RCL grijpt naast titel ondanks overwinning Schakers kloppen computer Noordwijk zaterdag al tegen IJsselmeervogels Huguenin: Ik heb me geen illusies gemaakt 975 DINSDAG 20 MEI 1975 PAGINA 15 's-Gravenzande/Katwijk Noord wijk en Quick Boys hebben de com petitie in de eerste klasse A van het zaterdagvoetbal resp. met winst en een gelijkspel besloten. Quick Boys kwam op eigen Nieuw Zuid in Kat wijk niet verder dan 2-2 tegen GWV, Noordwijk hield in 's-Gra- venzande erg gemakkelijk de plaat selijke SV achter zich:' 2-4. Beide duels werden gespeeld voor maar erg weinig publiek, omdat met de tv- uitzending van West Duitsland-Ne- derland klakkeloos voorbij was gelo pen aan de belangen van het zater dagvoetbal. Bij Quick Boys, waar nauwelijks iets op het spel stond werd een diepterecord in de publie ke belangstelling geboekt, bij de 'toch belangrijke wedstrijd in 's- Gravenzande waren misschien een paar honderd kijkers. Cees v. d. Zwart van Ter Leede (links) onderschept de bal na een inzet van Wally van Haver van RCL (rechts). Die toeschouwers konden zaterdag dan bemerken dat de scoringsdrift weer aanwezig was bij Noordwijk. Slachtoffer daarvan werd 's Gra- venzande SV, dat door de nederlaag veroordeeld werd tot het spelen van een beslissingsduel om degradatie. Met het eveneens verliezende Actief Amstelveen, de ploeg van de Leidse trainer Hennie de Haas. moet wor den uitgemaakt welk team een klas se terug moet. Noordwijk zelf gaat zich nu opmaken voor het dubbel spel tegen IJsselmeervogels met als inzet deelname aan de nationale prof-bekercompetitie van het vol gend seizoen. De eerste tweekamp met de bekerverrassing van dit jaar is zaterdag in Spakenburg (aanvang 18.30 uur), de tweede in Noordwijk is vastgesteld voor 31 mei, met als waarschijnlijk aanvangstijdstip 14.30 Als de twee wedstrijden Noordwijk- IJsselmeervogels geen uiteindelijke winnaar opleveren, moet er nog een beslissingsduel worden gespeeld; in dien nodig beslist daarna het doelge- middelde. Veenendalers naar een riante 0-2 voorsprong. In de 55ste minuut maakte Hans Hartog dankbaar ge bruik van de "gastvrijheid" van de Katwijkse defensie en scoorde 0-1. Een tweede fout in de achterhoede van de formatie van trainer Per- dijk werd even later bekwaam afge straft door Jan Velthuizen. Het be tekende 0-2. Die treffer gaf de Kat- wijkers een flink stuk inspiratie. Het veldspel werd wat agressiever, terwijl de laatste linie van Quick Boys geen derde misstap meer be ging. Die instelling leverde Quick Boys het uiteindelijk gelijkspel op. Cor Verdoes kopte in de 70ste mi nuut de -Kabwijkse ploeg naacr 1-2. Doelman Van Dijk van GWV bleek tien minut en later opnieuw kans loos na een harde kopbal van éen van de aanvalsspitsen van Quick Boys. Ditmaal was het Wim v.d. Plas die voor de treffer zorgde. In de slotfase verzuimde diezelfde V.d. Plas voor een Katwijkse zege te zor gen. Op de valreep miste hij nog twee aantrekkelijke mogelijkheden SPORT SPORT SPORT Vrij spel „Ik hoop dat RCL heeft geleerd van dit seizoen SASSENHEIM Trainer John Huguenin (foto) van RCL dacht al weer aan het volgende sei zoen toen hij had gehoord dat zijn ploeg was uitgesehakeM in die race om de titel: „Ik hoop dat de jongens hebben geleerd van dit seizoen, dat je niet al leen met techniek kunt winnen. Te laat zijn ze er achter geko men dat er ook moet worden ge knokt, al heb ik alle bewonde ring voor de eindsprint van RCL. De laatste zes wedstrijden hebben twaalf punten opgele verd". Dat RCL - de competie moeizaam met een 1-0 zege af sloot beaamde Leo Holl: „Ik had niet verwacht dat we zoveel te genstand zouden ondervinden. Het leek wel of Ter Leede nog kon degraderen". Voor twee mensen was die ontmoeting te gen RCL een af scheidsduel bij Ter Leede. Voor oefenmees ter Hairrie v. d. Horst, die