Open huis brengt stad en universiteit samen BEJAARDEN IN GOEIE OUWE TIJD REVUE Historisch eten: linzen en os in de Breede Slrael OPEN HUIZEN international House treedt naar builen ADRESSEN VAN EINDSTATIONS Internationaal ZATERDAG 17 MEI 1075 EXTRA PAGINA 17 1Theologisch Instituut, Ra penburg 59. godgeleerdheid 1". Rijnsburger- 134. Anatomisch Instituut, Was- 11. Laboratoria voor Celbiologie, Histologie en Elektronenmicrosco- pie. Gebouw 55. Academisch Zie kenhuis, RIJnsburgerweg 10. 12. Biochemisch laboratorium. Wassenaarseweg 64. 13. Gorlaeus laboratoria, Wasse- Huygenslaboratorlu Botanicus, Rapenburg 20.' Rijksherbarium, Schelpenkade 21. Zoölogisch Laboratorium, Kai- penburg 73, zalen 12 en 20. 25. Vakgroep klassieke taal- en letterkunde en Historisch-didac- Rijn- en Schiekade 42. 26. Sinologisch Instituut, Insti tuut Kern. Japanologlsch Studie centrum, Eerste Binnenvestgracht oud-christelijke kunst, Kloksteeg 25 en Rapenburg 65. 28. Talenlaboratorium. Breestraat 85 29. Papyrologisch Instituut. Bree. straat 155a. 30. Sociologisch Instituut Sta tionsplein 242 en 234. 31. Pedagogisch Instituut. Sta tionsplein lu. zaal 1109. 32. Culturele antropologie* en so ciologie der niet-westerse volken, Stationsplein 10 en 12, zaal 2 en traal Rekeninstituut. Waj 36WCAcademisch Historisch Mu seum. Gemeentearchief. Bolsot- kade 2a. 37. Leids Academisch Kunstcen trum. Levendaal 150 (boven Con- sumarkt). 38. Universitair Sportcentrum, Wassenaarseweg 74. 39. Universitaire eettafel "De Bak", Kalserstraat 25. 40. Vereniging Technische en Ad ministratieve Staf, Oranjerie. 73 >rlichtingscen- sexualiteit en mense- ing Telefonische Hulp dienst. Werkgroep Biologen voor Vietnam, c. Dispuut Panoplia der CSPR en d. Amnesty Interna tional, Vormingswerkcentrum, Rijn- en Schiekade 40. 44. Leidse Werkgroep Homofilie (C.O.C.), Nieuwe Rijn 20a. 45. Leidse Studenten vereniging "Minerva." Sociëteit "Minerva". Breestraat 48/50. a NOTOS/Njord Galgewater. 46. International Neighbourgroup Rapenburg 6. 24 48. Studenten itenvereniging "Catena" Horus, Kolfmakersteeg den H eLei" 53. Leidse Onderwijsinstellingen, Leidsedreef. 54. Krantz en Zn.. Oude Singel 55. Sijthoff NV Uitgeverij-Druk kerij. Doezastraat 1. 56. PTT. Middelstegracht 125 en 57. Stadhuis. Breestraat. 58. Gemeentearchief, Boisotkade 2a. 59. Lakenhal. Oude Singel. 60. Molen 'De Valk", Lammer markt. 61. Waaggebouw. Aalmarkt 21. 62. Sportstichting. Groenesteeg 97 63. LOM-school, Rijnsburgersin- gel 22. 64. Leger des Heils. Hooigracht 30. 65. Stichting Bureau Maatschap pelijk Werk. Oude Rijn 44a. 66. Kluphuis 'De Mirt", Lage Rijndijk 64. 67. Stichting Buitenlandse Werk nemers Rijn en Lek, Doezastraat 68. Centrale Hervormde Vrouwen dienst, Oude Rijn 44c. 69. Dienstencentrum de Binnen- ligers. Brandelerkade 14. 71. Hendrik Pierson-Stichting, Terweepark 2 Noordeindseplein 2a. .v,. .,'ilkvereniging De Juwelen, Agaathlaan B 363. 77. Sempre Avanti 78K. Tamboerijn, Valeriusstraat 73. 79. Schooladviesdienst Statdonsw. 32. 80. Trefcentrum Rapenburg 100, Rapenburg 100. 81. Reece NV. Rooseveltstraat 4. 82. Rijnlandhuis, Breestraat 59. Openingsdagen: Men kan de open huizen op de hieronder vermelde dagen bezoe ken. Op dinsdag 20 mei: 1. 2. 3, 4, 5. 6. 7. 8. 9. 11. 12, 13. 14, 15, 17, 20. 21. 22. 23. 24, 25. 26. 27, 29 31 32. 34. 35. 35a, 36. 39. 40. 41. 42. 43. 45 47, 48, 49. 50. 51, 52. 54, 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63, 65. 66. 67 68. 70. 72. 73. 74 75. 81. 82. Op woensdag 21 mei: 1. 2. 3, 4, 5. 6. 7. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15, 17. 18, 19, 20, 21. 22 23, 25, 29. 30. 31 32 33 34 35 35a, 36. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 47, 48, 49, 50 51 52, 54. 55, 57, 58. 59. 60. 61. 62, 65, 67, 68. 69. 70. 73 76 78 82. Op donderdag 22 mei: 1 2. 3. 