Scharn in Alphen superieur Geuzenloop: blaren maar wel plezier Kogelslingeraar Riehm laat unieke record-serie opmeten BATTAGLIN AAN DE LEIDING IN DE 'GIRO' Openingswedstrijden nieuwe atletiekbaan Fraaie speerworp van Ingrid Hoogeveen DINSDAG 20 MEI 1975 REHLINGEN (ANP) De West- duitse kogelslingeraar Karl Heinz Riehm heeft gisteren tijdens wed- record strijden in het Duitse Rehlingen voor een unieke prestatie gezorgd. Niet alleen verbeterde hij het wereldre de Rus Spiridonov die Eamon Coghlan derde in 3.53.3. - 77.16 i ADVERTENTIE Financiële Instelling vraagt medewerkers/ sters in de Buitendienst vorig jaar 76,66 serie van Riehm m. - 77,10 m. - 78,50 en 77,20 m. Het meest verbaasd was Riehm, een 23-jarige militair, waarschijnlijk zelf. "Ik wist dat ik in goede vorm stak wierp. De unieke Een uitstekende prestatie leverde 76,70 m. - 77,56 ook de Amerikaan Steve Williams, een van de zeven wereldrecordhou ders op de 100 meter (9.9). Williams boekte een dubbele overwinning op de 100 en 200 meter met resp. 10.0 19.9. Op beide afstanden Weef hij van deze afstanden had ik slechts eentiende seconde verwijderd zelfs niet durven dromen. Ik kan het nu dan ook zelf nog niet begrij pen. Technisch waren alle zes de worpen volmaakt." De Westduitser, die in 1973 al als een grote belofte gold toen hij ver scheidene malen de Europese kam pioen Uwe Beyer versloeg leek in 1974 voor de atletiek verloren toen het wereldrecord. Bij wedstrijden in München won Mieke van Doorn uit Lisse, die een jaar in West Duitsland verblijft en daar voor de vereniging Fuerth start het hoogspringen met 1,78 meter. De Duitse atletiekkampioen TV Wattenscheid hseft op het schitte rende sportcomplex bij Luik de eer-! Liefst met verkoopervaring. Leeftijd vorig jaar min. 24 jaar. Goede Alg. Ontwikke- derwerpen. ling. Rijbewijs B/B. Geboden wordt knieoperatie on- en Parijs als derde, de Nederlandse kampioen, AAC uit Amsterdam, Filbert Bayi uit Tanzania heeft kwam op de 11e plaats terecht. De zondag een nieuw wereldrecord op Amsterdamse 'blauwpijpers' die in de mijl gelopen. Bayi legde de af- eigen land een onaantastbare po- stand af in 3 minuten conden. Het oude record stond sinds 23 juni 1967 op naam van de Ame- Aanctp-llincr Iror» croofViicvHon nor 1 oen. rikaan Jim RyUn met 3.51.1. Bayi vrsimruuiig vwj. UC iicucmuusc Aanstelling kan gesclüeden per sep vestigde zyn wereldrecord tijdens de kampioen te behalen. Bij het hink- internationale Vrijheidsspelen Kingston (Jamaica). Na Bayi i vast salaris plus provisie, ruime on kosten vergoeding, goede autoregeling intensieve begeleiding. tember 1975. InL telefonisch 023—244365. sitie innemen, werden in Luik met de neus op de harde feiten gedrukt; Slechts Roy Sedoc slaagde erin een verwinning voor de Nederlandse werd hij met 15.6 LEIDEN Als de geuzen vierhonderd jaar geleden, toen ze Leiden van het Spaanse juk kwamen bevrijden, in dezelfde conditie bij de Sleutelstad waren gearriveerd als gisteren vele deelnemers aan de Geuzenloop, dan was er van een bevrijding waarschijnlijk weinig terecht gekomen. Felicitaties na afloop van de Geusenloop veld die als slotloper van de winnende finish op de Breestraat mocht passeren. ALPHEN Gelukkig was Haico Scharn wel komèn opdagen. De pezige Arnhemse atleet gaf zaterdag, tijdens de openings wedstrijden van de nieuwe atletiekbaan in Alphen, tenminste enige 'kleur* aan het deelnemersveld op de 3000 meter heren dat als topnummer van deze