F eyenoor d-T elstar snel 'bekeken': 4-1 ONTSPANNEN PSV NAAR 3-0 WINST mJS 1 p m% Ajax en FC den Haag toch nog geïnspireerd: 3-1 Öim ^Qijóbercjen apart Scorebord Topscorers MAANDAG 5 MEI 1975 SPORT B SPORT H SPORT S SPORT ROTTERDAM Bijna had zich een in de geschiedenis van het profvoetbal 'n uniek incident voorgedaan. Als Telstar-doel man v. d. Meeren tegen de wil van zijn trainer in, niet zelf had afgezien van het spelen tegen Feyenoord, had hij mogelijk gis termiddag een Velsense spelersstaking in de hand gewerkt. Met uitzondering van Klaas Bijl hadden de selectie-spelers van Telstar vrijdag een schrijven aan het bestuur ondertekend, waarin zij meedeelden niet te zullen spelen als oefenmeester Castenmiller zijn zin zou krijgen. Aanleiding tot de rebellie in de club die anders zo weinig in de publiciteit treedt, was de door de trainer geplande vervanging van Bloem, een reserve- keeper die een zevental wedstrijden de aan zijn schouder ge blesseerde v. d. Meeren had vervangen. Op het duel tegen Roda JC na had Bloem dat met veel vakmanschap gedaan. Althans, volgens zijn medespelers, die het dan ook hoogst onrechtvaar dig vonden dat Bloem voor het duel met Feyenoord gepasseerd zou worden. Door de in de groep veel minder "geliefde" v .d. Meeren, aan wie Castenmiller de voorkeur gaf "omdat hij tech nisch beter is en meer routine heeft. Maar is een individualist en heeft bepaalde dingen die de andere jongens niet liggen. De groep schaarde zich achter Bloem omdat hij beter "valt". De spelers maakten zich dus schuldig aan de vriendjespolitiek die ze aan trainers zo verwijten. Maar ik was niet van plan me door hen de wet te laten voorschrijven. Ik heb v. d. Meeren verteld dat hij zou spelen. En als hij zich niet zelf had terug getrokken, had hij ook gespeeld." Peter Ressel in duel met Van Essen. De kopbal van Ressel gaat naast. Onvoorstelbaar, dat wat bij Telstar is gebeurd. Als de spelers nu al gaan beslissen wie er wel of niet in het doel staat, dan is het einde zoek. Dan kunnen die spelers het beter zonder trcüner gaan doen. want als zo'n man het elftal in zijn hoofd heeft en de spelers zijn het er niet mee eens, zou hij het maar zo moeten ver anderen. Dat gebeurde nu dan alleen omdat v. d. Meeren niet meer wilde spelen, maar het is lo gisch dat zo'n jongen niet meer wil. Als negen van de tien man zeggen, we moeten je niet, zou ik ook het veld niet meer ingaan. Overigens geloof ik niet dat het veel had gescheeld als Telstar het C-elftal had ingezet. Misschien hadden we het nog makkelijker gekregen, maar het had evengoed moeilijker kunnen gaan. Want je kunt verwachten dat zulke jon gens er voor 200 procent ingaan en dat deed dit Telstar bepaald niet. Feyenoord trouwens ook niet. Alleen toen met met 10 achterkwamen werden we geprik keld. Toen ging het ook goed, maar nadat het eenmaal 31 7vas geworden geloofden we het verder wel. Telstar inspireerde eenvoudig niet en wilde er zelf verder ook niets van maken. En voor ons stond er verder nog maar weinig op het spel, nu ook Amsterdam het in Eindhoven niet kon maken. PSV wordt kampioen, want ik zie Den Haag daar helemaal niet winnen. Voor ons is er dus geen eer meer te behalen. Een seizoen waarin Feyenoord geen kampioen wordt is een verloren