Illegale gast arbeider laat zich niet uit zijn tent lokken vrijwel LEREN LEVEN MET DE VAD Chemische lawine mag nakomelingen niet hinderen Grote angst om werkvergunning kwijt te raken Stoel Van standing Grote Gnork. Gratis van deAmro Bank. Voor nieuwe spaarders die al eigen briefpapier hebben.^) ZATERDAG 10 MEI 1975 PAGtNA 15 LEIDEN „Of Je nou door de hond gebeten wordt of door de kat gekrabd." Zit de Leidse hoogleraar dr. F. H. Sobels met die woorden in hetzelfde spoor als al die mensen die op het zoveelste bericht van alweer een kwalijke eigenschap van de stoffen die ons dagelijks omringen, reageren met machteloze onverschilligheid? Nee, prof. Sobels bedoelt het anders. Hij vindt dat wel degelijk moet worden uitgezocht of het de hond is of de kat. Alleen dan vallen de Dooir Jan Otiteras risico's afte wegen tegen de voordelen, alleen dan kun je bijvoorbeeld op verantwoorde wijze van bepaalde stoffen een (produktie- verbod overwegen. Zo is de laatste tijd van een groeiend aantal stoffen bekend geworden dat zij in onze geslachts cellen beschadigingen kunnen toe brengen aan de dragers van de erfelijkheid. En dus geestelijke of lichamelijke beschadiging van onze nakomelingen. De schatting van de gevaren en daarmee de vorming van een nieuw stuk overheidsbeleid, begint ook in ons land nu op gang te komen. Be wijs daarvoor is het feit dat in Leiden het eerste nationale congres op dit gebied is gehouden. Prof. Sobels' La boratorium voor Stralengenetica en Chemische Mutagenese bracht 41 wetenschappers van industrie en overheid in een samenspraak bijeen. De hoogleraar meldt over de afloop tevreden: „Men is er hier in Leiden veel meer bij betrokken geraakt dan daarvoor het geval was. Het is de bedoeling dat men zijn kennis ieder jaar komt opfrissen. Het vraagstuk van de mogelijke veranderingen in de erfelijkheid ligt zo ongelooflijk ingewikkeld dat het van het grootste belang is dat de kennis daarover onder zoveel mogelijk mensen die ermee te maken hebben wordt verspreid. In de eerste plaats gaat het erom dat men op de hoogte raakt van de methoden om erachter te komen of een bepaalde stof mutagenetisch werkt, dat wil zeggen erfelijke veranderingen teweeg brengt." Nadat in 1927 werd aangetoond dat röntgenstraling schade aan het erfelijk materiaal kan toebrengen, gebeurde dat in 1941 voor het beruchte mosterdgas. Sindsdien zijn honderden chemische stoffen op deze beschadigende werking onder zocht, maar vooral de laatste vijf jaar heeft het onderzoek een geweldige vlucht genomen, in het bijzonder onder invloed van steeds weer nieuwe stoffen, die in de vorm van bijv. toevoegingen van het voedsel (smaak- en kleurstoffen), kosmetische produkten, bestrijdings middelen of zo maar als verontrei niging aan ons directe leefmilieu worden toegevoegd. Zo staat het er vrij klinisch. „Een chemische lawine" noemt prof. Sobels het wat meer persoonlijk. Toch toont hij zich uitermate huiverig om voorbeelden te noemen, waarmee de ernst van het probleem kan worden geduid: „De mensen raken vaak veel te snel in paniek", zegt hij. - Ach, iedereen herinnert zich nog het spoor van genetische vernieling dat de Softenon-pil trok en verder waren er verdenkingen met een welles-nietes-discussie: de cyclama- ten (kleurstoffen) dichloorvos (het werkzame bestanddeel van de Shell-insecticide Vapona), haar kleurmiddelen in Amerika, vinyl- chloride, de gasvormige verbinding waarmee de alom tegenwoordige kunststof PVC wordt gemaakt. Maar niet alleen door mensen gemaakte verbindingen prijken op de lijst. Ook de natuur vervaardigt stoffen die onze