JAN PETERS: NU VEDETTE JUBILEUMSTEMMING GESMOORD" ze „Dolblij dat ze met vakantie kunnen" Treiteracties van Oranje dan Uli Reactie van Franz Beckenbauer: „Hij is beter Honess" DINSDAG 20 MEI 1975 PAGINA 13 SPORT SPORT BONN "Skandal Fussball Brutal". Deze schreeuwende kop zette Bild aan Sanmtag (Sprin ger concern) boven het verslag van de wedstrijd Duitsland-Ne- derland. "Moest het zo nodig? De grote jubileumwedstrijd ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Duitse voetbalbond ontaardde in een genadeloos ge vecht van man tegen man. Het was steken en houwen, spugen en slaan wat de klok sloeg, toen het Westduiitee nationale elftal voor 55.000 toeschouwers in het Wald- stadion van Frankfort een 1—1 tegen Nederland redde". "Steeds opnieuw had bondstrainer Hel mut Schön voor de aftrap bezwo ren: voor ons is dit geen revan che van het wereldkampioen schap. De Nederlanders zagen het klaarblijkelijk anders. Ze ga ven de indruk, als wilden ze in Frankfort revanche nemen voor de nederlaag met 1-2 in de fina le vain heit wereldkampioenschap 1974 in Müncheai". De Berliner Morgenpost schrijft: "De 1-1 tegen Nederlandsmoor- de de jubileumstemming. Na de beeldschone treffer van Wim- mer volgde er niet veel meer dat de moeite waard was. Na een zo'n fantastische start en een dergelijk superdoelpunt mocht men hopen, dat na tien maan den eindelijk weer eens een mooie zege van de wereldkampioen tot sbamd zou worden gébracht. Maar het montere strovuur doofde uit en tegen het einde was het Nederlands elftal zo sterk geworden, dat niemand zich over het gelijke spel mocht beklagen. Welt am Sonntag (Springer-con cern) zag het zo: "De Neder landers, zo leek het, wilden zich voor de finale van het wereld kampioenschap in München re vancheren en de Duitsers wilden klaarblijkelijk als wereldkam pioenen niet over zich laten lo pen." En hoewel men noch aan deze noch aan de andere kant van de grens de complete bezet ting van het wereldkampioen schap kon optrommelen, gaf de wedstrijd ter gelegenheid van het jubileum van de Westduitse voet balbond de indruk, als hadden buren hier nog een oude reke ning te vereffenen. De Nederlanders waren daarbij in dubbel opzicht enigszins in de meerderheid. Zij waren speltech- nisch beter en hadden meer lis tige trucjes ter beschikking. Het Westduitse elftal maakte daar entegen een nogal brave indruk". FRANKFURT Als wedstrijd is DuitslandNederland niet geworden wat de wereldkampioen zich er van had voorgesteld. Aan de onvrede, die met name de Duitsers na afloop hadden, lag niet zozeer de 1—1 uitslag tem gromdslég, maar meer de wijze waarop de Knobel-equipe daarop aanstuurde. Dat liet zich aanvankelijk nog niet zo aanzien, maar toen Oranje kijk kreeg op het Duitse spel, domineerde Nederland op veel fronten. Acht minuten was DuitslandNe derland oud, toen libero Van Kraay balverlies leed op de Duitse helft. Franz Beckenbauer speelde Seel aan, die Wim Rijsbergen qua loopvermogen klopte. Seels trekbal werd, ondanks de onmiddellijke aanwezigheid van Wim van Hane- gem, achter Schrijvers gekopt door Wimmer. Dat Duitsland in die periode de meest gevaarlijke ploeg bleef, had het uiterst zwakke optreden van Schrijvers als oorzaak. De Ajacied sprong zaterdag onder bijna alle Duitse voorzetten door, een keer kreeg Bonhof er een leeg doel door voor