Tien jaar strijd voor adoptie kinderen Een kind voor twee tientjes OVER SLAKKEN GESPROKEN Bloemisten moeten met mode rekening houden Toos Harteveld districtsbestuurster Vrouwenbond ZATERDAG 10 MEI 1975 PAGINA 21 LEIDEN „Lucy, Mira, Toos 1975" is de titel van de film die in op dracht van het Nationaal Comité Jaar van de Vrouw is vervaardigd. In deze film vertellen de drie vrou wen iets over zichzelf. Lucy over de Surinaamse vrouw in Nederland, Mi- ra over de (Joegoslavische) gastar- beldsters, Toos over haar strijd voor adoptie van twee kinderen. Deze Toos is de Leidse Toos Har teveld, voorzitster van het district Zuid-Holland noord van de vrou wenbond NW. Het „gevecht" dat Toos en haar man hebben moeten leveren om twee kinderen te mo gen adopteren, heeft Toos eigenlijk in de gelederen van de vrouwenbond NVV gebracht. „Toen we bij onze adoptiepogin gen steeds nul op rekest kregen, werd ik min of meer gedwongen me te gaan interesseren voor zaken als de vrouwenbond. Maar ik wens geen en kele vrouw toe door een adoptiezaak haar plaats in de maatschappij te moeten vinden. Lijdensweg Een lijdensweg vam tien jaar is het voor Toos en haar man geweest. Tien jaar met vergeefse reizen naar kindertehuizen, steeds weer nieuwe gesprekken met instanties, de hoop dat het deze keer wel goed zal gaan. Eindelijk in 1968 konden Toos en haar man hun eerste kind begroe ten. En dat was dan nog via een invloedrijke relatie gegaan. Gelukkig is er tegenwoordig een commissie van beroep. In die tien jaar heeft Toos Harte veld geleerd hoe belangrijk het is dat je je behoorlijk kunt uitdrukken, goed je taal spreekt en schrijft en dat je je bewust bent van je eigenwaarde. Zij en haar man heb ben cursussen gevolgd van het NVV Nederlandse taal, rekenen, enz. Ze hebben zelfs een spraakleraar ge consulteerd omdat ze dachten dat de adoptiezaak vast zat op hun niet feilloos Nederlands. Er bleek niets met hun Nederlands aan de hand te zijn, alleen het zelfvertrouwen ont brak. Het ontbreken van zelfvertrouwen, het durven spreken tegen mensen waarvan je weet dat ze een stapje hoger op de sociale ladder staan, wijt Toos aan heit arbeidersmilieu (de laagst betaalden) waar ze uitstamt. Werken „Er was geen geld voor een goede schoolopleiding. Mijn ouders lieten m 's ochtends werken om 's middags een schoolopleiding te kunnen vol gen. Die schoolopleiding bracht Toos Harteveld wel een vak bij maar niet de nodige algemene ontwikkeling je moet beschikken wil je een leidinggevende functie kunnen krijgen. Door zelfstudie heeft Toos Harte veld ook het zelfvertrouwen gekregen waardoor ze nu districtsbestuurster van de vrouwenbond NW is gewor den en lid van de werkgroep culturele raad Zuid-Holland. Sinds 1971 is Toos Harteveld lid. van de vrouwenbond NVV. De vrou wenbond houdt zich bezig met onder wijs, maatschappelijke vorming en opvoeding. „We proberen de mensen te betrekken bij de ontwikkelingen in de maatschappij. Dat geldt niet alleen voor de jongeren maar ook voor de ouderen, het is eohit „ouder worden en bij blijven". Toen ik in de Leidse afdeling kwam wilde ik beslist geen gezelligheidsver eniging. In de oude opzat was gezel ligheid het belangrijkste deel van het werk van de bond. De vrouwen waren er eens een avondje uit. Het is heel begrijpelijk dat ze vroeger, toen hun situatie veel slechter was, niet met allerlei maatschappijproble men wilden worden geconfronteerd. Thuis waren er moeilijkheden genoeg. De gezelligheid proberen we nu te combineren met gesprekken over maatschappelijke problemen. Voor de ouderen is dait walt moeilijk te aan vaarden, ze waren zo vertrouwd met het verzetje, maar de jongeren wor den eohit lid om een inbreng te heb ben in de maatschappij. We