'Voor mij hoefde De Zeeuw niet af te treden' Staatssecretaris Glastra v. Loon (Justitie) Celstraf afkopenhet kon niet anders PRIJSVRAAG STADSVERSIERING Andriessen (KVP): 3 9 Door Thom Oliink Den Haag/Den Bosch Het mocht worden verwacht; de reaoties op de door staatssecretaris Glastra van Loon (Justitie) aangekondigde „col lectieve gratie lopen sterk uiteen, De rechterlijke- macht heeft duide lijke bezwaren. Dat was voorspel baar. want met de mogelijkheid gevangenisstraf tot maximaal 14 dagen af te kopen wordt de zorgvuldige individualisering binnen de strafmaatbepaling en -toewijzing wel doorkruist. Uit reclasseringskringen worden veel positiever geluiden gehoord. Maar bovenal is toch de toon te horen van „vergeving": iedereen is zich zeer bewust van de onhoudbare situatie die de wachtlijst met 8500 namen creëerde. Namen van men sen, die soms zelf drie of vier jaren moeten wachten eer ze hun vrijheidsstraf kunnen ondergaan. Het was voor ontwerpers van deze maatregel, die uniek en ook eenmalig zal zijn, glashelder, dat het zo niet langer kon, dat andere oplossingen (nog) niet voorhanden waren en dat er snel een regeling moet komen. De staatssecretaris verwacht dan ook van de rechterlijke macht, die zich het meest op de tenen getrapt kan voelen wel een positief advies. Dagboetestelsel Prof. mr. w. P. C. van Hattum, voormalig vice-president van de Haagsche Rechtbank, president van de Strafkamer en nu nog voorzitter „De permanente dreiging, die de veroordeelden boven het hoofd hangt in de tijd, dat ze door plaatsgebrek hun straf niet kunnen uitzitten, is afschuwelijk. De nood zaak om de wachtlijst in te korten steekt boven alles uit. Er wordt gesproken over het feit, dat die 350 gulden afkoop voor een straf van veertien dagen (25 gulden per dag) discriminerend zou kunnen zijn. Voor de een een gering bedrag, voor de ander een hele som. De gedachtengang is duidelijk. Maar wanneer men z'n auto verkeerd parkeert, betaalt ook iedereen hetzelfde. Er zou kunnen worden gezocht naar andere oplossingen. Ik denk hierbij aan Zweden waar het zogenaamde dagboetestelsel wordt gehanteerd. Op basis van een aantal gegevens, onder meer van de belastingdienst, wordt bepaald hoe veel iemand moet betalen. Een vast percentage van de inkomsten brengt dan vanzelf de nodige differentiatie". ADVERTENTIE Wijziging sluitingstijden advertenties Zeer tot onze spijt hebben wij moeten besluiten de sluitingstijd voor advertenties te vervroegen. Deze zijn m.l.v. dinsdag 20 mei a.s. als volgt vastgesteld: Gewone advertenties en Ingezondea Mededelingen Dag van verschijnen 10.00 uur Dag vóór verschijnen 14.00 uur r Glastra van Loon: „Twijjels bij de rechterlijke macht kan ik mij wel begrijpen". Voor maandag Voor overige dagen: Rubriekadvertenties Voor maandag Voor overige dagen: Kleuradvertenties: Speciale pagina's Auto (vrijdag): Personeel. Onroerend goed. Uit, de deur uit, (zaterdag): Donderdag 2 dagen voor verschijnen 15.30 uur Noodzakelijk Wij vertrouwen dat u voor een en ander begrip zult hebben. Advertentie-afdeling: LEIDSCH DAGBLAD/ALPHENS DAGBLAD Zaterdag 12.00 uur Dag vóór verschijnen 14.00 uur Twee werkdagen voor verschijnen 09.00 uur Woensdag 2 dagen voor verschijnen 15.30 uur Gelukkig Hetzelfde thema snijdt ook R. P. Schaafsma aan. Hij is directeur van de Stichting Samenwerkende Re- classeringsinstellingen in Den Bosch. „Een dergelijk systeem verdient het nog eens te worden bekeken. Deze maatregel van de heer Glastra van Loon is een eenmalige en voor een oplossing op langere termijn