Liberalen redden coalitie in 2 Westduitse deelstaten „Laat Vietnamese vluchtelingen terugkeren" „Taken gelijkelijk verdelen in een federale regering" Mengdrop „Komplot tegen Hoessein Na de verkiezingen Noord-Ierland in een nieuwe impasse MAANDAG 5 MEI 1975 FURIE Een jonge Israëlische huisvrouw wier aanvraag voor een flat dreigde te worden afgewezen, heeft de loketbeambte van de huisvesting in de havenstad Asjdod in zijn kantoortje opgesloten en een pak slaag gegeven De 22-jarige mevrouw Esther Afriyat werd er gisteren door de rech ter voor veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk en een boete van tweeduizend Israëlische pond „om een gevaarlijk precedent te voorkomen". OVERVAL VOOR EEN BIERTJE Een jongeman heeft zaterdagmiddag kort na sluitingstijd een slij terij in Eindhoven overvallen. Hij eiste, onder bedreiging van een geweer, één flesje bier. De overvaller verdween zonder bier toen de winkelier wegdook achter rekken met flessen wijn en luid om hulp begon te roepen. GADDAFI WILDE SCHIP LATEN TORPEDEREN De Libische leider Gaddafi heeft eens een Egyptische onderzeeboot opdracht gegeven het Britse passagiersschip „Queen Elizabeth n" tot zinken te brengen. Dit schrijft Mohammed Heykal, oud-hoofd redacteur van het semi-officiële Egyptische blad „Al Achram" ln zijn boek „De weg naar Ramadan", waarvan de „Sunday Times" dit weekeinde enkele fragmenten publiceerde. Het boekt komt op 9 juni in Londen uit. Volgens Heykal die zeer bevriend was met wijlen president Nasser, speelde de affaire zich af in 1973, tijdens de 25ste verjaardag van de staat Israël, toen het schip met een groep welgestelde Joden op weg was naar Israël. Kolonel Gaddafi ontbood de commandant van een in Tripoli gestationeerde Egyptische onderzeeër en gaf hem bevel het Britse schip met twee torpedo's tot zinken te brengen. De duikboot voer ook werkelijk uit maar keerde op last van presi dent Sadat naar Tripoli terug nadat de commandant Alexandrië had laten weten wat het doel was van de tocht. Heykal schrijft voorts dat de Libische premier Jalloed in 1970 bij een bezoek aan Peking had gevraagd of Libië van China een atoom bom kon kopen. Tsjoe En-Lai had geantwoord dat zulke dingen niet te koop waren, dat China Libië wel wilde helpen zelf kernwa pen te vervaardigen maar dat elke land een politiek van zelfvoor ziening diende te volgen. TWAALFUURTJES VERGIFTIGD Konderdvijftig Westduitse toeristen hebben in het weekeinde op de doorreis in Oostenrijk last gekregen van het eten dat ze van een hotel in Paree in Joegoslavië voor onderweg hadden meegekregen. In Salzburg moesten twaalf toeristen met vergiftigingsverschijnselen in een ziekenhuis worden opgenomen. In München in Beieren moes ten nog eens drie reizigers worden oreenomen. De resterende reizi gers kregen op het station van München van van tevoren gewaar schuwde verpleegsters en ziekenzusters hete thee en een genees middel. De speciale trein had aanvankelijk noch in Salzburg noch in Mün chen zullen stoppen. ADVERTENTIE lekkere drop van Lansen berg LONDEN (UPI) Scotland Yard is op jacht naar een com mando-groep die opdracht heeft koning Hoessein van Jordanië te doden als hij in de komende we ken Londen bezoekt. Dit schrijft het Britse ochtendblad Sun. Volgens het blad heeft de speciale afdeling van Scotland Yard een grootscheepse veilig heidsoperatie op touw gezet om de groep van de Zwarte-Sep- temberbeweging op te sporen die is aangewezen om de moord uit te voeren. Een woordvoerder van Scot land Yard zei niets te weten van een dergelijk komplot. "Wij nemen altijd strenge veiligheids maatregelen als een staatshoofd ons land bezoekt". De Sun meldde dat de vlieg- veldpolitie opdracht had elke verdachte die van het continent kwam, te arresteren. Als het vliegtuig van koning Hoessein op het vliegveld Heatrow landtt zal hij bewaakt worden door een groot aantal mannen van de speciale afdeling van