VAD jaarlijks gevuld met een half miljard Arts ondanks fout vrijuit Raadsman voorziet in dringende behoefte LEZERS SCHRIJVEN Inkomensnota schat zeer globaal: Den Uyl op reis Eén fond» MAN SLOEG HALF-BROER VINGERS AF Weer tien jaar geeist tegen Loek van S. Eist wil chemische fabriek toch houden Miss-verkiezing SLACHTING ZATERDAG 10 MEI 1975 DEN HAAG (ANP) Het insti tuut van de raadsman, de functio naris die informatie verschaft, ad viseert, verwijst en bemiddelt op maatschappelijk, cultureel en recrea tief terrein, voorziet in een dringen de behoefte van de burger. In een samenleving, die steeds ingewikkel der en onoverzichtelijker is gewor den, weet men onvoldoende gebruik te maken van rechten en mogelijk heden in de doolhof van wetten, pro cedures, regelingen, diensten en in stellingen. Drs. K. Laansma, van de directie samenlevingsopbouw van het mini sterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft dit ge schreven in een voorwoord bij „in stituut raadsman", een statistisch cahier van het ministerie, waarin de uitkomsten staan van een onderzoek onder bezoekers van de raadsman. Zeseneenhalf Jaar geleden stemde de minister van CRM in met subsi diëring van de raadslieden. Thans zijn er vele plaatselijke of regionale instituten, o.m. in Leiden. Hiervan worden er 21 met 90 raadslieden door het rijk gesubsidieerd. Doel van het onderzoek was gege vens te verkrijgen, die landelijk zijn te vergelijken en die ook kunnen wor den gebruikt voor een uniform lan delijk registratiesysteem. Aan zo'n systeem blijkt grote behoefte te be staan. Aan het onderzoek namen in oktober 1973 22 instituten deel, waar onder 15 gesubsidieerde. De belft ervan functioneerde min der dan vijf Jaren. De 22 telden 88 raadslieden: 67 mannen en 21 vrou wen, die gemiddeld 44 Jaar waren. Van allen hielden er 77 een spreek uur, gemiddeld vijf uren per week. De meeste informatie werd ge vraagd door de groepen gescheide- nen, weduwen of weduwnaars en on gehuwde vrouwen. Een kwart van het totaal aantal in het onderzoek geregistreerden was in 1973 voor het zelfde probleem al eens eerder met een raadsman in contact getreden. Een vijfde deel sneed in een tweede contaot een onder probleem aan. Gerekend naar leeftijd zijn het vooral bejaarden, die om informatie komen. De gemiddelde leeftijd van de bezoekers bedroeg bijna 54 Jaar. Bijna tweederde van de bezoekers .zonder beroep": 50 procent i, 76 procent vrouwen. De instituten die in 1972 reeds functioneerden, ontvingen in dat jaar gemiddeld 10,2 bezoeken per 10.000 inwoners boven de 20 jaar. Ook de bezoekers werden ondervraagd. Aan de 22 instituten werden in de week van de enquête 2.763 bezoekers ge noteerd. Voor de drie grote steden waren de aantallen: 808 in Amster dam, 710 in Den Haag en 501 in Rot terdam. Het totale aantal was ver deeld over 1258 mannen, 1396 vrou wen en 99 echtparen, die voor een bezoek werden geteld. Waarvoor kwam men naar de raadsman? Uitgesplitst naar de ver scheidene onderwerpen, leverdé een enquête het volgende overzicht op: huisvestingsvragen 471, Juridische kwesties 316, arbeidszaken 129, bij standsaangelegenheden 397, belas tingproblemen 737, andere financiële kwesties 427, sociale verzekeringen of voorzieningen 390, relatieproblemen 170, wijkaangelegenheden 45, en nog 113 andere zaken. Van de belastingvragen hadden er 374 specifiek betrekking op afschrij ving of vermindering van inkom stenbelasting, naast arbeidskwesties en sociale verzekeringen een man nelijke aangelegenheid. De vrouwe lijke bezoekers hadden meer te kam pen met relatieproblemen en bij standskwesties. De echtparen bleken het meest te zitten met huisvestings