moeten nieuwe wegen worden gevonden. Ik wil wel kwijt, dat we erg gelukkig zijn met het initiatief van de staatssecretaris. Onze houding ten aanzien van vrijheidsstraffen is bekend. We hebben sterke twijfels aan het effect, helemaal als het gaat om korte gevangenisstraffen, en de negatieve gedragsbeïnvloeding. Nu een groot deel van de wachtlijst kan worden weggewerkt en de tijd voor de blijvende 0000 gevallen kan worden teruggebracht tot zo'n zeven maanden in plaats van drie of vier jaar kunnen we niet anders dan blij zijn. Natuurlijk springqn er vragen in het oog. Hoe zit het met de spreidingsmogelijkheid van betalen? Mensen die yan de bijstand leven zullen ook met dit bedrag de nodige moeite hebban. Een lening moet in mijn ogen mogelijk worden ge maakt. De twijfels bij de rechterlij ke macht kan ik mij wel begrijpen. Hun wil om per geval, per individu te oordelen wordt enigszins door kruist. Wie echter met resocialisatie te doen heeft, weet welk een ellende het wachten op uitvoering van een straftoewijzing met zich meebrengt. De mensen worden vaak werkloos; na een veroordeling moeten ze veelal van baan veranderen. Er moet een speciale werkgelegenheid worden gezocht. Maar dat kan niet eerder geschieden dan dat de straf achter de rug is. Dus blijft men enkele jaren bij huis hangen met alle problemen voor de persoon en het gezin van dien. Neen, met het afschrappen van 5000 namen van de lijst, kunnen we alleen maar erg gelukkig zijn. Daarnaast moet het zoeken naar nieuwe wegen, zoa'- dat gebeurt door bijvoorbeeld de com- missie-Enschede doorgaan". Toont de directeur van de SSR zich gelukkig, minder waardering kan mr. A. Berkhout (arrondissements rechtbank Den Haag) opbrengen. „Hoogst ongelukkig. Het gaat om veroordelingen van voor 1 januari '75. Wat te denken van de mensen, die op 2 of 3 januari hun straf kregen toegemeten. Een afschuwelij ke zaak. En de moeite van de rechters om tot een gefundeerde, geïndividualiseerde uitspraak te komen. We weten allen hoe het is gekomen. We weten van de personeelstekorten, het ziektever zuim bij gevangenispersoneel, de verkeerde opvatting dat korte vrijheidsstraffen zouden afnemen, de wat strengere rechtspleging, de ideële motieven, die hebben geleid tot beoordelingsfouten in het gevangenisbeleid. Maar we zitten nu eenmaal met die huidige onhoudba re situatie. En daarom zeg ik toch: hoogst ongelukkig, maar noodzake lijk". Waarmee eigenlijk wordt aange toond, dat hoe men er ook over denkt, over dat afkopen van de straf, iedereen begrijpt dat deze maatregel wel moest worden voorbe reid. Die commissie onder voorzitterschap van prof. mr. Ch. J. Enschede zoekt naar weeen om sancties te vinden ter vervanging van de Juist door de reclasseringsinstanties zo gewraakte Aan de stadsversieringen die ter gelegenheid van de eeuwfeesten Leidse Universiteit, in de Breestraat en in de Haarlemmerstraat hangen, is een „zoek"-prijivraag gekoppeld. U moet de vijf versieringen die afwijken van de andere opzoeken. In vijf etalages, verbonden met de draden van de versiering, treft u dan een Leidsch Dagblad aan. Schrijft u nu de vijf data van die kranten op en stuur deze naar het Leids City Centrum, Post bus 550, Leiden. U kunt in aanmerking komen voor een mooie prijs! (Hoofdprijs: 4-daagse reis naar Londen). Sponsors Stadsversiering: LEIDSCH DASBLAD LEIDS CITY CENTRUM PAGINA 19 Andriessen en De Zeeuw hier nog broederlijk naast elkaar. Of er op dit moment nog veel om De Zeeuw valt te lachen is twijfelachtig want hij ziet het in de tegenwoordige KVP