wedstrijden stond geprogrammeerd. Maar de aanwezigheid van Scharn kon toch het ontbreken van Jos Hermens niet geheel compenseren. De 24 kilometer lange Geuzenloop op touw gezet in het kader van de festiviteiten rond het 400-jarig be staan van de Leidse universiteit, was dan ook niet bedoeld als een 'be- vrijdingstocht.' Wèl om het traject dat de geuzen vierhonderd jaar ge leden aflegden (van Pijnacker naar Leiden) weer eens aan de vergetel heid te ontrukken. Daartoe hadden zich ruim 90 ploe gen, elk bestaande uit zes loopsters of lopers, aangemeld. Vooral de stu denten, uit alle delen van het land, waren met bijna 60 teams goed ver tegenwoordigd. Maar of zij zich ook erg best op deze prestatieloop-in- estafettevorm (iedere ploeg liep 6x4 km) hadden geprepareerd valt te betwijfelen gezien de wijze waarop diversen hun kilometers onder de, dikwijls beblaarde voeten wegmaai den. Er was zelfs een loper die kort na de start in Pijnacker al in de 'bezemwagen' moest plaatsnemen. Overigens mocht dat de pret niet drukken want het betrof hier geen 'echte wedstrijd* al werd er in de voorste gelederen wel erg hard ge lopen. En dat was dan ook weer niet verwonderlijk want ook atle- tiekploegen mochten aan de Geuzen loop meedoen. Voor het Leidse De Bataven, waar het accent in de training vooral op de midden- en lange afstand valt. was deze loop een kolfje naar de hand. De Noordwijkerhoutse Strand Lopers mochten dan in de beginfase goed meedraaien, bedreigen konden zij het Bataven-zestal Arie van Tol, Jan Hendriks, Henk van Leeuwen, Clemens van Rooden, Gerard Brug man en Wybo Lelieveld niet. Behalve studenten- en atletiek- teams gingen ook schoolteams, be drijf sploegen en andere sportteams uit Leiden op het rustieke raadhuis plein van Pijnacker van start. Het landelijke parcours voerde via Zoe- termeer, Benthuizen, Hazerswoude en Zoeterwoude naar het Leidse Lam- menschansplein vanwaar de politie de deelnemers aan dit goed georga niseerde evenement naar de druk bevolkte finish op de Breestimat 'koerste'. Overigens kwamen de deel nemers onderweg één hindernis te gen die de geuzen vierhonderd jaar geleden zeker niet zullen hebben aangetroffen. Bij binnenkomst in Zoetermeer gingen de spoorbomen voor de neuzen van de grote meute ratelend dicht. Misschien was het voor sommigen best een welkom^ 'adempauze.' De winnaars in de diverse cate- goriën: Studenten: Batara ven (Nij megen); AtletiekclubsDe Bataven; Overige sportclubs: WSV De Rip pers; Bedrijven: Gorlaeus Labora torium; Scholen: Prof. Casimir SG; Studententeams dames: Asopos/De De Vliet; Atletiekteams dames: De Bataven. BERT PAAUW. Swift reed niet I.EIDEN Zondag heeft de door de Ren- en Toervereniging Swift ge organiseerde onderlinge clubrit geen doorgang kunnen vinden, omdat er een gebrek aan mensen was die moesten zorgen voor de veiligheid en de afbakening van het parcours. Aanstaande zondag hoopt Swift wel te kunnen rijden. Dan ontvangen do Leidienaars op de eigen toerbaan de Rotterdamse vereniging „Ahoy". Haico Scharn (links) voert het veld aan op de voet gevolgd door Leonard Frederiks Veld. Geheel rechts Bram Wassenaar die het in Alphen enigszins liet afweten. Door Bert Paauv Hermens, momenteel de enige Ne derlandse atleet die internationaal meetelt en wiens prestaties ook in eigen land „aanslaan", schitterde door afwezigheid. Hoewel er de af gelopen weken enkele malen contact met hem was geweest en hij de orga nisatoren bij