Thailand aanvaardt excuses VS voor Mayaguez-incident De Voetbaltoto gaat op vakantie tot 29 juni* Maar de Lotto jewoon door. eweek. „Buit zwakheid van Amerika niet uit" Reeks doden bij in Zuid-Libanon explosies en Israel NAAST HET NIEUWS Zuid-Vietnam strak en onvriendelijk" Senaat voor opheffing wapenembargo Turkije Als ik zondag win in de Nationale Lotto, vlieg ik naar Spanje en vaar met Sinterklaas mee terug. Kissinger waarschuwt Gromiko: DINSDAG 20 MEI 1975 BUITENLAND BANGKOK (Reuter/UPI) De Verenigde Staten hebben er gisteren tegenover Thailand officieel spijt over betuigd dat dit land tegen zijn zin betrokken werd bij de actie tot het ontzetten van het Amerikaanse koopvaardijschip Mayaguez. De Thai- landse minister van Buitenlandse Zaken, Chartchai Choonha- van, zei een nota van de Amerikaanse zaakgelastigde, Edward Masters, te hebben ontvangen. Hij deelde op een persconfe rentie mee dat de nota als een formele spijtbetuiging kon wor den beschouwd, maar dat de regering nog van plan is haar ambassadeur terug te roepen en de militaire en economische overeenkomsten met de V.S. te herzien. De V.S. zeiden in hun nota dat de bemanning er ernstigste gevolgen lat zij de soevereiniteit van Thai- zou kunnen hebben gehad, and zouden eerbiedigen, dat zij uit- Gisteren werd voor de derde ach- ien naar blijvende samenwerking, tereenvolgende dag bij de Amerikaan egrip en goede betrekkingen met se ambassade in Bangkok gedemon- Thailand en dat een dergelijk optre- streerd door een paar honderd stu denten. Het eerste gezantschap van de Vöörlopige revolutionaire regering i Zuid-Vietnam (VRR) naar Thai- de Mayaguez doden, 16 vermisten, 49 gewonden WASHINGTON (AP) De Amerikaanse minister van De fensie James Schlesinger heeft meegedeeld dat de „operatie- Mayaguez" het leven heeft ge kost aan drie mariniers en twee piloten. Voordien was van of ficiële zijde slechts meegedeeld dat er één maii nier was ge dood. Het aantal vermisten, al dus Schlesinger, bedroeg 16» Eerst was gesproken over 13 vermisten. Het aantal gewonden bedroeg 49, volgens vroegere berichten 22. Er wordt door Amerikaanse schepen in de buurt van het eiland Koh Tang nog steeds naar vermisten gespeurd. De Mayaguez is inmiddels in Sin gapore aangekomen. Verminkte kinderlijkjes in Aitaroun in Zuid-Libanon, waar een raketgranaat ontplofte waar mee de kinderen speelden. Voorts werd gezegd dat verklarin- gen van het Cambodjaanse bewind ian'd"ta giston"i'it^BMgk<* Tertrok- aanwijzing waren dat uitetel bij ken met de mededaling dat met het 0'"5""07 aanknopen van diplomatieke betrek kingen tussen beide landen zal wor den gewacht tot de Amerikaanse T T*T 1 1 troepen Thailand hebben verlaten V 111 H nrl P Tl en de Th*"5 de Zuidvietnamese vlieg- J 9 tuigen hebben teruggegeven waar mee militairen van het oude bewind in Saigon naar Thailand zijn ge vlucht. De Zuidvietnamese ambassadeur Nquyen Minh Phuong maakte een en ader duidelijk in een verklaring die hij na drie dagen van onderhan delingen bij zijn vertrek uitgaf. De nieuwe Zuidvietnamese regering maakt aanspraak op de Amerikaanse vliegtuigen die naar Thailand zijn gevlucht en Thailand heeft ook reeds laten weten het laatste woord te willen hebben over deze vliegtui gen. Maar het is bekend dat de Vere nigde Staten reeds een honderdtal van deze door hen aan Zuid-Viet nam geleverde vliegtuigen - en wel de modernste