Fords aanzien opgevijzeld door de operatie-Mayaguez Sikkim nu deelstaat van prénatal profiteer prijzen!! HET FESTIVAL VAN HET NEDERLANDSE LIED 1975 Angola staat op rand van volledige burgeroorlog AMERIKANEN IN LAOS VRU GROENOORDHAL- LEIDEN 6 JUNI 1975 VADER ABRAHAM PRESENTEERT: Ontruiming Koh Tang door tegenstand vertraagd Hulpdiensten in de clinch over 'bezit' van gewonde Belg Arrestatiebevel tegen advocaat Andreas Baader NEDERLANDER BETROKKEN BIJ ONGEVAL IN TURKIJE snelle acceleratie bij iedere snelheid, dank zij deVariomatic Denktasj: niet alle Grieks- Cyprioten kunnen repatriëren prénatal gebouwd uit veiligheid waaraan medewerken: Vader Abraham - Ria Valk - Nico Haak - Mieke - Sandra en Andres - de Makkers - Saskia en Serge - Ben Cramer - Imca Marina - de Twee Pinten - Ronny Tober - de Kermisklan ten Conny Vink - Sebr. Brouwer - Bueno de Mesquita - de Zangeres zonder naam - Ciska Peters - Sjaak Herb en het Vader Abraham showorkest. Arvivang 19.00 uur. Toegangsprijs f 12,50. Kaartverkoop dagelijks aan de kassa van de Groenoord hal, van 9.00 tot 17.00 uur. WASHINGTON/BANGKOK (Reuter/AP) De laatste Ame rikaanse mariniers die nog een bruggehoofd op het rotseilandje Koh Tang bezetten na de ontzetting van het vrachtschip Maya- guez zijn gistermiddag, 14 uur na het begin van de actie, veilig door hefschroefvliegtuigen overgebracht naar het vliegdek- schip Coral Sea, zo is verklaard door het ministerie van Defen sie in Washington. De operatie ondervond verscheidene uren vertraging door Cambodjaans artillerievuur. Amerikaanse vliegtuigen brachten het Cambodjaanse geschut tot zwijgen waarna de hefschroefvliegtuigen de ontruiminig verzorgden. Eén toestel met 25 mariniers verongelukte, maar de inzittenden werden door een ander hefschroefvliegtuig opgepikt. Enkele van hen zouden zijn gewond. Het Ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt dat de "operatie Ma- yaguez" het leven heeft gekost aan één marinier en één piloot van de luchtmacht. Hoeveel gewonden de Mayageuz wapens vervoerde. Over de lading zei hij dat zij be stond uit 77 containers bevattende levensmiddelen en militaire post pakketten. Gevoelige of geheime Ameri- apparatuur is niet aan boord, d? gekaapte en bevrijde Mayaguez Singapore mag iedereen gaan kijken Kten het allen uitstekend, aldus heeft de egzagvoerdar bekendge maakt. iDge funktionarissen in de Ame rikaanse regering hébben gezegd dat geschepen' de actie voor China en Noord-Ko- Staten en de bemanning aanschieten'. De Cambodjanen vernieuwden gisteren hun beschuldiging dat de Mayaguez 'een van de vele spiona- 7as die de Verenigde de Golf van Thailand teken zal zijn dat de Ver- zouden hebben gestuurd na de val enigde Staten niet van plan zijn hun invloed in Azie als kaars te laten uitgaan. Deze zegslieden, die niet met-.na het bewind-Lon Nol in Phnom nacht- Penh bijna een maand geleden. Washington heeft dit ontkenden minister van defensie James Schle- mochten worden geciteerd, ont- singer zei: 'Het ontzetten kennen voorts om strijd dat minis- schip was een krachtige ei ter van Defensie James Schlesinger, zich tegen de plannen tot militaire interventie afkomstig van zijn ambt- De Chinese volksrepubliek noemde genoot voor Buitenlandse Zaken Hen ry Kissinger zou hebben verzet. Zij stellen dat er binnen de nationale vei ligiheidsraad eenstemmigheid bestond. het Amerikaanse optreden 