kardomel Stilte in betonnen hart Einde van GLT Concerten en Leiden op orgels in Katwijk Na Pinksteren massaal vertrek haringvloot Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. procent. Het percentage hervormden daalde iets. van 20.5 naar 19. De rk studenten gingen van 10,2 naar 16,2 procent. Het werk van de plaatsingscommissies heeft deze cij fers duidelijk beïnvloed. Bovendien gaan gereformeerden tegenwoordig gemakkelijker naar een andere uni versiteit. "Twijfels zijn de vlooien in de plooien van het geloof. Ze hou den het wakker en in beweging". Dat is een van de talrijke definities in het "Klein woordenboek voor twijfelaars" van Frederick Buechner predikant van de Presbyteriaanse Kerk in Vermont (Ver. Staten). Een boek waarin de verrassingen niet van de lucht zijh. Nog een paar ci taatjes: "Een gulzigaard is iemand die de ijskast plundert als een reme die tegen geestelijke ondervoeding" en"De plaats waar God je toe roept is die waar jouv intense blijdschap en de intense nood van de wereld, elkaar ontmoeten". "VANDAAG", het maandblad van de herv. en ge- ref. zending, zit ook op de spreuken- toer. Uit een aantal deze: "Rijkdom is als zeewater: hoe meer men er van drinkt, hoe dorstiger men wordt". Ten slotte mogen wij u ook dit niet onthouden: op de deur van een flat las een redacteur van de Friese Kerkbode het volgende op schrift: "Aan de deur wordt niet ge kocht en we zijn ook al bekeerd". Pinksterfeest in de eigen taal Op zondag 18 mei, eerste pinkster dag, zal 's morgens om half twaalf, in de Sint Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam een mis worden opgedragen in tien talen voor de in Amsterdam verblijvende gastarbeiders en andere buitenlan ders. Mgr. Th. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, zal voorgaan. Hij wordt bijgestaan door de vreemde- limgeiapasbotres voor de Fransen, En gelsen, Italianen, Spanjaarden, Por tugezen, Kroaiten/Slaven, Polen, Hongaren en Antillianen. De basistekst is Latijns. De le zingen en gebeden zullen in wisse lende talen worden gesproken. Het initiatief voor deze eucharistievie ring is uitgegaan van het Amster damse city-pastoraat. VRIJDAG 16 MEI 1975 IMTUJJIII'lim'l Moderne bestaan heeft ook zijn religieuze kanten De hervormden, gereformeerden en rooms-katholieken in Badhoeve- I oorp houden op eerste pinksterdag i in een grote, tent op het Lorentz- plein een gemeenschappelijke dienst met een avondmaalsviering waarbij zestig mensen assistentie zullen ver lenen. De dienst zal twee uur duren. Er I worden zeker tweeduizend belang- I stellenden verwacht. Vorig jaar j pinksteren werd zo'n dienst voor het eerst gehouden. Toen al was de be- langstelling groot. •Waarschijnlijk I zal volgend jaar een nieuwe bijbel vertaling in modern Fries verschij- I ren. pen interkerkelijke commissie I komt binnenkort gereed met de ver taling: van Oude en Nieuwe Testa- I men en de Apocrief en. Het is ook de bedoeling, dat er een Friese ver- taling van het Liedboek voor de Kerken uitkomt. ©Mevrouw Koop- mans te Leiden stuurde ons wat nieuwtjes toe uit esperanto-kringen. De Leidse vereniging Pacen heeft i zaterdag 24 mei om half 3 in de school aan het Schuttersveld een bijeenkomst met "Israel". Van ver- schillende kanten belicht, als onder- I werp. De nieuwe voorzitter van de Koreaanse afdeling van de Wereld- bohd van Chrtsten-esperantisten heeft de leden opgeroepen de helft of een derde van de tienden die zij offeren aan hun kerk, te bestemmen I voor de verbreiding van 't evangelie door esperanto. Christen-esperantis ten in Finland, Duitsland, Canada, Nederland. Zweden en Zwitserland j adopteerden 161 esperantisten in j verscheidene landen achter het IJ zeren Gordijn en voorzien hen re gelmatig van periodieken en andere csperanto-lectuur. Van 19 tot 26 Juli houden de christen-esperantis ten 'n oecumenisch congres in Jönkö- i ping. Zweden. Het thema is: "Me demensen in een wereld van con- 1 trasten". De internationale bond van j katholieke esperantisten komt dit jaar van 11 tot 16 augustus tn Rome i bijeen. De wereldbond van arbeiders- esüerantisten