LEIDSCH DAGBLAD CHAOS DREIGT ROND OPKNAP- PREMIE Vlooteskader van VN naar de Thaise Golf vandaag Gemeenten nu al overstelpt met telefoontjes FINALE Zaalvoelballoernooi DIPLOMATIEKE STAPPEN VIA CHINA Verbod boek redt Kissinger van aftreden LEIDSCH DAGBLAD Drs. J. Laman voorzitter 3 October Vereeniging rrrr zsttzs*™» rz Tr*tter geweest van s.3 oc- RECHTBANK: AANBIEDEN ONGEDEKTE KASCHEQUES IS NIET STRAFBAAR DINSDAG 13 MEI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34625 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Alice heeft er schoon genoeg van 18 PAGINA'S Wilis Hl: 'W IfIHtt "6l> tWf! iitu '*«101 LEIDEN/ALPHEN/DEN HAAG De gemeenten ver wachten een chaotische drukte bij het uitdelen vain de for mulieren voor de opknappremie vain het eigen huis. Vandaag is het ministerie van Volkshuisvesting begonnen met het verzenden van de formulieren, maar de gemeentesecreta rieën weten nog steeds niet hoeveel ze er krijgen en of men nu 15 of 16 mei mag gaan uitdelen. Leiden start de distributie in elk geval donderdagochtend om acht uur. Ook Alphen begint die dag. Op diverse stadhuizen verwacht binnen hebben" zegt men daar. men de grootste moeilijkheden bij "Bovendien zijn we van de aanvan- het aanvragen van de premie waar- kelijke beperking tot 27.500 formulie- voor staatssecretaris Schaefer tach- ren afgestapt. Elke stad zal voldoen- tig miljoen beschikbaar heeft ge- de formulieren ter beschikking heb- steld. Op het ministerie van Volks- ben". huisvesting wil men echter van geen Op de afdeling Voorlichting van het moeilijkheden horen. "Iedere ge- Leidse stadhuis staat de telefoon al meente zal de formulieren op tijd dagenlang roodgloeiend. Hoofd van de afdeling Voorlichting J. Lelieveld Een "verkeersbord" in het Amsterdamse Vondelpark, dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. In het deel, dat de afgelopen jaren als groot openlucht-hotel dienst deed. staat nu dit bord met Engelse tekst, die de buitenlandse gasten vertelt, dat overnachten onder de blote hemel er niet meer bij is. Het hoofdstedelijke gemeente bestuur heeft zijn woord gestand gedaan: niet meer slapen in het Vondelpark. De jongelui zullen elders "onderdak" moeten zoe ken. Maar waar? ADVERTENTIE t.g.v. het 400-jarig bestaan van de Leidse universiteit tussen Leidse bedrijven en universi taire instellingen op woensdag 14 mei a.s. in het Universitair Sportcentrum aan de Wassenadrseweg. Aanvang: 19.00 uur—22.30 uur. Kerncentrale Een woordvoerder van het Atoom Reactor Centrum in Bandoeng heeft gisteren verklaard dat de eerste Indonesische kerncen trale. welke een vermogen krijgt van' 600 megawatt, rond 1983 in ge bruik zal kunnen worden genomen. Indonesië wil in 1985 en 1986 zijn tweede en derde kerncentrale in ge bruik nemen, aldus de woordvoer der. Plaatselijk een bui Veranderlijke bewolking en plaatselijk een bui. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Minimum tem peraturen omstreeks 8 graden. Maxima (Opgemaakt om 11.15 uur) vertelde vanochtend, dat de afgelopen veertien dagen al zo'n 1200 tot 1500 mensen per telefoon of aan de balie om informaties hebben gevraagd, over de. regeling van de premie. "Het is op dit ogenblik een grote puinhoop", aldus Lelieveld, "want we komen aan ons gewone werk niet toe. Bovendien kunnen we de men sen maar erg weinig ver,tellen. We weten nog steeds niet hoeveel formu lieren we krijgen. We vrezen dan ook, dat er donderdag een grote chaos zal ontstaan. Daarvoor is met name Schaefer verantwoordelijk door zijn