Negen bejaardenwoningen begin volgend jaar gereed „Soli Deo Gloria" wordt 65 jaar Over vijf jaar flinke geluids overlast op de Eisenhowerlaan Geen ophaaldienst voor het grofvuil NOORDWIJK Toenemende behoefte aan hulp bij relatie-conflicten EERSTE NIEUWBOUW IN AARLANDERVEEN SINDS 1968 lasln* van 'l aantal cliëIlten dat b« Vergadering over toekomst Voorhout .-ïns'STtri,?. «««-«-- KPJ NAAR DUITSLAND Zweedse jongens slaags met hotelier VRIJDAG 16 MEI 1975 LEIDEN In verband met de pinksterdagen zal in de week van 18 tot en met 23 mei in Leiden geen grofvuil worden opgehaald. Twee gewonden op Kanaalweg LEIDEN De 30-jarige Leidse mevrouw H. Bruheim raakte gewond toen zij gisteravond omstreeks kwart over zeven op de Kanaalweg nabij het Roomburgerpark werd aange reden door een bromfiets. Het onge luk gebeurde op het moment, dat de Leidse vanaf de rijbaan het fietspad overstak. Ze kreeg een hersenschud ding en brak haar been. De brom fietsbestuurder, een 21-jarige inwo ner van Amstelveen, kwam er met een gebroken tand en een gescheur de bovenlip ook niet gelukkig vanaf. Van een werkterrein aan de Vlietweg zijn in de nacht van ■woensdag op donderdag een elektri sche klokpomp ter waarde van f 2500 alsmede twee gas- en twee zuurstof- meters met gasslangen ter waarde van f 500 ontvreemd. De gestolen ap paratuur werd gebruikt voor de aanleg van waterleidingen voor Hei- neken. NOORDWIJK De Christelijke Zang- en Oratoriumverendgin® "Soli Deo Gloria" uit Noordwijk bestaat deze maand 65 jaar. Het jubileum wordt gevierd met een uitvoering van "Die Jahreszedfcen" van Joseph Haydn op 22 mei in de gerestaureerde Grote Kerk. Het reisje dat ter gelegenheid van het Jubileum op het program ma stond, hebben de leden van Soli inmiddels achter de rug. Men bracht een bezoek aan de Westerbouwing, Burgers Dierenpark en de Posbank. Het uitstapje stond al van 1955 af op de verlanglijst en werd dus eindelijk werkelijkheid. "Soli Deo Gloria" werd in 1910 opgericht door een twintigtal da mes en heren. Een paar van de "eerstelingen" zijn nog in leven: Marie WililebrandS, Gerrit van der Voet én Jacq. van der Bent. Bij de oprichting werd Jac. Smit, organist van de Grote Kerk, tot diri gent gekozen. Hij heeift het koor ruim vijfendertig jaar geleid. En zo zijn er meer mensen die Soli zéér lang trouw zijn gebleven. Wijlen de heer C. Plug was meer dan vijftig Jaar voorzitter, het echtpaar Van Kesteren viert volgend jaar het gouden jubileum als lid, terwijl de ereleden mejuffrouw C. van 't Noordeinde en de heer Theo Verloop hun benoeming dankten aan vele tientallen jaren trouw als lid en bestuurslid. In de vijfenzestig jaar van haar bestaan heeft de vereniging ups en downs gekend. Enkele jaren na de oprichting moesten, door het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, de repetities worden gestaakt, omdat veel van de leden 's konings wapenrok moesten dragen. Maar na de oorlog werd dat weer ruimschoots goedgemaakt. In de twintiger en dertiger jaren nam Soli deel aan vele concour sen en heel wat medailles herineren aan deze goede jaren. Zelfs was er in die tijd al een radio-optreden voor de microfoon van de NCRV. In de Tweede Wereldoorlog kwamen er weer moeilijkheden. De leden weigerden Ed te worden van de Cultuurkamer en maakten zichzelf kerkkoor. Om de avondklok fe omzeilen werden de repe tities gehouden op zondagmiddag. Na de oorlog