Scotland Yard, die steun krijgen van mi litairen die aan de rand van het vliegveld gestationeerd zijn. De aanslag zou georganiseerd zijn door de leider van de Zwar te September Salasj Khalaf, die wraak zwoer nadat Hoessein in september 1970 zijn troepen liet optreden tegen de Palestijnse guerrillastrijders in Jordanië. Bom ontploft in Joodse wijk Jeruzalem JERUZALEM CAP) In een flat gebouw in de Joodse wijk van Jeru zalem is gistermorgen een bom ont ploft, waarbij drie Israëliërs wer den gewond en één gedood, aldus heeft de politie bekend gemaakt. Een kleine brand ontstond in het trappenhuis waar de bom was ge plaatst, maar kon vlug worden ge blust. Arabische terroristen worden aan sprakelijk geacht voor de ontploffing. Zaterdag zijn in Jeruzalem, op een open terrein tussen het parlements gebouw en het bijbelse museum waar de Dodie Zeerollen worden be waard twee Katoesja raketten in geslagen. De politie heeft later bekendge maakt dat de bom ongeveer 22 pond zwaar moet zijn geweest. In het f latgebouw werd grote mate riële schade aangericht. Behalve het brandje dat ontstond op de tweede verdieping werden van een groot aantal flats de deuren uit de posten gestagen. In Beiroet heeft een groep die zich noemt „Palestijnse VolksstrUd Pront" de verantwoordelijkheid voor de aan slag opgeëist. Onder de gewonden is een kind van achttien maanden, een van de vier gewonden zou er ernstig aan toe zijn. Volgens ooggetuigen heeft een vrouw haar twee kinderen uit een raam van de eerste verdieping ge gooid omdat zij na de ontploffing docht dat er Palestijnse terroristen jq het gebouw waren doorgedrongen. Een Israëlische krijgsraad veroor deelde gisteren in de bezette strook van Gaza de 21-jarige Abed Ismail Hussein Hajin tot levenslange gevan genisstraf omdat hij door een aan slag met een handgranaat de onder bevelhebber van de politie in Gaza om het leven had gébracht. Bij deze aanslag, die gepleegd werd op de dag voordat de oktober-oorlog van 1973 uitbrak, werden een andere politieman en een militair gewond. Hajin bekende schuld en verklaar de dat hij zijn aanslag zou herhalen ails hij daartoe de kans kreeg. De voorzitter van de krijgsraad zed bij het uitspreken van zijn vannis dat hij het betreurde dat de doodstraf in Israël niet meer bestaat. WASHINGTON (AP/AFP) De Amerikaanse senator George Mc- Govern heeft verklaard dat „90 pro cent van de Vietnamese vluchtelin gen beter af zou zijn als zij terug keerden naar hun land". Hij yoegde hieraan tce dat de Ver enigde Staten die terugkeer moge lijk zouden moeten maken. McGovern benadrukte dat de terug keer volledig vrijwillig zou moeten zijn en dat de Verenigde Staten iedereen zouden moeten opnemen wiens leven bij terugkeer naar Viet nam gevaar zou lopen. „Ik heb nooit geloofd dat meer dan een handjevol regeringsleiders werkelijk bedreigd zouden zijn door mogelijke represailles" aldus McGo vern in een toespraak die hij had geschreven voor een gehoor van de universiteit van Illinois in Char leston. McGovern zei een 'bloedbad' in Zuid-Vietnam niet waarschijnlijk te achten. „De regering in Saigon heeft reeds opdracht gegeven dat mensen en goederen gespaard dienen te wor den," aldus de senator. „Dat getuigt van meer eerbied voor het volk dan het leger van Thieu ooit heeft ge toond". Robert C. Byrd, assistent demo cratisch fractieleider in de Ameri kaanse senaat, heeft zaterdag in een toespraak in Lincoln, Nebraska, gezegd dat president Ford andere landen moet vragen Vietname se vluchtelingen op te nemen. Hij zei dat de Amerikaanse belas tingbetaler al gebukt gaat onder de lasten van de voorzieningen voor de Amerikaanse behoeftigen en erklo- Laat de regering Brazilië, Vene zuela, Iran, Indonesië, de Filippijnen en Frankrijk vragen een beetje goe de wil en menselijkheid te tonen door de lasten van de Amerikaanse belas tingbetaler te verlichten, aldus Byrd. Vijf en veertig Zuidvietnamese