Heel Cambodja naar rijstvelden leuk lente idee "RUSSEN BLIJVEN STREVEN NAAR ONTSPANNING" Lamrateini: nD® J)®!rag Fidel Castro wordt milder jegens Verenigde Staten hebben zij er voor over van Azië? Cambodja: Albanië 298.- LONDEN De Sowjet-Umie zal aan ontspanning blijven werken, wil geen voordeel trekken uit de moei lijkheden in het Westen en wil een even groot aandeel als Amerika bij het oplossen van de wereldproblemen, aldus het overzicht over 1974 van het Instituut voor Strategische Studies. Ondanks de oliecrisis, onenigheid en zwakheid in Europa en moeilijk heden in het Middellandse-Zeegebied heeft de Sow jet-Unie een voorzich tige koers gevaren en vermeden zich te verkneukelen over de moeilijkhe den waarin het kapitalisme blijkbaar verkeert. Het overzicht van het onafhanke lijk instituut van 50 landten is opge steld vóór de val van Zuid-Vietnam en Cambodja, maar deze gebeurte nissen zijn in de Sow jet-Unie zonder commentaar en met reserve gepubli ceerd. Het Instituut ziet wel tekenen van een groeiend scepticisme in de VB. inzake ontspanning en drukt zijn be zorgdheid uit over de verspreiding van kernwapens en de technologische ontwikkeling van conventionele wa pens. Het overzicht meent dat de wei gering van de Sowjet-Unie, haar po litiek ten aanzien van dissidente Jo den te koppelen aan een handelsver drag met de V.S. niet aüs een tegen slag moet warden gezien. Het zegt dat Rusland zijn betrek kingen met de V.S. selectief en met veel inzicht heeft ontwikkeld, zonder de fundamentele vijandigheid tegen over het Amerikaanse politieke en economische systeem op te geven. Het instituut spreekt ook de over weging uit dat de prijs die de Sow- Jet-Unie voor ontspanning in Europa wil betalen niets meer inhoudt dan loze gebaren tegenover de verlangens van vrijere uitwisseling van perso nen en gedachten die in het Westen leven en tegenover de wederzijdse troepenbeperkmgen. Het zegt dat de Sowjet-Unie fun damenteel drie dingen verlangt van ontspanning, vermindering van het risico van een kernoorlog, het ver krijgen van meer Amerikaanse tech nische kennis, en erkenning van de Amerikanen dat zij reoht heeft op medezeggenschap bij het oplossen van crises. Al mag er getwijfeld worden aan de continuïteit in de Russische lei ding en politie, de Russische hou ding zal wel niet gewijzigd worden. Andere mogelijkheden ziet het in stituut niet. "De Russisohe economie zou een grote vernieuwing van de wedloop in strategische bewapening waarschijnlijk niet kunnen verdra gen, terwijl een agressieve buiten landse politiek in Russische ogen waarschijnlijk eerder zal leiden tot versterking van de NAVO en een wording van het Westen dan dat zij politieke vruchten zou afwerpen." In 1974 heeft de Sowjet-Unie ech ter niet veel bereikt met haar po gingen, de V.S. ertoe te bewegen haar als gelijkwaardige partner te aan vaarden bij het behandelen van cri ses. In het Midden-Oosten en de kwestie Cyprus bleef zij op de aCb- tergond en "voelde zij duidelijk dat zij niet de plaats kreeg waar zij meende recht op te hebben". Het rapport zegt voorts dat de technologie van conventionele en atoomwapens op het punt staat een grote stap voorwaarts te maken. Een belangrijke factor is de accuratesse waarmee beide typen kernkoppen kunnen worden gericht. Nieuwe conventionele wapens met precieze geleidingssystemen kunnen grote werking hebben, niet het minst in Europa. Het overzicht zegt dat hierdoor veel doelen die tot dusver slechts door kernwapens konden worden getroffen nu ook door con ventionele wapens kunnen worden vernietigd. De nieuwe ontwikkeling betekent ook dat het bruikbare onderscheid tussen atoomwapens en conventio nele wapens voor korte en lange af stand vervaagt. Daardoor kan de re geling van toezicht op de bewape ning minder doeltreffend worden. Het overzicht drukt bezorgdheid uit over de uitwerking van de kern proef van 1974 in Indië maar meent dat nog niet behoeft te worden ge vreesd voor