van 26 Juli tot 2 au gustus in Den Haag. De Nederlandse esperanto-jongeren hebben van 6 I tot 8 juni in Nunspeet een ont- moeting. ©Zes jaar geleden was 48.1 procent van de studenten aan de Vrije Universiteit lid van een ge- ref. kerk, nu is dat nog 30,3. Onder de eerstejaars van september vorig Jaar zou dit 25 procent zijn. Het aantal studenten met "geen gods dienst" nam toe van 13,1 tot 29,4 Het zal de orgelliefhebbers deugd doen, dat Jaet Katwijkse comité voor de zomer-orgelconcerten zijn pro gramma voor het komende seizoen klaar heeft. Tussen 24 juni *>n 12 augustus is er elke dinsdagavond om 8 uur weer een concert in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat. De serie wordt op 24 juni genopend door Feike Asma. Op 1 juli zal Wim van der Panne spelen, op 8 juli Herman van Vliet, op 15 juli Piet vain Egmcmd, op 22 juli Charles de Wolf, op 29 juli weer Feike Asma, op 5 augustus Dirk Janszoon Zwart en op 12 augustus geeft Klaas Jan Mulder het slotconcert. Ook het comité Pro Organo et Musica te Katwijk heeft een orgel serie voorbereid. De concerten wor den gehouden in de Triumfatorkerk. tegenover het gemeentehuis. Het eerste concert is vandaag al, 16 mei. De uitvoerenden zijn Gerard Akker huis' orgel en Sylvia Schlüter alt. De volgende concerten zijn: 13 juli Hans van Nieuwkoop, 12 september Nico de Raad en 31 oktober het trio Bert Matter, Jan Jongepier en Jan Wei- Op initiatief van K. en O. Kat wijk worden op het ogenblik bespre kingen met beide orgelcomité's ge voerd om tot een zekere samenwer king te komen. Leiden moet het wat de orgelcon certen betreft van K. en O. hebben. Ook dit programma is nu definitief Er komen zes concerten, alle in de Marekerk. Op 20 juni speelt de Ame rikaan Dwight Oar, op 4 juli Feike Asma. met medewerking van een Canadees jongenskoor, op 18 juli Alena Vesela uit Tsjechoslowakije, op 1 augustus Ben Fey, met mede werking van het Haags Vokaal En semble, op 15 augustus Albert de Klerk en tenslotte op 29 augustus de Franse organist André Pagenel. Zomeravondzang Ook in de komende zomer zal er elke woensdagavond in de Oude eKerk te Katwijk aan Zee een uur "zomeravondzang" zijn. Het initia tief is weer uitgegaan van de evan gelisatiecommissie van de hervorm de gemeente en de geref. kerk. De eerste zangavond is op 25 juni, de laatste op 27 augustus. In Hoog Catharijne, het beton nen kasteel van de hogere mid denstand en vele bankfilialen ge bouwd over en tegen het Utrecht se Centraal Station aan, klinkt de hele werkdag lang muziek. Ze galmt langs de kleurige vitrines van de boetieks, discount- en f ashionshops winkels dus die elkaar in de galerijen van Hoog Catharijne opvolgen, en is be doeld de wandelaar in de goede bui te brengen, die hem tot kopen beweegt. In dat gedruis van voet stappen, straatconversatie en slowfox-violen kan het zijn, dat iemand opeens de stilte begeert. Sinds eind vorige week kan Hoog Catharijne ook dié iemand bedienen, die het winkelcomplex betreedt. Zaterdag namelijk opende daar in Utrecht kardinaal Alfrink een zogenaamd „stiltecentrum". „Binnen de immense verhoudingen van Hoog Catharijne, die vrijwel uitsluitend oommercieel bepaald zijn", aldus een toelichting, „zullen nu ook religieuze aspecten van het moderne bestaan scherper worden belijnd". Met nabije buren een juwelierswin kel, een fashionshop en een reisbureau treft men in een der brede gangen in Hoog Catharijne de toegang tot een perceel, dat „stiltecentrum" heet. Achter de deur bevindt men zich in een aangenaam gestoffeerd vertrek met mooie fauteuils en twee kleuren groen. En daar kan men dan gaan zitten: zomaar. De muziek der wervende middenstand dringt hier niet door. En niemand komt op de bezoeker af om hem iets aan te smeren of wijs te maken. Wie het nog stiller wil. kan, eenmaal binnen, nog een andere deur opendoen en een kleine kaDel binnengaan, een kaarsje opsteken eventueel en dan gaan zitten om wat na te denken. Het "stiltecentrum" is een aangelegenheid van de congregatie van de "Zusters van de eucharistie". Voor Hoog Catharijne enkele jaren geleden in