Toonschaal 75 geopend „Laat het eigen ik niet vallen" ERQÏVUIL agenda KUNSTENAARS ZIEN VOORSCHOTEN Tijdelijk andere opstelplaats voor autobussen VOORSCHOTEN De grote jaarlijkse Voorschotense ten toonstelling "Toonschaal '75" met het motto: "Kunstenaars zien Voorschoten" is gisteravond door gemeente-secretaris Ooster- baan officieel geopend. LEIDEN Het rad van avontuur draaide lustig tij dens de kinderkermis die gis teravond in clubhuis De Mirt aan de Lage Rijndijk werd gehouden. De opbrengst van deze kermis was voor de hart stichting en de kankerbe strijding en met dat goede doel voor ogen wilde deze jongeman best een gokje wa gen. „Het blijft een nare zaal", zei Her man van Veen gisteravond over de Stadsgehoorzaal, als commentaar op het soms onverstaanbaar zijn van zijn teksten. Hoewel ik dat groten deels kan beamen. het is een nare zaal, niet alleen qua akoestiek, maar tevens door de vervelende manier waarop de stoelen zijn geplaatst, zo dat je wanneer je niet tot de ge lukkigen op de „eerste rang" be hoort, in allerlei bochten moet wrin gen: stijve nek, tintelende tenen, slapende benen en meer van die na righeid, geloof ik toch niet. dat die onverstaanbaarheid helemaal aan de zaal te wijten was. Herman van Veen wisselt steeds van volume, van kei hard, tot poëtisch zacht en is daar door vaak moeilijk te verstaan, ook al omdat zijn articulatie vry onge woon is. Toch bleef er gistervond nog ge noeg te genieten over. Van Veen is niet onder éen noemer te vangen, hij ls een alles-aanpakker, die nu eens saririsch, dan weer morbide, vervol gens teder, ontroerend of ontwape nend op je af komt. Herman van Veen kunt je niet zien, niet horen, maar moet je gewoon voelen, Aanvoe len tot in je vingertoppen. Herman v. Veen moet je voelen tot in je vingertoppen Elke beweging, elk gebaar, iedere oogopslag is op zijn plaats, niets overbodigs wordt gedaan, het een vloeit in het ander over en juist dat maakt zijn optreden zo boeiend, zo alles overheersend. Het. publiek wordt als het ware naar de planken toege trokken en na een avondje bij Van Veen ben je dan ook zodanig afge mat, dat het lijkt of je zélf een hele avond lang een zaal hebt bezigge houden. tjiedjes, declamaties, lichtgetover, geluidsgrapjes, overweldigende acts spoelen als een golf over je heen en overdonderen je totaal, terwijl je op het puntje van je stoel mééleeft met dit overrompelend gebeuren. Afgezien van de uitstekende begeleiding vooral Harry Sacksioni is een formi dabel gitarist is het enorm boeiend Van Veen te horen declameren, ge dachten opzeggend, dichtend, de ge* stekend. De bokkesprongen maken plaats voor een adempauze voor de har lekijn en zijn publiek. Dan komen er prachtige stijlbloempjes, aforismen, of zo maar filosofietjes, zoals: „Als een soldaat iemand doodschiet, schiet hij uiteindelijk zichzelf dood. Dat dacht de man voor het vuurpeloton. Maar hij had geen tijd meer om dè,t uit-te-leggen. En dat maakte hem nog veel verdrietiger. Een troost dat zyn verdriet maar van korte duur Herman van Veen treedt vanavond nog een keer op in de Stadsgehoor zaal, „in september 1978 kom ik terug, als de schouwburg klaar is". ANNEMIEK RUYGROK „Kunstenaars zien Voorschoten" omvat schilderijen tekeningen en prenten die kunstenaars door de eeuwen heen van Voorschoten heb ben gemaakt. Er is werk te zien van P. C. la