die gelegenheden had toegezegd te zullen komen kwam hij niet opdagen. „Zonder enig bericht", zoals voorzitter De Wit van de orga niserende Alphense vereniging AAV '36c teleurgesteld en enigszins verbitterd opmerkte. Geen beste beurt dus i Hermens wiens weerzin tegen sintelbanen be kend is (als internationaal vooraan staand atleet is hem dat wellicht niet eens kwalijk te nemen) maar die kennelijk niet beseft dat ook voor hem de regel „Afspraak is afspraak" geldt. De „show" moest nu door Haico Scharn. worden gemaakt. En Scharn deed inderdaad wat van hem ver wacht werd. Hij zette er stevig de pas in, deed gedurende het grootste gedeelte van de race het „kopwerk" en maakte er ook via enkele tussen- 6prints een alleszins verteerbare wedstrijd van. De in de afgelopen maanden sterk naar voren gekomen -Leonard Frederiks uit Krommenie, Deventenaar Roelof Veld en de jeug dige Klaas Lok bleven hem het dichtste bij. De tijd van Scharn (8 minuten 15,2 sec.) werd gedrukt door de niet onaanzienlijke wind. Aan de conditie van de baan lag het in ieder geval niet dat er geen snellere tijd uit de bus kwam. Integendeel, de baan lag er zeer goed bij wat ook wel uit de prestaties op de sprintnummers tot uiting kwam. Nieuwe banen plegen, omdat ze niet „ingelopen" zijn, nog al eens zacht en rul te zijn maar in Alphen had men dit bezwaar met uitgebalanceerde sproei- en rolwerk- zaamheden kennelijk weten te on dervangen. Het tweede hoofdnummer van het programma, de 1500 m dames, was eigenlijk al bij voorbaat gedoemd te mislukken. Nederland beschikt niet meer over atletes die op deze af stand internationaal enigszins mee tellen. De nog niet zo lang geleden gerealiseerde tijden van HJa Keizer, Bernie Boxem en Anneke de Lange lijken op dit moment van een on wezenlijke scherpte. Ook Joke van Gerven, die in het verleden op dit nummer snel uit de voeten kon, komt tegenwoordig niet meer aan opval lende verrichtingen toe en bovendien ontbrak ze zaterdag op het appèl. De wedstrijd werd nu gewonnen door de Amsterdamse Gré Pels (een naam die weinigen iets zal zeggen), in een tijd die het niveau van de deelneem sters voldoende verraadt: 4 min 40,5 Voor het overige werden Jeugd- nummers verwerkt, die soms erg sterk bezet waren. Op de 100 m bij de meisjes B verscheen bijvoorbeeld nationaal kampioene Tineke Hidding uit Deventer aan de start die een knappe tijd van 12.4 sec neerzette, De Leidse Barry van Haarlem (AV Holland) kwam in dit gezelschap met een vierde plaats in 12.9 sec behoor lijk mee. Erg spannend ging het toe op de 1500 m jongens B waar André Rog uit Enschede en de Goese atleet Jan de Bart gelijktijdig de finishlijn ln 4 min. 14,8 sec passeerden. Tijden om mee voor de dag te komen. In grid Hoogeveen zorgde voor een „thuis-zege" bij het speerwerpen meisjes A. De Alphense. wierp bijna 40 meter: 38.55 m. Paul Grimbergen (Spartaan, Lisse) liep de concurren tie er op de 800 m jongens A met 2.01.3 uit terwijl Heieen Haverkort (Bataven, Leiden) op dezelfde af stand by de meisjes B onbedreigd won in 2.25.0. De voornaamste uitslagen: Heren, 3000 m: 1. H. Scharn (Ciko "66) 8.15.2; 2. L. Frederiks (Lycurgus) 8.16.6; 3. R. Veld (Daventria) 8.17.6: 4. K. Lok (Phoeniix) 8.18.4; 5. Bram Wassenaar (Ciko '66) 8.21.0; 6. Piet Waaning (Spartaan) 8.23.6 Dames. 