genen (de dragers van de erfelijke eigenschappen in de chromosomen), of die chromosomen zelf (als dragers van de erfelijke eigenschappen in de geslachtscellen) onherstelbaar kunnen beschadigen. Een bekend voorbeeld is aflotoxine, een vergif dat door schimmels wordt geproduceerd op pinda's, en dat dus in pindakaas kan voorkomen, of op kaas. Prof. Sobels: „Hier krijg je te maken met de vraag of het schimmelwerende middel misschien niet zelf ook mutageen is? Of je door de hond gebeten wordt of door de kat gekrabd?" Bewijzen Prof. Sobels vindt dat nieuwe stoffen eigenlijk eerst grondig op het gevaar van genetische beschadi ging onderzocht zouden moeten worden voordat ze op de markt komen. Bestrijdingsmiddelen en geneesmiddelen bijv. kennen deze „omgekeerde bewijslast" al wel, maar dan slechts voor een deel: op kankerverwekkende en misvormende eigenschappen namelijk. Gebleken is dat de stoffen die kanker kunnen verwekken en ge netisch materiaal kunnen bescha digen elkaar voor 80 procent overlappen, dat wil zeggen dat kankerverwekkende stoffen vrijwel zonder uitzondering ook mutagene werkzaamheid bezitten. Deze bevinding opent het zicht op een interessante mogelijkheid. Kan kerverwekkende eigenschappen kun nen eerst na langdurige proeven met muizen en ratten bewezen worden, maar erfelijkheidsrisico's veel sneller, met behulp namelijk van het bananenvliegje, dat al sinds het begin van deze eeuw in het genetische onderzoek een hoofdrol vervult. Zo zou Je eerst het bananenvliegje kunnen gebruiken voor erfelijkheidsonderzoek en daar na pas bepalen of het dure en omslachtige zoogdierenonderzoek ter bepaling van kankerverwekkende eigenschappen moet worden ver richt. Een vraag die tenslotte onvermijde lijk opkomt: moeten we niet gewoon in een veel eerder stadium nee zeggen tegen die stoffen die het leven op aarde zouden kunnen bedreigen? Prof. Sobels: „Hier op het congres zijn we gestuit op een man van de chemische industrie, die een bepaal de stof niet - verder ontwikkelde, omdat die zo erg op een andere gepatenteerd gevaarlijke stof leek. Maar ik vraag me af: is dat wel zo verstandig? Zou het niet om een echt nuttige stof kunnen gaan? En zou je dan niet met een kleine verandering het gevaar tot bijna nul kunnen terugbrengen?" Prof. Sobels veel te snel -paniek Rotterdam De illegaal in ons land verblijvende gastarbeider laat zich nauwelijks uit zijn tent lokken. Dat betekent dat het probleem van de illegale gastarbeider vooralsnog niet opgelost wordt. Minister Boers- ma van Sociale zaken en staatsse cretaris Glastra van Loon van Justitie buigen zich met hun ambtenaren al meer dan een jaar over het probleem van de buiten landse werknemers, die zonder werk- en verblijfsvergunning en dus illegaal in Nederland zitten. Aan de ondoorzichtige situatie van de illegale gastarbeiders, met alle onaanvaardbare sociale gevolgen vandien, zou op 1 juni een eind moeten komen. Een illusie, kunnen we nu al stellen. Boersma en Glastra van Loon stelden eind vorig jaar een regeling op van negen punten. De illegale gastarbeiders, die aan deze voor waarden voldoen mogen in ons land blijven. De anderen worden de illegale gastarbeiders en zullen na 1 juni over de grens worden gezet. jaar Scha'fctmgen Deze Wing Chair stoel van hoge Engelse komaf, met z'n gecapitonneerde rug, z'n 500 met de hand aangebrachte siernagels, z'n mahonie poten en bekleding van echt rundleder ademt een voorname chic. Een stoel voor mensen die niet tevreden zijn met gewone meubels. Een stoel van standing. Die stoel vindt u terug in de grote kollektie betaalbare