graag 'gedaan. Minder hysterie Stampvolle Stadsgehoorzaal genoot van 5 Ear and Fire terpvondsten uit nazi-atelier Universiteit moet het welzijn dienen Fries museum bezit Pinkpop festival: 30.000 de koning BON PAGINA 8 DINSDAG 20 MEI 1975 Een concert van The Osmonds, de zes Amerikaanse broers plus zus, zou je eigenlijk door een 12- tot 15-jari- gen moeten laten bespreken. Waar om dit kleurrijke gezin erin slaagt honderden jongeren, vooral meisjes, tot gillens en huilens toe te brengen, zal namelijk elk nuchter denkend mens onduidelijk zijn. Zaterdag waren The Osmonds voor de tweede keer in ons land. Vers in het geheugen lag nog het vorig jaar in Leiden gebrachte concert. Vele tientallen vielen flauw bij het zien van deze mini-entertainers. Ook zaterdagavond werden in het Sport paleis Ahoy voor sommigen de emo ties te veel. Toch was de sfeer tijdens dit jongste optreden minder hyste risch dan twee jaar geleden. Nog een jaar of twee, drie, dan zullen The Osmonds geruisloos verdwijnen. De fans zijn dan ouder en hebben te gen die tijd wellicht hun smaak meer in een muzikale richting ge wijzigd. Je kunt tenslotte niet altijd verliefd blijven op Donny Osmond, de knapste en daarom ook de favo riet van elke zaal. Een goed verstaander heeft het al begrepen de muziek van The Os monds speelt een ondergeschikte rol. Pa Osmond, evenals ma meereizend met zijn spruiten, zei vorige week «nog: "Onze jongens hebben een taak in de wereld. De toekomst van de wereld ligt in handen van de jeugd. The Osmonds moeten met die jeugd praten om hun op de gevaren van drugs en de genotsroes te wijzen". Dat laatste ruikt naar goedkoop sen timent zolang het Osmond-publiek, behangen met stickers van hun fa vorieten en in een hysterische roes geraken door die lieverdjes, slechts behoefte heeft om het zestal aan te raken, bloemen en liefdesbrieven op het podium te werpen in de hoop antwoord terug te krijgen. En geen antwoord over de gevaren van drugs, alcohol en sigaretten. In welk nummer die "waarschu wende" boodschap verscholen zit, is niet duidelijk. The Osmonds zingen voornamelijk over de liefde. Zelfs de negenjarige Jimmy schijnt daar, ge zien zijn repertoire, al kaas van te hebben gegeten. En om over de vijf tienjarige Marie maar te zwijgen. The Osmonds, met achter zich een LEEUWARDEN (ANP) Het Fries museum in Leeuwarden bezit een reeks 'terpvondsten' die voor een groot deel zijn gemaakt in een SS- werkplaats in Berlijn. Dit instituut - de Forschungs- und Lehrgemein- schaft das Ahnenerbe - heeft in de nazi tijd copieën gemaakt van 'Ger maanse voorwerpen'. De conserva tor van het museum, de archeoloog G. Elzinga, heeft dit onthuld in het tijdschrift „De vrije Früies". De befaamde Wikingschat van Win sum' behoort volgens de archeo loog ook tot deze vervalsingen. Deze schalt dertien zilveren „sacrale" voorwerpen - is na de oorlog door de nu 50-jarige Leeuwarder binnen schipper Romke de Jong aan het Fries museum geleverd. Tot dusver is aangenomen dat de Vikingschat in de jaren 1880 - 1890 is gevonden door een schipper, die de grond vervoer de vain die afgegraven terp Brugge- buren bij Winsum in Friesland. De zilveren voorwerpen zouden sindsdien in het bezit zijn gebleven van de schippersfamilie. De binnenschipper heeft, voor zo ver nu bekend, ruim 150 omstreden oudheden rechtstreeks of via tussen personen geleverd aan enkele musea Al deze voorwerpen zouden afkom stig zijn uit het nazzi-aJtelier Das Ah nenerbe. Andere voorwerpen die