond is men bezig met het leggen van de funderingen voor dé etagewonihgen, de volgende fase van het plan. De keuken van één der proefwoningen van de townhouses. -Deze woningen zijn overigens niet allemaal gelijk aan el kaar: er is een variatie van vij ftypen wat de indeling betreft.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3