probe ren iedere afdeling een eigen pro gramma te laten verwezenlijken. De suggesties moeten van de leden ko men, de taak van het district- en hoofdbestuur is er om voor begelei ding te zorgen en de afdelingen hier en daar een beetje wegwijs te maken. Laagste In de Culturele raad van Zuid- Hollamld zet Toos Harteveld zich vooral in voor de vrouwen met de laagste inkomens en d!e minste schoolopleiding. Zij ijvert er voor dat cursussen aangepast zijn aan het ni veau van de minst geschoolden. Aan dat werk heeft Toos Harte- beld bijna een (onbetaalde) dagtaak maar dat kan haar niet schelen, als de vrouwen zich maar bewust wor den van hun maatschappelijke ver antwoordelijkheden. Het Jaar van de Vrouw maakt ze dan ook niet veel drukte over, „Het moet een langlo pende zaak worden", vindt ze. Pro- jokten die nu op stapel worden ge zet moeten doorgaan, ook na 1975 anders heeft het jaar voor de Vrouw geen zin gehad. De film „Lucy, Mira, Toos 1975" is voor vertoning in besloten kring te bestellen bij Nationaal Comité Jaar voor de Vrouw J. C. van der Mar kenlaan 3, Rijswijk (Z.-H.), tel. 070- 943200 (Mevrouw Henjorie Paarde- koper). De kosten bedragen f 25,-. Tienduizenden kinderen zijn op drift in Vietnam. Geëvacueerd. Meegesleept in een panische vlucht voor de teisteringen van de oorlog. Gewond. Hongerend. Ziek. De ouders dood. margarine), twee eetlepels gehakte peterselie, drie ragfijn gehakte sjalotten en vier tot zes middelgrote uitgeperste teentjes knoflook. Verder wat zout, wat peper uit de molen, enkele druppels citroensap en eventueel een eetlepel witte wijn. In een kom mengt u alle ingrediënten dooreen en klaar is uw Bourgondi sche boter. Intussen heeft u de slakken uit het blik gehaald en ze goed laten uitdruipen. De slakken stopt u dan in de lege hulzen en dan metselt u het huis dicht met flink wat kruidenboter. De slakken schuift u dan in de oven of plaatst ze onder een eveneens goed voorverwarmde grill. Na zo'n minuut of tien zijn de slakken voor de consumptie gereed. Ik vind het altijd een heel gedoe dat eten van slakken en dat gepeuter in de huisjes. Tegenwoor dig gebruik ik dan ook geen slakkenhuizen meer, maar heb me een aantal escargot poelons aange schaft. Dat zijn aardewerk bakjes met daarin zes of twaalf holletjes waarin u de naakte slak legt, ze bedekt met de boter en ze eveneens in de oven of onder de grill plaatst. In onze Auberge "verrijkten" wij de Bourgondische slakkenboter met wat fijn gemaakte groene peperkorrels (in blikje te koop), wat gehakte blaadjes dragon, en enkele druppels Lea and Perrins (Worcestershire sauce). Die laatste druppels kan men ook vervangen door een half theelepeltje instant-bouillon-poeder. Mijn collega Hugh Jans doet dat in zijn bistro in Amsterdam ook, en met succes, want ik vond laatst zijn escargots erg lekker. Rotterdam Maar als men mij vraagt waar ik ooit in Nederland de lekkerste slakken heb gegeten dan noem ik het restaurant Marie Antoinette aan het Rotterdamse Hofplein. Het is een ervaring van enkele jaren geleden en ik hoop dat er sinds die tijd niet veel in de keuken van dat echte Franse restaurantje is veran derd want het was er toen verrukkelijk dineren. We spraken over slakken en ik heb nu slechts een manier - de Bourgondische van bereiden gegeven. Maar in Frankrijk bestaan er tientallen recepten om de slak als smakelijk voorgerecht op te dienen. In de Provenxe komt de slak ook voor als een hoofdgerecht, ze worden dan verwerkt in een ragout met tomaten, groene kruiden en veel knoflook.' Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven In de eerste opwelling is er een roep om adoptie van die kinderen. De wereld leest over een avontuur lijke vlieger die er duizend in zijn DC-8 wil meenemen. Bravo! Laat ze hierheen komen. 