'regel rechte piraterij'. Terwijl gisteravond de laatsteeen heden van het speciale Amerikaan- marinierscontingent per vliegtuig BRUSSEL (ANP) In de Belgische plaats Hove is het na een arbeidsongeval dat zich daar had voorgedaan, tot een ernstige twist gekomen tussen twee hulpdiensten. Via het landelijk alarmeringsnummer 900 waren de hulpdiensten ge waarschuwd. De hulpdienst van het nabijgelegen Mortsel ar riveerde en verleende eerste hulp aan een man die bij een arbeidsongeval gewond was. Terwijl men daar nog mee bezig was arriveerde ook de hulpdienst van Edegem. Tussen de mannen van beide hulp diensten ontwikkelde zich een hevige ruzie. 'Edegem' be weerde dat 'Mortsel' niets op het terrein van het plaatsje Hove te maken had, en andersom. De ruzie eindigde in een fikse trap van een man van 'Edegem' tegen de verbandkisl van de ploeg van 'Mortsel'. Schade: ruim 250 gulden. Terwijl een van de mehsen van de hulpdienst van Mortsel met zijn chef belde om instructies te vragen, verlegden de mannen van de hulpdienst van Edegem de gewonde man van de ene brancard naar de andere en ontvoerdenhem naar het St. Camiliusziekenhuis in Antwerpen. De politie heeft de zaak nu in onderzoek. President Gemld Fords aanzien TtaUan^werdenafgevoe^S- bij zijn eigen Republikeinen ook bij de Democraten is aanzienlijk opgevijzeld ddor de lof die hem van beide kanten is toegezwaaid voor de wijze waarop hij de affaire-Maya- de regering in Bangkok zich op de consequenties van deze zeer tijde lijke maar ongewenste aanwezig heid. De komst van dit 1100 man sterke guez heeft aangepakt en opgelost. contingent, voor de ontzetting Het beetkent met dat hem niet ziJn bemannlng, heeft de betrekkin- eniigekritiek bespaard blijft. Hij het Congres niet tenvolle in de genomen hebben voordat hij de riniers opdracht gaf het schip zijn bemanning te bevrijden Het geslaagde optreden van korps mariniers en de marine het gebied van de Golf van Thai- gen tussen Washington en zijn laat ste bondgenoot op het Zuidoost-Azia tische vasteland verder doen ver slechteren. Een woordvoerder op het Ministerie Buitenlandse Zaken zinspeel- Een van de schaarse foto's die zijn vrijgegeven van de acties van de Amerikaanse mariniers voor het vrijkrijgen van de Mayaguez en zijn bemanning; manschappen worden met een helikopter aan land gezet op het eilandje Koh Tang. jn de op de mogelijkheid dat Thailand de versnelde aftocht van het nog LISSABON (AP) De Portugese Op een persconferentie in Lissabon, lijkheid voor de veiligheid in het ge- ten Kurt Gronewold en Klaus Crois- VIENTIANE (UPI) Demonstre- gekregen naar huis terug te keren in rende studenten te Savannachet in afwachting van de komst van ver- midden-Laos hebben gisteren de drie tegenwoordigers van de linkse coali- Amerikaanse functionarissen die zij tieregerimg om te praten over de ed- de vorige dag hadden aangehouden, sen van de studenten. Eerst hadden vrijgelaten. Volgens Amerikaanse de demonstranten, gister nog, ge- kringen in de hoofdstad Vientiane dreigd hun gijzelaars te zullen do- heeft het drietal per telefoon laten den als hun eisen niet werden inee- weten, dat zij toestemming hebben willigd. Deze eisen betreffen de toekom- stige rol van de missie van het Am- rikaanse bureau voor internationa le ontwikkeling, waarvan de drie Amerikanen deel uitmaken, en de vervanging van een aantal Lao- tiaanse