4 Het Open Huis is één van de activiteiten tijdens de eeuwfeest- week waarbij de relatie tussen universiteit en stad centraal staat. De organisatoren van de Open Huis manifestaties hopen althans dat vele Leidenaars de gelegen heid te baat zullen nemen om een bezoekje te brengen aan de vele universitaire instituten en laboratoria en studentenvereni gingen, die hun deuren geduren de enkele dagen van de feestweek wagenwijd zullen hebben open staan. Aan de andere kant zijn er ook stedelijke instellingen en groe peringen die open huis zullen houden, waaronder een aantal be drijven en diverse wijkverenigin- gen. Universiteit en stad zijn dus beiden gastheer en gast. In het Open Huis wordt een belangrijke plaats ingeruimd voor het massakansspel, dat via de universitaire computer de twee zijdige bezoekersstroom zoveel mo gelijk in goede banen moet lei den. Wat is dat, dat massakans spel? Zoals gezegd loopt dit spel via de universitaire computer waarin alle gegevens van de o- pen huizen (openingstijden, be zoekerscapaciteit) en een aantal gegevens van iedere deelnemer (adres en voorkeur voor bepaalde open huizen) zullen worden op geborgen. De computer kan daar door op elk gewenst moment uit zoeken wel kopen huis geopend is, of er plaats is voor nog meer bezoekers en of het beantwoordt aan de voorkeur van de deelne mer. Dit gebeurt in een tiental zg. eindstatons of terminals (waarvan de adressen elders op deze pagina staan), die zullen zijn ondergebracht in diverse uni versitaire instituten verspreid o- ver de gehele stad. Een deelnemer aan het spel gaat nu met zijn deelnemerskaart (die hij bij elk eindstation kan ophalen) naar een daarop aange geven eindstation, waar zijn kaart in de computer wordt gestopt. Enkele seconden later meldt de computer waar de deelnemer heen kan gaan. Na afloop van dat be zoek, kan de deelnemer opnieuw naar een eindstation gaan waar dan opnieuw een bepaald open huis wordit 'uitgerekend'. Ook is er gerekend op zg. kortspelers, deel nemers die weinig tijd hebben. Zij moeten op het inschrijffor mulier aangeven naar welk open huis zij willen. Op hetzelfde for mulier kan men ook aangeven dat men bijvoorbeeld met twee man aan het spel deelneemt. In het massakansspel zijn drie soorten kansen te onderscheiden. De eerste kans is dat de deelne mer naar een open huis gestuurd wordt zonder dat hij weet welk (tenminste 4, waarvan één voor keurs open huis). De tweede kans is de kans op een finaleplaats en dat is sterk afhankelijk van de deelnemer zelf. In elk open huis wordt de speler namelijk aan het eind van zijn bezoek een aantal vragen voorgelegd, die betrekking hebben op het programma van dat open huis. Voor zijn antwoorden ontvangt de deelnemer een bepaalde waar dering. De kans op een finale plaats is groter naarmate men meer open huizen bezoekt en dus meer vragen goed beantwoordt. De twintig spelers die tot de fi nale zijn doorgedrongen, krijgen een derde kans. Zij kunnen enke le (niet-commerciële) prijzen win nen door mee te doen aan een quiz onder leiding van Kick Stok- huyzen ("Herkent u deze tijd?"), lie vrijdagavond 23 mei omstreeks aoht uur van start gaat in de Pieterskerk. Belangstellen den die in het bezit zijn van een deelnemerskaart hebben daar gra tis toegang. Meedoen aan het massakansspel is overigens geen voorwaarde voor een bezoek aan één van de vele open huizen. Iedereen is daar van harte wel kom. Het Open Huis biedt in vele ge vallen een unieke kans om eens een blik te werpen achter de schermen van de wetenschap. Een voorbeeld is het Zoölogisch Labo ratorium aan de Kaiserstraat (63) waar men kan kennisnemen van wat bijvoorbeeld een afdeling mi lieubiologie zoal doet om allerlei aantastingen en bedreiging van het landschap zoveel mogelijk te gen te gaan. Aanbevelenswaardig is het ook, om een bezoekje te brengen aan de verschillende instituten en la boratoria die gegroepeerd zijn rond de Wassenaarseweg. De be zoeker heeft daar bijvoorbeeld de unieke kans om het anatomisch museum (op het terrein van het academisch ziekenhuis) binnen te gaan en in de Gorlaeuslaboratoria verschillende demonstraties bij te wonen. Overigens hebben vele in stituten en laboratoria him activi teiten samengevat in tentoonstel- linge en films die eveneens tij dens de open dagen kunnen wor den bewonderd. Stelt u zich eens voor: linzen een kwart