Leuke chateauwijn uit de supermarkt Voor de kelder Dracaena nieuwe modeplant Soepje vooraf ZATERDAG 24 MEI 1975 „Als je tot de gelukkigen met een wijnkeldertje hoort, dan is het nu de tijd om wijn te kopen", zegt Superunie-directeur Rijk. „Wijn is nu zo goedkoop! Een jonge, wat hoger gekwa- ificeerde Bordeaux (1973, 1974), die heb je al voor f9 en bij sommige zaken zelfs al voor f6. Dat is niet de wijn die wij verkopen. Die van ons is "op dronk", zoals dat heet. Die hoef je niet te laten liggen, alhoewel het wel kan. Een Turgot kun je best zeven jaar onaangeroerd laten. Maar die duurdere wijn, moet je echt een tijdje bewaren voor hij op zijn best is". Nog een paar van zijn tips: wie wijn bewaart, moet dat doen bij een gelijkmatige temperatuur. Wijn te warm bewa ren is niet goed, maar temperatuurwisselingen zijn helemaal funest. En als de fles eenmaal open is, drink hem dan bin nen een paar dagen leeg. Weken laten staan kan niet. De heer Rijk vindt het belangrijk, dat wijn in Frankrijk in de fles wordt gedaan. „Dan kan er hooguit daarginds mee zijn gerommeld, maar in ieder geval niet meer in Nederland". De Superunie, inkoopcoöperatie, heeft zelf geen wijnkelders. De wijn wordt regelrecht uit Frankrijk naar de supermarkten gebracht. Alle mensen die zich nu nieuw aanmelden om hulp te verlenen via het Komitee, wordt gevraagd het geld te storten op het nieuwee giro nummer 44600 t.n.v. komitee Viet namese Weeskinderen, Haarlem. Zodra de situatie in Vietnam weer overzichtelijker wordt hoopt het ko mitee het werk door middel van financiële adoptie weer op de oude manier voort te zetten, het geld dat nu wordt gestort zal in de eerste plaats worden besteed aan de wees kinderen, in andere gevallen zal de besteding van het geld aan de boed dhisten worden, overgelaten. 'Grapevine' LONDEN —"Grapevine" heeft een organisatie die in Engeland, onder auspiciën van de Family Planning Association, een betere seksuele op voeding van de Britse Jongeren wil bevorderen. Volgens een bericht in maandblad NOVA wordt dit werk "informeel" gedaan door getrainde vrijwilligers uit de leeftijdsgroepen die men via deze voorlichting wil be reiken. LET OP HET ETIKET F. P. Rijk goedkope wijn groter zijn geweest. Overigens is nu al bekend dat 1975 een minder goed wijnjaar zal zijn dan vorige jaren. De druivestokken dragen minder vruchten, omdat ze een paar jaar overbelast zijn geweest Rijp De heer Rijk gelooft dat het pu- bliek langzaam aan "rijp" kan wor den gemaakt voor wijn. "Wij zijn begonnen met gewone landwijn. Daarna kwam de rosé (van de vijf miljoen vorig Jaar in Neder land geïmporteerde flessen waren er één miljoen voor de Superunie). Vo rig jaar hebben we de kwaliteitssher ry gebracht, de Beaujolais Primeur en de Rhonewijn. We gaan nu be ginnen met de Bourgogne. Ik ga in mei naar Beaune. We hebben al wel wat Macon op proef gehad. Ik ben benieuwd of het lukt. Een bourgogne is wat moeilijker drinkbaar, en wat prijziger". "Maar", zegt hij, "we willen nu graag doordrukken met de wijn. We kunnen nu iets goedkoops bieden, dat bovendien goed is. De Nederlan ders drinken op het ogenblik per man negen liter wijn per jaar, inclusief sherry. Dat is al twee keer zoveel als een paar Jaar geleden. Maar de Fransen halen 136 en de Duitsers 45 liter. Er kan hier dus nog heel wat bij". Rijk is een fel tegenstander van "duur en deskundig doen" over wijn. "Wij zeggen nooit tegen iemand: drink vooral geen rode wijn bij vis. Ik geloof dat dit soort adviezen men sen van het wijndrinken afhoudt. Wij zeggen, drink wat je lekker vindt. Dat