LEIDSCH DAGBLAD Aankomst Den Uyl zonder incidenten X Geen tong en schol vissen op zondag Kom naar Home Centre X X X X X X X X Zes miljoen voor sneller bussen" Leiden Katwijk vandaag FOTO LINDHOUT alles ra Vlieland ,10-Daagse topshow van eigentijds woonkomfort. 16 17 19 Home Centre haagse schouw VRIJDAG 16 MEI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34628 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GISTEREN IN PARAMARIBO [WEL VEEL BEROERING [PARAMARIBO Premier Den Uyl is vanochtend om streeks vijf uur Nederlandse tijd zeer vermoeid in een vrij- iwel uitgestorven Surinaamse hoofdstad aangekolmen uit Washington. Ondanks de leegte op de straten werd zijn suto door tientallen politieagenten begeleid naar zijn hotel. (Ook waren overal op strategische plaatsen in de stad politie agenten met walkie-talkies geposteerd. Men had ervan af tezien Den Uyl te vervoeren met de helikopter van de olie maatschappijen Elf en Shell, omdat de stad inmiddels rustig was geworden. Voor het hotel Torarica de onafhankelijkheid dreigend uitgezien. Er vielen enke- topconferentie tussen Nederland Ie tientallen gewonden bij straatge- Suriname over d- vechten tussen Hindoestanen en Cre- wordt gehouden Dien. Belangrijkste wapens daarbij karen flessen en stenen. De flessen waren gehaald van een toevallig passerende vrachtwagen, die tot stil stand werd gedwongen. In de verkeerschaos die ontstond ln de stad gebeurde een ongeluk, de Neder landse bewindslieden logeren, pos teerde zich een zwaar bewapende po litiemacht. Karabijnen, rieten en plastic schermen en helmen en de lange wapenstok behoorden tot de uitrusting. De Nederlandse bewindslieden had- --- ue iNeuenauuse ucwiuusucucu iu £1 den het consigne fLn*en dat verstandig aan deden het hotel alleen één persoon het leven heeft ge .kost. ünige duizenden Hindoestanen had den zich 's middags verzameld bij de Saramaccabrug, waar de weg van het vliegveld Zanderij de stad bin- te verlaten met de politie. Als bij toverslag kwam rust een einde toen VHP (oppositie)- ■nenkomt. Zij raakten in heftige be- leider Lachmon de rond het partij- p-oering toen minister Pronk arriveer de. Hij werd op de hier inmiddels [gebruikelijke wijze geëscorteerd door Tientallen politieagenten op motoren en in volkswagenbusjes met zwaai lichten. Kennelijk meende men dat Den Uyl was aangekomen. Voortdu- kantoor verzamelde menigte had toe gesproken. Hij riep iedereen op nu naar huis te gaan, dag mee te doen aan een demonstra tieve tocht door de stad. Pinkstermaandag is in Suriname gewone werkdag. De VHP heeft a-end vroegen willekeurige voorbij- haar aanhangers echter opgeroepen gangers aan Nederlandse journalisten die dag niet te werken. Zo'n staking «f Den Uyl 1de premier kopit ook veel [spandoeken met afkeurende leuzen. treft voornamelijk de dienstver- op lening: veel VHP-leden drijven win kels in Paramaribo. Ook is Aan de schermutselingen tussen 0p verkeersmoeilijkheden, want de Hindoestanen en Creolen maakte de particuliere bussen die het openba- ipolitie een einde door gebruik te maken van traangas. De gehele ver dere middag en avond bleef het ech ter onrustig in de stad. Laos: muiterij VIENTIANE (ANP) Ongeveer 1000 man van de Laotiaanse lucht macht op de belangrijkste lucht- •machtbasis in Vientiane zijn van daag aan het muiten geslagen. Zij eisten het ontslag van hun "rechtse" opperbevelhebber. Ondanks het feit dat deze zich kort geleden had ge- bchaard achter de coalitieregering. Terwijl de soldaten en officieren ,op vreedzame wijze de basis bezet ten, werd een deputatie naar de mi nister van Defensie gezonden met bet verzoek de eisen te komen be spreken. Deze eisen hielden ook in dat allo Amerikaanse functionaris sen het land verlaten. Het ineenstorten van het georga niseerde "rechts" in Laos werd on derstreept toen de belangrijkste rechtse politieke partij, de Laotiaan se unie, werd ontbonden. Noordelijke wind, plaatselijk een bui Veranderlijke bewolking met plaatse lijk een bui. Zwakke tot matige, langs de kust tijdelijk vrij krachtige LEIDEN Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft in principe besloten om een bedrag van zes miljoen gulden aan subsidie beschikbaar te stellen voor de ver betering van het openbaar vervoer tussen Leiden en Katwijk. Dit in het kader van het Experimenteer project, waarbij getracht wordt via diverse maatregelen de aantrek kelijkheid van het openbaar ver voer te verhogen in het gebied Leiden -Den Haag. Binnen dit kader is on langs ook besloten tot de bouw van de Hoflandbrug tussen Leiden en Voorschoten, speciaal voor het bus-, fiets- en bromfietsverkeer. De zes miljoen gulden zullen on der meer worden besteed aan het aanleggen van vrije busbanen opeen aantal zeer drukke kruispunten in de route Leiden-Oegstgeest-Rijns- burg-Katwijk. Verder zal een aantal verkeerslichtinstallaties worden voor- de zogenaamde "voertuig identificatie". Dat opent voor de buschauffeur de mogelijkheid om met apparatuur in dé bus de rege ling van de verkeerslichten zo te beïnvloeden dat hij direct "groen" krijgt en de wachttijd voor de stoplichten tot een minimum be perkt blijft. De voorzieningen voor het openbaar vervoer zullen bete kenen dat de duur van de rit tussen Katwijk en Leiden v.v. met zeven minuten bekort kan worden. De mededeling van het ministe rie werd gisteravond in de gemeente lijke commissie ruimtelijke ordening en openbare werken bekend ge maakt door de Leidse wethouder Waal. Thailand roept ambassadeur uit VS terug BANGKOK (AP) De regering van Thailand heeft vandaag bekend gemaakt dat zij haar ambassadeur in Washington terugroept uit pro test tegen het gebruik van bases in Thailand door die Verenigde Staten bij de acties ter herovering van het vrachtschip Mayaguez. 30 PAGINA'S Voetbalminnend Den Haag is in het verleden beslist niet verwend met belangrijke successen. Het aandeel, dat FC Den Haag in internatio nale toernooien mocht leve- i tot i i toe be scheiden. Maar volgend jaar zijn de Hagenaars er weer bij. Dankzij de 10 zege, die gisteravond in het Feyen- oord-stadion tegen Twente werd behaald. Reden genoeg dus.., om het team (met KNVB-beker) stormachtig te begroeten bij aankomst in de Residentie. Aanvoerder Aad Mansveld houdt glunderend het glimmende kleinood in de hoogte. Dat gebeurde korte tijd later ook in het stadhuis, waar de sportlieden werden ontvangen door wet houder P. Vink van Sport zaken. Een heerlijk Haags voetbalfeestje PAGINA 15 Antieke kunst in het museum van oudheden PAGINA 5 Op tal van punten is nog na der beraad nodig in Surina me PAGINA 7 Prestige van president Ford is flink opgevijzeld door de oplossing van kwesetie Maya guez PAGINA 9 Commercie en meditatie hoe ven elkaar niet uit' te sluiten PAGINA 11 Immense drukte in het film centrum Cannes PAGINA 19 Bij het naderen van het refe rendum over de vraag, of Enge land in de Europese Gemeenschap moet blijven of het continent de rug zal toekeren, hebben de Brit ten nu ook het vrouwelijk schoon van stal gehaald. Deze jongeda mes laten er geen twijfel over be staan, dat zij voorstander zijn van nauwe banden met Europa. Veer moed wordt, dat zij vertegenwoor digsters zijn van de meerderheid van de bevolking. Club-discotheque Samcintha's Langebrug 6a - Leiden tevens gelegenheid voor recepties, parties en huwelijksfeesten. Inlichtingen: 071—23055. DEN HAAG (ANP) Nederland se vissers zullen voortaan geen tong en schol meer mogen vissen op zondag. Dit blijkt uit de definitieve tekst van de regeling ter bespreking van de tong- en scholvangst, uitge vaardigd door de voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visproduk- ten. De regeling is op 12 mei inge gaan. Zij houdt verder o.m. in dat sche pen die een „weekse" visreis op tong en/of schol hebben gemaakt, pas ,na binnenligtijd van twee etma len voor de volgende reis mogen uit varen. Een "weekse" reis is een reis van ten hoogste zeven achtereenvol gende etmalen. De vaartijden naar en van de visgronden en de verplich te binnenligtijd daarin begrepen. Na een „overweekse" visreis, zijnde een visreis van meer dan zeven etmalen inclusief vaartijd naar en van de visgronden, moet men tenminste 3 Va ADVERENTIE KLEURVERGROTING KADO Bij elke kleurenfilm die met deze bon bij ons laat ontwikkelen en af drukken, krijgt u een kleurvergroting GRATIS! HAARLEMMERSTR. 