de binnenschipper heeft verkocht, zijn volgens de conservator pas gemaakt na de tentoonstelling Wan Friezen, Franken en Saksen', die in 1959 en Leidse kerken In de bij de Gemeenschap van Kerken te Leiden aange sloten kerken is zondag een kanselboodschap voorgelezen ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Leidse universiteit. "De Leidse Universiteit viert in de komende week haar 400- jarig bestaan. De stichting van de universiteit was een ge schenk voor de rol die onze stad heeft gespeeld in de politieke en godsdienstige vrijheid in ons land. Daarom is er ook voor de kerken reden aandacht te geven aan het vierde eeuwfeest. Het ontstaan van de Leidse academie staat in nauw verband met de gewetensvrijheid waarvoor onze voorouders hebben gestreden. Deze strijd is allerminst ten einde. Geloofsvrijheid en vrijheid van wetenschappelijk denken zijn ook in onze huidige wereld aangevochten en worden aan vele mensen onthouden. De universiteit in onze stad zal zich in deze week bezinnen op de grenzen aan de vrijheid van haar onderwijs en onderzoek. Vanuit de kerk van Jezus Christus erkennen wij de grote bete kenis daarvan. Kerk en universiteit hebben, ieder op eigen wijze, een opdracijt om het welzijn te dienen. Het zoeken naar de ware vrijheid is hierbij onmisbaar. Vrede en gerechtigheid in onze wereld zijn immers ondenkbaar zonder vrijheid. De gemeenschap van kerken te Leiden spreekt de hoop uit dat het werk van de universiteit ten goede zal mogen komen van velen". LEIDEN Wat is het geheim achter de succesformule van 'Earth and Fire", waal-door deze groep uit Voorschoten/Voorburg en Rijswijk steeds weer in staat blijkt het ni veau van d ehltsingles 'Ruby is the one' en 'SEASONS' te continueren? Het maken van één hit wordt te genwoordig door veel groepen steeds minder als een nauwelijks te nemen hindernis ervaren. De tip- en hitpa- rad worden wekelijks bestormd door locaal bekende beat/rock of soullgroe- pen, die hun naam middels een goed verkopende schijf menen te kunnen vestigen. Veel moeilijker is het ech ter om een hit te laten volgen door een tweede goed verkopende schijf. De derde single is dan raak bepalend voor de totale afgang c.q. doorbraak van de groep. Luisteren naar de mu ziek van "Earth and Fire', zoals za terdagavond in een afgeladen Stads gehoorzaal werd gedaan, en aan de hand van de auditieve waarneming probéren het succes van de groep te analyseren is geen gemakkelijke opgave. Wat speelt hier n.l. een be langrijke rol? Er is geen logische reden aanwezig, waarom de single 'Russian Spy And I' van de 'Hun ters' nooit een vervolg heeft gekre gen in meer hit-singles. Dat gebeur de ook met 'St. JamesInfirmary' van Johnny Kendall The Heralds. De Rodies (vooral bekend van de single "Take Her Home'), maakten daarna nog één of twee redelijk ver kopende platen, maar zakten vervol gens volkomen weg. En wie kent van de groep 'Hair' nog andere singles dan juist de single 'Hair'. 'Don't try reincarnation' of 'Your better start running away from me' waren bij de grote massa volkomen onbeken de nummers. Het is daarom des te opvallender dat Earth and Fire zich een plaats heeft weten te verwerven naast groepen als 'Golden Earring* 'Focus' en Dizzy Men's Band'. Want na 'Seasons' volgde een hele grote hit voor E%F, nl. 