stimuleert. Trouwens, al die deskundige adviezen.Wie weet er wat van wijn? Ik heb ooit een wijnproefavond gehouden voor een Lionsclub. Allemaal mannen uit kringen waarvan Je denkt: die zul len er toch wel wat van weten. Nou, er was er geen een die een Bordeaux van een Bourgogne of een Rhone wijn wist te onderscheiden. De winkels De Superunie koopt, zoals gezegd, grote supermarkten en cash-and- carries. In zuid-west Nederland zijn dat Konmar in Den Haag, de Ge broeders De Jong in onder meer Rotterdam, Schiedam en Capelle a.d. IJssel, Bouwlust in Dordrecht, en Ridderkerk, Westende in Delft en Rotterdam, de Witte Boerderij in Blaaksedijk en Het Centrum in Bos koop. Toen ik in het begin van de vijftiger jaren onze grote gourmet Werumeus Buning voor de eerste maal ontmoette - het was in het ovnvolprezen restaurant Carelshaven in het Twentse - spraken we geloof ik, meer dan een uur over soepen. In het bijzonder ging het over soepen in blik. Een in die dagen bekend soepen-in-blik-bedrijf had hem gevraagd om hun soepen te testen en er daarna een pakkende reclametekst voor te. schrijven. Werumeus was verontwaardigd ge weest en had hooghartig het aanbod afgewezen. Soepen in blik waren volgens hem geen soepen meer. Trouwens over de soepen-uit-het-pakje was hij al evenmin te spreken. Zijn weigering om over soepen te schrijven heeft (helaas) niet kunnen weerhouden dat er thans in vele gezinnen wel heel erg snel naar het blik wordt gegrepen. Nog onlangs hoorde ik van een goede vriendin dat zij als toppunt van creativiteit een blik tomatensoep vermengde met een blik ossenstaartsoep en aldus een nieuwe soep had gecreëerd. Nee, ik houd het liever bij een ouderwetse - van benen en vlees getrokken soepje. Dat ik ook nog wel eens een bouillontablet gebruik meestal in geval van tijdnood - vind ik zelf al niet goed te praten. Maar de smaak en kwaliteit van deze kant-en-klare produkten is de laatste jaren sterk verbeterd en daarom stap ik ook zo af en toe van mijn geloof af. In het receptenboek van onze Marie vond ik de palingsoep en daarbij behoeven we (gelukkig) geen gebruik te maken van bouillon- of bouillontabletten. Vooral in deze tijd, nu de verse paling eigenlijk al te duur is om er nog een volledige maaltijd mee te maken, is het wellicht een idee om eens een licht palingsoepje te serveren. Voor vier personen heeft u nodig: een half pond paling, 40 gram roomboter en evenveel bloem, ruim 1 liter water, kervel - verse of uit een blikje, een citroen, wat peperkorrels, een laurierblad, wat zout en nootmuskaat en eventueel eén eidooier en drie a vier eetlepels koffieroom. U smelt de boter, voegt er de bloem aan toe en laat deze roux op een heel laag pitje gaar worden (ca. 5 minuten). Roer er dan het water aan toe en laat het geheel met het laurierblad, het zout en de gekneusde peperkorrels aan de kook komen. Laat de soep dan nog enkele minuten doorpruttelen en zeef er dan de peperkorrels en het laurierblad uit. Voeg er dan de zeer fijngehakte kervel (ongeveer drie volle eetlepels) en de in moten gesneden paling aan toe. Zodra de paling gaar is haalt u de pan van het vuur en maakt de soep op smaak af met wat citroensap, röom en snuf nootmuskaat, kunt ook de room met een eidooier losroeren en die aan de soep toevoegen. Met wat vers licht geroosterd trood erbij een voortreffelijk - en niet zo duur begin van een goede maaltijd. Onze Marie had ook een goed recept voor een schildpadsoep. Zonder schildpad, want Marie kon zich toen al niet voorstellen dat Je voor zo'n lekkere soep ook nog een schildpad nodig had. Heel