uitlating dat "wie het eerst komt het eerst imaailt" en de mededeling "dat het aantal formulieren beperkt zou zijn" aldus Lelieveld. IN DE HAL WASHINGTON/BANGKOK (AP) REUTER) Het Amerikaanse vliegdekschip Coral Sea en een zes- tal ondersteuningsschepen stomen Hoe de zaak donderdagochtend pre- op naar de Golf van Thailand cies geregeld wordt is op dit ogen- waar gisteren het Amerikaan- blik nog niet precies bekend. Voor- se vrachtschip Mayaguez werd be- lopig is de hal van het stadhuis voor schoten, geénterd en opgebracht het uitreiken van de formulieren ge- door een Cambodjaans marine- reserveerd, maar de mogelijkheid vaartuig. bestaat dat zal worden uitgeweken Het Witte Huis en het Pentagon be- naar het informatiecentrum. In elk vrijwel volkomen stil- geval zal het niet mogelijk zijn op een -- de maatregelen die dergelijk korte termijn een water dicht controlesysteem op te zetten. "Er zullen in Leiden in elk geval geen formulieren op naam worden TEL AVTV (UPI) Door de Israëlische censuur is een boek verboden dat volgens premier, Yitzhak Rabin, bij publikatie de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Henry Kissin ger tot aftreden zou dwingen, zo schrijft het Israëlische blad Ha 'Aretz vandaag. Het boek "confrontatie en troepenscheiding" van de poli tieke correspondent Mati Golan van genoemd blad behandelt de periode van de oktoberoorlög in 1973 tot juni 1974 toen Kissin ger onderhandelde over een troepensoheidings-akfeoord bus sen Israël en Syrië in de Golan. Het boek bevat verslagen van onderhandelingszittingen tussen Kissinger en Israëlische leiders tijdens welke Kissinger kleine rende opmerkingen zou hebben gemaakt over Russische en Ara bische leiders, aldus Ha'Aretz. Rabin meende dat de publika tie ook elke toekomstige Ameri- tn het Midden-Oosten schip breuk zou doen lijden zwijgen i genomen worden om het schip de bemanning weer vrij te krijgen. Verwacht wordt, dat eerst diplo- Kaasroof in Oudewater OUDEWATER (SP) In de af- matieke stappen zijn of worden uitgegeven", vertelde vanochtend de gelopen nacht is in Oudewater genomen, en dat het opstomen heer Lelieveld, van het vlooteskader voorlopig nog slechts een voorzorg is en even tueel een onderstreping van de ernst waarmee Amerika de pira terij opneemt. GEEN WACHTLIJST rachtwagencombinatie met- kaas gestolen. De waarde van de kaas bedraagt f 150.000 De geladen combinatie (waar- ook de f 100.000), eigendopr van de kaas- het Gasplein dekte de diefstal alarm. De politie is begonnen met sloeg direct Het Amerikaanse vliegdekschip "Coral Sea" dat naar de Golf van Thailand is gezonden in verband met de entering van het Amerikaanse koopvaardijschip "Mayaguez". Op de joto het monteren van de raketten van F4-jagers. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. ik word abonnee per 28 mei .1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden! Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad,, antwoordnummer, 214, Leiden, Evenals in Leiden heeft in het stadhuis van Alphen veel te- handel V., stond Wel is bekend gemaakt, dat de Ver- lefonische navraag gekregen over de Waar om vanochtend naar Belgie enigde Staten vanochtend een opknapregeling. Er zal daar in elk gereden te worden. De chauffeur ont- "derde natie" hebben ingescha- geval geen wachtlijst worden aange- keld om Cambodja duidelijk te legd, wanneer de formulieren on- maken, dat de Amerikaanse rege- verhoopt niet toereikend zouden zijn. ring "onmiddellijke teruggave" van Ook hier geldt: wie het