een spoedige wedloop naar kernwapens. De komende tien jaar is het aantal landen zonder atoomwapens dat in staat zou zijn kernproeven volgens Indisch model te nemen betrekkelijk beperkt. Het verst gevorderd zijn Ja pan. Zuid-Afrika en Brazilië, zegt het instituut. Tegengaan van uitbreiding van het kernwapenbezit wordt niet zozeer be moeilijkt door een verlangen naar rechtstreeks militair gebruik van kernwapens, maar eerder door de po litieke aantrekkingskracht die de landen verwachten voor hun inter nationale aanzien. Het overzicht vraagt de bestrijding op dit punt te concentreren. Tenslotte waarschuwt het overzicht dat de tijd voor het vinden van een oplossing in het Midden-Oosten nog slechts beperkt is. De komende twee Jaren zijn hier kritiek. "De patstel ling van 1974 kan in 1975 best terug komen. Er komt een punt waarop de Arabische leiders die hun volk re sultaten hebben beloofd, worden ge dwongen deze te verwezenlijken of anders af te treden, en er is een grens aan de concessies die Israël kan doen met het oog op de Israëli sche openbare mening. "En de Amerikaanse presidentsver kiezingen van 1976, met onvermijde lijk het gebruik van vraagstukken van buitenlandse politiek voor bin nenlandse doeleinden, kan de V.S. mogelijk beroven van haar rol als be langrijkste matigende factor in het gebied." Het instituut meent dat in 1975 de beslissing tussen een regeling en een patstelling moet worden genomen. Het overzicht waarsohuwt dat bij nieuwe vijandelijkheden waarschijn lijk veel nieuwe wapens zullen wor den gebruikt die de laatste tijd in de V.S. en de S.U. zijn ontwikkeld. Incident Leden van de Joodse rechtse Betar-Jeugdbeweging zijn donderdag het gebied van de Tempel berg in het oude stadsdeel van Jeru zalem binnengedrongen en hebben de muren van deze mohamme daanse heilige plaatsmet zwarte verf besmeurd. Er ontstond een handgemeen met enkele Arabieren. Van beide groepen zijn verscheide ne personen gearresteerd. Brezjnew maarschalk De Sowjet- russische partijleider Leonid Brezj- /new is gisteren benoemd tot maar schalk. Naar het Russische persbu reau Tass meldde ontving hij de maarschalkstaf uit handen vdn pre sident Podgorni. Enige tijd geleden was de partijleider reeds tot legerge neraal bevorderd. Miljoen voor Lon Nol CAMP PENDLETON De voormalige Cambodjaanse pre sident Lon Nol heeft van zijn eigen regering een miljoen dol lar gekregen. Dit bedrag is hem verstrekt als hij maar zou ver trekken, zo heeft zijn opvolger Saucham Khoy in Camp Pendle ton in de Verenigde Staten ge zegd. Het was bijna onmogelijk ge weest om de zieke Lon Nöl die alle burgerlijke en militaire macht op zich had genomen, tot vertrekken te bewegen. Tenslot te had hij ermee ingestemd als hy voldoende geld zou krijgen om elders een nieuw leven te beginnen. Zelfs mensen uit Den Haag, Leiden en Rotterdam komen bij ons kopen. Dat is dan tóch wel een bewijs dat onze zaak wijd en zijd bekend is en dat onze kollektie meubelen, tapijten en gordijnen in keuze en kwaliteit uniek moet zijn. Is ie ook! Daarom slagen zij blijkbaar niet dichterbij huis. Vrijdagavond: «.fiV» koopavond tot 21.00 uur. van Waay Benthuizen Dorpsstraat 70-74. Tel. 07931-311200 BANGKOK Nu de laatste groep van 550 bui tenlanders uit Phnom Penh in Thailand is aan gekomen, komen de verhalen los over het benauwde verblijf in de Franse ambassade en de zware tocht van de Cambodjaanse hoofdstad naar de Thailandse grens. De eerste groep van bijna 600 buitenlanders, die vorig weekeinde in Thailand arriveerde, had afgesproken hun relaas pas te vertellen nadat alle buitenlanders uit Cambodja geëvacueerde zouden zijn, om de achterblijvers niet in gevaar te brengen. De nieuw aangekomenen, die gis teren over een smalle houten grens- brug Thailand binnenwandelden, za gen er vermoeid vuil en bezweet uit. De Franse afgezant Bonnefous, die door president Giscard DTSstaing met het opvangen van de evacué's is belast, zei dat het tweede