Nieuw racetalent Haye in 5000-race te gretig VOORTRAINING: GROTE RISICO'S Cecotto klopt Agostini in „Grote Prijs Italië" TOP verspeelt kostbaar punt Basketbalteam na twee zeges kans op a-poule Na gevaarlijke „spin" toch nog vijfde DINSDAG 20 MEI 1975 PAGINA 19 ZANDVOORT Zo was er ergens toch nog een sprankje kritiek. Kritiek op het nieuwe racetalent Boy Haye, omdat de Amsterdammer in zijn gretigheid de kopstukken in de formule 5000-race partij te geven, iets te veel waagde en bij het uit komen van de Tarzanbocht spinde. Waardoor hij van de 4e naar de elfde plaats zakte. Maar dankzij een subliem gereden race reikte hij tenslotte toch nog naar een schitterende vijfde plaats. Toine Hezemans, schepper van de March fomule-5000 een eigenhandig door hemzelf omgebouwde formule I March: „Ik had nog zo gezegd van tevoren Boy, de eerste tien rondjes is het gewoon bijblijven. Maar nee, hij moest zo nodig Teddy Pilette achter zich houden en pats daar ging hij. Jeugdige oner varenheid zullen we maar zeggen". Door Pim Stoel ZANDVOORT De Hagenaar Roelof Wunderink, die vorige week vrijdag met zijn Chevron crashte op Zandvoort en zwaar gewond werd o.a. «en zware hersenschudding maakt het redelijk. In het St. Eliza- "bethgasthuis is hij aan zijn kaak geopereerd. Verwacht wordt dat de coureur zeker acht weken niet zal kunnen rijden. Het HB-formule I- team van Rody Hoogenboom over weegt nu d esterke Verm Shuppam aan te trekken om volgende week zondag de HB-Ensing op het circuit van oZlder in de Grote Prijs van België te rijden. Maandag 26 en dinsdag 27 mei. wanneer alle formule I-teams naar Zandvoort komen voor bandentest, zal vermoedelijk ook Vern Shuppan de nieuwe Ensing, die inmiddels gereed is gekomen, testen. Rody Hoogenboom: "Ik ben al door zes ex-formule I-rijders, o.a. Beltoi- se. Gethin, en Shuppan opgebeld met dfe vraag of ze alsjeblieft mijn wagen mogen rijden zolang Wunde rink uitgeschakeld is .Dus aan cou reurs geen gebrek. Maar ik moet er wel een die goed kan testen". Aan vankelijk was ook overwogen om Gijs van Lennep de wagen te laten testen. Hoogenboom"Maar mijn constructeur Morris Nunn zei: "Ben je gek, je moet iemand nemen die echt hard gaat, want dan weet Je pas zeker of de nieuwe wagen goed gebouwd is. Het werd vrijdag ƒ.1. op het circuit van Zandvoort weer eens duidelijk dat een voortraining - een training die niet officieel is vastgesteld od de agenda - grote risico's inhoudt voor de coureurs. Immers, als de Chevron van Roelof Wunderink bij de zware crash in brand was gevlogen, zou hij jammerlijk in de vlammen zijn omgekomen, aangezien er geen brandweer aanwezig was. Circuit- direkteur Johan Beerepoot stelt te- reoht dat hij daartoe in onofficiële training ook niet verplicht is. De kos ten namelijk zouden veel en veel te hoog worden. Maar zo langzamer hand mag wel de vraag worden ge steld of de coureurs niet tegen zich zelf in bescherming moeten worden genomen. Trainen met «en formule I-wagen of met een formule 5000-wa- gen levert altijd de nodige risico's op. Daarom zou het beter zijn die voortrainingen consequent te verbie den, tenzij de betrokkenen bereid zijn het circuit af te huren compleet met brandweermannen en zieken wagens. Dat zal een vrij kostbare zaak worden, maar racen is vandaag de dag nu eenmaal niet goedkoop. Toch was de Eindhovenaar dik te vreden. Logisch, want in zijn werk plaats bouwde hij in de afgelopen maanden een formule 5000 die ge rust een "winnaar" genoemd mag worden. Een coureur met iets meer ervaring dan Boy Haye had vermoe delijk op