seizoen en daarvoor kunnen we de hand in eigen boezem steken. We hebben een hoop fouten gemaakt. Toch zou ik wel bij Feyenoord willen blijven. Als die club tenminste verder tdÜ gaan met de financiële voorstellen. Eén salaris-verhoging heeft Feyenoord me inmiddels al aangeboden sinds ik niets heb la ten horen nadat ik het nieuwe contract toegestuurd heb gekre gen. Het is een teken dat Feyen oord verder wil gaan, daarom heb ik ook op het nieuwe voorstel nog niet gereageerd. Ik ga eerst over leggen met Coster, die dan waar schijnlijk morgen in de Kuip gaat praten. Dan hoor ik het wel. De consequentie daarvan was een spelerssta king geweest, zodat Telstar dan wel met een zeer experimenteel elftal had moeten aantreden. Het had voor de confrontatie van gisteren weinig tot niets uitgemaakt. Telstar zou misschien alleen niet met 01 zijn voorgekomen, maar Feyenoord zou waarschijnlijk even snel gestopt zijn met het goede voetbal dat de basis vormde voor de 41 zege. Het leek wel of in de„tweede helft van het Kuip-duel alle spelers het werk hadden neerge legd. De Feyenoord-acties in die periode deden alleen maar afbreuk aan de ouderwets sterke in druk die de Rotterdammers in de eerste helft hadden achtergelaten en Telstar dobberde zo krachteloos door de Kuip dat de 26.000 kijkers zich stom verbaasd konden afvragen hoe die ploeg in hemelsnaam nog aan scoren was toegekomen. Toch was dat gebeurd. Na exact acht minuten had het toen nog redelijk spelende Telstar de ver rassende 01 kunnen produceren. Met behulp van de Feyenoord-verdedigers overigens, die Jon ker (tegenstander vdn Schneider) en Van Kooten (opponent van Rijsbergen» volledig hadden "los gelaten" in het hart van de defensie. Voor Rijs- bergen kon als excuus gelden dat hij op weg was naar Telstar-verdediger André, die vooordat hij werd aangevallen de winnende voorzet losliet, voor de absentie van Schneider was geen enkele verontschuldiging. Jonker en Van Kooten konden in ieder geval vrijuit sprinten naar de bal die zijn baan door het luchtruim beëindigde op het hoofd van Van Kooten. De bonkige spits torende vervolgens opvallend ver uit boven de foutief uit gelopen schuinspringende Treytel en kopte 01 in. Van Daele achterhaalde de bal pas toen het voorwerp al in het doel was beland Vijf minuten mocht Telstar van de voorsprong genieten; daarna kon de ploeg niet meer "ver bloemen" dat het vrijdagse incident de sfeer had aangetast. Kristensen leidde een periode vol be zield Feyenoord-voetbal in. Het Deens-Rotter damse grillige fenomeen, aanvankelijk in zijn acties begeleid door snerpende fluitconcerten, di rigeerde het geprikkelde Feyenoord in twintig mi nuten tijd met drie vrijwel identieke treffers naar een riante voorsprong. Snelle aanvallen verwar den de Telstar-defensie zodanig dat Kristensen eerst door Bischot (foutieve kopbal) in staat werd gesteld fraai 11 te scoren, vervolgens aange speeld door André (foutieve kopbal) 21 kon on dertekenen en tenslotte van Schoenmaker (goede kopbal) de kans op 31 kreeg geoffreerd. Daar mee was Telstar verslagen. Castenmiller: "Als Telstar met problemen wordt geconfronteerd kan het zich daar niet overheen zetten. Bij tegenslag is de ploeg onmiddellijk gedemoraliseerd. We had den afgesproken vooral te proberen