GEEN AKKOORD MET SURINAME Haast maken met recreatieplannen 6.98 Den Uyl hield ontslag van Glastra tegen De duidelijke extra's van de -3> grotevoonaadpotMoccona. Bloeding oorzaak overlijden Nieuwe gespreksronde op komst in Den Haag Uit in de Randstad Bruine Figuren PPR EN PVDA BLIJVEN OP ELKAAR AANGEWEZEN COMMISSIE 'S GRAVENWOUDE: PARAMARIBO (SP) Minister-president Den Uyl en minister Pronk van Ontwikkelings samenwerking hebben gisteravond hals over kop de Surinaamse hoofdstad verlaten zonder dat het topoverleg tot resultaat had geleid op twee van de belangrijkste punten Op 25 en 26 juni volgt een nieuwe gespreksronde in Den Haag. De Surinaamse premier Henck Arron is tegen die tijd toch in Nederland op uitnodiging van de koningin om het huwelijk van prinses Christina bij te wonen. De onthulling van het standbeeld van Albert Schweitzer op het pleintje voor het Nederlands Albert Schweitzer Centrum' aan de Brink in Deventer, was gisteren het hoogtepunt van de nationale Albert Schweitzer herdenking. De onthulling werd verricht door de Zwitserse arts Christiane Eckert (r.), één van de vier kleinkinderen van Schweitzer. Ds. D. A. Wer ner uit Wassenaar, voorzitter van het Nederlands Albert Schweitzer Fonds, vertélde na de onthulling dat het beeld in Deventer is geplaatst omdat Schweitzer zelf verscheidene malen in deze plaats is geweest en ook het Fonds in Deventer is opgericht. PARAMARIBO/DEN HAAG (SP) «-r Minister-president Den Uyl heeft vice-premier Van Agt er tele fonisch van weerhouden uitspraken te doen oyer zijn staatssecretaris Glastra van Loon die definitieve po litieke gevolgen zouden kunnen heb ben. Van Agt had vandaag in ant woord op vragen van CHU-fractielei- der Kruisinga willen zeggen, dat de samenwerking met Glastra van Loon niet langer mogelijk is. Een opmerking die deze vrijwel zeker tot aftreden zou hebben gedwongen. In tussen is de beantwoording van die vragen uitgesteld tot volgende week. Langdurig overleg tussen minister Van Agt (Justitie) en de tweede-ka merfractieleider van D'06 Terlouw over de positie van staatssecretaris Glastra van Loon heeft geen resul taat opgelverd. Van Agt blijft erbij £at Glastra vanwege zijn kritiek op de beleidsambtenaren van zijn de partement moet opstappen, maar deze weigert uit zichzelf te gaan. Hij ADVERTENTIE Heineken weet precies hoe je een barbecue tot een smakelijk feest kunt maken. Kijkt u maar in de gratis barbecue-folder vol verrukkelijke recepten en behulpzame tips. Daar zit meteen een bestelformulier bij voor zo'n origineel, katoenen Heineken barbecue-schort. Tijdelijk voor f9.75 en 5 Heineken doppen. Zo'n folder ligt voor u klaar bij uw winkelier. Den Uyl en Pronk zijn met behulp - de werkgelegenheid moet vergroten, Neptunevliegtuig Marine overgevlogen de - de economische weerbaarheid Willem- Surina moet versterken. stad op Curacao. Daar hoopten zij - dat het leefklimaat vannacht 't KLM-(toestel naar Schip- Suriname moet versterken, hol te halen. Deze geimproviseerde af Ook de zaak van het verkeer van tocht was nodig nadat veel tijd verlo- personen tussen Nederland gegaan door de gigantische onafhankelijke Suriname is als *hang teringen. de eigen besparingen van de Su rinaamse economie de bijdrage van de internationale de bevol- Instellingen, zoals het ontwikkelings fonds van de EG de bijdrage van Nederland alleen de bijdrage van particuliere inves- brand die Paramaribo dinsdagavond teisterde. Daar kwam bij dat Den Uyl en Pronk afspraken in Neder- over gesproken, land hebben, die zij niet wilen afzeg gen. Over de hoogte van de Nederland se ontwikkelingshulp na de onafhan- krijk gaat onderhandelen kelijkheid is Suriname zeer teleur- grens met Frans Guyana, gesteld. Premier Arron: Het aanbod Over