vindt DERTIEN VERMISTE MARINIERS ZIJN VERMOEDELIJK DOOD Arabische landen willen toch dialoog met Europa Twee bruggen bezweken Handelsembargo tegen Cambodja en Zuid-Vietnam VRR-delegatie in Bangkok voor betere relaties Moskou Actie Mayaguez zwaarder dan verwacht Thailand van steeds groter belang HANDEL IN BLOED Gulf betaalde aan Z.-Korea en Bolivia miljoenen dollars aan steekpenningen ZATERDAG 17 MEI 1975 Moskou - De Sowjet-Unie besteedt thans, vlak na de communistische zege in Vietnam, ongewoon veel aanhebt aan Thatland. Moskou is naar het lijkt, van oordeel, dat het lot van Thailand de ontwikkelingen ln Zuidoost-Azie zal aanduiden en mogelijk zelfs bepalen. Bovenal is Moskou geïnteresseerd in de vraag, welke richting de Thaise politiek zal Inslaan met betrekking tot de Verenigde Staten en China. Russische waarnemers hebben met voldoening en luide instemming de pogingen van Bangkok gadegeslagen om zich te bevrijden uit de al te nauwe relaties met Washington. Deze verandering van koers zal mogelijk leiden tot de volledige militaire teruetrekkine van de Amerikanen uit Thailand. De Prawda heeft een speciale correspondent naar Bangkok ge stuurd om, samen met die van het persbureau Tass, verslag uit te brengen over de ontwikkelingen in het gebied. Zij hebben met instemming geconstateerd, dat de banden tussen Thailand en Amertka verslappen. China Het zou echter fout zijn te menen, dat Moskou alleen maar belang stelt In een Amerikaanse terugtrekking uit Thailand. Deze terugtrekking is ro onvermijdelijk geworden vam^ege Amerika's bittere ervaringen in tndo-Chtna, dat Moskou het niet nodig vindt een extra stootje in de gewenste richting te geven. Moskou interesseert zich ten aanzien van Thailand bovenal in de houding van China.' Dit kwam sterk naar voren in een bericht van de Prawda, dat wanneer Peking een ambassade in Bangkok eou vestigen, op bevel van Thailand alle 400.000 Chinezen in dat land onder jurisdictie van deze ambassa de zouden komen te vallen. Dit nieuws betekende voor de Russen in de eerste plaats, dat Bangkok er k nnelijk zeer veel aan gelegen is Peking een genoegen te doen. Dit is ntet onbegrijpelijk, gezien de sterke communistische guerrillabewegingen aan de grenzen van Thailand met Birma, Laos en Cambodja. Verder kwam uit dit bericht naar voren, dat binnenkort de Chinese ambassa de veel invloed op de binnenlandse politiek van Thailand zal kunnen uttoefenen, dankzij haar rechtsbe voegdheid over de economisch sterke Chinese minderheid in Thailand. Moskou vraagt zich bovenal af of Bangkok reeds niet te veel in Chinese richting koerst om althans enige invloed te .kunnen uitoefenen op de communistische rebellen in eigen land en om zich beschermd te weten tegen de nieuwe macht van Vietnam en Cambodja. Moskou is duidelijk zeer weinig gelukkig met een dergelijke ontwikkeling en zou graag willen, dat Bangkok een meer neutrale, niet-gebonden positie in nam, waarbij het China op entge afstand zou houden. Rivaliteit Het is waar, dat de overwinning van Hanoi meer de Russische dan de Chinese invloed zal helpen wegens de potentiële meningsverschillen en rivaliteiten tussen Hanoi en Peking. Maar Moskou blijft hierbij niet stilzitten. Het ontplooit veel activiteiten tn Zuidoost-Azie, zoekt contacten en nieuwe vriendschappen en is er bovenal op uit de relaties met Indonesië weer op te poetsen. In de ogen van Russische deskundigen kan Thailand, als het niet geheel onder Chinese invloed komt een rol van betekenis spelen bij het vergroten van de invloed van de Sowjet-Unie. De Russen denken, dat Hanoi en i zullen zijn Th* D"nd al te zeer in de omklemming van China terecht komt. Het is echter mogelijk, dat Washington Thailand er voorzichtig toe zal bewegen, goede relaties met C^^na te scheppen en de Russen buiten de deur te houden. Russische déskundigen en ontwerpers van do politiek van de Sowjet-Unie nemen de mogelijkheid van een Chinees- Amerikaans samenspel in Zuidoost- Azie zeer ernstig, een spel, dat gedeeltelijk tegen Hanoi gericht zou zijn, maar toch vooral tegen de Sowjet-Unie. Maar zij menen voordeel te kunnen trekken uit de huidige onzekere situatie, om te voorkomen dat een dergelijke verbintenis, zich consolideert. De Russen schijnen van oordeel te zijn, dat sommige landen van Zuidoost- Azie weliswaar bang zullen zijn zich te