LEIDSCH DAGBLAD en ITALIAANSE RECHTER VRIJGELATEN Instemming van Proloog met akkoord Kom naar Home Centre VW lijdt verlies van 800 miljoen PSV JUICHT vandaag Na inwilliging eisen Drie vermiste kinderen vandaag teruggevonden ISRAËLISCHE OVERVAL OP LIBANON 10-Daagse topshow van eigentijds woonkomfort. mondiMpy 12 13 14 15 16 17 19 Home Centre haagse schouw MAANDAG 12 MEI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34624 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Twee jaar achtereen WOFSBURG Het automobiel - concern Volkswagenwerke AG heeft in' 1974 een netto-verlies geleden van 807.4 mijjoen mark (evenveel als de gulden). Over 1973 werd nog een winst gemaakt van 329,8 mi> 3oen mark. De omzet bleef onge veer gelijk op 16.96 miljard mark. Dit jaar zal Volkswagen een e- vengroot verlies lijden als vorig jaar of een nog groter, zo verklaarde president-directeur Tomi Schmücker OD een persconferentie. De omzet zal waarschijnlijk in omvang met tien procent toenemen, maar nog altijd beneden het peil van 1973 blijven. De totale autoproduktie van het Volkswagenconcern bedroeg vorig Jaar 2,07 miljoen stuks (in 1973 2,33 miljoen), waarvan 709.000 in het buitenland (615.000). Er werden 2,05 (2.28) miljoen wagens verkocht, waar van 1,50 miljoen (1,66) in het bui tenland. Bij de moedermaatschappij werkten eind vorig jaar 110.500 men sen (125.800 aan het eind van 1973). Het gehele concern telde 204.000 werknemers (eind 1973 215.000», waarvan 62.000 (54.000) in het bui tenland. Schmücker zei op zijn persconfe rentie verder, dat Volkswagen in die Verenigde Staten zal moeten samenwerken met een andere maat schappij en een al bestaande fabriek moet overnemen als VW zelf een be drijf in de Verenigde Staten wil heb ben. Volkswagen kan het in de Verenig de Staten niet alleen af en kan een eigen fabriek niet met niets be ginnen. Die samenwerking behoeft niet per sé met een Amerikaans' merk te zijn. „Potjes" geleegd Tijdens mis ingebroken in pastorie van Rijpwetering ALKEMADE Twee nog onbe kende vrouwen zijn gisterochtend tijdens de mis de pastorie van Rijpwetering binnengedrongen. Zij verdwenen met medeneming van een bedrag van f500 die zij in verschil lende "potjes" aantroffen. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de vrouwen, die werden gezien door een bewoonster van een huis te genover de pastorie. Zij waarschuw de tijdens de kerkdienst de pastoor, dat 'zij op het kerkhof achter de kerk twee vrouwen zag rondsluipen. Volgens haar zigeunervroüwen. Terwijl de pastoor de mis opdroeg en ook de koster in de kerk was, moeten de vrouwen kans hebben ge zien een achterdeur te forceren en zo binnen te komen. Uit het kaar- eenpotje e.d. is in totaal een bedrag van f500 verdwenen. De ooggetuige heeft ook nog gezien dat de vrouwen in ©en grote Amerikaanse auto zijn verdwenen. Veel bewolking Veel bewolking en af en toe Matige aan de kust vrij krachtigi uit zuid tot zuidwest. Minimu' peraturen van 8 graden aan zee 2 graden plaatselijk in het blnin land. Maxima omstreeks 14 graden. (Opgemaakt om 11.15 ui 13 mei Maan op: 6.16 uur; onder: 22.50 u Maan op: 4.50 "Aft0 Aanvoerder Jan van Beveren onder "normale" omstan digheden geheel-onthouder wilde voor deze gelegenheid ook wel eens het glas ledigen. Om de keel te smeren voor een jubelzang met burgemeester Van der Lee. PSV is voor het eerst sinds 12 jaar weer landskampioen. Na de weinig imponerende over winning op FC Den Haag ge noot de Eindhovense ploeg met volle teugen. Jan van Be- veren merkte op: „Hier heb ik naar toe geleefd dit is het hoogtepunt. Laat me nu even rustig van dit mooiste moment in myn voetbalcarrière genie ten". Trainer Kees Rüvers, de laat ste tijd zo vaak nukkig, ver telde nu tegen iedereen die het maar wilde' horen: „We hebben een geweldig fijn sei zoen gehad, waarin mijn team in alle facetten van het spel beter voetbal is gaan spelen. Dit elftal is nog lang niet aan zijn top. Volgend seizoen zit er nog meer in. We benaderen nu het ideaal dat ik voor een wedstrijd kan bepalen hoe we gaan spelen". De enige concurrent van. PSV, Feyenoord, sloot de competitie heel wat minder succesvol af. Bü FC Twente werd een wan prestatie geleverd: 11. NAC stelde voor het vierde achtereenvolgende seizoen op de valreep het eredivisieschap veilig; ditmaal door een 31 zege op Haarlem, dat met 10 had voorgestaan. Dit opdoffer had NAC niet kunnen uittel- 20 PAGINA'S len. Deelman Jan de Jong: „Het is typisch voor NAC om na