moest dirigent Smit zijn werk stoppen. Johan Ad miraal, een bekende Noordwijkse musicus, heeft toen een paar jaar met de dirigeerstok gezwaaid en hij werd in 1947 opgevolgd door de Leidenaar Chris Hanegraaff. Hij pakte het professioneel aan en veranderde de naam van het koor in Christelijke Zang- en Orato riumvereniging. Hij begon met het instuderen van oratoria en der gelijke muziekwerken. Onder (veel) meer werden uitgevoerd de orgelmis van Bach, Elias en Paulus van Mendelsohn, werken van Haydn en Handel .terwijl de Johannes Passion van Bach vijf maal werd opgevoerd. Hanegraaff trok zich in 1966 terug en sindsdien is het Gé van der Steen die Soli bij elkaar houdt. In de loop der jaren is Soli op de muzikale ladder een flink eind opgeschoten. Zo werd ter gelegenheid van het bondsjubileum gezon gen in het Kurhaus in Scheveningen, terwijl men ook eens een con cert gaf in Antwerpen. De financiën waren nooit Ingewikkeld, want men betaalde alles uit eigen zak. De eerste gemeentelijke subsidie werd toegekend in 1950. De gemeente kwam voor die tijd reusachtig royaal uit de bus en gaf liefst honderd gulden. En de voorwaarde die het gemeente bestuur stelde was. dat Soli minstens eens in de twee jaar een ora torium diende uit te voeren. Nu liggen de normen voor de subsidie heel wat gunstiger en dat is maar goed ook, gezien de hoge kosten van solisten en orkest. Als die subsidies er niet zouden zijn, was Soli allang een stille dood gestorven. Maar omdat dé.t (gelukkig) niet gebeurd is, kan Soli Deo Gloria deze maand haar jubileum vieren. Vijfenzestig jaar lang heeft de vereniging een zeer belangrijke plaats ingenomen in het culturele leven van de Noordijkse gemeenschap. En dat zal, in de vorm van een overweldigende belangstelling bijvoorbeeld, op 22 mei in de Grote Kerk wel te merken zijn. AARLANDERVEEN Gistermiddag is in Aarlanderveen cup het terrein achter de Ge- «iin. Daardour is het toezicht op hot al niet meer aan uitbreiding deeu, ii aantal woningen ook des te scherper wenst niet aan de venrriizin<. te. - reformeerde Kerk aan de Dorpsstraat door burgemeester Gallas de eerste paall geslagen Hoewel we rekening hebben te hou- geven. Aannemer Van Vliet uit Aat- voor negen bejaarden woningen van de woningbouwvereniging Alphen aam den Rijn. ï^^en^'StrJendeef Sit^8ee" pxttie Be~ De woningen, waarvan de stichtingskosten een half miljoen gulden bedlragen, zullem in We bltjven hameren op uitbreiding februari 1976 gereed zijn. Het gaat hier om aangepaste woningen voor zelfstandige be- J jaarden die een netto huurprijs van onder de tweehonderd gulden gaan doen. Waarne- we zouden r. mend voorzitter Van de Meent van de woningbouwvereniging zei dit onder alle voorbe- houd omdat, naar hij vertelde, factoren als een risicoiregeliing en extra renteverlies soms ook de in het vooruitzicht gestélde termijn gebouwd kunnen worden. 'hangen. Aarlanderveen is namelii De burgemeester noemde de eerst* nog niet dood. We zullen er vor paal voor de bejaardenwontagen dan veohten dat ook dle r£st yan h£ bestemmingsplan boven water kom inspanning heeft ga- 03,1 0 dit dor? waardig troost. Hij was bovendien verheued dat de aannemer (Van Vliet) Juist in i de negen bejaarden- Aarlanderveen gevonden was Maar notaris Bergsma voelde zich tiatief van het comité „Aarlanderveen allerminst gerustgesteld met deze leeft", dat oijna vier jaar geleden