problemen. DEN HAAG (SP) De vermogensaanwasdeling (VAD) zou jaarlijks ongeveer een half miljard gulden kunnen in houden. Die uiterst globale schatting maakt de regering in haar nu uitgebrachte tussennota over het inkomensbeleid. Het moet een VAD worden met schommelende tarieven. Dat was de oplossing die uit het ministersvergelijk resul teerde. En de nota bevestigt, dat het W£t- telijk vast te leggen VAD-percen- tage van de overwinst binnen be paalde grenzen moet kunnen wisse len. Bedrijven of bedrijfstakken ke ren dan meer of minder winstdeling uit al naar gelang de arbeidskosten meer of minder stijgen dan de pro- diuktwiteit. Concrete cijfers voor dat winstde- lingspercentage en de begrenzingen ervan geeft de nota niet. Nadere overweging en meer overleg worden daartoe nodig genoemd. De nota is trouwens ook naar de SER gestuurd, om commentaar. Bij haar eigen voorzichtige benade ring van een VAD-opbrengst 500 miljoen per jas regering voor het gemak uit van een basis, gelijk aan tien procent van de overwinst. De grote vraag hoe dat begrip overwinst precies wordt bepaald, blijft in de nota ook nog vrij vaag. Wel wil de regering uitgaan van de fiscale winst; daarop moet dan (om heit eigen vermogen van ondietrne- mingen in zijn waarde te laten) een correctie worden toegepast. Bijvoor beeld in de zin van een landelijk vast te stellen percentage van de loonsom in de onderneming. In het de VAD ningen, die vennootschapsbelasting betalen. DEN HAAG (SP) Premier Den Uyl vertrekt vandaag naar Ottawa. Hier zal hij tot dinsdag blijven. Via Washington reist hij dan door naar Suriname om aanwezig te zijn bij het overleg over de komende onaf hankelijkheid. Tot de voornaamste gesprekspun ten behoren de hoogte en de beste ding van de ontwikkelingsgelden die door Nederland zullen worden ge schonken en de toelatingsregeling van Surinamers na de onafhanke lijkheidsverklaring. Het kabinet wil de dragers van de Surinaamse nationaliteit straks wel als vreemdelingen beschouwen maar dan wel met een voorkeursbehande ling. Besprekingen landbouw-cao afgebroken UTRECHT (SP) Gisteren zijn de onderhandelingen over de land- bouw-cao tijdens de derde bespre kingsronde afgebroken. Er is geen nieuwe datum bepaald, waarop zal worden doorvergaderd. De nieuwe cao had al op 1 maart van kracht moeten worden. Hieronder vallen on geveer 20.000 werknemers in het a- grarisch bedrijf. Het overleg is volgens het, NVV gestrand op de onwil van werkgevers om iets te doen aan de achterstand in de arbeidsvoorwaarden van het agrarisch personeel vergeleken by bij hen die werkzaam zijn in de in dustriële sector. De regering blijft bij haar plan om het VAD-wetsontwerp nóg dit jaar in te dienen, en de regeling nog op 1975 betrekking te laten hebben. Hoofdpunten uit de nu voorgelegde regeling zijn: De winstdeling wardit uitgekeerd in de vorm van aandelen, en alleen waar dat niet kaïn in de zin van sohuidlbrieven of andere papieren. Het wordt een wioSDdehng van tweeërlei aard. Een desei van het gestorte is bestemd voor d'e werknemers van de (winstmakende) VAD-plichtige ondernemingen zelf. Een groter deel is bestemd voor alle Nederlandse, meerderjarige werkne mers zo lang zij nog geen 65 jaar zijn, met uitzondering van ambtena ren en anderen die pensioengerech tigd zijn op basis van de algemene burgerlijke pensioenwet. Maximaal 50 procent vam de VAD-opbrengst in een onderneming kan ten goede komen aan de werknemers van deze onderneming zelf. De voor die eigen werknemers gestorte aandelen worden zeven tot tien jaar geblokkeerd, voor zij die werknemers in geldvorm toevallen. Het grootste deel vam de VAD, dat voor alle werknemers is