ogen, maar hij faalde. Nederland haalde de wereldkam pioen met treiteracties uit het spel, hetgeen Oranje tevens de gunst van het publiek kostte. Van Hanegem speelde daarbij een grote rol, maar ook Suurbier en Krol, welke laatste het meer dan moeilijk had tegen het „zuigertje" Ritschel. De Zwitserse arbiter Walter Hungettotihter ont popte zich daarbij in ziijm eerste interland als een uiterst matige figuur, die zonder Fifa-badge het spel vanaf ruim dertig meter volgde, zonder echt in te grijpen. Niettemin liep Van Hanegem tegen een gele kaart op wegens praten en zou Suurbier eenzelfde lot ondergaan, toen de muur niet op de juiste afstand stond. Het aantal overtredingen bestond uit 28 tegen Nederland. 27 tegen Duitsland, maar er was wel een verschil. De Nederlandse zonden waren veel professioneler. Het Nederlandse doelpunt viel elf minuten na rust. Een overtreding van Korbel bracht Van Hanegem achter de bal. Rechts van de muur dwarrelde de bal langs Maier en toen leek erzelfs nog veel mogelijk voor Oranje. Maar Knobel had geen echte spits in Van der Kuylen en dat gemis deed zich vooral nadien voelen. Duitsland kreeg via Bonhof nog de kans op 2—1, maar de paal verhoedde dat. Peters en Van Hanegem waren Knobels beste spelers. Wimmer en Beckenbauer de dbeafcetfó Dudtsens. Hanegem, kijken teleurgesteld was natuurlijk geen bijster in- jersssambe wedstrijd. In ieder geval ton het geen revanche voor het WK ojm, want daarvoor telden dé fceaons weinig spelers die toen mee deelden. Er stonden nu twee heel rerschillende ploegen in het veld. SIftallen, die in oubouw zijn voor *t rolgende WK. Uit dat oogpunt was •el 'n belangwekkend dueL Wat iet Nederlands elftal betreft kan ik lan zeggen, dat we er niet gek voor- Afgezien van het eerste kwar tier hebben we het spel in handen gehad. We zijn de test goed doorge rold: als deze jongens ingespeeld ra- is er best een leuke ploeg van te maken. Zelfs zonder "Spanjaar den", Maar goed, dat zijn proble- voor later. Eerst wil ik nu wel weten waar ik aan toe ben met ?eyenoord. Het gesprek met Coster toch nog vastgelopen, daarom ben^ ik vorige week zelf even met Brox gaan praten. Dat contract moet er aar eens komen en anders moet de prijs die Feyenoord voor me vraagt omlaag. Op het moment moet ik 1.2 miljoen opbrengen en je vindt natuurlijk geen enkele gek die dat Wil betalen. Dat is geen haalbare caart, ook al gaat Nordqvist nu weg jij PSV. Die prijs moet dus omlaag, voor m'n vakantie wil ik rond zijn met een of andere club Voetbal Gouda is gedegradeerd uit de hoofdklasse van het zondag- amateurvoetbal. Op het UVS-terrein in Leiden verloor de Goudse ploeg I zaterdag de beslissingswedstrijd te gen De Spartaan met 1-0. Frankfurt Semi-lang piekerig haar, levendige ogen in een afge traind smoeltje, nog een paar maan den en Jantje Peters is volgens de wet volwassen. Grote talenten blij ken in verhalen vaak jonger dan ze zijn, zoals Björn Borg alsmaar 17 is, worden Peters 19 lentes toege dacht. In werkelijkheid is hij 20 en hoeft Pa Peters al in augustus niet meer op te draven om een verbinte nis van zijn zoon rechtsgeldigheid te verlenen. Naar voetbalbegrippen ge- Door Ger Stolk meten Is Jan Peters sinds zater- dag aankomend talent af. Volgens de heersende voetbalnormen schaarde hij zich tegen West Duitsland als gevolg van