Straattoneelstuk was moeilijk te verstaan REVE BLUFT R.K. Overmoedig lustrumstuk van Wim Laman DINSDAG 20 MEI 1975 PAGINA 11 Ten toonstelüngen Atelier „De Scherf".Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 50220. Ans v. d. Helde— Kort exposeert eigen werk. o.a. glas bulgen Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. TRIANON: "Rufus." dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. zo. en ma. ook 4.30 uur. 18 Jaar. REX: „De sex-sekte der Zwarte Nonnen", da. 7.00 en 9.15 uu; 18 jaar. Kindermatinee: "Tarzan's grootste ge vecht," woe. 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: "Vrouwen die het uur. 18 Jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade- 14.00 uur en 18.30-19.30 uur. Knderzaal: van 13.00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor Ce ouders) van 18.3019.30 uur. ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zUn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15—15.00 uur. 18.30—19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor vrijdag ouders) a- (EU- Maandag t/m vrijdag: Bezoekuren Ziekenhuizen Dlaconessenhuls: Middagbezoekuur; i 31 mei. Dag. geopend vanaf 4 nam., za. en zo. vanaf 3 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Klas sieken kunst uit particulier bezit", t/m 13 juli. Leidse bioscopen LUXOR: "Tommy," dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uiur. zo. en ma. ook 4.4Ó uur. 14 Jaar. CAMERA: "Once upon a time In the West," dag, 8.00 uur. 14 Jaar. Kindermatünee: "Winnetou en Old 8urehand", za. en woe 2.30 uur. zo. en ma. 2.00 en 4.15 uur. AL. Nachtvoorstelling: "Pat Garret and Billy the Kid," vr. en za. 11.30 uur. 18 Jaar. LIDO: "Keetje Tippel," dag. 2.80, 7.00 en 9.15 uur zo. en ma. ook 4.45 ""stUDIof1 "Some like lit hot," dag. lingen. Volwassenen dag. 12/jO uur van 14 tot 14.45 uur en va 18.30 tot 19.30 uur Kraamafdellng; dag van 11.15, 12 uur (alleen ^vo< ir; Kinderafdeling dag va uur: 3e klasse: dag. uur en van 18.30 tot 11 Kraamafd: dag vah 15 tot 16 v en van 18.30 tot 19.30 uur; Kinderaf deling dag van 15 tot 18.30 uur. CCU hart be waking J dag. van 14.15 tot 14.45 uur en van 19 tot 19.30 uur. Intensieve verplegingdag^van 14^tot de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden kinderafdeling: Alphen aan den Rijn 2e klas II11.80 Geluidshinder Schiphol Endegeest: dinsdag en vrijdag 13— vliegverkeer nacht worden gemeld tlecentrum Ge hinder Schiphol (020175000) (9ucf Qïteuws 20 mei 1975 Honderd jaar geleden stond in de krant: Te Rotterdam is H. J. J., koffiehuis- en logementhou der aldaar, een week geleden met zijne echtgenoote zuster en dienstbode op het gerechts hof ontboden, en heeft een on derzoek te zijnen huize plaats gehad, een en ander in ver band met den dubbelen moord op 13 December 1872 in de Bocht van Guinea (thans Huijgensplein, Red.) in Den Haag, gepleegd op Mevrouw Van der Kouwen en hare dienstbode. De bedoelde per soon, die vroeger kellner was aan het badhuis te Schevenin- gen, is na afloop van het ver hoor weder huiswaarts gekeerd. (Het betreft hier naar alle waarschijnlijkheid Hendrik Jacobus Jut, die later als de dader van deze moord werd ontmaskerd, Red.). Vijftig laar geleden: De Franschen zenden nog belangrijke troepencontingen ten naar Marokko, wel een be wijs dat de strijd ernstig wordt aangezien. De berichten van 't oorlogsterrein blijven vaag en zijn gestéld in bewoordingen, die herinneren aan de com muniqués uit den wereldoor log, wanneer het niet al te voordeelig ging. Intusschen is uit Rabat geméld, dat de Riff- Kabylen op twee plaatsen het Fransche front zijn binnen gedrongen. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat Frankrijk bereid is tot een gemeenschap pelijk optreden met Spanje, waartoe Frankrijk nu wel ge neigd is, nu het zelf in moei lijkheden is gekomen. PANDA EN DE INZIENER 52 - 128 De leugen-ontdekker werd door professor Kalker en Melia langs het touw naar beneden gedragen, en tenslotte klom ook Panda de gevangenis uit. Hij was nog maar net uit de cel verdwenen, toen de bewaker de deur opende. "W-waar is de prinses!" stotterde hij gecshrkoken. "En de nieuwe gevangene!" "Gniggg!" sprak spion ABC langs de uit. "TJgnuk!". En hij knikte met zijn hoofd naar het touw dat het raampje uit voerde. De waker aarzelde niet. Hij sprong op het koord af en begon dat haastig in te palmen. Dat was niet prettig voor Panda - want hoe vlug hij ook af daalde, hij ging toch langzaam maar zeker de hoogte in. En toen hij het einde van het touw bereikte, kon hij maar één ding doen: springen. Tot zijn verrassing kwam hij echter niet op een hard, stenen trottoir terecht, maar op de zetel van een open rijtuig dat bij de gevangenismuur geparkeerd stond... De avontüren van Jommeke De strijd om de Incaschat tomieelschoütan te verliezen. Een op lossing voor dit probleem is wellicht het speelvlak door middel van tou wen te verbreden, waardoor een -soe peler overgang wordt bereikt. Ook is het zinvol te overwegen de man, die de pistoolschoten afvuurt, ter ver vanging van de schoten op het po dium, ndet voor iedereen zichtbaar te laten zijn. Maar was het toneel- feuilleton-deel I dan een aaneen schakeling van beoordelingsfouten, misvattingen en technische onvolko- Leroy Anderson (66) overleden WOODBURY, Connecticut Le roy Anderson, die onder meer het populaire liedje "Blue tango" en het bekende "Sleigh ride", dat in de kersttijd veel wordt gespeeld, heeft gecomponeerd, is gisteren op 66-Ja- rige leeftijd in Woodbury (Connec ticut) aan longkanker overleden. Van "Blue tango" werden meer dan een miljoen platen verkocht. memheden? Hoewel het bovenstaande dit doet veronderstellen is dat beslist niiet waar. De kostuums, gemaakt door Maria Lama^i waren bijzonder fraai afgewerkt. Daarnaast was het gegeven van deze eerste toneelfeuil- leton bijzander geschikt voor de vorm van het straattheater en Pieter van Empelen en Roel Polak hebben een aantal „volkse elementen" daar goed in onderkend en geaccentueerd. Het medelijden van het volk bijv. voor een ter dood veroordeelde ketter. Of het volk, dat in opstand komt tegen de adel en de geestelijkheid, die hun privileges verliezen. En dan speelt Jean Baptiste Segond van Banchet 'n indrukwekkende Prins van Oranje en een vette, dikke paap, terwijl Tjard Burning een goedmoedige kok speelt. Maar elke spelbeleving en elk accent, hoe functioneel ook bedoeld, verliest aan waarde, wanneer juist dait accent vertoren gaat. Als een aantal padvinders van de Living- stome-groep uit Voorbuig mij geen redieïijik uitzicht op de eerste etage van een gebouw hadldten aangeboden, had ik, ergens achter in de menigte, het bovenstaande nooiilt durven be weren. Wil men de volgende feuille tons beter over Daten komen, dan moeft bet geluild aanzienlijk worden verbeterd. Met de verstaanbaarheid staat of vadt iimmiers- de opvoering van het strapitibhieaiter.. A. C. KOEKEBAKKER Jr. KORTRIJK Tijdens een chaotische 