bestemd, kan volgens de regering gebruikt worden voor een aamvulieinide oudedagsvoorziening. Beidie "soorten' Stortingen moeten volgens de nota terecht komen in een nationaal fonds. In beginsel moet dit door de werknemersverte genwoordigers worden beheerd. Een zekere aanvulling van het fondsbe stuur met vertegenwoordigers van werkgeverskant zou volgens de regering doelmatig kunnen zijn. Of en hoe de overheid bij het fondsbeheer betrokken moet worden is een zaak voor nader overllleg. UTRECHT (SP) Een arts die een tweejarig Jongetje tien maanden achtereen Entero-Viofonm had voor geschreven, waardoor het kind een ernstige oogziekte kreeg, betreft vol gens het Centraal Medisch Tucht college geen schuld. Het college heeft de klacht van de ouders in DEN HAAG (ANP) De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren tegen de 49- jarige kamerverhuurder B. D. uit Den Haag twaalf maanden gevange nisstraf geëist, waarvan twee maan den voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest wegens zware mishande ling van zijn half-broer. De kamerverhuurder en zijn half broer woonden naast elkaar in de Kamperfoeliestraat in Den Haag en herhaaldelijk hadden zijn onenigheid waaraan de politie te pas moest komen. Tijdens een ruzie op 10 fe bruari van dit jaar sloeg de ver dachte zijn halfbroer met een hak mes twee vingers van diens rechter hand af. De vingers werden door de politie in de gang van de woning van het slachtoffer gevonden. De kamerverhuurder ontkende te hebben geslagen. Volgens hem zou het slachtoffer met zijn hand tegen het hakmes zijn gekomen toen hij de verdachte met een stok wilde aanvallen. Uitspraak 23 mei. hoger beroep afgewezen. Het kind had Emtero-Vioform ge kregen omdat het aan verstopping leed. Overigens heeft het middel in het algemeen juist een verstoppende werking. In de zomer van 1971 kreeg het jongetje oogklachten. Volgens de artsen in het Oogl ij dersgasthuis in Utrecht was de oogafwijking het ge volg van Entero-Vioform. In 1970 waarschuwde het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskunde al tegen de gevaarlijke bijwerking van het middel. Ook het geneesmid delenbulletin van het ministerie van Volksgezondheid had al gewaar schuwd. Bovendien veranderde de fabrikant van het middel in het na- Jaar van 1970 de bijsluiter van En tero-Vioform in die zin, dat op de schadelijke bijwerkingen werd gewe zen. Van al deze waarschuwingen had de arts echter geen kennis ge nomen. Het college vindt dat de arts niet kan worden verweten dat hij van al deze publikaities niet op de hoogte was. DEN HAAG (ANP) De ANWB is begonnen met een vooronderzoek voor auto's. Dit om de hoge kosten bij een aankoopkeuring te beperken voor auto's die in slechte staat ver keren. De autokeuring kost nu 75 gulden. Een voerkeuring, die minder grondig is, gaat 15 gulden ko6iten. Uit het onderzoek moet blijken of het zinvol is de auto daarna nog een volledige keuring te laten onder gaan. In dat geval wordt het be drag in mindering gebracht op de keurdngsprijs. De ANWB verwacht dat bij deze vorm van voorselectie de ergste koopjes al direct door de mand zullen vallen. De nota over de gezond heidszorg die staatssecretaris Hendriks deze week presen teerde heeft niet alleen in het parlement tot felle reac ties geleid. Ook in Enkhuizen lieten gisteravond vele men sen merken het met de visie van de staatssecretaris, die onder meer het Enkhuizer streekziekenhuis wil saneren, niet eens zijn. AMSTERDAM (ANP) De procu reur-generaal by het gerechtshof in Amsterdam, mr. G. H. C. van Dij ken, heeft gistermiddag tegen de 42-Jarige Hüversumse autohande laar Loek van S. wegens poging tot doodslag