functionarissen. Volgens genoemde kringen gen houden de studenten kennelijk nog de Amerikaanse gebouwen in Savannachet bezet. De stad ligt aan de rivier de Mekong en telt ongeveer 30.000 inwoners. De Laotiaanse regering waarin sinds het begin van deze week de KARLSRUHE/ HEIDELBERG linksen het voor het zeggen hebben, (DPA Zes dagen voor het begin heeft haar verontschuldigingen aam- van het proces tegen de ."harde geboden voor de anti-Amerikaanse kern" van de anarchistische Baa- betogingen en de gevangenneming der-Meinhof-groep heeft het hoogste van de drie Amerikaanse functiona- Westdluiitse gerechtshof in Karlsru- rissen. he een aanhoudingsbevel uitgevaar- In Savannachet schijnt overigens digd tegen Siegfried Haag, de laatste minder schade te zijn aangericht verdediger van eigen keuze van An- dan in de koninklijke residentie dreas Baader. Loeang Prabang. Daar sloegen on- Na de uitsluiting van de advoca- geveer 300 jongelui in de kantoren lanSJÜ^rdt verder ge.^ie? als een aanwezige Amerikaanse potentieel Antonio Melo Antunes, heeft ver- minister versterking vam Amerika s aanzien eisen. Qp moment bevinden zich klaard dat in Angola Buitenlandse Zaken, zijn eerste sinds zijn benoeming tot bied op zich genomen. sant Haag als enige overgeble- algemene zei Melo Antunes dat in Angola Buitenlandse Zaken, Tijdens de Jongste incidenten hebben ven. Hij werd op 9 mei korte tijd u.,ifor.laT.,a na Ho militaire zowuiito uai ui migum ecu Uc ZJ.UUU UUtll X"U1 bUgeöe biuepeil LUC "tui klannen in Indo- In. Thailand ca 25 000 Amerikaanse oorlog dreigt die aanleiding zou kun- regelrechte oorlog dreigt. In verband nog in Angola zijn zich afzijdig ge- king i Portugese troepen die hechtenis gehouden onder verden- de Amerikaanse hulporganisatie en de voorlichtingsdienst de boel kort en klein. militairen, krachtens overeenkom sten die langer dan tien jaar terug gaan. Zoals de zaken er nu bij- diplomatieke klappen in Indo china. Het Amerikaanse puibliek is het in zijn algemeenheid ook eens met wat m^ten^de^erSanen rich Ford heeft gedaan. Sea-Land Ser vice inc., de firma die de Mayaguez bezit, heeft de Amerikaanse autori teiten meegedeeld dat het schip koers zet naas Singapore. Aanvan kelijk was aangenomen dat het zou gaan naar Sattahip in Thailand, zijn bestemming vóór de kaping door de Cambodjanen. Michael McEvoy. president-direc teur van Sea-Land, ontkende dat worden tot buitenlandse inter- met de grote rijkdom aan bodem- houden. De ventie. Bij zijn terugkeer van een schatten van Angola zou een derge- sche partij gaf eèn verklaring uit, ziJn vrijlating blijkt hij te zijn i driedaagse reis door het Afrikaanse lijk conflict kunnen leiden tot inter- waarin Portugese gewapende inter- dergedoken. ventie van buitenlandse mogendhe- ventie in het land werd veroordeeld. land dat Portugal in november i afhankelijkheid zal verlenen, zei Me- den, aldus de minister, die niet dui- Melo Antunes was echter duide"- lo Antunes dat de Portugese troepen delijk maakte welke mogendheden hij lijk een andere mening toegedaan. ADVERTENTIE in Angola indien nodig geweld ten gebruiken om de vrede stabiliteit te handhaven. "De stabilisatie van de situatie", zei hij, "kan slechts worden gegaran- In een poging de orde te herstellen deerd door het besliste optreden Vliegtuigongeluk Een toestel van de Amerikaanse luchtmacht is giste ren neergestort op