"Hier staat hij dan, de underdog" 'Het is geen prestigeduel' (QSQ9I 'Als je geen kop hebt kun je niet uit het raam kijken' EDDY MERCKX IS ZIEK Eddy Achterberg drie wedstrijden geschorst VAN HANEGEM OVER INTERLAND TEGEN WEST DUITSLAND: PRIJSVRAAG STADSVERSIERING Kickers verrast met zege op dames SJC «nét**®* Yan Hanegem en Jansen uit WCS Aad Mansveld viert luidkeels Den Haag-winst op Twente VRIJDAG 16 MEI 1975 PAGINA 15. Door Paul die Tombe Die Mansveld toch. Hij was echt blij, met een kwa- Jonensaohtigie vrolijkheid die je nog maar zelden bij voetbalprofs aantreft. Hij had er ook alle reden toe. Meer 'dan enig ander moet hij juist, de uitblinkende aamvoemdler van het zo middelmatige team, de waarde van de beker-victorie hebben beseft. jiHet betekende voor de 'arme' Haag se fusie-club, die na al die jaren nog hardnekkig door supporters wordt jaangeroepen met ADO, de vervul ling van de enige hoop die nog rest- ite na een verloren seizoen. Niet Ivoor niets kwam trainer Boskov ver tellen dat zijn ploeg de laatste vier jcompetitie-wedstrijden alleen maar Ihad gezien als een aanloop naar de bekerfinale, waarin met de opge spaarde energie Europa Cup (twee)- 'voetbal naar het Zuiderpark moest worden gehaald. In een mengelmoes van Joegoslavisch -Duits en een heel jfclein beetje Nederlands wist de ie- (dereen feliciterende ("beide teams len het arbitrale trio") Boskov zo- jiets over te brengen als "Na de wedstrijd tegen AZ zijn we ons hier- op gaan voorbereiden. Het was de enige kans op aanzien voor mezelf en voor de club". I "Als de toen volgende merkwaar- jdige zegswijze "We hebben vandaag Iniet alleen een hoed gedragen, maar Ier zat ook wat onder", vertaald dien de te worden met „We hebben niet (alleen met de benen, maar ook jnet het hoofd gevoetbald", dan had de honlangs door Peyenoord begeerde trainer ("Gratuliere en tot ziens") igelijk. FC Den Haag had het hoofd niet verloren in de bizarre partij voor bijna 25.000 kijkers. De ploeg was met tomeloze inzet blijven ho pen op het mirakel dat zich halver wege de tweede helft zou aandienen. (Bijna onontkoombaar, omdat gemak zucht Twente's inzet meer en meer j aantastte naarmate het lang kleur loze duel vorderde. Een paar klassen verschil hadden 1 de eerste helft in het voordeel van Twente getypeerd en zeker in de eerste twintig minuten was er kat |en muis met de opponent gespeeld, j Zuidema, met een halve omhaal naar de verste paal, Bos met een knal i voorlangs en vooral de volledig vrij om doelman Thie heengekomen Pahlplatz (knap weggestuurd door j Drost, mikte hij nog in het zijnet. i hadden echter verzuimd goals te ma ken Misleid door het simpele ge lmak waarmee het overwicht kon j worden vastgehouden, was de con centratie daarna langzaamaan weggevloeid uit Twente. Het uitte zich voor het eerst in een fout van laatste man Epi Drost. Een tiental minuten voor de rust verspeelde hij de bal bij een passeeractie aan Bres, de Haagse aanvaller een vrij Veld' ROTTERDAM Een harde ren: dat kost kracht." Dros ROTTERDAM Een harde charge van FC den Haag-verde diger De Caluwé schakelde gister avond Jan Jeuring uit. De Twen- te-spits moest zich in de tweede helft laten vervangen door Ar nold Mühren. "Jeuring heeft flinke tikken gehad", zei Twen- te-trainer Spitz Kohn later. "Zijn enkels zijn dik." Met het oog op de tweede UEFA blessure voor FC Twente, dat ook Thijssen nog niet geheel her steld weet van een liesblessure. Kohn gaat met bondscoach Kno bel praten om te bewerkstelligen dat Thijssen niet met Oranje te gen West-Duitsland behoeft aan te treden. "Want wat niet kan, dat kan niet", zei de trainer, die vervolgens net als zijn collega Boskov een merkwaardig spreek woord losliet: "Als je geen kop hebt, kun je niet uit het raam kijken". Kohn wilde het Twentse verlies overigens o.a. wijten aan het grote aantal wedstrijden dat zijn team gespeeld heeft. "Ver geet niet dat dat er vijftig wa- dat kost kracht." Drost noch Overweg wilden evenwel de woorden van de trainer onder schrijven. "De spelers hebben voldoende rust gehad. Het