woorden „Wat doet u dan in Al- bij de woningbouwvereniging binnen- phen?". vroeg hij de burgemeester, kwam. Het comité, dat zioh beijvert „Als gekozen vertegenwoordiger be hoort u stelling te nemen teeen e*n dergelijk beledd van de hogere over heid. Zet met ons de strijd voort en dorp worden zoals er in Frankrijk zo veel graag willen dat u i ALPHEN AAN DEN RIJN Er is een toenemende behoefte aan hulp bij relatie-conflicten, dit blijkt uit het jaarverslag van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening "Midden-Rijnland". Het algemeen maatschappelijk werk zou zich in hoofdzaak moeten toeleggen op het verlenen van hulp aan mensen en groepen met moeilijkheden in hun relaties tot anderen en (of) zichzelf, zo zegt de stichting, waarbij de ge meenten Alphen aan den Rijn, Ha- zerswoude, Koudekerk aan den Rijn, Leiderdorp en Zoeterwoude zijn aan gesloten. Door aan deze opvatting bekendheid te geven (d.m.v. folders, lezingen etc.) heeft men al bereikt dat een groot aantal hulpvragers zich onmid dellijk voegde bij het Maatschappe lijk Werk en niet eerst allerlei ande re Instanties inschakelden. Het aantal in behandeling aange nomen hulpaanvragen is lager geble ven dan in het voorafgaande jaar. In 1973 kwamèn er 471 binnen, dit jaar waren dit "slechts" 386. Dit is het gevolg van de betere informatie aan het publiek waardoor veel men sen verwezen werden naar andere in stanties die in hun geval beter hulp konden bieden dan het algemeen maatschappelijk werk. Men gaat nu vaker rechtstreeks naar instellingen als de gemeentelijke Sociale Diénst bureau's voor huisvesting en Wets- winkel. Het verminderde aanbod van cliën ten wordt, volgens dit rapport, ook veroorzaakt door een beter overleg met andere instellingen waardoor veel meer preventief kon worden gewerkt. Ook hot beter gaan func tioneren van het werk van vrijwilli- uitbreiding deed, f^Zte™ °P De toenemende behoefte aan hulp bij gestoorde relaties heeft aanzien- op een zanguitvoerini als Jn2et an ™el intensiever drie weKen^eleden ®an- r,rl°en 401 gCT^f dan da andere otestenmd. hulpaanvragen. Dit noopte tot 'n ver- één werker gelijktijdig geholpen kon worden wat slechts mogelijk was door verbetering van de voorlichting, het terugbrengen van het aantal "mis verwijzingen" en het meer werken naar het zelfstandig leren oplossen waard". voor de leefbaarheid van Aarlander veen en dientengevolge elke vorm van woningbouw toejuicht, was gisteren bij monde van voorzitter Bergsma laat Aarlanderveen niet enerzijds wel dankbaar met nieuwbouw, maar anderzijds niet zijn. Ik helemaal tevreden .Voordat gisteren de eerste paal de grond kon ingaan. Is er een moeizame weg afgelegd, der Goedhart Notaris Bergsma: „Ik wil dank uit- toe. brengen aan. wethouder Haanstra dia de financiering van deze woningen üi Den Haag voor elkaar gebokst heeft. Het ls een wagentje dat wa steeds tegen de berg moesten op duwen. Nu is hij op de top en moet er zo snel mogelijk van af". beetje strijdvaardiger was", wierp hij Herenstraat in Voorhout, een open- het college van B. en W., op wethou- bare vergadering worden gehouden voltallig aanwezig. waarin de vraag of omvangrijke woningbouw in o.a. de gemeente Burgemeester Gallas illustreerde de Voorhout noodzakelijk, wenselijk en moeilijke verhouding met de rijks- mogelijk is. De vergadering die om overheid. „Straks wordt er doo»- het acht uur zal