gaan moet mogelijk zijn Alleen uit Bloemen op het balkon voor vrouwen Stichting Los vast PAGINA MEI 1975 Bij hoogtijdagen in de familie maakte mijn grootmoeder haar traditionele kabinetpuddingen. Zij deed dat op de continentale wijze en haar puddingen leken,, dan ook niet op die uit het land van herkomst: Engeland. Die Engelse kabinetpuddingen zijn zwaar, en lijken qua bereiding met niervet en bloem sterk op de in ons land ook al niet zo geliefde plum-puddin- gen. Nee, de naar het vasteland overgewaaide kabinetpuddingen zijn luchtiger en lijken eigenlijk veel meer op de Franse diplomatenpud ding dan op dat zusje van de plumpudding. De kabinetpuddingen eten we hier al vele jaren. Aaltje, de zuinige keukenmeid uit de vorige eeuw, schreef nog: men neme 21 eieren, een half pond boter en een paar ons bloem. Mijn grootmoeder nam slechts twee eieren, gebruikte geen bloem en boter. Bovendien was de kabinetpudding vroeger een warm nagerecht. Thans is het een koude pudding waarin de krenten, rozijnen en eventueel wat oranje snippers nog herinneren aan die loodzware warme puddingen de eigenlijk een maaltijd opzichzelf vormden. Recept Nu het recept voor mijn grootmoe ders kabinet-pudding: in koud water weekt u 8 bladen witte gelatine, u laat een half ons rozijnen en iets minder krenten wellen en uitlekken, roert twee eidooiers glad met enkele eetlepels melk en met 75 gram suiker. Intussen brengt u 1/4 liter melk aan de kook en daar voegen we dan al roerende het eidooier-mengsel aan toe. Wanneer de massa nu weer begint te pruttelen, halen we de pan van het vuur en roeren de massa flink glad. Dan voegen we er de uitgeknepen bladen gelatine, de krenten en de rozijnen aan toe. Na vijf minuten, de massa is dan wat koeler geworden, roert u er een glas puim door. Intussen klopt u twee eiwitten erg stijf en wanneer u merkt dat de pudding al wat begint op te stijven mengt u het eiwit er snel doorheen. U vet met wat boter of olie een mooie puddingvorm in en giet de massa er in. Deze laatste handeling verricht u pas dan wanneer u merkt dat de rozijnen in de massa niet meer naar de bodem zakken. Goed, de pudding is nu gereed en u schuift de vorm nu in de koelkast waar u het enkele uren moet laten opstijven. Grootmoeder Voor het opdienen stort u de pudding op een grote schaal en garneert het toetje met wat licht geklopte en zo min mogelijk gezoete-slagroom of u geeft er een frisse vruchtensaus (eventueel uit een flesje) bij. In onze auberge serveerden we ook een grootmoeders pudding, maar die had weinig te maken met de continentale versie van de Engelse kabinetpudding. Onze pudding in de auberge was er een die past in de moderne keuken. Een vrij lichte en erg gemakkelijk te bereiden creatie, moet er een likeur met een uitgesproken smaak voor kiezen. Ikzelf gaf meestal de voorkeur aan de eerder in deze rubriek beschreven Mandarine Napoleon maar ook de wat ouderwetse Curacao, Persico Cherry brandy of Grand Marnier doen het uitstekend. Deze pudding maakt u in wijde coupes of glazen bakjes. De bodem van de pudding bestaat uit enkele in de likeur geweekte lange vingers (2 a 3 persoon). De hoeveelheid likeur die u gebruikt om d$ vinger te weken bepaalt u zelf. Ik schat dat u er twee flinke eetlepels voor zo'n 12 lange vingers nodig heeft. Op de vingers legt u wat klein gesneden vruchtén uit blik. Gaat uw voorkeur uit naar de Mandarine Napoleon dat kiest u natuurlijk wat mandarijntjes. Die vruchtjes mag u ook in wat likeur weken, maar nodig is dat niet. Trouwens meer Dan klopt u in een kom twee eidooiers met twee ons suiker goed glad en dan voegt u aan een halve liter ongezoete maar wel stijfgeklop te slagroom toe. Voeg er dan nog enkele lepels likeur bij en stapel er daarna nog twee, eveneens erg stijf geklopte, eiwitten door. Zo en nu de massa verdelen over de coupes of de glazen bakjes. Ziedaar een recept voor een heel eenvoudig te bereiden en toch exclusief nagerechtje. Koken is er helemaal niet bij, want de puddinkjes moet u nu nog slechts enkele