de wedstrijd in het eerste kwartier onder controle te houden. In de hoop dat we daarna gebruik zouden kunnen maken van de onenigheid die dan misschien bij Feyenoord zou ontstaan. Maar Feyenoord ging een half uur grandioos voetballen, waardoor wij volledig gedemoraliseerd werden. Dat zag je in de tweede helft. Een iets vastberadener team had toen dichterbij kunnen komen." Het labiele Telstar werd zelfs op nog groter achterstand gezet. Weliswaar geurde de treffer van Schoenmaker 15 minuten na de pauze zwaar naar buitenspel, feit bleef dat het zoveelste de fensieve misverstand de inleiding tot 41 vormde. André (terug voor ex-UVS-er Kamphues, die voor 2 jaar bij Telstar gaat bijtekenen) en Bischot liepen elkaar zodanig in de weg dat Kristensen gemakkelijk Schoenmaker kon bereiken. De door de rondom hem geschapen toestand uiterst ner veuze Bloem was volmaakt kansloos. De rest van het duel had voor de (ver voor het einde vertrekkende) toeschouwers beter schrifte lijk kunnen worden afgedaan. Het commentaar vragen aan Wiel Coerver moet in diens laatste Feyenoord-dagen kennelijk ook per brief gebeu ren. Hij hield zich gisteren in ieder geval "oost- indisch" doof PAUL DE TOMBE Tennis Brian Gottfried en Raul Ramirez hebben gisteren in Mexico Stad het toernooi in het dubbelspel van WCT gewonnen. De Ame rikaanse combinatie versloeg in de eindstrijd Mark Cox (Gbr)/Cliff Drysdale (Zaf) met 76, 67, 62, 7—6. EREDIVISIE PSVFC Amsterdam 30 Roda JCFC Twente 21 FeyenoordTelstar 41 Go Ah. E.Wageningen 5—1 (Wageningen degr.) FC Utrecht—NAC 0—1 HaarlemExcelsior10 AZ '67Sparta00 De GraafschapMW 31 AjaxFC Den Haag 31 PSV 33 22 9 2 53 79-25 Feyenoord 33 23 6 4 52 93-28 Ajax 33 21 6 6 48 76-34 Twente 33 17 7 9 41 55-34 AZ '67 33 14 11 8 39 49-31 Sparta 33 8 18 7 34 39-37 Telstar 33 10 14 9 34 40-44 Roda JC 33 11 9 13 31 48-59 Amsterdam 33 10 10 13 30 47-46 Den Haag 33 7 16 10 30 32-39 Go Ah. E. 33 9 10 14 28 39-53 Gr .schap 33 10 8 15 28 32-52 MW 33 7 13 13 27 43-55 Utrecht 33 8 10 15 26 40-61 Excelsior 33 7 11 15 25 31-52 Haarlem 33 7 10 16 24 35-66 NAC 33 7 9 17 23 35-61 Wagening. 33 6 9 18 21 38-74 PSV, Feyenoord, AZ '67 en Ajax periode-kampioen. EERSTE DIVISIE FC VW-SW 2—0 SC CambuurSC Amersf. 11 NEC—PEC Zw3—0 Willem IIVeendam 51 FC GroningenFC Dordr. 41 Vitesse—FC Den Bosch 41 Fortuna SCHeerenveen 01 FC Vlaarding.Helm. Sp. 20 HeraclesEindhoven 31 NEC 35 15 17 3 47 49-22 Groningen 35 21 5 9 47 63-40 Vitesse 35 18 9 8 45 63-37 PEC Zw. 35 16 11 8 43 47-34 Eindhoven 35 16 10 9 42 58-36 FC VVV 35 14 13 8 41 55-30 Heerenv. 35 17 7 11 41 45-32 Fort. SC 35 15 8 12 38 43-33 Volendam 35 15 7 13 37 55-45 D. Bosch 35 11 13 11 35 39-46 Heracles 35 11 12 12 34 47-54 Cambuur 35 10 10 15 30 43-53 Willem 2 35 12 5 18 29 41-49 Amersfoort 35 9 11 15 29 37-46 Vlaarding. 35 10 8 17 28 33-52 Helm. Sp. 36 9 9 18 27 28-49 SVV 35 8 10 7 26 32-51 Dordrecht 35 8 9 18 25 36-59 Veendam 35 8 6 21 22 29-75 Eindhoven, FC Groningen, NEC en Vitesse periode-kam pioen. 