en meest kostbare - BEIROET/TEL AVIV (AP/DPA) Israëlische commando's, die in het verklaarden eerst dat EIGEN RECHTER" Een inwoner van een landelijk stadje in de staat New York heeft zichzelf niet schuldig bevonden aan een verkeersovertreding toen hij op de vastgestelde tijd bij de rechtbank verscheen die echter gesloten bleek te zijn. „Ik was hier om 19 uur, maar u was er niet" krabbelde Tony Bandinello op de achterkant van een envelop die hij op de deur van pand plakte. „Dus heb ik zelf maar rechtszitting gehouden waarbij ik niet schuldig ben gevonden". Helaas voor Bandinello besloot de rechter van Cheektowaga, Henry Gabryszak dat een deskundiger persoon de zaak moest behandelen. „De recht, spraak geschiedt snel maar niet zo snel" aldus Gabryszak, die be paalde dat Bandinello nu op 2 mef moet voorkomen wegens het rij den met niet veilige banden. PRINSELIJKE DIRECTEUR Een drie jaar oude Saoedi-Arabische prins is directeur gewordej van een Britse bank, aldus heeft een financieel weekblad in Bei roet bericht. De "commerce de levant" meldde dat Britse finan ciële zegslieden bekend hebben gemaakt dat de 3-jarige prins Ab dallach Ben Moussaed Ben Abdoel Rachman benoemd is tot direc teur van de handelsbank Edward Bates ans Sons, nadat in naam van de prins 25 procent van de aandelen van de bank waren aan gekocht voor een bedrag van 3,2 miljoen dollar. WILDEMAN Ongeveer 20 politiemannen hebben zaterdag in het moerasgebie van Florida een "wildeman" aangehouden, dfë leefde van vruchter en het rauwe vlees van gordeldieren, schildpadden en kaaimannen Later bleek de "wildeman" een zeeman uit Ta4wan te zijn, die on geveer zeven maanden geleden het moerasgebied was ingetrokken omdat hij deportatie vreesde nadat hij zijn paspoort had verloren Via een tolk vertelde de 39-jarige, Wu Tsjing-Pong, dat hij voor een firma ïn Taipeh werkte. Deze onderneming had hem met nor ongeveer 20 zeelieden naar Florida gestuurd om aan een olietanker te werken. Na een maand was hij tijdens een hevig noodweer zijn pas kwijtgeraakt. Enkele vrienden van hem hadden gezegd, dat de Amerikaanse autoriteiten hem nu wel naar Taiwan zouden stu ren en dat hij daar in de gevangenis zou worden gestopt. Daarop bad hij de wijk genomen naar FLINKE TIPPEL De 65-jarige Fransman Guy Touzeau is gisteren uit Rovaniemi in Noord-Finland vertrokken voor een wandeltocht naar Italië Df krasse wandelaar was naar Lapland gekomen om het land te leren kennen, waar de kerstman vandaan komt, zoals hem in zijn jeugd was gezegd. Een andere wens van hem was de bewoners van Europa beter te leren kennen. Vandaar zijn plan om via Finland Zweden, West-Duiitsland, Nederland, België en Frankrijk na*~ Italië te wandelen, een afstand van een kleine 6.000 kilometer. FARAH DOET SIERADEN VAN DE HAND Volgens Women's Wear Daily in New York doet keizerin Farah van Iran 'om persoonlijke redenen' en voor het inzamelen van geld voor wezen, sieraden van de hand. „Je moet altijd wat achter de hand hebben want je weet niet wat er gebeurt", zei de keizerin „Niemand gelooft het, maar toch is het zo dat ik geen belegginger heb en er een inkomen van trek. Het enige bezit dat ik had wac het huis waarin mijn man en ik kort na ons huwelijk woonden er hij mij had gegeven. Ik heb het pas verkocht (voor ongeveer eer miljoen dollar) en, zoals elke vrouw, leg ik wat opzij om enigr zekerheid te