het ko mende seizoen SV '35 gaat trai nen en Voor middenvelder Leen de Goey, die vorig jaar ASC verliet en zijn voetbalcarrière nu gaat voortzetten bij de eredivi sievereniging Telstar. Op eigen verzoek als amateur. De Goey: „Telstar wilde me wel contracteren, maar ik wil gewoon eens in dat voetbal we reldje rondkijken en zien of ik de vereiste mentaliteit heb. Dat klinkt misschien vreemd, omdat die meeste amateurs meteen eisen stellen als ze overgaan naar een profclub. Maar ik wil het gewoon drie maanden afkij ken. Breek ik dbor dan kunnen we altijd nog rond de tafel gaan zitten. Ik train gewoon mee en speel in het c-teaim". Over zijn laatste wedstrijd bij Ter Leede was Leen de Goey tevreden: „Tot het doelpunt viel deden wij zeker niet voor RCL onder. Pas daarna is RCL beter in zijn spel gekomen. Dat wij juist tegen RCL goede wedstrijden hebben gespeeld, uit hebben wij onver diend verloren, is natuurlijk niet zo vreemd. Veel spelers van RCL ken je. Dat geeft voordelen als Je de taktiek uitstippelt. Bo vendien wordt het gauw een prestigeduel. Dat is vanmiddag wel gebleken. Voor ons stond niets meer op het spel. Toch zijn we er lekker tegenaan gegaan". RCL verkee zich lange tijd op die tegenstand. Totdat in de 75sbe minuut Wally van Haver eindelijk wist toe te slaan en RCL aan een 1—0 zege wist te helpen. Het leek een toevalstref fer, omdat de inzet van Van Haver veel weg had van een voorzet. Van Haver zelf had echter een heel andere mening: „De keeper stond te ver voor zijn doel en verwachtte een voorzet. Toen ik op de linker vleugel stond zei Sjoerd Teske achter me dat ik moest schieten. Dat heb ik maar gedaan. Het resultaat is bekend Randstad Sport in veiligheid TER AAR Door TAW ln eigen huis met 1-0 te verslaan heeft Rand stad Sport het dreigende degradatie gevaar kunnen bezweren. Nu zullen SVOW en Monster uit moeten ma ken wie Oegstgeest naar de afdeling volgt. TAW heeft Randstad Sport de zege echter bepaald niet cadeau ge geven. Wel nam Randstad het heft in handen en drong het TAW ln de verdelging. In de 20ste minuur moest de TAVV-verdediging een hoekschop weggeven. Joop Weyenberg plaatste de bal haarzuiver op het hoofd van Johan Kooy die vervolgens hard in- kote. (0-1). Kort hierop kreeg Aat Keyzer nog een uitstekende kans maar de bal stuitte van de paal weer het veld in. Daarna kwam TAW sterk opzetten en de versterkte verdediging van Randstad moest alle zeilen bij zet ten om treffers te voorkomen. In de tweede helft bleef TAW voortdurend in de aanval maar de uitvallen van Randstad waren veel gevaarlijker. Aat Keyzer en Peter de Graaf lieten evenwel nog enkele goede moge lijkheden liggen. Oegstgeest met nederlaag (2-0) naar afdeling SCHOONHOVEN Het is Oegst geest niet gelukt met een overwin ning afscheid van de KNVB te ne men. Tegen een sterker spelend Schoonhoven werd een nederlaag van 2—0 geleden. In de eerste helft kwam Schoon hoven vrij goedkoop aan de doel punten. Eerst beroerde Jaap van Duyvenbode in het strafschopgebied de bal met de hand. De toegekende strafschop werd feilloos langs doel man Star geschoten. Halverwege de eerste helft ging doelman Star niet geheel vrijuit en kon Schoonhoven op eenvoudige wijze de stand naar 2—0 tillen. In de tweede helft kwam Oegstgeest beter uit de verf. De aan vallers kregen enige goede mogelijk heden. maar verder dan een uitste kende kopbal van Jansen op de lat kwamen de Voscuylbewoners niet. In de slotfase was Oegstgeest nog dicht bij een doelpunt, maar net buiten het strafschopgebied werd Jan Perfors onreglementair tegen de grasmat gewerk. De toegekende vrije schop leverde niets op. van Essen en Heidelberg, resp. de oude en de nieuwe Europacup-hou der. Het was dan ook niet verwonder lijk dat de Westduitsers, officieus Europees kampioen, met 2-8 zege