moet duurdere olie in de auto!" Nu op weg na CITROEN CX 2000 WAT EEN AUTO (VANWEGE DE'ELASnSCHE'OLIE ÈNDEGRATISVIJOEIBAREWAS!) BENZINE CONCERNS WILLEN WAT MEER ACTIE AAN DE POMP De Polo en de prijs American Motors komt met een echt klein wagentje H«t b demoelie waanJ om' voor uw volgende doorsmeer/ oSebeurt dc rtt naar Ara) te makrn Want Ara) Super Elastic motorola is écht een beetje beter voor De Nederlandse Volkswagen dealers gaan volgende week een massaal feestje bouwen ter ge legenheid van de verschijning van de Polo op de Nederlandse markt. Het wagentje dus, dat is gedoodverfd de opvolger van de roemruchte kever te worden. Op dat grootse feest zal ongetwijfeld eindelijk de prijs van het nieuwe model bekend worden gemaakt. Toen wij kortgeleden in de ge legenheid werden gesteld om een eindje te rijden in de Polo wa ren fabriek en importeur Pon nog steeds driftig aan het touwtrek ken over de prijs. Natuurlijk werd er bij herhaling gehengeld naar wat meer gegevens. Directeur Meindert Pon zei daarbij „Zet maar: ongeveer negenduizend gulden". Mede-directeur De Gref- te was dat kennelijk wat te bar: „Als het inderdaad 9.000 gulden wordt, gaan we gezamenlijk een biertje drinken". En de techni sche man. die in- en exterieur van de wagen wat nader mocht toelichten, hield het op een be paald moment in zijn toe spraak maar op 9.500 gulden. Zo dat we rustig kunnen concluderen, dat alle speculaties over een prijs beneden de negen mille voorbarig zijn geweest. Directeur De Grefte leidde die ogenschijnlijk pittige prijsstelling al bij voorbaat in door te praten over „de politiek" van Volkswa gen: „Goede auto's bouwen, die niet goedkoop zijn in aanschaf fing, maar niet teveel in onder houd kosten. Zodat men op een gunstige kilometerprijs uitkomt". Nu kan men na enkele tien tallen kilometers rijden in een Polo geen oordeel vellen over duurzaamheid en onderhoudskos ten. Dat zijn ervaringsfeiten, die destijds de kever bijvoorbeeld aan zijn ongeëvenaarde popu lariteit hebben geholpen. Wel kan men zeggen, dat de kleine Polo op het eerste gezicht een zeer degelijke indruk maakt. We ko men te zijner tijd na een wat langduriger kennismaking nog op de details terug. We bepalen ons nu even tot enkele hoofdpunten. Daarbij vallen vooral twee punten op. Men heeft voor deze Polo de Audi 50 vrij grondig uit gekleed. Maar gelukkig heeft de fabriek de voortreffelijke stoelen, die in die Audi zaten, onverkort gehandhaafd. Men heeft de Polo ook dezelf de motor meegegeven. Men heeft alleen wat aan de compressiever- houding gesleuteld, waardoor de inhoud is teruggebracht tot 900 kubieke centimeter en het vermo gen tot 40 DIN-pk. Eenzelfde krachtbron dus, die alleen veel minder prestaties behoeft te le veren. Wat een enorme winst in geluidsvolume betekende. Men kan met het wagentje alle versies hebben dezelfde motor, al leen uiterlijke luxe bepaalt de prijs vrij vinnig uit de voe ten. Maar niet harder dam 132 kilometer. Maar zelfs als men boven de honderd per uur rijdt is de wa gen nog opvallend rustig en kan men gemakkelijk een gesprek voeren. Bovendien lijkt dat ge ringere vermogen een garantie voor een langere levensduur. Het zou ons niet verbazen als dit kostelijke karretje een flink deel van de voormalige keverrij ders voor zich zou weten te win nen. De bagageruimte is natuur lijk niet groot, maar wat dat be treft was men met een kever bepaald ook niet verwend. PAGINA 23 De Hollandse Auto Import- maatschappij heeft de laatste tijd de publiciteit nog al eens ge haald. Niet alleen omdat het be drijf van de Zoeterwoudseweg in Leiden verhuisde