1500 m: 4. Lenie v. d. Poel (Spar taan) 4.42.4 Jongens: 100 A: 1. J. v. d. Wal (Lycurgus) 11.4; Rudi van Schooten (Holland) 11.7; Roel Hendriksen (Holland) 11.8; 100 B: 1. Michel Sneep (AVR)Tom Saat (Holland) 11.8; 1500 B: T. Haverkamp (AAV) 4.19.2. Meisjes: 400 A: 1. Marjan Burg graaf (AAV) 63.8; 100 A; 1. F. v. Zeyi (Olympia) 12.9; Wilma de Wit (AAV) 13.1; 80 m horden B: 1. J. v. Beek (ADA) 12.6; J. Koolstra (AAV) 13.2. LEIDEN De Alphense Jeugd- atlete Ingrid Hoogeveen (AAV'36) leverde zondag tijdens de interland tussen de juniorenteams van Neder land en Nordrhein op het Arnhemse Papendal een fraaie speerworp af: 40.84 m. Daarmee voert zij op het ogenblik de Nederlandse ranglijst bij de meisjes aan. Ook twee Bataven- junioren kwamen in de Nederlandse ploeg uit. Wybo Lelieveld kwam tot 6 min. 6,4 sec. op de 2 km steeple chase en Koen Gijsbers scoorde 23.0 sec. op de 200 m. terwijl in de 4x400m. estafette een fraaie tussen tijd van 50.6 sec. voor hem werd af gedrukt. Drie Nederlandse deelne mers voldeden aan de eis voor de Europese jeugdkampioenschappen in Athene: Bea Wiarda wierp 46,77 m. met de discus; Fieke Kamps liep 2.07.8 op de 800 m. en Harry Schul- ting noteerde 53.6 op de 400 m. hor den. Tijdens gisteren gehouden wed- strüden aan het Rotterdamse Lapge Pad boekte AV Holland-atleet Dré de Wit een knappe zege op de 1000m. heren AB in 2.33.8. Zijn clubgenoot Bram v. d. Mey stootte de kogel naar 13.46 m. en wierp 38.46 m. met de discus. Theo Brusche (Bataven) sprong 6.63 m. ver en kwam by het hinkstapspringen tot 13.13 m. Ella Hoogendoorn (AAV'36) liet een fraaie vertesprong opmeten: 5.73 m. In Lisse vonden zaterdag wedstry- den voor CD-junioren en pupillen plaats. Een fraaie zege op de 80 m, meisjes C boekte José van Sonsbeek (AV Holland) in 10.7 sec. nadat ze in de series zelfs 10.6 had laten klok ken. Carola Busing (Bataven) scoor de 10.9 sec. Van het Lisser De Spar taan liep Martin v. Ryssel de 800 m. jongens C in 2.16.5, sprong Ben Hes- seling 1.60 m. hoog by de C- jon gens en stootte Cunie de Nie by de meisjes C 9.85 m. met de kogel. KNWU haalt Martin Wierstra terug als trainer bij de stayers Ingrid Hoogeveen zege hij speerwerpen LEIDEN Afgelopen zaterdag ia iai Milaan die Ronde van Italië van start gegaan. Kniud Kmudseai 'toomde zich in de eerst etappe, een rit van Milaan naar Modena over een af stand van 177 kilometer, de sterkste. De Noorse Wielrenner eindigde voor de Belg Van Linden, terwijl de Ne derlandier Henk Poppe beslag legde op die derde plaats. In de tweede etappe was het de beuirt aan de Belg Patrick Sercu. De rit ging vatn Mo dena naar Ancona over een afstand van 249 km. In de sprint versloeg Sercu zyn landgenoten Van Linden en De Vlaemimck. Knud KnudSen die na die tweede etappe het algemeen klassement opnieuw aanvoerde, moest gisteren op de derdie dag van de Giro de leiderspositie overdragen aan de Italiaan Giovanni Battaglin die de etappewedstrijd van Ancona naar Prati di Tivo op zyn naam bracht. De Italiaan finishte met een voor sprang van 21 seoonden voor de Spanjaard Galdos. Pedor den Hertog was gisteren met een 42ste plaats de beste Nederlander. Na drie etappes ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Battaglin (It.); 2. Gal dos (Sp.)3. Lasa (Sp.)4. Bergamo (It.): 5. Fabbri (It.). Ander belangrijk wielermieuws kwam er dit weekeinde ook uit eigen land, waar de KNWU besloot Martin Wierstra terug te halen als trainer van de stayers. De KNWU ging tot d-ie maatregel over na samenspraak met de sportcommissie en de baan- coach Frans Mahn. Wierstra was eind maart door de wielrenunie „ont slagen", omdat de KNWU, door een andere opzet van fundtdie- en taak verdelingen, 'n einde meende te moe ten maken aan de samenwerking met Wierstra. Dat besluit had telle reac ties by de stayens opgeroepen. De protesten hebben succes gehad, want het hoofdbestur verklaarde in een communiqué rekening gehouden te hebben met de verontwaardiging en de onrust onder de stayers en de Heel wat vreedzamer gaat er in Polen aan toe in de traditionele vre- deskoers. Deze amateurwedstrijd ia tot nu toe een voornamelijk Poolse aangelegenheid. De Pool Ryszard Szurkowski won zondag de achtste etappe. Szurkowski verstevigde daar door in het algemeen klassement zyn eerste plaats, terwyi Polen zondag ook beslag legde op het dagploegen- kilassement. Gisteren was de Neder lander Henk Botterhuis erg dicht by een ritzege. Maar in deze negende etappe moest Botterhuis in de laat- .ste meters de Pool Szozda en de O06tduitser Lanike voor laten gaan. Door dat resultaat veroverde Neder land gisteren de derde plaats in het dagploegeniklassement. Voor het ove rige spelen de Nederlanders een on dergeschikte rol .want in het alge meen ploegenklassement neemt de Oranjeformatie een dertiende positie in. Meer succes was er weggelegd voor de amateur Gerrie van Gerven die zaterdag de 23ste omloop van de Haarlemmermeer op zijn' naam bracht. De 23-jarige Brabantse wiel renner won daarmee zyn eerste gro te wegwedstrijd in Nederland in dit seizoen, waarin hy reeds tweedie werd in de omloop van de Baronie en ver leden week in die rondie van •Noord- Holland als vieirdle was geëindigd. Van Gerven versloeg na een felle eündsprinit de favoriete Co Hoogen doorn, die samen met de uiteinde lijke winnaar zes kilometer voor de finish een kopgroep van vier wiel renners achter zich had gelaten. Cees Bal heeft gisteren in Car- sasonne het voorspel van de ronde van Aude, een tydrit over 4800 me ter, gewonnen. De winnaar van vo rig jaar deed er 6 minuten en 10 se conden over. Harm Ottenbros zegevierde giste ren in een profronde in Hansweert. In de eindsprint versloeg Ottenbros Cees Priem met duidelyk verschil. Gerard Vianen werd derde, Cor Bak- Vrij spel ker vierden en Jan Aling vyfde. Nederlands amateursucces was er ook in België, waar Gerard Pirard een koers in Tienen won en Bert Broere de eerste plaats veroverde in Erembodegem. Hans Koot heeft afgelopen zon dag zyn eerste overwinning in. een klassieker gewonnen. Koot, al Jaren lang behorend by de top van de Ne derlandse amateurwielersport won d omloop van de Kempen. Zyn winning was voor een belangryk dee] te danken aan zyn ploegmakker Van Gerven (een dag ervoor zelf nog naar van. de omloop van de Haarlem mermeer), die het pad voor Koot had geëffend en ervoor zorgde dat hel kopgroep je van drie man, waartoe Hans Koot behoorde niet bedreigd kon worden. Van Gerven finishte uiteindelyk als vierde. Tweede werd Lau Verwey en derde Tonnie Huy- Richard Bukacki is afgelopen za terdag tweede geworden in een prof- wedstryd in Evergem. Na een solo werd de Belg Julien Stevens eerste en Bukacki volgde op 300 meter. In de sprint versloeg hy Cees Bal. De Spanjaard Eulalio Garcia heeft gisteren de ronde van Navar- ra, een etappewedstryd voor ama teurs, gewonnen. De Nederlander Leo van Vliet eindigde in het klas sement op de negende plaats. Patrick Sercu (links) en Knut Knudsen feliciteren elkaar met het behalen van de ritwinst.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17