konvooi 230 Fransen en 200 Pakistanen telde, en 120 buitenlanders van anders nationaliteit. Alle buitenlanders, die voor de val van Phnom Penh hun toevlucht hadden gezocht in de Fran se ambassade, zijn het land nu uit. Plattegrond De verhalen van de evacué's ge-* ven het beeld van een leeg land. Ds bevolking van Phnom Penh en an dere grote steden is naar het platte land overgebracht, kennelijk in het kader van het opvoeren van de voed selproduktie. Grote aantallen burgers worden ingeschakeld in de rijstvel den om een dreigende hongersnood op het door oorlog verwoeste land af te wenden. Uit radio-ultzendineen van Phnom Penh blijkt dat de nieu we machthebbers opvoering van de landhouwproukbie als ihiuin eex6te pri oriteit hebben gesteld. Volgens een Amerikaanse Journa list lag Phnom Penh vol puin en brokstukken, maar waren er geen aanwijzingen dat ernstige schade was toegebracht. Wel waren er tekenen dat behoorlijk was geplunderd, naar hij veronderstelde door soldaten van de Rode Khmer. 'Maar er lag geen bloed op straat'. Anderen vertelden dat in de laatste dagen van het oude bewind was geplunderd door rege- iringsmilitairen en dat de Rode Khmer vooral vernielingen aanrichtte in de huizen van welgestelden. Alleen pols horloges en zaklampen genoten hun belangstellingen, andere waardevolle eigendommen werden vaak vernield. "en andere amerikaanse journalist had met Cambodjanen gesproken die hadden gezien da-t de Rode Khmer In en om Phnom Penh mensen dood de. in één geval 15 tegelijk. Een jour nalist van de Zweedse omroep zei berichten uit het buitenland, dat 80 90 personen terechtgesteld zouden zijn, niet-te kunnen bevestigen. Wel waren er aanwijzingen dat de Rode Khmer in Phnom Penh enkele men sen had doodgeschoten die niet uit de stad wilden vertrekken. Kennelijk om een voorbeeld te stellen voor de rest van de bevolking. Miljoenen Cam bodjanen zijn kennelijk aan het werk gezet in de rijstvelden. De reizigers zagen het ongebruikelijke beeld van monniken in gele pijen, aan het werk in de rijstvelden. Een Brit uit het gezelschap schatte dat 90 procent van het land, dat zij tijdens hun vier dagen lange reis passeerden, nog niet was bewerkt en ingezaaid, en dat ter wijl de natte moesson nadert. In de gebieden die al langer onder contro le van de Rode Khmer stonden was het beeld gunstiger en was het land wel bewerkt. Twee maanden Soldaten van de Rode Khmer had den gezegd dat ze twee maanden no dig hadden om orde op zaken te stellen in Phnom Penh. Daarna zou de bevolking geHead/eljjk kunnen te rugkeren en zouden ook de buiten landse ambassades weer open kun nen gaan. Een soldaat vertelde dat de officieren yan het oude bewind, bo ven de rang van kapitein, reeds drie jaar te werk gesteld zullen worden In de rijstvelden, terwijl hun geval len "behandeld" worden. De evacuéls hadden geen aianwijzin- gien dat op grote schaal terechtstel lingen plaatsvinden. Ze hadden wel onbevestigde berichten gehoord over executies in Battambang, de tweede stad van het land. Volgens rappor ten van de Amerikaanse inlichtin gendienst worden sinds de machts overname van 17 april op grote schaal mensen om het leven ge bracht. De eerste tijd in de ambassade, was er tekort aan drinkwater en voedsel, maar later hadden solda ten van de Rode Khmer zes leven de varkens, bier, sigaretten en rivier water gebracht, dat de tijdelijke am bassadebewoners filterden door een laken. De eerste drie dagen zaten in de ambassadegebouwen 2.000 perso nen opeengepakt. Maar op 20 april beval de Rode Khmer dat de Cam bodjanen, Vietnamezen en Chinezen er uit moesten komen. Onder hen was ook ex-premier Sirik Mataik, die zich uiterlijk onbewogen in een jeep liet wegbrengen. Bij die gelegenheid werden ook gezinnen gescheiden: mannen en vrouwen, die met Franse staatsbur gers waren getrouwd, maar zelf niet over een Frans paspoort beschikten, weren ook door de Rode Khmer weg gebracht. De ambassade beschikte wel over voorraden