Borussia niet te gaan 'jagen': 0-0 Arrestatie Gross net voorkomen Minder publiek bij EC-duels Zuidema kan bij Hertha rond drie ton verdienen De 0-0 is gelijk aan nederlaag alemannia aast op rijsbergen Van Grimbergen: nee VRIJDAG 9 MEI 1975 Gemiddeld aantal toeschouwers gezakt van 30.000 tot 26.500 V) WANGEN De Europese Voet bal Unie (UEFA) heeft een da lende belangstelling van het pu bliek vastgesteld voor Europa Cup wedstrijden. Volgens Hans Ban ger ter, de secretaris generaal van de UEFA, zijn de hoge toegangs prijzen, de slechte accommodaties, de invloed van de televisie, de misdragingen van groepen sup porters en het defensieve spel van vele clubs 'de oorzaken van de teruglopende belangstelling. Tijdens een persconferentie in Wangen verklaarde Bangerter dat het gemiddelde aantal toeschou wers bij de wedstrijden voor de drie Europese bekertoernooien (landskampioenen, bekerwinnaars en UEFA cup) van 32.000 in het seizoen 1971-1972 gezakt is tot 26.500 in de periode 1973-1974. De teruggang geldt echter alleen voor het toernooi van de landskam pioenen. Voor het toernooi van de bekerwinnaars en in de UEFA Cup steeg het aantal bezoekers in dezelfde periode resp. met 1000 en 1500. Bangerter zag als mogelijk om deze tendens in het toernooi voor landskampioenen om te buigen een instelling van twee groepen van vier clubs vanaf de kwart finales, die dan een competitie spelen. De winnaars van beide groepen zouden elkaar daarna ontmoeten in de eindstrijd. Vol gens Bangerter zou ook het aan tal televisie-uitzendingen moeten worden beperkt. Bovendien zou den de clubs, die aanvallend spe len extra beloond moeten worden. Er zouden bonuspunten moeten komen voor de ploegen die meer dan drie doelpunten in één wed strijd maken. Een groep Italiaanse psycho logen heeft in Rome verklaard dat. afschaffing van de buiten- spelregel veel geweld in voetbal stadions kan voorkomen. Volgens de psychologen ziet het Italiaanse publiek veel te weinig doelpunten. Daarvan worden er dan nog veel afgekeurd wegens buitenspel. Dat heeft dan weer tot gevolg dat er ongeregeldheden op het veld en de tribunes ontstaan. DUSSELDORF In Turijn al, waar FC Twente halve finalist Juventus op 10 ver lies vastnagelde, boezemde het Borussia Mönchengladbach-trainer Hennes Weisweiler ontzag in. Toen al toonde de Westduitse trainer zich vol bewondering voor de ploeg van Spitz Kohn. Een ontzag, dat hij woensdagavond nog eens uitsprak toen hij zei: „Ik neem aan dat nu iedereen ervan overtuigd is, dat Twente een zeer sterk team heeft". Om even later oprecht te bekennen: „De 00 van vanavond is dan ook volkomen te recht. 1situatie uitgleed, maar opnieuw spelen. Bovendien, als Twente hier Jensen daarvan geen gebruik kón 0—0 kan spelen, kan Borussia dat maken. bij ons ook. Maar ik weet wel, dat Balbezit wil in Enschede gaan jagen Door Pileft Ocks Spanning bij de Twente-spelers v.d.Vall (links), Thijssen en Overweg (zittend), die de bal nasta ren na een schot van de niet zichtbare Simonson.. Ook Wittkamp wacht af. DÜSSELDORP De meeste West duitse kranten, die op Hemelvaarts dag in tegenstelling tot in Nederland verschenen, geven Borussia Mön- chengladbach weinig kans meer op het veroveren van de UEFA-beker. De Westduitse Allgemeine (Essen) schreef: „De dekking van Enschede hield op opmerkelijke wijze stand. Na een uur konden de Nederlandse Schlachtenbummler al hun gezang aanheffen: Twente wint de UEFA- cup. Zij waren kennelijk geïnspireerd door de gelijke stand". In de Düsseldorfer Nachrichten stond te lezen: „De Borussen wisten niets zinnigs te bedenken tegen dit Twentespel. Nu hebben de Neder landers alle troeven in handen. De tactiek van trainer Spitz Kohn had succes. Zijn doel was Juist 0—0 te bereiken". Het commentaar van de Neue Ruhr Zeitung luidde: „De droom van Bo russia heeft een ernstige deuk ge kregen. Zonder de geblesseerde Heynckes was Borussia voor het Twente-doelabsoluut niet gevaar lijk". De Rheinische Post meende: „Net als twee Jaar geleden toen Borussia de beker tegen Liverpool misliep, dreigt de ploeg in