Proces Baader-Meinhof al kort na begin geschorst essola Ontvoering Tanzania FESTIVAL VAN WANTROUWEN 15 JAAR VOOR LOTHAR GEND ZIEKE 27 UUR IN LIFT Commissie adviseert directe verldezing president van VS Portugese crisis naar breekpunt Waafe iijodc Geschil over uitgesloten advocaten TROEPEN VN BLIJVEN NOG ZES MAANDEN BU GOLAN het heerlijkste toetje, één brok gezondheid DONDERDAG 22 MEI 1975 BUITENLAND PAGINA 9 STUTTGART (DPA/AP/SP) Het lang voorbereide proces tegen de 'harde kern' van de Baader-Meinhof-groep is gisteren zeven uur na de opening verdaagd tot 30 mei. De uit vijf be- roepsrechters bestaande rechtbank onder leiding van de 49- jarige Theodor Prinzing willigde hiermee een verrassend ver zoek van de openbare aanklager in. Deze verschilt met de rechtbank van mening over de uitleg van een speciale wet, op grond waarvan advocaten van een proces kunnen worden uit- gesloten wegens ontoelaatbare steun aan hun cliënt. dan jaar tpen aanzien van drie verdedigers geraamd, wel die Andreas Baader had uitgekozen, zal duren, is een dergelijke maatregel getrof- De politie in verschillende landen fen. Op de eerste dag van het pro- is via Interpol gewaarschuwd voor ces bevestigde de rechtbank deze mogelijke terroristische akties esldssimg. Volgens de rechtbank i de Baader-Meinhof groep lëtekent deze uitsluiting ook dat het te bevrijden. De waarschuwing geldt de drietal niet mag optreden $rie andere verdachten - Ulrike Mein- hof, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Ras- in het bijzonder voor de Scandina vische landen. Vorige maand ondernamen West van het proces heeft ten doel uit te inaken welke opvatting de juiste is. De vier verdachten worden o.a. Vijf moorden, 54 gevallen van poging tot moord, talrijke bomaanslagen en roofovervallen ten laste gelegd. Aan ruimd geweest nadat een anoniem het voorlezen van de 354 bladzijden telefoontje was omtvamgen waarin een vergeefse poging om leden van de Baader-Meinhof groep vrij te krijgen. De Westduitse ambassade in Ko penhagen is gisteren enige uren ont vellende aanklacht kwam men giste ren echter nog niet toe. De aange klaagden die aanvankelijk bleek en zwijgend achter kogelvrij glas de gang van zaken volgden, lieten Jn gezegd dat een bom in het ge bouw was gelegd die om half negen zou ontploffen. Er werd geen bom Op het Westduitse consulaat in de de middag toch van zich horen. De zuidfranse stad Nice is gisteren t... /erdedigers die hun door de bomaanslag geplieegd die waarschün- staat zijn toegewezen, maar die zij £iet als hun advocaten erkennen, be titelden Ulrike Meinhof en Andreas Baader als "Instrumenten van het WJ het hek waard00r twee deuren lijk verband houdt met het begin het proces. Er ontplofte een helse machine STUTTGART De gevangenis van Stuttgart Stamheim (800 plaatsen) geldt als de veiligste van Duitsland. En het allervei ligst is de speciaal voor het Baa- der-Meinhofproces gebouwde be tonnen zaal, waarboven zelfs een stalen net een raketaanval uit de lucht kan weerstaan. Nodig is dat net waarschijnlijk niet: het luchtverkeer boveD Stuttgart Stamheim is tijdens de procesdagen helemaal verboden. Een Duitse ervaring (en drang naar volmaaktheid) maken ook een benadering over land van eventuele verdachte personages tot een hachelijke onderneming. Al honderden meters zijn handen tegen de muur gezet in een cel. die tijdens die contro le hermetisch wordt gesloten en pas na een belsignaal aan dé bui tenkant weer kan worden ge opend. Een grondige aftasting door handen en elektronica wacht de betrokkene door een tweede sluis» (nogmaals papleren tonen, bitte) en komt dan in de werk ruimte voor journalisten. Bij het betreden van de eigenlijke ge rechtszaal een laatste controle. Het is alles zeer veilig, omslach tig en irritant: zolang duurt dit festival van het georganiseerde wantrouwen, dat de lournalist vaak binnenkomt op een ogen- gebouw versperren grenssoldaten blik dat de behandeling allang de weg en laten de bezoeker pas na het tonen van perskaart en paspoort door. Vijftig meter voor de gevangenis wederom een der gelijke controle. Om het terrein zelf te betre den een derde inspectie, niet al leen van perskaart en pas, maar ook van het speciaal van tevoren verschafte