luchtmachtofficieren en militairen van lagere rang die in de paniek van de evacuatie van de luchtmacht basis Tan Son Nhut bij Saigon zijn overgebracht naar Guam willen te rug naar Zuid-Vietnam. „Als wij terug gaan zullen de com munisten ons misschien doden", al dus sergeant Tran Thanli Tong, „dat schrikt ons niet af. Wij moeten eerst onze gezinnen terug zien". De mannen verklaarden dat zij ♦■oen zij uit Tan Son Nhut vertrok ken dachten naar een veiliger plaats in Zuid-Vietnam te zullen worden gebracht. Maar zij kwamen op de •ticntmachtbasis Utapo in Thailand en werden verder vervoerd naar Na de landing in Thailand, aldus Tong. had de groep gevraagd naar de Cambodjaanse grens te worden gebracht. Vandaar hadden zij naar huis wülen trekken op eigen gele genheid. In plaats daarvan kregen zij kal merende middelen en werden inge laden in een vliegtuig dat hen naar Guam bracht. De Amerikaanse kolonel John O* Ihn ohue, commandant van het 'ten tenkamp' op Guam waar veel Viet namese evacué's zijn ondergebracht, heeft de mannen gehoord en gezegd contact op te zullen nemen met het roirwsterie van Buitenlandse Zaken m Washington. V-lse verklaringen van bloedver wantschap zijn voor 3.000 dollar per shue verkocht aan Zuidvietnamezen die naar de V.S. wilden vluchten tij dens de versnelde evacuatie in Sai gon. Dit heeft een gepensioneerde kolonel van de Amerikaanse lucht macht gisteren verklaard. Volgens kolonel Ronald Olson heb ber Amerikanen een fortuin ge- mas.kt door te profiteren van de ra deloosheid op het ogenblik van de val van Saigon Hij zei een Amerikaan te kennen die zich erop beroemde 46 valse verklaringen 3.000 dollar te hebben verkocht. Deze man had hem een enorm pak bankbiljetten ge- Do nieuwe regering van Zuid-Viefc- •arr heeft een militaire ?ommissie in het leven geroepen die zorg moet drapen voor de veiligheid van Saigon en het leven in de stad weer in nor- tnaie banen moet leiden, zo heeft rad'0 Saigon gisteren bekend ge maakt. Ir andere radioberichten werd »ezegd dat een oproep is uitgegaan raar het voormalig marinepersoneel im met hun schepen Zuidvietnarn .se havens binnen te lopen en niet ach ter de Amerikanen aan te gaan". Verder werd bekend gemaak' dat al le r-og in het buitenland 'erker r de diplomaten van het cude regi r. is aangezegd dat zij het geld hu dc un- c'ere bezittingen van hun ambassa des zullen moeten overdrager De revolutionaire regering die woensdag na de val van Saigon de •racht. in handen nam. heeft inmid dels ook bekend gemaakt dat zij aan- soraak maakt op de Zuidvietnamese zetel bij de Verenigde Naties. BONN (SP) Bij de gisteren in de Westduit se deelstaat Noordrijn-Westfalen (17 miljoen in woners) en Saarland (1,1 miljoen) gehouden parlementsverkiezingen heeft de coalitie van so ciaal-democraten en liberalen successen kunnen boeken. Weliswaar won de CDU enigszins in beide staten en ging de SPD iets achteruit, maar dat laatste werd ruimschoot gecompenseerd door winst van de liberale FDP, die in Noord rijn-Westfalen in een nek-aan-nek-race bijna anderhalf procent won en in Saarland kans zag na vier jaar weer de vereiste 5 procent-drem pel (met royaal 7 procent) te overschrijden. Ondanks de stormloop van de CDU hebben de regeringspartijen hun zetelmeerderheid in het Dussel- dorfer parlement van 102 op 105 kunnen brengen (tegen 95 voo r de christen-democraten). In de kleine deelstaat Saarland werd de volstrek te meerderheid van de CDU gebro ken en ontstond een volslagen pat situatie. De sociaal-liberale coalitie heeft evenals de CDU 25 zetels in 't Saarbrücker deelstaatparlemen. Voor de samenstelling van de "eerste kamer", de Bondsraad, heeft de uitslag van de verkiezingen in grijpende gevolgen. Dit parlemen tair orgaan, samengesteld uit verte genwoordigers van de deelstaatrege ringen, beschikt nu niet meer over 'n ODU-meerderheir (tot nu tot 21 stemmen tegen 20 van SPD-FDP). Daardoor wordt de Bondsraad