is ge woon een gebrek aan iinzet ge weest." Of het verlies door zal werken? Drost: "Ik hoop van niet, de kans zit er in dat het wel gebeurt. Dit is natuurlijk wel een waarschuwing geweest." En" spelers die inderdaad een gebrek aan karakter hebben gehad. Maar wat heb ik eraan om die jongens te kleineren. We moeten het er volgende week weer mee doen." Van het resultaat van Twente tegen Borussia zal afhangen of er nacompetitie tussen vier ere- divisieploegen wordt gespeeld. Wint Twente de UEFA Cup, dan doen Twente en Feyenoord vol gend seizoen voor Nederland mee aan het UEFA Cup-toernooi. Ver liest Twente, dan gaat dat team eind mei met Ajax, Sparta en AZ'67 strijden om één plaatsin het derde Europese bekertoernooi. Aanvoerder Aad Mansveld van FC Den Haag (rechts) loopt met Van Leeuwen de maker van het enige doelpunt een ererondje door de Kuip met de beker. Wim Jansen heeft dezelfde me ning als zijn clubgenoot. De aan voerder van Feyenoord: "Ik overweeg ook ernstig om voor de WCS te be danken. Het is immers een belache lijke zaak als een spelersvakbond zich tégen de spelers keert. Want zó is het. Veel WCS-leden zien het im mers helemaal in Inter Football zit ten. Nogmaals, ik vind de houding van de WCS onbegrijpelijk". BRUSSEL Eén dag vóór die start van de Ronde van Italië (17 mei) is het meerijden van Eddy Merckx nog hoogst onzeker. De Belgische wereldkampioen liep afgelopen dins dag by n wielerwedstrijd in Kopen hagen een keelontsteking op en ligt momenteel met hoge koorts in bed. naar Gross biedend. De Twente- doelman kon FC en Haag alleen gescheiden houden van de onver diende 1—0 door snel en ver uit te lopen. De mogelijkheid injecteerde Den Haag echter wel tot heit verho gen van de aanvallende ijver. Het klassenverschil werd na de pauze dan ook snel genivelleerd; Twente- trainer Spitz Kohn: "Toen we het voor de rust niet konden beslissen, wist ik al dat we in moeilijkheden zouden komen. Dat kon niet uitblij ven toen we in een kort tijdbestek zo veel kansen misten". Twente verkrampte helemaal' toen FC Den Haag, met inmiddels Van Hijkoop voor de geblesseerde Bres ("er is een spier gescheurd in mijn achterdijbeen") de middellijn wat vaker overtrad. Nog voorzichtig aanvankelijk, maar allengs brutaler groeiend in de rol van de ware cup- fighter. Natuurlijk waren de acties niet fraai, maar mede door de Twentse nonchalance werden ze wèl steeds gevaarlijker. De kopbal van de vrijgelaten Van Hijkoop, na een voorzet van Jol, was in de 59ste nog net niet vinnig genoeg, tien minu ten later werd er toch beslist over winst en verlies. Kohn: 'Wie het eerste een doelpunt zou maken, zou winnaar zijn. Dat was duidelijk. Wat ik alleen niet begreep was dat er 'n man naast de muur volledig vrijge- laiten werd". Todh stond de Haagse middenvelder Perazic geheel alleen toen Aad Mansveld een vrije trap ging nemen na een onreglementaire actie vain Drost tegen Van Hijkoop. En eenmaal in het spel betrokken kon Perazic ongehinderd de winnen de voorzet afleveren. Via de handen vain Gross. Henk van Leeuwen from melde de bal in het doel. Epi Drost: "Toch was er gezegd dat iedereen te rug moest komen bij die vrije trap, maar er was te weinig inzet, te wei nig karakter. Onze inzet was maar 80 procent van die van Den Haag. En dan kun Je nog ze sterk favoriet zijn, als er geen inzet is, win je niet". Vandaar dat de 1-0, slechts van afstand be dreigd door voornamelijk Overweg, bleef bestaan tot aan het einde. Zelfs behoorde 2-0 meer tot de mogelijk heden dan 1-1, al moest de daarvoor van een gele kaart voorziene Aad Kila de doorgebroken Pahlplatz nog eenmaal neerhalen. Kila zelf ram de later nog op de paal, Van Leeu wen en Van Hijkoop misten in unie ke posities. Mansveld kon er niet om treuren. Met 'zijn' tweede KNVB- beker sinds 1968 (2-1 winst van ADO op Ajax) in handen geklemd liep hij alleen maar zielsgelukkig te zijn. Riep hij toen hij de trap opging: "Tsjonge, jonge. Daar gaat de under dog". DEN HAAG Het omverlopen van Everse in de wedstrijd tegen Feyenoord is FC Twente-aanvaller Eddy