Farque, A. Schouwman, J. E. Kikkert, A. de Haen, Willem Schrofer, H. H. Kamerlingh Onnes en vele anderen. Cultureel ambtenaar Bonhof heeft kans gezien er een bijzonder smaak vol, maar ook gezellig geheel van te maken. Speciaal voor de inwoners van Voorschoten, maar ook voor anderen, mede omdat de plaats Voorschoten vroeger belangrijker in aanzien was dan vandaag de dag. De vele lusthoven, landhuizen, oude boerderijen, ze zijn door vele kun stenaars „vereeuwigd" en ieder heeft zijn eigen „ik" er in gelegd. Geheel in het kader van het Mo numentenjaar zijn niet alleen de 52 erkende monumenten te zien door de ogen van de kunstenaars, maar tevens fotografisch te zien volgens de huidige staat, waardoor duidelijk blijkt dat tal van eeuwen oude gebouwen mede door de steun van Monumentenzorg goed geres taureerd bewaard kunnen worden voor het nageslacht. Gemeente-secretaris Oosterbaan hield een bijzonder goede inleiding, waarin hij de geschiedenis van de monumenten belichtte. Namens het college van B. en W. was aanwezig wethouder A. Eveleens. De tentoon stelling zou eerst geopend worden door wethouder Nellien de Ruiter; zij was echter verhinderd. Raadsagenda Leiderdorp LEIDERDORP De Leiderdorpse gemeenteraad vergadert maandag avond om acht uur in het gemeen tehuis. De agenda ziet er als volgt uit: Voorstel tot vaststelling van de rekening van inkomsten en uitgaven van de Zwem- en Poloverenigdng "De Does" te Leiderdorp over 1974. Wijziging van de Verordening op het beheer van de bedrijven en vast stelling van de Verordening Contro- leregelen Leiderdorp 1975 en Veror dening sub-kassiers Leiderdorp 1975. Wijziging van de Verordening op het beheer van de bedrijven in ver band met het vervallen van de func tie "chef grondbeheer". Aanbrengen van rioleringen en noodbestratingen in het bestemmings plan Voorhof (-Zuid). Voorziening in de vacature in de commissie rekeningen 1971. Verkoop van grond gelegen na bij garage Rijnland, aan de B.V. Maatschappij tot Exploitatie van Automobiel- en Service bedrijven te Noordwijk. Aanbrengen van verlichting langs het gedeelte van de Hoogmadeseweg, gelegen tussen de Algemene begraaf plaats en de Munnikkenweg. Verlenen van een jaarlijkse do natie aan het Instituut voor Onder zoek van Overheidsuitgaven Aankoop van grond langs de Hoogsnadieseweg van meivrouw M. Rijnsburger-Rijnsburger en ontbin ding van de pachtovereenkomst met de heer T. .J van der Wolk, in ver band met de toekomstige aanleg van het parkeerterrein ter hoogte van de Algemene begraafplaats. Voorstel tot benoeming van le den in het college van beheer van het energiebedrijf Rijnland. Beschikbaarstelling van een aan vullend krediet ten behoeve van het aanschaffen van meerdere zeeplaat sen in de sportzaal aan het Van Alphenplein. Beschikbaarstelling van een ex tra krediet voor het aanbrengen van planken voor het tentoonstellen van handvaardigheidsprodukten van de openbare lagere Prins Willem-Alex- anderschool. Aanbrengen van gevelopschrif ten ten behoeve van de drie gecom bineerde scholen in Binnenhof, de sportzaal aan het Van Alphenplein en de openbare lagere school "De Vogelweid" met verzoek voor de school "De Vogelweid" een extra kre diet beschikbaar te stellen. Krediet voor de aanschaffing van een tweetal filmprojectoren voor de lagere scholen "De Schakel" en "In de Houtkamp". Toekennen