beginnen, wordt gehou- rijk heel nauwkeurig gecontroleerd den Mr. H de Groot uit Leiderdorp is per 14 mei benoemd tot lid van wat met negen bejaarden- cept-studierapport "eventuele nieuwe het hoogmilitair gerechtshof. Hij woningen gaat gebeuren. Wie daa intrekken. En belangrijker zal wat er met de negen dan leeggeko- niet door Aarlanderveners bezet dien. slaat de schrik ons om 't hart' Duidelijke woorden en ook ee aanwijzing voor de uitbreidingskan- Wrevel De voorzitter van het comité „Aar landerveen leeft" liet de burgemees ter en wethouders van Alphen welen dat er een klein beetje wrevel in Aarlanderveen heerst ten aanzien van de resterende nieuwbouwplannen jonge woningzoekenden in het dorp. Tijdens de jaarvergadering van hes comité .Aarlanderveen leeft" zullen er wel weer opstandige stemmen uit de bevolking komen". Bergsma verweet het gemeente bestuur van Alphen een te afwach tende houding inzake de nog nieuw te bouwen dertig tot veertig wonin gen op het terrein gelegen tussen de Nieuwkoopseweg, de Ringstraat en da Dorpstraat. Dit nieuwe bestemmings plan komt binnenkort ter inzage op het Alphense gemeentehuis te liggen Burgemeester Gallas meldde dat d^ï plan op uitdrukkelijk verzoek bouwlokaties voor Zuid-Holland" de provinciale planologische dienst <feb. '75) waarin de gemeente Voor- Mr' De Groot kwam men woningen gaat gebeuren. Als die hout, met Zoetermeer, Pijnacker, Wateringen en Zoeterwoude/Rijndijk wordt genoemd als een van de mo gelijke lokaties waar vóór 1990 de 60.000 woningen zouden kunnen 1 sen van Aarlanderveen. Wethouder v. den gebouwd. Op de vergadering zal rest is agrarisch". Maar 't dorp, dat sinds de nieuw bouw aan de Kerkvaartseweg in '68 Het toeval wilde dat burgemeester Gallas gisteren nogal wat moeite had om de eerste paal voor de negen bejaarden woningen de grond in te slaan. Later zei hij: „Hoe moeilijker het karwei, des te groter de voldoening. Eindelijk is het zover dat het begin van het bestemmingsplan Aarlanderveen gerea liseerd kan worden". De burgemeester typeerde de komende bouw met de opmerking die de 83-jarige Aarlandervener, Swa- neveld, tegen hem maakte: Burgemeesterik had niet ge dacht dat ik dit nog zou meemaken". ALPHEN AAN DEN RIJN Ka- tholieke Plattelands Jongeren uit GS, evenals het uitbreidingsplan De Alphen aan den Rijn en Aarlander- Burcht in Zwammerdam, is fasen zal worden uitgevoerd. ,.De problematiek weekeinde in het kader van de kleinere kernen (als Aarlan- jaarlijkse uitwisseling derveen en Zwammerdam) is niet zullen het komende pinkster- n een afrei- het Duitse Schwarzenbek We hebben als gemeentebestuur ken op zaterdag 17 mei per touring- steeds begrip gevraagd hoeften die hier in Aarlanderveen collega's i In augustus zuilen de Duitse ALPHEN AAN DEN RIJN Over vijf jaar is er op de Eisenhouwer- laan in Alphen sprake van een flin ke geluidsoverlast. Wanneer deze vier stroken tellende weg dan volledig in gebruik komt, zullen er zodanig voorzieningen moeten worden aange bracht dat de daardoor veroorzaak te geluiddemping in de omliggende woningen tenminste vier decibel be draagt. Dat is de conclusie van een rapport over geluidsberekening van het verkeerslawaai langs de Eisen- houwerlaan. Het rapport is in opdracht van het bewonerscomité Eisenhouwerlaan ver vaardigt door akoestisch ingenieur Van der Zanden uit Alphen aan den Rijn. Het comité heeft de resulta