'Ik wil afscheid nemen van 'n eersteklasser'' Piet Kantebeen coördinator jeugd Alsjeblieft geen korfbalmachines Cruijff, Van Hanegem, Krol en Neeskens in Europese selectie LFC-doelman Sjaak Bouwmeester Brons voor Adelaar tijdens EK r EDO-HDVS ZATERDAG 10 MEI 1975 Lord Killanin 'OLYMPISCHE BEWEGING NOOR BRUNDAGE RELIGIE' LONDEN Volgens de huidige voorzitter van het IOC, de Ierse Lord Michael Killanin, zal de naam van zijn voorganger, de eergisteren over leden Avery Brundage, met die van Baron Pierre de Coubertin in de olympische geschiedenis blijven voortbestaan. "Voor Brundage was de Olympische beweging een gods dienst", aldus Killanin, "hij week nooit af van zijn innerlijke overtui ging dat de beweging de grootste so ciale kracht ter wereld was. Hij stop te ook nopit zijn pogingen politiek en sport te scheiden. Gedurende twintig jaren ben ik onder zijn voor zitterschap lid geweest. In al die ja ren heb ik de gelegenheid gehad te bekijken hoe hij de zaak met grote vastberadenheid leidde. Voor hem als idealist was het een religie. Zon der onderbreking predikte hij dat de amateursport in dienst van de mens heid moest staan en moest worden gevrijwaard van elk winstbejag en commercialisering. De ontoegeeflijk heid in zijn ideeën leverde hem een hoop kritiek op, maar dat is nu een maal het lot van mensen wier ideeën even onbuigzaam als vastberaden zijn". ZURICH Vier Nederlanders zijn geselecteerd in de groep van 32 spe lers, waaruit het Europese elftal zal wordèn samengesteld, dat op 18 juni in Rio de Janeiro speelt tegen Zuid-Amerika op de tweede „wereld- voetbaldag". De vier Nederlanders zijn Ruud Krol, Wim van Hanegem, Johan Cruiff en Johan* Neeskens. De complete groep van 32, die werd samengesteld door dr. Vaclav Jira (Tsj), Helmut Schön en Stefan Kovacs, bestaat, naast de vier Ne derlanders uit: Maier en Beckenbau- er (Bayern München), Vogts en Bonhof (Borussia Mönchen-Glad- bach), Breitner en Netzer (Real Prins Claus zal op 15 mei in het Madrid), Todd (Derby County), Mc^ stadion Feyenoord de KNVB-beker donald (Newcastle), Hudson (Stoke), uitreiken. De eindstrijd gaat tussen Benito (Real Madrid). Rexach (Bar- FC Twente en FC Den Haag. ceona), Moentjan (Ararat Jerevan), De internationale voetbalfedera- Blochin (Dinamo Kiev), Zoff (Ju- tie (FIFA) zal op 30 juli een schrif- ventus), Antognoni (Fiorentina), Ge- telijke stemming houden onder zijn docha (Nantes), La to (Stal Mielec), leden over de wenselijkheid van toe- Gillou (Angers), Tresor (Marseille), treding van China. "Indien", aldus Katalinski (Zeljeznicar Serajeno), FIFA-voorzitter Joao Havelange tij- Bremner (Leeds), Edström (PSV), dens een verblijf in Tokio, "ten min- Mcilroy (Manchester United), Nene ste drie-kwart van de 143 leden zich (Benfica). Toshack (Liverpool), Pi- uitspreekt voor China's terugkeer, varnik (Slovan Bratislava), Croy zullen wij direct een bestuursverga- (Sachsenring Swickau) en Piot dering beleggen om een officiële be- (Standard Luik). slissing te nemen". Fides Pacta-trainer v. d. Horst: ROELOFARENDSVEEN/LEIDEN Sjaak Bouwmeester zal volgende week weer te vinden zijn op de training van de afdelingsclub DOSR in Roelofairensveen. Morgen sluit hij zijn vierjarig verblijf bij LFC af met het beslissingsduel tegen HOV (2.30 uur op het RVC-terrein), het tweede in successie nadat afgelopen zondag eveneens in Rijs-* wijk de stemmen staakten. Voor de hand liggende conclusie zou kunnen zijn dat het Bouwmeester weinig uitmaakt of LFC het komende seizoen in de eerste