van subsidies aan di verse verenigingen. Vaststelling gebruiksvergoeding voor de sportzaal aan het van Al phenplein. Bouw manege voor ruitersport- vereniging Liethorp. Nota Winkelhof. ZATERDAG 10 MEI 1975 ZATERDAG v HooÈlandse^Kerkgraeht 48, dansen De Burcht, grote zaal antiekmarkt soos, schaaklei gevorderden^v^phn. 10 tot 18 laar Breestraat 19, Twentwel, soos ka- merbewoners en alleenstaanden 8—12 istraat lb. Wereldwinkel, 's mor- iopend. istraat 40, Imperium "Stil niet vanaf f Geversstraat 65, soos voor kamei woners en alleenstaanden 812 Breestraat 19. Twentwel, soos VlAANDAG Steenschuur 6. Medium moviuuw iSlderff 00Vuur Splritisch Genootschap Steenschuur 6. ruil- en veillngavond Leidse postzegelvrienden 8 uur nam Rapenburg 10. Gebouw Rehoboth Leidse Fotografen Vereniging Begijnhof 2. Rapenburg Sexueel In- >rmatlecentrum "Begijntje" van 11 SSs!™" nam'en v"17-30- Wereldwinkel Lelden Steenstraat lb 2.306.00 uur nam. Stadhuis Leiden, Commissie werken. 00 uur nam. Stadhuis Leiden. Gemeenteraad 7.30 LEZERS SCHRIJVEN Schelpenkade 6. Determineeravond TINSDAG Hooigracht 38. spreekuur Stichting Huisvesting Werkende Jongeren 7.30 Twentwel. so< kamerbewoners vanaf 9 uur j Oude Rijn 20a Vrouwencafé 1 19, Breehuys, Ouderen- Lakenhal, lezing Knoppert 8.15 nam. Artsen In uw blad van 3 mei j.l. las ik een artikel van de heer G. Stuiven- berg uit Den Haag. Hij had het o.a. over de Leidse Harmonie, welke vereniging ik niet ken, maar gezien de strekking van het artikel, bedoeld de heer Stui venberg waarschijnlijk dJe Kath. Leidse Harmonie Kapel. Jammer, dat de heer Stuivenberg zelfs van de namen van onze mu- Plukken LEIDEN Adjudant H. L. Voorn van de Leidse gemeente politie was gisteren 40 jaar in overheidsdienst. Dat kon na tuurlijk niet ongemerkt voorbij gaan. In de kantine van het politiebureau aan de Zonneveldstraat werd de jubilerende adjudant door burgemeester Vis onderscheiden. Hij kreeg de eremedaille in goud, behorend bij de Orde van Oranje Nassau. Vele collega's kwamen na de uitreiking hun collega en zijn echtgenote feliciteren. LEIDEN Articon, een dochter onderneming van de NS is begon nen met de uitvoering van de plan nen tot aanleg van een nieuw, Al phens perron op het station Leiden. Zoals bekend staat dit werk mede in verband met de toekomstige aan leg van de zgn. Schiphol spoorlijn. Het werk, dat de NS langs het Stationsplein laat uitvoeren, omvat t.wee fasen. In de eerste fase moet langs het talud aan de noordzijde waar het nieuwe Alphens perron van het Stationsplein, op de plaats wordt gebouwd, een werkstroak van ong. 13 m breed worden vrij gemaakt. Dat maakt een verschui ving van de huidige busperrons in zuidelijke richting noodzakelijk. Daarom k9mt er een heel nieuw, ge asfalteerd bussenemplacement met 11 betegelde perrons. Woensdag 28 mei zullen de be staande perrons van het busstation buiten bedrijf worden gesteld. De NBM <üe diite werk voor Articon uit voert, hoopt 14 dagen later (woens dag 11 juni) met de aanleg van het nieuwe bussenemplacement klaar te zijn. Wil die opzet slagen, dan zal het noodzakelijk zijn om bepaalde werk zaamheden, zoals bijv. aan- en af voer van materialen, ook 's avonds en 's nachts uit te voeren. Voor de duur van het werk zullen de bussen van en naar Leiden tijde lijk andere opstelplaatsen toegewe zen krijgen, zoals bijv. langs de