toegangsbewijs (van wege het plaatsgebrek moeten ver scheidene Journalisten het geza menlijk en per toerbeurt met een enkele kaart stellen). In het gebouw de gang door is hervat. De zaal zelf werkt mistroostig. In een betonnnen half-cir- kel rechts de beklaagden (was bleek en vervallen na drie jaar opsluiting), vóór hen de advoca ten, links (op veilige afstand) de toegevoegde verdedigers en de vier tin wijnrode toga's gestoken pro cureurs-generaal. In het midden voor lange rijen ordners de vijf rechters opdoemend als in een roman van Kaf ka. Kille en kou de entourage, die doet denken aan het koor van een al te pro- BOMAANSLAG Gisteren heeft T 7"0 zich een bom ontploffing voorgedaan I TQ fQTltl P VS in een drukkerij in Hendaye (Frank- VraiOAlW.^ rijk), die gespecialiseerd was in de uitgave van Baskische boeken. De schade is aanzienlijk. Reeds op 6 april is deze drukkerij, waaraan een bibliotheek verbonden is, het voor werp van een aanslag geweest. MOORD IN RECHTZAAL De 10-jarige advocaat Salvo Carielli is de rechtszaal West-Berlijn vernieuwd WEST BERLIJN (Reuter) De verscheidene ruiten werden openbaar ministerie". Baader luirou de een van deze juristen toe, dat njeld Nlemand werd Bewond daders hadden kranteknipsels wilde wijzen, rieip Baader "Wat moeten die potsenmakers hier, houdt toch op met die domme grap pen". i de Her- hij "principieel niets te aeggen had" ggg Toen president Prinzing_hem terecht het proces achtergelaten waarop a- o o narchistische leuzen waren geschre- Dertien leden van de Baader-Mein hof-groep die dinsdag een honger staking waren begonnen, hebben gis- Een kijkje in de bunkerachtige zaal, waarin het proces tegen de harde kern van de Baader-Mein hof-groep zich vermoedelijk vele, véle maanden lang zal voortslepen. De verdachten zijn op de foto niet aanwezig: tijdens het proces zelf mag er in de zaal niet worden gefotografeerd. lietie meegedeeld. nemers rekenen er op dat de rechts zaak, waarvan de kosten met inbe grip van die bouwkosten van de rechts taal op 15 miljoen gulden worden maand tot zes jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Hij zit in Hanno ver gevangen, terwijl de overige 12 in een Westberlijnse gevangenis ver blijven. DUSSELDORF (DPA) Een voet werd gewond, rechtbank in Bochum heeft gisteren De eis was 12 jaar geweest. Dege- de 32-jarige Westduitse anarchist Lo- ne die in juli 1913 samen met hem thar Gend tot 15 jaar gevangenis- door de politie was betrapt, was Ga- straf veroordeeld. Hij was o.a. be- briele Kroechner-Tiedemann, die schuldigd van poging tot moord in eerder tot 8 Jaar gevangenisstraf drie gevallen en gewapende roofover- werd veroordeeld. Zij werd begin vallen. maart van dit jaar samen met vijf In juli 1973 had de politie hem be- andere veroordeelde anarchisten vrij- trapt toen hij met een medestand- gelaten In ruil voor de ontvoerde lei ster nummerborden verwisselde van ier van de CDU in West-Ber- geparkeerde auto's. Daarbij kwam 4Jn. Peter Lorenz. Zij werden toen het tot een schietpartij met de po- met een Westduits vliegtuig naar litie, waarbij een politieman aan de Aden gebracht. CHICAGO (AFP) Een ver lamde zieke die niet kon spre ken, heeft 27 uur doorgebracht in een ziekenhuislift ofschoon deze voortdurend door het per soneel van de kliniek werd ge bruikt. De 54-Jariige Erwyn Pawelski, die door een hersenbloeding was getroffen, werd op 12 mei op de benedenverdieping van 't "Hines Memorial Veterans" zie kenhuis in Chicago onderzocht. Vervolgens werd hij in een rol stoel vastgemaakt en in een lift geplaatst, maar zijn verpleger ging niet mee. Daarop ging hij 27 uur lang, zonder eten of drinken, met de lift omhoog en omlaag zonder dat de talloze mensen, die zijn lift gebruikten, zich iets aan trokken van de patiënt, die als gevolg van zijn ziekte geen woord kon uitbrengen. Zes dagen later stierf ErwyD Pawelski. maar de woordvoerder van het ziekenhuis deelde mee "dat zijn overlijden niets te ma ken had met het incident". NEW YORK BEIROET TEL gestolen war« AVIV (Reuter/AP) Syrië en Is- ger, van plan rael hebben erin toegestemd dat het uit te voeren, waarnemerskorps van de V.N. maanden langer in de Hoogvlakte worden gebracht, van Golan blijft, dus tot eind novem ber, zo