Zandvoort gisteren al voor op gereden. Hezemans: "Er zijn ook zat uren in gaan zitten voordat we klaar wa- Zijn vrouw: 'Je kunt me gerust een formule 5000-weduwe noemen. Nooit zie ik Toine meer voor vijf uur in de morgen. Twee weken te rug in België bliezen ze in die trai ning al een motor op. Toine naar huis. Het is afgelopen zei hij. Maar ik wist het al. En inderdaad een half uur later was het van ik ga naar Keulen, Haye moet naar bed. de moAteur gaat vast de oude mo tor eruit halen en vannacht kom ik terug met een nieuwe. En toen ik 's morgens om vijf uur wakker werd was dat van het gebrul van de nieuwe motor en wist ik dat het allemaal toch weer gielukt was." Hezemans bouwde niet alleen een unieke wagen, hij vormde met ex- coureur Tonio Hildebrand en de ex- formule Fordrijder Boy Haye een uniek driemanschap. Hezemans: 'Ha ye kan rijden maar niet praten. En ome Toon Hildebrand kan praten. Dus zitten we goed. We moeten nu op zoek naar een goeie sponsor, want we kunnen nu op het eerste plan mee, dat is wel bewezen. Alleen zijn er wel centjes nodig om de rest van het seizoen uit te rjiden". Met de tweede vadeerlandse deel nemer Leen Verhoeven uit Rotter dam ging het veel minder. Hij kon in de training slechts een rondje of tien rijden, klaagde over heftige tril lingen achter in de Lola en ging verre van gelukkig van start giste- Klaagde Verhoeven: "Als er zo vlak voor de race nog iets aan de wagen gerommeld moet worden is dat nooit een best teken". En inder daad in de race kampte de Rotter- oammer met een slecht oppakkende motor en werd tenslotte zesde. Boy Haye had overigens ook een somber aantal ogenblikken toen in de laatste tien ronden de benzine- crukmeter het begaf en een straal tje benzine zijn cockpit begon vol te spuiten. Haye stoicijns: "Dan doe je wat kalmer aan want een fik is natuurlijk levensgevaarlijk met al dat natte goed. Die formule 5000-race op Zand voort, meetellend voor het Europees kampioenschap was overigens een schitterend evenement vol topspan- ning. Een race waarin de verschil len aanvankelijk miniem waren. Jan Ashley, DavidPurtey, Teddy Pilette, Guy Edwards, Peter Gethin, tn Richard Scott gaven elkaar geen duimbreed toe, daverden telkens als een touwtje langs de volgepakte tri bunes. Maar eerst moesten Ashley tn Purley de tol betalen voor de ho ge snelheden en vielen uit. Vervol gens ging de wagen van Guy Ed wards stuk en moesten Pilette, Ge thin en Scott bepalen wie zich de winnaar van het zonovergoten eve nement mocht noemen. Pilette kreeg ciaarbij de steun van Tony Dean, die zijn motor opblies en alle olie onder aan de Hunzerug uitstrooide. De Belg, op dat moment in tweede posi tie achter Gethin pakte de volgende tonde nog net een droog stukje in die Hunzerug en passeerde zijn rivaal, cm vervolgens triomfantelijk naar de zege te stormen. De Hagenaar Jim Vermeulen had In de formule Fordrace ook het no dige geluk- Na een subliem gere den race, dat wel. In de laatste ron de lag hij in vierde positie achter Van Kempen, Bleekemolen en Mat- tijssen. Van Kempen verslikte zich in de Hunzerug en spinde, Mat rissen en Bleekemolen stormden vooruit, maar gledisn op de baam uit op wat olie in het scheivlak. Dat braccht Vermeulen de eerste plaats. De Hagenaar tevreden: "Bij het In- paan van die laatste ronde dacht ik nog Jezus hoe pak ik die drie nog. Maar even verdterop was ik doodge- •lultókig dat ik niet op kop had gele gen. Nu zag ik ze in het Sdhelvüak al le kant enopgaam en kon me daa'raan toch i Henk van Kessel zesde en derde IMOLA Voor de Italiaanse