klassieke meubelen van Vendomus. Waar u verder nog veel vindt om uw interieur in stijl kompleet te maken. Zoals een bloemmahonie vitrinekastje in Sheraton Stijl. Of een tafellamp op antique-finish koperen voet. Of tapijten, biezondere karpetten en tientallen andere klassieke-tijdloze woonaccessoires. Pure kwaliteit in alle prijsklassen. Enfin, als dit niveau u aanspreekt doet u er goed aan gauw eens uw hart te komen ophalen. WdlMDOIVIUS het woonwarenhuis van Vroom Dreesmann Rijswijk winkelcentrum in de Bogaard In Amsterdam stondèn er gedurende de eerste dagen, toen de regeling bekend was gemaakt in eind maart, flinke rijen voor de deur bij de vreemdelingendienst. Inmiddels is die toeloop vrij sterk teruggelopen. In totaal hebben zich in de hoofdstad tot nu toe zo'n driedui zend gastarbeiders gemeld, die voor legalisering van hun verblijf in aanmerking willen komen. In de overige gebieden, die als centra van illegale gastarbeiders worden aangemerkt, is de belang stelling beduidend minder. In Rotterdam meldden zich tot nu toe achthonderd illegale gastarbeiders. In het tuinbouwgebied rond Delft kwamen vierhonderd aanvragen tot legalisatie. Op het ministerie van justitie heeft men overigens nog geen totaal overzicht van het aantal aanmeldingen. Over het aantal illegaal in ons land verblijvende „illegalen" lopen de schattingen uiteen van 15.000 tot 25.000. Mislukt „Deze aanpak mislukt in ieder geval absoluut", zegt mevrouw Nel Soetens van de actiegroep Stichting Pro Gastarbeider in Rotterdam. Vrijwel elke avond is het erg druk op het kantoor van de stichting in de Jacobusstraat in Rotterdam, waar vooral illegale gastarbeiders komen vraeen wat zil moeten doen. Mevrouw Nel Soetens: „Met deze regeling blijf je illegale gastarbei ders houden. Er moet een generaal pardon komen voor de illegaal in ons land verblijvende gastathalrtMfc En daarna zullen er zulke hoge straffen moeten worden ingesteld, dat geen werkgever het nog in zijn kop zal halen om illegale gastarbei ders in dienst te nemen". Er zijn talloze illegale gastarbeiders, die al jaren in cms land werken. Vooral bij koppelbazen, die in bepaalde gevallen geen sociale premies voor deze mensen betalen. Om echter voor legalisering van hun verblijf in aanmerking te komen, moeten de illegale gastarbeiders onder meer kunnen aantonen dat zij regelmatig vast werk hebben gehad. Sommige werkgevers, met name degenen, die geen sociale premies hebben afgedragen, weigeren een dergelijke verklaring af te geven. Afhankelijk „Vooral in Rotterdam is het wat dat betreft heel erg", aldus mevrouw Soetens. „Wij schatten dat er hier maar drie procent van alle illegale gastarbeiders zich zal melden. Zij zijn volkomen afhankelijk van de werkgever, of zij een werkvergun ning krijgen". De meeste illegale gastarbeiders in Rotterdam zijn te vinden onder de Pakistanen, Marokkanen en Turken. Ook veel vrouwen van de Kaapver- dische Eilanden werken hier zonder vergunning. Vooral deze laatsten hebben grote problemen. Op de Kaapverdische Eilanden is het namelijk niet gebruikelijk dat men officieel trouwt. De vrouwen, die hier met hun man, die wel legaal werkt, mee zijn gekomen, worden daarom vaak uitgewezen. Kinderen, die hier geboren worden, worden niet aangegeven. Bovendien zijn er in Rotterdam en omgeving bedrijven, die vrijwel helemaal zijn aangewezen op illegale gastarbeiders, omdat ze eenvoudig weg geen ander personeel kunnen krijven, zoals bijvoorbeeld de tanker-schoonmaakbedrijven. Legale gastarbeiders halen voor dat werk hun neus op, laat staan dat Nederlanders er zich voor lenen. Minister