beton werd opgetrokken, hadden deze zusters op ongeveer dezelfde plaats hun klooster, met daarbij een voor iedereen toeganke lijke kapel. Het was in de Westerstraat: vooral reizigers die in 's lands centrum voor openbaar vervoer op trein of bus wachtten, gingen in die kapel weieens een poosje stil zitten. Klooster en kapel moesten echter voor de Utrechtse bouw ver dwijnen. Niet zomaar: de beleg gers van Hoog Catharijne en het Utrechtse gemeentebestuur boden de Zusters van de eucharistie vervan gende ruimte in deze bouw aan. Behalve een ruime woning voor de zes zusters van de congregatie, ook dit „stiltecentrum". Zuster Virginie (Willemsen). die er de leiding heeft, zegt over de opzet van de religieuze enclave in het handelsbolwerk: "Hter hoéft even niets.Mensen kunnen gewoon, zonder te vragen binnenlopen, kunnen gaan zitten, nietsdoen en als ze perse behoefte hebben om even tegen mij of mijn collega's aan te praten, kan dat ook. Dan is het zwijgcentrum een luisterpost gewor den. Maar nogmaals, niets hoeft. Wie stilte zoekt, kan hier terecht, wie een gesprekscentrum wil vindt het hier ook". Hoewel in de kapel een godslamp, tabernakel en een Mariabeeld met kaarsentafel aanwezig zijn, wil bet centrum zich toch niet ls uitgesproken katholiek aandienen. Bij de kerkdiensten, die men hier gaat houden,' gaat het oecumenisch toe: men laat de voorgangers van diverse kerkgenootschappen roule- De vermoeide winkelende voorbij ganger van Hoog Catharijne hoeft alweer niet naar zo'n kerkdienst toe. Hij kan in het andere vertrek gewoon gaan zitten. Stil zijn. Of, als daaraan behoefte bestaat, in een besloten spreekkamer zijn hart luchten tegenover een der stille congregratiezusters. Misschien echter dat het centrum iets te vroeg is geopend; Hoog Catharijne is nog niet geheel afgebouwd. Vandaar dat steenboren in belendende wanden van het „stiltecentrum" er de koffiekopjes soms doen rinkelen. Maar dat duurt nog slechts enkele maanden. Dan volgt het zwijgen. Door Aad Wagenaar MAASTRICHT Provinciale Sta ten van Limburg hebben in Maas tricht besloten het Groot Limburgs Toneel voor het speelseizoen 1975 1976 geen subsidie meer toe te ken nen. Daarmee is het definitieve ein de ingeluid van het Nederlands- Belgische toneelgezelschap en komen veertig mensen op straat te staan. Volgens de CDA-fractie, die het voorstel indiende, is er binnen het ge zeischap een onhoudbare situatie ge groeid die het gevolg is van de ideo logische en persoonlijke tegenstel lingen tussen' de leden van het re pertoiretoneel en de vormingsgroep gl-twee. Het voortbestaan van het De openingswedstrijden op de houten 200 meter-wielerbaan van Sloten hebben het handjevol toe- 6ohouwers weinig opwinding ver schaft. De achtervolging over vijf kilometer tussen wereldkampioen Roy Schuiten en de revelatie van het nog jonge wegseizoen, Ger Kne- temann, werd een teleurstelling door de superioriteit; die de regenboog- truidrager ten toon spreidde. Na drie kilometer in de tijd van 3 mi nuut en 54 seconden voelde de jon ge Amsterdammer de hand van de grote rivaal op zijn rug, ten teken dat hij was ingelopen. De drie-landenomndium tussen Ne derland, België en Australië leverde een grote overwinning op voor het Nederlandse duo Leijn Loevesijn— Ger Fens. Atletiek De Finse atleet Pek- ka Paivarinta heeft in Oulo (Fin)1 het wereldrecord op de 25 kilometer verbeterd en gebracht op 1 uur, 14 minuten en 16.8 seconden. Ook op de 15 mijl kwam hij tot de beste we reldprestatie met een tijd van 1.11.52.6. De oüde records stonden op naam van zijn landgenoot Seppo Nikkari met respectievelijk 1.14.55.6 en 1.12.22.6. Over de gemeente "Het geheim van de gemeente, een handreiking aan het voortgaande geloofsgesprek" is een door de hervormde synode aanvaard ge schrift over de „theologische" kan ten van het gemeente-zijn. Het boek je zet de bijbelse gegevens over de kerkelijke gemeente op een rijtje en plaatst deze tegen de werkelijkheid van het gemeente-zijn van tegen- woordig. Al eerder verscheen een synodaal boekje over de gemeente, maar dan benaderd als organisatie van