een tegenslag in te storten, maar het merkwaardige van NAC Is ook altijd dat het er is wanneer het moet". Op regionaal voetbalniveau moest LFC na een eenjarig verblijf in de eerste klasse al weer degraderen. In Rijswijk werd het beslissingsduel tegen HOV met 20 verloren. In de nacompetitie van de vierde klassers won DOCOS en ver loor Rijpwetering. PAGINA'S 13—19 Deel van de KVP schijnt toch achter oud-voorzitter De Zeeuw te staan PAGINA 5 Arabische wereld geïrriteerd door het akkoord tussen Is raël en de Europese Gemeen schap. PAGINA 4 Bü zeemansvrouwen kan men spreken post" De kleine "grote trainer" Kees Rijvers werd gisteren te recht op de schouders gehesen. „huwelijk per Het Kampioenschap was ook pagina 8 voor een stevig deel zijn werk. Het was zaterdag een komen en gaan van hoge gasten in de zwaarbewaakte Groenoordhal in Leiden waar de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtoffers haar zesde lustrum congres hield. In de ochtenduren arriveerde Koningin Juliana en Prins Bernhard voor het bijwonen van het officiële ge deelte, 's middags kwamen Prinses Beatrix en Prins Claus per auto naar Leiden. Een van de aanwezige meisjes nam de gele genheid te baat om de prins en de prinses een handtekening te vragen. De prinses voldeed aan haar verzoek maar ze had nauwelijks de tijd de pen terug te geven zo snel werd het meisje door ordefunctionarissen leeggehaald. Midden op de foto van Jan Holvast de echtgenote van de BNMO-president, mevrouw Van Lanschot. (Zie ook pagina Leiden) [oogwater te Katwijk te 4.23 n ur. laagwater te 0.18 en 12.40 16.4 DORDRECHT (SP) De drie sinds zaterdagochtend vermiste Dardtse kinderen zijn vainmoirgen rond tien uur bij een flat in de wijk Sterrenburg in Dordrecht gevonden. Terwijl tieniüaJllien politieagenten en burgers naar de kinderen hebben gezocht hebben ze all die tijd doorgebracht bij. een oudere man, die ze opa noemden. Karina Meerman, het oudste meisje (9), had diverse wonden in het gezicht opge lopen. "Van het krabben", sprak ze vanmorgen, pal nadat ze door haar moeder in'het politiebureau was op gevangen. "We hebben patat gehad", vertelde de 7-Jarige Christiaan, nau welijks onder de indruk van het feit dat tientallen burgers en politieman nen sinds gisteravond naar het drie tal hebben gezocht. Ook de 3-jari- ge Miranda van Eysden, uit hetzelf de gezin maakte een apathische in druk. Zaterdagochtend vertrokken zij, na dat hun vader had gesommeerd twee door hen gestolen fietsen bij de ei genaar terug te brengen. Een van de fietsen werd inderdaad terugbezorgd. Dit is de dag om uw paspoort uit zijn winterslaap te halen. Blijkt namelijk dat veel f mensen dat uitstellen tot de laatste dag. En als 't dan spoorloos blijkt te zijn,begint uw vakantie niet al te zonnig. Of kan zelfs volledig in 't watervallen. De politie ROME (APP) De Italiaanse rech ter Dl Gennaro, die dinsdag vorige week werd ontvoerd, is gisteravond laat ongedeerd vrijgelaten nadat de Italiaanse autoriteiten- alle eisen van de ontvoerders en van opstandige gevangenen in de gevangenis van Viberbo hadden ingewilligd. De ontvoerders van de rechter noemden zich vertegenwoordigers van de "ge wapende proletarische cellen" (NAP), dezelfde groep waartoe gevangenen zeiden te horen, die in Viberto in op stand kwamen. Daarbij werd ook een bewakèr gegijzeld. Deze werd gis teren in vrijheid gesteld. In ruil daar voor hadden de autoriteiten drie ge vangenen naar andere gevangenis sen overgebracht. Laiber kwamen nieu we eisen van de NAP, o.a. toezegging dat het politieonderzoek naar de mui terij wordt gestaakt, een goede be handeling van gearresteerde NAP-le- den en het uitblijven van vergeldings maatregelen in Viberto. Gisteravond laat telefoneerde de rechter naar zijn huis, met de mede deling dat hij was vrijgelaten. Over het algemeen breekt men zich in Italië het hoofd over de vraag, wat de zin van de ontvoering en de gevangenisopstand is geweest. Aan gezien het enige dat de NAP bereikte overplaatsing van gevangenen is ge weest. Dl Gennaro verklaard© na zijn ang stig avontuur, dat hij voortdurend geblindoekt is geweest, onder invloed van drugs werd gehouden en voort durend was ondervraagd. Nadere bij zonderheden vertelde hij niet. r Rechter Di Gennaro Orthodoxe socialisten zullen met de vooralsnog wazige plannen rond de Vermogensaanwasde- ling niet gelukkig zijn. Het be tekent hoogstens een stuk her verdeling van de groei van de kapitaalgoederen-voorraad. Een wijziging van