erg vreemd is dat trouwens niet want de bouillon die men van echte schildpadden kan trekken is helemaal niet zo pittig als onze schildpadsoep wel is. Ook die enkele firma die voor haar „echte" schilpadsoep-in-blik nog ech te schildpadden gebruikt moet de bouillon zo „opvijzelen" dat het eigenlijk vreemd is dat men er nog steeds schildpadden voor gebruikt. Het een en ander heeft waarschijn lijk toch te maken met een vorm van culinair snobisme denk ik. Voor een schildpadsoepje la Marie heeft u nodig: een half pond soepvlees (bijvoorkeur schenkelvlees) enkele plakjes ham, 50 gram roomboter (of olijfolie), 1 ui, een laurierblad, wat peperkorrels, selde- rijgroen, rozemarijn, basilicum, thijm, en een flink glas madeira. U gaat dan als volgt te werk: In de boter (of olie) braadt u het vlees, de ham en de gehakte ui flink aan. Bestuif dan het geheel met een flinke theelepel bloem en schenk er ruim een liter bouillon aan toe (bouillon van benen getrokken is het allerbeste, maar in dit geval mag u het ook van een tablet maken). Laat de soep dan ruim een uur trekken met het laurierblad, wat selderijgroen, de gekneusde paperkorrels, en de overige (ge droogde) kruiden. Na een uur proeft u de soep en dan moet u besluiten ze van het vuur te halen of nog wat langer te laten trekken. Dan zeeft u de soep en tracht er dan zoveel mogelijk vet vanaf te schenen. Voeg er de madeira aan toe en serveer - bestrooid met wat peterselie - in voorverwarmde koppen. Nederland drinkt op het ogenblik veel meer wijn dan een paar jaar geleden. En waar koopt Nederland die wijn? Voor een zeer groot deel in de supermarkt. Dat zal de ware wijnkenner misschien vedrieten, maar de cijfers liegen er niet om. In 1972 kwam nog maar tien procent van alles wat we aan wijn kochten via de grote kruideniers. Vorig jaar vijftig procent. Dat is dus maar liefst de helft. De halve Nederlandse wijnomzet is door het grootwinkelbedrijf "inge pikt". De Franse Staat ziet erop toe dat ook de gewone Franse wijn kwaliteit heeft en houdt. Als klant kun je daarvan profitere want als de Franse wijnboeren aan de staatseisen voldoen, zet ten ze dat op het etiket. De hoogste categorie wijnen krijgt de aanduiding "appella tion oontrolée." Om voor 'n A.C. in aanmerking te komen, mag de wijnbouwer niet meer dan 5000 liter wijn van een hectare ha len. De koper heeft de garantie dat de wijn inderdaad uit het op het etiket genoemde gebied komt. Maar er zijn verschillen. Tussen de woorden "apellation controlée" in kunnen namen van gebieden, streken of gemeenten staan. Hoe kleiner het gebied waar de naam op slaat, des te beter men de kwaliteit van de wijn acht. Een Appellation Mar- gaux Controlée is beter dan een Appellation Haut Medoc Contro lée, en die Haut Medoc is weer beter dan een Appellation Bor deaux Controlée. Want Margaux is een gemeente in de streek Medoc, en Medoc is weer een stuk in het heel grote Bordeaux gebied. Staat er alleen maar Appella tion Controlée op de fles (dus geen naam ertussen) onder het woord Bordeaux of Beaujolais, dan komt slechts een deel van de wijn uit dat gebied. Na de A.C. komt de aandui ding V.D.Q.S., Vin Délimité de Qualité Supérieure. Aan die wijn worden minder hoge eisen ge steld, maar je hebt wel de ga rantie dat de wijn uit de streek komt, die op het etiket staat. Een kasteelnaam op het eti ket zegt niet alles. Kan echt zijn, kan fantasie zijn. Soms kun je wel zien of de wijn in Frank rijk is gebotteld. Daar worden zinnetjes als "Mise au chateau" "Mise dans nos caves" voor ge bruikt. Hoe snel smaak kan veranderen blijkt