eerst komt speuractie, maar vanmorgen ont- het koopvaardijschip eist. Ameri- het eerst maalt. Donderdagochtend brak van de daders nog ieder ka onderhoudt geen directe be- wordt bij het stadhuis in Alphen een trekkingen met het sinds kort ro- enorme drukte verwacht, de bewind in Cambodja. Vermoed Het ministerie van Volkshuisves- wordt dat de "derde natie" com- ting heeft vanochtend nog eens laten munistisch China is, waar zowel weten dat men de formulieren beslist Amerika en de Rode Khmer ver- niet zelf behoeft op te halen. "Men tegenwoordigingen hebben. kan ook een buurman of familielid De voor diplomatiek verkeer zeer ge- vragen een formulier mee te ne- spierde taal, die Ford gisteravond men". Ook heeft het ministerie heeft gebezigd jegens de scheeps- gevraagd verklaard dat het niet kapers en die militair optreden te- dig is dat bij het aanvragen eigen gen Cambodja allerminst uitsloot, domspapieren worden overlegd. heeft premier Koekrit Pramoj van Thailand er toe gebracht vanoch tend te verklaren, dat zijn land de Verenigde Staten niet zal toestaan om Thaise luchtbases, waar zich veel Amerikaanse vliegtuigen en militairen bevinden, te gebruiken voor militaire operaties in verband met de piraterij. "Wij zullen de Amerikaanse troepen niet toestaan ons grondgebied te gebruiken voor welke oorlog dan ook. We hebben nu al genoeg moei lijkheden met onze Az buurlanden", aldus Koekrit. Bijzonder harde taal gebruikte van ochtend een Conservatief lid van het Amerikaanse Congres. Hij wil de een "onmiddellijke klinische luchtaanval op bruggen en andere Alice Oppen- heim heeft er schoon genoeg van. Volgens de Leidse televisie omroepster hebben de AVRO-bazen haar vele malen beloofd dat ze meer op het scherm zou mogen doen dan alleen maar programma's aankondigen. Van al die beloften is tot nog toe weinig of niets terecht gekomen. Alice verdwijnt daarom binnenkort van het AVRO-scherm PAGINA 5 Maarten de Vos vindt de uitslui ting van Inter Football "de hypo crisie ten top" PAGINA 9 Berkhof is teleurgesteld over de Duitse kerken PAGINA 11 9 Warschau-Pact loopt nog niet op zün laatste benen PAGINA 13 Residentie-Orkest met kamermu ziek de boer op PAGINA 17 Onbehoorlijk Zakelijke kritiek op het beleid is ook in de gemeentepolitiek een goed ding voor het functioneren van de democratie. Als een wet houder dus tekort schiet in zijn beleid behoort een raadslid dat met feiten aan te tonen. Huis werk maken dus. Dat kost na tuurlijk wel meer tijd dan een persoonlijke aanval op een wet houder die volstrekt binnen de grenzen van de wet, privé zijn huishouding op zijn eigen wijze wenst in te richten en bijvoor beeld verhuist naar een andere woning. De aanval van het Leidse raadslid Driessen op de wethouder van volkshuisvesting was dan ook hoogst onbehoorlijk, niet ter zake en van het peil van de hbs-debating-club. Als zoals mr. Driessen de heer Verboom kapittelt dat deze 'als wethou der het goede voorbeeld had moeten geven', dan had de heer Driessen op zijn beurt als frac tieleider van het CDA een goed voorbeeld aan zijn mederaads leden kunnen geven door de bal te spelen en niet de man. Eer lijkheid en respect voor de pri- vésfeer horen, zo dachten wij, ook tot de bagage van de echte christen-democraat. De politie acht het niet uitgesloten dat de kaasdieven al in het buiten land zitten. Omwonenden van het Gasplein zo bleek uit het onderzoek, hebben van nacht omstreeks kwart voor drie een vrachtauto 'onregelmatig" ho ren wegrijden. De politie neemt aan dat op