of in de tweede Door Jan Preenen Sjaak neemt echter snel alle twij fels weg. Aan het begin van het in terview al door op te merken dat hij "erg fanatiek" kan zijn en van een eersteklasser afscheid wil nemen". Later voegt hij daar nog eens aan toe: "Wat ik doe, wil ik goed doen". Daarbij teken Sjaak wel aan, dat hij gemotiveerd moet zijn en dat was hij vorige week in het onbelang rijke duel Leiden-Den Haag duide lijk niet. De 25-jarige "Vener" geeft ook volmondig toe dat hij op Konin ginnedag niet bepaald een van zyn LYON De Nederlandse judo ploeg heeft zich op de tweede dag van de Europese kampioenschappen in Lyon weten te herstellen. Vooral dankzij de zwaargewicht Peter Ade laar, die in de afdeling alle catego- riën de bronzen medaille veroverde. Hij versloeg de Tsjech Novak op be slissing. Adelaar maakte een overna me van een heupworp, hetgeen hem een derde plaats opleverde. Peter Adelaar zette in de voorronde met 'n houdgreep de Oostenrijker Wallas opzij, won daarna in de eerste ron de' gemakkelijk van de Zweed Be sander met een houdgreep en triom feerde in de derde ronde op beslis sing over de Fransman Ryckhoff. Ook de vierde ronde leverde de Ne derlandse reus weinig moeilijkheden op. De Belg Smets werd uitgescha keld op ippon door solo-makkommi. De uiteindelijke kampioen, de Rus Onasvili, was echter te sterk en zege vierde met ippon door ushide-igoshi. Adelaar bereikte daarna de herkan sing, aangezien Onasjvili groeuswin- naar werd. In die herkansing eiste Adelaar het brons op. Lichtgewicht Harry van den Brand "nam" de eer ste ronde door een overwinning met houdgreep op de Turk Yanar en bleef in de tweede ronde eveneens overeind door een overwinning met verwurging op de Libanees Saab. In de derde ronde stuitte hij echter op de Rus Plauri, die winnaar werd op beslissing. Daar de Rus echter groepswinnaar werd, plaatste Van den Brand zich voor de herkansing, maar was daarin niet opgewassen tegen de Pool Aakrin, die op beslis sing zegevierde. In het halfmidden plaatste Theo Hoen zich via beslissing tegen de Zwitser Massard voor de tweede ronde. Hierin kwam hij te staan te gen de Fransman Gautier, die zege vierde met Wazar door een oko-ga- ruma, hetgeen de eliminatie van de Nederlander betekende. Naast Onasjvili werden kampioen: de Oostduitser Reissmann (lichtge wicht), en de Rus Nebzorov (half- middengewicht). Voetbal In de Bundesliga is de inhaalwedstrijd Kickers Offenbach tegen 1. FC Kaiserslautern geëin digd in een 2—2 gelijkspel. Atletiek In Rostock heeft een 15-jarige atleet, Hans Jorg Kuntze voor een sensationele tijd gezorgd op de 3000 meter. Hij legde deze win nend af in 8.19.9 minuten. fraaiste werkstukken heeft afgele verd: „Ik was er ln die wedstrijd niet met mijn gedachten bij. Ik dacht meer aan LFC en stond een beetje dromerig in het doel. Er zijn door mij ook zonder meer fouten gemaakt. Ik hoopte dat ik in de tweede helft zou worden vervangen, maar er was geen andere keeper". Sjaak Bouw meester stond dan ook met "frisse tegenzin" in het Leidse doel. Hij wil geen half werk afleveren. Dat is ook de reden waarom hij LFC gaat ver laten: studie en sport dreigen te gro te concurrenten van elkaar te gaan worden. "Ik ben aan de studie bur gerbouwkunde van het PBNA begon nen en daar gaat zoveel tijd inzitten dat ik nauwelijks meer thuis zou zijn als ik ook nog eens twee of drie keer zou gaan trainen bij LFC. Ga ik naar DOSR dan ben ik ook niet zoveel tijd kwijt met vervoer ik heb geen eigen auto meer en kan ik ge makkelijker zeggen dat ik maar één keer kom, hoewel ik daar zeker geen regel van zal maken". De studie kreeg eigenlijk enkele jaren geleden al een ereplaats, die zelfs niet werd afgestaan aan het betaald voetbal. Sjaak: 'Toen ik pas bij LFC speel de kon ik een b-contrac krijgen bij Telstar. Ik ben daar niet op inge- De oud-UVS-trainer, nu nog lid van de technische keuzecommissie van het district West n wordt bij Randstad coördinator voor de jeugd. Naast de twee trainers Tonnie Kan tebeen (zondagafdeling) en Joop de Wolff (zate.