naar een gloed nieuw pand vlak naast de vei ling Flora in Rijnsburg, maar ook omdat het met een zeer op vallend model op de automarkt verscheen: de Pacer. Wat vorm geving betreft een bijzonder a- vant-gardistisch wagentje. Nu ja wagentje, zo klein is het ook weer niet, want het is dik over de vier meter lang. Maar die lengte valt helemaal in het niet door de enorme breedte. Op enkele centimeters na is de Pa cer twee meter breed. Toch is die ongebruikelijke breedte niet het meest opvallen de. Dat is het enorme glasopper vlak. Men trekt er wel aandacht mee in het verkeer. Het verbaast ons niet, dat de Pacer enthousiast is ontvangen. Dan wel gerekend in termen van American Motors. Daar werkt men nu eenmaal met andere ge- tullen dan bij Opel of Fiat. Maar het feit, dat van de Pacer nu al in dit land meer dan honderd wagens zijn afgeleverd en dat nog een flink aantal bestellingen in de Rijnsburgse portefeuille zitten is een weelde, die voor de HAI ongekend is. En er zit nog meer in het vat. Althans volgens directeur Willem C. L. van der Klugt. „American Motors werkt op het ogenblik aan haar eerste echte kleine personenauto. Maar het Na de Pacer zal nog wel twee jaar duren voor dit wagentje op de markt komt. De Amerikanen onderhan delen met het Volkswagenconcern over de koop van een motoren straat van dochteronderneming Audi-NSU. Het toekomstige AMC produkt zal waarschijnlijk met deze Duitse krachtbron worden uitgerust'. Aldus de heer Van der Klugt over de verdere toekomst. "Dich terbij" verwacht hij dit jaar zo'n 500 Pacers te kunnen afzetten. De Amerikanen Douwen er nu zo'n 830 per dag. Maar de voor lopige jaarproduktie van 100.000 stuks zal in de naaste toekomst worden uitgebreid tot 250.000. We zeiden het al, de vormge ving van deze Pacer is duidelijk afwijkend van de normale stan daardmodellen. Waarom eigen lijk? Omdat American Motors van mening is, dat bij een auto de breedte een belangrijke factor is ter verhoging van het com fort, maar dat de lengte eerder een probleem oplevert. Zoals bij het parkeren. Als krachtbron fungeert een zes cilinder lijnmotor van 3,8 of 4,2 liter. Volgens de importeur vraagt de auto weinig onderhoud („met zo'n motor en een maximum-snel heid van honderd kilometer is er gewoon niets stuk te krijgen") en is hij zuinig in brandstofverbruik. En met „zuinig" bedoelt de HAI dan 11 tot 14 liter benzine op 100 kilometer. Maar velen vinden zui nig toch wat anders dan 1 op 7 tot 9Daar staat te genover, dat de Pacer op norma le benzine kan rijden. En op gas. De goedkoopste uitvoering kost op enkele guldens na 18 mille, de meest luxueuze uitvoering leunt tegen de 25 mille aan. Dit is het tijdperk van de super-motorolie aan het worden. Oftewel van de hogere rekeningen bij het olie-verversen, en van een hogere prijs voor het "eventjes bijvullen" aan de ben zinepomp. De benzinemaatschappijen zijn tot actie overgegaan om de autorijders zo snel mogelijk over te halen naar het gebruik van duurdere olie. Door L. Bakker Dat brengt voor hen weer een klein beetje de muziek terug in hun handel. Die was er al jaren uit. Over benzine konden ze moeilijk wat an ders meer beweren dan dat het ben zine was. Sinds de „super" was uit gevonden had iedereen hetzelfde. Een zwakke poging (van Chevron-Caltex) om het op een mindere luchtver vuiling te gooien, was mislukt. De prijsvraagjes en loterijtjes-met-vrij- wel-niets-dan-meten, waarmee de omzet werd geforceerd, mochten niet meer van de minister van Justitie. Intussen hebben de zelfstandige pomphouders die de benzine moeten verkopen, hun kosten meer zien stij gen