'Nacht van de Poëzie' in het Belgische Kortrijk is Gerard Reve toch niet uit de katholieke kerk getreden zoals hij had aangekondigd. De verklaring van de schrijver voor het terugkomen op zijn besluit: „Ik heb een telegram van de paus gehad"Reve, kreeg een zilveren kruis omgehangen, naast een hakenkruis, een hamer met sikkel en een ban de bom teken. De *Nacht van de Poëzie' werd regelmatig verstoord door ontevreden publiek. Af en toe werd er gevochten. Ik blij vos hieros .'Dsn is Msec Ancapa niet ai/een os.' LEIDEN Onmiddellijk. na. de of ficiële opening van de „Eeuwfeest- week", kon feestvierend Leiden op de Breestraat gaan kijken naar het eer ste deel van het toneelfeuilleton. Bewust gebruik ik 't woord „kijken", omdat voor velen rond het toneel- podium blijkens de verschillende uit roepen, het „luisteren" veel te wen sen overliet. Men heeft een vrü groot aantal microfoons neergezet, zowel op het podium als op de uitbouw I naar boven, maar het aantal is be slist ndet toereikend. Bovendien heb ben te veel scènes plaats achter op het plankier, waar geen microfoons staan en waar een duidelijke articu latie en een heldere, luide stem de verstaanbaarheid bepallien. Ook de I mobiele microfoon geeft hier niet genoeg compensatie. Twee andere aspecten, die by de opvoeringen van de teneelfeudlletans meespelen zijn het temge staan (ongeveer een uur) en het beperkte zicht. Dit in oombi- I natie met het verloren gaan van I flarden van dialogen maakte 't voor de spelers gistermiddag bijzonder moeilijk een acceptabel gegeven nieer j te zétten. Ondanks de professionele regie van Pieter van Empelen en Roel Polak moest men toch een aan tal dingen laten liggen. Eén van d'iie onvolkomenheden is, dait de hande ling onvermijdelijk moet ophouden aan het einde vain het plankier. Het is een wat vreemde gewaarwording, wanneer een doodgestoken burger "t podium wordt afgevoerd en onmid dellijk naast het plankier vrolijk wegsnelt. Door de grote belangstel ling werd de spelers gisteren geen andere keuze gelaten. Men zal er bij de volgende feuilletaraafleveringen echter op toe moeten zien, dat dolt wel mogelijk is. Het argument, dat het hier om een „straatthealter" gaat en dus andere normen aange legd dienen te worden, is niet steek- I houdend. De handeling of de niet- handeling (de doodgestoken burger) dient zyn betekenis pas achter de Kooktip BITTERKOEKJES. Laat 100 g gewone en 25 gr. bittere amandelen goed drogen nadat ze ge peld zijn. Maal ze fijn en meng er 250 g kristal suiker door en 2 eiwitten. Nog beter is het suiker en eiweit tegelijk met de amandelen door de aman delmolen te halen. Voeg nog wat eiwit toe als de massa nog te stijf is: de ze moet te spuiten zijn. By een ouderwetse dro gist kunt u een paar vel len ouwel kopen. Leg deze op een bakplaat en spuit er, met enige on derlinge afstand, bergjes van het amandelmengsel Nouiaïok ,niêttelP«i FRED BASSET .KOMNOÜ! 2and\ ,vet van de Damt sHoml f IK WEET wiet OF IK ZIEK WEUO B0J OF OCWOOW M0&JE v/ci7i icen - Maak de bovenkant van elk bergje met een kwast je met water vochtig en zet de bakplaat ongeveer 20 min in een voorver warmde, vrij hete oven. Snijd de koekjes los van het vel ouwel en laat ze afkoelen. WINA BORN NAA? wir POST Generaal weer actief Copyright: Oberon/Haarlem. rekenaar: Peter de Smet LEIDEN De eerste dag van de werk van Jan van Dijk, gedirigeerd boek maar ook Ma reuse, Lampo, dat het bijzonder handig in elkaar universitaire