de mogelijkheid ontnomen wetten, die door de sociaal-liberale meerder heid in de Bondsdag ("tweede ka mer") zijn aangenomen te blokke ren, dan wel de inwerkingtreding te vertragen. Zelfs als de CDU de gelegenheid krijgt in Saarland alleen een rege ring te vormen kan zij in de Bonds raad niet stemmen tegen de wensen van SPD en FDP, omdat haar dan in Saarbrücken geen lang leven be schoren zou zijn. Het succes van SPD en FDP is LONDEN (SP) Ulster lijkt op- eis nieuw in een politieke impasse ge- zal ingaan. Het raakt te zijn. onder andere toe te schrijven aan 't feit, dat een groot aantal kiezers ge neigd is de economische toekomst en met name de ontwikkeling van de werkgelegenheid minder pessimis tisch te beoordelen dan de CDU tij dens de verkiezingscampagne hard nekkig heeft gedaan. Verder staat vast, dat de figuur van de sociaal democratische bondskanselier Hel mut Sdhmidt aan populariteit heeft gewonnen- niet in het minst door zijn resolute houding tijdens het ontvoeringsdrama Stockholm, dat relatief gelukkig is afgelopen. Een rol heeft ook het in Noordrijn-West- falen sterk gedaalde aanzien van Franz-Josef Strauss gespeeld, die door zijn bedenkelijke tactiek de re gering in Bonn in diskrediet te brengen, vele kiezers tegen de ha ren heeft ingestreken. Moeilijkheden met de compu ter hebben er toe geleid, dat pas vanmorgen de definitieve uitslag bekend was van de verkiezingen in Noordrijn-Westfalen. De cijfers waren: Christen Democraten 47.1 procent (46.3), Sociaal Democraten 45.1 (46.1), Vrije Democraten 6.7 (5.5), Duitse Communistische Partij 0.5 (0.9), Nationaal Democratische Par tij 0.4 (1.1), andere partijen 0.2 (0.1), Zetelverdeling: CDU 95 (95), SPD 91 de protestantse coalitiepartij (94), FDP 14 (11). de grote overwinning dan namelijk vrijwel zeker dat de IRA, het verboden Ierse republikeinse leger, opnieuw met Anarchist overleden Een van bloedige campagne de vijf terroristen die verleden militante protestanten in de verkie- zai beginnen. Bovendien is de eis maand de aanval op de Westduitse Op grond van deze van de protestantse coalitie moet een Conventie vaardbaar voor de ka zowel Sociaal-Democratische Arbeiderspar tij. zing van stemming worden gevormd die protestanten als katholieken vaardbare bestuursvorm zal zoeken. ambassade in Stockholm overleef- katholieke den, is zondagochtend overleden in een gevangenis in Stuttgart, overle- den aan de verwondingen die hij De UUU de protestantse coalitiepar- tij, verwierf een absolute meerder heid van 14 zetels in de Conventie, met 46 In politieke kirngen in Belfast had opgelopen toen de terroristen 't neemt men aan dat Londen de ambassadegebouw opbliezen na twee rechtstreeks bestuur voorlopig voor onbepaalde tijd zal ben doodgeschoten, verlengen. De enige hoop die de de 78 zetels. De UUU T, -fc.„ hreulr in hun dertien gijzelaars te heb- Een politieman zit achter een stakende staljongen aan, een van de honderden die gisteren de start van de race in het Engelse Newmarket verhinderden. Na vijftien minuten kon den de paarden toch van start gaan, nadat de politie de "baan had vrijgemaakt. weigert r^eringsyerantwoordelijk- ^'^o^X^cUltie^artij'^gë- heid te delen met de katholieke vom£ d00r de v00rnaamste Sociaal-Democratische Arbeiderspar- n_lit,plpp crroMwinPpn De drie til. die 17 zetels verwierf. Zi] wil dat ^^Ha^T^WuC cSg Britse reegrin de politieke situatie van voor 1971 herstelt, waarbij de protestanten de rege- ^cht met elkaar kunnen vinden, ringspartij vormen. Londen staat er Politieke echter op dat de Conventie met. een voor alle partijen acceptabele regeringsvorm komt. Hoewel Merlyn Rees, de Britse mogelijk.'Dit zou in theorie kunnen minister van Noord-Ierland, officieel betekenen dat de Conventie alsnog met voorstellen zal komen die voor -katholieke minderheid aanvaardbaar zijn. dominee Ian Paisley, zijn politieke individualisten, die het in Londen achten een