een topprestatie onder de vedetten, die de voetbalwereld in 1975 telt. Jan Peters - maar dat was be kend - is een opvallend nuchter ty petje. Jan Peters vraagt vooral om r.ormaal over hem te blijven oorde len. Want Jan Peters voelt zich nog steeds de ijzervlechter, die hij was vóór hij als voetballer landelij ke bekendheid genoot. Jan Peters, broodnuchter, die tussen de com plimenten die Wim Meuleman en Henk Burgwal hem komen toezwaai en, nog even kwijt wil dat hij indien hij er geen vreugde meer aan zou be leven om zijn voetbaltalenten aan te spreken, zonder pijn zijn oude am bacht weer ter hand zou kunnen ne- Enkele reacties op het spel van 7i effectvol schot, waarbij de bal over de Duitse "muur" draait, zorgt Wim van Hanegem vrije trap voor de gelijkmaker. Jantje Peters. Franz Beckenbauer: zijn leeftijd zou de mentale klap die "Hij is beter dan Uli Höness." Berti Ajax medische staf hem toebracht Vogts: "Die kleine mag naar Mön- in aanzienlijk meer tijd hebben chengladbach komen. Hij is 'n soort moeten verwerken dan Peters. Of Giles, zoals Leeds United die heeft." wellicht helemaal niet zijn te boven Helmut Schön: "Wat onze spelmaker gekomen. Jan Peters wimpelt veel Beer tegen had, was dat-ie tegen Pe- lof af op Knobel, die hem in de pic- ters stond. Als spelmaker kwam Beer ture schoof toen hij het zelf niet niet aan zijn specialiteit toe, maar meer zag zitten. En op Piet de Vis- ook als bewaker van Peters, werd ser, die nóóit aan hem heeft getwij- Beer uit de wedstrijd gespeeld". feld. Het moet de afstandelijke houding Jan Peters zegt het zo: "Een paar van Jan Peetei's zijn die hem be- dagen na Nederland—Italië moest houden heeft voor de top van het ik met NEC tegen FC Vlaardingen. Nederlandse voetbal. Ieder ander op Toen zag ik opnieuw het betrekke lijke van alles. Ik houd niet van overdrijven. Dat maakt me sterk in de .momenten van teleurstelling. Daardoor heb ik veel tegenslagen kunnen overwinnen. Niet alleen het feit dat Ajax me afkeurde. Maar ook andere dingen. Naar Anderlecht wil de ik echt niet zo graag. Dat het niet doorging heeft me ook nooit gespe ten. Feyenoord is de enige club ge weest, waarmee ik persoonlijk tot een akkoord kwam. Ik had wel voor de rest van het seizoen aan NEC uit geleend moeten worden. Dat zinde me niet. Ik vond dat ik dat niet kon doen ten opzichte van Piet Kamps, van Sije Visser en mijn andere ploeg- makkers. Ik ben gelukkig in Groes- beek. Voel me te jong voor grote avonturen. Vier jaar geleden atten deerde Arie de Vroet Feyenoord op me. Twee ton moest ik toen kosten. Stel dat ik naar Rotterdam zou zijn gegaan. Zou ik dan hetzelfde«niveau hebben bereikt? Hoeveel zijn er met teleurgesteld weer weggegaan bij Feyenoord? Ik leef nog altijd in de veronderstelling dat ik het goed heb gedaan. Ik leef met mijn vrienden, ga bijvoorbeeld niet met vakantie omdat zij pas op 13 juli vrij zijn en omdat ik dan weer moet trainen. Ik speel met NEC straks weer eredivi sie. Wie weet wat voor kans er na dat seizoen komt? Ik ben niet die voetballer die zegt, ik verkoop me nu zo duur mogelijk, probeer over een of twee jaar weer weg te komen en steek dan weer een handgeld in mijn zak". Zo is Jan Peters. Wie hem op de loonlijst heeft, heeft een beste aan hem. Vaak heeft hij de eerste divisie verwenst. Maar wat hij 'opstak in het