Achterberg op drie wedstrij den komen te staan. De tuchtcommissie van het betaalde voetbal schorste hem met ingang van het nieuwe competitie-seizoen voor dit aantal bindende ontmoetingen en legde hem bovendien een geldboete op van f 250. De zwaarste straf namelijk vier bindende wedstrijden werd opgelegd aan FC Cambuur-speler Ronald Lepez. In de wedstrijd WV— Cambuur spuugde hij naar scheidsrechter Van Ettekoven, toen deze een overtreding van hem binnen het strafschopgebied had be straft met een strafschop. De lopende voorwaardelijke uitsluiting van één wedstrijd bleef gehandhaafd. Frankfurt Na het verlies tegen de fanatieke Belgen krijgt het ook ditmaal onder de naam „Nederlands elftal" uitkomende „Jong Oranje' morgenmiddag in Frankfurt een herkansing. En al lijkt de formatie van Helmut Schön geen schaduw meer te zijn van de gouden ploeg Door Rob Venite die vorig jaar in Munchen —zij het nogal fortuinlijk Oranje opzij schoof, toch dient deze onervaren equipe van George Knobel ernstig rekeniing te houden met een nieuwe nederlaag. Ton Thie bespringt dol-enthousiast enkele ploeggenoten nadat scheidsrechter Frans Derks heeft afgefloten en FC Den Haag de KNVB-beker heeft Aan de stadsversieringen die ter gelegenheid van de eeuwfeesten Leidse Universiteit, in de Breestraat en in de Haarlemmerstraat hangen, is een „zoeld'-prijsvraag gekoppeld. U moet de vijf versieringen die afwijken van de andere opzoeken. In vijf etalages, verbonden met de draden van de versiering, treft u dan een Leidsch Dagblad aan. Schrijft u nu de vijf data van die kranten op en stuur deze naar het Leids City Centrum, Post bus 550, Leiden. U kunt in aanmerking komen voor een mooie prijs! (Hoofdprijs: 4-daagse reis naar Londen). Sponsors Stadsversiering: LEIDSCH DAGBLAD LEIDS CITY CENTRUM „Maar wat maakt het uit als we weer niet winnen?", zegt Wim van Hanegem. „En stel dat we het aan het einde van deze maand ook tegen Joegoslavië niet redden. Oke, dat zijn dan drie nederlagen op een rij. Maar daar moeten de mensen, en vooral de pers, dan begrip voor opvatten. Er moet nu niet op de resultaten, maar op het spel worden gelet. Want waar zijn we op het ogenblik mee bezig? Juist, met de opbouw van een elftal. We werken al naar de wereldkampioenschappen in 1978 toe. En als je zoiets doet, als je jonge knapen een kans geeft, kom je onmogelijk onder nederlagen uit. Maar nogmaals, dat is helemaal niet erg". Wim van Hanegem is het volledig eens met George Knobel, die „d)e jeugd" morgen in Frankfurt opnieuw op internationaal niveau aan de slag laat gaan. De 31-jarige Feyenoorder: „Jonge spelers moeit je nfet één, maar minstens drie kansen schenken. Dus is het volkomen terecht, dat Knobel niemand heeft laten vallen. En heus, er zit bij deze jongens veel taflent. Neem een Jahan Zuidema. Die hééft het, is brutaal, $s een persoonlijkheid. Die knaap moet Feyenoord toch nemen" Aanwijzingen Voor de interland tegen Belgie sprak Wim van Hanegem de vrees uit dat de jonge garde wellicht beduusd zou raken onder do „aanwijzingen" die hij tijdens de wedstrijd pleegt te geven. De nummer tien: „Maar het is allemaal uitstekend gelopen. Ook al omdat Knobel voor de wedstrijd de Lotto en toto Lotto no. 19 lste prijs: 2 winnaars, die elk bruto fl. 300.468,-- ontvangen. 2de prijs: 7 winnaars, die elk fl. 24.528,— ontvangen, (bruto) 3de prijs: 514 winnaars, die elk per kolom fl. 501,— ontvangen. 4de prijs: 22.052 winnaars, die elk per kolom fl. 16,— ontvangen. 5de prijs: 20.648 winnaars, die elk per kolom fl. 16,— ontvangen. Toto no. 19. lste prijs: 19 winnaars, die elk bruto fl. 6.270,— ontvangen. 2de prijs: 220 winnaars, die elk per kolom f 338,— ontvangen. 