eeuwfeestviering werd door Bastiaan Blomhert, was de Fronim, Prediker, Aeschylus en de gezet is, en niet in alle opzichten gisteren besloten met een galaconcert oompositie het zwakste punt, hetgeen Universele verklaring van -de rech- oorspronkelijk genoemd mag worden, in de Pieterskerk, verzorgd door Ly-door de inzet van het orkest des te ten van de mens worden geciieerd. Daar staat tegenover, dat de klacht ra Academica, een soort overkoepe- duidelijker in het oog (oor) sprong. Dit alles in een hedendaagse toon- van teveel informatie tegenover te lend orgaan van alle Leidse univer- De knappe uitvoering van Hendrik zetting, uitgaande van de ruimte van weinig perceptie er een van alle ty- sitaire muziekgezelschappen. Andriesseng Due madrigali werd om- de Pieterskerk, en geïnspireerd door den is. Dat meer teksten tegelijker- Het programma behelsde Neder- der Kaart een waardige afsluiting het Ave verum van Byrd, dat als in- tijd worden geciteerd en/of gezongen landse muziek, met de nadruk op he- van dit concert. leiding ten gehore werd gebracht, mag geen reden tot bedenking zijn: dendaagse: de universiteit kijkt voor- Het zal de lezer opgevallen zijn. Het is zonder meer een feit, dat La- zelfs Mozart gebruikte dit procédé uit herdenkingen geven reden tot te- dat ik in mijn besprekingen niet al- man zich heeft verkeken (of ver- in zijn opera's. De geschiedenis heeft rugblilkken, de verbindende schakel tijd de volgorde van het program- luisterd) op de akoestiek van de kerk. bewezen, dat contemporaine kunste- tussen het verleden en de toekomst ma aan houd. Meestal is dit, om een Dat het Ave Verum voor het ene deel naars doorgaans niet naar waarde is het heden, zo drukte Ton Boon bepaald aspect van het concert te van het publiek uitstekend hoorbaar kunnen worden geschat. Voor zover het aan het'eind van het concert benadrukken of uit te werken, soms was,-en voor het andere deel ndet ik hier een waarde-oordeel kan en uit als praeses van Lyra. is het gewoon praktischer. In dit ge- spreekt op dit punt voor zichzelf, mag vellen: deze moraliteit was wei- Teruggegrepen werd in het Oan- val heb ik de (naar mijn gevoel) Vanaf mijn plaats was het koor nu licht iets te overmoedig opgezet, maar certo grosso op. 3,1 van Hellendaal. "ballast" overboord gegooid om de eens goed, dan weer sterk vervormd ook overmoed is een vorm van moed. ietwat ongelukkig na de pauze ge- echte lading te behouden: de com- hoorbaar, waaruit blijkt dat ook de Dat neemt niet weg, dat ik alle plaatst. Waarschijnlijk was vermoeid- positie van Wim Laman "Wat baet modernste audio - technische midde- bewondering had voor de uitvoeren- heid de oorzaak van de minder alerte de vrijheitHet stuk gaat uit van len nog voor verbetering vatbaar zijn. den en de dirigenten, met name An- reactie der orkestleden op het leven- de verschillende opvattingen van het Het werk van Laman is, zoals prof. dré Kaart die enkele ponden moet dig dirigeren van André Kaart: des- begrip vrijheid, zoals die door de Cohen zei geen technisch voldragen zijn afgevallen door 't heen-en-weer ondanks waren de prestaties der mu- eeuwen heen zijn geweest. Daartoe compositie. Met deze uitspraak kan geren, sici nog ruim voldoende. Bij de se- wordt in ruime mate gebruik ge- ik mij niet geheel verenigen: het renade voor blazers, piano en slag- maakt van teksten uit het Geuzelied- slechtste wat ik ervan kan zeggen is, RON HARMS

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11