vierden. Het waren de "Revanche"-spelers Kaspers, Lahgendalen en Sonneveld, die ieder met een remise voor een Nederlands "half puntje" zorgden, het laatste halve punt kwam van de Voorburger Steegers. Tegelijker tijd werd zaterdag een snelschaak- toernooi voor vijftallen gehouden. In de A-groep beheerste de ploeg •uit Essen de strijd. De Westduitsers kwamen met een totaal van 15% punt zegevierend over de finish. Re vanche, dat goed, speelde, kwam tot 13 punten. Het Voorburgse VODOPI behaalde 12 punten, TOG 11, Evo- luon 10 en Hannover 8%. Drie spe lers behaalden de volle winst (5 uit 5). Reedijk van VODOPI en Claas- sen en Neulon van Essen. In de B-groep ging de eindover winning naar het tweede team van de Voorburgers met 15% punt, ge volgd door TOG 2 (15 punten) en Evoluon 2 (13% punt). Koningh van TOG bleef zander puntenverlies. Rest nog te noemen organisator Vrees wijk, een van de oprichters in 1945 en 28 jaar lang secretaris van "Revanche". Boksen De Columbiaan Antonio Cervantes heeft zondag in Panama zijn wereldbited boksen in het 1/icht- weltergewicht tegen de Portoricaan Esteban de Jesus met succes verde digd. Cervantes won overtuigend op punten. Leo Holl van RCL middenwordt fors afgestopt in de wedstrijd tegen Ter Leede. rust. De achterhoede van ROL schoof vele meters op en laatste man Koos Taneveld begon zich steeds meer in de voorste linie te vertonen. Dat kon omdat van de aanval van Ter Leede weinig meer uitging. De voorhoede had voor rust duidelijk teveel gege ven en miste ook de noodzakelijke steun van het middenveld1. Trainer v. d. Horst: "Jan van Sloofcen raakte na vijf minuten in de tweede helft geblesseerd, waardoor de taak voor Leen de Goey op het middenveld te zwaar werd." De tweede helft is dan ook grotendeels door RCL geregis seerd. Hoewel de ploeg steeds beter draaiende, wat nu (gemiste) kansen van v. d. Berg (zatermiddag niet al leen snel maar ook in de persoonlijke duels vrij sterk) in de 75ste minuut de winnende goal opleverde van Wal ly van Haver. Vanaf de linkervleu gel passeerde hij de te ver voor zijn doel staande Harskamp met een boogbal. Pas toen voelde RCL zich weer in zijn element, al kwam het nog goed weg toen kort voor tijd Koos Haneveld op het nippertje kon opruimen na een inzet van Jan Zandvliet. Een van de RCL-verdedi- gers zou daarbij hands hebben ge maakt. De uitslag bleek achteraf echter onbelangrijk Door Jan Freonen opvallend gemakkelijk. De ploeg had dan ook bij voorbaat nauwelijks meer in een verlengstuk van de competitie geloofd. Trainer John Huguenin: "Ik heb me voor de wedstrijd helemaal geen illusies gemaakt. Als Je, zoals De Zwervers, met nog één keer spe len een punt voorstaat dan mag je dat toch niet meer uit handten ge- In Sassenheim werd Ter Leede za terdagmiddag in dubbel opzicht de "verliezende" partij. Omdat de KNVB door toestemming te geven voor een televisie-uitzending van West-Duits landNederland volledig voorbijging aan de belangen van het zaterdag voetbal, kon het gebeuren dat Ter Leede—RCL niet meer dan 300 toe schouwers trok. Dat "handjevol" pu bliek heeft een redelijk aantrekkelijk duel gezien, waarin Ter Leede in de eerste helft naliet om afstand te ne men van RCL, dat aanvankelijk maar moeilijk in het spel kon kamen. Het begon al met een reserve-keeper, om dat Bram Brandt donderdag tijdens de training een polsblessure had op gelopen. Omdat RCL's tweede doel man, Hugo Weima (de opvolger van de drie maanden geleden naar Zeist verhuisde Rennie van Egmond) eveneens met een blessure tobt, moest een beroep worden gedaan op Kees v. d. Zwan, die vanwege de mi litaire dienst nauwelijks kan trai nen daardoor gewoonlijk in 't derde of vierde elftal wordt opgesteld. Vooral met hoge ballen had v. d. Zwan (in de rust vervangen door Koos v. d. Spek) tamelijk