ook bij kamerplanten. In een boek van enkele jaren geleden bijvoorbeeld, werd gesteld dat de Dracaena's die als stam met enkele uitlopers zijm gekweekt, tot de rariteiten van marktkooplieden be horen. Tegenwoordig heeft elke zichzelf respecterende bloemist min stens enkele exemplaren van deze vorm van de Dracaena's in huis, en dan dikwijls ook nog tegen een niet al te zacht prijsje. Nou behoeven we echt niet zo'n dure Dracaena te kopen, want er zijn genoeg andere fraaie soorten vam dit geslacht en ook met de nu aangeschafte kleinere plant, kan van alles worden gedaan om er een bijzondere vorm aan te krijgen. Het zijn van nature stamvormende bomen en van de meeste dracaena's is het mogelijk wanneer de stam ongeveer een meter hoog is de top er uit te halen, waarna de plant zich fraai gaat vertakken. De gemakkelijkste van de Dracaena's is de D-draco. Warmte en droge lucht doen deze soort het minst schade en in de wintermaanden verdraagt deze wat lagere tempera turen dan de soortgenoten die maar liever niet minder dan 15 graden rond zich hebben. In de groeiperiode mag die temperatuur tot tropische waarden oplopen. Planten met een bont blad vragen altijd een behoorlijk lichte standplaats. De Dracaena doet het niet met minder, al mag er geen felle zon op de planten schijnen. Wat zon in de ochtend en/of avond mag beslist weL Het is goed de planten af en toe eens met de verstuiver te bewerken, maar nodig is het niet, want ze kunnen een enorme luohtvoehfcigA heid in de kamer wel verdrageb. Een fris regenbuitje in de zomer maanden doet de plant ook goed. Zorg dan wel dat er geen water in de sierpot blijft staan, want dat heeft wortelrot tot gevolg. Ook met water geven daarop letten In de zomermaanden regelmatig water geven en vooral bij de bontbladige soorten zorgen dat de kluit nooit helemaal droog wordt. Van maart tot eind augustus krijgen Jonge planten om de twee weken wat mest, oudere exemplaren elke week. Daarna wordt minder water gegeven en de plant wat rust gegund. Verpotten doen we de jonge planten elk jaar omstreeks deze tijd. De grond moet voedzaam en humusrijk zijn en goed waterdoorlatend. Oudere planten kunnen meerdere jaren in pot of kuip blijven staan. Prijsdaling De Superunie-directeur voorspelt: 'De Bordeaux, Beaujolais en Rho newijn blijven nog wel een tijdje op de prijs waarop ze nu zitten. Voor de Bourgogne verwacht ik een prijsda ling van vijftien tot twintig procent. De prijzen van de Champagne zul len nog sterker zakken, want de om zet loopt tterug, terwijl de oogsten Op de supermarkt keus genoeg "Dat zal een klap zijn voor de slijters", zegt de man die het mede op zijn geweten heeft, FP. Rijk, di recteur van de coöperatieve inkoop vereniging Superunie in Amsterdam. De Superunie koopt in voor 137 gro te Nederlandse supermarkten. De heer Rijk reist regelmatig af naar Frankrijk om inkopen te doen, en cobineert daarbij het nuttige met het aangename, want wijn is zijn hobby. Met hem zijn we gaan praten o- ver supermarktwijnen. Wat mag je als wijndrinker verwachten van zo'n „kruidenierswijn?" Wat betaal je er voor? Is er iets over de prijs te voorspellen? Hebben wijnschandalen zoals die in Bordeaux invloed op de supermarktprijzen, of heeft alleen de drinker van exclusieve wij nen er voordeel van? Er gaan ver halen dat de prijzen snel zakken. omdat niemand de Bordeaux meer vertrouwt.... Volgens de heer Rijk is er wat anders aan de hand. "Bordeaux heeft enorme wijnjaren gehad. Ook daar, net als in de Midi, ontdekten ze dat het interessanter is, financieel, om véél goedkope wijn te