keren tegen gezamenlijke druk van Amerika en China, maar er aan de andere kant toch niet te veel aan willen toegeven. Dtt laatste zou dan nuttig kunnen zijn voor de politiek van de Sowjet-Unie. Observer-Dienst WASHINGTON (Reuter) Bij de reddingsoperatie voor de gekaapte Mayaguez zijn een Amerikaanse marinier en een heli kopterpiloot om het leven gekomen, maar dertien mariniers worden nog vermist en 22 zijn gewond, van wie drie ernstig. Dat is gisteravond in Washington meegedeeld door Joseph Laitin, woordvoerder van het Pentagon. Volgens de nog niet volledige rapporten zaten de dertien vermiste mariniers in een helikopter die neerstortte boven de Golf van Thailand. Dertien andere inzittenden van deze helikopter zijn opgepikt door de torpedoboot jager Wilson. De berichten zijn echter nog niet he lemaal duidelijk omdat de 300 mariniers, die deelnamen aan de operaties op het eiland Koh Tang door verschillende Ameri kaanse marineschepen zijn geëvacueerd. Behalve de neerge schoten helikopter waren nog andere Amerikaanse vliegtuigen getroffen door Cambodjaans afweergeschut, maar die hadden geen ernstige schade opgelopen. GENEVE (Reuter) De We reldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties (WHO) heeft in een rapport de wijdver breide handel in menselijk bloed aan de kaak gesteld, die som mige commerciële ondernemin gen tot duizend procent winst oplevert. Deze bedrijven betalen donors in ontwikkelingslanden twee tot vier dollar voor een liter bloed en verkopen het ba de rijke landen voor twintig tot veertig dollar per liter. Deze praktijken leveren gevaar op voor de gezondheid van de do nor. en ook voor die van de ont vanger. Het rapport, dat is opgesteld voor de jaarvergadering van de WHO aan de hand van gege vens van nationale gezond heidsdiensten en het interna tionale Rode Kruis, concludeert dat het inzamelen" van bloed- plasma voor zuiver commerciële doeleinden wijdverbreid is. Deze praktijken schijnen een jaar of tien geleden in Midden- en Zuid-Amerika te zijn begonnen, maar hebben zich die laatste tijd ook verspreid naar Afrika en Azië. De commerciële bedrijven, die niet met name genoemd worden, tappen bloed van de do nor, scheiden dan het bloedplas- ma van de rode bloedlichaamp jes en brengen die bloed lichaampjes dan weer terug in het lichaam van de donor. In sommige centra kan dezelfde donor enkele malen per week bloed geven. Deze praktijken, al dus het rapport, leveren gToot gevaar op voor 'de gezondheid als de donor ondervoed is. Er kan proteïnegebrek ontstaan en de natuurlijke weerstand van het lichaam tegen ziekten kan ernstig worden aangetast. Op den duur kan de donor gaan lij den aan ijzer-tekorten en bloed armoede. Het geven van bloed voor geld kan ook een belang rijke inkomstenbron worden voor mensen die verslaafd zijn aan alcohol of drugs. Deriva ten van him bloedplasma kun nen by de ontvanger leverkwa len opwekken. Juist arme mensen kunnen zich om gezondheidsredenen het minst veroorloven bloed af te staan voor mensen in het rijke deel van de wereld, aldus het rapport. Als geld wordt gege ven voor bloed brengt dat arme mensen tot daden die hun ge zondheid schaden. Laitin verzekerde dat alle 13 ver misten zich aan boord van dezelfde neergeschoten helikopter bevonden. 'Er zijn geen aanwijzingen die de veronderstelling rechtvaardigen dat er iemand op het eiland Toh Kang is achtergebleven", aldus Laitin. De Pentagon-woordvoerder zei niet te weten of de nog in het gebied kruisende Amerikaanse schepen met duikers naar de vermisten zullen zoe ken. Laitin zei: "Ik wil geen al te gro te hoop wekken" dat de dertien ver miste mannen nog in leven zijn. De vermisten bevonden zich aan boord van een der drie helicopters die bij de aktie verloren zijn gegaan Daarnaast zijn er 22 soldaten ge wond, van wie ten minste drie zwaar, zo vertelde Laitin ln een résumé over de aanval. Laitin onthulde nu ook voor de eerste maal dat de militaire opera ties, met name de aanvallen met jachtbommenwerpers een veel gro tere omvang hadden dan tot dusver was beweerd. Behalve de luchtaanval op de Cam bodjaanse vliegbasis bij Ream, al dus Laitin, hebben de jachtbommen werpers ook bij de haven van Siha- noekville enkele brandstofopslagplaat sen bestookt. Laitin zei voorts dat de toestellen bij het Ream ook het vuur hebben geopend op behuizingen waarvan men wist dat daar 2400 Kmer soldaten waren geconcentreerd. Op de vraag waarom het nodig was om brandstof depots op 50 kilo meter van het eiland te bombarde ren antwoordde Laitin dat de Cam bodjaanse vliegtuigen en schepen „nu eenmaal brandstof nodig heb ben". Peking heeft een verklaring gepubli ceerd waarin staat dat de bombarde menten van de Amerikaanse lucht macht op de steden Sihanoekville en het naburige Ream plaatsvonden na dat de Mayaguez en zijn bemanning al waren vrijgegeven. 