veel moei te. Zo mocht hij van geluk spreken dat na 35 minuten Ter Leedes sterk opkomende rechtervleugelverdediger Cees v. d. Zwart juist niet zuiver ge noeg richtte en van dezelfde speler eenmaal Juist naast schoot, Jan van Harskamp een solo besloot door de bal ternauwernood voor langs het doel te schuiven en invaller-scheids rechter v. d. Engel al na tien minu ten een doelpunt van Piet de Bruin annuleerde. Van der Engel: "Aan dat doelpunt ging een overtreding voor af. Een van de spelers van Ter Leede duwde met zijn elleboog". Over de kansen, die RCL in dat eerste be drijf moest weggeeven merkte ach terspeler Ruud de Groot later op: "In de eerste helft liepen wij in de achterhoede even te zoeken. Wij had den verwacht dat Ter Leede weer met drie spitsen zou spelen, zoals in de eerste wedstrijd. Maar er waren er nu maar twee. Vandaar dat we ons afvroeg wie wie moest dekken". Gevaarlijk werd RCL in de eerste helft slechts tweemaal. Evenzovele malen kreeg Ter Leede-doehnan Wim van Harskamp assistentie van het houtwerk. Eerst toen hij de bal na een inzet van Leo v. d. Berg tegen de paal sloeg, even later toen Cees v. d. Zwart de bal na een voorzet van Holl van richting veranderde en op de lat deponeerde. Voor het ove rige kon het fel (maar vrij sportief) spelende Ter Leede ROL goed van zich afhouden. Anders werd het na Voetbal Cees Storm van FC Den Haag heeft een tweejarig contract getekend bij De Graafschap. Zover echter zal Noordwijk het be paald niet hoeven te laten komen. Tenminste niet als de Eelman- ploeg speelt zoals zaterdag tegen's- Gravenzande SV. Vooral in de eer ste helft was Noordwijk oppermach tig. Het werd uitgedrukt in drie tref- vers. De eerste van Bogers viel al na tien minuten. Na een hard schot van Albert Spaanderman kon doelman Van Kooten de bal niet klemvast krijgen en Bogers kon simpel voor 0-1 tekenen. Een voorsprong die tien minuten later werd uitgebreid toen Albert Spaanderman een rush van af de middellijn met een fraaie lob over Van Kooten beëindigde: 0-2. Met een treffer van de waarschijn lijk naar RCL vertrekkende Ruud Bröring, sloot Noordwijk de eerste helft op 0-3 af. Pas toen het via Bröring na de pauze (waarin Kar stens was vervangen door Kersber gen) snel 0-4 was geworden, nam de Eelman-ploeg gas terug. Zonder Barten en later ook zonder Vreug- denhil (Jaap van Kesteren nam sinds lange tijd als invaller de backplaats weer in) zakte de NoOrdWykse ani mo. Door verdediger Van Drongelen en door Veldman kon 's-Gravenzan- de SV in de 68ste en 80ste minuut nog op 2-4 komen. Verder liet Noordwijk het niet komen. Quick Boys besloot de competitie op een erg "rustige" wijze. De wed strijd zonder belangen tegen GVW uit Veenendaal eindigde na 90 mi nuten sfeerloos voetbal in een 2-2 gelijkspel. Door de rechtstreekse te levisie uitzending van de interland tussen West-Duitsland en Nederland waren maar erg weinig mensen ge tuige van het laatste competitieduel van de Katwijkers. Secretaris Ouwe hand van Quick Boys sprak nadêr- hand van een triest diepterecord. Ouwehand: 'Er waren vamiddag nog geen honderd toeschouwers. Daardoor mis je toch een flink bedrag aan de recette. We zullen moeten voor komen dat dit soort situaties zich in de toekomst gaan herhalen". De trouwe supporters die zaterdagmid dag wel aanwezig waren, zagen al di rect in de openningsfase een veel sterker Quick Boys, dat echter geen raad wist met de mogelijkheden. Zo schoot Cor Verdoes na een vloeien de aanval van de Katwijkers vlak voor doel hoog over. De formatie van trainer Perdijk zag in de eer ste helft geen kans om het veldo- verwicht in treffers om te zetten. De tweede helft leek aanvankelijk een copie van de eerste te worden. Quick Boys was opnieuw sterker, terwijl de counters van de Veenen dalers de defensie niet