een fabriek in de Zuidkoreaanse stad Poesan. Zeker het leven. Melo Antunes' plotselinge reis hebben de Portugezen in Loeanda de Portugese strijdkrachten" in An- ejf Koreanen kwamen naar Angola kwam nadat in het land een uitgaansverbod ingesteld, bekend gevechten waren geleverd tussen gemaakt dat buitenlanders die con- twee elkaar beconcurrerende bevrij- tecten met een van de bevrijdings- dingsbewegingen. Bij deze gevech- bewegingen onderhouden, zullen wor- ten zijn volgens Portugese zegslie- den uitgewezen den meer dan 3000 mensen om heit leven gekomen. De gewapende confronitaitie die voor al in de hoofdstad Loeanda een on gekende felheid bereikte, dreigt de zorgvuldig opgestelde onafhankelijk- dëriandse"'wachteito™nC de" buurt heidsverklarons te doen mistakken heeft om dat karwei te klaren en zei het Amerikaanse verkenningsvlieg- dat er nog geen plannen bestaan om tuig wisten zich met parachutes in de verantwoorde- versterkingen te sturen. veiligheid te brengen. van Sivas in het oosten van Turkije zijn gisteren elf mensen om het le ven gekomen en acht gewond ge raakt. De elf doden zijn Turken die in de i dit jaar werd on- In deze verklaring was voorzien in nauwe samenwerking tussen de Portugese autoriteiten en de drie on- bus zaten. De vrachtwagenchauffeur afhankelijkheidsbewegingen tijdens liep verwondingen o.p De vrachtauto de overgangsperiode die aan de volle- verklaard. dk7hrt"nletmogellJk7al TOgkwr Dreigement Het „Commando Aboe Said" heeft gedreigd gifgas, gestolen uit een militaire opslagplaats te zullen gebruiken als de regering in Bonn niet 20 miljoen mark be taalt. Op 28 april zijn uit een leger- depot op de militaire oefenplaats Münster tientallen liters ontvreemd. NICOSIA (Reuter) De Turks- ten hadden dit voorstel van de hand kenland en Turkije zou betekenen, Cyprische leider Rauf Denktasj heeft gewezen. Volgens Denktasj zou te- dat Turkije Cyprus geheel zou c.-er- verklaard. dat het niet mogelijk zal rugkeer van alle 200.000 Grieks-Cy- nemen. Maar een dergelijke oorlog zijn, dat alle 200.000 Grieks-Cypri- prioten betekenen, dat er geen Turks acht hij onwaarschijnlijk. "Wij pro- gaan' sche vluchtelingen naar hun haard- gebied meer zou zijn. beren onze problemen door onder- Het Portugese voorstel een nieuwe steden in het door de Turken bezet- Denktasj opperde het denkbeeld dat handelingen te regelen", aldus Denk- topconferentie tussen de vier partijen te noorden van het eiland terugkeren, de Grieks-Cyprische vluchtelingen de tasj. Tegenover een Oostenrijkse groep iuizen betrekken, die zijn verlaten De Griekse Cyprioten dringen aan, door de 50.000 Turkse Cyprioten die op volledige uitvoering van de Vei- dige onafhankelijkheid vooraf te beleggen is afgewezen door de twee grootste en best bewapende on- journalisten in het Turkse gedeel- afhankelijkheidsbewegingen die Por- te van de hoofdstad Nicosia zei Denk- tugale beschuldigen hun rent, de volksbeweging naar het noorden uitweken. Dan zou ligheidsraadresolutie van november •- tasj, dat hij vorige maand in Wenen het Grieks-Cyprische accommoda- vorig jaar, waarin wordt aangedron- de be- voorgesteld had, dat 10.000 Grieks- tie-probleem opgelost zijn. gen op terugtrekking van buitenland- Cyprioten naar het noorden zouden De Turk-Cyprische leider verklaar- se troepen en de terugkeer van alle terugkeren. Maar de Grieks-Cyprio- de verder, dat