men sen (een boekje dus met een sociolo gische achtergrond). Er wordt nog gewerkt aan iets dergelijks over de politieke en maatschappelijke situa ties waartegenover de gemeente zich ziet geplaatst. "Het geheim van de gemeente", Boekencentrum, Den Haag, 56 blz., f5,50. GLT is onder deze omstandigheden een zinloze zaak, aldus het CDA. Het vormingstoneel GL-2 van het Groot Limburgs Toneel zal ook na de opheffing van de Nederlands-Bel gische speelgroep blijven doorwer ken. Dit heeft het vormingstoneel inmiddels verklaard in een com muniqué naar aanleiding van het be sluit van Provinciale Staten van Lim burg. Een woordvoerder van de groep zei gisteravond dat Provinciale Sta ten van Limburg het conflict binnen GL-2 hebben aangegrepen om zich van het vormingstoneel te ontdoen. GL-2 verwacht van minister Van Doorn dat deze bereid zal zijn de vormingsgroep voor Limburg te be houden. De groep rekent op een sub sidie van minimaal f 500.000. Werkgroep wil verschijnings plicht voor ambtenaren DEN HAAG (ANP) Ambtena ren op ministeries moeten verplicht worden vooor commissies uit het parlement te verschijnen en opening van zaken te geven, als zo'n com missie daarom vraagt. Op deze ma nier kan men de ongecontroleerde macht van (top) ambtenaren - vpor zover deze zich voordoet - onder de mocratische controle brengen. Dit is een van de conclusies van de werkgroep overheid van het Ver bond van Wetenschappelijke Onder zoekers (VWO) in een rapport dat de werkgroep heeft opgesteld voor het VWO-congres 'ambtenaar en in terne democratisering'. Dat congres vindt op 23 en 24 mei a.s. in Den Haag plaats. Het is een fictie dat degene, die verantwoordelijk is voor het werk van de ambtenaren, de minister, een volledige greep heeft op het ambte lijk apparaat in al zijn onderdelen. Pogingen om die greep te vergroten zouden trouwens leiden tot een ge weldige bureaucratisering en cen tralisatie. De werkgroep concludeert dat de volledige politieke verantwoordelijk heid van de minister een achterhaal de zaak is. Zij vindt het echter niet juist als de verschijnings- en spreek- plicht van de ambtenaar wordt om gezet in een formele politieke ver antwoordelijkheid. Een juiste afba kening tussen de politieke verant woordelijkheid van ambtenaren en van de minister is immers zeer moei lijk te maken. Deze zal in de prak tijk aanleiding geven tot onderlinge problemen of conflicten tussen de minister en zijn ambtenaren en de slagvaardigheid van het bestuur niet vergroten. DEN HAAG (ANP) Voor dins dag 20 mei, de dag waarop de ha ringvloot mag uitvaren voor de vis serij op de Noordzee, zullen er geen schepen vertrekken voor de haring vangst ten westen van Engeland. Van het produktschap voor vis en visprodukten hadden de haringreders wel het recht gekregen eerder naar mde 'westkust' te vertrekken als daar goede maatjesharing zou zitten Ge dacht werd aan 12 mei als uitvaar datum. Ze hebben echter geen aanlei ding gezien van dat recht gebruik te maken. Zodoende zal nu de dinsdag na Pinksteren alles wat haring van gen wil tegelijk vertrekken. Het produktschapsbestuur nam in zijn gisteren gehouden vergadering een uitvoeringsbesluit, waarbij wordt voorgeschreven dat tussen 20 mei en 30 juni uit de Noordzee alleen maar gezouten haring of diepgevroren ge kaakte haring mag worden aange- Nieuwe regeling voerd, geen verse haring of diepge vroren ongekaakte haring. Wegens de internationale haring- vanstbeperking mogen reders en vis sers in die periode 20 mei - 30 juni niet meedoen met meer schepen dan ze voor 1 Januari J.l. hadden. Men mag ook alleen maar meedoen als men in het eerste halfjaar van 1971, 1972 en 1973 ook op zoute ha ring uit is geweest, of tussen 1 janu ari en 15 mei op verse haring. Het bestuur aanvaardde verder een verordening, waarbij het aanvoeren van los gestorte verse (niet diepge vroren) haring wordt verboden en aanvoer in kisten, vaten en geijk- waardig verpakkingsmateriaal ver plicht wordt gesteld. De voorzitter van het produktschap zal nog nader bepalen wanneer die regeling ingaat; gedacht wordt aan 1 juli as. De nieuwe