<11 i II! EEUWFEEST VAN START Io Vivat, Io Vivat, Io Vivat... mïzu I maak je niet dik 1 stimorol kauwgom eet je niet op keukens LEIDEN De Breestraat bood gisteravond de aanblik die ze ge woonlijk na 3 oktober biedt: ach tergelaten stille getuigen van bac- chanale en culinaire manifesta ties. Er was dus kennelijk weer eens feest gevierd. Wélnu: er viel gisteren ook wel wat te vieten. Het zal nog maar weinigen ontgaan zijn, dat de Leidse universiteit vierhonderd jaar bestaat, de geëx pandeerde en zich nog expande rende beloning van Willem van Oranje aan de stad Leiden wegens het hardnekkig weerstand wegens aan het Spaanse juk,, met de be vrijding 401 jaar geleden als be kroning, gunt de gemeenschap deze week een feestelijke blik in de keuken: De universiteit anno 1975 wil toegankelijk zijn voor de stad. 't Is vooral in dat kader, waarbin nen, zich deZè week de activitei ten voltrekken. Mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van be- stiiiir en prof. dr. A. E. Cohen, rector magnifieüs, lieten zich daartoe gisteren gewillig in de boot nemen. Zij voeren vanaf het academiegebouw over het water van het Rapenburg naar de Bree straat, in gezelschap van enkele muziekgezelschappen. Op het droge werd de tocht vervolgens voortgezet naar het stadhuis, waar rond het middaguur de eeuwfeestweek officieel geopend zou worden. Staande op het bor des spraken mr. Cath en burge meester dr. A. J. Vis van Leiden elkaar vermoedelijk vriendelijk toe; helaas gingen de toespraken van beide heren goeddeels aan de oren van de burgerij op straat voorbij, omdat het carillon vrij wel tegelijkertijd vrolijke klan ken ten gehore bracht. Mr. Cath overhandigde de burgemeester een grote houten sleutel, de sleutel van de universiteit, die de stad toegang moet bieden binnen de poorten van Leidens grootste werkgever. Burgemeester Vis aan vaardde hem welwillend en zegde toe er zonodig dankaar gebruik van te zullen maken. En toen de heren met ietwat trillend stern- slotte te berde brachten stond niets het losbarsten van de festi viteiten in de weg. Grootste medewerker was daar bij ongetwijfeld de stralende pinksterzon, men moet er niet aan denken wat er van de activi teiten in de open lucht terecht zou zijn gekomen, wanneer het de hele dag gestort van de regen zou hebben. Kraampjes op straat, oeroude kinderspelen als hinkelen, touwtje springen en tollen op het Stadhuisplein, to neel, muziek, alles voltrok zich in een genoeglijk sfeertje. Hoogte punt was ongetwijfeld de massa le historische maaltijd. Aan lan ge houten tafels op het gedeelte van de Breestraat tussen 't Gan getje en de Koornbeurs lieten liefst zo'n 3500 deelnemers zich de linzen, kip, cranberries, appel moes, rabarbermoes, vloerbrood met kruidenboter en os aan het spit wel bekomen. De maaltijd, 't mag gezegd, smaakte goed en de wijn stroomde nog vloeiender geluid hun vocale talenten ten-dan het bier. Ter verrijking de sfeer had een aantal deelne mers zich in historisch kostuum gestoken, al gold ook voor hen de mededeling op elke tafel dat de straat schoon gehouden diende te worden en dat vuilnisbakken daarvoor nuttige voorwerpen zijn. Het eten nog maar net in het inwendige trok menigeen daarna naar het oeroude bolwerk van de traditionele student Minerva, waarvoor zich een muzikaal dans- festijn in de avonduren voltrok, of naar het Stadhuisplein waar nog betere muziek kon worden beluisterd. Indruk van de eerste dag: de Leidse bevolking is nog niet massaal op de been gekomen om het eeuwfeest van de univer siteit te vieren. Maar ongetwij feld zullen het tot strandbezoek lokkend weer, dan wel het ver plichte pinksterbezoek aan