op een politieman, gijze ling van het Hilversumse echtpaar Labruyère en een reeks vermogens delicten tien Jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De rechtbank had Van S. na een eis van eveneens tien Jaar tot een gevangenisstraf van vijf jaar veroordeeld. De officier van Justitie was van dit vonnis in hoger beroep gegaan. De autohandelaar gijzelde de mari ne-officier Labruyère en diens vrouw vorig Jaar februari in hun woning aan de Admiraal de Ruyterweg in Hilversum. Hij was het huis binnen gevlucht tijdens een achtervolging door de politie, waarbij hij met een pistool drie tot vier schoten loste op een rechercheur. Om zijn verdere vlucht te dekken nam hij het echt paar in zijn auto mee naar Amster dam. In de binnenstad verliet hij de wagen en verdween voorlopig spoor loos. Pas vijf maanden later kon hij in Amersfoort worden aangehouden. Van S. stond ook terecht voor en kele Inbraken, diefstal van zes auto's en verboden wapenbezit. VOORJAAR IN ITALIË In het bergachtige noorden van Italië sneeuwt het en elders ln het land waait het hard en regent het. Auto's kunnen alleen met wielkettingen van de bergpassen gebruik maken en er is gevaar voor lawines. De boeren voorzien door de sneeuw, regen en wintertempe- ratuur ernstige schade aan hun gewassen, vooral aan fruitbomen Het trein- en wegverkeer wordt door het overvloedige regenwater ernstig gehinderd en er doen zich veel ongelukken voor Een ongeluk bij Rome kostte zondagnacht aan zes mensen het leven. Spijkerbroek sexueel agressief De meeste Britse werkgevers verbieden hun personeel in spijker broek op hun werk te verschijnen, zo blijkt uit een onderzoek van 'n management-instituut. De werkgevers willen spijkerbroeken we ren omdat deze kleding naar hun mening "slordig, ongegeneerd en sexueel agressief is". Slechts zeven procent van de ondervraagde ondernemingen staat hun werknemers mannen en vrouwen toe in Jeans aan het werk te gaan. Voor het onderzoek zijn 939 grote bedrijven ondervraagd. Pony in stadhuis Een bewoner van de Arnhemse sanerlngswijk Klarendal is met een groep kinderen en drie pony's naar het Arnhemse stadhuis getrokken om zijn ongenoegen te uiten over de eis van de gemeente het weilandje voor de pony's tijdelijk te ontruimen. Het weiland moet enige maanden vrij zijn in verband met hooiwerkzaamheden. Onderhandelingen met de gemeente liepen niet naar de zin van de man. Voor hem was de maat vol en hij trok naar het stadhuis om de burgemeester te spreken. Met de dirie pony's wilde hij het stad huis binnen trekken. Toesnellende gemeentebodes konden niet ver hinderen dat hij met één paardje de stadhuishal betrad. Tenslotte eindigde de consternatie met de uitnodiging van wet houder Hey de zaak te bespreken. De pony moest wel eerst naar buiten. Voor de pony bleek de opwinding overigens erg blijkens het laten vallen van enkele vijgen op de marmeren stadhuistrap. IJlings ontboden gemeente-arbeiders reinigden de trap weer, daarbij verwonderd gadegeslagen door stoeten bruiloftsgangers. Vrouwelijke agenlen niet gewenst De politie in Eindhoven stelt geen prijs op vrouwelijke collega's. De voornaamste reden om vrouwen uiit dit korps te weren is, dat ze in de sterkte volwaardig meetellen, maar niet in alle diensten In zetbaar zijn. Dit is in Eindhoven meegedeeld na een bijeenkomst van de waarnemend hoofdcommissaris en de personeelsvertegen woordiging van dit politiekorps. De heren waren het helemaal eens. De waarnemend korpschef formuleerde iets voorzichtig: wij zullen voorlopig geen vrouwelijke agenten aanstellen. Prijs niet uit 'Shell-handen' De socioloog dr. A. de Swaan uit Amsterdam heeft geweigerd de