De Zevensprong wil nog in '75 gaan verbouwen .VOETBALPROF" ONTPOPTE ZICH ALS OPLICHTER Jaar geeist voor overval Leids postagentschap Er moet snel wat gebeuren Wijziging sluitingstijden advertenties Cobus in 'luilekkerland'Holiday Inn Krediet Sumatra brug af gekeurd Twee velden van het sportcomplex Pomona krijgen opknapbeurt Mammie 99 VRIJDAG 16 MEI 1975 LEIDEN/DEN HAAG Het per soneel van de "Holiday Inn" te Lei den liet het de vermoeide voetbalprof aan niets ontbreken. De heerlijkste spijzen en dranken werden hem op zijn wenken geserveerd, want zijn nieuwe club FC Amsterdam was er goed voor. Trouwens, het voetbalidool had la ten doorschemeren dat hij zelf een ton had overgehouden aan zijn trans fer van Feijenoord naar Amsterdam dus over betaling van al dat heerlijks maakte niemand zich zorgen, ook niet de directie van "Sporthuis Cen trum" die zijn telefonische bestelling voor meer dan achthonderd gulden aan sportkleding prompt liet bezor gen. "Stuur de rekening maar naar Dé Stoop, voorzitter van FC Amster dam, adres: Olympisch Stadion" zei de voetbalheld. Van de luxe in Holi day Inn nam hij uitvoerig zijn gemak want de befaamde kniespecialist dok ter Tetzner had hem wagens een blessure volstrekte rust voorgeschre- mouw. Voetbalheld Peter de Groot bestond helemaal niet. Hij ontpopte zich als de veelvuldig voor oplichting veroordeelde Leidse ex-straatmaker Cobus (29), een man van twaalf am bachten en dertien ongelukken, die houdt van een leventje als een prins. Zijn verlangen naar luilekkerland heeft hem tot nog toe dertien straf vonnissen opgeleverd, zo bleek giste ren voor de Haagse rechtbank, waar Cobus voor de zoveelste keer in zijn criminele carrière beterschap beloof de. De rechtbank leek ietwat hard hoofd in te hebben. President mr. C. Berkhout bracht in herinne ring dat Cobus eind december vorige jaar op vrije voeten was gekomen van zijn laatste veroordeling en dat hij in februari al weer in Fries land werd gesignaleerd, waar hij zitih als ""reporter van de NOS" de zorgen van hotelhouders en restaura teurs liet welgevallen. Uiteraard zon der te betalen. De justitie had hem in afwachting van zijn berechting weer op vrije voeten gelaten, waarop Cobus, die na een kort verblijf in het Amsterdamse tehuis voor onbehuisden opnieuw de behoefte aan wat meer comfort in zich voelde opkomen, als profvoetbal ler zijn intree deed in Leiden. "De oplichtingen rijgen zich aan één", constateerde de rechtbankpre sident. "Ja", beaamde Cobus, "maar ik ga nou heus aan 't werk, want ik ben er zelf ook spuugzat van". Cobus legde uit dat hij al vaker had geprobeerd met eerlijk werk een een voudige hap te verdienen, "maar iede re keer kreeg ik de deksel op m'n neus. Zodra uitkwam dat ik had ge zeten, kreeg ik te horen dat in de va cature al was voorzien, ook al was ik de enige sollicitant. Dan gaat de lol c i af". De rechtbank leek wel begrip te hebben voor verdachtes moeilijkhe den, maar de president vroeg zich af of de ex-straatmaker zijn aspiraties niet te hoog stelde. Waarop Cobus liet weten dat hij de volgende keer zou mikken op een baantje als ver tegenwoordiger. Dat leek de presi dent wel èen goed idee, "want", zei mr. Berkhout. "U bent iemand die iets kan aanpraten. De officier van justitie eiste zes maanden. Veel te lang, vond advocaat mr. D. van Schravendijk. Want Cobus mag dan wel een hardleerse jongen zijn, de schade die hij de maatschap pij berokkent is maar klein en zijn slachtoffers stonden ook ditmaal weer te dringen, omdat zij reclame-brood in hem zagen. Laatste woord van Cobus: "Ik zou willen vragen of meneer de officier misschien een baantje voor mie weet". Vonnis 29 mei. LEIDEN Het ziet er naar uit dat de Stichting De Zevensprong nog dit jaar zal kunnen beginnen met de grondige verbouwing van haar buurt-clubhuis aan de Prins Bern- hardkade. Het probleem is alleen dat de plannen voor deze verbou wing niet volledig kunnen worden uitgevoerd, omdat er geen geld voor is. De gemeente heeft er op gerekend dat de plannen bijna zes ton zullen vergen. Inmiddels zijn de plannen evenwel