't Is mooi gedacht maar het helpt niet veel. Adoptie vergt een slepende procedure en biedt geen oplossing voor de duizenden en nog eens dui zenden ontheemde kinderen. Te gen die tijd zijn ze verpauperd of dood. En hoogstwaarschijnlijk hier al lang en breed vergeten Om Vietnamese weeskinderen op een praktische en zeer directe ma nier te kunnen helpen, is er daarom een systeem van „financiële adop ties" opgezet. U hebt daarover vorige zomer in deze krant al het een en ander kunnen lezen. De nood is in Vietnam nu zo groot dat we er nog eens op terugkomen. Zo werkt het Het systeem werkt zo: Wie een Vietnamese wees wil hel pen stort elke maand twintig gul den op een girorekening in Nederland. Dat geld gaat bijna in zijn geheel (er gaan twee kwartjes af voor kos ten) naar een bureau in Parijs, dat het doorstuurt naar Vietnam. Die f 19,50 wordt daar gebruikt om er de rijst, de schamele kleding en het onderwijs van een weeskind mee te betalen. Komt dat geld echt bij zo'n wees? Valt het niet ln handen van corrup te regeerder of politieke ijveraars? Volgens de inlichtingen die daar over bestaan, komt het echt bij zo'n wees. De hulpverlening loopt via de Boeddhistische kerk in Vietnam. Boeddhistische priesters brengen de weeskinderen bij familie of bekenden onder. Die mensen zijn meestal zelf te arm om nóg een mond te voeden. Maar met die f 19,50 erbij gaat dat net. Betrouwbaar De Boeddhistische geestelijken staan als zeer betrouwbaar aange schreven. Ze besteden weinig of niets aan zichzelf. In een verklaring van de Ameri kaanse oekumenischf? hulporganisa tie Vietnam Christian Service staat: „Wij wijzen met nadruk op het vrijwel geheel ontbreken van corrup tie bij de Boeddhistische Kerk. Dat is in Zuld-Vietnam zo opmerkelijk, dalt het hier een speciale vermelding verdient. Misschien heeft een Boed dhistische ideaal van armoede een bescherming gevormd tegen de men taliteit die corruptie bevordert Persoonlijk Wie een Vietnamese wees „finan cieel adopteert", krijgt van de Boed dhisten een document met inlichtin gen en een foto van het kind dat op zijn naam staat. Het is dus toch wel een persoon lijke vorm van adoptie. Als de kinde ren kunnen schrijven sturen zij zelfs nu en dan briefjes aan hun adoptie ouders. Gaat een kind dood of verdwijnt het in de chaos van de ellende in dat land, dan laten de Boeddhisten dat ook netjes weten. Ze vragen dan of Je een nieuw kind financieel wil adopteren. De adoptie duurt totdat het kind 16 Jaar is. Er zijn plannen om daar nog een Jaar aan vast te knopen zodat het nog een kleine beroeps opleiding kan krijgen. Men kan ook half-wezen helpen; dat kost één tientje per maand. Er zijn naar schatting een half miljoen wezen en twee miljoen half- wezen in Vietnam. In Nederland zijn er tot dusver 7.000 financieel ge adopteerd. Achter het Komitee voor Vietnamese Weeskinderen, dat de adoptie organiseert staat een com missie van aanbeveling waarin de namen voorkomen van o.a. mgr. H. C. A. Ernst, bisschop van Breda; dr. A. H. v. .d. Heuvel, secr.-gen. van de Nederlands Hervormde Kerk en de schrijvers Jan de Hartog en Simon Carmiggelt. Wie op deze manier een Vietna mese wees of half-wees wil helpen, kan zich opgeven bij het Komitee voor Vietnamese Weeskinderen, Post bus 4300, Haarlem. Als men eerst nog meer inlichtingen wil, kan men die daar ook krijgen. Het Komitee is ook telefonisch be reikbaar onder de nummers 072-19517 Of 072-16735 of 023-335925. Je houdt het niet voor mogelijk, maar zelfs plantjes zijn tegenwoor dig duidelijk aan mode onderhevig. En zo komt het dat door de terugkeer van alle nostalgie plotse ling reusachtige varens, die in de Jaren twintig op hoge