Koninklijke Shell-prys 1975 van 25.000 gulden uit handen van één van de Shell-directeuren in het hoofdkantoor van deze oliemaat schappij in ontvangst te nemen. De prijs was hem door de Hol- lajndsche Maatschappij der Wetenschappen toegekend voor zijn on dersoek naar coalitievorming bij kabinetsformaties in een aantal landen van Europa en in IsraëL Dr. Swaan zei desgevraagd erg blij te zijn met de toekenning van de prijs. Hij vindt alleen de uitrel- kingsprocedure "onaanvaardbaar". Hij was wel bereid geweest de prijs in ontvangst te nemen uit hanoen van een vertegenwoordiger van de Maatschappij der Wetenschappen. "Zoals andere grote on dernemingen vormt de Shell een knooppunt van wereldwijde machtsrelaties zowel economisch, politiek en ook wetenschappelijk. De machtsvorming door zulke grote ondernemingen ook over we tenschapsmensen, noopt mij tot afstand nemen." Frankrijk staakt herdenking President Giscard d'Estarimg heeft meegedeeld dat Frankrijk voor de laatste maai de Duitse nederlaag in de Tweede Wereldoorlog dit jaar officieel herdenkt omdat Europa de bladzijde van de broe deroorlogen in het verleden heeft omgeslagen en aan zijn eenheid bouwt. De Franse president heeft dit besluit schriftelijk meegedeeld aan de andere landen van de Europese Gemeenschap. ELST (ANP) De fractievoor zitters van de gemeenteraad van het Betuwse Eist, en B en W van die plaats hebben gisteravond laten we ten dat de chemisch-farmaceutische industrie Luxan in de gemeente Eist moet blijven. Van de 199 werknemers van dit bedrijf, waar donderdag voor de derde maal binnen één Jaar brand uitbrak, werken 74 personen in Eist. Voor de werkgelegenheid zou ver plaatsing van de onderneming zeer nadelig zijn, aldus gisteravond bur gemeester F. W. M. baron van Ho- vell tot Westerflier. In een uren durend spoedberaad, aangevraagd door de PvdA-fractie, werd besloten de voorwaarden van de hinderwetvergunning pas te her zien of te verzwaren wanneer defini tief uitsluitsel bestaat over de oor zaak van de brand. In afwachting van het technisch onderzoek zullen B en W het bedrijf om extra voor zieningen vragen. Zo moet de opslag van giftige- en gevaarlijke stoffen worden beperkt en zal een strikte scheiding moeten worden aange bracht tussen de opgeslagen stoffen die bovendien ook op een grotere oppervlakte moeten worden opgesla gen. Verder moet de toegankelijkheid van het bedrijfsterrein worden ver beterd. Uit de resultaten van het bloedon derzoek, afgenomen bij de personen die bij de blussingswerkzaamheden van de chemische brand waren be trokken, is volgens de burgemeester in Eist gebleken, dat er geen aan leiding tot ongerustheid is. Zater dagmorgen zal de provinciale inspec tie van de Volksgezondheid beslis sen of het vee, dat graasde in de rook, weer naar buiten mag. Vrouw in hoger beroep veroordeeld DEN HAAG (ANP) Het gerechts hof te Den Haag heeft gisteren de 29-jarige huisvrouw H. K. K. uit Gouda wegens zware mishandeling, de dood van haar echtgenoot tot ge volg hebbend veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en af trek van voorarrest. In eerste instantie was de vrouw door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk, tegen welk von nis de officier van justitie in ho ger beroep ging. De echtgenoot van de vrouw mis droeg zich herhaaldelijk Jegens de vrouw en mishandelde haar. Nadat man en vrouw bijna twee Jaar had den samengewoond traden zij in mei 1973 in het huwelijk. Er werden drie kinderen geboren. Op 19 augustus van het vorig Jaar. toen het hele ge zin de avond in een café had doorge bracht en zowel de man als de vrouw veel hadden gedronken, ont stond thuis een woordenwisseling en