ten gisteren aan de gemeenteraad doen toekomen. Dit is gebeurd omdat het comité van mening is dat de gemeente onvoldoen de doordrongen zou zijn van de toe- Zanden: "We willen de gemeente la ten zien dat volgens een eigen bjre- keningswijze de norm zwaar wordt overschreden. Bovendien komen wij tot heel andere cijfers als Ir. Hak- stege tegenover leden van het c -.ite heeft vermeld". De samensteller van het rapport wijst op de in Nederland geldende toelaatbare continue geluide niveau's. Voor een Eisenhouwerlaan zou dat neerkomen op 60dB (A) over dag, 55db(A) in de avond en 45 db (A) 's nachts. In het rapport wor den berekeningen gemaakt voor de situatie overdag. Daarbij is Van der Zanden op identieke wijze te werk gegaan als het bureau verkeer van openbare werken dat destijds bij de Prins Bernhardlaan pe^aan heeft. Hij komt tot de conclusie dat er op de dag nu al een geluidsniveau van 63 db(A) te verwachten is. De ge meente heeft daarvoor 56,5 dto(A) berekend. Volgens de berekeningen ia het rapport zou er dus drie deci bel overlast zijn, in sommige geval len zelfs enkele tienden meer. Van der Zanden waarschuwt daarbij "De situatie zal nog veel ongunsti ger worden want hierbij is de oude norm gehanteerd. Volgens de nieuwe berekeningswijze zou de norm nog vijf decibel lager komen te liggen. De gemeente zal dus wat moeten gaan doen". Woordvoerders van het comité: "Elk gemeenteraadslid dat bij het zien van deze berekeningen niet bezorgd wordt voor de situatie langs de Ei senhouwerlaan, is verantwoordelijk voor wat er over vijf Jaar gebeurt". heeft de rang van schout bij nacht 1946 als adelborst bij de koninklijke marine. Van 1965 tot 1970 studeerde hij rechten aan de rijksuniverstelt te Leiden. Daarna volgde plaatsing als w I aantal Personen en instellingen hoofd bureau rechtstoestand bij de heit dorp ooL hun visie geven op deze ontwikke- ledt. ,.Er au- hng ln relatie tot onderwerpen als hoofdafdeling personeel van het mi- hier alleen middenstanders en <3e werkgelegenheid* milieu en landschap, nisterie van Defensie (marine). ALPHEN AAN DEN RIJN Opnieuw heeft een ooievaar-paar voor drie jongen gezorgd. De jonge dieren zijn woensdagmiddag géboren. Vijf maal per dag worden de kleintjes door personeel van Avifauna bijgevoerd. Vorig jaar loerden er in totaal zeven jongen ooievaars in ons land geboren, waarvan drie in Avifauna. De directie denkt erover de deze week geboren dieren, wanneer dit mogelijk is, de vrijheid te geven teneinde te zien of ze vol gend jaar dan weer terug zullen komen op hun geboortegrond. van de eigen problemen. Dit laatste heeft er vooral toe geleld dat min der "oude" clienten terug kwamen. Het aantal mensen dat op eigen initiatief kwam ls teruggelopen maar er is wel een stijging in het aantal verwijzingen (voornamelijk door de hrisartsen) Er is een verschuiving te consta teren naar behandelingen die langer dan 6 maanden duren, terwijl het grootste gedeelt van de zaken tussen 1 en de 5 maanden wordt afgeslo ten. Opvallend is volgens de stichting de sterke teruggang in het aantal al leenstaande clienten en bejaarden. Wat de bejaarden betreft is dit waarschijnlijk wel te verklaren. Een groot gedeelte van deze cliënten, die in een tehuis opgenomen wilden wor den, werden nu niet door de Stichting geholpen maar door de Gemeentelij ke Sociale Dienst of Opnamecom missies. Ook opvallend is het