STOCK-CAR-RACING 2e PINKSTERDAG VOORSCHOTEN "Plannen inkomensbeleid zijn gevaar voor economie mei stunt parachutisten. Aanvang 14.30 uur circuil-Veurseweg Vernieuwing ondernemingsraad? Buitenom Contactgroep van metaal-werkgevers: Principe akkoord e. a. o. Akzo tip voor een fijne dag: DIERENPARK WASSENAAR Grote verdeeldheid door druk op SER ZATERDAG 17 MEI 1975 ADVERENTIE DEN HAAG (ANP) De contactgroep va»n werkgevers iin de meitaaHiinidustrdie vindt dat de plannen aangekondigd in de nota Inkomensbeleid van de regering een fundamenteel gevaar opleveren voor de Nederlandse economie. De rege ringsnota gaalt voorbij aan de functie van het eigen inko men van de onderneming, zo verklaart deze contactgroep. fc,In plaats van het oplossen van de grote problemen als werkloosheid en inflatie dreigen we, wanneer dit as pect niet mede in de beschouwing wordt betrokken, de moeilijkheden alleen maar te vergroten en wellicht onoplosbaar te maken". Veel Nederlandse ondernemingen ver keren in een noodsituatie en de voor een groot deel structurele werkloos heid is daarvan een gevolg. De indi viduele inkomens zijn voortdurend gestegen. De inkomens van de onder nemingen zelf zijn in de laatste Jaren gedaald. Om een ook relatief ten aanzien van de ons omringende landen redelijk inkomensniveau voor onze bevolking te handhaven, ook wanneer de aard gasbaten niet meer kunnen bijsprin gen in het tekort van eigen inko mensproductie, zullen de inkomens Van de ondernemingen (dat zijn him winsten) zich moeten herstellen en dan behouden blijven. Een inkomensbeleid dat niet mede gericht is op behoud en verbetering van ondernemingsinkomens is niet alleen onjuist, het is op langere ter mijn gezien a-sociaal, aldus de con tactgroep. De contactgroep meent dat dit ele ment in de discussies, die naar aan leiding van de regeringsnota zullen plaats hebben, dient te worden Inge bracht. De paragraaf over vermo- gensaanwasdeling in de nota sugge reert dat er in de ondernemingen vermogensaccumulatie plaatsvindt terwijl er in werkelijkheid vermo- gtnserosie optreedt. Een definitie van het grondbegrip winst als zoda nig ontbreekt. „Wat er ook onder overwinsten ver staan moge worden, duidelijk is dat deze slechts in enkele incidentele ge vallen voorkomen en dat hieruit geen ADVERTENTIE fondsen kunnen komen die voor de Nederlandse afhankelijke beroepsbe volking een noemenswaardige inko mensverbetering zouden kunnen op leveren". De nota is volgens deze werkgevers misleidend omdat ver wachtingen worden gewekt die niet gerealiseerd kunnen worden. Voordelige trein-toegangbiljetten op vele stations verkrijgbaar. ARNHEM (ANP) Tussen AKZO Nederland en de Industriebon den NVV, NKV en CNV, de Unie BHLP en de vereniging hoger perso- neel-AKZO is gisteren overeenstem ming bereikt. Er werd een principe akkoord overeengekomen, dat voor ziet in een reële loonstijging van 1,75 pnooenit met een minimum vas f 26.60 per maand bij het van kracht worden van de hieuwe cao's. De bon den vroegen aanvankelijk 2 procent loonsverhoging in centen en procen ten. (De Unie BHLP alleen in pro centen). Op basis van de gisteren overeenge komen uitgangspunten zullen de on derhandelingen bver de cao's bij de 60 AKZO-ondernemingen in Neder land verder worden gevoerd. Bij de ze ondernemingen werken ongeveer 30.000 personeelsleden. Voor het eerst is met dit principe akkoord ook de basis gelegd voor een cao voor het hoger personeel bij AKZO-Nederland. Steekpenningen Een rechtbank In Moskou heeft gisteren een Zwit serse zakenman tot tien jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens het omkopen van een Russische handels functionaris. Deze man is ter dood veroordeeld wegens het aannemen van steekpenningen. De Zwitser Wal ter Haefelin, vertegenwoordiger van een meubelfabriek, had aan de direc teur van een Russische handelsorga nisatie, Joery Sosnovsky, 107.000 roe bel (ongeveer 400.000 gulden) aan steekpenningen betaald, en boven dien nog voor 7.000 roebel geschen ken gegeven. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren, tijdens de laatste dag van hun bezoek aan Roe menië, een bezoek gebracht aan het beroemde klooster Monastere de Sucevita. Zij worden hier begroet door de moeder-overste. Gisteravond is het koninklijk paar weer in Nederland teruggekeerd. Na het bezoek is een slotverklaring uit gegeven, waarin onder meer staat dat Nederland en Roemenië vinden, dat de conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa zo snel mogelijk tot een goed eind moet ko men om de veiligheid in Europa te versterken. Landen moeten zoeken naar vreedzame oplossingen voor internationale problemen. Daarbij moet de onafhankelijkheid, souve- reiniteit en ndet-inmengang van an dere landen, ongeacht politieke kleur worden gerespecteerd. Voor de verwezenlijking van een grotere veiligheid in Europa vinden Nederland en Roemenië het streven naar een algemene en volledige ont wapening noodzakelijk, aldus de ver klaring. Naasting in Ethiopië De mili taire regering van Ethiopië heeft op nieuw met buitenlands kapitaal ge dreven ondernemingen onteigend. In de eerste plaats geldt het groothan delsbedrijven in levensmiddelen en supermarkten. Een regeringswoord voerder verklaarde, dat de eigenaars vooral Grieken, Armeniërs en In diërs economische sabotage had den gepleegd. ADVERTENTIE 1 dag niet genoeg? Hindert niet Een fijne vrije dag is in Dierenpark Wassenaar om voor u 't weet. Dat geldt voor volwassenen en voor kinderen. Want niet alleen behoort dit park met z'n ruim 3.000 dieren tot de grote drie van 't land bovendien zit het boordevol dagvullende attrakties. Dolle pret bij de grootste apenkollektie van Nederland. Fleurig buitenterras. Spektakulair voederen van tal van diersoorten, waaronder 120 verschillende roofdieren. Gezellig resaurant. Vertederende momenten op plaatsen waar jonge dieren zijn. Kinderboerderij met gelegenheid tot ezeltje-, pony- of minicar-rijden ?n voor de hele kleintjes dan met die Zoo-boemel door 't dierenrijk. Grote speeltuin. Ook u zult ervaren dat Dierenpark Wassenaar eigenlijk veel meer biedt dan men op één dag genieten kan. Maar dat hindert niet. Voor aar 15 gulden hebt u een Jaarabonnement. Kimt u 12 maanden lang terug komen wanneer u wilt. En zo vaak i wilt. Dubbel fijn omdat er altfy wel weer wat nieuws te zien te beleven valt. Rijksstraatweg 667 Tel. 01751-78691 en 79559 DEN HAAG Het kabinet heeft een knuppel in het hoenderhok gegooid van de SER-commissie, die moet adviseren of de samen stelling en bevoegdheden van de ruim 4000 ondernemingsraden moeten worden uitgebreid. De werkgevers hebben er geen be hoefte aan, de vakbeweging wel. De vakcentrales zijn sterk ver deeld, vooral op het punt van om bouw van de bestaande onderne mingsraad tot een personeelsraad, waarvan de directeur geen deel meer uitmaakt. Al sinds 4 oktober 1973 wordt er in de SER gebokst over de inhoud van dat advies. De waarschuwing, vorige week van het kabinet, dat het advies snel op tafel moet komen kan niet anders dan een verdeeld advies over de ondernemingsraden opleveren, zo valt in het SER-ge- bouw te beluisteren. De politiek zal dan de knopen waar de SER niet uit is kunnen komen maar door moeten hakken. Die vooruitzichten op een verdeeld advies is de oogst van een bewogen weekje, dat begint met het door Den Uyl met kracht bijgezette antwoord van minister Boersma op vragen van de drie progressieve fractievoorzitters in de Tweede Kamer. Daarin zegt hij nog eens bij de SER te zullen aandringen snel met het advies over de ondernemingsraden te komen. Komt dat niet op