de finale van het toernooi om de UEFA-cup weer knock out te gaan. De 0—0, waar mee de lijstaanvoerder van de Bun- desliga zich tevreden moest stellen, staat gelijk aan een nederlaag. FC Twente bezat nu de kwaliteiten, die anders aan Borussia toegekend moch ten worden: slimme tactiek, snel om schakelen van aanval op verdediging en vastbesloten handelen in gevaar lijke en kansrijke situaties". ZWEMMEN De derde wereld kampioenschappen zwemmen, water polo, schoonspringen en kunstzwem- men zullen in 1978 in West-Berlijn worden gehouden. Hiertoe heeft het bestuur van de FINA (internationale zwemfederatie) donderdag in een ge heime stemming besloten. Het respect, dat Twente eerder in stonden door slordigheden de opmars naar de UEFA-cupfinale Twentenaren. Tot een uitgespeelde had afgedwongen na het elimineren kans raakte Borussia slechts zelden, van gereputeerde clubs als Ipswich Spitz Kohn: „Bewust hebben we Town, RWD Molenbeek, Dukla voor rust veel op balbezit gespeeld. Praag, Velez Mostar en Juventus, We hebben Borussia niet in zijn sloeg bij Bórussia om in angst. Men spel laten komen. Toch had ik vreesde Twente vanaf de eerste verwacht dat ze er meer zouden minuut getuige de voorzichtigheid uitkomen. Nu nog weet ik niet tot de rust te werk werd waarom Borussia zo bleef hangen". Jaap Bos: „Volgens mij Hennes Weisweiler weigerde te waren ze bang, waren ze nog steeds spreken over de angst die zijn ploeg onder de indruk van deze wedstrij- in de eerste helft beklemde. „We den tegien Juventus. In de konden niet in ons spel komen en Bundesliga krijgen ze veel meer dat was de verdienste van Twente", ruimte, vandaar dat ze bovenaan Met als gevolg dat Twente staan. Maar wat me het meest moeiteloos de rust haalde, waarna bevreemdde was, dat er helemaal Borussia pas besefte dat er meer niet werd gejaagd." risico genomen zou moeten worden Het verbaasde Epi Drost nog meer. 0m dit Twente te ontmaskeren. „Om Moeiteloos nam hij de tijd tot alsnog tot scoren te komen", uitverdedigen, kon vooral hij het verklaarde Weisweiler later, „moes- tempo van Borussia drukken en het ten we het risico nemen om man ritme uit de Westduitse ploeg halen, tegen man te gaan spelen". Borussia Drost: "Op onze eigen helft kondien bedacht vanaf dat moment ook we doen wat we wilden. Ze dachten inderdaad meer kansen, maar de niet zoveel gelegenheid zullen Vooralsnog mogelijkheden, die ont- geven om uit te verdedigen, zoals 'j hebben gekregen." zeker dat wij zouden gaan aanvallen. Niettemin blijft er een risico aan verbonden, want je komt op een bepaald moment man tegen man te staan. En als je dan een fout maakt.' counters van Twente (Jan Jeuring, Johan Zuidema en Jaap Bos) verborgen meer gevaar dan de druk die Borussia uitoefende. Johan Zuidema: „Ik begreep niets van het spel van Borussia. Zeker niet in de Zoals Kalle Oranen dat overkwam eerste helft, toen het verzuimde in de voorlaatste minuut van de vast zetten. We konden naar eerste helft. Hij verspeelde de bal hartelust tikken, zonder dat ze er onnodig aan de kleine Allan Jets ^en deden Het voetbalde Simonson, die onmiddellijk de snelle voortdurend afwachtend, alsof het Henning Jensen in het spel betrok. te en Twente opkeek". middag omstreeks half drie de lijk hadden betaald, werd ons nog advokaat van de twee ex-echtgeno- gezegde je mag blij zijn, dat we tes van de Duitse doelman Volkmar hem er niet tijdens de wedstrijd Gross (27), een deurwaarder en twee hebben uitgehaald". agenten van politie met een arrestatiebevel op zak het trainings- ka np in Ratingen binnenstapten. Dit vanwege «de twee aangespannen ei loopt. Volkmar Bundesliga-schandaal gevlucht Zuid-Afrika, De spelersbus stond al op het punt van vertrek, toen om kwart over zes de zaken eindelijk waren afeewik- lopend proces, dat keld. Masman: „Dit vind ik tegen hem hebben onbehoorlijk rechtsverkeer. De ploeg dat al drie jaar is onevenredige schade toegebracht. Gross, na het want het heeft natuurlijk de nodige onrust teweeg gebracht. Ik zal Offensi'ef Niels Overweg bleek tijdig terug om het gevaar