toe schouwers langs het circuit van Imo- la, waar op eerste Pinksterdag de wegraces om de Grote Prijs van Italië werden gehouden (tellend voor de werelkampioenschappen), was het hoogtepunt van de dag ongetwijfeld de overwinning van "golden Boy" klasse. De populaire Italiaan ver sloeg met zijn Yamaha de regeren de wereldkampioen Phil Read (Gbr), die met een MV Reed, met een mi nuut verschil. De Japanner Ilana- ya, die de leiding had in het klasse ment om het wereldkampioenschap voor de halve liters, eindigde als derde en heeft nu evenals Agostini 45 punten. De situatie is ongemeen spannend met Read, die 44 punten heeft, op de derde plaats. Eerder moest "Ago" in de 350 cc klasse tevreden zijn met de tweede plaats dchter de jonge Venezolaan Johnny Cecotto, die van start tot finish de eerste plaats in handen had. Maar ook Cecotto kon in Imo- la niet tot twee klasse-overwinnin gen komen. Bij de kwartllters reed de Zuidamerikaan lange tijd wiel aan wiel met de Italiaanse wereldkampi oen Walter Villa. In de slotfase gaf echter de grotere ervaring van Vil la de doorslag toen het op het "lap- aankwam. Uit eindelijk finishte Vil la als winnaar met een voorsprong van zeventien seconden. De Nederlander Henk van Kessel wereldkampioen 50 cc-klasse, behaal de in Imola de zesde plaats bij de "bromfietsen" en werd derde in de 125 cc-klasse. De Spanjaard Angel Nieto zegevierde bij de motorfiet sen met de kleinste cylinderinhoud en de 125 cc-klasse leverde tot giro- te vreugde van het publiek (er waren ongeveer 250.000 motorenthoudiasten op komen dagen) een dubbele Itali aanse zege op voor Pado Piréli (eerste) en Pier Paolo Bianchi. bei den met een morbidelli. De race in de zijspanklasse kon geen doorgang vinden. Duizenden toe schouwers begaven zich op het cir cuit en verhinderden de start, die toch al door de invallende scheme ring vrijwel onmogelijk geworden Wil Hartog en Marcel Ankone waren gisteren de grote triomfators van de motorwegraces in Oud Kas- spel. Beiden wonnen tweemaal met grote voorsprong op de overige cou- teurs. De 12.000 toeschouwers za gen door het superieure rijden van Hartog en Ankone vooraan weinig strijd, maar veel meer in het twee de gelid. In de 250 cc klasse koerste Hartog zo'n zeven seconden uit voor die als 2de aankomende Schermer. Hartog won op de zelfde superieure wijze in de 350 cc klasse acht secon den voor Marcel Ankone, die als tweede door de finish gevolgd door Rob Bron. Wil Hartog leek ook in de 600 cc klasse de meeste aanspraak ie maken op de zege. Een "vastloper" betekende voor de Abbekerker een vroegtijdig einde. Daardoor kon An kone gemakkelijk winnen voor Die Alblas en Bert Struyck. Diezelfde Ankone won bij gebrek aan goede concurrentie de 750 cc klasse. De Oldenzaler had zeker een halve ronde voorsprong op num mer twee Jos van Schijndel uit Oss. In de laatste race van de dag, de zij spanklasse, gingen de winnaars ook al met een grote voorsprong door de finish. Cees Smit en Peter Lattik toonden zich veruit de snelsten. De Nederlandse équipe Fonsvan Heugten/SJaak Wery werd win naar van een internationale zijspan motocross in Zaltbommel. Ze won nen de eerste manche en hadden aan een tweede plaats in de laatste manche voldoende om de eindzege mee naar huis te nemen. De Oos tenrijkers Schneider en Fink won nen de tweede manche. Het Ter Aars-Reeoiwijkse duo Van der Laan/ Vonk moest opgeven. De Nederlandse motocrosser Frans Sigmans is zondag bij een wedstrijd in de Belgische plaats Stekene vijfde en derde geworden in de 500 cc klasse. Beide manches werden gewonnen door de Belg de Coster. De eerste manche over 9 ron den won hij in 22 min 25,6 seconden, de tweede over twaalf ronden in 30.12.4. Agostini: geklopt Stand Europees kampioenschap for mule 5000. 