kip, cranberries, appelmoes, rabarbermoes, een stuk vloerbrood met krui denboter en een os aan het spit. Niet iets wat je elke dag krijgt voorgeschoteld. U kunt het echter wel allemaal gaan bekijken op Tweede Pinksterdag in de dan afgesloten Breestraat. Al deze lekkernijen worden dan behoedzaam naar binnengewerkt tijdens de zg. historische maaltijd, die van half vijf tot omstreeks half negen zal duren. Voor deze historische maaltijd hebben zich inmiddels 3500 eters aangemeld en dat betekent dat het geen zin meer heeft om zich als historische eter bij de organisatie te vervoegen. Want meer mensen kunnen er niet meer bij. De bedoeling is dat er in ploegen gegeten wordt. Er zijn in totaal 60 kraampjes waarin negenhonderd man tegelijk kunnen aanzitten. Voor het op scheppen en uitscheppen van de maaltijd zijn zestig medewerkers aangetrokken. De historische maaltijd is overigens een onderdeel van een gigantisch Breestraatfeest, dat op Tweede Pinksterdag gestalte zal krijgen aan de hand van kinderspelen, standwerkers, straat dansen, een maskerette, een geuzenloop, een toneelfeuilleton, een kunstenaarsmarkt, 'n schaak- marathon, krachtsportdemonstraties en wat dies meer zij (zie verder feestprogramma». Al deze gebeurtenissen zullen zich in een zeer historische sfeer voltrekken. Aan het eind van de Breestraat (bij 't Gangetje) zal een kasteel poort worden opgesteld, er zullen musici zijn met kromhoorn er komt een toneeluitvoering, een minstreel en een zigeunerorkest. Verder is het te verwachten dat een groot aantal eters in historische kledij zal verschijnen. Wat aan het ge heel nog eens extra kleur zal verlenen. Op vrijdag 23 mei is er open huis in het Prytaneum (Rapen burg 6) waar International Hou se zich dan voor het eerst zal presenteren aan het pulbliefc. Van tien tot vijf uur is er een internationale bazaar met een café-chantant, een rommelmarkt een grabbelton, een rad van avontuur en niet te vergeten: een floorshow. Daarnaast zullen in het gebouw en in de tuin er achter veertien verschillende landen zich presenteren, door middel van muziek en dans. International House, een ont moetingscentrum voor buiten landers die gedurende enige tijd te gast zijn van de Leidse uni versiteit, streeft er overigens nog steeds naar het komend najaar zijn toekomstige behuizing aan het Rapenburg te betrekken. Te gen die achtergrond wordt er nu actie gevoerd om de nodige pe cunia (f 50.000) op tafel te krij gen voor de inrichting van de eerste etage van het gebouw. Er zal daar o.m. een bibliotheek komen, en een aantal overige vertrekken waar de buitenlan ders zich (mogelijk ook samen met Nederlanders) op verschil lende manieren zullen kunnen vermaken. Zoals bekend functioneert er al ruim 10 jaar een Internatio nal Neighbour Group in Leiden en is er ook een International Centre waar de buitenlanders terecht kunnen voor allerhande problemen, o.m. op het gebied van de huisvesting. Bejaardenkoor en Leids Studenten Kamer Orkest in het theater van het Leids Academisch Kunstcentrum aan het Levendaal: repeteren voor de "Goeie Ouwe Tijdrevue". Wie nog eens iets wil proeven van het nog maar net aan te ra ken verleden, doet er goed aan de "Goeie Ouwe Tijdrevue" te be zoeken die op dinsdag 20 (20.00 Een blik achter de schermen, waar keihard werd gewerkt om o.m. de kostuums klaar te krijgen voor het toneelfeuüle- ton, dat gedurende de gehele feestweek zal worden opgevoerd. Links op de foto Maria Laman, die de leiding had over de kostuumafdeling. Zij werkt bij het Rijksmuseum van Volken kunde. uur) en donderdag 22 mei (14.30) in de Burcht wordt gehouden. In deze revue vertolken maar liefst zo'n tachtig 65-plussers met mede werking van het Leids Studenten Kamer Orkest (LESKO) en on der leiding van Projekt'75 een sca la aan prachtige liederen uit de oude doos, zoals "Draaien, draaien", "Had je me maar", "Jo- pie met 'r peren" en "Zoek de zon op". De "Goeie Ouwe Tijdrevue" is in zeker opzicht vergelijkbaar met het kinderspelenproject van Projekt'75. Het is een herinnering aan vroeger. Het steltlopen, het hoepelen en de