102 - LEIDEN etmaal binnenliggen. In het oorspron kelijke ontwerp van de regeling was dat vier etmalen, maar die bepa ling is wat versoepeld. Per kwartaal zal men maar negen tongreizen mogen maken en in de periode tussen 12 mei en 30 juni nog maar vijf. „Overweekse" reizen tel len dubbel. Tussen 12 mei en 1 juli zal in de drie-mijlszone niet op de tong en schol mogen worden gevist. In de twaalf-mijlszone (inclusief Wadden zee en het Nederlandse deel van Dol- lard en Eems) is het hele Jaar door de trawlvisserij op schol en tong ver boden aan schepen van 5-bruto-regis- terton of groter of met een motor vermogen van 300 p.k. of meer. De beroering die de grootscheepse sanering in het bakkersbedrijf alom teweegbrengt, werpt op nieuw de vraag op hoe vrij de ondernemer in een land als Ne derland op bepaalde gebieden nog kan zijn. Jarenlang hebben de grote bakkerijen elkaar in een zware concurrentiestrijd opgejaagd. Elk voor zich breid de haar capaciteit uit in de hoop dat men eikaars aandeel in de markt zou kunnen overnemen. Die ongelimiteerde uitbreiding leidde tot de bestaande overca paciteit. Voorzitters van ondernemersver enigingen wilen in hun bood schappen er nogal eens op wij zen dat de ondernemer de wie ken onbelemmerd moet kunnen uitslaan, dat er van overheids wegen niet betutteld moet wor den. In de bakkerij wereld heeft de ontwikkeling geleid tot een si tuatie waarin met stevige fi nanciële hulp van die overheid (op te brengen door de consu ment) een zeer ingrijpende sa nering tot stand moet worden gebracht. En er zullen weer vele honderden werknemers aan de lange lijst van werklozen wor den toegevoegd. Het mechanis me dat in de bakkerijwereld heeft gewerkt stemt weer eens tot diep nadenken. Wat ook tot somber gepeins aan leiding geeft is de wijze waarop de Juweel BV (onderdeel van Koninklijke Scholten Honig) het besluit heeft genomen om al zijn bakkerijen voor sanering aan te melden. De onderne mingsraad is daar niet aan te pas gekomen. De directie heeft het besluit en dan nog na veel aandringen van de vakbon den eenvoudig meegedeeld. Interne discussie is er niet of nauwelijks over gevoerd. Als met de ondernemingsraad op déze wijze kan worden omge gaan dan is de werknemer dui delijk nog ver af van een vol waardige positie in zijn bedrijf. Streven naar behoud werk gelegenheid in bakkerij-sector DEN HAAG De Structuurcom missie Bakkerij streeft naar maxi maal behoud van de werkgelegen heid door de mogelijkheden van herplaatsing voorop te stellen. De commissie, die in opdracht van het Produktschap voor granen, een plan voor herstructurering van de bakkerij opstelt, heeft dit in een communique meegedeeld. De commissie zegt, voldoende aan meldingen van industriële bakkersbe drijven die voor stillegging in aan merking willen komen te hebben ge kregen om 'n geslaagde sanering van de overcapaciteit te kunnen berei ken. Voordat over het accepteren van aanbiedingen wordt beslist aldus het communique, zullen regionale commissies onderzoeken hoe zij moe ten worden beoordeeld met het oog op regionale aspecten van werkge legenheid en spreiding van de brood voorziening. Pas als de maatregelen voldoende uitgewerkt zijn en door alle betrok kenen kunnen worden aanvaard zal het plan worden voorgelegd aan het produktschapsbestuur, dat over het geheel moet beslissen. Het bestuur vergadert voor dit doel op 12 Juni met de bedoeling het plan per 1 ju li te doen ingaan. OP UW AKKERTJE ls GOED tuingereedschap het halve werk gazon bemesten voor een stevige, groene grasmat. (óók met onkruidbestrijding) grasmaaien met een solide, bloembakken geven gevel er balkon een „corsage" voor gedegen tuinadvies Rijn 50 Tfn 208 24 <0 '71 ■dRTISCHOUW 0, Schouwen Sanitair Siertegels 2e Pinksterdag open van 10 tot 17 uur. Overige dagen 9 tot18 uur. Vrijdags tot 21 uur. Vrij entree. mei mei mei ^NujgemakkelijM3ereikbaarjTuimparke^r^^Voorschote™e^^^^^alkenbu^bi^^idet^

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1