-dagafdeling) wordt Piet Kantebeen de man die de jeugid van af de puipillen tot aan de senioren gaat „begeleiden". In zijn 'functie van coördinator zal hij om. adviezen gaan geven aan jeugdleiders en trai ners, melde cm de overgang van de jeugd naar de senioren vloeiend te doen verlopen. „Dat is een experiment", zegt Piet Wediuwer als „spreekbuis" van het Randstad-bestuur. ,.De jeugd wordt nu opgevangen door wat mensen, die dat vrijwillig doen. Misschien op een goede manier, misschien op een min der goede manier. Als bestuur heb je daar in ieder geval weinig greep op omdat je al vreselijk blij moet zijn dat ze hun tijd er aan willen geven. Maar het kan soms problemen ge ven bij de samenstelling van elftallen en je kent vaak de kwaliteit niet van al die spelers. Het bestuur kent die niet, de trainers door him werk ook niet. Toen we dat in het bestuur be spraken (Ben van Dinten heeft daar bij de extra stoot aan het idee ge geven) hebben we ons afgevraagd, hoe we dat moesten verbeteren en wie coördinator moest worden. In ieder geval iemand met over wicht, met kwaliteiten als trainer, want hij moet respect afdwingen en het vertrouwen hebben van de jeugd commissie, de leiders, de trainers en het bestuur en hij moet adviezen kunnen geven. Zo kwamen, we op Piet rimtrinw* gaan, omdat ik met het reizen er bij veertig uren extra zou maken. Naast mijn gewone werk wel te verstaan. Omgerekend per uur zou ik bij Tel star drie gulden verdienen. Een schijntje natuurlijk. Ik kan me daar om niet voorstellen dat sommigen, ook bij LFC profvoetbal het einde vinden. Je kan er natuurlijk vanuit gaan in het tweede jaar een beter contract te verdienen, maar dat zag ik niet zitten. Vorig jaar heeft Feye noord nog naar me geïnformeerd. Toen men hoorde dat ik aan een me niscus was geholpen was de belangd- stelling meteen verdwenen". Sjaak Bouwmeester kan er niet om treuren: "Ik heb alles tegen el kaar afwogen en kwam tot de conclusie dat ik met mijn studie ver der zou kunnen komen. Nu kan ik al leen maar blij zijn dat ik die beslis sing heb genomen. Het grote geld in het betaald, voetbal is toch maar voor een kleine groep weggelegd". Het neemt niet weg dat Sjaak vindt dat ook LFC wat professioneler zou moe ten handelen. "Als LFC in de eerste klasse blijft zal zeker, drie, in plaats van twee keer moeten worden getraind, als is het maar eens in de twee weken", 'n Ervaring Met een contract van één jaar („maar hij döet het 'meer uit lief hebberij, dan om er financieel beter van te wordlen") gaat Piet Kante been bij Randstad aan de slag, te gelijk met de andere aangetrokken personen. Van hen valt het meest de naam van Gerard Meyer op. De masseur van Feyenoord zal elke dinsdagavond na de training van de eredivisieclub naar Voorschoten kü- mien om Randstad te laten profite ren van zijn enorme ervaring. „Hij zou een vaste masseur een opleiding kunnen geven", bedenkt Weduwer. „Miede door de vele blessures die we dat seizoen hebben gehad, wilden de ban van