hebben". Over de wezen zei de keizerin dat je nie' zonder schuldgevoelens kan eten als je weet dat er mensen zijn die honger lijden. uit Thailand hebben weggehaald. den Het Thaise Ministerie van Buiten- is zaterdag een raketgranaat landse Zaken wilde geen officieel ploft tussen een groep spelende kin commentaar op de besprekingen le- deren. Negen kinderen werden ge- lestijnse guerrilla organisaties, veren, maar een Thaise functionaris dood en drie zwaï die de Vietnamese bezoekers uitge- tijden varieerden lei de deed, noemde de verklaring van jaar. Phuong informeel "zeer strak en on- Het grensdorp Aitanour is afgelo- bied vriendelijk". mijn was ontploft. Later heeft een Libanese leger- samenwerking met de Pa- woordvoerder verklaard dat het on- uerrilla organisaties. geluk met de kinderen niet te wijten gewond. De leef- Volgens Libanese autoriteiten leg- is geweest aan een landmijn die m vijf tot twaalf gen Israëlische commando's op ge- ontplofte maar aan een door de kin- zette tijden mijnen in het grensge- deren gevonden raketgranaat waar- de bewegingen pen week tweemaal overvallen door lestijnen te belemmeren ADVERTENTIE fee zij waren gaan spelen. Het Israëlische opperbevel heeft mlke^kaTSbei^met^de1 ontplof- WASHINGTON (AP, UPI, Beu- ter niet de weg kunnen effenen tot fing. ter) -- De Amerikaanse senaat heeft een onderhoud van de beide Dre- gisteren met 42 tegen 39 stemmen besloten het verbod op het verlenen Amerikaanse militaire hulp aan Libanon verleden week absoluut niet Tu,?'ie is gevochten en ook niets werd ach tergelaten. Een jonge Arabier is in Jeruzalem gedood toen de handgranaat die hij zondag wille werpen naar de bin nenplaats van een school Het desbetreffende wetsontwerp geweest in gaat nu naar het Huis van Afge- en de gedeelde vaardigden. onderhoud van de beide pre miers. In een gezamenlijk communiqué werd gezegd dat de twee ministers Buitenlandse Zaken bijeen zijn sfeer van goede wil ens tot het verzach- de geschilpunten". Bitsios en gym" TÜrLe en leitos mastieken waren, te vroeg afging. f!TrenS'10li"e h*eft h*et"'gemakkelVjJker'"óp^'de*"kömende gisterochtend een Israebsche Arabier NAVO op in BrusseI doodgeschoten die probeerde door een gat in de grensversperring Libanon te gaan. Een tijdbom die was achtergelaten stap~ strandtas is zaterdag ontploft geling Door het senaatsbesluit wordt de zijn Turkse ambtgenoot zullen el- onderhandelingspositie van minister kaar eind deze maand in Brussel op nieuw ontmoeten. Het communiqué repte met geen woord van de alge meen verwachte ontmoeting tussen premier Suleyman Demirel van Tur kije en zijn Griekse ambtgenoot Con- stantine Caramanlis. ontmoet en krijgt ook president Ford De democratische fractieleider in weungeucnte bronnen sloten met 1 ïjTida' beide heren elkaar wellicht Zeg even tegen uw agenda of kalender dat 29 juni de Intertoto-competitie weer start. Veel succes vast. