Academische zitting: imponerend gebeuren DOORGAAN XEIDATO" HING AAN ZIJDEN DRAADJE Na lange onderhandelingen compromis bereikt met veehandel Cortège van Academiegebouw naar Pieterskerk Nieuw besluit over Sumatrabrug nodig Denken en doen" en Van eeuw tot eeuw" .osier PRIJSVRAAG STADSVERSIERING DONDERDAG 22 MEI 1975 LEIDEN Ook dit jaar zal in de Leidse Groenoordhal de Jaar lijkse Leidato worden gehouden. Maar het doorgaan van deze Leid se huishoudbeurs heeft aan een zijden draadje gehangen. Slechts na langdureige onderhandelingen tussen het Leidato-bestuur en het bestuur van de Zuidhollandse Bond van Veehandelaren, waar bij wethouder Van Aken een be langrijke rol speelde, is men erin geslaagd een mogelijkheid te vin den dat zowel de Leidato als de veemarkt doorgang zullen vinden Het compromis dat nu bereikt is. houdt dat de veemarkt op maandag 8 en dinsdag 9 septem ber in de open lucht zullen wor den gehouden. De Leidato zal dit jaar worden geopend op vrijdag 5 september en duren tot en met zaterdag 13 september. De slui ting op zaterdag was noodzake lijk om de hal op tijd te ont ruimen zodat daar op maandag 15 september weer een veemarkt kan worden gehouden. Leidato- voorzitter Jan Wolfslag: Om met een Leidato goed te kunnen draai en hebben we de Groenoordhal veertien dagen achtereen nodig. Tien dagen beurzen, twee dagen om op te bouwen en twee dagen om af brkn. Al vorig jaar om af te breken. Al vorig jaar rezen daarover problemen met de boeren want dat zou betekenen dat zij vier marktdagen geen ge bruik zouden kunnen maken van de hal. We hebben toen een on- lossing gevonden door een ver snelde opbouw. Woensdags (na de marktdagen maanden en dins dag) beginnen met de opbouw van de stands, vrijdags openen en draaien tot en met de volgende zondag. Dan de maandag om de zaak af te breken zodat er dins dag weer gemarkt zou kunnen worden". De dagen dat de veehandelaren buiten moesten markten was niet erg gunstig. Het waaide hard en regende, omstandigheden die niet erg bevordelijk waren voor een vlotte handel. De weersomstandig heden van toen in combinatie met het feit dat de veehandel ver wachtte dat dit jaar de nieuwe runderhal gereed zou zijn leid den er toe dat men bezwaren had om de veemarkt gedurende enke- Volgens Leidato-voorziitrter Wolf slag zijn er de afgelopen maan den harde onderhandelingen ge voerd, waarbij van Leidato-zijde onder meer werd gewezen op het feit dat het vórige college mon delinge toezeggingen heeft gedaan dat de Leidato gebruik zou mogen maken van de Groenoordhal. "Ons aanbod om de markt twee dagen ■buiten te houden werd in eerste instantie afgewezen", aldus Wolf slag. "Het college heeft toen ge zocht naar andere mogelijkheden. Onder meer werd gedacht aan de Pieterskerk en de dan leeg staande fabriekshal van de Tok- heim aan de Lammenschansweg. Beide ruimten bleken echter niet geschikt om daar een Leidato in onder te brengen". Wethouder Van Aken over de ge voerde onderhandelingen: „De veehandel heeft op een meer dan voortreffelijke wijze meegewerkt aan het vinden een oplossing. Als B en W hebben we niet domweg gebruik gemaakt vah onze bevoeg heid (we hebben strikt volgens de verordening de verhuur ïn handen maar hebben gepoogd om via overleg tot een oplossing te komen Daarmee is al in januari van dit Jaar een begin gemaakt. "Ik heb steeds rekening gehouden met het feit dat de Leidato de eerste huur der van de Groenoordhal was en van deze hul ook min of meer afhankelijk is geworden door de omvang van de beurs", aldus' de wethouder. "Beide partyen hebben water bij de wijn moeten doen, maar ik ben blij dat het compro mis is bereikt". De Koninklijke familie maakte tijdens het bezoek aan Leiden onder meer een wandeling door de Hortus Botanicus. Voorop Koningin Juliana en de rector magnificus van de Leidse