'Song of the Mar ching Children'. En daarvoor had de groep met de single 'Ruby is The One' (geschreven en gecomponeerd, zoals vele nummers van E F door Cris Koerts) het talent bevestigd. Bewust vermijd ik hierbij de release data als leidraad te hanteren, omdat zeer zker by de singles van E&F de eerste single niet de meest geperfec tioneerd was. Het succes van E&F analyserend komt men tot twee be langrijke conclusies: enerzijds wordt dit veroorzaakt door het accent, dat zangeres Jerney Kaagman aan de muziek van de groep geeft en ander zijds door de uitgebalanceerde com posities van Cris en Gerard Koerts. Jerney Kaagman heeft een zeer dui delijke articulatie en weet de span ning bij de vaak lange instrumen tale introducties door de groep goed op te voeren. Wanneer zij naar vo ren komt. omdat de instrumentaal bereikte climax met haar stem ver der uit te bouwen raakt de zaal vol ledig in extase en de fluitconcerten, die hier, in tegenstelling tot wat ge bruikelijk is, waardering uitdrukken, zijn niet van de lucht. Gevat in een volgspot, die juist d e uitstekende drummer Ton v.d. Kley heeft ver laten, zingt Jerney de laatst ver schenen hit 'Only time will teil' van de laatst verschenen elpee 'To the World of the Future'. Gevangen tus sen de gebroeders Koerts aan beide zijden, met de basgitarist Theo Hurts en drummer Ton v.d. Kley vüak naarst en achter haar is Jerney het vocale resultaat van een instrumentaal ini tiatief. Het publiek realiseert zich dit waarschijnlijk niet. Het luistert slechts en geniet. A.C. KOEKEBAKKER JR. orkest waarin de echte muzikanten brengen knap uitgedokterd is. The zitten, bestaan voornamelijk bij de Osmonds weten in elk geval hoe ze gratie van veel geschreeuw en weinig een zaal moeten bespelen en op wei wol. Gezegd moet echter wel worden ke manier ze een podium kunnen dat de verpakking waarin ze dit benutten. I960 in Leeuwarden en in Den Haag is gehouden. Afbeeldingen in vafctyd scnif ten kunnen de basis zijn geweest voor het ontstaan van vervalste ar- cheologica. De echtheid van de Vikingschat is door een aantal archeologen reeds in 1971 betwijfeld. Duitse runologen. noemden in dat jaar ook enkele •terpvondsten' met een runentekens - geleverd door de binnenschipper 'hoogstverdacht'. Conservator Elzin ga is toen begonnen met een diep gaand onderzoek naar de echtheid van in totaal 150 zilveren, benen, en andere voorwerpen in zijn Fries mu seum. Hij kreeg onder meer steun van het nationaal museum in Ko penhagen, dat de zogenaamde Thor- hamertjes heeft onderzocht. Deze bleken een aanmerkelijk lager zil vergehalte te hebben dan de hamer tjes die elders in de wereld, in Scan dinavië, zijn gevonden. De Thor hamers uit Winsum heb ben een vorm - die op één uitzonde ring na - afwijkt van de Scandina vische. De uitzonderling vertoont een opvallende gelijkenis met het symlbool van het maandblad „De Hamer', dat in de Tweede Wereld oorlog in ons land verscheen, als uitgave van de Volksche Gemeen schap. De vondst van de Vikingschat van Winsum is in 1950 door de toenma lige conservator vqn het Fries mu seum mr P.C.J.A. Boeles, wereld kundig gemaakt. Het ging om sacra le voorwerpen die zouden dateren uit de tiende eeuw. De schat van Winsum is toen wel gezien als het bewijs voor het bestaan van een heidense Vikingcultuur in de laee landen. GELEEN Het Pinkpop Festival gisteren in Geleen (L) is volgens de organisatoren volledig geslaagd. Naar schatting 30.000 jongeren uit binnen- en buitenland hebben dit evenement dat negen uur duurde bij gewoond. Onder luide ovaties werd dit zesde Pinkpop festival gister avond besloten met het optreden van de Jack Bruce Band uit Enge land. Het