maken in- plaats van weinig dure". Teveel "Het eind van het lied is, dat er veel teveel wijn is geproduceerd. In Bordeaux zitten ze met geweldige voorraden. Voornamelijk daardoor, en niet door wat dan "het schan daal bij de firma Cruse" wordt ge noemd, is de Bordeaux zo goed koop". En daarvan profiteert ook de Ne derlander die zijn "wijntje" in de su permarkt koopt. Want, zegt Rijk: "Wij hoeven niet alleen meer met een gewone wijn, een landwijn, te komen. Wij kunnen nu ook een leuke chateauwijn bren gen. Daar betaalde je een paar jaar geleden in de winkel f 6 tot f 12 voor. In de zaken waaraan wtf leveren betaal je rond f4, f5. Er zijn er zelfs die stunten met drie flessen voor een tientje. Dat is geen geld. Ik kan zo slijters noemen, die dezelfde merken als wij verkopen, alleen duurder. Maar Ja, tegen de hoeveel heden die wij kunnen inkopen, om dat onze supermarkten zo'n hoge om- zetsnelheid hebben, daar kan nie mand tegen op". Wat betaal Je in de supermarkt? Een paar voorbeelden van Super unie-prijzen. Rosé, afkomstig van de door Rijk betrouwbaar geachte Compagnie de la Vallée de la Loire, gaat voor cir ca f 2,50 de deur uit. Beaujolais Primeur werd vorig jaar november voor f2,98 verkocht. "Met de bedoeling om de Beaujolais een kans te geven. En dat is gelukt" aldus Rijk. Prijs van de gewone Beaujolais tussen f 3,50 en f 4. Bordeaux. Bijvoorbeeld Chateau Turgot, Appellation Haut Medoc Con troléc kost rond f 4 en f 5. Of Cha teau Bédillon (appellation Bordeaux) voor zo'n f 3,50. Bourgogne. Een Macon: f 4,50. Champagne (alleen te koop rond kerst) f 14. Sherry, echte, met het Spaanse controlemerk, rond f5 f6. Volgens Rijk is deze Gonzalez Tablas in kwa liteit vergelijkbaar met sherry waar je normaal een dikke f8 voor be taalt. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Van 8 tot 80 PARIJS Kleine kindertjes, maar ook zeer oude dames, bezoeken de in Parijs' gevestigde dansacademie van balletdanser Joseph Russillo, leider en oprichter van de gelijkna mige dansgroep. Want Joseph vindt dat dansen geen luxe mag zijn die al leen haalbaar is voor mensen met een volmaakt silhouet, en evenmin een privilege van de jeugd. Zijn motto: "vermoeid, versleten? ga dansen". Iedereen die dat wil, moet zich volgens hem kunnen ontspannen door expressie via de dans, met als uitsluitend doel "het lichamelijk en geestelijk in vorm blijven". Daarom organiseert hij (volgens weekblad Elle) danscursussen die aangepast zijn aan capaciteiten en ritme van zijn in leeftijd variërende leerlingen maar ook "cursussen in lichamelijk onderhoud voor dames". Werk van Komitee Vietnamese Weeskinderen veranderd LEIDEN In Zuid-Vietnam heb ben zich de afgelopen weken ingrij pende veranderingen voltrokken, waardoor ook verandering is geko men in het werk van het Komitee voor Vietnamese Weeskinderen, waarover wij enige weken geleden een artikel plaatsten. Op het ogenblik beschikt het Komi tee nog over veel aanvraagformu lieren voor een financiële adoptie, maar het komitee heeft geer enkele zekerheid over het feit of de kinde ten zich al dan niet nog bevinden in de aangegeven plaatsen. Hulp is echter op het moment meer nodig dan ooit. Het Komitee voor Viet namese Weeskinderen heeft daarom besloten. Ieder, die een "financiële adoptie" voor zijn rekening nam, wordt na drukkelijk gevraagd daarmee door te gaan op precies dezelfde manier als tot nu toe. De boeddhistische zus ters zullen alles in het werk stellen om ervoor te zorgen dat het geld op de Juiste plaatsen terecht komt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 25