universiteit -prof. dr. A. E. Cohen. LEIDEN Tijdens een indrukwekkende academische zitting in de Pieterskerk is gistermiddag officieel herdacht dat de Leidse universiteit vierhonderd jaar geleden werd gesticht. De plechtigheid werd bijgewoond door koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix, prins Claus, mr. Pieter van Vollen- Aan het slot van de zitting werd zij met de overige, talrijke genodig- aan elf geleerden, afkomstig uit drie den de komst van het koninklijk ge- werelddelen, ere-doctoraten verleend zeischap af. De rector magnificus van de Leid se universiteit prof. dr. A. E. Cohen hield van de kansel een toespraak hij, korter dan zijn voorgan- waarbij de Leidse promotors in het kort een overzicht gaven van de verdiensten van de ere-doctoren voor de wetenschap. Drie geleerden, t.w. Dame Honor B. Fell, B. Karlgren gers in 1775 en 1875, de Leidse l C. R. Rogers, lieten verstek gaan. Hun zal het ere-doctoraat later wor den uitgereikt. De academische zitting werd voor afgegaan door een niet minder in drukwekkend cortège ren, lectoren en ere-doctoren begeleid door koperblazers, Academiegebouw aan het R naar de Pieterskerk trokken. In de stoet liepen ook de rectores versiteit in voortgang en traditie be lichtte. Cohen noemde in zijn rede c.m. het begrip vrijheid zoals dit krachtig in het besef der Leidse ci- ves academici heeft geleefd en nog hooglera- leeft", indachtig het "Praesidium Li- bertatis" (Bolwerk der Vrijheid) dat de Leidse universiteit in haar vaan- het Rapenburg del voert. Cohen zei dat de instellingen van wetenschappelijk onderwijs in Ne- tegenwoordigers van 32 buitenlandse derland organisatorisch op weg zijn i wefenschappeiyk c derwij$ mee en de rectores var overigè universiteiten en hogesi len in Nederland. Omstreeks drie uur arriveerde "Universitas Neerlandica", de waarbij de "vakken" zoveel mogelijk bij elkaar worden gehouden. "Gees telijk zijn wij daaraan evenwel nog de niet toe, iedere aanmoediging tot koninklijke familie bij de Pieters- vrijwillige samenwerking en taak- kerk waar zij werd verwelkomd door verdeling is welkom, nog welkomer versiteit. Carine Koppelaars en Paul deel van de Leidse, de Nederlandse Terwijl het koninklijk bezoek de vroeg zich alleen af wat Pieterskerk binnenging, speelde strijkersensemble mica" (akkoord universiteit moet verstaan en wees "Lyra Acade- daarbij op de verschillende manie- de studenten- ren waarop een universiteit naar bui- Henrico Albicastro, die in 0ok bij uitstek voorbereiden, 1686 tot "Musicus Academiae" van schuwen, uitleggen, begeleiden, de Leidse universiteit werd benoemd, dat liefst in de geest die onze Intussen hadden de hoogleraren en lectoren zich over de plaatsen rond om de kansel, in het middenschip van de -kerk, verspreid en wachtten ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 181 Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Een uitgelezen collectie. Altyd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa- LEIDEN In het Academiegebouw zijn gisterochtend de tentoonstellingen "Denken en doenen "Van eeuw tot eeuw" geopend door de heren Hofstee (secretaris van de universi teit) en Cuperus (lid van de eeuwfeestcommissie) Op de tentoonstelling "Denken en doen" die is georgani seerd door de vereniging van leden van de technische en ad ministratieve staf van de universiteit en die wordt gehouden in de Oranjerie in de Hortus Botanicus, wordt het ambtelijk aspect van het werk vanhet technisch en administratief personeel in relatie tot onderwijs en onderzoek belicht. De expositie "Van eeuw tot eeuw", die is ingericht in het Academisch Historisch Museum en die wordt gehouden in het gemeentearchief, geeft een beeld van de vorige eeuw feesten van de universiteit. Tevens wordt hiex aandacht ge schonken aan de omvang en de behuizing