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. in de bads treek Ein Fashka, langs de Dode Zee, op de door Israël be- zitte westelijke Jordaanoever. Tien personen raakten gewond en moes ten worden overgebracht naar zie kenhuizen in Jerzalem. Eerder op de dag gingen twee tijd bommen af in het gebied van Ra- mallah, eveneens op de westelijke bezette oever. De bommen lagen res pectievelijk in en onder een vracht- later deze maand zuieT^nt^" maar zeiden dat de besprekingen van de afgelopen drie dagen een aankondiging op dit tijdstip niet rechtvaardigen. de stap belangrijke, het geschil tussen Grie kenland en Turkije over Cyprus". Griekenland en Turkije zijn er tij dens hun gisteren geëindigde drie daagse besprekingen niet in geslaagd hun standpunten inzake Cyprus en de olievoorraden in de Aegeïsche zee met elkaar te verzoenen. De conferentie tussen de twee erf vijanden was aangekondigd als een Delangrijk moment van verzoening. BONN (SP) Een dag voor het Noemenswaardige vooruitgang werd beSin van hun proces zijn in de ge- Baader-Meinhof waiotl Dnlr TliPr limpn pnWp mpncpn iiuwucuowihuiubc vuuiuibgaug wc1u o~ <,«u lu uc ge- echter niet geboekt, hoewel de kans vangems Stuttgart-Stammheim de p" op een gewapend conflict verder is vier kopstukken van de anarchis- geslonken. "Wij hebben een methodiek van wederzijds overleg gevonden", ver klaarde de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Dimitrios Bit afloop van de besprekingen Terechtstelling In de Zuidviet namese provinciehoofdstad Lai Thieu ten noorden van Saigon is zondag een jongeman terechtgesteld die was betrapt op het vervoer van gefltolem goediaren van Lad Thieu naar Saigon. Een 'volksgericht' had r hem uitgesproken. tische Baader-Meinhofgroep opnieuw In hongerstaking gegaan. Dit heeft een van him advocaten, Marie Louise Becker uit Heidelberg bekendge maakt. Andreas Baader, Ulrike Melinhof, Gudrun Enslin en Jan Karl met zijn Turkse ambtgenoot Ihsan Raspe willen daarmee afdwingen dat Sabri Caglayangil. Ondanks de hooggespannen ver wachtingen heeft hun contact ech- als vroeger gezamenlijk worden gelucht en elkaar in de cel len kunnen opzoeken. WENEN (AP) De Amerikaan se minster van Buitenlandse Zaken Henry A. Kissinger heeft zijn Russi sche ambtgenoot Andrei Gromiko gisteravond gewaarschuwd niet te trachten de Amerikaanse zwakheid, die na de val van Zuid-Vietnam zou kunnen zijn ontstaan, uit te buiten. Beide mannen hebben gisteravond vijf uur met elkaar gesproken. Oorspronkelijk hadden zij voor namelijk zullen spreken over de con ferentie ter beperking van de stra tegische bewapening, maar Kissinger begon onmiddellijk over de Vietna mese kwestie, zo verklaarden Ame rikaanse functionarissen. De minister deelde Gromiko tij dens een gesprek achter gesloten deuren mede, dat Rusland bijzonder voorzichtig moet zijn bij pogingen de toestand na de val van Vietnam uit te buiten. Dit gesprek duurde een uur en 15 minuten. Na dit gesprek onder vier ogen mochten ook de andere leden van hun delegaties binnenkomen over ge detailleerder besprekingen over an dere kwesties. De rest van de gisteravond ge voerde besprekingen ging voorname lijk over een Europese topconferen tie over de veiligheid en over de be perking van de strategische wapens. Kissinger verklaarde dat hij en zijn Russische collega, 'enige vooruitgang' hebben geboekt in de richting van een verdrag over nucleaire aanvals wapens. Toen aan Kissinger werd gevraagd of hij nog eens aan een reis door het Midden-Oosten zou beginnen, antwoordde hij: "Ik heb geen plan nen in die richting". "In elk geval niet morgen", inter rumpeerde Gromiko lachend. De grapjes van Gromiko en de Jovialiteit van Kissinger - die op ze ker ogenblik zijn arm om Gromiko sloeg - hebben de vrees weggenomen dat het er hard is toegegaan.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7