wankele tafeltjes plachten te staan, zich weer in een enorme belangstelling kunnen verheugen. Kamerpalmen en kamerlindes die in de jaren twintig blikvangers achter glazen serredeu ren waren, worden op het ogenblik door de bloemisten weer geweldig DAMESMODE in exclusief jonge stijl goed verkocht. En er is ook ruime keus uit clivia's, oudere dames er in de jaren dertig hele regimenten bezaten. U weet wel van die dankbare weelderige plan tjes waarvan stekjes met gulle hand aan familieleden, vrienden en buren werden uitgedeeld. Al dat kamer- groen stond in de sombere Jaren voor de oorlog op een hoogpotig, wankel bloementafeltje, dat met de naam "console" of plantenzuil werd aangeduid. Vroeg of laat werd het hele ornament tegen de vlakte gelopen. Scherven en aarde op het vloerkleed, kastijdingen en tranen wanneer het ongelukje door onbe suisd kinderspel was veroorzaakt. Kortom een bekend beeld uit de kinderjaren. Met de moderne na-oorlogse inte rieurs kwamen er andere "modeplan- ten" en verdwenen de clivia's, is, met hun onhandige voetstukken uit het Hollandse huis om plaats te maken voor klimopplantjes, die in rotan hangers aan de muur werden bevestigd. De klimopplantjes moes ten op hun beurt weer plaats maken voor vingerplanten, hertshoorn en stephanotis. Maar sinds een paar maanden zijn de kamerpalmen en kamerlindes weer terug alsof ze nooit weggeweest zijn. Sinds de meubels en alle mogelijke andere gebruiksvoorwer pen van twee generaties terug weer in de gratie zijn, genieten grootmoe ders planten ook weer het nodige aanzien. Met dit verschil dat ze tegenwoordig vaak in een planten bak van plastic in de huiskamer staan, terwijl dezelfde planten vroeger voornamelijk de zondagse salon sierden. Kamerpalmen zijn door de terugkeer van nostalgische kleding opnieuw in de mode. Slakken eten is sinds enkele jaren "in". We hebben dat voornamelijk te danken aan de snelle opkomst van de bistro-achtige restaurants in Nederland. In die bistro's neemt de slak vrijwel overal een belangrijke plaats op de menukaart in. Ik kan het echter niet nalaten om daarbij een kritisch geluid te laten horen. Ik vind dat de slakken in Nederland vaak veel te hoog geprijsd worden en dat er bistro's zijn die het met de kwaliteit van de slak niet zo nauw nemen en u in grote huizen wel erg kleine slakken serveren. Die kleine slakken, conserve-slakken uit Spanje of Portugal, zijn vaak erg zanderig. Ik geef u vandaag enkele suggesties om de slakken zelf thuis te bereiden. Ik ga er daarbij van uit dat u goede wijngaardslak ken koopt. Ik geef de voorkeur aan de reuze slak (Geants van Menetrel) en ik reken dan op een half dozijn van deze kruipdieren per persoon. In de grote warenhuizen, super markten en delicatessenwinkels biedt men u behalve de blikken met slakken en de slakkehuizen ook wel kant- en klare mixtures voor de kruidenboter aan. Ook kan men diepvries .slakken kopen die met boter en al in het huisje gestopt zijn. Alles wat men dan nog te doen heeft is de slak in de oven of onder de grill warm te maken. Ik heb wat bezwaren tegen die voorbereide producten: er wordt namelijk veel met synthetische smaakstoffen en smaakverbeteraars gewerkt. Kruidenboter Heel de zomer een werelddie rendag, want je kunt met je favo riete dier op je t-shirt lopen. Het dieren-t-shirt wordt uitgebracht door Absorba. Het maken van een goede kruiden boter is niet moeilijk en waarom zou u dat dan ook niet zelf doen. Er is een standaard-recept voor Bour gondische slakkenboter en die boter kunt u dan naar eigen inzicht nog wat "verrijken". Voor vier tot zes halve dozijnen slakken moet u rekenen op krap twee ons roomboter (liever geen -

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21