de wijze van verle van drie miljard gulden als bijdra- de ontwikkelingshulp is ook ge in het tienjarenplan is geen sub- koord bereikt. Daartoe zal stantiele bijdrage'. Premier Den Uyl, ontspannen la- In de opstelling van Nederland zou de helft van het plan bekostigd moeten worden door die particuliere De grenskwesties zijn wel gere- investeringen, de bijdrage van de geld. Afgesproken is dat Suriname internationale organende EG: 125 - te beginnen opnieuw met Fran- miljoen gulden per jaar) en de ei- de gen besparingen van Suriname. Vooral dit. laatste punt ligt Suri- van name zwaar op de maag. Al jaren- ak- lang is er sprake van een forse ont- sparingde overheid geeft meer geld uit dan economisch verantwoord mengde commissie van drie Surina- chend: 'Ik heb aan de beslissing die ingesteld. Aan deze commissie drie Nederlanders worden is. Dit komt mede doordat er volgens >r- deskundigen tienduizend ambtena- concreet uitgewerk- naren teveel in dienst zijn. De onderhandelingen over de lan- Nedertand heeft genomen niets toe den elk jaar i te voegen. Ik vind het wel een sub- *e plannen van de Surinaamse stantiele bijdrage. Het is de helft gering worden voorgelegd. Indien de dingsrechten in Suriname van de totale kosten waarop het plan commissie daar geen overeenstem- KLM zijn voortgezet. Minister Wes- is begroot'. ming over bereikt, volgt hernieuwd terterp verwachtte, dat Wel besbaat overeenstemming tus- overleg tussen de twee regeringen. Nederland en Surina de Minister-president Den Uyl punten waaraan de hulp zal worden er°P- dat de uitvoering van het ont- getoest. Arron noemde het een 'mi- wikkelingsplan van Suriname afhan- nimale toetsing'. De punten zijn, dat keliJ'k van vier zs^en: de hulp: worden. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 25 mei, 13.00 uur, de Nel Roosakademie; 26, 27 en 28 miei. 20.15 uur, optreden van het NederlandE Dams Theater. Concertgebouw: Grote zaal: 23 en 28 mei, 19.30 uur en 24 mei, 14.00 uur, het Concertgebouworkest o.l.v. WMern Fredeirik Bon; 24 mei, 21.00 uur, optreden van Ramidy Newman; 25 mei, 19.30 uur, het Amsterdams Opera Koor en het GeDders Orkest o.l.v. Jochura Slothouwer; 26 mei, 19.30 uur, het Amsterdams Phdlh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 27 mei, 19.30 uur: bet VU-koor oJ.v. Reinhardt van Randwijk; 29 mei, 19.30 uur. The Masterplayers o.l.v. Richard Schumacher. Kleine zaal: 23 mei. 20.00 uur, Instditut Francais des Pays-Bas; 25 mei, 14.30 uur, Janos Maré. viool en Eugène de Canck, piano; 26 mei, 20.00 uur, Abraham Abreu, clavecimbel. Brakke Grond: 23 t/m 29 mei, 21.00 uur, optreden van Mar jol Flore: 26. 27 er 29 mei, 14.30 en 19.30 uur, de Nieuwe Komedie met .De minister president is een kanon". Shaffj Theater: 23 mei, 20.30 uur, Culturele Manifestatie bij ge legenheid van het jubileum van „Pharefcra1" van de Vrije Univer siteit; 24, 27, 28 en 29 mei, 20.30 uur, Baal met „La Plagiata"; 24 mei, 24.00 uur, Frans Smulders en Ineke Cohen met „Aan de hand..', aam de lüjmi"; 27 mei. 22.00 uur, Zigeumertoapea Kalbani; 28 en 29 mei, 22.00 uur. Jazz. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 23. 24 en 25 mei, 20:15 uur, het Amster dams Publiekstheater met „De goede mens van Sezuam" van Bertolt Breoht; 27 mea, 20.15 uur, optreden van het Nationaal Ballet; 28 mei, 20.15 uur, de Haagse Comedite met ..Wat een ge weldige rotzooi", blijspel van Ionesoo. Groole Schouwburg: 23 mei. 20.15 uur, Toneelgroep Theater met „Wat een gekke manen z'n vrouw danbÜjsped van Alan Ayckboum; 24 t/m 29 mei. 20.15 uur, André van Duins Pret- machine. De Doelen: 23 mei, 19.30 uur, gevarieerd muziekfeest; 24 mei, 20.15 uur, Beethovenconcert door het Rotterdams Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waart; 20.15 uur (kletae zaal), concert door het Kamer orkest van de BRT; 27 mea, 20.15 uur, concert door heit Rotter dams Dameskoor o.l.v. Piet Struijk; 28 mei, 12.45 uur. Koffiecon cert door Panibrip. Piccolo Theater: 23 en 24 mei. 20.15 uur, Toneelgroep De Appel met „Kafka KK"; 25 mei, 14.00 uur. Kindertheater Wiedus met de Jeugdmusical „Liegbeest" Hof pleintheater: 23, 24, 25. 