schoonmama concurrerende acti viteiten zijn geweest. Het eeuw feest duurt nog de hele week, het programma daarvan is afgelopen zaterdag uitgebreid in deze krant weergegeven. Op de linker foto: aanvankelijk wat aarzelend maar cd snel boet seerden en knutselden kinderen en zo te zien ook ouders vol over gave. Op de foto rechts een stukje van de historische maaltijd. Haarlemmerstraat 181 Gouden ringen voor dame of heer. Juwelier v. d. WATER heeft een uitgebreide collectie. Ook in briljant. Altijd voordelig. Eigen ateliers. ADVERTENTIE vanAssendelflstraat2 OegsJgeest tel50392 DINSDAG 20 MEI 1975 vrijgemaakt, want voor het stadhuis was de finish. Onder veel belangstel ling en met gejuich werden de lo pers ontvangen. Een kranige vete raan kon na afloop zuchtend zijn kunstgebit weer indoen. Hij had er anderhalf uur hardlo pen opzitten met zijn estafetteploeg. Het grot ecircus draait: .naast de standwerkers propageert een zingend groepje de "Herontdekking van de Geest". Op het Rapenburg horen de organisatoren via de portofoons alles tevreden aan. Ze vertelden dat ze wel wat moeite hadden om de In donesische delegatie van 58 man duidelijk te maken wat voor feest dit nu was. In de VIP-room van Schiphol is hen uitgelegd dat het een feest was voor de hele stad. Ze ho pen alleen nog wel dat die hele stad ook nog meedoet met het massa- kansspel, want dat loopt nog niet zo best. In de bijlage van zaterdag heeft u kunnen lezen waar u zich op kunt Foto's Jan Holvast geven, en hoe u mee kunt dingen naar een reis naar een van de drie oudste universiteitssteden van Euro- Pa. En op het eind van de' middag, na de Breestraat steeds weer op en af te zijn gelopen, word je moe en ga je zitten. En drink je je moed in, want er is nog een hele week te staan. Een piek voor 'n plastic beker tje pils. De zon verdwijnt achter de huizen en het wordt wat kil. Gela ten laat je Rob Wests Drive-in over je heen dreunen. Een enkeling staat schuchter wat te dansen. Kinderen gaan naar huis met hun tekening of boetseerseltje in de hand. Enge land is gesloten, de sleutel is gebro ken Bartje is z'n moeder kwijt wil de moeder van Bartje hem op het podium afhalen? .De standwerker dreunt door Je hoofd: "Intellect gaat verloren als de massa door kracht gaat regeren". En je ziet de sleutel van de een of andere faculteit aan het bordes van het stadhuis hangen met het opschrift: 'Wantrouw im mer uw leermeester". Je zit en drinkt liever maar niet denken. Een week lang niet. TOM MAAS LEIDEN Vierhonderd jaar wor den uitgepakt. Sommige hollen daar om van Pijnacker naar Leiden, an deren maken mooie, rare, oude kle ren. De meeste Leidenaars waren op twee pinksterdag in de Breestraat om een daverende start te geven aan een week feest. De hoog wente lende zwaluwen hadden al ruim schoots de lente aangekondigd. Rond half elf beginnen de meeste handelaars en ambachtslieden hun kraampjes in te richten. Wat verwe zen staart een handvol mensen naar een man die de straat openbreekt en een gat graaft: het is de touwslager die zijn "blok" stevig in de grond moet poten. Rondzingende en kra kende geluidsinstallaties worden ge test. Als er al flink wat mensen door de Breestraat lopen, nieuwsgierig en afwachtend, begint het feest als het draaiorgel inzet. Op Zwier met de Mortier. Op het stadhuisplein wor den kinderen geronseld om mee te spelen, ze aarzelen ondanks de aan sporende blik van hun ouders. Schipper mag ik overvaren? Later op de middag is alle vrees overwon nen en spelen de kinderen er lustig op los. Lopen op stelten wordt ge leerd met vallen en opstaan. Het ou de vertrouwde tollen met een zweep je blijkt heel moeilijk, sommige