champagne, rode wijn, en whisky, maar nadat de waterlei ding uitviel ontstond watergebrek. Sommigen gebruikten het water uit het air-conditioning-systeem. Een Fransman overleed tijdens het verblijf in de ambassade, en op weg naar de grens stierf nog een baby van een half jaar. Op weg naar de grens zag de groep tekenen dat de steden en dorpen in grote haast ont ruimd zijn. Hier en daar stonden nog restanten van maaltijden op ta fel. In Phnom Penh waren zelfs de patiënten uit de ziekenhuizen buiten de stad gebarcht. F-16 goedkoper WASHINGTON Het Pentagon, heeft gisteren gezegd dat de elek tronische uitrusting van het nieuwe Jachtvliegtuig F-16 is vereenvoudigd om het goedkoper te maken voor de Europese landen. De directeur van de afdeling onder zoek van Defensie, Ourrie, zei dat dit besloten was, maar vertelde niet hoe veel het vliegtuig er goedkoper door wordt. Hij zei dat de F-16 al het laagst geprijsde is van de drie die bij Dene marken, Noorwegen, België en Ne derland eventueel in aanmerking konden komen. De Franse mirage, en de Zweedse Viggen zijn volgens een kostenvergelijking van de NAVO om te beginnen al ongeveer 25 procent duurder. Vrijhandel De Egyptische haven stad Port Said wordt een vrij handels gebied. De stad en het gebied er om heen worden beschikbaar gesteld voor buitenlandse vestigingen en in vesteringen, waarvoor geen belastin gen of andere belemmeringen zullen gelden. Voor de vrouw die graag vlot gekleed gaat hebben we dit bijzondere jasje van nappa uit onze opmerkelijke kollektie gekozen. Een passende suggestie voor deze lente. Het model is kort en zeer apart. De kleuren zijn met zorg samengesteld: donkerbruin, lichtbruin, zwart, kellygroen en donkergroen. Ook in suède. Kleuren pomona en sand. Kom passen. Donkersteeg 3, Leiden, tel. 071-21406 Zuidafrikaan Bram Fischer overleden KAAPSTAD Bram Fischer, de voormalige leider van de verboden communistische partij van. Zuid-Afri ka, is gisteren op 66-jarige leeftijd overleden. Hij was in 1966 tot le venslang veroordeeld. Fischer, die aan kanker leed, werd in maart tij delijk vrijgelaten uit het gevangenis hospitaal om bij zijn broer thuis te worden verpleegd. Zowel in het bui tenland als in Zuid-Afrika zelf had den Verscheidene groeperingen cam pagne gevoerd om Fischer zijn laat ste levensdagen thuis te laten door brengen. Hij had op 10 Juni naar de gevangenis moeten terugkeren. Bram Fischer werd in 1966 tot le venslang veroordeeld wegens samen zwering om sabotage te plegen. Hij ontikende dat hij instructies had ge geven voor een guerrilla, die tot de omverwerping van de Zuidafrikaan- se regering zou moeten leiden. Maar hij werd schuldig bevonden aan 'het bevorderen van de doeleinden van de verboden communistische partij', en zou leiding hebben gege- ven aan ondergrondse activiteit van deze partij. Bram Fischer was In Zuid-Afrika een zeer omstreden figuur. Voor sommigen was hij een held en mar telaar in het verzet tegen de apart heid, voor aindeern was hij een verrader, vooral van de traditionele waar dien van de Afrikaner-gemeen schap, de afstammelingen van de Nederlandse kolonisten. De zegevierende Rode Khmer heeft na de militaire ineenstorting van het oude regime geen tijd verlo ren laten gaan en is begonnen met de opbouw van een "stralend Cam bodja" —een strak georganiseerde, klassenloze maatschappij, die zich baseert op plattelandsgemeenschap pen en die zich volledig wil afslui ten van alle buitenlandse beïnvloe ding of tussenkomst. Dat schrijft het Amerikaanse persbureau Associated Press in een nieuws-analyse. Direct na de overname ontdeden de Khmers alle huizen in Phnom Penh van de gehate Westerse inboe delstukken en lieten via de radio we ten dat de dagen van het particulier bezit en van het corrupte "imperia listische verleden" voorbij waren. De meer dan 600 buitenlanders die in het land waren achtergebleven - onder wie Franse, Russische en an dere diplomaten die hoopten op gun stige