Bella Belly Probleem is dat LFC nauwelijks over trainingsaccommodatie beschikt. "Wij kunnen weinig op het veld oefenen. Enkele maanden achtereen was het bijveld afgekeurd. Dan gingen we naar het verharde veld bij dé Vijf Meihal. Als je dan de pech had dat er nog een team bezig was dan had je maar een half veld tot je beschik king. Door dergelijke omstandighe den word je als club natuurlijk niet aantrekkelijk. Het irriteert je als je steeds weer een bordje ziet: "veld af gekeurd". Dan denk je, waar nou weer heen". Het is een van de oorza ken van de exodus, die LFC heeft meegemaakt. Weliswaar kwamen Jongens als Hans Kruijff, Wim van Dijk, Peter Boom en Peter Slinger land naar LFC, aanvallers heeft de ploeg- vooralsnog nauwelijks. Sjaak Bouwmeester: "Het komt bij ons te veel op het middenveld en >de ach terhoede neer. Dat blijkt ook wel uit het grote aantal gelijke spelen". Toch zegt Bouwmeester niet in het doel te staan met de gedachte „geen bal te mogen doorlaten, omdat anders de winst verkeken zou zijn". Bijna ver ontschuldigend merkt hij op: "Ik speel echt niet onder een bepaalde we in iedeir geval de medische ver zorging goed aanpakken. Daarbij hebben we geluk gehad dat er een nieuwe dokter in het dorp towum (dr. Meyer), die zelf sportman is, en dac Gerard Meyer wil komen". Zo, hieefit Randstad Sport een op timaal „begeleiidingsiklimaat" willen scheppen. „Niet omdat we volgend seizoen nou per se kampioen willen wonden, maar om de spelers (van wie overigens Theo Valkenhoff als tweede ■trainer naar VELO vertrekt) een be geleiding te geven, waarop niets valt aan te merken. En zo'n financiële aderlating is het voor Randstad echt niet: het merendeel van die mannen doet het uit liefhebberij". PAUL DE TOMBE. druk. Ik concentreer me uiteraard wel. Ik pep me de hele week op. De hele week denk ik aan voetbal". Gelijke spelen waren troef in de duels tussen HOV en LFC. 300 minu ten voetbal heeft tot nu toe geen winnaar opgeleverd. Bouwmeester: "Ik hoop dat het nog langer onbe slist blijft. Dan blijven wij darfkzij ons doelgemiddelde in de eerste klas se". De toekomst in die afdeling vindt Bouwmeester voor LFC overigens be slist niet rooskleurig. "Aanvoer van jeugdspelers is er nau welijks, omdat de goede junioren al ln versneld tempo naar het eerste zijn. overgeheveld. Er komen wel wat regionalen van UVS. Misschien we ten zij de zorgen te verlichten. En vooruitblikkend naar het voetballen bij DOSR, dat zelf ook nog in de gradatiegevaar verkeert: "Het is niet zo dat ik zonder meer keeper van DOSR word. Jan Koek is een goede doelman. Misschien ben ik wat beter, maar dat kleine verschil maakt dan ook niet veel meer uit. Ik zie me zelf nog wel gaan voet ballen. Ik heb wel eens van die weekeinds dat ik het zat ben in het doeL Dan wil ik wel eens uit". Trainer Ruud v.d. Horst van het Leidse Fides Pacta reserveert steeds een belangrijke plaats voor het "ei gen initiatief". Hij wil de spelers en speelsters laten meedenken en ze zelf nogal eens de oplossing laten vinden. "Ik wil geen korfbalmachines van ze maken, ik heb daarom bewust een ander beleid gevoerd dan de vorige trainers^ die geloof ik -te zeer domi neerden. Op het persoonlijke vlak ben ik dacht ik iets beter të bena deren. Ik sta ook duidelijk tussen spelers en speelsters in", verduidelijkt v.d. Horst. Het is een vorm van sa menwerking, die in dit geval duide lijk rendement heeft opgeleverd. Fi des Pacta vertoeft namelijk in het voorportaal van de hoofdklasse veld- korfbal. Morgen kan