uren in het vriesvak u koelkast of in de diepvriezer 'S-HERTOGENBOSCH Onze maatschappij is helemaal ingesteld op echtparen. Aan mensen die ook wel eens al leen iets willen ondernemen wordt vrijwel niet gedacht. Volgens Ria van Pelt, oprichtster van de „Stichting Los Vast" komt dat omdat de horeca-bedrijven, theaterexploi tanten en reisorganisatoren zo ongastvrij voor alleenstaan den zijn. Dierenparaplu PARIJS Wie van dieren houdt kan dat binnenkort duidelijk demon streren door middel van een paraplu. Weekblad Elle signaleert een nieu we rage in de paraplumode: hand- va *t»n, geïnspireerd op de koppen van allerlei dieren. Er zijn pinnige papegaaiekopjes in hagedissen, goedige eendekoppen van hout, met geelgelakte snavels, kunstig gesne den houten kopjes van rashonden met lange oren. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Ria van Pelt vindt het onbegrijpe lijk dat de „gezelligheid" als handelsartikel nog steeds niet is ontdekt, want volgens haar zou het storm lopen bij restaurants, theaters en bioscopen als ze op bepaalde dagen alleen maar voor enkelingen geopend zouden zijn. En ook reisbureaus zouden volgens haar geweldige zaken met speciale reizen voor „losse" mensen doen. Het grote probleem is n.L dat bij gewone evenementen en reizen alleenstaan den altijd overal buitenvallen omdat de beste plaatsjes steeds door echtparen zijn bezet. En Ria van Pelt die haar kunstnijverheidswin- keltje in 's-Hertogenbosch er aan gaf om zich helemaal aan de Stichting Los Vast te kunnen wijden vindt dat het hoog tijd wordt dat „losse" mensen ook eens aan hun trekken komen. En ze wijst er op dat trouwens lang niet alle alleenstaan den, mensen zonder partners zijn. Onder hen bevinden zich namelijk evengoed vrouwen van druk bezette zakenlieden, die er moeilijk toe komen om eens naar een toneel voorstelling te gaan omdat hun man daar te moe voor is. Maar volgens Ria van Pelt blijven ook de meeste van die vrouwen thuis omdat ze het vervelend vinden om „alleen uit te gaan". Vandaar dat ze al talloze besprekingen met horeca-exploitan- ten en tour-operators gevoerd heeft, om in de eerste plaats tot een mentaliteitsverandering bij het be drijfsleven te komen. Om alleen staanden op de mogelijkheden te wijzen om onderlinge contacten zonder verdere bijbedoelingen te leggen, geeft de Stichting het blad „Zo Maar Contacten' en een gids met praktische wenken en raadge vingen uit. Broederliefde of vrouwen emancipatie, zou je je kunnen af vragen'bij deze foto. De vijfjarige Shirley-Ann Moore heeft de ne derigehulp in geroepen van haar vierjarige broertje James Arthur om het muntstukje in de snoep automaat te kurmen laten glij den. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN EUROPEES PARLEMENT Het doet er niet toe of een balkon vijf hoog of tien hoog aan de flatwoning zit. Altijd is er wel een fleurig verlengstuk van de kamer van te maken. Het voorjaar is daar de meest geschikte tijd voor, alhoewel ook in de winter en herfst de bak of schaal op het balkon mooi kan zijn. Nu echter al dat zomerbloeiende goed weer volop verkrijgbaar is, is het wat gemakkelijker die kleur aan de dikwijls grauwe balkons te geven. Niet alleen met de bekende eternit bakken aan de rand, maar waarom ook niet eens een grote schaal of vierkante bloemenbaK neergezet? De bakken die aan de balkonrand worden bevestigd met de stevige s-vormige haken vangen meer regenwater dan de bakken en schalen die onder de beschutting van een bovenliggend balkon staan. Daarom moeten die eternit bakken voorzien zijn van afvoergaatjes. Met een steenboor zijn die gemakkeiljk aan te brengen, eventueel met een ijzerboor; Vijf per meter is voldoende. Die gaatjes eerst afdek ken met een flinke laag potscher ven. Daarna de grond er op, die humusrijke en voedzaam moet zijn. Gewone potgrond bevat te weinig Daarom wat gedroogde stalmest toevoegen en turfmolm. De kluit van de planten die we erin gaan zetten moet goed nat zijn. Vooral de z.g. perskluit. Hou bij het verder bijvullen van de