dan hun omzetten en hum win sten. Veel van die pomphouders slui ten hun zaak. Daardoor worden er gaten geslagen in de in beter tijden zo mooi opgebouwde distributienet ten van de benzinemaatschappijen. Zelfbediiientngsautomaten, winkeltjes bij de pompstations, periodieke voor deelaanbiedingen in kangeroeballen en paraplu's, ze helpen wel iets, maar meestal niet genoeg om het slechte tij te keren. Daarom zijn de maatschappijen nu weer druk doende gegaan met pogingen om aan de winst te trekken via acjties om meer motorolie te ver kopen. Meer èn duurder. De gewone olie die tot voor kort bijna iedereen in zijn carter liet gooien, is nu nogal eens niet voorradig bij de pompen. Of anders staat ze achteraan weg geschoven. Inplaats daarvan verkoopt men het liefst de nieuwe duurdere soorten. Die hebben namen waaruit je niet zo makkelijk meer wijs kunt. Aral bijvoorbeeld, voert momenteel een reclamecampagne voor „elastische" olie die ze Aral Super Elastic noe men. Mobil heeft onder zijn pomp houders een actie lopen voor Mobil SHC en Motooloii Super. Die speciale oliën moeten aan de man worden gebracht. De eenvoudi ge automobilist die nooit narigheid met zijn wagen had toen hij er nog gewoon „olie" in liet doen, moet inge prent worden dat dit van nu af niet meer kan. Om er een idee van te geven hoe hem dat aan zijn verstand wordt gebracht, laten we hier het een en ander vol gen uit de instructie waarmee Mobil de pomp- en garagehouders inspi reert. Mobil zegt daarin: „Verkopen wil in dit geval zeggen: De klant over tuigen van de voordelen die Mobil SHC en Moblloil Super hem ople veren.. Hoe voordelig is Mobil SHC voor de automobilist? In literprijs niet, nee. Maar dat komt alleen om dat het synthetische motorsmeermid del Mobil SHC te gemakkelijk ver geleken wordt met „een motorolie" De in het oog lopende voordelen van Mobil SHC voor de automobilist zijn: Uitzonderlijk laag verbruik, optima le motorbescherming, veel minder kans op dure reparaties, de reële mogelijkheid om langer met de auto te doen". Die voordelen worden altijd al voor smeermiddelen opgesomd. Ze zullen de automobilist die nooit te mopperen heeft gehad over zijn „gewone" olie, niet dadelijk overtuigen. Mobil laat het dan ook niet bij deze aanprij zingen. De instructie beveelt een wat hardere benadering aan: „Het station met bediening mag geen benzineklant weg laten rijden alvorens olie gepeild te hebben. D&t levert veel extra verkoop opVoor het selfservice station loont het de moeite een uur per dag of een dag per week iemand op het voorterrein aanwezig te laten zijn om olie te peilen". Voor het pomppersoneel dat het toch maar moet doen heeft Mobil een beloningssysteem uitgedacht. Van elke liter Mobil SHC, dde er meer wordt verkocht dan normaal, krijgt het personeel f 1,50. En voor elke meer-verkochte liter Mobiloil Super krijgt het f 0,70. „Normale" motorolie van Mobil kost per liter f 2,80 en de daarop volgende soort „special" komt per liter op f 3,50 De soorten die men er met deze actie bij het publiek in wil brengen, kosten f 4,30 (Mobiloil Super) en f 9,88 (Mobil SHC) per liter. Voor de pomphouder zelf maakt uiteraard een hogere omzet en winst de actie aantrekkelijk. Bovendien krijgt hij als aardigheidje behalve een fraaie tafelaansteker bij elke vijfhonderd liter Mobil SHC die hij dit jaar verkoopt, een lot. Met die lo ten zijn vakantiereizen te winnen van f 1000 tot f 2500. De Mobil-actie duurt drie maan den, van 1 april tot 30 juni. HU draagt de naam „Munt uitsla er munt uit". DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST Met meer dan