ou ders doen het fanatiek voor: tollen vliegen in het rond terwijl zij zwie pen met het zweepje. De drukte verplaatst zich van het stadhuisplein naar het bordes van 't stadhuis dat uitbundig versierd is, de leeuwtjes hebben felrode strikken om. Al lang voor burgemeester Vis de festiviteiten officieel zal openen met het in ontvangst nemen van de sleu tel van de universiteit, staan de men sen te wachten in de walmen van de poffertjeskraam. De standwerker met ossegalzeep ("tegen alle vlekken") heeft zijn overhemd, voor de demon stratie straks, alvast met jodium be smeurd. Eindelijk komen van alle kanten de muziekkorpsen en daarna de vertegenwoordigers van de uni versiteit met de Sleutels. Man van de stad Vis, zegt blij te zijn dat het und- versiteitsfeest begint op het stad huis, de man van de universiteit Cath benadrukt dat het feest voor iedereen is: "Meer dan vroeger staat de universiteit open". Iemand roept: "Leve Leiden", gejuich, ballonnen gaan de lucht in, de beiaardier speelt het Jo Vivat. Als de politie een flauw gevallen trommelaar wegdraagt is het feest beginnen. Terwijl de Breestraat overloopt van de mensen en activiteiten, en de voorspelde plaatselijke buien in ieder geval niet in Leiden zijn, staat niets meer een grootse middag in de weg. De mensen drommen samen rond 't podium voor de toneelfeuilletón "Van Vlaanderen naar Holland". Jammer genoeg is het in alle drukte alleen te verstaan als je dichtbij staat. Duidelijk wordt wel dat de in grediënten zijn: geld, drank en lek kere wijven. En dat is natuurlijk al heel aardig. De standwerkers hebben de slag te pakken en brengen schijnbaar moei teloos hun spullen aan de man. Als later op de middag het standwer kersconcours gaat beginnen, is een enkeling al uitverkocht. Snij-appara ten, spul om de auto nog sneller te laten starten, doe-maar-raak-pannen het wordt allemaal net zo grifge kocht als hamers en goud. Tegenover Minerva worden sport- demonstraties gegeven slechts imet de grootste tnoeite kun je daar de Bree straat nog doorkomen. En tussen al die waanzinnige drukte moeten scho len uitvechten wie het schaaktoer nooi gaat winnen. Het is uiteinde lijk de Siem van der Stóelschool ge worden. Wie durfde kon tegen een computer schaken; de computer heeft nog een keer verloren ook 1 Ondertussen lopen ergens tussen Pijnacker en Leiden langs een his torisch verantwoorde Geuzenroute een groot aantal ploegen de benen uit het lijf, om eindelijk tegen een uur of vier in Leiden aan te komen. Met een aantal dranghekken en wat agenten was een stuk Breestraat TWINTIG PROCENT KORTING OP EEN KEUKEN. DAT TIKT LEKKER AAN! Ter gelegenheid van het eeuwfeest hadden de echtgenote van burgemeester Vzs en oud-wethouder mevrouw Den Haan zich in historische kledij gestoken. Op de linker foto overhandigt de voorzitter van het college van bestuur van de universiteit mr. Cath de sleutel van de universiteit aan burgemeester Vis, met welk gebaar de feestweek geopend wordt. Op de rechter foto de aan komst op Schiphol van de Indo nesische elegatie. Het is een groep van 58 afgestudeerden van de Leidse universiteit, van wie het oudste lid, de 77-jarige dr. Bud- hyarto, een van de medeoprich ters van de Republiek Indonesia is. Hij studeerde af in 1925. De de legatie, die het eeuwfeest mee zal maken van 19 tot en met 23 mei, werd welkom geheten door de eeuw feestcommissie die zich in historische kleding gestoken had. De man met de pijp is de voorzit ter van de eeuw feest commissie prof. Rörsch. ■k Tussen alle feestgedruis een van de véle schakers in onver stoorbare gedachten verzonken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3