27, 28 en 29 mei, 20.15 uur, Gerard Cox ei Frans Haflsema met „Wat je zegtdat ben je zelf". De Lantaren: 23 mei, 20.30 uur, Onafhankelijk Toneel met een Chili-produktde; 24 mei. 17.00 uur, informatie over amateur toneel: 20.30 uur, Inter Amicos met „De huisbewaarder" van Harold Pinter; 27 mei, 20.30 uur, popconcert door Siapp Happy Henry Cow; 28 mei, 20.30 uur, optreden van de danseres Miriam Beams:' 29 mei. 20.30 uur, optreden van de San Francisco Mime Troupe LEIDEN Stadsgehoorzaal: 23 mei, 20.15 Beethoven-cyclus K O. ADVERTENTIE lekkere drop van Langenberg Twee broertjes verdronken De Rotterdamse recherche onder- de zoekt nog of een van de behandelen-, gediend de artsen in de kliniek dood door ROTTERDAM (SP) De 27-jarige mevrouw G. M. Gerrits-van Delden uit Meppel, die dinsdag in een Rot terdamse tandheelkundige inrichting schuld kan worden verweten. Ook de narcosevoleistof. Brian (4) Viereck"zijnTïstermiddag niet uit een narcose ontwaakte bUJkt wordt in samenwerking met de ge- Biervijver in de Amsterdam. z'J» overleden aan een inwendige neeskundige inspectie voor de volks- bloeding. nn de patiënt worden toe- hem tot rust te breng-n zijn spieren te verslappen en van se Bijlmermeer verdronken, Volgens een klein meisje waren drie jongetjes om half vier in de vijver terechtgekomen. Haar vader geloof- nog onderzocht. Bij de sectie, gister- gezondheid nagegaan of dens of na de narcose de vereiste Hoe de bloeding is ontstaan wordt dische en ethische zorg in acht de het verhaal niet. Pas later middag in het Dijkzigtziekenhuis Bij Evipan is gisteren normaal ge- tij- werkt. Enkele clienten hebben het af laten weten. Directeur Bert van Wyk (30): "De grootste moeite heb ik nog Daartoe is gistermorgen gehad met mensen die per sé onder geholpen wilden worden i werden de kinderen vermist. Het der- richt door de gerechtsarts M. Voort- delkamer in beslag genomen. De po- danks wat er was gebeurd. Maar dat is gebleken dat de in litie gaat na of een hoeveelheid z zou dus moeten worden ontslagenen diat is iets wat Van Agt eerst in heit kabinetsberaad (morgen) wil door nemen. Door het beleid van secretaris generaal Mulder in een interview te bekritiseren en openlijk te verkla ren dat de SG de machtigste man van het departement is, acht Van Agt ook zijn eigen beleid, gevoerd sinds 1971, aangetast door de onderbe- windman. Dit is één van de mo tieven voor de minister geweest om Glastra te verzoeken zelf op te stappen. Hoewel "staatsrechtelijk de eis van Van Agt tot het ontslag van zijn staatssecretaris voldoende zou zijn, wordt het morgen toch in het kabinet gebracht. Steun krijgt Glastra van Loon van de Coornhertliga. De Liga, een ver eniging voor strafrechthervorming, juicht het toe dat "de staatssecre taris het taboe doorbreekt de ambte naren van het departement van jus titie, die er de dienst uitmaken, tot in het absurde te dekken". Volgens de verklaring van de Coornhertliga heeft diezelfde top de staatssecreta ris gegevens onthouden om zijn be leid te bepalen. "Dat Is ons uit eigen wetenschap bekend". De Liga noemt de schets van-Van Loon over de concentratie van macht in handen van secretaris-generaal Mulder "zeer juist". "Als er iemand moet gaan, dan is dat zonder twijfel diegene die voor de starheid van de bureaucratische top verantwoordelijk is: de heer Mul der". EINDHOVEN (ANP) "De PPR