be staande trottoirs van de noordelijke en zuidelijke rijbaan van het Sta tionsplein en een gedeelte van de Stationsweg. Midden juni start Articon dan met de bouw van het nieuwe Alphense perron. Als alles volgens plan ver loopt, hoopt Articon dit karwei nog voor het voorjaar van 1976 klaar te hebben. Weltevrede voor deel op lijst beschermde monumenten ZOETERWOUDE Het pand Weipoortseijeg zal niet in z'n geheel op de monumentenlijst worden geplaatst, zo besloot on langs de kroon. Uitsluitend het woonhuis met de aangebouwde stal, de kadiemuren en het in- rijhek zullen op de lijst komen. Het pand, is de boerderij Wel tevrede, vermoedelijk daterend uit de zeventiende eeuw. zy maakt <Jped uit van de karakte ristieke „Weipoort", een groot aantal als beschermde monu menten aangewezen hofsteden langs de Wedpoortse vliet. Het smeedijzeren inrijhek dateert uit de negentiende eeuw. Op Hemelvaartsdag had, zoals u weet iedereen vrij. Ikzelf ook. Het was zulk lekker weer dat ik dacht "Kom. ik maak eens een wandelin getje in het Leidse Hout". Blijkbaar was ik niet de enige die er zo over dacht, want toen ik er was zag ik nog vee 1 andere mensen, die aan het "wandelen" waren. Nadat ik, een poosje met mijn bal had gespeeld, ging ik eens kijken bij het gedeelte van het Leidse Hout dat langs de Warmon- derweg loopt. Daar staan namelijk boshyacintjes. Alle mensen die ik zag hadden boeketjes van aMeriei bloe-' men, o.a. fluitekruid, boshyacintjes, daslook en laurierprunus. Ook zag ik overal bloemen, takken en bladeren geworteld en ontworteld, platge trapt op de grond liggen. Daar erger lk mezelf dood aan. O, de mensen mogen best bloemen "plukken" hoor, daar niet van. Maar waarom ze zo nodig alles weer op grond moeten smijten, snap ik niet. Als ze er zo gauw genoeg van hebben, hoeven ze het ook niet te plukken, vind ik. Ik snap ook niet waarom de men sen perse bloemen en planten moe ten plukken en thuis ln een vaasje zetten. Daar verslapt het toch maar en niemand behalve de huisgenoten ziet het dan. Je kan het beter laten staan, dan kan iedereen ervan ge nieten en dan blijft het ook langer ziekverenigingen niet op de hoogte is als oud muzikant. Wat betreft de - zalennood is de heer Stuivenberg beter geïnfor meerd. Het is nJ. zo, dat onze ver eniging met ingang van 31 mei a.s. zonder zaalruimte zit. Dit i.v.m. de verkoop van de zaal Maria Gijzen- steeg, waar wij reeds 22 Jaar ons verenigingsleven in stand houden. Met verenigingsleven bedoel ik niet alleen de repetities, maar ook de gezellige avonden, ruimte om de mu ziek op te bergen, lessenaars en stoe len te kunnen laten staan, uniformen in kasten weg te hangen, verzamel plaats voor een optocht of na het 3 oktober optreden gezamenlijk een gezellige koffietafel te gebruiken met daarna een biertje en een dansje m.m.v. onze muzikanten. Dit wordt voor ons na 31 mei a.s. zeer moeilijk. Er wordt echter hard gewerkt om de zaken op tyd rond te krijgen. En ik mag wel stellen dat o.a. de Culturele Raad voor ons by de gemeente haar uiterste best doet. Er zyn er meer die hard aan het werk zyn, maar in dit stadium wil ik liever nog geen namen noemen. Wat betreft het samengaan van alle of enkele Leidse muziekverenigingen, dit berust op onjuiste informatie. Iedere vereniging heeft zyn eigen sfeer en nu kunnen de besturen el kaar wel de hand reiken, het