door de stichting zodanig veranderd dat dit bedrag is opgelo pen tot f 350.000. De gemeente is nu - althans voor dit jaar - niet in staat deze plotselinge verandering op te vangen en zich voor het nieuwe bedrag garant te stellen als het op lenen aankomt. Vorig Jaar werd de zes ton als in tensivering op de gemeentebegroting opgevoerd. Door allerlei omstandig heden moesten de plannen evenwel weer gewijzigd worden. Martien van der Velden, teamleider van De Ze vensprong, verklaarde gisteravond tijdens een vergadering van de com missie samenlevingsopbouw dat het conflict van vorig Jaar tussen het wijkcomité "Plan Noord" en de wijk- vereniging voor buurt- en clubhuis werk enerzijds en De Zevensprong anderzijds hier belangrijk in heeft meegespeeld. Nadat het conflict uit de wereld was geholpen, werden de contacten van De Zevensprong met de wijk wat nauwer aangehaald en de verbouwingsplannen uitgebreid. Nu voorzien de plannen behalve in het verbeteren van de bestaande houten behuizing en de bouw van drie extra eenheden nog eens in de Inrichting van een beatkelder en de mogelijkheid om een zolderruimte te creëren. Bovendien, verklaarde Van der Velden, was er bij de vorige plannen geen BTW berekend ("Ver geten", zo vertaalde de commissie het later) en bij de bestaande plan nen wel, zodat er nog eens een ton bij het oorspronkelijke bedrag kan worden opgeteld. Van der Velden zei voorts dat het voor de staf en de bewoners bijzon der frustrerend is om in het huidige pand door te gaan. 'Het is gewoon mistroostig om er te werken", zei hij. "Je vliegt er met z'n allen te gen het plafond aan". Tesselaar ^1* Het buurtclubhuis "De Zevensprong" maakte duidelijk dat hij zich deze tegen die plannen kunnen zeggen. situatie volkomen kan indenken dat hij ook wel bereid is aan een oplossing mee te werken. "Maar", zei hij, "U heeft als stichting nou eenmaal de plannen veranderd. Als u toen met een miljoen was aan gekomen, dan hadden we ja of nee Nu gaat u de plannen veranderen en brengt u een ander bedrag in. En nou zit Je dus voor het blok'. Van der Velden deelde overigens mee dat zijn stafmedwerkers van plan zijn het bijltje erbij neer te De commissie besloot advies te vra gen bij de Leidse Jeugd Actie. Tes selaar verwachtte dat daar dan wel een bespreking uit zou voortvloeien me thet ministerie van CRM. LEIDEN De aanleg van de Su matrabrug lijkt te worden ver traagd. Gedeputeerde Staten heb ben het door de gemeenteraad hier*- voor beschikbaar gestelde krediet niet goedgekeurd. De Sumatrabrug is gewenst met het oog op de ontsluiting van het in- dustrietrrein De Waard. Ook heb ben G.S. het krediet voor de Huig- brug afgekeurd, alsmede het bedrag van 6 ton dat voor restauratie van de Zijlpoort op de begroting was op gevoerd. De gemeente gaat nu na in hoever re een beroepprocedure bij De Kroon succesvol kan zijn. Verwacht, mag worden dat men het zeker in de kwestie-Sumatrabrug hogerop zal zoeken. Wethouder Waal zei gister avond in de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke or dening de indruk te hebben dat van provinciewege jegens de gemeente Leiden een bepaalde strategie wordt toegepast, waarmee de afkeuring van bovengenoemde kredieten verklaar baar zou zijn. „Ik vind de motivering in ieder geval aanvechtbaar". LEIDEN De commissie sport zaken is gisteravond akkoord gegaan met het voorstel van de Sportstich ting om de twee voetbalvelden op *t sportcomplex Pomona van drie jaar op te knappen. Met dit plan, waarbij één veld geheel en Geen secretariaat samenwerkingsscholen LEIDEN B. en W. willen de voor waarden voor een samenwerkings school zodanig., veranderd zien dat de gemeente alleen deel uitmaakt het ander gedeeltelijk zal wordeD gerenoveerd, is een bedrag gemoeid van f 42.000. De voetbalvereniging "Leiden" heeft zich inmiddels met de tijd het plan verenigd. De leden van de ze vereniging zullen verder door zelfwerkzaamheid zorgen dat er een degelijke wasgelegenheid komt. De verbeteringen worden getrof fen in afwachting van de totstand koming van het tweede gedeelte va het sportveldencomplex