'De Cambod jaanse regering had in de ochtend van 15 mei besloten tot het vrijgeven van de Mayaguez, in goede staat, en van zijn bemanning, gezond en wel. Maar later op diezelfde dag stuur den de Amerikaanse imperialisten hun vliegtuigen voor barbaarse bom bardementen op de haven en de olie raffinaderij van Sihanoekville, en op de marinebasis en de luchtmachtba sis van Ream, waarbij grote schade werd aangericht aan materieel en mensen". Peking deelde mede dat bij de Amerikaanse actie twintig Cambodjanen zijn gedood of gewond. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger heeft gisteren in een persconferentie gezegd dat de herovering van het con tainerschip Mayaguez voor de we reld een les moet zijn dat de Ver enigde Staten niet met zich laten spotten. Hij zei begrip te hebben voor de zorgen die men zich in Bangkok maakt en gaf toe dat Thailand niet van tevoren is geraadpleegd over het daarheen vervoeren van de mariniers die bij de aktie tegen Cambodja wer den ingezet. Toch liet Kissinger blijken dat hij weinig geduld zal hebben met de houding die Thailand aanneemt. Hij zei dat de mate van wederzijdse vriendschap in de toekomst geheel van Bangkok zal afhangen. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse regering heeft gisteren een volledig handelsembargo tegen Zuid-Vietnam en Cambodja af- Het ministerie van Handel plaatste de twee landen voor wat export vergunningen betreft in dezelfde categorie als Noord-Vietnam, Noord-Korea en Cuba. „Het handelsembargo tegen deze landen is erop gericht dat export vergunningen zullen worden geweigerd, tenzy er speciale menslie vende overwegingen in het geding zyn" aldus een communique van het ministerie. Het embargo komt neer op een uitbreiding van de beperkende maat regelen die door het ministerie van Financiën kort na de machts wisselingen aldaar waren gelast. Financiën heeft ook de deposito's van beide landen in Amerika be vroren. Hetzelfde geldt voor deposito's van Amerikaanse staatsbur gers die zich in de twee landen mochten bevinden. Het ministerie van Handel had echter de mogelijkheid om Zuid- Vietnam te behandelen als de Sowjet-Unie en China, die wel Ame rikaanse exporten mogen ontvangen, of als het Cubaanse blok welke landen dat niet kunnen. Handel heeft nu voor het laatste gekozen. BANGKOK (Reuter) Een delegatie van de Voorlopige Revolutio naire Regering van Zuid-Vietnam is in Bangkok aangekomen om te spreken over de voortdurende Amerikaanse aanwezigheid in Thai land. De leider, Nguyen Min Phung, zei by aankomst dat het vertrek van de Amerikaanse troepen „dringend noodzakeiyk en onmisbaar was voor de vestiging van een werkelijke vrede" in Zuidoost-Azië. „Wy zyn gekomen om alle goederen, waaronder de vliegtuigen en schepen, te ontvangen die leden van het voormalige bewind in Sai gon naar Thailand en het leger by him vlucht naar Thailand heb ben gebracht". De delegatie, die op uitnodiging van de regering van Thailand ln Bangkok is, zei dat de VRR bereid is vriendschappelijke betrekkin gen met de Zuidoost-Aziatische landen te vestigen. Thailand heeft de VRR nog niet erkend, maar de aanwezigheid van een officiële delegatie op uitnodiging van Bangkok komt neer op een de-facto-erkenning, aldus waarnemers. Tijdens het bezoek aan Bangkok zal o.m. gesproken worden over de kwestie van de repatriëring van de 40.000 Vietnamese vluchtelingen in Thailand. Het bruggenwerk in Europa schijnt niet zo erg solide te zijn. Bij het instorten van twee bruggen in Oostenrijk en Joe goslavië kwamen zeker 23 mensen om het leven terwijl van meer dan 150 gewonden minstens 35 in levensgevaar verkeren. Een trein van Skoplje naar Belgrado reed over een treinbrug toen deze, vermoedelijk als gevolg van ondermijning van een der pijlers door de hoge waterstand instortte. Bij dat onge luk (foto