tegen Swift de titel van de overgangsklasse a wor den ingepalmd. Daarna volgt een promotie-competitie met drie ploegen, waarvan er twee in aanmerking ko men voor de hoofdklasse. Wordt Fi des inderdaad kampioen dan wacht het de confrontatie met Deto uit Eindhoven en AKC of Stanfrics. Te genstanders, die volgens v.d. Horst vermoedelijk niet zullen kunnen voor komen dat Leiden naast De Danai- de, een tweede hoofdklasse-ploeg krijgt: "De kansen om te promoveren zijn reëel. Wij zitten in de over gangsklasse in een zeer zware afde ling met ploegen, die in de micro hoofdklasse een zekere reputatie heb ben opgebouwd: Die Haghe, ZKV, Allen Weerbaar en HKV. De ADVERENTIE ZONDAG A.S. AANVANG 14.30 UUR BESLISSINGSWEDSTRIJD UVS-TERREIN KIKKERPOLDER DIPLOMA'S NIET GELDIG V-J sterkste van deze ploegen bewijst dat Fides Pacta een goed team heeft.. De hoofdklasse micro hebben we trouwens ook maar op een haar ge mist". Van der Horst (34 jaar, sinds twee jaar wonend in Roelofarends- veen, zelf négen jaar hoofdklasse-er varing bij HKV en in het recente verleden trainer van Zuiderkwartier) schryft het succes, dat Fides Pacta binnen handbereik heeft, naast de goede samenwerking toe aan het feit dat spelers en speelsters één ge heel vormen: "Er is niemand die ach sterk laat gelden. Er zijn geen specifieke schutters en aanvallers. De dames hebben evenveel doelpun ten gemaakt als de heren. Daarin onderscheidt Fides Pacta zich van veel andere clubs, waarin de dames een ondergeschikte rol spelen". Het voordeel van deze structuur is dat invallers zich gemakkelijker weten aan te passen. Want ook al moesten Nandy van Helden (in verwachting) en Roel v.d. Berg (werkzaamheden) halverwege het seizoen afhaken. Fi des Pacta bleef ook met reserves als Jan Heinrichs en Flip v.d. Meygaar- den de reeks successen voortzetten. Ook nadat Wim Meyer tijdelijk van het toneel verdween met een enkel blessure. "We hebben het hele jaar constant gespeeld", zegt v.d. Horst, die geruime tijd geleden al als trai ner »van Fides Pacta heeft bijgete kend. "Dat Is ook een voordeel ge weest. Het werkt gemakkelijker als je weet dat je bij een club blijft. Je hoeft je niet steeds af te vragen, wat zullen ze nou weer van me den ken". Bij zijn komst naar Fides Pac ta stelde v.d. Horst het op prijs om samen te werken met de twaalftal- commissie. "Ik kende de ploeg nau welijks, zodat ik wel wat informatie kon gebruiken. Sinds een half jaar heb ik vrij mandaat, maar dat neemt niet weg dat ik nog altijd luister naar adviezen". Een waar schuwing aan het adres van de ko mende tegenstanders zou de slotop merking van v.d. Horst kunnen in houden: "Als we het redden en de hoofdklasse bereiken zullen we voor veel ploegen erg lastig zijn". JAN PREENEN Dokter Meyer clubarts, Feyenoords Gerard Meyer part-time masseur bij Randstad Sport VOORSCHOTEN Randstad Sport heeft al langer levende plannen gestalte gegeven. Het bestuur van de gecombineerde Voorschotense amateurclub (zondag-tweedeklasser, zaterdag-vierdeklasserheeft voor het nieuwe seizoen een medische staf aangetrokken en de technische staf uitgebreid. Voor de me dïsche verzorging van de voetballers gaat dr. Meyer ols clubarts zorgen terwijl de bij Feyenoord werkzame Gerard Meyer elke dinsdagavond aanwezig zal zijn om te masseren; aan de technische sitaf is Pi'et Kamte- been toegevoegd. De "vijf' van Bandstad Sport: vl.n.r. Piet Kantebeen, Tonnie Kantebeen, dokter Meyer, Joop de Wolff en Gerard Meyer.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11