seizoen dat NEC niet in het nationa le voetbalwalhalla uitkwam, bleek zaterdag tegen de wereldkampioen. Zette hij vijf minuten voor tijd niet hondsbrutaal zijn elleboog in de rib benkast van de boomlange Klie- mann? En was daar niet op een ge geven moment zijn schitterende sli ding 4egen dezelfde Kliemann. die voor Oranje de bal terug bracht in de ploeg? FRANKFURT Met de Duitse verslaggever, die enkele zeer scham pere opmerkingen tegen hem had den gemaakt, wilde George Kinabel na de interland niet meer praten. "Ik laat me door die lui niet in de maling nemen", bromde hij. Tegen de Nederlandse sportpers was hij evenwel de vriendelijkheid zelve. De bondscoach stak daarbij terecht de loftrompet uit over Jan tje Peters en Adrie van Kraay. "Die hebben zich vandaag volwaardige in- Schön: geduld FRANKFURT - Helmut Schön vroeg om geduld. Anders dan George Knobel wenste Schön wel met de Westduitse sportpers te discussieren. Maar niet eerder dan nadat hij het woord tot de tv-kijkers thuis had gericht. Een groot deel van de Duitse verslaggevers verliet daarop uit protest de zaal. Omdat Helmut Schon zelden iets zmraiigs zegt, ging het er ook zaterdag gezapig aan toe daar in de perskamer van het Waldsfcadion. Schön vroeg weer om geduld. „Ik heb mijn spelers steeds voorgehou den dat deze wedstrijd geen revanchepartij mocht worden," zei Schon. „Deze wedstrijd had in het kader van het 75-jarige jubileum een demonstratie moeten zijn maar was ook bedoeld om met het oog op net Europees kampioenschap wat te leren. Dat dit er niet helemaal is uitgekomen, heeft een aantal oorzaken. In elk geval werd Beer uit de wedstrijd gespeeld door die Peters. Anderzijds, geloof ik dat deze Duitsland—Holland een paar maten te groot was voor de Zwitserse scheidsrechter Hungerbüh- iAft. ternationals getoond. Vooral Jantje Peters excelleerde". De zwakke pekken in oranje (in feite stelde de héle aanval teleur, terwijl Piet Schrijvers herhaaldelijk blunderde, bedekte George Knobel fijntjes met de mantel der liefde: "Ach, misschien waren we aanval lend niet agressief genoeg, gingen we te weinig "diep", sloten de linies niet goed genoeg aan. Maar vergeet niet dat alle spelers er al een ont zettend zwaar seizoen hebben opzit ten. Je kon het na afloop in de kleed kamer horen: "gelukkig, nou zit het er op. En anderen kreunden: "Als we verdorie nog maar geen ruacom- petitie krijgen". De bondscoach over Piet Schrij vers: "Ik heb er geen moment aan gedacht om hem te vervangen. En maakte hij eigenlijk wel zoveel fou ten? Heus, er zaten paar hele harde voorzetten bij, waar je als keeper erg moeilijk bij kunt komen" George Knobel over de hardheid: "Ik kan me voorstellen, dat als er steeds dubieuze beslissingen tegen je worden genomen, je op den duur geen heilige blijft. En verder had die scheidsrechter, die zijn debuut in het interlandvoetbal maakte, geen flauw idee van de huidige profmentaliteit. Wie er ook theater maakte, Duitsers of wij, "hij trapte er prompt in". Waarop George Knobel bij de Nederlandse sportpers informeerde naar het gerucht dat Johan Cruijff niet meer voor oranje *ou willen uit komen, omdat de NVB het 'Tnter Footbal" van zijn schoonvader in de ban heeft gedaan. Als Cruijff (en Neeskens) tegen Joegoslavië verstek laten gaan, komt George Knobel overigens aardig in de moeilijkheden