en de PvdA blijven op elkaar aange wezen. Het samenwerkingsverband mag ondanks een aantal kleine er gernissen over en weer niet verbro ken worden. Voor de PPR zou dat ongetwijfeld stemmenverlies beteke nen, terwijl het bij de PvdA moge lijk tot een interne breuk zou leiden". Dit zei Bas de Gaay Fortman gister avond in Eindhoven tijdens een in leiding voor de plaatselijke afdeling van de PPR. Het belang van een progressief sa menwerkingsverband wordt, zo zei hij, onderstreept door de gebeurte nissen binnen het CDA. "De Zeeuw wordt geëlimineerd, Kruisinga ziet 't CDA steeds meer zitten en dat stemt ons somber", aldus De Gaay Fort- "Belangrijkste zaak voor de PPR op dit moment is de democratisering van de economische orde. Het zal nog veel vergaderingen kosten om de partij ook op sociaal-economisch terrein de nodige bewustwording bij te brengen. Maar de PPR moet zich nu waarmaken. We moeten nu dur ven komen met alternatieven. Daar om is het PPR-congres dit najaar zo belangrijk", meende Bas de Gaay Fortman. slechte lichamelijke conditie verkeer- stof en/of hoeveel zuurstof i had niets verteld over" de andere de. Zü mankeerde iets zonder dat bruikt. Ook heeft zij monsters geno- flcenineliyk zelf te weten. de medicamenten die hebben we niet gedaan. Ik heb de politie beloofd dat we geen narcose meer toedienen totdat de juiste doodsoorzaak bekend is". AD VERENTTE Grote voorraadpot, dus voordelig. In glazen stopfles die de aroma vasthoudt. 160 Gulle koppen pittige korrelkoffie, geurig tot het laatste kopje. Altijd 40 waardepunten voorwaarde- volle geschenken. Roodmerk 200 gram Moccona, lekker pittige korrelkoffie van Douwe Egberts. LEIDEN/DEN HAAG Het re creatielandschap 's Gravenwou- de" moet zo snel mogelijk tot ont wikkeling worden gebracht. Die snelheid is vereist gezien de grote achterstand, die er is op het punt van regionale recreatievoorzieningen en de toestand waarin het land schap rond de Haagse agglomeratie zich op dit ogenblik bevindt. Dat staat in het vandaag gepubliceerde rapport "Recreatie-basisplan" 's - Gravenwoude, waarin de mogelijk heden worden aangedragen vooreen verbetering van de recreatieve mo gelijkheden rondom Den Haag. Tot het gebied, waarover het plan zich uitstrekt, behoren onder meer de gemeenten Zoeterwoude, Wassenaar en Voorschoten. De basis voor dit plan werd al in 1966 gelegd toen Gedputeerde Sta ten het initiatief namen tot de in stelling van de werkcommissie 's - Gravenwoude. De commissie kreeg tot taak Gedeputeerde Staten te ad viseren over de recreatieve ontwik keling van het recreatielandschap 's Gravenwoude. De commissie kreeg tot taak Gedeputeerde Staten te adviseren over de recreatieve ont wikkeling van het recreatieland schap 's Gravenwoude. een hoef ijzervormig gebied rondom Den Haag. In het vandaag openbaar gemaak te rapport wordt becijferd dat de eerste fase van de vorming van het recreatielandschap aan beheer en exploitatie een bedrag van ruim 3.8 miljoen gulden per jaar zal ver gen. De totale investeringen voor het plan zijn geraamd op bijna 94 mil joen gulden. Het grootste deel van dit bedrag zou besteed moeten wor den aan de aankoop van gronden. Wensen en eisen De samenstellers van het rapport hebben een programma van wensen en eisen opgesteld waarin gepleit wordt voor een uitbreiding van de bestaande recreatieve voorzieningen. Overigens wordt daar onmiddellijk aam toegevoegd dat de bestaande re creatiegebieden dikwijls gekenmerkt worden door hun natuurlijke karak ter, waardoor de opnamecapaciteit slechts in beperkte mate kam worden uitgebreid. De commissie vindt dat het ver schil in zeer drukke, drukke en meer stille strandgedeelten in de toekomst gehandhaafd moet blijven. Het aan tal strandtoegangen kan volgens