teruglopen van de aanvragen voor de zeer kor te hulpverleningen. De indruk be staat dat dit veroorzaakt is door de gestegen kostprijs en doordat er in veel plaatsen nu de mogelijkheid be staat om voor dit soort problemen aan te kloppen bij vrijwilligers. De consequentie hiervan is dat de Stich ting Maatschappelijke Dienstverle ning "Midden-Rijnland" vaker wordt geconfronteerd met de "moei lijkere" gevallen. NOORDWIJK NOORDWIJK Twee Zweedse jongens van vijftien en zestien jaar kregen het aan de stok met een ho telier uit Noordwijk, toen zij tegen het middernachtelijk uur op de Erasmusweg liepen te rommelen aan geparkeerde auto's. De jongens hoor den bij 'n groep scholieren uit Zwe den, op bezoek in de badplaats. De hotelier, die dacht dat de jon gens op diefstal uit waren, probeer de hen te grijpea Waarop de jonge lieden een dreigende houding aan namen en zelfs een dolk te voor schijn haalden. Met assistentie van een zwager en een portier slaagde de man er m de jonge Zweden e overmeesteren. Eén van de jongens probeerde nog te ontvluchten. Hij kon vrijwel direct worden gepakt, maar bij de achtervolging kwam de hotelier te vallen. Hij verwondde zijn hand en scheurde een paar kle dingstukken. De jongens werden aan de politie overgeleverd en bij het verhoor bleek dat ze na een cafébezoek ver dwaald waren. Daarom hadden zij gezocht naar een onafgesloten auto, om daar de nacht maar ln door te brengen. De politie heeft ze duidelijk gemaakt dat zoiets in Holland niet de ge woonte is en ze de weg gewezen naar him hotel. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Nounredine, z. v. E. M. Laaribl en Z. Amajid, Wyt- sche J. d.v. W. A. J. Zwart en W. J. Spier, Dirk z.v. G. D. v.d. Bent en C. J. v. Duijvenbode. Johanna E. P. d. v. C. J. W. d. Groot en J. P. M.Lan- gemaire, Antje M. d.v. M. d. MooiJ en M. Noort, Ieke M. d.v. G. A. Egas en H. A. M. A. C. Weijtens, Carmen d.v. J. v.d. Ploeg en D. Jovanovic, Pieter-Bas z.v. P. J. v. Wiechen en M. J. M. Bartels. Dolf z.v. W. F. Lan- g*rak en J. E. Goos. Overleden: A. v. Duijn, 77 j., m.; S. Velöstra, 20 j.. man; J. Sommelin-, 76 j., man; A. Duineveld, 72 j.. man: J. Roman, 86 j., vrouw, P. Bon, 82 jaar, man; E. Limburg, 88 j., vrouw; J. Blikman, 58 j., man. GetrouwdJ. A. J. Duindam en D. M. M. Groos, J. J. v.d. Laarse en T. H. M. Lamboo, C. Zanen en G. E. Knotter, J. Verstraaten en H. J. Hoo- gerdijk, J. F. W. Hoos en S. H. Fok- kema, J. C. d. Ouden en M. J. Louw- rier, P. Willemse en A. M. Valk. Ondertrouwd: N. v. Albada en S. Straathof. A. J. A. v. Asperen en E. A. Kok. P. C. M. Bary en M. M A. Heerkens Thijssen, J. v.d. Berg en W. M. E. Nugter, J. Bosland en N P. v. Zanten, J. T. J. v. Duyn en M. E. J. Zoetelief, J. A. v. Eek en M. J. C. Nieuwland, J. M. Goedhart en C. H. Vink. R. F. Groenen en S. C. Ver- steegh, E. Haagsman en M. L. T. Munting, J. T. P. v. Haasteren en M. W. A. Groen in 't Woud. H. H. Heijs en A. S. Jansen, G. G. F. M. Hus- mann en M. A. v. Son, J. v. Kam penhout en A. v. Kruistum, G. B. Koolhaas en T. M. J. v. Lierop, J. Neuteboom en J. M. Luijben, H. v. Oosten en A. M. v. Huizen, H. L L. Plaitt en J. M. Chaudron. J. A. D« Rodenburg en M. M. Reinhard, R. v. Rooijen en L. A. Peet, P öegaar en A. v. Laar, J. F. H. Trel en M. d. Hollander, G. J. Vermont en S. Cor net, E. T. Wlersum en E. H. Bats.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4