tijd, dan zal het kabinet nog voor het eind van het jaar met een wetsontwerp bomen, Stroomversneliinig De week van de stroomversnelling en het aandraaien van de tijdsklem eindigt met een vergadering van de betrokken SER-commissie. Zowel voor als na die donderdagse bijeenkomst worden de tekenen steeds duidelijker: wil de SER nog wat in de melk te brokkelen hebben, dan kan dat alleen maar in een verdeeld advies. Daarin zullen de tegenstellingen op hoofdlijnen scherp op tafel komen te liggen. De tijdsklem kan tot gevolg hebben dat by de partyen in de SER de nei ging versterkt wordt om terug te val len op verdere uitgangsstellingen. Een voorproefje daarvan kwam donder dag van CNV-voorzitter Lanser. Hij heeft verzet aangekondigd als het kabinet van de ondernemingsraad een personeelsraad wil gaan maken. Boersma heeft vorige maand bij de christelijke werkgevers duidelijk zijn voorkeur voor een personeelsraad laten blijken. Als er voor de leiding geen plaats meer is in de ondernemingsraad ontstaat er een splitsing in het bedrijf, zo waarschuwde Lanser. Hij wees er op dat deze taak voor het CNV zo principieel ligt, dat er geen compromissen over vallen te sluiten. Het CNV zit daarmee op de lijn van die werkgevers, die van het begin af aan al niet zoveel behoefte hadden aan een fundamentele wijziging van de positie van de ondernemingsra den. Niet voor oktober De SER-commissie wil toch haast maken met het advies, zo sijpelt naar buiten. Men ziet een kans met nog een of twee vergaderingen voor de zomervakantie met een interne schets van een advies te komen. Nota's zijn gewisseld, standpunten liggen vast, de onderhandelingsmar ge vooral van de vakcentrales is klein. Dat op belangrijke punten verdeelde advies moet dan eerst nog in de respectievehjke achterbannen worden besproken. Als die er mee akkoord gaan. kan het advies in oktober verschijnen. Zijn er na dat contact met de ach terban nieuwe besprekingen in de commissie in de SER nodig om de verdeelde standpunten nog nader te profileren, dan zal het advies later, maar nog wel voor het eind van het jaar kunnen worden uitgebracht. De vakbeweging zit met de huidige situatie in de SER goed in de moei lijkheden. Zij krijgt de zwarte piet toegespeeld, het overleg in de SER te vertragen door de verdeelde opstel ling van CNV enerzijds en NW en NKV anderzijds over de samenstel ling van de ondernemingsraad. Ook afgelopen donderdag kon de vakbe weging op dit punt niet tot een eens luidend oordeel komen. Wat de uitbreiding van de be voegdheden van de ondernemings raden aangaat zijn de vakcentrales in grote lijnen akkoord. De werkge vers willen de ondernemingsraad een adviserende instantie laten blijven, de vakbeweging wil er meer body aan geven: medebeslissingsbevoegdheid op een aantal punten en dan vooral op sociaal gebied. Problemen Toch liggen er ook op dit punt nog wel problemen, omdat in de ad viesaanvraag van Boersma ook de re latie ondernemingsraad en het vak bondswerk in de bedrijven meegeno men moet worden. Daar heeft in de SER een werkgroep tot nu toe een vergadering aan gewijd. En ook daarover vliegen de bonden elkaar in de haren, waarbij met name de in dustriebonden voorop lopen. Een •ondernemingsraad met uitgebreide bevoegdheden zou immers de vak beweging overbodig kunnen maken. In vakbewegingskringen is enige irritatie te bespeuren over de claims die met name vanuit de regerings partijen gelegd worden op de onder nemingsraden en het behartigen van werknemersbelangen. Het is een ab soluut ondenkbare zaak als zo'n aan gelegenheid van het bedrijfsleven is in de politiek gewyzigd wordt, zonder dat het bedrijfsleven er een uitspraak over heeft gedaan. Aan de andere kant is dat juist een reden om toch maar zo snel moge lijk een op een aantal cruciale pun ten sterk