normale spijt neb ben wij na een weekje afscheid genomen van de Citroën CX. Wat een auto? Eén brok rijdend raffi nement. Vol van originaliteit. Te recht behangen met het predikaat „Auto van het jaar". Maar niet nieuw om het nieuwe. Want onder de motorkap vindt men de oude en vertrouwde krachtbron, die al meer dan vijftien jaar de D- serie voortstuwt. En onder de wa gen zit het al op meer dan twee miljoen Citroëns beproefde veersy steem, de zogenaamde hydropneu- matische vering met constante rij- hoogte onafhankelijk werkend op alle vier wielen. Zonder twijfel het beste veersysteem, dat in de he dendaagse automobielwereld te vinden is. Het is te begrijpen, dat zelfs de constructeurs van zo'n avantgardistisch produkt als deze CX de voorkeur geven aan 'n sy steem, dat 'n voortreffelijke staat van dienst heeft en slechts op on derdelen behoeft te worden aan gepast. Toen de CX voor de eerste maal aan pers en publiek werd getoond zei Citroën, dat deze niet in de plaats van maar naast de D-serie zou komen. Het publiek heeft inmiddels gekozen en gemaakt, dat Citroën deze belofte niet gestand behoeft te doen. Toen wU dit schreven dach ten we „nog een half jaartje" maar inmiddels heeft de fabriek de oude vertrouwde "grote Citroëns" al uit de produktie genomen. Niemand behoeft er tranen om te laten. De DS'en hebben het uitne mend gedaan en ze hebben schitte rende opvolgers gevonden. We heb ben het al meer gezegd: elk nieuw model van Citroën is weer een ver rassing. We herinneren aan de in troducties van 't lelijke eendje, de avant-traction, de GS en nu weer deze CX. Hij is niet helemaal nieuw De constructeurs zijn gewoon ver der gegaan op het pad, dat zij al eerder zijn ingeslagen, want in deze CX vinden we natuurlijk iets terug van de GS, iets van de DS, iets zelfs van de SM-Maserati. Wat er aan exterieur is gebrouwen is zeer fraai. Een zeer sierlijke car rosserie, die door zijn vorm weinig luchtweerstand ontmoet en door zijn glasoppervlak 'n enorm uit zicht biedt. Over het algemeen is de vorm van 'n auto 'n kwestie van smaak, maar in dit geval hebben we nog niemand ontmoet, die de CX niet enthousiast bejegende. Het comfort binnenin is erg groot. In vele opzichten verstelbare op zichzelf al goed zittende stoelen met een hoge rugleuning en een lange zitting. Standaard waren op onze testwagen zachte, maar effectieve en ook verstelbare hoofdsteunen gemonteerd. De ruimte is royaal be meten, evenals trouwens de baga- gebak, die net als bij de GS op bumperhoogte begint. Heel laag dus, wat erg gemakkelijk is bij het laden. Maar comfort wordt niet alleen door de stoelen gemaakt. Comfort is ook 'n kwestie van geluid en 'n kwes tie van bedieningsgemak. Vooral wat dat laatste betreft is de CX al zijn tijdgenoten stevig vooruit. Wat de ontwerpers direct achter 't stuur (foto rechts) hebben gezet is 'n veelheid van gelukkige vondsten. Op een soort halve eierschaal vindt men een macht aan lichtjes wel geteld zestien die de bestuurder informeren over de staat waarin vele zaken verkeren. Verder kan men op verlichte „vergrootglazen" de snelheid en 't toerental direct in cijfers aflezen. En daarnaast na tuurlijk de andere noodzakelijke ge gevens. Maar op de uiteinden van die eier schaal zitten twee uitsteeksel naar het stuur toe, waarop een aantal eenvoudig te bedienen knopjes, waarmee men licht, ruitenwissers, claxon en richtingaanwijzers kan „bespelen" zonder de handen van het stuur te hoeven halen. Als men voor de eerste maal in deze Citroën stapt doet het even vreemd aan, maar men heeft dit „pianospel" heel snel onder de knie. Ook de