is van welingelichte kringen in New York Mbdden-Italaë doorgeschoten dooreen Amerikaanse minister van Buiten man die hij tien jaar geleden met fcndse Zaken. dr. Henrv Kissin-er os had verdedigd, zo heeft de po- heeft gisteren de Amerikaanse ga rantie voor West-Berlijn hernieuwd en daarbij gezegd dat ontspanning alleen in de praktijk werkt als de stad zich kan ontplooien. T)e veiligheid van West-Berlijn blijft voor de Verenigde Staten van vitaal belang. Wat ons betreft staat er veel meer op het spel dan de vei ligheid van een stad', zei Kissinger in een toespraak tot het stadsparle- ment tijdens een bezoek van vier West-Berlijn. Dr. Kissinger - Duitser van ge il een Israëlisch le- na de toenemende bezorgdheid dat reeks "aanvallen" de regering weigert Israël nieuwe werd ze opgerold, wapens te leveren om druk uit te oefe- de plannen ten uitvoer konden nen. Vorige week onthulde de rege- boorte - sprak in het Engels! ~Hij Tei ring dat ze een wapen-overeenkomst, jat er voor vrede im een atoomtiid- Driekwart van de 99 Amerikaan- voor raketten en geweren, met Jor- perk geen alternatief was wat niet se senatoren heeft een brief getekend danië had afgesloten. Enkele dagen betekent dat Amerika naar vrede waarin president Ford wordt gewaar- later gaven regeringsfunktionarissen zou zoeken door afzien van beginse- Eerder was aangenomen dat Syrië schuwd dat het onthouden van mili- te kennen dat leveranties van nieu- len en het opofferen van vrienden.' vliegtuigen en raketten aan Israël bereid was het mandaat, dat 31 mei taire hulp aan Israël de kansen op afloopt, slechts tot eind juli te lengen, tot het tijdstip waarop V.N.-macht tussen de Israëlische Egyptische troepen in de Sinai af loopt. Vorig jaar december stemde de Sy rische regering, zij het aarzelend, toe in verlenging met de huidige termijn van zes maanden. Dat gebeurde pas nadat secretaris-genraal WaMheim naar Damascus was gegaan. De troepenmacht, die 1.198 man sterk is, is gestationneerd tussen de Syrische en Israëlische troepen in een bufferzone die werd ingesteld na de tiroepenscheidingsovereenkomst /oreerde' van mei 1974. De VN-troepen worden het handhaven van de vrede in het worden opgehouden totdat president 'Alleen als Berliln bloeit hloeit de Midden-Oosten in gevaar kan bren- Ford en minister Eisteer volgen- S sis W^t S en gen' 06 «taand de herziening vara t Ame itjn vem~ G Eurona li- Naar verluidt is de brief bedoeld rikaans beleid inzake het Midden- SlteT als een uiting van steun aan Israël Oosten hebben afgerond. DAR ES SALAAM (Retuer) pen tien jaren onder de apen heeft Veertig zwaar gewapende en geuni- gewoond en gewerkt en als de beste die op Jacht wa- kenster de Engelse anthropologe beschouwd. geiend D door Oostenrijk, Canada, Jane Goodall> hebben zoals gisteren ziJ al in het kort vermeld een afgelegen plaats verklaard, dat de kansen spoedige hervatting van de Geneefse vredesconferentie inzake het Md- ^&nd£ rtudente ontvoert, aldus iï? !!fü kamp met onderzoekers aan de oever vallers met twee Amerikaanse meis- het Tanganjikameer overval- jes, een Amerikaanse student drie Amerikaanse en een Ne- Nederlandse meisje. Vermoed wordt dat de mannen lid zijn van het Simba-leger, dat be de chimpansees wordt staat uit voormalige aanhangers van de vermoorde Kongolese leider Patrice Loemoemba. Functionarissen van de Ameri kaanse ambassade zeiden dat de het overgebleven studenten kamp, tien Amerikanen t drie Brit- WASHINGTON (AP) De sub- kiezers uitgebrachte stemmen krijgt, tnenlijke zitting bijeen, moeten ko- ongev^r 20 ^abie^n gean^teerd commissie van de Amerikaanse Se- Mocht geen der kandidaten erin men om de president te kiezen uit de militaire nen raat voor amendering van de grond- slagen 40 procent van de stemmen te de twee kandidaten die bij de recht- In het huidige systeem wordt de pre- vergaren, dan zouden Senaat en streekse verzingen het best uit de commandatuur bekendgemaakt. den-Oosten gering zijn geworden. Volgens hen streeft Egypte nu een hervatting tegen het eind vt Jar£ functionarissen deelden voorts de Nederlandse studente Emily de overvallers uit Zaire afkomstig. De functionarissen deernen voorts vaT1 7{nn)m pBromQnn CTWïlran T, dat een bezoek dat minister officiële