drugteam van het Rode Kruis liet na afloop weten een zeer rustige dag te hebben gehad. Gevallen van het gebruik van hard drugs hebben zich volgens dit team niet voorge daan. Over enkele weken beginnen de organisatoren met de voorbereidin gen voor het Pinkpop-festival 1976. ■T HOFFLANTS HUYS Zeven Provinciën 68, Voorschoten nieuw bejaarden-verzorgingscentrum voor geveer 135 bewoners start half augustus 1975. ij zoeken nog gegadigden voor de funkties van (parttime) huishoudelijke hulpen (parttime) keukenhulpen en keu kenbedienden parttime-receptionisten es voor de avond en weekeinden. oor alle funkties geldt: mannelijk zowel als vrouwelijk personeel welkom salariëring en overige arbeidsvoorwaarden volgens c.a.o.-bejaardentehuizen. ollicitaties richten aan: rekteur Hofflants Huys, ven Provinciën 68, Voorschoten* telefonisch: 071 6.75.62. Muziekvereniging „NIEUW LEVEN" vraagt NIEUWE LEDEN voor het MAJORETTE-PELOTON Minimum lengte 1.60 meter en LEERLING-TAMBOERS vanaf 12 Jaar en muzikanten mnl./vrl. i hoofd majorette: AANBIEDING Magazijnstellingen afm. 200 x 90 x 30 cm (6 bladen). Uitvoering: staalgrijs gemoffeld, demontabel verstelbaar. Draagvermogen 500 kg f 55,excl. HAAGHUESHOF HANDELSHUIS B.V. Herenstraat 31, Leiden, telefoon 071 30926 Ma. t/m vrij. 9—12.30 en 13.30—17.30 uur. Donderdagavond tot 21.00 uur. Te huur gevraagd kantoorruimte centrum Leiden. UITZENDBUREAU Telef. 071-317101 Korsvaarstraat 38 I Leiden- mabu Huisdieren kip telefoon 071 jat' Lessen en clubs Diverse goederen diensten gevraagd SLEUTELTJES tot 20 woorden 2130 woorden 31—40 woorden 4150 woorden Administratie brieven onder 1,75 t 5,- f 7.75 f 11.— f 15.— Bewijsnummer f 0,47 Teksten kunnen wij aanne men tot 14.00 uur dag voor Hoki Poki Noordeinde 23, telefoon 33662, Leiden. Gevraagd vrouwelijke avondhulp voor enkele avonden per week. Eventueel vakantiehulp. Aanmelden: NOORDEINDE 23, LEIDEN. Gegadigden voor een HUISJE in het uitsluitend door dames bewoonde Coninckshof je (Oude Vest 15, Leiden) PROTESTANT en leeftijd tenminste 65 jaar, kunnen zich SCHRIFTELIJK aanmelden. Burgemeester en Wethouders van Leiden maken bekend, dat zy voornemens zyn met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8, van de Woningwet, aan de Stichting Korte Vlietschool, p/a Stadhuis, alhier, ver gunning te verlenen voor de bouw van een definitief schoolgebouw voor de bijzondere school voor buiten gewoon lager onderwijs aan de Schubertlaan, kadas traal bekend gemeente Leiden, sectie O, nr. 3272 (ged.). Het bouwplan ligt gedurende veertien dagen na de datum van verschijning van dit blad ter gemeente secretarie (Stadhuis, afdeling Volkshuisvesting en Openbare Werken, kamer 319) voor een ieder ter inzage. Een ieder wordt in de gelegenheid gesteld binnen deze termijn schriftelijke bezwaren by het college van Burgemeester en Wethouders in te dienen. Leiden, 20 mei 1975. Gebr. Heemskerk GROOTHANDEL IN GROENTE EN FRUIT vraagt ERVAREN CHAUFFEUR in bezit van groot rijbewijs. ROOSEVELTSTRAAT 37, LEIDEN, TEL. 65740. De aktie "Vergeet me niet... Graag gedaan' wil mensen, die hulp kunnen gebruiken en mensen, die willen helpen bij elkaar brengen, adres De bon is ervoor, vul hem in! IK WIL GRAAG HULP') IK WIL WEL HELPEN Doorhalen, wat niet bedoeld wordt Soort hulp, die gevraagd of gegeven wordt: BON UITKNIPPEN EN ZENDEN AAN: GRAAG GEDAAN P-a» SüchUng Dienstencentrum, Noordeindsplein 2b, Leiden, teL 071 - 40483

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 8