1. Geels (Ajax) 30 2. Van der Kuylen (PSV) 27 3. Kreuz (Feyenoord) 21 4. Jansen (Amsterdam) 20 5. Edström (PSV) 16 6. Kist (AZ '67) 14 EINHOVEN De kanariegele Europa-Cupkleding, waarin FC Amsterdam eerder Feyenoord en Ajax ontmaskerde, werd opnieuw door de lieverdjes gedragen. Wie gisteren na de royale 30 marge van PSV durfde suggereren dat Pim van de Meent in zijn hart al voor een Bra bantse titelhouder had gekozen en zijn pupillen op die manier had geïnstrueerd, kreeg lik op stuk. Van de Meent wilde in het Philips sportpark wel degelijk stunten. Bijgelovig als veel voetbalmensen zijn werd de voorkeur aan geel gegeven. Tactisch bedacht Van de Meent het slimmigheidje om aanvaller Heinie Otto naast Edström te zetten. En voorts was er de bijna panische angst, de veel PSV-ers hebben voor de Engels aandoende spits Nico Jansen. Niettemin voetbalde PSV zich ontspannener dan ooit naar een prettig uiteinde. En daaraan kon Van de Meent niets doen. PSV had dit keer mee dat er niet ontstuimig richting Jongbloed werd geraasd. PSV had weliswaar moeite met het tiermans-middenveld dat Van de Meent listig voorschreef, maar omdat FC Amsterdam aanvallend armetierig werk leverde, moest Van Be veren bijvoorbeeld de bal pas in de 63ste minuut voor de eerste maal u*t een hoekschop van het hoofd van Bianchi plukken. PSV manoeu vreerde zich ook al als koploper in de eredivisie naar de laatste dag. Door Ger Stalk omdat FC Amsterdam verdedigend een paar zwakke momenten kende. Edström en twee keer Van der Kuylen waren de mannen die er hun voordeel mee deden, voordat PSV nerveus de negentigste minuut afwachtte. Al met al stelde PSV-FC Amster dam niet bijster veel voor. PSV nam op simpele wijze de leiding via Edström. die aan de flank werd bedwongen door het negentienjarige talent Otto. maar eenmaal naar het centrum uitgeweken - Husers en Jongbloed. Onnozel balverlies van Jaap Visser, verschafte Van der Kuylen de kans van de dag op 2-0. En daarmee was PSV-FC Amster dam wel gestreden. FC Amsterdam mocht dan Impone ren door het gave positie-spel en de wijze waarop men het bestond om tijden achtereen de bal in de ploeg te houden, aanvallend bestond FC Amsterdam gisteren niet. Van der Lem werd er terecht met veel misbaar door Van de Meent uitgehaald, toen hij de bal panklaar 1 Op de huid gezeten door de Amsterdammer Koopman (midden) gaat Ralf Edström het eerste PSV-doelpunt scoren. Theo Husers wacht rechts de afloop van de Edström-actie af. aan Rene van de Kerkhof offreerde. Zijn opvolger, Gerard Boon, ver mocht al evenmin grootse daden te verrichten als UEFA-international Van Veenendaal op de andere flank. PSV-FC Amsterdam had ook een voorgeschiedenis. Dezelfde Frans Derks, die gisteren met zwier zijn fluit hanteerde, leidde in Amster dam ook al. Toen was Rijvers boos lat Nico Jansen Van Beveren met het allerzwaarste geschut mocht bestoken zonder dat Derks ingreep. Gisteren had Van de Meent dat op zijn beurt kunnen zijn. Derks liet toe dat Nordquist de Amsterdammer op alle mogelijke manieren schopte en mede omdat Jansen het toch niet meer zo ziet zitten bij FC Amsterdam, nam hij niet al te veel deel aan de combinaties. PSV-FC Amsterdam zakte tenslotte naar een niveau dat beneden de middelmaat lag. Edström stond zijn plaats af aan Strik en Rene van de Kerkhof werd vervangen door Schmidt Hansen. Die Deen kwam tweemaal oog in oog met Jongbloed, de laatste keer in een situatie van drie tegen twee. Willie van der Kuylen was die enige die nog iets in petto had en dat had de eindstand tot