betrekkingen met de nieuwe machthebbers - werden zonder plichtplegingen per vrachtwagen naar de Thaise grens afgevoerd. De Khmers maakten hen duidelijk dat het hier een enkele reis betrof. Bij de veranderingen die zij met Cam bodja voorhebben, zijn geen buiten landse pottenkijkers nodig. "Ze hervormen de maatschappij va<n een op handel gerichte structuur tot "n simpele op 'revolution aire leest geschoeide plattelandsmaatschappij merkte een in Thailand gearriveer de Amerikaan op. "De mensen moeten hun waarden- schaal herzien en de Khmers zullen de grond en de rest van het bezit herverdelen. Er breken moeilijke tij den aan voor diegenen die een mak kelijk leventje hebben geleid." Vele waarnemers voorspellen dat Cambodja al een goed eind op weg is om een Aziatische Albanië te worden een land, bang voor buitenlandse "besmetting" en van plan om liever te woekeren met zijn eigen beperkte mogelijkheden dan te vertrouwen op buitenlandse hulp die wordt geziea als een potentieel paard van Troje. Er zijn sterke aanwijzingen dat de Khmers ook hun bondgenoten op afstand willen houden. Dat geldt met name voor de Vietnamezen. Karamanlis naar Brussel De Griekse premier, Karamanlis. zal aan de op 29 mei in Brussel plaets- vindende topconferentie van de NA VO deelnemen, omdat hij van me ning is dat zijn aanwezigheid in Brussel voor Griekenland noodza kelijk is, aangezien op de agenda ook de betrekkingen tussen Grieken land en Turkije staan. Minister van Buitenlandse Zaken Bitsios zal de premier vergezellen. Deze foto uit Cambodja, die dateert van 17 april, bereikte het Westen pas gisteren. De opname toont een Rode Khmer soldaat die op de dag van de overgave van Phnom Penh winkeliers uit hun zaak drijft. De gehele bevolking van de Cambodjaanse hoofdstad werd naar het platteland gedreven om rijst te verbouwen. WASHINGTON De Cubaanse pre mier, Fidel Castro, heeft volgens de Amerikaanse senator McGovern ge zegd te willen overwegen twee mil joen dollar aan geld dat door vlieg tuigkaping is verkregen aan de V.S. terug te geven en negen Amerikaan se gevangenen op Cuba vrij te la ten als een gebaar voor betere be trekkingen met de V.S. McGovern heeft acht uur lang met Castro gesproken over zeer uiteen lopende zaken. Hij zei dat Castro opheffing van 't Amerikaanse han delsembargo ziet als de voornaam ste voorwaarde voor betere betrek ingen met de V.S. het initiatief daar toe moet echter van de V.S. uitgaan. Washington had op 3 januari 1962, drie jaar nadat Castro aan de macht kwam, de diplomatieke betrekkingen verbroken. In 1964 besloot de orga nisatie van Amerikaanse staten eco nomische sancties tegen Cuba te ne- Wat de kwestie van de Ameri kaanse gevangenen betreft zei Mc Govern: "Ik heb deze zaak van de A- merikaanse politieke gevangenen, waarvan er nu negen in het land zijn, besproken. Hij zei dat dit een interne kwestie was en dat deze man nen misdaden tegen de Cubaanse re gering hadden begaan. Zij hadden tegen de Cubaanse regering samen gezworen, zei hij, maar om de po sitie van vrienden van Cuba in de V.S. te helpen zal hij overwegen en kele of alle negen politieke gevan genen vrij te laten. Hij zal dat be sluit in de nabije toekomst nemen". Het Witte Huis verklaarde donder dag dat de amerikaanse regering duidelijk te kennen heeft gegeven belangstelling te hebben voor verbe tering van de betrekkingen met Cu ba. De woordvoerder wees echter op "belangrijke verschillen". Washington is van mening dat Ha vanna eerst zijn politiek ten aanzien van de V.S. moet wijzigen. De eco nomische sancties zullen van kracht blijven totdat de organisatie van A- merikaandse Staten ze opheft, zei hij. De V.S. zien geen heil in voortdu rende tegenstellingen. Wat de pers conferentie van Castro betreft zei de woordvoerder: "Hij schijnt ge accepteerd te hebben datgene wat het Witte Huis in het verleden we derzijdse verplichtingen heeft ge noemd".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9