priktol; 'De olie man", het "Weekend in Scheve- ningen" en "Daisy Bell". Al het goede komt terug, zegt men. Wie weet.Er is in elk geval alles aan gedaan om dat bij de "Goeie Ouwe Tijdrevue" waar te ma ken. Er zijn vijf Leidse dienstencen tra bij ingeschakeld, die elk hun eigen koortje en eigen solisten in brachten om de oude doos nog eens open te breken. Aanvankelijk betekende dit voor de verant woordelijke medewerkers van Projekt'75 een flink aantal fiets tochtjes van centrum tot cen trum; er moest immers stevig worden gerepeteerd. Hein Snijders bijvoorbeeld, regisseur van de re vue, derdejaars student rechten en telg van het Leids studentencaba ret "Triolering", weet daar alles van. Maar hij deed het met ple zier. "Want", zegt hij, "het wer ken met deze mensen is erg goed. Ik weet eigenlijk niet pre cies hoe ik het moet zeggen, 't Is een bepaald gevoel. Snijders kan in elk geval ent housiast vertellen over de repeti ties, de audities en de reacties, van de deelnemers. Over het laat ste zegt hij: "In Leiden je hoort en je leest dat ook wel eens wordt nog wel eens een beetje negatief gedacht over de univer siteit en speciaal over de studen ten. Maar daar hebben we hierbij maar weinig van gemerkt. Het was al snel van: valt eigenlijk best mee hè, die studenten". Snijders en de muzikaal leider van de revue Benjamin Ashkena- zy ervoeren bij de wervingspogin gen dat het niet gemakkelijk is om voor dit soort evenementen, ook het mannelijk geslacht te in teresseren. Snijders: "Ik kwam een keer in een dienstencentrum, waar een clubje mannen aan het kaarten was. Ik zeg: maak dat spelletje maar even af, dan zal ik even uitleggen waar het om gaat. Nou, zij maken dat spelletje af. En ik vertellen. Maar ik was nog niet halverwege of ze hadden hun kaarten alweer gepakt en hup, spelen jongens". Evenmin was het eenvoudig om de oude liederen die in de revue moesten worden ondergebracht, even op te lepelen. Snijders: "We hebben bij de dienstencentra ge vraagd of ze daar nog van die oude liedjes kenden. We zijn toen met het bandrecordertje langsgegaan en hebben dat opgenomen". De werkjes werden vervolgens met behulp van iemand van het toneelmuseum in Amsterdam ge completeerd en kant en klaar op gestuurd naar de zangpedagoges, die doorgaans met de koortjes van de dienstcentra werken. Inmiddels zijn de repetities achter de rug en ziet het ernaar uit dat de "Goeie Ouwe Tijdrevue" een ge slaagd evenement zal worden. Al was het alleen maar doordat de 65-plussers, het LESKO en Pro jekt'75 een hechte eenheid zijn geworden. De eindstations of terminals van het massakansspel, waar men zich alsnog als deelnemer kan aanmelden, bevinden zich op de volgende adressen: Zoologisch laboratorium, Kai serstraat 63; Hoofdgebouw Leid se universiteit, Stationsweg 46; Geologisch Instituut, Garen- markt lb; Datatheorie, Rijns- burgerweg 96; Kamerlingh On- neslaboratorium, Nieuwsteeg 18; Juridisch Studiecentrum, Hugo de Grootstraat 27; Universiteits bibliotheek, Rapenburg 74; Huy- gens laboratorium, Wassenaar seweg 78; Gorlaeus laboratorium Wassenaarseweg 76; Centraal Reken Instituut, Wassenaarse weg 80; Sylvius laboratorium, Wassenaarseweg 72. Tydens de eeuwfeestweek krijgt Leiden een min of meer inter nationaal karakter vanwege de talloze buitenlandse gasten die voor de viering zijn uitgenodigd. Zo zijn niet alleen de rectores van de oudste universiteiten over de gehele wereld te gast bij de Leidse universiteit, maar ook een groot aantal afgevaardigden van universiteiten waarmee Tjeiden" bepaalde betrekkingen onder houdt. Leiden krijgt kortom Russen over de vloefr Turken en Belgen toneelfeuiUeton waarvan volgende week elke dag één afleve ring op straat zal worden opgevoerd. Het feuilleton, waarbij voornamelijk amateurs (studenten en andere jongeren) zijn ingeschakeldbegint in de zestiende eeuw en eindigt anno 1975. Voor het feuilleton zijn in totaal 300 kostuums gemaakt. Het geheel staat onder regie van Pieter van Empelen en Roel Polak. Olaf Mulder tékende voor het decor.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17