een oorlog tussen Grie- vluchtelingen naar hun woningen. Speciaal voor Nederland ingekocht de nieuwste houten kinderstoel als profiteerprijs. Oersterke uitvoering. Bruin gebeitst. Vraag niet hoe het kan, maar profiteer ervan. Profiteer meteen bij: Leiden: Haarlemmerstraat 57 telefoon: 071 - 22498 NEW DELHI (AP) India heeft vandaag Sikkim formeel geannex eerd, waarmee het koninkrijk in het koninkrijk in het Himalaya- gebergte de 22ste staat van India is geworden. President Kakroeddin Ali Achmed voltooide de opname van het aan Tibet grenzende koninkrijk in In dia door een amendement op de grondwet te ratificeren waarin de 200.000 burgers van Sikkim tot ge woon burger wordt gedegradeerd. Het amendement is verleden maand met grote meerderheid door het In- diase parlement aangienomen.- Alleen de militante marxististen stemden de bevolking van Sikkim zich op 14 tegen. Zij zijn wel voor afschaffing april uitgesproken voor volledige aan- van de monarchie in Sikkim maar sluiting bij India en afschaffing van willen het land een zekere mate van de monarchie. De uitslag van het autonomie laten. referendum was 59.637 tegen 1496. De wens in India te worden op genomen leefde in Sikkim het Over de toekomst van de 51-jarige 'krachtigst onder de anti-monarchis- Chogyal is nog niets bekend ge- ten die twee jaar geleden aan de maakt. Hij verblijft in zijn paleis macht kwamen na een opstand te- in Gang tok, bewaakt door Indiase mi- gen Chogyal Palden Thonup Nam- litairen die op 9 april in bloedige gyal, de laatste erfelijke koning uit gevechten de koninklijke lijfwacht een dynastie die 300 jaar Sikkim hebben ontwapend, heeft geregeerd. De Chogyal is 12 Jaar geleden ge trouwd met de Amerikaanse Hope In een referendum dat door de Cooke. De koning heeft eertijds Chogyal ongeldig is genoemd heeft plannen gekoesterd Sikkim volledig onhafhankelijk te maken van India. Maar India, dat op grond van een verdrag uit 1950 verantwoordelijk was voor het buitenlands beleid van Sikkim, heeft voorstellen voor vol ledige onafhankelijkheid van Sikkim altijd verwopen en er integendeel bij de Chogyal op aangedrongen een democratischer bestuur in zijn land in te voeren. Toen in april 1973 duizenden de monstranten in Gangtok betoogden voor afschaffing van de monarchie heeft de Chogyal de verantwoorde lijkheid voor rust en orde in zijn land overgedragen aan de Indiase regering - waarmee een einde was gekomen aan zijn eens absolute heerschappij en het einde van de monarchie werd ingeluid. Na die onlusten van 1973 is Hope Cooke naar New York vertrokken. Zij is nooit meer naar Sikkim te ruggekeerd. In naam der democratie heeft In dia altijd de anti-monarchisten ge steund. Deze waren van Nepalese afstamming, in tegenstelling tol de koning die van Tibetaanse afstam ming is. China, Nepal en Pakistan hebben ernstige kritiek uitgeoefend op de annexatie van Sikkim door India. Off. DAF-dealer vor Leiden e.o. VAN ULDEN AUTO'S B.V. SHOWROOM en AFD. VERKOOP: Verdamstraat 6, Leiden. Telefoon 23041. Elke donderdagavond koopavond. GARAGE VLIETWUK GERARD DOUPLANTSOEN 22, VOORSCHOTEN. TELEFOON 01717—4455. Dealer voor de Bollenstreek Autobedrijf BROEKHUIZEN B.V. VUURSTEEGLAAN 4, LISSE. Telefoon 02521—14654—12228. JULIANASTRAAT 7L BOOT WILLEM DE ZWIJGERLAAN 39, ALPHEN AAN DEN RIJN Telefoon 01720—7544L

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9