versnelling (met een vrij kort pookje op de console) laat zich gemakkelijk bedienen. Alleen moet men er even aan wennen, dat de achteruit (rechts boven) niet vergrendeld is. Als men wat ach teloos schakelt kan men gemakke lijk in de achteruit in plaats van in de drie terecht komen. Ondanks de voorwielaandrijving is deze CX dankzij een bekrachti ging redelijk soepel te besturen. Ongetwijfeld zullen er mensen zijn, die de besturing bij het manoeu vreren wat -aan de zware kant vinden, maar dat is niet onoverko melijk. Op de weg is de besturing uitermate plezierig. De wagen ligt trouwens als een blok aan het weg- de kgefkleefd. Uitermate rustig, wat natuurlijk mede te danken is aan het waarlijk sublieme veersysteem van de auto. Oneffenheden worden nauwelijks geregistreerd. Wanneer we nu zeggen, dat het ge luid van de 1985 cc metende en 102 DIN-pk producerende motor ons een beetje tegenviel, dan moet men ons wel goed begrijpen. Als men in zo'n sierlijke en in alle opzichten oomfort ademende wagen stapt, verwacht men eigenlijk helemaal niets te horen. Maar dat is beslist niet het geval. Als men om en nabij de honderd kilometer per uur komt laat de krachtbron zich heel helder horen. En daar men de naald om en nabij de 170 kan krijgen kan men zich voorstellen, dat de toene mende geluidsproduktie daarbij wat storend werkt. Dat is natuurlijk minder bij de zwaardere CX 2200, die volgens ingewijden trouwens toch dat beetje extra heeft, wat deze wagen in feite helemaal per fect maakt. Diezelfde ingewijden vertelden ons trouwens, dat in de garages ook met plezier over deze CX wordt ge sproken omdat dit nu eens eindelijk een prettig toegankelijke motor is. Waarvan alle onderdelen gemakke lijk bereikbaar zijn. Nog een noviteit, dat we op geen enkele andere gewone personenau to zijn tegengekomen: de Citroën CX heeft maar één ruitenwisser. Met grote gebaren veegt die de voorruit schoon. Volgens de toelichting is dit afkomstig uit de racerij. De wisser kan daardoor beter op de ruit worden gedrukt en zou der halve beter zijn werk doen.. Tja, je hebt nu natuurlijk maar één rui tenwisser nodig. Maar van de andere kant die heeft het wel dubbel zo zwaar te verduren. In het weekje, dat wij de wagen ter beschikking hadden, waren we op dit onderdeel niet bijs ter enthousiast. We hebben de rui ten met sproeier en wissers niet echt schoon kunnen krijgen. Trouwens, er was nog iets, waarmee we te kampen hebben gehad: de temperatuur in de wagen. Als het warm was eü zowaar was het dat een paar dagen dan hadden we moeite de temperatuur wat dra gelijk te maken. De ruiten gingen dan wel elektrisch open, maar een open ruit op de autosnelweg vinden wij verre van aangenaam. Dan heb ben we liever op 'n ander ma nier wat verkoeling in de auto. Maar dat valt alles in het niet bij de talrijke punten, waarover wij erg enthousiast kunnen zijn. Ook het verbruik viel ons lang niet tegen. We kwamen aan een gemiddelde van één op tien en dat is voor zo'n 1265 kilo wegende tweeliter beslist niet ongunstig. (Citroën heeft ook een versie, die minder snel is, maar ook minder moet verbrui ken). Tenslotte de alles doorslaggevende factor: de prijs. De CX 2000, waar in wij hebben gereden, kost in clusief de btw f 20.350. Dat is dan met hoofdsteunen, elektrische rui ten en dergelijke. Zonder dat kan men al voor 19% mille terecht. Na tuurlijk, dat is een macht geld voor de meesten. Maar in relatie tot wat men krijgt aan auto en rij plezier, dan moeten wij toch zeg gen, dat wij deze CX heel redelijk geprijsd vinden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23