Lubbers wilde mogelijkheid van opschorting Minister Boersma regeling van negen punten We moeten leren leven met het onmogelijke woord. Alle opwinding in en om de kraamkamer van de vermogensaanwasdeling zal ons wel voorgoed hebben opgescheept met die afschuwelijke, ondoorzichtige term. Niemand zal nu nog de fut opbrengen om die VAD te herdopen in een wat aardiger in het gehoor liggende benaming als Boersma-de- ling, collectief loon of desnoods slagroom. Maar dat terzijde, natuur lijk. Wel een typisch compromis voor de VAD-opzet, zoals het tenslotte binnen het kabinet is bekokstoofd. De drastische koppeling aan de loonontwikkeling die minister Lub bers eigenlijk wilde, die is niet in de voorgestelde regeling geraakt. Maar Door Joost Calkoeii dat de werknemersdeling in over winst wel degelijk met de directe loonstijgingen blijft samenhangen blijkt duidelijk uit de gekozen oplos sing van wisselende tarieven. Lubbers wilde de mogelijkheid van opschorting van VAD gedurende een of meer jaren inbouwen voor het geval de arbeidskostenstijging het toenemen van de produktiviteit zou overtreffen. Maar het daaraan van progressieve kant snel verbonden beeld van „een pistool op de borst van de vakbeweging" heeft toch slechts betrekkelijke waarde. In die vakbeweging zal het bepaald niet hardop worden gezegd, maar althans in de komende magere jaren moet de VAD door alle betrokkenen wel mede worden gezien als een compensatie voor een erg matig uitvallende directe loonstijging. Hoe dan ookwat bewindsman Lubbers dan toch nog voor de ondernemers heeft bereikt, is dat de door hen zo gevreesde VAD geen eenheidsworst zal worden waarvan elk Jaar voor elke bedrijfsoort plakken van gelijke dikte worden gesneden. Het kan nu van jaar tot jaar dunner of dikker uitvallen. Het wordt intussen wel razend moeilijk om de nu door het kabinet voorgestane regeling technisch be vredigend in het wettelijk vat te gieten. In de maanden die daartoe nog nodig zijn blijft het buiten het Binnenhof ook nog stormachtig genoeg rond die zaak. De werkgevers zullen hun verzet niet opgeven, en aan de andere kant is het ook de vraag of de vakbeweging vrede kan hebben met de compromisvorm. Wellicht vinden de vakcentrales zich in de verwachting, dat de toch nog aangedragen VAD-inhoud niet zo snel zal verzuren. Wat in de verhitte discussies van de laatste tijd minder op de voorgrond is gekomen, dat is het min of meer revolutionaire van de zaak. Er wordt weliswaar al een jaartje of vijftien over mogelijkheden van winstdeling geprakkizeerd, voorzichtig eerst en tenslotte harder maar nu de VAD voor de deur staat betekent dat weinig anders dan een essentiële ingreep in ons kapitalistische systeem, zoals het sinds jaar en dag toont in het beginsel van de vrije ondernemingsgewijze produktie. Een nieuw macht in de gevestigde verhoudingen is op komst. De werknemers krijgen collectief in vloed op een terrein dat tot nog toe vrijwel volledig in handen was van de kapitaalverschaffers. Het werkgeversverzet is dan ook vooral psychologisch verklaarbaar. De ondernemers zien hun smalle vrijheid nog verder afkalven. Maar diezelfde VAD kan er intussen ook voor zorgen, dat ondernemingen in stand blijven die anders wellicht vroeger of later het loodje zouden hebben gelegd. Het is een kant van de medaille, waaraan men niet voorbij kan: tegenover het akute gevaar voor verlies aan werkgelegenheid dat Lubbers vreesde, staat juist via de J mogelijkheden van een verstandig gestuurd VAD-fonds op den duur 1 behoud van werk.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15