bekendmaking van Tanza- van Tanzanië en diplomaten in niaanse regering. Volgens de Neder- legenheid gebracht te hebben. Vol- landse ambassade in Dar es Salaam gens onbevestigde berichten Het incident blijkt de regering ten, zijn overgebracht naar het 24 Zinnicq Bergmann, die aan de Zij spraken Frans en Lingali, Stanford-universiteit in Amerika dialect uit dat land. studeert. Buitenlandse Zaken Gromiko Sowjet-Unie deze maand aan Cairo zou brengen, is uitgesteld. De mannen waren met twee mo- Israëlische troepen hebben in de torboten bij het kamp in het oer- bezette Westjordaanse stadjes Beth- woud geland. Zij eisten van de be- lehem en Hebron een Arabisch net- wakers, naar de verblijven van on- guerrillastrijders opgerold, geveer 30 studenten te worden ge- bracht die een studie maken van 't gedrag van chimpansees en bavia- km zuidelijker gelegen Kigoma. De universiteit van Stanford heeft meegedeeld dat de ontvoerde Ame rikanen zijn de 24-Jarige Barbara Smuts, de 21-jarige Jane Hunter en de 22-jarige Kenneth Smith. ADVERTENTIE Huis zijn goedkeuring gehecht een ontwerp-amendement waarin wordt voorgesteld de president voor taan rechtstreeks te laten kiezen, j In het huidige systeem wordt de p eident gekozen voor het college van de kiesmannen van wie er door el ke staat zoveel worden aangewezen als die staat senatoren en afgevaar digden voor het Congres levert. In het geval dat geen der kandi- ministers daten een meerderheid in net colle- Afgevaardigden in geza- bus zijn gekomen. Volgns een communique cel, die voorzien 1 de geweren gewapend i wapens die Jane Goodall hebben, die de afgelo- LISSABON De twee socialistische de laatste dagen heeft geleid tot komsten meer bij te de Portugese regering verscheidene spoedbijeenkomsten op geschil over Republica is opgelost en bijwonen, tot het pig" de kabinetsbijeenkomsten nog wel ernstig zorgen hebben gisteren besloten het coali- topniveau. De crisis kan volgens de publikatie van het blad kan |e der kiesmannen krijgt, kiest het tiekabinet te boycotten maar nog diplomaten een fundamentele in- den hervat. Beide ministers zouden De enige andere partijen die in het Huis van Afgevaardigden de presi- niet te verlaten uit protest tegen de vloed hebben op de toekomst van de een ontmoeting hebben gehad met kabinet zijn vertegenwoordigd de dent waarbij iedere staatsdelegatie sluiting van het blad Republica. Dit Portugese revolutie. Volgens de krin- president Da Costa Gomes èen stem krijgt blad was een van Portugals laatste gen hebben de socialistische leider situatie te bespreken. Tn het ontwerpamendement wordt kranten dat niet door de communis- Mario Soares, minister zonder por- In kringen voorgesteld die kandidaat tot winnaar ten werd beheerd. tefeuille, en minister van Justitie partij Het besluit geeft nieuw voedsel aan Francisco Salgado Zenha onderling ;n snel gestegen politieke crisis die afgesproken geen kabinetsbijeen- ministers van deze partij "voorlo- gering in Lissabon weten te melden de communisten en hun bondgenoten in de Portugese Democratische Be- _de centrumlinkse weging blijven de kabinetsbijeen- volksdemocraten komsten bijwonen. Kringen dienau- (PPD) wordt gezegd dat de twee we banden onderhouden met de re- ADVERTENTIE Zonnige krenten en rozijnen in pure bessensap haal'n pak dat de militaire revolutionaire raad. het opperste beleidsorgaan in Portu gal, bijeen is geroepen ter bespre king van de mogelijkheid alle poli tieke partijen te verbieden, maar de gedelegeerden zouden zeer terughou dend staan tegenover een dergelijke maatregel. Volgens doorgaans betrouwbare bronnen in de Portugese hoofdstad zouden sommige leden van de revo lutionaire raad voorstander zijn van vestiging van de militaire diktatuur omda/t dit de enige manier zou zijn om Portugal uit de economische en politieke crises te helpen. Indien de officieren van de harde lijn hun zin krijgen, aldus de bronnen, zou dit waarschijnlijk be tekenen dat Da Costa Gomes, een gematigd politicus, zal worden weg gestuurd. „Top-Tien-Prij zen". Onze manier om te zeggen: "Ziet u nu wel? Goede mode kan echt wel voordelig zijn. Haarlemmerstraat 112-120 tegenover Donkersteeg Leidei

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9