is de vraag of de leden dan nog vinden wat ze zochten en by diverse ver enigingen gevonden hebben. Dan rijst nog de vraag, als alle of enkele verenigingen samengaan, hoe het dan met de subsidie moet. Nee, volgens myn bescheiden me ning geen haalbare kaart. De heer Stuivenberg schryft, dat dit in het belang is van het Leidse muziekleven, maar dat zie ik totaal niet zitten. Wel is er gesproken over een formulie, om elkaar te steunen, wanneer er een vereniging moet op treden en er door diverse oorzaken leden verhinderd z«'n. Maar daar zyn we nog niet helemaal uit. Zelf heb lk met de heer Sasburg, voorzitter van „Werkmans Wils kracht" over deze problemen gespro ken. maar ook hy ls van mening dat iedere muziekvereniging zyn eigen sfeer moet houden, omdat de leden daarvoor komen. Ieder bestuur van een muziekver eniging zal het met my eens zyn dat wy hst „eigen ik" niet moeten laten vallen. Iedere amateur muzikant, tamboer, hoornblazer of majorette moet zelf kuninen kiezen welke vereniging hem of haar het beste ligt wat betreft sfeer en vriendschap. En een spor tieve concurrentiestrijd voor wat be treft muzikaal kunnen en presenta tie noopt alleen maar om beter je best te dom. J. C. WIJMER, Gerbrandylaan 25 Voorschoten, voorzitter Kath. Leidse Harmonie Kapel. Wegman Pagani- Warmond vrij. 18. uur tot za 10.00 u. dokter Lempers, Churchilllaan 13 Voorhout tel. 02522-10140 za. van 10 uur tot ma 9.00 uur dokter Wa lenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond tel. 01711-10030 Apotheken de regio Lelden wordt door apotheek Kok. tel. 24807 Lelden, Aooth. Voorschoten, Voorschoten oi*" 7 2525, Apotheek Van Breest Smallen- burg Leiderdorp, tel 99211. Tevens zaterdag tot 13.00 uur de Oegstgeester apotheek in het Wilhelmlnapark ge- W ij kverplegin g Leiden Stichting Interkruls. Lel den Middelweg 38. tel. 21753 Leiderdorp Gezondheidszorg tel. 40131 Oegstgeest Interkruls Lijtweg 7, tel. 54500 Voorschoten Gezondheidscentrum SOS-dienst tel hulpdienst tel 071— Woensdag En voor de mensen die daslook hebben geplukt wil ik even zeggen dat het beschermd is en dus niet ge plukt mag worden. En wie wil nru dat zo'n prachtig park als het Leidse Hout ten onder gaat aan de verwoes tingen die wij mensen in onze onwe tendheid aanbrengen? JEANETTE VAN SIJLL, Fagelstraat 41, Leiden. Gehoorzaamheids- cursus honden LEIDEN De Kynologenvereni- ging Rynland zal 15 mei weer begin nen met een cursus elementaire ge hoorzaamheid Deze instructieavond zal worden gegeven door de dames Keizer en Hoppen en de heren Tïel- rooy en De Reus. De cursus begint om kwart over zeven op het parkeer terrein van de Groenoordhal. STERREKUNDE LEIDEN In de Sterrewacht wordt dinsdagavond 13 mei door dr. A. Fokker een lezing gehouden over „Nut en doel van de stenrekumde". Na de lezing zal de algemene ledenvergadering van de Leidse Weer- en Sterrekundige Kring worden gehouden. Oude Herengracht, Ververstraat, Zijlstraat, Oost- en West Haven straat, Dwars Havenstraat, Ververs plein, Haven, Havenkade. Kalver markt, Kijfgracht, Minnebroers gracht, Zuidsingel, Herengracht. Korte en Lange Langestraat, Nwe Waardstraat, Oosterkerkstraat Waardkerkplein en steeg, Waard- gracht. Oranjegracht. Kaarsemaker- straat, Looyerstraat, Weverstraat. Vestestraat, Groenestegen, Uterste- gracht. Kerksteeg. Breestraat, Langebrug, Ketelboeter- steeg, Schoolsteeg, Wolsteeg. Gan