af te wenden. En zoals dat ook Epi Drost zelf een keer gebeurde, toen hij halverwege de Meer dan wat wanhoopspogingen tweede helft in een ongevaarlijke leverde het offensief van Borussia in de tweede helft niet op. Enerzijds omdat Theo Pahlplatz op het middenveld voortdurend de aan dacht op zich vestigde door zijn snelle rushes en daarmee steeds enkele opponenten aan zich bond, anderziids door het geringe raffine ment. dat er in de Borussia-aanval schuilde. Gebrek aan inventiviteit bracht Borussia niet verder dan een inzet van Christian Kulik (van de li.in gehaald door Niels Overweg) en een vrije trap van Rainer Bonhof, Dusseflidtorf De kans ttevb de prille Volgens Zuidema speelde hij tegen gedacht, want ik wil alles tot die via de schouder van Overweg op international en spits van FC Borussia niet onder de lat belandde. Zelfs creëerde Twente, Johan Zuidema, volgend druk. „Ik heb Twente zich nog de beste kansen seizoen nog in Enschede speelt, is - voor een voorsprong, toen Jan uiterst klein. Er bestaat veel Jeuring halverwege de tweede helft belangstelling voor de frele aanval- werd neergelegd door vrije verdedi- ier, vooral van de kant van Georg ger Jurgen Wittkamp in het Kessler, trainer van Hertha BSC uit strafschopgebied. Jeuring: „Ik werd West-Berlun Inmiddels hebben ook duidelijk gepakt. Maar misschien het Belgische Anderlecht en RWDM kreeg ik geen strafschop omdat ik ZiCh gemeld, nogal theatraal doorrolde. Dat had belangrijkste gegadigde, ik achteraf beter niet kunnen doen". Zeven minuten voor tijd, nadat onmiddellijk na de tweede finale- De Westduitse tweede-divisie- club Alemannia Aken wil Wim Rijsbergen (23) overnemen van Feyenoord. De blonde verdedi ger heeft al twee gesprekken gevoerd met .bestuursleden van de Duitse vereniging, maar tot onderhandelingen met Feyen oord is het nog niet gekomen. De kans bestaat dat Heeren veen doelman Azing Griever kan behouden. De FC Groningen, die in Griever was geïnteresseerd, heeft momenteel meer belang stelling voor Henny Ardesch (31), die van FC Twente geen nieuw contract krijgt. De Venlose eerste-divisieclub FC WV heeft beslag gelegd op de 27-jarige verdediger van St. Truiden (België, tweede divisie). Klingen, die in het seizoen 1972- 1973 speelde voor MW, heeft een contract voor twee jaar. De eerste-divisieclub FC Vlaar- dingen heeft voor het komende seizoen beslag gelegd op vier spelers uit het C-team van FC Den Haag, dat zaterdag kampi oen van Nederland werd. Het zijn de middenvelders Hugo Lochtenbergh en Wim Bercken- kamp (beiden 22 Jaar), Joop Quelhorst (21) en Piet van der Meer (21)de laatste ads reserve doelman. Alle vier kregen een contract voor één Jaar. Rechtsachter Johnny Jansen gaat daarentegen de FC Vlaar- dingen verlaten. Deze speler, voor wie verleden Jaar AJax belangstelling had, is verkocht aan Heerenveen. Bijna joas Volkmar Gross ook (gedwongen) gescheiden van FC Twente. Voor het duel tegen Bo russia kon de arrestatie van de doelman alleen worden voorkomen door het betalen van een borg som, die met behulp van de hotelier Altenkamp (links) bij elkaar gebracht kon worden door Twente-voorzitter Masman (rechts). huwde, heeft nooit voldaan aan zijn verplichtingen, zoals het betalen van alimentatie voor zijn enige kind uit zijn eerste huwelijk. Gross, die als doelman van Hertha BSC steekpen ningen aannam, en sinds oktober hij opnieuw dan ook tot de betrokken instanties wenden om de zaak te laten uitzoeken, ik heb een vermoeden hoe en door wie alles aan het rollen is gebracht, maar daar kan ik me nog niet over uitlaten". Volk- Gross wilde ondanks alles toch het vorig jaar bij FC Twente spelen. Spitz Kohn: „ik heb na de onder contract staat, werd „betrapt" naar aanleiding van een artikel het Westduitse sensatieblad „Bild". Baargeld Het gaat om Mark, dat vt Voor iets minder dan de helft affaire nog even een gesprek met hem gehad, waarin hij vertelde dat het alleen maar grote woede bij hem had opgewekt". Gross zelf wilde n bedrag van 65.000 later met Seen woord meer over het Gross wordt geëist, ^ebe-iren