al te veel moeite opleverden. Die situatie ver anderde echter plotseling, toen de verdediging van Quick Boys de voor hoede een handje wilde gaan hel pen. De daardoor ontstane ruimte werd door GWV in dank afgeno men. Binnen tien minuten liepen de SASSENHEIM RiCL heeft onge veer een kwartier in de waan ver keerd dat het nog een extra duel zou gaan spelen tegen De Zwervers. Vlak voordat Wally van Haver de Leiderdorpers aan een beslissende 1—0 voorsprong hielp tegen Ter Lee de werd het gerucht verspreid dat De Zwervers tegen De Meeuwen op 11 stond. Kort na de wedstrijd hielp de speaker van Ter Leede RCL uit de droom: De Zwervers had zich met een 2—0 overwinning ontfermd over de titel van de tweede 'klasse A. RCL verwerkte de tegenslag ogenschijnlijk Een beeld van het schaken met de computer tijdens het schaakfestijn in de Breestraat waarbij de Phüidorspelers Bakker en Theo Piket commentaar leverd&iè> LEIDEN Twee evenementen zorgden ervoor dat schakend Leiden het afgelopen weekeinde aan zijn trekken kwam. In de Breestraat vonden in het kader van de eeuw feestviering van de rijksuniversiteit een schaakgevecht tussen burgerij en universiteit plaats, een school- schaakkampioenschap, twee simul taanseances en computerschaak. In "De Burcht" vierde de Leidse Doven- schaakclub „Re vanche" haar jubi leum met onder andere een inter land tegen West-Duitsland. In de Breestraat was een enorme belangstelling voor het schaakgebeu- ren, hetgeen organisator Alfons Grim en LSB-voorzitter Wim van Boekei bijzonder tevreden stemde. De mas sale tweekamp tussen buigerij en universiteit stond borg voor de no dige spanning. Uit de bijna gelijk- opgaande strijd kwam de jubilaris met een minieme zege (21-20) naar voren. Tegelijkertijd speelden schaak journalist Lex Jongsma en Leids kampioen Arthur Schuering een si- multaanséance, die beiden glansrijk wonnen. Jongsma moest alleen in Jan Tolenaar zijn meerdere erken nen en Schuering verloor driemaal en kwam eenmaal tot remise. Bij de schoolschaakwedstrijden kwam de LSB-kampioen, de Siem van der Stoelschool uit Leiderdorp als oppermachtig winnaar naar vo ren. De Leiderdorpers vergaarden 18 punten en kregen uit handen van PIDE-voorzitter en oud-wereld kampioen Max Euwe de Geuzen- trofee uitgereikt. De tweede plaats werd*bezet door de Mariaschool met 13% punt, gevolgd door de Riëll- school met 13 en de Sint Willibror- dusschool met 12% punt. De computer bleek alle kneepjes van het spel nog niet achter "de knoppen te hebben." Enkele tegen standers uit het talrijke publiek, wis ten de machine danig in de tang te nemen, hetgeen meerdere malen tot verlies voor de computer leidde. Ook de Philidor-spelers Piket en Smit bonden de strijd aan met het "stalen monster", maar moesten door het begin van een disco-show hun pogingen voortijdig stoppen. En daarmee kwam langzamerhand een eind aan het unieke schaakfestijn in de Breestraat, een gebeuren dat ze ker voor herhaling vatbaar is. Revanche De Leidse dovenschaakclub "Re vanche" heeft haar dertigste ver jaardag op grootse wyze gevierd. In "De Burcht" organiseerde de club een interland en een boeiend snel- schaaktoernooi. De kosten van het evenement werden gedekt door o.a. een loterij; 4500 loten werden onder .de LSB-leden verkocht. De 13-leden tellende vereniging heeft nog uit zicht op het landskampioenschap wanneer zaterdag van het Amster damse TOG wordt gewonnen. Re vanche heeft in Hans Vos een bij zonder succesvol speler, hij werd vier maal nationaal kampioen. De interland Nederland West- Duitsland, georganiseerd onder aus piciën van de afdeling schaken van de Kon. Ned. Doven Sport Bond, bracht aan beide zijden tien spelers aan het bord. De Westduitse spelers kwamen voornamelijk uit de teams

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15