1. Peter Gethin (GB) 60 punten David Purtey (GB) 48. 3. Ian Ashley (GB) 46 4. Teddy Pilette (Bel) 45. Overige uitslagen: Toerwagens groep 1: 1300—1600 cc: 1. Hans Stuckenbrock (Wdld) met To yota 1600-2500 cc: 1. Bart Rosman met Alfa Romeo. Klasse boven 2500 cc: Fred Frankenhout met Opel Com modore. Toerwagens groep 2. Tot 1000 cc: 1. Hans Kok met Hillman Imp. 1000- 1150 cc.: 1. Loek Vermeulen met Simca Ralley. 1150-1300 cc: 1. Hen ri van Oorschot met NSU. Boven 1300 cc: 1. Siewertsen met Porsche Carrera. Vrij spel Een spelmoment van de finalewedstrijd Ons EilandKVS tijdens het toernooi van Pernix. KVS won met 3—2. Door Wiim van Vliet LEIDEN Met het einde van de korfbal-competitie in zicht, is blijkbaar de interesse op het bondsbureau al aan het vermin deren. In ieder geval vindt men het niet nodig om de media ip te lichten over ingelaste wedstrij den en dat waren, er afgelopen zaterdag nogal wat. Pernix was zaterdag bijna voor niets naar Zaandam gereisd. Tegenstander ZKV bleek na telefonische infor matie niet op de hoogte van het vaststellen van de wedstrijd. Het belangrijkste treffen voor Fides Pacta, de promotiewedstrijd tus sen AKC en Deto, werd wel ge speeld en gewonnen door AKC, a.s. zondag de tegenstander is Fides Pacta. Voor de compe titie won Fiks van Nieuwerkerk verloren Velocitas en Tempo resp. van DES en Vriendenschaar, d'e ploeg die het gelijkspellen-de TOP in 2c waarschijnlijk van de titel gaat afhouden. Het toernooi van Pernix werd gewonnen door het ongeslagen KVS, dat met veel moeite Ons Eiland (versterkt met Frans Bierense van Ons Eiber nest) versloeg. Noorderkwartier won het eigen jubileumtoernooi. KOAG-TOP 8-8 5-5) In zijn laatste competitiewedstrijd is TOP er niet in geslaagd aan de leiding te blijven in II C. De Sassenheimers verspeelden één punt in Krimpen aan den IJssel, waarvan concurrent Vrienden schaar profiteerde om op gelijke hoogte te komen. Laatstgenoemde heeft met nog een wedstrijd voor de boeg voldoende aan een punt voor het eersteklasseschap. Tegen KOAG namen Peter Ciggaar (3), Jan Simmelink, Hildo Krop, Anne mieke en Lottie Keuning en Wil- ma Kuhn de doelpunten van TOP voor hun rekening. Na een ge lijk opgaand duel werd het 8-8. NIEUWERKERK—FIKS 7-11 (3-5) Bij dit duel stond er niets meer op het spel en dat was goed te zien. Niettemin werd het een aantrekkelijke wedstrijd, die nog rijkelijk veel doelpunten opleverde. De ploeg uit Oegstgeest nam al direct door Trineke Paauw met 0-2 de leiding. Schommelde het verschil voor rust nog tussen 1 a 2 punten, na die hervatting liep Fiks via 4-5 uit tot 4-8 en toen was de strijd wel beslist. Het werd uiteindelijk 11-7 door goals van Trineke Paauw (3), Ineke Kooy, Els Anholts (2), Piet Hey- boer (2), Dirk Jan Elzinga (2) en Nico den Hollander. TOERNOOI PERNIX Even als vorig jaazr zat het Pink- stertoernooi van Pernix weer uit stekend in elkaar. Enikelie cijfers: 17 clubs, 120 teams, 1400 spelers, 241 wedstrij den, ca. 1000 toeschouwers. De enige dissonant was het uit het veld zenden van Ons Eiland gast- speler Frans Bierense in de finale wedstrijd tegen KVS, dat over 't gehele toernooi genomen de beste indruk achterliet (geen enkel ver- liespunt), maar in die eindstrijd bijzonder moeizaam voorbij het verrassend succesvolle Ons Eiland kwam. De LeidSe ploeg had daarbij wel de hulp van de