eventueel samengaan van de groep-West met andere gematigde protestantse partijen Leider Turkse Cyprioten: WENEN (Reuter) De Turks-Cy- collega Glafkos Klerides kwamen prische leider Rauf Denktasj heeft terdag in beginsel in Wenen gisteren verklaard dat de bestuurs- het vliegveld open te stellen. functies in een toekomstige federale De bijzonderheden moeten echter regering op Cyprus gelijkelijk tussen eerst op Cyprus worden uitgewerkt Griekse en Turkse Cyprioten moeten worden verdeeld. Denktasj zei dat de Grieks-Cypri sche meerderheid op het eiland maar moest wennen aan het feit dat fe deratie gelijkheid tussen beide ge meenschappen betekent. Hij liet doorschemeren dat de Turkse gemeenschap zal vasthou den aan dubbelbestuur voor de inter- burgerluchtverkëer nationale luchthaven van Nicosia al- komen, vorens zij zal instemmen met herope ning van het beschadigde vliegveld voor het burgerluchtverkeer. Denktasj en zijn Grieks-Cyprische in het begin zullen de blauwhel men van de Verenigde Naties het na herstel, exploiteren. Denktasj, die het woord voerde bij zijn vertrek naar Ankara, zei dat het gelijkheidsprincipe door de Turken aan de orde zou worden gesteld wan neer de details over heropening van het vliegveld van Nicosia voor het discussie Een groot deel van de ruim 600 buitenlanders, die enkele weken opgesloten hebben gezeten m de Franse ambassade in Phnom Penh, heeft zaterdag de grens met Thailand bereikt. Vandaar zet ten ze per bus de reis voort naar Bangkok. In de ambassade in Phnom Penh had enongeveer 635 mensen hun toevlucht gezocht, merendeels Fransen, en 110 andere buitenlanders Volgens een zegsman van het Rode Kruis is een hon derdtal van hen in Cambodja achtergebleven. Het gezelschap arriveerde met bussen, na een kort overleg tussen Rode Khmer-soldaten en de Fran se militaire attaché in Bangkok, die naar de grens was gekomen, passeerde de stoet de grens door het oversteken van een brug over de grensrivier (foto). Over het lot van het gezelschap be stond enige ongerustheid, omdat er een groot aantal mensen opeen gepakt zat in de Franse am bassade en er tekorten aan drinkwater en voed sel geweest zouden zijn. De mensen die bij de grenspost arriveerden leken in goede gezondheid te verkeren. Wat de Turken voor ogen staat, zei ij, "is een door de V.N. aangestel de directeur die wordt bijgestaan, Turks-Cyprische en een Grieks-Cyprische onderdirecteur". Ditzelfde principe zal moeten gel den voor alle federale departementen en diensten wanneer een eenmaal door beide gemeenschappen aanvaar de centrale regering is tot stand ge komen. Denktasj en Klerides keren 5 juni naar Wenen terug om er met secre taris-generaal Waldheim van de Ver- enige Naties te spreken over de func tionering van een centrale regering. Momenteel hebben beide gemeen- ESTELLA. Spanje (AP) De Ne- schappen eigen regeringen, derlandse prinses Irene heeft gisteren Op Cyprus bestaat geen centraal be de jaarlijkse bijeenkomst van de wind meer sinds 1963. De Turken wil- Spaanse Car listen op de Moutejurra groeperingen onder een nieuw cen- nabij Esteüla geleid. Er waren dit jaar traal gezag met beperkte bevoegd- naar schatting 5.000 Oarhsten uit heden. De Grieken daarentegen wil- alle windstreken van Spanje naar het len een soort Zv evenement gekomen. afzonderlijke kan Irene leidde de bijeenkomst als centraal bewind, echtgenote van de Cariistdsohe leider Waldheim is intussen uit Wenen Carlos Hugo de Bourbon Parma, de aangekomen in Genève, waar hij Spaanse troonpretendent die sinds vandaag de openingsbijeenkomst toe- Prinses Irene leidde bijeenkomst van Carlisten zijn uitwijzing wegens tegen hot be- spreekt wind van Francisco Franco gerichte activiteiten!, in ballingschap Frankrijk Heeft. de conferentie over her- het nucleaire non-prolife- in ratieverdrag uit 1970. Dit verdrag is ondertekend door 92 landen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4