gevolg3-0. Door Pim Stoel AMSTERDAM Zo was in De Meer tevredenheid toch troef. Vreugde bij trainer Boskov omdat zijn FC Den Haag na een paar bar slechte wedstrijden tegen Ajax (on danks de 31 nederlaag) toch een geïnspireerde partij op de grasmat legde. Vreugde bij voorzitter Jaap van Praag ook, omdat er nog een ploeg bleek te bestaan die door ziln Ajax van het moment te inspireren viel. Tevredenheid bij Aad Mansveld die met een vlammend schot FC Den Haag voor rust uit een vrije schop op de rand van het straf schopgebied, zowaar nog langszij de Amsterdammers bracht. Bobby Haarms, die bij FC UtrechtNAC naar talent speuren de Hans Kraay als woordvoerder verving: "Wat kan die Mansveld schieten. Er was voor Schrijvers, geen houden aan". AjaxFC Den Haag. Een wed strijd die wat het toeschouwersaan tal (4000) de penningmeester diep deed fronsen. Want de aanhang, te leurgesteld na het dramatische ver lies van vorige week tegen PSV liet het duidelijk afweten. Wat niet weg nam dat Ajax en FC Den Haag ge animeerd uit de startbokken gingen. Overduidelijk bleek dat bij Ajax Rep en Suurbier na een aantal slechte prestaties de dreiging van een eventuele verkoop voelden. Want Juist die twee beschikten deze keer over een meer dan normale inzet. Tel daarbij dat Brokamp voor het eerst weer eens op dreef was, dat Martin Jol eigenlijk geen raad wist met de energieke Steffenhagen, en het laat zich begrijpen dat de Am sterdammers stevig overheer sten. Toch zou het tot de 21ste mi nuut duren voordat Ajax het over wicht kon uitdrukken. Via uitblinker Dusbaba (die een korte corner nam) Steffenhagen die fraai voortrok Rep die miste en Geels die raak schoot. Dat was de dertigste voor Geels dit seizoen. Het bracht hem aan kop van de Europese ranglijst voor top scorers. Geels: "Een speler van Sporting Lissabon heeft er ook 30 Dat kan dus spannend worden. Vol gende week tegen MVV ga ik alleen maar in de spits lopen". De voorsprong van Ajax hield pre cies een kwartier stand. Toen na melijk kwam Schrijvers te ver uit zijn doel om een inzet van Mansveld te onderscheppen en maakte hands op de rand van het strafschopge bied. Mansveld zelf nam de vrije trap °en joeg de bal snoeihard in de uiterste hoek. Ineens zat het er hele maal in voor FC Den Haag. Er werd goed gecombineerd, aardig aan gevallen ook. Totdat in de 41ste mi nuut Jol een bal recht voor de voe ten van Steffenhagen speelde. Die bediende Brokamp op maat, wiens schot onhoudbaar langs Thi<» flitste. Na rust werd het geheel als kijk spel een stuk minder. Ajax met Krol als libero maakte zich wat min der druk en bij FC Den Haag, kwam vooral de voorhoede te kort om echt gevaarlijk te worden. John ny Rep zou tenslotte voor de 31 einstand zorgen. Door vanaf rechts onverwacht en zuiver in de uiterste hoek langs Thie te vuren. Waarna Boskov Jol nog verving door De Geer maar dat bracht weinig op. Boskov: "Jol had de hele wedstrijd moeite met Steffenhagen. Tenslot te was hij de schuldige bij het twee de doelpunt., Daarom heb ik hem ge wisseld. Maar voor de rest ben ik uiterst tevreden. Zelfs Ling speelde wat beter dan de laatste weken het geval was. Daarom heb ik die voor het eerst sedert lang eens niet ge wisseld".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9