zuiver schie tende Ons Eibernestman, wat niet wegneemt dat de 3—2 overwin ning in de poule op bekerwinnaar De Algemene een goede prestratie was. Uiteindelijk eindigde laatst genoemde toch nog gelijk met Ons Eiland, maar dankzij een be ter doelsaldo plaatste Ons Eiland zich voor de finale, een plaats, die KVS in de laatste wedstrijd tegen Zuiderkwartier (21) verdiende. De finale werd uiteindelijk na verlenging gewonnen door KVS met 3—2. TOERNOOI NOORDERKWAR TIER Het Jubileum toernooi van Noorderkwartier (25 Jaar) werd gekenmerkt door een sportief ver loop, niet zo verwonderlijk als men bedenkt, dat elke ploeg bij voorbaat al verzekerd was van 'n prijs. De hoofdafdeling werd' door d'e organisator zelf gewonnen. De Leidse ploeg won al haar wed strijden (tegen De Kapellen, LU- NO, ACKC en Olympiaan en dat was een goede prestatie van het afdelingsteam. In de tweede afdeling brachten strafworpen 't uit Zeeuws Vlaanderen afkomsti ge Zaanslag op de eerste plaats ten koste van Spido uit Klundert, terwijl Stormvogels bij de jeugd met één verliespunt overuigend eerste werd. Tijdens het traditionele pmk- stertoernooi van Blauw Wit legde De Danaïden beslag op de twee de plaats achter Blauw Wit. De finale werd met 11—9 verloren en De Danaïden was daarin beland door zeges op DKOD en Samos. COMPETITIEUITSLAGEN 11. H C: KOAG—TOP 8—8 Vrien denschaar—Tempo 74," DES —Velocitas 9—5, Jodan Boys—Al batros 311. in A: Vitesse—Merwede 6—5, Nieuwerkerk—Fiks 7—11. RES. I A: Pernix 2Pams 12 5. RES. I B: Achilles 2—Het Zui den 3 9—10, AchillesKindetrdiijk 2 afg. RES. II A: HSV 2-Olympiaan 2 8—8. RES. II B: Rozenburg 2—De Regenboog 3 15—5. IES. Ill B: Pernix 3—Swift (M) 2 7—10. Titel military *£j voor Jurgens n! HOOGE MIERDE Maarten Jurgens uit Nijmegen heeft op twee de Pinksterdag tijdens de Kempische ruiterdagen in Hooge Mierde met Bold Tudor het Nederlands kam pioenschap military behaald. Hü kwam na de dressuur van zaterdag, de uithoudingsproef van zondag en het springconcours van tweede Pink sterdag uit op een totaal van mi nus 99,53 punten. Tweede werd Eddy Stibbe uit Vught met Autumn Ha- ze en derde Huub Bergmans uit Goirle met Filou. Ongelukken in formule I bijna voor helft door fouten coureur LONDEN Bijna de helft van de ongelukken, die zijn gebeurd in races van de formule I-wagens zijn te wijten aan fouten van de coureur, aldus een rapport dat gisteren is ge publiceerd door de Jkn Clark- stichi tiing. Deze stichting, in het leven geroe pen ter nagedachtenis aan de Schot se coureur, die in 1968 in Wesfc- Puitsland om het leven kwam, heeft 224 ongelukken bestudeerd tussen 1966 en 1972. In diq periode kwamen zeven rijders om het leven. Uit het onderzoek blijkt dat de on gelukken in die tijd voor 48,6 pro cent voort kwamen uit coureursfou- ten, voor 24,7 procent uit mechani sche defecten, voor 7,6 procent uit botsingen en voor 7,4 procent uit bandenpech. Bij 85 procent van de ongelukken kwam de coureur er zon der letsel vanaf, in 6,2 procent met lichte" verwondingen, in 5 procent zwaar gewond en in 3,1 procent werd nij gedood. Volgens het rapport is vermoeid heid de oorzaak geweest van het do delijke ongeluk dat Lorenzo Bandini m 1967 in Monaco overkwam. Jo Schlesser kwam in 1968 op het cir cuit Rouen-les Essarts ook door ei gen schuld om het leven. Over het verongelukken van Piers Courage (1970 op Zandvoort) en Jochen Rindt heeft de stichting geen op heldering kunnen geven. Kampong vierde in strijd om Europese hockeybeker FRANKFORT SC Frankfurt 1880 heeft op Tweede Pinksterdag in Frankfurt