getje, Botermarkt, Vismarkt, Stad huisplein, Koornburgsteeg, Dwars- koornbrugsteeg, Maarsmansteeg Mandemakersteeg, Vrouwensteeg. Boommarkt, Aalmarkt, Nieuwe RijD den Burcht, Burchtsteeg, nieuw- straat, Hartesteeg. Beschuitsteeg. Moriaansteeg, Hooglandsekerk- gracht, Koppenhinksteeg, Hoog- landskerkkoorsteeg, Middelweg, Oude Rijn. Hoogstraat, Kaasmarkt hooigracht. St. Pancrassteeg, van Driessenstraat. Middelstegracht. Donderdag Zijlsingel, Rijnkade Oosterdwars straat, Munnikenstraat, van Galen straat, Waardstraat. Hermanstraat Trompstraat, de Ruyterstraat Evertsenstraat Heemskerkstraat. Oosterstraat, van Speykstraat, Ko- renaerstraat. Tasmanstraat. Over- rijn. Galgewater, Noordeinde en plein Rembrandtstraat. Oude Varken markt, Sliksteeg, Groenhazengracht. Rijn- en Schiekade, Witte Singel, Groenhovenstraat, Witte Rozen straat, Justus Carelnuis, Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vree- wijkstraat. Hugo de Grootstraat. Bilderdijkstraat. Vrijdag Zoeterwoudsesinge (van Lammen - schansweg tot Hoge Rijndijk), v. d. Brandelerkade, Durieuxstraat, T. Siegenbeekstraat, Hoodenburger- straat, de Mey van Streefkerkstraat Cobetstraat. de Ridderstraat, Thor- beckestraat. Wasstraat. de Laat de Kanterstraat, Cronesteinkade, P J. Blokstraat, Fruinlaan, de Gijselaar- straat. Kernstraat Verdamstraat Korevaarstraat Plantsoen. 4e Bln- nevestgracht, Rijnstraat. Kraaier- etraat, 2e en 3e Havenstraat. Ie, 2e en 3e Gortestraat. Geregracht, Le vendaal, Oranjeboomstraat. Cathrij- nenstraat. Barbarasteeg St. Joris- steeg, Koenesteeg, Nwe Brugsteeg, Wielmakersteeg, Hogewoerd Water- steeg, Plantage. Utr Veer. Veer- straat. Kort Rapenburg, Kabeljauwsteeg Rapenburg, Doelensteeg, Doelen gracht, Nonnensteeg. Kolfmakers- steeg, Molensteeg, Boisotkade. Kara- persteeg, Conciëntlestraat. Vliet Douzastraat. St Jacobshof. St. Ja- cobsgracht, Jan van Houtkade Hoef straat, Raamsteeg. Garenmarkt. Steenschuur, Nieuwsteeg. Heren- steeg. salomonsteeg Kloksteeg Scheepmakersteeg, Houtstraat Ge recht, Lokhorststraat Zonneveld straat. Pleterskerkkoorsteeg. Dlef- steeg, Berkendaelstraat. Pieterskerk- gracht en straat, Pieterskerkhof. Papengracht. Burgerraadsman Buro Burgerraadsman. Koornbrug steeg 7 (hoek Breestraat/Koornbrug steeg). tel 071-43171 8preekuren. ma. van 11.30-14.00 uur do van 19.00-21.00 uur Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging, Lelden, Aanvragen hulp bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Mare 45. tel. 49441 (ma t/m vrij. 910 uur voorm) Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse derenlglne wen en weduw bureau: 61112 Moeders voor moeders Mevr. Zr. Jansen—Niemeyer. Hof- dUck 32 Oegstgeest tel 07163852. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Witte Singel 1 Leiden. Postbus 54 Giro 57055. Telefoon directie en admini stratie 071-25041. Telefoon redactie 071-21507. Hoofdredacteur Ham Mulder Kwartaalabonnement f 34,35 Per Poet f 36.75 Jaarabonnement f 126,10 Jaarabonnement per post f 135,70 Losse nummers f 0,50 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen. By automa tische overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten. Nabezorging van 18.00—20.00 u Zaterdag van 16.00—18.00 uur. Telefoon 071-30500. Indien in gesprek 071-34539.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2