grond een gietrand van ruim een cm over. Dat is gemakkelijker by het water geven. Bij de keus van de planten moet uiteraard rekening gehouden worden met de omstandigheden. Is er veel zon op het balkon? Weinig zon of misschien helemaal niet? Gaat U er maar van uit dat al het zomer bloeiende goed zon kan verdragen. Wat meer schaduw? Dan een keus maken uit: Ageratum, Begonia semperflorens, Calceolaria, Fuchsia, Impatiens, Lobelia, Pelargonium (Geranium), Primula, Tagetes en Viola. De ronde schalen hoeven niet alleen bloeiend spul te bevatten. Er zijn diverse dwergconifeertjes, waarvan er zijn die veel schaduw kunnen verdragen. Het voordeel is dat deze, mits goed afgedekt, ook in de winter wat kleur geven aan het dikwijls sombere balkon. Op het onderhoud van de met zomergoed gevulde bak, komen we binnenkort nog wel terug. Volsta voorlopig met regelmatig water geven en om de drie weken wat mest. Een balkonbewoner waar men lang plezier van kan hebben, het gewone maar toch ook zo kleurrijke Afrikaantje. Een baXkonbewoners waar u lang plezier van kan hébben, het gewone maar ook zo kleurrijke Afrikaantje. Voor Surinamers Voor de ruim 80.000 in ons land wo nende Surinamers heeft het Voor lichtingsbureau voor de Voeding een stencil gemaakt, waarop staat wel ke Nederlandse voedingsmiddelen, de Surinaamse kunnen vervangen. Het heeft deze lijst samengesteld, onder meer omdat sommige hier verkrijgbare Surinaamse groenten 4 keer zo duur zijn dan Nederlandse. .Op het stencil staan bovendien vijf "aangepaste" recepten. Een Suri naamse huisvrouw heeft ze bij het Voedingsbureau gekookt. Het sten cil is per briefkaart bij het Voorlich tingsbureau voor de Voeding, post bus 1772 in Den Haag te bestellen. Op de adreszijde moet 65 cent extra aan postzegels worden geplakt. In Amerikaanse huishoudens kan een diepvriezer ongeveer 20 jaar mee, een koelkast 15 jaar, een vaat- wasmachine 11 jaar, een elektrische kledingdroger 14 jaar, een zwart wit televisietoestel 14 jaar, een kleu- ren-bv 12 jaar. AldUs cijfers in maandblad MCCall's, gebaseerd op enquetes in 12.000 gezinnen. Luxemburg Ongeveer 35% van de werkkrachten in de Europese Gemeenschap zijn vrouwen. Maar vrouwen doen nog steeds overwe gend laag betaalde, ongeschoold en half geschoold werk. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, vindt dat daar nu eindelijk een eind aan moet komen. En meent dat vrouwen ook in de praktijk dezelfde kansen moeten krijgen als mannen. Er werden daar een paar jaar geleden speciale richtlijnen voor uitgevaar digd. En in een vorige week aanvaardde resolutie eist het Europese parlement nu dat die regels ook door alle lidstaten worden uitgevoerd. Een betere beroepskeuzevoorlichting en een betere beroepsopleiding zijn volgens de resolutie van het Europese parlement vereist om vrouwen aan te moedigen een werkkring te kiezen, waarin tot dusver hoofdzakelijk mannen werk zaam zijn. Een doeltreffende wetge ving moet vrouwen meer promotie kansen en meer verantwoordelijk heid in hun werkkring bieden Voorts vindt het Europese parlement dat de regeringen van de aangeslo ten lidstaten meer geld op tafel moeten leggen voor een forse uitbreiding van het aantal kinderop vangcentra. Het bedrijfsleven zou er volgens het Europese parlement toe bewogen moeten worden om varia bele werktijden in te voren. De Engelse conservatieve afgevaar digde Lady Elles, die namens de commissie voor sociale zaken en arbeid rapport uitbracht over de voorstellen van de Europese Com missie merkte op dat „de mythe dat vrouwen onberekenbare werknemers zijn, die geen verantwoordelijkheid kunnen dragen er mede de oorzaak van is, dat zeer goed opgeleide vrouwen dikwijls met laag betaalde betrekkingen genoegen moeten ne men. Overigens toonde Lady Elles, zich nogal sceptisch over de mogelijkhe den om de voorstellen van de commissie, die door de resolutie van het Europese parlement werden ondersteund ook in de aangesloten landen uitgevoerd te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19