sloeg de man de vrouw, waarbij een kind ook een klap opliep. Verblind door woede liep de vrouw naar de keuken, pakte twee messen en stak de man enkele malen, waardoor hij werd gedood. Ongetwijfeld zullen veel mensen maandagavond vol genoegen voor de buis hebben gezeten om 's Neer- lands „mooiste" vrouwen te bewon deren. De Leidsch-Dagblad lezer zal het stuk over de Miss-Verkiezing niet ontgaan zijn: "Miss-Verkiezing niet spontaan!" Dat kan je immers ook niet verwachten. Deze meisjes, die maandenlang niets anders dan algen- toast voor hun figuur gegeten heb ben, opgepast hebben met de katten om geen schrammetje op hun "mooie" benen op te lopen, zullen barstend van de zenuwen ook niet erg spontaan hebben kunnen doen! Nou ja, het ging tenslotte om de "schóónheid". Wanneer ze precies de juiste maten hadden en een "leuk" smoeltje konden ze wel voor de jury verschijnen. Wat ik me afvraag: Wat en Waar voor is "mooi"? "Mooie vrouwen zijn leuk voor de heren". Daar komt het eigenlijk op neer. En dat in het jaar van de vrouw! Vreemd om te beden ken dat zo'n prachtig wezen best een kréng kan zijn, of helemaal niets nut tigs kan. Alleen maar "mooi". Zelfs wanneer je van het standpunt uitgaat dat het "vrouwelijk schoon" leuk is voor de heren blijft het moeilijk. Want een meisje dat schoenmaat 42 -heeft en bijna zo breed als lang is kan ook best èèxdig zijn en is in de ogen van sommigen niet eens zo le lijk, omdat ze lieve ogen heeft of een leuk gezichtje en een gekke wip neus. En ze kan erg slim zijn en een goede baan hebben. Als je zo'n meis je ontmoet zal Je die dikte en die grote voeten niet eens zo opvallen, omdat het gewoon een sympathiek mens is. Trouwens zou iedereen het ge schift vinden wanneer er een Mister- verkiezing zou komen! Onze mannen die, met een tijgervelletje om de len denen gedrapeerd gekeurd worden op spierbalomvang en heupwijdte. „Een lachertje", zou iedereen zeggen. En vooral die mensen, die maandagavond voldaan aan de t.v. gekleefd hebben gezeten Conclusie van dit alles: Miss-Ver kiezing is iets wat zo spoedig moge lijk uit de wereld geholpen zou moe ten worden. LIS V. D. KLEIJ Oltmansdreef 12 Leiderdorp. Nog diep onder de indruk van hetgeen de omroep ons dezer dagen liet horen en zien, met betrekking tot de jaren 1940-1945, bracht "Panora- miek" ons woensdagavond jJ., twee uren lang een beeldverslag van 30 Jaar oorlog in Vietnam. Met het meest moderne oorlogstuig werd daar een slachting uitgevoerd, die aan het ongelooflijke grenst. Na eerst 150 jaar koloniale over heersing, meende dit volk recht te hebben op vrijheid en zelfstandig heid. Vrij zijn in eigen land op eigen geboortegrond. Wij Nederlanders we ten maar al te goed wat het bete kent, onderdrukt te worden door een vreemde natie. Het is het verlangen naar meer macht en geld dat oor logen als deze doet ontstaan. Zodra het Wereld Kapitalisme haar macht in gevaar zoet komen, wordt onmid dellijk naar de wapens gegrepen met als voorwendsel: Communisme. Tot goed begrip diene dat onder getekende geen communist is. Wat toch te denken van de Presidenten van Cambodja en Zuid-Vietnam en met hen de hoge pieten en kapitaal bezitters die te elfder ure de benen namen; hun bagage afgeladen met goud en miljoenen aan geld. Laf aards! Waarvoor geen straf te be denken is die erger is dan het geen zij hun volk hebben aangedaan. Wat zij achterlieten is een arme bevolk-ng voor een groot deel uitgemoord en op een hoop eeaooid Tr> '«p slaao- kamer heb ik lane- liften r n over het Kerstlied: Vrede op Aarde, to de mensen een welbehagen. J. ^TJ DUIVENVOORDESTRAAT 18 OEGSTGEEST

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7