reppen, r dan de helft zou Raadsel niet tot arrestatie van Gross Jan lasman tenslotte: „Het geld is Enschede laten niet DEN HAAG Ab van Grimber- KNHB had hem onlangs weer bena gen heeft besloten het aanbod van derd en gevraagd oranje naar de a/rresranArvwm Hertha lijkt .de de Koninklijke Nederlandse Hockey Olympische Zomerspelen van 1976 'de. TÏAnH am Vi/it" aaaaVicaViqTA irati Ha aq. 1 +a HactaI airian RmHo con_ i blijft nu bij de deurwaarder, al duurt het proces nog viif jaar. Toch meteen gestort. Ze eisten baar geld, ga ik onderzoeken of dit volgens het want de uitgeschreven cheque werd Duitse recht wel mogelijk is, want niet geaccepteerd. Dankzij de hulp het gaat hierbij om een civiele van Borussia en hotelier Altenkamp procedure, die al enige tijd aan de konden we dat bedrag bij elkaar gang is. Het blijft voor mij een krijgen". Voorzitter Masman bleek raadsel, dat men handende -°n niet op de hoogte van het lodende proces. „Maar het moment waarop men overgaat tot een tussentijds arrestatiebevel vind ik op zijn onsportief". Vofflkmar Gross, „Ik vind het abnormaal. Vorige week ben ik nog uitvaardigen". arrestatiebevel kan Bond om het coachschap van dé na- (Montreal) te begeleiden. Sinds sep- tionale herenselectie op zich te ne- tember 1973 is Cees Tania trainer- men niet te aanvaarden. „Gezien mijn coach. Verscheidene spelers van de Jeuring opnieuw grof was aangepakt wedstrijd tegen Borussia Mönchefi- zakelijke beslommeringen kan ik niet nationale selectie hebben echter na door Wittkamp, werd hij vervangen giadbach (21 mei) gaat de 26-jarige voldoende tijd Vrijmaken voor een het toernooi om de wereldtitel, dat door Eddie Achterberg. Jeuring: „Ik gp^ West-Beriym onderhandelen, dergelijke functie", zei hij donder- in maart in Koeala Loempoer werd West-Duitsland en Neder- torcoureur Manüred Bluimhoff. De kapot. Ik heb me de hele Kessler, die hem deze competitie al dagmiddag. Van Grimbergen bege- gehouden, verklaard liever een aparte land Jan Masman: „zelfs toen wij 34-jarige inwoner van Huckeswagen observeren, leidde de Nederlandse heren in 1973 coach naast de trainer aangesteld te als pestuur ons garant stelden voor de wereldtitel. De zien. 25 000 bleken ze nog bestaat uitleveringsverdrag ningen overleden de Westduitse wedstrijd bijna dood gelopen zonder meerdere malen een bal te raken. En toch... als het beloofde hem na de competitiewed- als coach middenveld in de laatste twintig strijd tegen FC Amsterdam een minuten wat meer aansluit, krijgen jaarsalaris, dat ligt rond de drie we nog veel meer kansen". ton. Zuidema, die twee jaar geleden Johan Zuidema beaamde die woor- van sc cambuur voor 165.000 den met: „Wij waren vermoeid, gU]den werd overgenomen en bij maar Borussia was helemaal aan Twente een relatief laag salaris zijn einde". Epi Drost bewaakte verdient, gelooft derhalve niet dat echter liever de „nul". „Met opZet bij zijn tweejarig contract zal heb ik in het laatste kwartier nog verlengen. „Ik voel veel voor Hertha". meer op 0-0 gespeeld. Zodra je iets zegt hij. „Ik kan er een driejarig meer risico gaat nemen, is de kans contract tekenen. In januari deed op een tegentreffer ook groter. Twente mij een voorstel, waarmee Zolang het gelijk is, moet Je niet akkoord ging. Nu wil Twente tevreden zijn". Wat Spitz Kohn wel hoger, maar ik niet meer. Want onderstreepte met: "Je speelt op wat Hertha mij wil betalen, kan 0—0. Dat hebben we bereikt en Twente nooit. Trainer Kohn heeft daarom ben ik er tevreden mee." me al laten Weten dat ik weg mag". Hennes Weisweiler: „Er is nog niets we ZuidemaSoeg6.5 ton. Manager «SS Srtr-J Z ^fatx^arjfct voldoende. Bovendien is Juwp Heynckes er dan weer bij, want hem hebben we enorm gemist". Én Joh- ADVERTENTIE Belgische clubs. Zuidema zijn eisen opschroeft, mogen wij dat ook doen. Er zijn nu Z uidema"*eerl'ijk1lk"verwanhVdat ünmar, andere grote clubs in het Borussia in Enschede gevaariitfw geding". inlichtingen: Honda Motor N.V. Herenstraat 5 Ridderkerk tel. 01804-16300

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15