verdeeld advies uit de SER te laten komen. Ook als dat niet voor het eind van het jaar komt zullen de partijen die er in de SER niet uit komen zich toch op de politiek moe ten richten. De verhoudingen van dat moment bepalen dan wat er voor het bedrijfsleven uiteindelijk voor een soort ondernemingsraden uit zal komen. Processen (1) De juridische faculteit van de Leidse universiteit ensceneert vol gende week bij het eeuwfeest twee strafprocessen. Eén, zoals het in 1575 toeging en één anno heden. Zoiets is erg instructief, Niet zozeer om te vergelijken, wat er allemaal veranderd is, maar voor al ook om te zien wat er gelijk ge bleven is. De organisatoren van het spek takel weten nog niet precies of ze met het moderne proces de bar re werkelijkheid gaan nastreven, of juist wat wenselijk zou zijn. Een hardnekkig gebruik onder kantonrechters is nog altijd om verdachten met een sociaal be scheidener bagage met 'je' en 'jy aan te spreken. Dat is niet altijd onaardig bedoeld- In tegendeel, menig magistraat meent met de ze benadering de verdachte op zijn gemak te kunnen stellen. Maar naar'het resultaat moet men gissen. De veelheid van ver schillen tussen de rechter en de man voor het hekje worden ex tra aangezet. Processen (2) Men loopt gauw in de vaL De vroegere procesvoering lijkt een aaneenschakeling van barbaars heid. De pijnbank bijvoorbeeld. Die mocht worden gehanteerd, wanneer het bewijs bijna was geleverd en dan nog alleen in gevallen van zware misdrijven. Wanneer het bewijs heel zwak was of het vergrijp niet ernstig, dan moest de pijnbank op stal blijven. Hield men na de weinig malse torturen van de pijnbank toch aan zijn onschuld vast, dan moest een heel nieuwe proce dure worden geopend, waarbij de verdachte (en zijn verdediger, de taelman) op voet van gelijkheid de degens kon kruisen met de schout, die als aanklager placht op te treden. De pijnbank hoort niet meer tot het instrumentarium van het huidige gerechtelijke onderzoek. Al ben ik geenszins volledig ge rust dat allerlei andere, minder direct-fysiek pijnigende midde len, aan een murwmakings-pro ces kunnen meewerken. De zeer verfijnde hulpmiddelen van de moderne criminalistiek trekken de spieren sneller krom en het net dicht dan de duimschroef van weleer. Dat de pijnbank ver dwenen is, moet dus niet louter aan nieuwere ideeën over mense lijkheid worden toegeschreven, maar zeker ook aan de technolo gie. Processen (3) Verdachte behoeft tegenwoor dig niet meer te antwoorden en de rechter behoort hem dat te zeggen. Iedere rechtbankverslaggever kan u vertellen, hoe dat vaak gaat: "verdachte, u bent niet ver plicht op de vragen die u gesteld worden te antwoorden. Vertelt u nu maar eens precies, hoe het ge beurd is". En diezelfde rechtbankverslag gever maakt eveneens geregeld kennis met officieren van Justitie die zich quasi opwinden aan de hand van een op schrift voor hen liggend rekwisitoor dat al één of twee weken terug geschreven is. Een heel bekwaam en genuan ceerd publicist over het strafpro cesrecht vertelde mij op dit stuk een kwalijke anekdote in de zaak tegen die naïeve broeder Matheus die de wapens de Soheveningse strafgevangenis binnensmokkelde voor het roemruchte gijzel-syndi- caat. Nadat de officier met een vlammend verbaal lasapparaat de broeder om zijn homosexuali- teit aan de paal had gegoten, voegde hij er als summum van beeldend vermogen aan toe: "broeder Matheus, u bent een zwakke broeder". Processen (4) Maar goed, er zijn altijd weer cirkels die tot sluiten noden. De ze week zette staatssecretaris Glastra van Loon dan op zijn beurt de hele rechterlijke macht voor joker door zijn plan van mas sale gratie te pousseren en vrij heidsstraffen voor te dragen voor omzetting in geldboetes. De rijen wachtenden voor een plaatsje bij