in het Mors kwartier. Dit gedeelte, dat in totaa drie velden omvat, zal ten dele wor den betaald met de opbrengst van d verkoop van Pomona aan de Stich ting Prof. Jan Mulderkliniek, die o dit tererin een kliniek voor rheuma tologie. orthopedie en revalidatie 1 het schoolbestuur en niet het secretariaat van de school voor haar rekening neemt. Wethouder Tesselaar zei dit gisteravond bij de behandeling van een nota over sa menwerkingsscholen, waarin in gro te trekken de beleidslijnen van het college zijn aangegeven voor wat de opzet van een samenwerkingsschool betreft. Volgens Tesselaar vergt het secre tariaat van een samenwerkings school teveel van het ambtelijk ap paraat. Hij verklaarde overigens dat de besturen van de bestaande sa menwerkingsscholen er wel moeite mee hebben. ADVERENTIE ADVERTENTIE met Pinksteren Tiaar de Efteling hoi, hoi,hoi! (mag mijn vriendinnetje ook mee?} DEN HAAG Hoewel de overval op een postagentschap in Leiden de 28-jarige P. H. C. F. uit Leiden geen financieel resultaat opleverde, heeft de officier van Justitie bij de recht bank in Den Haag gisteren tegen hem geëist twaalf maanden gevan genisstraf, en psychiatrisch toezicht. De overval had 30 december vorig jaar plaats in het postagentschap aan de Johan de Wittstraat. "Dit is een overval, geld", riep de jongeman en hij dreigde met een alarmpistool. De kantoorhouder zei VERLOVINGSRINGEN De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190, Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340, Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig. De Koning der Verlovingsringen UW JUWELIER v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN Brandweercommandant Broeshart had gisteren twee jubilarissen in de kazerne. De heer F. van der Staay, officier hoofd brandmeester kreeg het zilveren kruis van de Nederlandse vereniging van brandweercommandanten, omdat hij 25 jaar in dienst is. Daarnaast ontving hij nog een ets. Hoofd brandwacht N. Roos kreeg het bronzen kruis, vanwege zijn koperen jubileum. Een en ander werd feestelijk in de kazerne gevierd. En oh geluk: de brandweer hoefde gisteren niet uit te rukken. Op de foto: de heer Roos krijgt de onderscheiding van Broeshart terwijl Van der Staay toekijkt. Wethouder over conflict bij Rembrandt Scholengemeenschap: slaagd voor het artsexamen. AVONDGEBED LEIDEN Morgenavond wordt van 7 uur tot half 8 in de Hooglandse kerk het maandelijkse avondgebed gehouden. De titel van de overden king is: "De pompbediende". toen dat een postwagen Juist al het geld had afgehaald, hoewel dat niet waar was. Hij haalde uit de achterka mer een pistool tevorschijn, waar na de overvaller er vandoor ging. De echtgenote van de kantoorhou der was erg overstuur geraakt en voelde zich bedreigd. Verdachte had in een uitvoerig schrijven aan de rechtbank, door de president als een levensroman aangeduid, zijn moei lijkheden in het leven uiteengezet. Hij zou nu naar Frankrijk willen gaan, waar zijn meisje op de toneel school is. De officier stelde vast dat het in elk geval om geld ging en de kantoor houder de schrik op het lijf is ge jaagd. Hfj vond het gebeitrd-e ern stig genoeg om een forse straf te eisen. "Omdat tegenwoordig ieder een die met veel geld omgaat, voort durend in de zenuwen leeft voor overvallen". De verdediger wees erop dat ver dachte aanvankelijk van plan was zioh te vermommen, doch later be sloot 'n pet op te zetten die meer ko misch dan angstaanjagend werkte. Verdachte is niet zo agressief ge weest, zei hij en hij vroeg met een lichtere straf te volstaan dan werd gieëist. Uitspraak 29 mei. LEIDEN Het gemeenteraadslid Bosch (ODA) heeft er gisteravond met klem bij wethouder Tesselaar op aangedrongen een regeling te treffen waardoor het in de toekomst onmo gelijk wordt onbevoegde leerkrachten die drie jaar of langer aan een school voor voortgezet onderwijs les geven, te ontslaan. Het raadslid depd dit voorstel bij de behandeling van de zgn. zaak-Marijnis door de commissie onderwijs. Volgens Bosch is twee tot drie jaar voldoende om een leerkracht te kun nen beoordelen