van de universiteit in 1675, 1775 en 1875 aan de stand van de wetenschappen in die jaren. hoven, de minister van Volksgezondheid in Suriname ir. Bra- him en de ministers Trip (Wetenschapsbeleid), Van Kemenade (Onderwijs en Wetenschappen) en Van der Stoel (Buiten landse Zaken) dat door de aan de Leidse universi teit als student ingeschreven musciT cus Colizzi voor de academische zit- ting van 1775 werd gecomponeerd. Prof. dr. A. Wattel, rector magni ficus van de Groningse universiteit, bood prof. Cohen vervolgens namens alle universtieiten en hogescholen in Nederland en België zijn gelukwen sen aan. Ook deelde hij mee dat de zusterinstellingen als geschenk een bijdrage zullen leveren in de finan ciën voor het interieur van het In ternational House, het ontmoetings centrum voor buitenlandse gasten van de Leidse universiteit dat nog dit jaar geopend zal worden. Daar mee symboliserend, zei hij, dat alle universiteiten en hogescholen open zullen staan in een klimaat naar de traditie van de Leidse universiteit: als bolwerken der vrijheid. Prof. Th. H. Lunsingh Scheurleer, hoogleraar in de kunstgeschiedenis van de Leidse universiteit, bood prof. Cohen de eeuwfeestbundel "Leiden University in the seventeenth cen tury; an exchange of learning" aan. Deze bundel werd samengesteld door een speciaal ingestelde commissie, waarvan prof. Scheurleer voorzit ter was. Na een uitvoering door het blazers ensemble van de "Pavane sur la ba- taille" en de "Gaillarde sur ,1a ba- taille" uit het in 1571 door Pierre Phalèse uitgegeven kansboek "Liber Primus Leviorum Carminium" gaf prof. Cohen een summier overzicht van de ere-doctoraten die in de Leid se geschiedenis zijn verleend. Hij constateerde daarbij dat er in Lei den gedurende de laatste honderd jaar 72 ere-doctoraten zijn verleend; hij noemde dit tekenend vobi- de ontwikkeling van de wetenschap. De-elf ere-doctoren traden vervol*- gens voor -het voetlicht om hun bul en cappa (een soort onderscheiding in de vorm van een lint) in ont vangst te nemen. Eén van de ere doctoren, Leonard W. Forster, die een studie heeft gemaakt van de cultu rele betekenis van Nederland in het West-Europa van de zestiende en ze ventiende eeuw in de Europese lite ratuurgeschiedenis, sprak in vlekke loos Nederlands namens alle ere doctoren een woord van dank. Eerder deed zich enkele malen een technische storing voor die het licht en de geluidsinstallatie enige tijd stillegde. Met het eerste en vijftien de couplet van het Wilhelmus werd de academische zitting in de Pieters kerk besloten. De ere-doctoren reci pieerden vervolgens in de universi taire mensa 'De Bak" aan de Kai- serstraat, waar ook koningin Julia na en mr. Van Vollenhoven aanwe zig waren. Prins Bernhard was hal verwege de academische zitting al vertrokken, prinses Beatrix en prins Claus volgden na afloop. Show in Leiden ten bate van hartpatiënten LEIDEN Onder auspiciën van de Nederlandse Hartpatiënten Ver eniging wordt op zaterdag 31 mei in de Stadsgehoorzaal in Leiden een muzikale avond gehouden onder het motto 'De vol verwachting klop m'n hart show". Aan het pfogramma dat gepresenteerd wordt door de ex- schaatsster Joan Haanappel wordt onder meer meegewerkt door Boy Edgar's Big Ban met een aantal buitenlandse gastsolisten en de zan geres Gerrie van de Klei (zij maakt deel uit van het duo de Sissies. Voor de pauze treedt verder op The Down Town Jazzband. Het gedeelte na de pauze wordt vervuld door het Joegoslavisch danstheater "Oro" be geleid door het orkest Prelas. Zij brengen 'n show van dansen uit Ser vië en Macedonië, terwyi ook zigeu nerdansen en trojka's zullen worden uitgevoerd. Tijdens de show zal een een veiling worden gehouden, met als veilingmeester een bekende Ne derlander. Die opbrengst van die veiling is bestemd voor de revalida tie van