regeling kan dan een reeds bestaande soortgelijke regeling, die op die datum afloopt, vervangen. In Eindhoven zijn gistermiddag de toneelprijzen 1975 uitgereikt. Eric van Ingen (Haagse Comedie) kreeg de Arilicchino voor zijn rol in "De Venetiaanse tweeling" van Goldini, Annet Nieuwenhuizen Publiekstheater) kreeg de Theo d'Or voor haar rol in "Goede mens van Sezuanvan Br echt en José Ruyter (Theater) kreeg de Colombvna vóórhaar vertolking in "Emilia Galotti" van Lessing. veel menselijker Op verzoek van de NOS-radio, heeft Jan Terlouw, politicus en auteur van kinderboeken, een sprook je getiteld "Aladin en de olielamp" geschreven. Dit sprookje, dat wordt voorgelezen door Manus Willemse, is te horen in het eerste van twee door Maarten Nederhorst samengestel de radioprogramma's gen van de verhoging Tandarts van fraude verdacht van wao aan minimumloon 1973. De NOS zendt deze pro- hebben benadeeld voor ongeveer gramma's uit op de maandagen 19 en 26 mei. telkens van 13.50 tot 14.30 uur op Hilversum 2. UTRECHT (ANP) Het overleg orgaan van de drie Nederlandse vakcentrales vindt de gewijzigde re geling van de regering voor de lega lisering van illegale buitenlandse werknemers 'veel menselijker'. Het overlegorgaan zei dit gisteren. DEN HAAG (ANP) Zonder hoof- Door de versoepeling die nu is delijke stemming heeft de Kamer gis- aangekondigd is aan een groot aan- teren goedkeuring verleend aan ver ifies fmtfieradie voor röntgenfoto's. VoO- tal bezwaren van de vakbeweging te- hoging van de vakantieuitkering in gens de directeur van het maatschap- gemoet gekomen, aldus het overleg- de wet op de arbeidsongeschiktheids- Bergen op Zoom, de orgaan. De wijzigingen bewijzen, verzekering en aan gelijkschakeling i het minimumloon van wao- en '-uitkeringen. BERGEN OP ZOOM (ANP) De gemeentepolitie van Bergen op Zoom heeft proces-verbaal opgemaakt te- w___ f de gevol- gen tandarts J. K. omdat deze twee heer J. Schampers, zou die taad&rta dat de bewindslieden in ruimere de olieprijs Westihrabantse ziekenfondsen zou noodt op een normale mannier aam mate dan aanvankelijk het geval Fock afgetreden De 59-jarige de tandarts bijzonder hoge decüara- Hongaarse premier Jenoe Fock. dia algemeen beschouwd werd als de ini tiatiefnemer tot de uit 1968 dateren de heroriëntatie op een meer markt gerichte economie, is gisteren afge treden, zoals het heet om gezond heidsredenen. Hij werd opgevolgd door vice-premier Gyoergy Lazar dia tevens voorzitter is van het nationa le planbureau. Strop voor Malcolm X Het be roep van de vroegere Britse black- panter-leider Abdul Malik (Malcolm X) is afgewezen en hij zal wegens moord worden gehangen, zo is in Port of Spain (Trinidad) bekend ge maakt. Malik had een beroep inge diend waarin hij om wijziging van de strafmaat vroeg op grond van het feit dat de dood door de strop een wrede en ongrondwettige straf was. zijn inkomen hebben kummien komen, leek humanitaire overwegingen heb- Dit was nodig doordat op 1 juli 100.000 gulden. De officier vain Justi- al had hij 24 uur per dag gewerkt. ben laten gelden, stellen de drie 1974 de bijstandsnorm ingevolge de tae mr. P. van Bentham te Bredia Beide ziekenfondsen hadden ai vakcentrales vast. algemene bijstandswet was opgetrok- bekijkt nu of hij tot strafvervolging sinds vorig jaar verdenking tegen de De vakbeweging vindt, dat op zo ken tot het minimumloon met als ge- zal overgaan. De twee ziekenfondsen tandarts. Deze is inmiddels uit Ber- kort mogelijke termijn overleg dient volg dat een aantal sociale uitkerin- hadden de officier van de mogelijke gen op Zoom verdwenen en verhuisd te komen tussen het overlegorgaan gen lager waren dan de bijstands fraude op de hoogte gebracht. Die naar Heerlen. Hij heeft nog geen an- en de bewindslieden omtrent de norm. Men hoeft voor het toen ont- met name gepleegd zijn doordat cterhaif jaar in Bergen op Zoom ge- praktische toepassing van de ge wij- stane verschil niet langer bij de bij werkt. zigde maatregelen. standswet aan te kloppen. haal 'n pak 'n DOMO produkt

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11