niet meer zo zitten. Andriessen nog wel al "moeten we de KVP weer snel een nieuw elan geven". Den Haag De donkere wolken die zich boven de KVP samenpakken worden door de fractieleider in de Tweede Kamer, mr. Frans Andriesr sen, beslist minder zwaar genomen dan door sommige kringbestuurders. „Het aftreden van De Zeeuw was voor mijn gevoel niet nodig geweest", zegt hij. „De Zeeuw heeft zijn opvattingen en ernstige bezwaren tegen de huidige gang van zaken binnen de KVP aan het dagelijks bestuur uiteengezet. Dat vond het niet nodig om het weer in de partij te brengen na de bijeenkomst in Woudschoten". Hoe de verhoudingen binnen de KVP op dit ogenblik liggen, kan Andriessen nietprecies taxeren, maar „er is een grote meerderheid en daartoe behoor ik. Je moet het niet zo zien, dat ik mezelf beschouw als de belangrijkste exponent. De KVP-fraolie van de Tweede Kamer deelt dit meerderheidsstandpunt. Wij vinden dat wat De Zeeuw wil: nu omvorming van de KVP tot een Christen-Democratische Partij strij dig is met de Christen-Democrati sche Appel afspraken in Woudscho ten. Om die reden kan het niet. Hoe de Eerste Kamer tegenover het standpunt van De Zeeuw staat, weet ik niet. Tenslotte is hij lid van de senaat. Voor mijn gevoel had De Zeeuw zch gewoon bij de besluitvor ming van het dagelijks bestuur moeten neerleggen. Hij heeft voordien ons ook bepaald niet de indruk gegeven dat hij om dit punt op 24 maart zou opstappen'. Voorzitter Sinds dit weekeinde wordt ex-KVP- voozitter Dick de Zeeuw wel gedoodverfd als voorzitter van de nieuwe (christelijke) volkspartij die, links van het midden, KVP-dissi- denten en andere huisloze midden stemmers zou moeten opvangen. Andriessen: „Ik kan me dat niet Door Reny Dijkman voorstellen. De Zeeuw heeft altijd beweerd dat hij niets wil doen wat strijdig is met het CDA. Dat betekent, dat hij de partij waartoe hij de KVP had willen omvormen binnen de CDA-formule had moeten houden met als uitgangspunt het evangelie, maar toegankelijk voor iedereen. Bovendien heeft De Zeeuw destijds verklaard: „Ik treed af en dat is onherroepelijk. Ik kan me niet voorstellen dat er straks een verkiezingsslag zou kunnen ontstaan binnen de KVP tussen Vergeer, de kandidaat van het partijbestuur en De Zeeuw. Het zou mij sterk verwonderen en het toppunt van verwarring geven'. Frans Andriessen gelooft niet zo hard in de oprichting van weer een nieuwe partij. Temeer daar volgens diverse opinieonderzoeken het CDA zeker, maar ook de KVP weer in opgaande lijn zitten. „Als er na de discussie op 20 en 21 juni door het partijbestuur een gezonde uitspraak heeft plaatsge vonden dan moet men gewoon binnen die partij blijven. Ik geloof in de redelijkheid en het gezonde verstand van de mensen. Uit alles blijkt immers de toespitsing op drie hoofdstromingen: het socialisme, het liberalisme en het CDA. Dan kan ik me niet voorstellen dat concurrenten een grote aanhang krijgen. Het kernpunt van de discussie tijdens de partijraad zal zijn; Hoe kunnen we de KVP weer nieuw elan geven binnen de zo snel mogelijke totstandkoming van het CDA. Verkiezingen Gestel nu eens dat het vorige week mis was gegaan met die vermogens- aanwasdeling, dat was toch voor de KVP uiterst vervelend geweest als het tot nieuwe verkiezingen had geleid. Verkiezingen, zonder dat er een CDA tot stand is gekomen, zijn voor de christen-democratische par tijen nadelig. Volgens de laatste enquete van Lagendijk krijgt het CDA 3 procent stemmen meer dan wanneer men weer met drie aparte lijstenuit zoukomen. Andriessen: „Ik denk dat we de procedurele moeilijkheden hadden overwonnen als we wel als CDA de verkiezingen waren ingegaan. In het dagelijks bestuur van het CDA is dit besproken. Als het moet kan het heel snel tot stand komen. Zat Pratend over de kabinetscrisis van vorige week, waarbij Van Agt en Lubbers met opstappen zouden hebben gedreigd: „Ik heb niet de indruk dat Van Agt het nu zat is. Wel dat hij geen nieuwe ambtspe riode meer wil als minister. Wat Lubbers betreft, deze man krijgt de volle problematiek van het bedrijfs leven voor zijn kiezen. Maar hij heeft niet gezegd dat hij elk ogenblik op zou stappen of dat hij oververmoeid was. Hij heeft op de beslissende dinsdag niet met zijn portefeuille gezwaaid. Ik kan niet ontkennen dat er taktisch gesproken een verschil van inzicht was binnen de sociaal-econo mische vierhoek (Den Uyl, Duisen- berg, Boersma en Lubbers). Later is er met Lubbers overeenstemming beerikt en toen hebben de christen-democraten in het kabinet een lijn verder getrokken. De PvdA was echt niet zo happig op verkiezingen als wel gesuggereerd wordt. Men loopt het risico de verkiezingen te winnen, maar de regering te verliezen. Ik had bepaald niet de indruk dat de PvdA-top verkiezingen wilde De PvdA heeft duidelijk water in de wijn gedaan. In dit geval had het zich ook niet tot een ministerscrisis kunnen beperken, maar ik vind niet dat men bij elk verschil moet zeggen dat dan de hele christen-democrati sche club maar uit het kabinet moet stappen waar hij met zijn geweten niet aqhter staat. Het is een feit dat abortus een bed zware zaak voor hem is. Het wordt een moeilijke situatie Of de rest zou blijven zitten als hij hierom zou opstappen, is moeilijk te zeggen. Ik kan alleen maar voor de KVP spreken, maar ik kan me moeilijk voorstellen dat dat verdwijnen zich tot een minister zou beperken'. V ergadieriingen Hebben de afmattende kabinetsver gaderingen nu een rol bij de crisis gespeeld? Ik geloof m dit geval nietmaar leg eens de foto's van Den Uyl nu en van twee jaar geleden naast elkaar. Ook op hem laat deze Frans Andriessen geloof in het CDA functie duidelijk zijn sporen na. Er wordt te vaak, te lang en te intensief vergaderd. Dat heb ik Den Uyl ook weieens in de koffiekamer gezegd. Dat moet leiden tot oververmoeidheid en irritatie Een ministerpresident is geen fractieleider. Hij moet in staat zijn verschillen te overbruggen. Hij mag geen vertolker van een stroming zijn, maar moet tussen de partijen instaan en daar heeft Den Uyl nogal eens moeite mee" Help uzelf aan zo'n handig naslag-boekje voor aan de waterkant en help sportvissers met 'n handicap aan 'n aangepaste stek! De volledige opbrengst wordt besteed aan deaanlegenhet onderhoud van vissteigers voor gehandicapten. lm initiatief™, l^j^^iverzckcnnoen Tan harte gestemd door de Hetiezlandse Vereniging *an Spoitviseersfedeiaties, net belangeloze medewerking Abortus Minister Van Agt van Justitie heeft in interviews gedreigd dat hij zou weigeren een initiatief wetsontwerp voor abortus mede te ondertekenen, als dit inhoudt dat het helemaal uit het wetboek van strafrecht ver dwijnt. Hierover zijn toch met formateur Burger duidelijke afspra ken gemaakt? Andriessen: „Het hele preconsti- tuerende beraad (de vergadering van kandidaatministers, waarin men trachtte bet op een aantal beleidspunten eens te worden) is op dat punt erg mistig geweest. Ik ben er niet bij geweest. Naar mijn mening kan een minister echter niet gedwongen worden iets te doen,

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19