hartpatiënten. ADVERENTIE tiende-eeuwse stichters voor ogen stond, die van burgerlijke deugden, respect, stijl, waardigheid en tole rantie, welker gezameniyk kenmerk het is dat zij de invloed van onze bestuursorganen op elkaar beper ken. Aldus kan ook onze universi teit niet meer voor Leiden, Neder land en de wereld zijn dan aanwe zig is in de intentie en de vermo gens van de leden harer gemeen schap, binnen de grenzen die haar opdracht naar eigen interpretatie en de voor haar beschikbare middelen stellen". "Waar het op aankomt", zo be sloot prof. Cohen zijn toespraak, "is evenals vierhonderd jaax geleden de morele en intellectuele kwaliteit van de mensen. Voorwaarde voor die kwaliteit is de wortel van alle we tenschap, heilzame twijfel". Na deze toespraak gaf het strij kersensemble van "Lyx-a Academica" een uitvoering van een muziekstuk Een cortège van hoogleraren, lectoren en ere-doctoren, bege leid door koperblazers trok-van het Rapenburg naar de Pie terskerks LEIDEN Het feit, dat het col lege van Gedeputeerde Staten het door de gemeenteraad beschikbaar gestelde krediet voor de aanleg van de Sumatrabrug niet van hun goed keuring hebben voorzien, houden niet in dat dit project niet doorgaat. Vol gens wethouder Van. Dam (finan ciën) zal de gemeenteraad opnieuw een besluit moeten nemen, waarna G.S. het krediet alsnog kunnen goéd- keuren/ Determijn^ „waarbinnen het pro- vinciale college, dit voor het al aan genomen raadsbesluit had---kunnen doen, was verstreken en daarom was men. genqpdzaaict om het. krediet af te keuren, 'ik 'heb de indruk, dat formele overwegingen daarby een rol hebben gespeeld. Gezien de ge miste subsidies hier in het verleden, zijn G.S. kennelijk extra voorzich tig geworden", aldus Van Dam. De gemeente zou, moeten nagaan of er; voor de böuw van de Sumatrabrug (verbinding over de Oude Rijn tus sen het industrieterrein De Waard en de Sumatrastraat) rijkssubsidie te verkrijgen is. "Maar die 'zullen we wel niet krijgen", zei wethouder Waal (ruimtelijke ordening) gister avond in de fractievergadering van de PvdA. Waal herhaalde nog eens, dat de afkeuring door G.S. van het krediet voor de aanleg van een baileybrug bij molen De Valk aanleiding is om de plannen voor een nieuw wegen beloop in deze omgeving opnieuw te bezien. Wellicht komt er nu een vaste brug, waarvoor het rijk wel bereid zou zijn om subsidie te ver lenen, in tegenstelling tot voor een baileybrug. De afkeuring van het krediet voor de bouw van de Huyg- ferug is volgens de wethouder "niet zo ernstig als het op het eerste ge zicht lijkt". Eveneens zouden slechts formele bezwaren daarbij de over- Week van de Whisky Ponte's Special Old Scotch per fles 10,40 Whyte Mac Kay Selected per fles 12,95 Tomintoul Glenlivit Malt per fles 19,25 Dalmore Malt 8 Years Old per fles 23,25 Black and White Scotch per fles 12f95 Vat 69 Finest Scotch per fles 11 f95 Bij elke fles Whisky gratis 1 familiefles Sodawater weging van G.S: zijn, die met een nieuw raadsbesluit weg te nemen en gratis thuisbeeorgd in Leiden en omgeving. Donderdag koopavond tot 9 uur geopend. ADVERTENTIE Aan de stadsversieringen die Ier gelegenheid van de eeuwfeesten Leidse Universiteit, in de Breestraat en in de Haarlemmerstraat hangen, is een ,,zoek"-prijsvraag gekoppeld. U moet de vijf versieringen die afwijken van de andere opzoeken. In vijf etalages, verbonden met de draden van de versiering, treft u dan een LEIDSCH DAG BLAD aan. Schrijft u nu de vijf data van die kranten op en stuur deze naar het Leids City Centrum, Post bus 550, Leiden of naar het LEIDSCH DAGBLAD Postbus 54, Leiden. Prijzen: 4-daagse reis voor 2 personen naar Londen 3-daagse reis voor 2 personen naar Parijs Sponsors Stadsversiering: LEIDSCH DAGBLAD LEIDS CITY CENTRUM

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3