voor de vijfde achtereen volgende maal de Europese hockey beker voor landskampioenen (heren)1 gewonnen. In de finale versloegen de Westduitsers Royal Leopold uit Brussel met 1-0 door een doelpunt van Wimmers in de vijftiende minuut de derde plaats tegen Southgate HC uit Londen met 0-1. De beslissing in deze wedstrijd viel in de 41e mi nuut toen Neale na een pass van Corby scoorde. Na de 7-0 winst van zaterdag op Bohemians Praag was de grootste te genvaller voor Kampong het verlies in de halve finales tegen Royal Leo pold Club uit Brussel, al moes ten de Utrechters pas na het nemen van strafballen capituleren. In de wedstrijd zelf en de verlen gingen was niet gescoord. Gisteren moesten de teleurgestelde Utrechters zidh ook in dte strijd, om de derde plaats gewonnen geven tegen het sterke Southgate, dat in januari dit jaar het internationale toernooi van Barcelona had gewon nen (0-1). Het was een technisch goed duel, waarin de Engelsen de beste kansen kregen. Spanje won in Barcelona een inter nationaal jeugdhockeytoernooi voor spelers tot 23 jaar. In de finale ver sloegen de Spanjaarden, gisterei West-Duitsland met 2-1. Nedleriamd, dat zaterdag met 5-2 van Italië won. Frankrijk met 3-1 versloeg, maar d!at verloor van Spanje (2-1) en West- Duitsland (3-0) leed in de strijd om de derde plaats een nederlaag van 3-1 tegen Ierland. HAGEN. Het Nederlands basketbal team heeft een goede kans om zich te plaatsen voor het toernooi om het Europees kampioenschap volgende maand in Joegoslavië. De Nederlan ders wonnen gisteravond met 90-87. van Frankrijk en versloegen in de finaleronde van het b-kampioen schap in het Duitse Hagen eerder al Hongarije met 82-63. Het eni ge verlies heeft Nederland overge houden aan de poule-wedstrijd te gen Roemenië, een nederlaag, die in de finaleronde blijft meetellen. De wedstrijd tegen de Hongaren leverde tegen alle verwachtingen in een vrij gemakkelijke zege op. De Hongaarse spelverdeler Geiler mocht dan met een aantal geraffineerde passes het publiek in vervoering brengen, hij alleen kon zijn ploeg niet redden. Met name Kees Aker boom was niet te stuiten en de lan ge Haarlemmer kwam tot 24 pun ten, waarmee hij een belangrijk aandeel had in de zege van de She- ridan-ploeg. Bij rust leidde Oranje met 40-31 en in de tweede helft nam Nederland definitief afstand en liep uit tot 82-63. Tegen Frankrijk had Nederland het zoals altijd moeilijk. De strijd ging volkomen gelijk op, een voorsprong van Oranje-spelers werd keer op keer teniet gedaan door de Fransen, de rust kwam bfj 40—40. In de tweede helft wonnen de Ne derlandse "wissels" de wedstrijd. De tweede garnituur van de Fransen kon topspeler Alain Gilles niet ver vangen, zodat de vermoeidheid een woordje ging mee spreken. Halverwe ge de tweede helft nam Oranje een 76-63 voorsprong, Frankrijk kwam terug tot 84-80, maar Nederland handhaafde zich en greep de winst: 90-87. De stand na drie ronden van de fi nale-groep is; 1. Griekenland 3-6 (236-213) 2. Roemenië 3-5 (240-213) 3. Nederland 3-5 (233-234) 4. Hon garije 3-4 (194-201) 5. Polen °-4 (257-276) en 6. Frankrijk 3-3 (239- 262). De overige uitslagen luiden: Griekenland-Roemenië 81-68, Grie- ienland-Hongarije 67-65, Polen- Frankrijk 106-100 (na verlenging), Polen-Roemenië 71-88. Bij kwalifi catie mag het Nederlands team vol gende maand uitkomen tijdens hel ^-kampioenschap in Joegoslavië. Peter Gethin, die gistermiddag op het circuit van Zandvoort de eerste plaats in de formule 5000-race opeiste.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19