de produktie- verhoudingen (kort gezegd: de ondernemer die de werkkracht van de arbeiders huurt) is niet aan de orde. Er is wat te zeggen voor de op vatting van de econoom Reyn- aerts (van NKV-huize) die vindt dat de werknemers via het systeem van de VAD zich compromitteren doordat zij in feite belang krijgen bij de ma te waarin zijzelf en hun colle ga's "uitgebuit" worden. De overwinst is dan immers het verschil tussen de prijs die de ondernemer krijgt en die welke hij voor arbeid moet betalen (de machines ontlenen afgeleid immers eveneens hun waarde aan de factor arbeid). Wanneer men daarentegen met een geclausuleerde vorm van ka pitalisme minder moeite heeft, is er voor de VAD wél wat te zeggen. Het systeem Iaat de werknemers meeprofiteren in de groei van hun bedrijf, waar aan zij door hun arbeid een grote bijdrage hebben geleverd. Een stukje "volkskapitalisme", duidelijk ter onderscheiding van het "staatskapitalisme" van de Sowj et-Unie met zijn sterk dirigistische karakter. Het reserveren van overwinst voor de werknemers zou een stimu lans kunnen vormen voor een grotere betrokkenheid, élan zo men wil, bij het bedrijf, waar men werkt. Een kritische noot valt te plaat sen bij de wijze waarop het VAD-fonds beheert gaat wor den. Over de eigen inbreng van de individuele werknemer moet men maar geen ai te hoge hoed ophebben. Het gaat in de rich ting van een beheersinstituut van de vakbonden, die enorme bedragen onder zich krijgen en die een sluipende bureaucratie misschien moeilijk buiten de deur kunnen houden. Los daar van wordt de positie van de vakbeweging hier zeer machtig. Als de ondernemers hiervoor bijzonder beducht zijn dan heb ben ze stellig geen ongelijk. Dit zijn voorlopige opmerkingen. Veel steekt nog in het vage. Rechtvaardiger verdeling van inkomen en macht is natuur lijk een goede zaak, maar dan moet interne democratisering van de vakbonden ook een hoge prioriteit hebben. Gebeurt dat niet ,dan verplaatst men de macht alleen maar van de ene stoel naar de andere. BEIROET (UPI) Een Israëli sche eenheid heeft gisteravond laat drie gebieden in Libanon overvallen en een restaurant en een kliniek op geblazen en zes burgers ontvoerd, zo hebben dorpelingen in Zuid-Libanon vandaag gezegd. De Israëlische eenheid bestond uit naar schatting 100 man. Zij trokken om middernacht Bing Jebil binnen, waar zij het restaurant opbliezen en de kliniek. De eigenaars werden ont voerd. Later trokken zij ook de grens dorpen Aita Al Chaab en Aitaroun binnen en ontvoerden daaruit vier EINDHOVEN (ANP) Toneelwerk groep „Proloog" uit Eindhoven en het tweede-kamerlid voor DS'70 me vrouw Phia van Veenendaal-Van Meggelen zijn overeengekomen de gerechtelijke procedure, die Proloog tegén het kamerlid had aangespan nen. te beëindigen. Mevr. Van Vee- nendaal, erkent,.' dat feiten, die zij had gesteld in een publikatie, on houdbaar zijn gebleken, betreurt de publikatie, en heeft zich bereid ver klaard de kosten van rechtsbijstand van Proloog, geschat op zo'n f 10.000, te vergoeden. 'Dit heeft de toneelwerkgroep van daag meegedeeld. In december vorig jaar werden in een krant (De Telegraaf) uitlatin gen van mevr. Van Veenendaal mee gedeeld over Proloog. Daarin werd onder meer vermeld, dat de toneel werkgroep een rode mantelorganisa tie is en zich schuldig maakt aan diefstal, afluisteren, spionage en fraude. Proloog spande korte gedin gen aan tegen de krant en haar zegs vrouwe. In deze procedures werd Proloog in het gelijk gesteld. Pro loog spande daaaop een procedure aan tegen mevr. Van Veenendaal on der meer om de door de toneelwerk groep geleden schade vergoed te krijgen. Het bestuur van Proloog heeft met het thans bereikte akkoord inge stemd. De schade was nog niet op gemaakt, maar door enkele meeval lertjes kan de toneelwerkgroep fi nancieel rond komen, als de kosten van de rechtsbijstand kunnen wor den verhaald. Mevr. Van Veenendaal wil die kosten vergoeden. Zij en Pro loog vinden, dat deze kosten niet ten laste van de subsidiënten van de to neelwerkgroep behoren te komen, al dus de mededeling van Proloog. yJRTISCHOUWP:/ Schouwen Sanitair Siertegels Meubelen Tapijten Gordijnen 's Werelds mooiste leren zitmeubelen 2e Pinksterdag open van 10 tot 17 uur. Overige dagen 9 tot18 uur. Vrijdags tot 21 uur. Vrij entree. 1/ mei mei mei mei mei mei mei Nu gemakkelijk bereikbaar. Ruim parkeren. Voorschoterweg 45-47 Valkenburg (bij Leiden)

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1