het rapport nauwelijks meer worden uit gebreid. Voor een vergroting van de parkeeraccommodatie komt het Was- semiaaree Slag waarschijnlijk helt meest in aanmerking. Afhankelijk van de natuurweten schappelijke waarde zal in -e toe komst geprobeerd moeten worden om de buitenplaatsen meer open te stel len voor het publiek. Die verruiming lijkt mogelijk voor de parkachtige buitenplaatsen aam de westzijde van Rijksweg 44, te weten Voorlinden, BLankemhoven, Rust en Vreugd, Cldn- genbosch, Blankenburgh, Vinkenlust, Hazenbroek, Ter Veken, Zuydwijk, Beukenhorst, Lamgerhorst en Duin- digt. Voor de landgoederen van de Stichting Horst en Voorde" wordt gepleit voor de vorming van een be schermd landschap in de geest van de zogenaamde "nationale landschap pen". Verruimd de zullen in de toekomst waar mo gelijk moeten worden verruimd. Aam de randen van de Duivenvoordse- Veenzijdse polder en Papenwegse polder zou een aantal nieuwe wan delverbindingen aangelegd kunnen worden, doe zowel zouden moeten aansluiten op de bestaande wandel paden naar Mariahoeve, Wassenaar, Voorschoten, Leidschendam en in 't noorden Leiden. Een speciale ambte lijke werkgroep zal nog dit jaar een deelplan voor "Duivenvoorde" op stellen. Hoewel de commissie zegt, dat de problematiek van de Leidse Baan buiten beschouwing blijft, wordt in bet rapport vastgesteld dat de aan- ■leg vam deze wegverbinding de aan wezige natuurwetenschappelijke waarden zal schaden door beperking van het areaal, verstoring van stil te en rust, de verontreiniging van 't zuivere boezemwater en het verbre ken van ecologische samenhangen. "In landschappelijk opzicht be hoeft de aanleg van de Leidse Baan geen onoverkomelijk bezWaar te zijn, op voorwaarde dat de weg zo dicht mogelijk langs de spoorlijn wordt aangelegd. De doorsnijding van de open ruimte aan weerszijden van de Papelaan, alsmede van de hakhout- bossen langs de spoorlijn is uit landschappelijk en ecologisch oog punt onaanvaardbaar", aldus het rapport. Het veenwijdegebied ten oosten van het Rijn en Schiekanaal zien de samenstellers als een gebied, dat in de toekomst goede mogelijkheden kan bieden voor de kleine water sport. "Met het oog hierop is het van belang dat de bestaande watergan gen in elk geval open worden gehou den", aldus dé commissie ,die vindt dat bestaande weteringen verdiept en/of verbreed zouden moeten wor den, terwijl vaste bruggen beweeg baar zouden moeten worden ge maakt. Gepleit wordt voor een ke ten die de verschillende waterplas sen als "Vlietland" en "Noord Aa" verbindt. Verder wordt een pleidooi gehouden voor de aanleg en verbete ring van diverse fietsverbindingen, terwijl de bestaande zandwinplassen een functie zouden kunnen krijgen voor de sportvisser ij. Voorstander is de commissie ook van opheffing of verplaatsing van het vliegveld Ypenburg. Ter plaatse zou de zweefvliegsport gehandhaafd kunnen blijven, terwijl ruimte wordt vrijgemaakt voor een public golf course en een groot attractiecentrum voor de dagrecreatie. In eerste opzet was in het recrea tiebasisplan voor 's Gravenwoude 'n recreatieroute opgenomen, die dwars door het hele gebied liep. De route :s weliswaar gehandhaafd ,maar in een sterk gewijzigde vorm ook al om dat men in het rapport als uitgangs punt heeft genomen, dat de hoogste prioriteit moet worden toegekend aan voorzieningen voor het lang zaam verkeer. Volgens de nieuwe opzet zal de route zoveel mogeljk gebruik maken van de bestaande wegen, mag de route geen functie krijgen voor het woon-werkverkeer, behoeft de route niet meer alle deelgebieden onder ling te verbinden en zal de route een uit landschappelijk oogpunt aan trekkelijke verschijningsvorm moe ten bezitten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7