3de prijs: 1863 wonnaars. die elk per kolom i 55,— ontvangen. jonge spelers er op had gewezen dat ik im het vefüd nogal veel praat. Maar bij het Nederlands elftal beseffen ze dat als ik schreeuw „voor je", „achter je", „kijk uit" of „geef af", dat ik dan aanwijzingen geef en niet kanker. Alleen bij Feyenoord vinden ze dat kankeren. Nou ja...". Wim van Hanegem, die op het ogenblik overigens met een (lichte) enkelblessure tóbt prakkizeert er niet meer over om voortijdig bij het Nederlands elftal af te haken. Integendeel. „Het zit er bepaald niet in dat ik „Argentinië" nog haal. Maar ik blijf als het ook maar even kan toch zo lang mogelijk in het Nederlands elftal meedraaien. Ik wil namelijk dat record van Puck van Heel, dat van die 64 interlandwed strijden, breken. Ja, dat meen ik honderd procent serieus. En het kan. Morgen speel ik m'n 45ste. Nou, dit Jaar staan er nog een stuk ot vijf op het programma, dus kom ik dan al aan de vijftig. Echt, volgens mij moet het mogelijk zijn." En daarna, lachend: „En als ik het niet dreig te haten, lias ik LEIDEN. Gisteravond zijn in de zondag-afdeling van de Leidse da mesvoetbalcompetitie twee wedstrij den gespeeld. Oranje Groen speelde op eigen terrein gelijk tegen WSB (1-1) en Kickers'69 versloeg "thuis" SJC met 1-0. De overwinning van Kickers was tamelijk verrassend, omdat SJC tot vóór gisteren zeven punten meer had dan de ploeg uit Leimuiden. De wedstrijd werd al na tien minuten beslist toen de keepster van SJC de bal uit de handen glippen en Sjaan v.d. Acker kon in schieten. In de gelijkopgaande wed strijd poogde SJC met een slotoffen- sief de gelijkmaker te forceren, maar dat mocht niet baten: 1-0. Oranje Groen en WSB sloten aan de Boshuizerkade de eerste helft af met een 0-0 stand. Tien minuten na rust nam Oranje Groen de leiding via Roos Schouten, die een terug speelbal van een van de WSB— speelsters attent onderschepte. Inde eerste helft had Yvonne Laken van Oranje Groen al op de paal gescho ten. Ineke van Kints tekende ten slotte voor een 1-1 eindstand. hoogstpersoonlijk een aantal extra interlandwedstrijden in". Terug naar morgen. Naar de krachtmeting tussen de wereldkam pioen en de „eervolle nummer twee" leven er bij het Nederlands elftal revanche-ideeën? „Welnee. Als nou dezelfde elftallen zouden spelen van destijds in Mündhen. Maar by ons zyn Jansen, Haan, Nees en die andere Spanjaard er niet by en Duitsland voetbalt ook met een stuk of zes anderen. Nee, dit Duitsland doet me weinig. Het had, om maar een dwarsstraat te noemen, net zo goed Roemenie kunnen zijn". „Maar voor de zoveelste keer: het gaat ons om de opboüw. Niet om het prestige en niet om het geld. Tussen haakjes, over geld gesproken, weet je dat we van de KNVB, die morgen voor deze wedstrijd tweeen- halve ton sdhynt te beuren, nog steeds geld van de wereldkampioen schappen tegoed hebben? Onvoor stelbaar, hè. Dat in deze huidige tijd een werknemer zo lang op zijn poen moet wachten. In de normale maatschappij zou zoiets volstrekt onmogelijk zijn. In de voetballerij kan het allemaal". ADVERENTIE Frankfurt Het feit dat de WCS zich resoluut tegen "Inter Football" heeft gekeerd en nu in eendrachti ge samenwerking met de KNVB en die FBO (de werkgevers!) aan een „nieuw bureau" gaat werken, heeft, bij sommige contractspelers kwaad bloed gezet. Wim van Hanegem, die grote sym pathieën koestert voor het "Inter Football" van zijn vriend Piet Kei zer. met wie hij deze week nog uit voerig sprak: "Ik vind de houding van de WCS schandalig. Ik ga dan ook mijn lidmaatschap opzeggen. En ik ben echt niet de enige die er zo over denkt". ROTTERDAM Die Mansveld toch. „Meters" was hij de lucht ingesprongen nadat de laatste fluittoon van de inconsequent leidende Derks FC Den Haags 10 winst had bezegeld. Seconden'lamg had Haagse Aad op zijn rug gelegen op het veld iin de Rotterdamse Kuip de armen in onstuimige triomf geheven. Wild had hij rondgehost met zijn collega's die hij had gedirigeerd naar die onverwachte zege op het sterk favoriete FC Twente. En toen hij daar dam lalter stond zwaaiend met een bos bloemen' de KNVB-beker omhelzend dronk hij nog eens met volle teugen van hét succes. Toen riep hij baldadig: „Hier staalt hij dan: de underdog. Dertig jaar ben ik en nog sta ilk hier met de beker. Wat kun je toch blij zijn alls je op bet ogenblik „Hagenees" bent. Een echte Hagenees

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15