het bomenhakken in Drente wa ren te lang geworden. Zo verspeelt hier en daar ie mand die een medemens aan flarden heeft gereden behalve zijn no-claimkorting nog een paar lapjes van honderd. Maar dat lopen we wel weer in met wat extra kilometers op de declaratie. Reclame (1) "Jouw adem zou zelfs een beer uit zijn winterslaap halen". Tekst uit een STER-filmpje voor tand pasta. De woorden worden uitge sproken door een heer tegen zijn vriendin. De Reclameraad die over de goede smaak (en adem) moet waken vond dat dit niet Kon. En wat ook niet kon was een mannenhand die tevergeefs na de lege toiletrol reikt, daarop geme lijk "Liesbeth" roept, waarna een andere hand, een dameshand dit maal een verse cilinder toiletpa pier uit de kast haalt. Ik ontleen deze twee voorvallen aan een alleraardigst en zeer leesbaar boekje van Martin van Amerongen "Het gekwelde le ven van die snelgeklede, rapge- kapte, fraaibesnorde, goedgebek- te sherrydrinkers of de Reclame man tussen kassa, kiinst en koning klant", voor 17 guldenne gentig bij De Bezige Bij. Eigenlyk gaat het niét alleen over de reclameman, maar meer over onze frustraties en aggres- sies als consument, als we met iets ongrijpbaars als reclame te maken krijgen. De meest door trapte sigarettenadvertenties die jeugd, sex,en succes predikt bij gebruik van het filter-Q, mag er door, maar zo gauw er iets aan de orde komt, waarmee één van de zeven openingen die het door- snee-menseiyk lichaam telt, dient het besprenkeld te worden met de excrementen van het geurenor- gel en taaloefeningen aan de sher rybodega ontleend. Reclame (2) Van Amerongens scharnierpunt in deze lekke're (daar heb je het al) reportage, is gelegen waar voor de reclamemaker het links denken ophoudt en het rechts ver dienen begint. Dat is geen roestig scharnierpunt, maar goed-geolied, zoals de deuren van het boerderij tje «dat de reclameman in Piajuun of Schoorl als tweede huisje ten dienste staat. De frustratie van de reclame man: het wordt met hetzelfde gemak uitgesproken als "de werk- weigerachtigheid van de gemiddel de gastarbeider", "de roestgevoe- ligheid van de Franse automo biel", "de smakelijkheid van het Spaanse gerecht paella", "de on betrouwbaarheid van Herdershon den". Is het allemaal wel zo? Als ik Van Amerongen goed begrijp, valt het met die frustraties alles mee en is voor menige reclame jongen de Volvo onder de op maatgesneden derrière een gul le troost voor de gemiste litterai re carrière en de dichtbundel die al jaren bij De Slegte ligt. Met andere woorden: Van Ame rongen verandert niet zozeer iets aan het beeld dat we toch al van de branche hadden, eigenlijk be vestigt hij het. En misschien is er dus wel helemaal geen scharnier punt: het links denken is al lang begonnen, maar het rechts ver dienen gaat nog lokker door. Armpje Mijn collega Ruud Paauw wijst mij op een afbeelding van keizer Wilhelm de Tweede in een Juist gestarte serie in afleveringen (een kiosk-estafette met de boekenkast als finish) gewijd aan de Eerste Wereldoorlog. Wilhelm is op be zoek by d>e sultan in Konstantino- pel. Het moet vroeg in de Jaren tien zy n en zelden heb ik dat te- korte, enge, stijve linkerarmpje van deze Hohenzollern-telg zo goed in beeld gezien. "Ja, Ja", zegt Paauw. "als de baker destilds wat oplettender was geweest, had de wereld er heel anders uitge zien". Want het is een eng arm pje. nauweliiks reikend tot het middenrif. Daarmee zou hij als recruut vast zyn afgekeurd voor militaire dienst. Misschien zou het in de keuken nog net zijn gegaan. Hoewel, om met gamellen te sjou wen moet je toch wel kracht in Ie handen en armen hebben. De neus van Cleopatra, het armpje van Wilhelm. Wie twijfelt er nog aan de zin van de geschie denis?

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7