rechts) boven) kwamen zeker 13 mensen om het le ven terwijl minstens 150 werden gewond, van wie 35 nog in levensgevaar verkeren. In Lieserhof en in Oostenrijk verloren 10 arbeiders het leven toen een brug in aanbouw instortte. Deze brug (foto links onder) moest een belangrijke schakel vormen in de Autobahn langs Tauern die volgend jaar geopend zou worden. Een van de arbeiders, die werkzaam waren op de brug, kon zijn leven (wellicht) redden, maar hij ligt wél zwaar gewond in een zie kenhuis. Devaluatie De regering van Bangladesj heeft de nationale munt eenheid, de taka, gedevalueerd. De koers bedraagt nu dertig taka per pond sterling tegen voorheen 18,9677 taka per pond. Blijkens een officiële regeringsverklaring is deze maat regel bedoeld om de economie te sta biliseren. BRUSSEL (ANP) Ondanks het feit dat zij duidelijk verstoord zijn over het feit dat de EG afgelopen zondag een handelsakkoord met Is raël tekende, blijven zij voor het hou den van een Europees-Arabisch dia loog. Dat blijkt uit een verklaring, die de ambassades van de Arabische landen in Brussel gistermiddag heb ben afgegeven. In die verklaring zeggen de Ara bische landen dat het akkoord tussen de gemeenschap en Israël „niet alleen een blijk van een partijdige hou ding vormt, maar ook een daad met verstrekkende politieke gevolgen is. De ondertekening van het akkoord betekent een morele, en politieke, 'een materiële en een economische steun aan een agressief land, dat grondgebied bezet van landen waar mee de EG bevriend is". Volgens de verklaring vragen de ambassadeurs van de Arabische lan den zich af of wat de EG nu heeft gedaan, niet in strijd is met haar eigen beginselen. „Op een moment dat de Arabische landen hun goede wil tonen door de Euro-Arabische dialoog opnieuw op gang te brengen en terwijl iedereen toegeeft dat de pogingen om tot vrede te komen de grond in werden geboord door de on verzoenlijke houding van Israël, neemt Europa zulke risico's" aldus de mededeling van de ambassa deurs van de Arabishce landen. De verklaring zegt verder dat „door dit verdrag te ondertekenen, Europa Is raël aanmoedigt in de blinde hals starrigheid van dat land. Dat ge beurt met alle gevolgen die eruit kun nen voortvloeien voor de vrede en de internationale veiligheid", aldus de verklaring. De ambassadeurs stel len in hun verklaring de vraag of de EG wel een juridisch voorbehoud ge formuleerd heeft inzake het terri torium waarop het onlangs geteken de verdrag betrekking heeft. Zijn er wel de nodige schikkingen getrof fen opdat bodemschatten uit de door Israël „bezette en uitgeplunderde Arabische gebieden" niet op de ge meenschappelijke markt gebracht kunnen worden, aldus de verklaring. WASHINGTON (AP) De president van Gulf Oil Corp. Bob R. Dorsey, heeft verklaard dat de maatschap pij vier miljoen dollar aan illegale politieke bijdragen heeft betaald aan de partij die in Zuid-Korea aan de macht is, 460.000 dollar aan de par tij die Bolivia regeert, 50.000 dollar aan een "algemeen vormingsprogram ma" in de Verenigde Staten betref fende het Arahlscn-Israëlische con flict en mogelijke andere bedragen aan het buitenland. Dorsey,die als getuige was opge roepen bij de subcommissie voor multinationals van de Senaat, zei dat Gulf in 1966 een miljoen dollar en in 1970 3 miljoen dollar betaalde aan de Democratische Republikein se Partij in Zuid-Korea na wat hij noemde sterke druk. Hij zei dat Gulf tot betaling was overgegaan om haar investeringen ten bedrage van enige miljoenen dol lars te beschermen en dat hij pas onlangs had ontdekt dat de finan ciële bijdragen "tegen de Koreaan se wet" waren. Dorsey zei dat er drie politieke be talingen waren verricht in Bolivia. Gulf kocht een helikopter van 110.000 dollar voor de inmiddels overleden generaal Rene Barrientos die toen deelnam aan de Boliviaanse presi dentiële campagne van 1966. Barrientos zou nadien nog twee be talingen hebben gevraagd en gekre gen van resp. 240.000 en 110.000 dol lar. Dorsey zei dat Gulf ook in het geheim 50.000 dollar had gedona- teerd via de First National City Bank van Beiroet ln Libanon. Op donderdag 22 mei a.s. zijn de poliklinieken van het ACADEMISCH ZIEKENHUIS LEIDEN GESLOTEN in verband met de viering van het 400-JARIG BESTAAN van de Leidse Universiteit.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9