te zitten. Want PSV wil zijn spelers dan ook niet afstaan. René van de Kerkhof: "Ik wil wel, graag zelfs, maar PSV zal het me verbieden. Ik zal eens met ze gaan praten, maar ik geloof niet dat het veel zal helpen". George Knobel: "PSV stelt dat zijn spelers dringend behoefte heb ben aan vakantie. Sommige PSV'ers zit het overigens helemaal niet lekker dat de eigen vereniging hun uit oranje houdt. Cees Krijgh bijvoorbeeld, die speciaal zijn vakantie na de interland tegen Joegoslavië (31 mei) had t gepland en dolgraag in de nationale top-elf zijn debuut zou maken. Knobel: "Als PSV "ja" had gezegd was Krijgh, die ik tegen Ajax een topwedstrijd zag spelen, onherroepelijk al bij de groep Adri van Kraay: "Ik na afloop compleet versleten. Ik i kapot. Ik ben dolblij dat ik nu met vakantie kan". FRANKFURT De KNVB was zaterdag zeer tevreden over het resultaat dat oranje in het Wald-stadion boekte. Onmiddellijk na de tweekamp stapte official Zon (voor de spelers „ome Henk") dan ook de kleedkamer binnen en verklaarde - onder bijval - „dat toch de overwinningspremie zou worden uitgekeerd." Dus streken de spelers de man twee duizend gulden op. Peters: "Overdrijf niet. Kliemann schopte me' gemeen tegen mijn en kels. Berti Vogts. Ik dacht, 1ou krijg ik nog wel. En die Beer viel me ge woon er tegen. Die man schakel de zich zelf uit, ging over het hele veld lopen rennen. Nou, banen kan ik ook 'n stukje. Toen hij tegen me aan ging lopen duwen,' wist ik dat ik hem had overwonnen. Ik denk dat Beer helemaal niet zo'n goeie voet baller is, als ik dacht toen ik hem op de tv zag spelen." Nóg enkele reacties op het spel van Jantje Peters: Uwe Kliemann: "Die Peters is twee koppen kleiner dan ik. Tóch pakte hij me in de sliding. Op het moment heb je dan de pest in, achteraf denk je, dat was toch klasse van die kleine. Ik heb te gen Kessler gezegd, wanneer je nog een paar Marken over hebt, weetje waaraan je ze kwijt kunt." Uwe Seeler"Die kleine is goud waard voor iedere ploeg waarvoor hij speelt.' "Karl Heinz Schnellinger: "Peters is symbolisch voor het totaalvoetbal dat Nederland speelt. Superklasse." Jantje Peters is Jan geworden. Niet met zijn mond maar op de enige plek waar dat volgens hem mogelijk is. Jan Peters, het door Wiel Coerver gepolijste talent, is doorgebroken. Hij: "Knobel zei me dat het niet slim was om de scheids rechter steeds met een handgebaar te laten blijken, dat ik het niet met hém eens was. Maar ik heb van mijn leven nog niet zó*h slechte scheidsrechter gezien". "Wanneer Jullie nu persé willen dat ik goed heb gespeeld, dan wil ik toch tot slot ook Willem van Henegem even noe- Niet alleen ik maar ook Thijssen, Zuidema en noem maar op, hebben veel baat bij Willem op het veld. Willem praat veel, zegt wat je moet doen. Knobel zei me na afloop van België-Nederland dat mijn tweede helft een stuk minder was dan mijn -eerste. Willem viel in de rust uit, heb ik Knobel geantwoord. Ik blijf er bij dat ik tegen Duitsland niet zo zou hebben gespeeld, wanneer Wil lem van Hanegem er niet bij zou zijn geweest". •k De op de foto niet zichtbare Wim van Hanegem heeft een vrije trap genomen: doelman Maier van West-Duitsland gaat tever geefs naar de hoek. via de bin nenkant van de paal verdwijnt de bal in het doel: 11.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13