dit tijdstip de kaasroof is ge- Ook heeft het ministerie des- pleegd. De dieven zouden "enige moeite met de versnelling" van de zware vrachtwagencombinatie heb ben gehad. Rivera stopt met voetbal ROME Gianni Rivera heeft besloten met voetballen te stoppen. Rivera, eens de sterspeler van AC Milaan heeft zijn ontslag bij deze club ingediend, nadat zijn poging om speler-voorzitter van de Italiaan se vereniging te worden was mis lukt. De 31-jarige Rivera kondigde zijn vertrek aan, nadat het bestuur van AC Milaan zich in een vertrou wensvotum achter de huidige voor zitter, Albino Buticchi, had ge schaard. Rivera heeft te kennen ge geven misschien op zijn besluit te zullen terugkomen, indien Buticchi, die voor meer dan vijftig procent belangen heeft in de club zich te rugtrekt. Rivera, die al zestien sei- Jaloezie Een 40-jarige werkloze Leiden- "Zoenen bij Milaan speelt, en Butic- Sardiniër heeft zondag in Ferento Op de avond 1 chi hebben ruzie gekregen nadat (Italië) tijdens een hevige ruzie v Buticchi iets had gezegd wat zijn familieleden doodgeschoten en acht, hartkramp en moest worden opge- voorgangers nooit hadden durven onder wie zijn vrouw Antonietta nomen in het ziekenhuis. De histo- zeggen: Rivera is niet onmisbaar die in verwachting was, gewond. De rische optocht, de grote attractie van en zal een transfer krijgen, zodra toestand van Antonietta was kritiek, de festiviteiten, kon hij op die ma de gelegenheid daartoe zich voordoet Tot de gewonden behoorde haar zes- nier niet meemaken. Rivera ontkende geruchten dat hij jarige dochter, het kind van een Hij herstelde zich zeer snel en 'Tk andere man. De moordenaar, die door vertelde, desgevraagd: 'Zondei dat LEIDEN Tydens een dezer Aziatische dagen gehouden bijeenkomst heeft mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt af scheid genomen als voorzitter van de 3 October Vereeniging. Tot zijn opvolger is benoemd, drs. J. H. C. Laman, die tot dan toe het dwle^m"cambo^,8 waarbij "geen wSdYTrubn 88 direcfc tober Vereeniging. Op 3 oktober van het vorig jaar, bij de herdenking overgaan naar Ju i geen andere kleuren dan het jaloezie tot zijn daad was geko- dit gebeurd zou zijn, had ik het plan geven. Maar 1 heeft zich bij de politie aange- al gehad om na de eeuwfeesther- het, gek genoeg, geven. denking de hamer aan een ander te om het te doen." Rotterdam —Het ter verzilvering aanbieden van ongedekte kascheques van de Postcheque en Girodienst is voorshands niet strafbaar. Dit is een uitspraak van de Rotterdamse rechtbank, onder presi dium van mr. J. L. M. Elders, die een man vrijsprak, die op twee 'kascheques totaal duizend gulden had geïnd, terwijl hy vrijwel geen saldo op zijn girorekening had. Bovendien was niet te verwachten, dat het saldo binnen redelijke tijd voldoende zou zijn aangevuld. De officier, mr. E. Bos had honderd gulden boete geëist, „omdat ver dachte zich wederrechtelijk had willen bevoordelen. Hij had de ambtenaar aan het lokef bewogen tot afgifte van duizend gulden door het aannemen van de valse hoedanigheid van rekeninghouder met voldoende saldo en met listige kunstgrepen." De rechtbank sprak de man echter vrij, hoewel ze bewezen achtte, dat hij ten onrechte de indruk had gewekt over voldoende saldo te beschikken. Het criterium lag voor de rechtbank bij het feit, dat de loketambtenaar niet het recht en de mogeli ikheid heeft een onderzoek in te stellen naar de kredletwaardig- aanbiedt ter verzilvering.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1