op zijn pedagogische en vakdidactische kwaliteiten. Zoals bekend besloot de schoollei ding van de Rembrandt Scholen gemeenschap in februari jJ. de leraar Nederlands Paul Marijnis niet langer te handhaven. Marijnis, die toen vijf jaar aan de school verbonden was, zou te weinig verantwoordelijkheids besef hebben, zich oncollegiaal op stellen en pedagogisch en didactisch zwak zijn. Later, eind april, besloot het college van B. en W. Marijnis niet te continueren. De argumentatie was echter anders: omwille van het onderwijsklimaat op school. Kort na het besluit van B. en W. vormde zich onder de leerkrachten van de Rembrandt Scholengemeen schap een aotiecomité dat in ee.i brief aan wethouder Tesselaar zijn verbazing over 'het B. en W.-besluit deed blijken en verder aandrong op 'n gesprek. De brief was door zeven tien man ondertekend. Ook enkele ouders kwamen in aotie en onder de leerlingen werd eveneens een actie comité opgezet om te protesteren tegen 'het besliuit Marijnis niet lan ger te handhaven. Tesselaar zei gisteravond tijdens de commissievergadering dat de leer krachten hem in het gesprek hadtien gevraagd hangende deze zaak niet te voorzien in de vacature die door h ai vertrek van Marijnds zou ontstaan. In een gesprek dat de wethouder la ter had met de schoolleiding en de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) besloot hü even wel de vacature niet langer open te houden, nadat de schoolleiding una niem het voorstel van de hand had gewezen een oommissie van goede diensten in te stellen „Toch heb is gemeend", zei die wethouder gister avond, „achter de schoolleiding 'e moeten blijven staan". Tesselaar zei verder dat hij te meer overtuigd was geraakt van de juistheid van zijn beslissing omdat één van de conrectoren had ver klaard dat hij last had ondervonden van de manier van werken door Ma rijnis in de klas. Deze conrector, zei de wethouder, heeft vorig jaar be middeld tussen de schoolleiding ener zijds en een aantal leerlingen en le raren anderzijds na de korte leer- lingenstaking in maart. Fractieleider van de PvdA, Meijer, die het giesprek met de schoolleiding en de ABOP had bijgewoond, ver klaarde dat er vandaag een gesprek is georganiseerd tussen de school leiding, een deel van de lerarenra2 l en het actiecomité van leerkrachten. Het actiecomité, zei Meijer, zal daar bij nog steeds vasthouden aan de eis de eerder genomen beslissing ten opzichte van Marijnis in te trekken. Tesselaar zei verder dat hy „wel het gevoel had dat er nu snel wat zal moeten gebeuren" op de Rem brandt Scholengemeenschap om het onderwijsklimaat „te zuiveren" Hij herinnerde daarbij aan enkele pun ten uit het collegebesluit, zoals een verdergaande democratisering en een andere organisatie voor ontslag- en benoemingsprocedures. Overigens zei hij, dat als er in deze zaak een ope ning was geweest, hij er terstond zou zijn ingedoken. „Ik ben niet bang voor gezichtsverlies, we hadden als college dat besluit dan zo weer kun nen intrekken". ADVERTENTIE Zeer tot onze spijt hebben wij moeten besluiten de sluitingstijd voon advertenties te vervroegen. Deze zijn m.i.v. dinsdag 20 mei a.s. als volgt vastgesteld: Gewone advertenties en Ingezonden Mededelingen Voor maandag Dag van verschijnen 10.00 uur Voor overige dagen: Dag vóór verschijnen 14.00 uur Rubriekadvertenties Zaterdag 12.00 uur Dag vóór verschijnen 14.00 uur Twee werkdagen voor verschijnen 09.00 uur GEMEENTE LEIDEN DIENST VOOR DE REINIGING, HAVENS EN WARENMARKTEN LEIDEN Op maandag 19 mei (Tweede Pinksterdag) is de Dienst gesloten. Het huisvuil van maandag 19 mei wordt op donder dag 22 mei opgehaald. Gelieve op 19 mei geen huisvuilzakken buiten te zetten. Woensdag 2 dagen voor verschijnen 15.30 uur Voor maandag Voor overige dagen Kleuradvertenties: Speciale pagina's Auto (vrijdag): Personeel, Onroerend goed, Uit, de deur uit, (zaterdag): Donderdag 2 dagen voor verschijnen 15.30 uur Wij vertrouwen dat u voor een en ander begrip zult hebben. Advertentie-afdeling: LEIDSCH DAGBLAD/ALPHÉNS DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3